Ingewijden: „Niet alleen bij ADM te hoge lonen" Frankrijk bindt strijd aan met inflatie Vier doden op overwegen ZWART H alles Amsterdammer staat terecht in Warschau Verkade Ry-King Minister ziet de toestand ernstig in Inkrimping van de staatsuitgaven Vlieland OBER E Korte stakingen in enkele metaalbedrijven Ook staking in Leiden Liti-Britse rel ANTI-INFLATIE-PLAN in HONDEBROOD Onderwijzeres in ondertrouw Projectoren Verf met voldoening VOL AUTOMATISCHE (§uc/ temvs Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1963 w< No. 31059 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 „Directeur Thomson van de Amsterdamsche Droogdok Maat schappij is niet gek. Als men hem wil aanpakken wegens het be talen van te hoge lonen, zou het zeer goed mogelijk zijn, dat hij met cijfers kan bewijzen lang niet de enige te zijn in Amsterdam". Dit verklaarde men ons vanmorgen van zeer welingelichte zijde. ,,Het ruige, dat men Thomson kan verwijten, is overtreding van het buiten- lewoon besluit arbeidsverhoudingenDe CAO-lonen zijn volgens het con- ract echter minimumlonen. Hij kan die verhogen, zoals hij wil". De gebeurtenissen bij de NDSM en I de directies wel mee, dat het overleg Overleg Ie ADM hebben aanleiding gegeven ot onrust in diverse metaalbedrijven n ons land. Gisteren kwam het tot en korte staking bij Werkspoor in Jtrecht. Van de nachtploeg liet al- een nog de apparatenfabriek verstek aan. De rest werkte normaal. De agploeg trad vandaag weer in zijn eheel aan. De vakbonden blijven op het stand- «int staan, dat zij niet kunnen eisen, at de CAO voor 1 januari 1964 wordt pengebroken. De eisen voor de nieu- ve CAO-metaal acht procent en twee extra vakantiedagen zullen randaag aan alle fabriekspoorten in «ad en provincie Utrecht worden uit- preikt. Ook elders Tot korte stakingen kwam het gis tten ook bij de Amsterdamse «heepswerf Verschure en Co en bij fokker. In beide bedrijven deelden over lonen en andere arbeidsvoor waarden alleen zou geschieden via de normale kanalen, maar vanochtend hebben de dagploegen uur- en week- loners van Verschure (ongeveer 700) van 10 tot 11 uur weer gestaakt. De arbeiders van deze werf hebben voorts besloten geen overwerk te zul len verrichten totdat hun lonen, zoals bij de Amsterdamse Droogdokmaat schappij. worden verhoogd. De minister van Sociale Zaken, dr. Veldkamp .ziet de toestand zeer ern stig in. HU zal op de kortst mogelijke termUn de Stichting van de Arbeid bUeenroepen. Reeds heeft hü een Ook bü de Hollandsche Constructie (KAB). Maurits (CSWV) en Nele mans (NVV). Dr. Veldkamp vreest,! dat het geheel na de oorlog opge bouwde loonsysteem dreigt uiteen te vallen met alie gevolgen voor de lan- delijke economie. Ook het Nederlands Verbond van Vakverenigingen komt maandag in spoedvergadering bijeen. Voorzitter Roemers is dan juist weer terug uit Pakistan. Duidelijk is inmiddels geworden, dat de acht pot-els niet maar een onderhandelingsgetal is. De metaal - vakbonden zUn vastbesloten met niet veel minder genoegen te nemen. „Een halvering", zo verklaarde ons hedenmorgen een der werknemers vertegenwoordigers. „zou bijvoorbeeld ondenkbaar zijn. Er is maar één op lossing. het optrekken van onze lonen naar Europees peil. Dat gebeurt ook stukje bij beetje met de prfjzen". Electrolasch Maatschappij in Leiden is vandaag het werk een uur stilge legd. Het gaat hier om ongeveer 425 werknemers. In aansluiting op de schafttyd van twaalf uur tot half één bleven de werknemers een uur uit de fabrieken. Zü hebben geen eisen gesteld, doch zijn wü goed in gelicht dan gaat het hier om de wens het uurloon met tien cent te verho gen. De directie stelt zich echter op het standpunt, dat beide partyen zich dienen te houden aan de lopen de collectieve arbeidsovereenkomst. De stakers is medegedeeld, dat hun het uur, dat zü niet gewerkt hebben, niet zal worden uitbetaald. mm De Woerdense koopman H. Komman was gisteren de i 75.000-ste bezoeker van de ten- j toonstelling „150 jaar Neder landse kunst'' in het Amsterdam se Stedelijk Museum. Mevrouw Bakker-Hefting bood namens het tentoonstellingscomité bloe men en een catalogus aan de heer en mevrouw Komman aan. eratie Maleisië hebben gis- JL Demonstranten tegen tie voorge^ telde federatie Maleisië hebben gis- ►ren de Britse vlag. de Union Jack. an een vlaggestok van het Britse onsulaat in Soerabaja op oost-Java eergehaald en in stukkei* gescheurd, én bord met het Britse wapen werd an de mum- gerukt en vertrapt, zo leeft het Indonesische persbureau intara vandaag bekendgemaakt. Enkele minuten voor deze inciden- en hadden de leiders van de de monstranten bij de Engelse consul en protest ingediend, waarin de fe- leratie Maleisië werd beschreven als een Brits kolonialistisch plan dat i lêdoeld is om Indonesië te belege- i ■en". Volgens Antara vertegenwoordig- j len de demonstranten, voor een groot ieel jongelui en studenten, 46 orga nisaties. Advertentie ?as - wafer - sanitair HOOIGRACHT 18 TEL. 23951 Prijsbeheersing, inkrimping van de staatsuitgaven, belasting maatregelen en kredietbeperking dat zijn de hoofdpunten uit het Franse plan tot bestrijding van de inflatie, dat gisteren op een persconferentie wereldkundig is gemaakt door premier Pompidou. Advertentie 2x per week vers Vijftien verschillende soorten: 50% vlees (1.15 per kilo) of 10% vlees. Fijn, middel of grof. Extra gevitamineerd voor jonga honden. Voermout als complete maaltijd. Zes verschillende «oorten koekjes, w.o. merg- pijpjes en leverkluifjes. Op u na is Vlieland de beste vriend van uw hond weet heeft Nieuwe Rijn 50 Tfn 20824 (01710) WEERBERICHT OVERWEGEND DROOG De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Enkele overdüvende wolkenvelden •n overwegend droog weer. Vannacht tn morgenochtend plaatselijk mist. Aanvankelijk weinig wind. later •wakke tot matige en in het Wadden- Tjbied vrij krachtige westelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag ®f iets lagere. (Opgemaakt om 11.15 uur) 14 SEPTEMBER Zon op; 6.11 uur; onder: 19.00 uur. Maan op: 1151 uur; onder 17.59 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.23 en 1303 uur; laagwater te 8.22 en 20.55 Uur. Hit nummer bestaat uit 18 pagina's. Om te beginnen wil de regering de staatsuitgaven aanzienlyk ver minderen. In de begroting voor 1964 zal het tekort van 7 miljard franc, dat sedert 1958 neeft bestaan, worden teruggebracht tot 4.75 miljard franc. De staatsinkomsten zullen worden vergroot, onder meer door de heffing van een belasting op de verkoop van bouwgronden <150 miljoen franc). De gewone staatsuitgaven zullen met 1.34 miljard franc worden vermin derd. Om dit te cereiken zal de hulp aan landen overzee drastisch wor den besnoeid en wordt de militaire dienstplicht tot 16 maanden bekort. De regering wil tot 1 november een groot aantal dienstplichtigen ver vroegd met groot verlof sturen: op 20 oktober zullen reeds 76.000 mi litairen vervroegd zün gedemobili seerd. Deze maatregel zal tevens bü- dragen tot de ontspanning op de ar beidsmarkt. Bovendien zal op 23 september een staatslening van 2 miljard franc wor den uitgegeven met een looptijd van 20 jaar. waarop gedurende de eerste 10 jaar vrijstelling var. belasting op de rente wordt verleend. De le ning heeft ten doel een gelijk be drag aan te trekken als de schat kist aan de economie verstrekt. Verder zal de regering behalve be lasting op buitensporige winsten op grond en onroerende goederen een extra belasting op de totalisator van de paarderennen van zes procent heffen. Prijsverlagingen Met Ingang van vandaag zijn de prijzen van industrieprodukten on der het stelsel van .gecontroleerde vrijheid" gebracht. In overleg met de verschillende bedrijfstakken zul len de prijzen van o.m textiel en schoeisel worden verlaagd. De prijs van biefstuk zal ten hoogste 12.95 franc per kilogram mogen bedragen. De prijs van Gauloise-sigaretten wordt verlaagd van 1.40 tot 1,35 per pakje en die van benzine met 2 cen times per liter. De automobielfabri kanten hebben de prijsverhoging voor bepaalde modellen ingetrokken. Handelaren die hun prijzen vrij willig lager houden en onder de ma xima blijven, krijgen belastingfa- ciliteiten. Hogere aanbetaling Over de afbetalingskredieten zei Giscard d'Estaing, de minister van Financiën die Pompidou vergezelde dat de eerste betaling voor auto's wordt verhoogd tot 35 procent (was 30) en voor televisietoestellen tot 25 procent <was 20). De looptijd van het afbetalingskrediet voor auto's wordt verkort van 24 tot 21 maanden. Over het algemeen zullen kortlo pende en middellange beleggingen worden achtergesteld ten opzichte van langlopende. De regering wil het sparen bevor deren door de tegoeden op de spaar bankboekjes niet langer aan maxima te binden. Aan de spaarbanken wordt verzocht de rente te verhogen. De strijd gaat niet alleen tegen de prijsstijgingen, zo heeft premier Pompidou gisteren in een toelich ting verklaard. Ook de lonen stijgen te sterk. Een ander euvel is het nij pend te kort aan geschoolde arbeids krachten. waardoor de produktie wordt afgeremd. Hoewel de verkor ting van de diensttijd al bydraagt tot Al heeft het een paar dagen niet geregend, toch kampen vele boeren nog met wateroverlast. Op dit veld staat het hooi te rotten in de plassen. ontspanning van de arbeidsmarkt, zal het misschien nodig zijn buiten landse werkkrachten aan te trek ken, in het bijzonder Turkse en Ma rokkaanse. De lonen en salarissen worden vrijgelaten, al zal het tempo der ver hogingen worden afgeremd. Tegen de buitenlandse investeringen zal geen enkele maatregel worden ge troffen. Slot Schieten, zegt minister Chavan De Indiase regering heeft opdracht gegeven, dat geschoten moet worden op Chinese vliegtuigen, die boven gebied van India vliegen, aldus ver klaarde de minister van Defensie, Chavan, gisteren in het parlement. Naar aanleiding van vragen zei de minister, dat op 6 rfiei een Chinees vliegtuig bijna 100 km diep het Indiase luchtruim was binnengedron gen Maar het was moeilijk een der gelijk toestel neer te schieten, dat op grote hoogte vliegt en binnen enkele 0 minuten het Indiase luchtruim weer pag. 4 verlaten heeft. Op spoorwegoverwegen zijn giste ren vier personen om het leven ge komen. Om half drie kwam de 83-jarige wielrijder J. Stuifzand uit Hoogeveen op een niet beveiligde overweg tus sen Hoogeveen en Beilen met de dieseltrein Zwolle-Groningen in bot sing. Volgens de machinist van de trein had de oude heer niet opgelet. Signalen van de treinmachinist en van een automobilist, die aan de overzijde stond te wachten, vermoch ten de man die hardhorend was. niet te waarschuwen. De trein had 15 minuten vertraging. Omstreeks vier uur ls op een par ticulier overpad tussen Ravenstein en Wychen een vijfjarig meisje, Anita Rutten uit Wychen, door de trein Eindhovens-Hertogenbosch NUmegenZwolle gegrepen en ge dood. Het is nog niet bekend, hoe het ongeluk is gebeurd. Het meisje Hielp meisje naar Nederland te komen De districtsrechtbank van War schau zal maandag uitspraak doen in de zaak tegen de vertegenwoordiger Jacob de Rav uit Amsterdam en de 25-jarige Oostduitse Christe Heffe, die zich donderdag voor deze recht bank moesten verantwoorden. Christe wegens illegale overschrüding van de Poolse grens en De Ray wegens mede plichtigheid daaraan. De Nederlan der had Christe leren kennen tüdens een bezoek aan de jongste voorjaars- beurs in de Oostduitse stad Leipzig. De verdere kennismaking leidde tot het plan om te trachten samen naar Nederland te gaan. Zy maakten een afspraak in Polen, waar De Ray in juni een jaarbeurs in Poznan moest bezoeken, terwijl het meisje als toe- riste met een Oostduits reisgezelschap naar Polen zou komen. Alles verliep overeenkomstig het plan. tot aan de 20ste juni. de dag. waarop zy met een KLM-toestel uit Warschau naar Nederland zouden reizen. Christe. die zich reeds aan boord had begeven enkele minuten voordat de overige passagiers werd verzocht hun plaatsen in het toestel in te ne men. werd echter opgemerkt door een politieman, die haar om haar papie ren vroeg. Zy kon evenwel niets an ders laten zien. dan het passagebiljet, dat Det Rav voor haar in Amsterdam had gekocht Een paspoort had zij niet. omdat zy met het Oostduitse reisgezelschap in een collectief pas poort was opgenomen. Z(J werd hier op aangehouden, evenais de Neder lander. wiens papieren uiteraard wel in orde waren doch die van mede plichtigheid aan de illegale grens overschrijding van Christe werd be schuldigd. Voor het gerecht verklaarde het meisje gisteren zich niet schuldig te achten. Z(j had zich slechts bij De Rav willen voegen. Haar verdediger drong aan op wüziging van de ten lastelegging van illegale grensover- schryding. waarop een straf van vyf jaar gevangenis staat Hij voerde aan dat zün cliënte zich niet bewust was geweest verkeerd te hebben gehan- deld. Z.i. zou haar hoogstens een straf van drie maanden kunnen wor den opgelegd. Maandag volgt de uitspraak voor het tweetal, dat er ter terechtzitting opgewekt utizag. Schippersdocliter over boord op de WESTERSCIIELDE De 17-jarige Janine Bossemiers uit Belgie. dochter van de schipper van het Nederlandse motorschip „St. Ri ta" is gistermiddag op de Wester- schelde bü Walsoorden over boord geslagen en verdronken. Het schip was met yzer onderweg van Antwer pen naar Vlaardingen. kwam op de fiets uit school en had een 6-jarig vriendinnetje achterop. Dit kind heeft vermoedelijk net op tijd van de fiets kunnen springen. Het werd niet gewond De machinist van de trein was na het ongeluk geheel overstuur en kon nog niet worden verhoord. De trein had 12 minuten vertraging. Even tevoren bij een vorige overweg had de machinist door signalen te geven nog bytüds twee mannen, die zich op de baan bevonden, kunnen waarschu wen. De mannen sprongen op het laatste ogenblik voor de trein weg. Eveneens omstreeks vier uur is de 69-jarige mejuffrouw G. de Vries uit Veenoord op een niet-beveiligde overweg in Nieuw-Amsterdam ge grepen door de trein uit Zwolle en gedood. De vrouw was op de fiets onderweg met eten voor haar op het land werkende broers, met wie z(J samenwoonde. De 25-jarige onderwüzeres Maria Verhappen uit Mierlohout is gister avond op de met halve bomen be- veilige spoorwegovergang by Mier lohout door de trein van kwart over zeven van Eindhoven naar Helmond overreden en op slag gedood. Zy schijnt misleid te zün geweest door een wegafsluiting. Mej Verhappen bereed een nieuwe scooter. ZU was in ondertrouw. Foto-Ciné NIEUWE RIJN 18 by Koornbeursbrug. Een produkt van de Sikkens Groep WASMACHINES A.E.G. - IGNES - INDESSIT ERRES - SIEMENS BICO. IEMCO N.V. Uit het Leidsch Dagblad van 14 Sept. 1863: De gewone Valkenburger paardenmarkt was druk be zocht. Men schat het aantal paarden op ongeveer $h0, Voor de beste dieren werd f450 d f600 besteed. Ds. J. A. van Hamel, be roepen predikant bij de Waalsche gemeente alhier, nam Zondag 23 Aug. afscheid van zijn gemeente te Gronin- 1 gen. i

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1