Prinses Anne in uniform VAN KINDEREN EISEN WE VOLMAAKTHEID UIT en THUIS Kinderen hebben melk nodig (W)ETENS WAARD Vraag naar kussa sterk gedaald Kinderhoorspelen Zaterdag 14 september 1963 Pagina 3 In Engeland staat de particuliere school zowel dag- als kostschool) in bijzonder hoog aanzien. En hij heeft daar alle reden van bestaan. Er zijn dure en minder dure. de prijzen variëren van een f 1.500 per jaar voor een lagere dagschool van niet bepaald de bovenste plank tot ruim tienmaal zoveel voor een dure kostschool. In de openbare scholen is het onderwijs gratis. Gemengde scholen op middelbaar onderwijsniveau zijn er betrekkelijk weinig en zeker zal een particuliere instelling zich daaraan niet schuldig maken. Openbare kleuterschooltjes zijn er niet. Wat er aan wei nige) kleuterscholen bestaat is particulier en soms niet veel meer dan een kinderbewaarplaats. In alle Engelse scholen wordt de dag met gebed begonnen en wordt godsdienstonderwijs gegeven, soms moet er zelfs middelbaar eindexamen in worden gedaan. Een van de Engelse scholen die deze maand bijzonder in de belangstellnig staat is ,,Ben- nenden", de meisjeskostschool, die het Engelse koninklijke paar voor zijn dertienjarige dochter, prinses Anne heeft ge kozen. De prinses die tot nu toe met twee andere kinderen uit de beste kringen privé-onderwijs in het paleis heeft genoten, zal voortaan in een school met driehonderd leerlingen en veer tig leraressen studeren en wo nen. De school zelf ls een enorm bui tenhuis van paleisachtige afmetin gen. een gebouw met ontelbare ver trekken. omringd door twee hectaren park met drie vijvers en twaalf tennisbanen. Verder zijn er: een overdekt zwembad, moderne bad kamers. een „wasserij" waar de meisjes zelf haar spulletjes kunnen uitwassen en strijken, een „salon" met droogkappen waar ze het haar kunnen wassen en drogen, en cen trale verwarming, een luxe, die al leen tijdens de allerkoudste winter maanden in gebruik is. Er is een manege in de buurt waar de meisjes kunnen rijden: judo, schermen, dans en muziek zijn facultatief. Afgezien van de gebruikelijke vakken staan op het programma: pottenbakken, hand werk en slöjd. tennis en lacrosse. De discipline is streng, maar lang niet de strengste en de bekende Engelse afstraffingen met een rietje wordt er niet toegepast. Zo te horen zal prinses Anne het daar best kunnen uithouden, lijkt ons. Sport De scholen zijn weer begonnen en vooral voor de kleintjes was dat natuurlijk een belevenis. Voor hen en ook voor de oudere kinderen is een juiste voeding van het grootste belang. Melk speelt daarbij een belangrijke rol: een halve tot driekwart liter per dag hebben ze zeker nodig. We kunnen op allerlei manieren zorgen dat ze die hoeveelheid bin nen krijgen: als ze geen glas melk willen dan een bord pap of een smakelijk toetje. Bij wijze van va riatie kan ook eens een glas vruch- tenmelk of yoghurt in allerlei vor men worden gegeven. Toost met haas en appel Rooster oude sneetjes brood, be leg deze met een plak kaas. hierop een schijf gebakken appel, hierover kruiselings twee pakjes gebakken spek en een blaadje peterselie. Geef er partjes tomaat bij. Champignon-kaassoep 200 gr. champignons, 1 1. bouillon, 40 gr. boter. 40 gr. bloem, peper zout, scheutje melk. 40 gr. kaas. Maak de champignons schoon en snijd de grote exemplaren in plak jes. Kook de champignons met wei nig water en zout. gedurende 10 minuten. Maak vervolgens een mooie, gladde saus van de boter, bloem en bouillon. Voeg de cham pignons toe en maak de "Soep af met de melk en de in blokjes ge sneden, belegen kaas. Onmiddellijk opdienen. Prinsessenbonen rijstgerecht 250 gr. mager rookspek in blokjes, 1 ui, 4 tomaten, 300 gr. rijst, 6 dl. water, 50 gr. prinsessenbonen, 100 gr. geraspte kaas, peterselie. Hu ishoudel i j he voorlichting Voor het winterseizoen heeft de Stichting Commissie voor Huis houdelijke- en Gezinsvoorlichting te Leiden „De Hoeksteen" de vol gende cursussen op het programma staan: Voeding «koken en bakken); Kleding (knippen en naaien); De juiste houding «voor huis vrouwen en bejaarden); Hygiëne en charme; Handenarbeid En (bij voldoende deelname) Bloemschikken; Handig huishouden; Handschoenen maken; Weven. De cursussen worden gegeven te gen een geringe vergoeding. „De Hoeksteen" verstrekt u verder kos teloze adviezen op huishoudelijk gebied. In het gebouw aan het Le vendaal kunt u alle inlichtingen krijgen die u wenst. Bak de blokjes spek in de braad pan tot ze lichtbruin zijn. Voeg de gesneden ui toe en bak deze even eens lichtbruin. Voeg de gewassen en in vieren gesneden tomaten toe en smoor deze gedurende 5 minuten. Schenk het water bij de tomaten- massa en laat het geheel aan de kook komen. Strooi de rijst er in en roer alles even om. Voeg de afge haalde gewassen en gebroken prin sessenbonen toe. Breng alles aan de kook en laat het gerecht op een zacht vuur gaar worden in plm. l2 uur. Roer de kaas en peterselie erdoor. zich de stapels borden voorstellen voor zo'n driehonderd en vijftig hoofden?) De leerlingen worden veronder steld haar bedden iedere ochtend compleet af te halen en na het ont bijt weer op te maken. De algemene sport is het bed zo af te halen dat het beddegoed min stens aan één kant niet onder de matras vandaan komt. zodat het hele gedoetje zonder meer op het bed teruggerold kan worden Op de slaapzalen staat naast elk der sta len bedden een witgelakte commode met spiegel, waarop de meisjes maximum vier foto's mogen plaat sen. Het toegestane zakgeld is onge veer twintig gulden per kwartaal. Twee of drie maal in hetzelfde tijdsbestek is een pakketje met snoep e.d. of bezoek van de ouders toegestaan. Naar de bioscoop mo gen de leerlingen niet, doch zoals vrijwel alle Engelse kostscholen zorgt ook Bennenden met concer ten en lezingen voor afwisseling en recreatie. Transistor radiootjes zijn officieel verboden, maar, eh schoolmeisjes zijn overal hetzelf de te verbergen") bestaat ln een keur van kleuren: rood. koningsblauw en saffierblauw, donkerturkoois bruin, zeegroen en olijfgroen en mauve. De meisjes kunnen hier uit vrijelijk kiezen. Ook de wollen middagjurk is niet zonder meer marineblauw; hij bestaat ook in staalblauw, koningsblauw, rood. amandelgroen en donkerbeige (2). Er is geen mantel in de school- uitzet, maar een lange cape «tot onder de kuit) en deze is donker blauw. De gewatteerde voering ech ter is in de kleur van het „huis" en in het geval van prinses Anne is dat oranje «4». De voorgeschreven kleurenvrijheid in het schooluni form van Bennenden bestaat lang niet in alle Engelse scholen en ook lang niet overal is de kledinglijst zo uitgebreid als hier. Op die lijst staan bijna honderd artikelen, zon der inbegrip van kousen, zakdoe- ken, linnen etc. En dit is een enor me lijst, zelfs voor een Engelse kostschool. Het uniform wordt ge kocht in een door de school aange wezen zaak, het is nergens elders verkrijgbaar. Elke Engelse school, dagschool of kostschool, heeft zo zijn eigen „outfitter". Gym-stip 5? De schooldag in Bennenden be gint, met de eerste bel, om zeven uur 's ochtends en gaat, vla lessen «van negen tot één) en spelen, sport en handarbeid Cs middags) door tot het avondeten om 7.20 uur. De meis jes dekken om beurten de tafels en serveren. Op zondagavond wanneer het keukenpersoneel vrijaf heeft, doen ze bovendien de vaat (kunt u De komkommerachtige vrucht kussa. die verleden jaar op de markt werd gebracht, lijkt thans wel te hebben afgedaan. Hoewel velen met deze vrijwel smakeloze vrucht kennis hebben gemaakt, bleek eigenlijk van meet afaan, dat het een weinig interessant produkt was. Van alles werd gedaan om kus sa netjes voor te schotelen, doch bijna nergens kon men deze vrucht op de menu's aantreffen. Kussa leek dan ook alleen in prijs aantrekkelijk. Op tal van plaatsen in het Noord- Limburgse tuindersgebied legde men zich verleden jaar plotseling toe op de teelt van kussa. Het was een zeer gemakkelijke plant voor de tuinder. De vraag naar deze van oorsprong aziatische plant daalde zo snel. dat bijna alle tuinders op hun besluit terugkwamen. Ondanks de zeer geringe aanvoer van kus sa op een onlangs gehouden vei ling, haalde deze groentesoort nau welijks twee cent per stuk. In het algemeen heerst de opvatting, dat de kussa in ons land althans als groente niet het verwachte succes heeft behaald en dus vrijwel heeft afgedaan. Vijf jaar en al in uniform. Uilset Bennenden verschilt van andere kostscholen doordat het een dure kostschool ls. En het schooluniform laat daarom wellicht wat meer spe ling en wat meer fantasie toe dan in menige andere Engelse school. Wat er echter in Bennenden ge dragen wordt, binnen en buiten, is "B1-" "vyivjw, UIIIIICII Cll UUIICII, I» uniform; burgerkleding is er niet geoorloofd. De schoolkleur is don kerblauw, maar en hier blijkt dat Bennenden zijn meisjes als meisjes beschouwt lang niet alles is er blauw. De fluwelen feestjurk bijvoor beeld <een jurk met los pand achter over de rok „om kreukels Voor elke dag van Pasen tot sep tember staat er' ook op de Rennen- den-kledinglüst de typisch Engelse „gym slip", een soort katoenen over- gooier met schouderbanden die even onflatteus is als een onflatteus, niet al te netjes schort. Dit marine blauwe geval wordt over een witte blouse niet korte mouwen en open kraag dragen. Wanneer het kil is wordt er een marineblauwe pullover met V-hals bij gedragen (4). Van september tot Pasen wordt dit geheel vervangen door een marineblauwe „tunic", ook een typisch Engelse schooldracsht, die de vorm heeft van een serge of flanellen overgooier. In Bennenden heeft hij een V-hals en wordt hij gecompleteerd met een witt blouse met lange mouwen en een stropdas gestreept in de kleuren van de school (1). Voor het avondeten verkleden de meisjes zich in turkoois katoenen jurkjes met wit kraagje en dito manchetjes aan de korte mouwen, wanneer het op de kalender voor jaar of zomer is. Voor een wande ling buiten het schoolgebied wordt dit gecompleteerd met een strooien schoolhoed 'naturel, ronde bol, op geslagen rand), een witte wollen cardigan en witte handschoenen. Voor de winter is er een marine blauwe vilten hoed, ter aanvulling van de blauwe "tunic". Voor zon- en feestdagen dient de al eerder genoemde fluwelen jurk in een keur van kleuren. Voor de kerk is er een marine blauw Harris tweed pakje. Op de kledinglijst staat ook een blauwe of groene jasschort met sjaal kraag en brede overslag die by het onderricht in de natuurwe tenschappen en kunst diensten Een ..nonnekap" voor de grote soirees van de komende winter, gemaakt van wit hermelijn. De clip van smaragd en diamanten en de armband met diamanten ingelegd zijn van de Haute Joailterie de France Boucheron O ga je weer huilen omdat je je zin niet krijgt? brom ik tegen Marian. Wat ben je toch een door drijver. Jij denkt: als ik een keel opzet, bezwijkt mijn moeder wel voor mijn eisen. En daar vergis je je in! Je krijgt géén nieuwe fiets. Dan had je je oude karretje maar niet in bar rels moeten rijden. Marian snikkend af. Ziezo, dat heb ik haar eens goed ge zegd. Kinderen kunnen zo on redelijk zijn. Maar zij moet we ten waar zij aan toe is en Ja, wat en? Waarom ben ik eigen lijk zo kwaad? Als vader met zijn auto in een boom klimt, of een aanrijding heeft, laat hij het- ding repareren of k<x>pt een nieuwe. Wat doen de zoons wanneer hun bal weer eens in beslag is geno men? Zij melden zich aan het po litiebureau en als dat niet helpt schrapen z\] hun zakgeld bijeen en kopen een andere bal Maar Marian, met haar acht Ja ren en twee kwartjes in de week, is economisch nog volslagen hulpe loos en aangewezen op de goedwil lendheid van haar ouders. Maar die laten haar vergeefs smeken Voor straf, omdat zij niet uitkeek. Om haar eens goed in te wrijven dat een klein meisje zich geen pech en ongelukjes kan veroorloven. Over onredelijk gesproken Dat vind ik een gemene streek, Henk. Waarom heb je met die jon gen afgesproken als je toch geen zin had om met hem mee te gaan? Nu heeft hij een uur staan wach- Wist n dut Een strohoed, een tas van raffia en een rieten stoel gaan langer mee als er een laagje schellak op wordt aangebracht. Als laden van kasten gaan klem men, smeer dan een beetje vaseline op de opstaande kanten van de laden. Kledingstukken met een transpl- ratiegeur komen fris uit de was als er een scheutje azijn bij het spoel water is gedaan. Maak matrassen één paar keer per Jaar schoon met de stofzuiger. Let vooral op de holten en richels Bewaar nooit eieren in de buurt van olie of benzine. Kunt u een pot met schroef si ui ting niet open krijgen, doe dan een elastiekje om de dop. U zult het deksel beter kumren vastpakken. ten en jij zat hier in je vuistje te lachen. Je moest je schamen. Die knul kan me gestolen worden gromt Henk opstandig. Hij com mandeert maar en wil over ieder een de baas spelen, 't Werd tijd dat iemand hem een lesje gaf. Goed, maar dan met op die manier. Zeg hem waar het op staat, maar pleeg geen woordbreuk, want dat doet een eerlijk mens niet ging ik voort. Ik zeg gewoon dat ik van jou niet mocht, verweert hij zich. Dat is laf, Henk. Probeer het niet op mij af te schuiven want dat neem ik niet. Als je met iemand afspreekt, moet je je eraan houcjen. Dan heb Je een morele verplichting op je genomen, waaraan je je niet kunt onttrekken. Reken er niet op, dat ik met je méé ga liegen. En daarom kon de zoon gaan om het probleem van de tirannieke vriend zelf op te lossen. Tjonge, wat een goede opvoeder ben ik toch. Eoht? Heb ik mij in mijn leven nooit uit pure lafheid, gemak zucht of weerzin aan een morele verplichting onttrokken of de ver antwoording op anderen afge schoven? En was ik dan niet geweldig opgelucht als er iemand kwam om mij bij te staan en de narig heden uit de wereld te vegen? Moet ik dan nu mfjn kind in de steek laten? Maar wij moeten onze kinderen toch leren wat recht en krom is, waar het plezier ophoudt en de plicht begint, 't Zou wat moois zijn, als we hen niet op fouten wezen. Er is al genoeg onrecht op de we reld, daar hoeven wij onze portie niet aan te voegen! Allemaal goed en wel. maar ik hen er niet gerust op. Waarom zijn ouders zo hevig verontwaar digd wanneer zij ontdekken dat hun kinderen niet volmaakt zijr*. Want dat is. wat wij trach ten te doen: ons kroost als vol maakte brave burgers de wereld insturen. Zonder één scherp kantje aan hun karakter, zonder het geringste spoortje onbe trouwbaarheid. i Elegante eenvoud is het ken merk van dit model uit de win tercollectie van Guy Larche. Het is gemaakt van witte wol. de 7/i mouwen hebben een smal bontmanchetje, hetzelfde materiaal diende voor de hoed. Op borsthoogte zijn twee ..val se'' zakken aangebracht. verricht. En voor sport en spelen is er een tenue dat bestaat uit marineblauwe raglantrui, dito shorts met plooien in de wijde pijpen, «een afgrijselijke innovatie uit de jaren dertig, die in vrijwel alle Engelse scholen van de mo derne tijd getuigt en nog niet door shorts van meer recente en decente soort vervangen werden). Daarbij tot slot donkerblauwe kniekousen 'in Bennenden het nieuwtje van dit jaar) en een leuke wollen kaboutermuts met aan de heel lange punt een kwast in de kleur van het „huis" waar 'n bepaalde leerling toe hoort (3). Dit alles is nog maar een gedeelte van een uitgebreide schoolmeisjes- uitzet, die ten behoeve van de kerst-, paas- en grote vakantie buiten de school- nog aangevuld moet worden met een hoeveelheid burgerkleding. J.V. Rechte, flinke kerels willen wij van hen maken, mensen die voor geen enkele verantwoorde lijkheid terugdeinzen, die held haftig en onversaagd hun man netje staan. Uitvluchten, un faire methodes, het ontwijken van verplichtingen tolereren wij niet waar het onze kinderen be treft. Van anderen slikken wij het dik wijls wel, want als je de ganse dag op je recht staat heb je inderdaad geen leven meer. Dan ben je een lastpost, een chicaneur en een klant, waar alle leveranciers met een boogje omheen lopen. Een ingewikkelde samenleving als de onze schijnt alleen soepel te kunnen functioneren wanneer de mensen bereid zijn tot concessies en voortdurend compromissen slui ten. Geven en nemen. Niet te veel recht toe. recht an. want de barrières zijn talrijk en een om weggetje brengt je vaak veel sneller naar het doel. Dat is de les die het leven je geleerd heeft. Het was een harde les en je hebt er menige veer bij moeten laten, maar eindelijk ben je er achter. Je gooit het met je geweten op een akkoordje en daarna gaat het je goed. Je zwendelt niet, bedriegt niemand, je bent een beminnelijk mens, met wie te praten valt. Maar van de kinderen eisen wij, dat zü door alle zure appels heen- bijten en deugden beoefenen, die tweehonderd jaar geleden al be lachelijk werden gemaakt. Ondanks hun onvolmaakte geestelijke erfe nis verlangen wij van hen dat zf) volmaakt zijn: ridder lijker dan Ivaohoe. moediger dan Winnetou. betrouwbaarder dan de Nederlandse Bank. Een allesbehalve hulpeloze volwassene willen wij nog wel ont zien; het machteloze kind niet. Toen dét tot mij doordrong heb ik het roer omgegooid. Tegen de zoons zei ik: Luister: Als jullie ooit in de na righeid komen, op welke manier dan ook, kom bij mij en ik zal Jullie eruit trekken, koste wat het kost. Jullie zijn mijn kinderen en mij meer waard dan de hele wereld. Iedereen maakt fouten en heeft soms hulp of steun nodig. Dat is geen schande. Ik zal jullie niet in de kou laten staan. Ze knikten dankbaar en namen zich zichtbaar voor van deze zalige zekerheid geen misbruik te maken. TKEA BECKMAN. Er was eens een directeur van een of ander groot bedrijf die zó leed onder de verwoestin gen die de naaldhakken van zijn talrijk vrouwelijk personeel aan richtten op de vloeren van zijn kantoren, dat hij een grote hoe veelheid beeldige zachte slofjes kocht en op die slofjes snelden de typistes, facturistes, steno- grafes en secretaressen geruis loos rond over de glanzende vloeren zonder die overal te be spikkelen met putjes. Dat stond indertijd allemaal in de krant, maar later heeft er nooit ingestaan hoe dat nu ver der is afgelopen. De slofjes zijn uitteraard allang versleten. Heeft de directeur toen weer een nieuwe voorraad aangeschaft, wellicht ter afwisseling in een andere kleur? En verrichten de typistes, fac- tiristes, stenografes en secreta ressen hun taak nog steeds zon der het vrolijke geklikklak van de hoge hakjes die volgens de heersende mode nu eenmaal bij hun uitrusting horen? Of wer den ze doodmoe, met pijn in hun kuitspieren van die platte dingen en hebben ze derhalve een hogehakken revolutie ont ketend? Of hebben ze een ander baantje gezocht op een kantoor waar aan de vloeren niets te be derven ivas en de directeur zo nauw niet keek? Dat is nu zo jammer van die nieuwsvoorziening die halver wege in een verhaal blijft ste ken en je over de ontwikkeling van een zo belangrijk maat schappelijk probleem in 't on zekere laat. En heeft u nu pas gelezen van dat nieuwe stadhuis in een stad in het oosten des lands waar je eenvoudig niet in mag op naaldhakken?!! De ar chitect heeft prachtige duur zame vloeren laten aanbrengen maar we weten het, het is maar al te waar: tegen de grondig verwoestende uitwerking van naaldhakken is vrijwel niets be stand1. Maar ik vraag me toch af hoe ze dat daar in 't oosten klaar spelen, want neem nu b.v. de ruimte die in een stadhuis mees tal de Burgerzaal genoemd wordt. Daar hebben dikwijls plechtigheden plaats, daar wor den grote recepties gehouden, daar hebben ook huwelijken plaats misschien. Kortom alle maal evenementen waar ook de burgeressen heel chique uitge dost naar toe moeten met alles d'r op en d'r an wat maar „ge kleed" is. Dan trekt toch nie mand pantoffels aan of stevige stappers met platte hakken? Iemand die er geweest ivas, en die 't stadhuis had bezich tigd vertelde me: ,JCan allemaal heel waar wezen, maar je komt er beslist niet in op naaldhak ken!" Als er dus geen slofjes uitge deeld worden op de stoep, moe ten alle burgeressen, de gala bruiden incluis, ze maar mee ne men in hun tasje! Dan zullen op die stoep van het stadhuis bij diverse feestelijke gelegenheden een hele rij hooggehakte dames schoentjes te pronk staan. Zo als klompen voor de deur van een boerderij en het schoeisel van de gelovige moslims voor een moskee. Ik vind degene die dit rigoureuze besluit uitvaar digde een doortastend en dap per man. Maar of hij wel begrip heeft voor de betekenis en de kracht der vrouwelijke ijdel- heid?? HERMINE G. f In de serie volledige kinder- hoorspelen van Artone is een J epeetje verschenen met de sprookje»„De sultan die niet slapen kon" en „De betoverde i ezel". Verschillende stemmen van een strenge kalief tot en met een kijvend vrouwmens sor- J gen ervoor dat de kleintjes wel f aandachtig zullen luisteren, a hoewel uw fdgen eprookjee toch 1 HtW b«t'ttooM bWven.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 11