groeien betaal boven het hoofd fïnnbroti Forse eisen gesteld voorde nieuwe CAO IBN SAOED PAKT ZIJN KOFFERS Bouw goedkope losse huizen behoeft geen rijksgoedkeuring Franse Viking stort neer in Pyreneeën ©üc/ teittvs Moeilijkheden hopen zich snel op 0SBRANDEN BRAZILIË EDWONGEN WEERBERICHT Honden in Rome worden ingeënt Volgend jaar mei weer met gevolg terug in Oostenrijk J. SCHOUTEN OVERLEDEN W rak met veertig inzittenden nabij Prades waargenomen Garage Jongeleen finnhrod Uteur: E. a. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte singel UUax Gir0 110 57055 (fdredacteur: J. Brouwer f.8-25 per kwartaal, f.2.80 per maand, fo.65 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 -^gericht 1 maart 1880 DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1983 No. 31058 LEIDSCH DAGBLAD i moeilijkheden rond de lonen in de metaalindustrie hopen zich op. Als lie op een fikse loonsverhoging, die de A.D.M. heeft ingevoerd en die •aard ook in andere bedrijven grote onrust kan verwekken, hebben de (nemers-organisaties gisteravond reeds hun twee belangrijkste eisen voor j nieuwe C.A.O. op tafel gelegd. Met ingang van 1 januari 1964 wensen en loonsverhoging ook voor de beambten van 8 procent en een intie van drie weken, dat wil zeggen: twee dagen meer. A.N.M.B. ,de C.M.B. en de N.K.M.B. hopen op deze wijze de Hdsrust zoveel mogelijk te bestendigen ,in de korte periode, die moet verstrijken voordat de onderhandelingen over een nieuwe tctieve arbeidsovereenkomst beginnen. heer I. Baart, voorzitter van de M.B., heeft dit gisteravond laat, ens de werknemersorganisaties ►gedeeld, aan het slot van een durige bespreking met een aantal 1 van het bestuur van de afde- 'sociale zaken van de Federatie tal- en Elektro-technische Indus- Hoe ongewis de loonsituatie is irden na de premie van 200.000 en die de N.D.S.M. (Amsterdam» werknemers in het vooruitzicht je en na het eenzijdig ingrijpen de A.D.M. blijkt wel uit het feit. de heer Baart een internationale adering in Genève ijlings verliet inde de bespreking gisteravond te ïen bijwonen. n ding "is tijdens dit overleg bü- ler duidelijk naar voren geko- beide partijen achten het van t belang, dat de CAO zoals die s voor de nog resterende looptijd wijzigd en volledig gehandhaafd P- teravond tijdens een van werkge verszijde belegde persconferentie uit gesproken, dat daar weinig bewonde ring bestaat voor de weg. die de N.D.S.M. en de A.D.M. hebben geko zen. In eigen kring zal aandacht aan handhaving van de CAO worden be steed, waarbij straffe maatregelen niet zijn uitgesloten. Intussen bleken de werkgevers ernstig gekant tegen het voornemen van de A.N.M.B., de C.M.B. en de N.K.M.B. om nu al hun voornaamste voorstellen voor een nieuwe CAO te openbaren. Zij achten dit in het raam van het huidige loon systeem prematuur. V reemd beeld LrbiJ doet zich het wat vreemde f voor van werknemersbonden, F zoals in Amsterdam is geschied ëelnemen aan het overleg om- t een loonsverhoging, die met de I niet in overeenstemming is. tar de heer Baart verklaarde was noodzakelijk, omdat er aanvan- k plannen waren om via tariefs gingen een loonsvermeerdering ewerkstelligen. Toen hebben de •onden gezegd: als er dan toch f loon moet komen, doe het dan een verhoging van de beloning uur. ai dergelijke omstandigheid zou weer kunnen voordoen en ook dan zullen de werknemersorganisa ties een loonsverhoging niet tegen houden. ook al zijn hunnerzijds geen initiatieven op dit gebied te verwach ten. Wél zullen de districtsbestuur ders van de bonden zich vanzelfspre kend allereerst richten naar de be langen van hun leden. De premie, die de N.D.S.M. vorige week beschikbaar stelde, is voor de werknemersorganisaties vrijdag al aanleiding geweest om te vragen, wat er nu met dit lid van de Metaalbond de werkgeversvereniging zou j gaan gebeuren. De heer Baart gaf er tijdens zijn uiteenzetting duidelijk blijk van niet erg te geloven in de N.D.S.M.-verkla- ring, dat de twee ton extra beloning door de reder van het schip, waaraan wordt gewerkt, zijn gefourneerd. Inbreuk rapport uit te brengen en als er een strafbaar feit naar voren komt proces-verbaal op te maken. Overi gens hebben de bestuursleden van de vakbonden gisteravond verklaard zeer weinig heil van deze maatrege len te verwachten, omdat de proce dure teveel tijd in beslag neemt en de boetes, die zouden kunnen worden opgelegd, graag worden betaald Minister Veldkamp zal bovendien zo snel mogelijk in contact treden met de Stichting van de Arbeid om zich op de situatie te kunnen bera den. Geschorst Hoe het ook zijde N.D.S.M. is met ingang van j.l. maandag voor vier maanden als lid van de Metaalbond geschorst. Pal daarop verhoogde de directie van de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij alle uurlonen van de arbeiders met 10 cent. Met inbegrip van een wijziging in de tarieven komt de nieuwe regeling neer op een loons verhoging van 13 cent per uur. De uitbetaling zal geschieden met terug werkende kracht tot 9 september. Daarnaast is besloten de salarissen van het kantoorpersoneel van deze scheepswerf met ingang van half september met f25.- per maand te verhogen. De directie van de A.D.M. is tot deze loonsverhoging gekomen in over leg met de districtsbesturen van de algemene, de christelijke en de katholieke metaalbonden. Maar als consequentie van dit besluit is de A.D.M. uit eigen beweging uit de me taalbond getreden. I Het laat zich denken, dat ook an dere bedrijven, met name in Amster dam en Groningen, zouden trachten op deze wijze de lonen op te voeren. De spanningen, die thans in de werkgeversorganisatie optreden zijn dan ook niet gering. Openlijk is gis- gouverneur van de Braziliaanse iat Parana heeft meegedeeld dat bosbranden, die in zijn staat èbben gewoed, aan 176 personen tt leven hebben gekost; 352 men- j m zijn gewond en vijfduizend i erden dakloos. Er is voor miljar- j tn guldens schade aangericht, tt vuur is thans in hoofdzaak be- nongen, waartoe ook de gevallen Igen heefi bijgedragen. bevolking heeft letterlijk God op fc knieën gedankt dat het lijden, kt zij de laatste tijd heeft moe- ïn doormaken, nu van haar is af- pwend. het blussingswerk is deel geno- a door brandweerlieden, mili- •en, burgervrijwilligers uit alle len van Brazilië en Amerikaan technici. -t het gevaar voor een tyfus-epide- lie schijnt, als gevolg van de rachtige afweermaatregelen. die Urgerlijke en militaire autoritei- tn hebben getroffen en het in typen door Braziliaanse en Ame- Jkaanse medische groepen te zijn fgewend. fee cellulosefabrieken. die door het pur werden bedreigd, zijn behou- pn gebleven. Daarentegen is twee jerde gedeelte van de pijnbomen Be over een óppervlakte van (60.000 ha waren geplant door het (uur vernield. ZONNIGE PERIODEN fe Bilt verwacht van heden- tot rgenavond droog weer met zonnige jkxlen en in de nacht en ochtend «lijk mist. Zwakke tot matige tussen noord en west. Weinig r.dering in temperatuur. Ppgemaakt om 11.15 uur). 13 SEPTEMBER Ion op: 6.09 uur; onder: 19.02 uur. laan op: 0.44 uur; onder: 17.22 u. loogwater te Katwijk te 11 46 uur. Aagwater te 6.56 en 19.34 uur. aommer bestaat uit 18 pagina's. De bonden menen echter slechts op de arbeidsmarkt te kunnen spelen, wanneer nu reeds bekend wordt wel ke wijzigingen noodzakelijk in de CAO moeten worden aangebracht, nadat allerwegen de teleurstelling de j prognoses aanmerkelijk bleken te overtreffen. Na een uitvoerig beraad in eigen kring, waarvoor de bespreking in het A.N.M.B.-gebouw werd onderbroken, hebben de werkgevers tenslotte de wensen van de vakverenigingen, on der handhaving van hun bezwaren aangehoord. Inmiddels heeft het ministerie van Sociale Zaken laten weten, dat het de maatregelen van de A.D.M. ziet als een ernstige inbreuk op het geldende loonrecht en het geldende loonsys teem. Minister Veldkamp heeft de looncontroledienst opdracht gegeven een onderzoek in te stellen, spoedig De overheid van Rome zal de in enting gelasten van alle honden in de stad, waar deze maanc! twee men sen aan hondsdolheid zijn overleden. Een woordvoerder van het stadsbe stuur heeft meegedeeld, dat de eige naars van niet-ingeënte honden geldboeten zullen krijgen Volgens het blad „II Tempo" zijn in de eerste acht maanden van dit Jaar in Rome 2.292 mensen door hon den gebeten en daarna medisch be handeld. Een boze blanke moeder haalt haar zoontje weg van een school in Birmingham in de Amerikaan- (Van onze correspondent in Wenen) Vier weken geleden is de voorhoede van Ibn Saoed reeds uit Oostenrijk naar Saoedi-Arabië vertrokken. Een kleine achter hoede. die nog was overgebleven, is nu eveneens per vliegtuig naar El Riad vertrokken. Onder begeleiding van Oostenrijkse politie en van een eigen lijfwacht werden enige zwaar gesluierde vrouwen en een aantal kleine kinderen naar het vliegveld bij Wenen gebracht. Een deel van de bagage bestond uit vier kleine kistjes, waarvan ingewijden weten te vertellen dat ze vol met zuiver goud zouden zijn geweest. Koning Ibn Saoed zelf blijft nog enkele dagen in Oostenrijk en wacht beter weer af. Het is in We nen zo koud, dat de vorst op advies van zijn Oostenrijkse lijfarts nog in bed moet blijven. Waarschijnlijk zal hij maandag vertrekken. Hij heeft echter verklaard dat hij volgend jaar met zijn gehele hofstaat van veertig personen weer naar Oosten rijk terugkomt en dan opnieuw zijn intrek neemt in de villa Hummer, in Hinterbrühl en in het grootste hotel van Baden bij Wenen. Met de eige naars werd een overeenkomst afge sloten dat deze twee objecten voor de vorst blijven gereserveerd. De veertig grote en dure auto's met het CD-bordje werden opgeslagen in een grote garage om te overwinteren tot mei 196'f. (Van onze Haagse correspondent) Voor de bouw van losse woningen, die niet meer dan f. 14.000 kosten, is van gisteren af geen rijksgoedkeuring meer nodig. Voortaan zullen de bouwvergunningen onmiddellijk na aanvraag worden verleend door de hoofdingenieurs-directeuren in de pro vincies. Zij moeten er echter op toezien, dat de bouwplannen vol doen aan minimumeisen tenminste de eisen voor de woning- wetbouw en dat bij de bouw gebruik wordt gemaakt van onbe nutte bouwcapaciteit. Het uit veertig leden bestaan- Ierse meisjeskoor, dat dezer da- gen in ons land aankwam, heeft gisteren Prinses Beatrix een zanghulde gebracht in de tuin van kasteel Drakesteyn. De Prinses in gesprek met de Ierse zangsters. se staat Alabamanadat op deze school negerkinderen waren toe gelaten. De lijfarts, prof. Felhnger. is te vreden over de gezondheidstoestand van de vorst maar volgens hem is het beter, dat nij de winter in zijn eigen land doorbrengt, daar het win- terklimaat in Oostenrijk ruw is. Dinsdagavond had de vorst in de villa Hummer nog een soort af scheidsfeestje gegeven, bij welke gele genheid een trroep acrobaten en clowns is opgetreden. De voorstelling was op uitdrukkelijk bevel van de koning heel puriteins en zonder een zweem van sekse. In zijn gezondheidstoestand is door de behandeling van vier maanden een zichtbare verbetering opgetreden, zodat een nabehandeling het volgen de jaar niet per sé nodig zou zijn. Toch wil de koning in mei aanstaan de weer naar Oostenrijk terugkeren. Hierbij schijnt ook de politiek een rol te spelen. Zijn plaatsvervanger, kroonprins en tevens premier, is Fei- sal, de broer van Ibn Saoed, die de vorst wel een lang en gezond leven toewenst, maar hem toch liever in het buitenland ziet. Voor Oostenrijk is dit verblijf van vier maanden ook niet van nadeel geweest. Er werd veel geld uitgege ven, niet alleen in de Villa Hummer en in het hotel van Baden, maar ook in Weense nachtlokalen en in dure hotels aan het Wörthermeer in Karinthië, waar de jongere zoons ve le avonden hebben doorgebracht. De vorst zelf echter was een voorbeeld van strenge tucht. Volgens een globale berekening heeft Saoed voor zichzelf en zyn hofstaat per dag 10.000 gulden uit gegeven, waarbij de kosten van de veertig dure limousines niet zijn mee geteld. Met deze beslissing heeft minister drs. P. C. W. M. Bogaers (Volkshuis vesting en Bouwnijverheid) razend snel gereageerd op het initiatief van drie Brabantse aannemers. Zij boden maandag aan 250 wo ningen beneden de tot nu toe gel dende „tienduizend gulden-grens" te bouwen. Maar in het ministerie meent men, dat door deze lage prij zen de kwaliteit van de huizen ge vaar loopt. Daarom is de grens ver hoogd. Voor grote woningen geldt zelfs nog een hoger prijs. Geen comfort Minister Bogaers heeft in het al gemeen grote waardering voor de plannen voor goedkope woningen, verklaarde hij gistermiddag na een gesprek met de burgemeesters van Deurne en Fijnaart, met de hoofd- Dr. Jan Schouten, de vroegere lei der van de Anti-Revolutionaire Par tij is maandag op tachtigjarige leef tijd in Rotterdam overleden. Op na drukkelijk verzoek van de thans overledene maken wij pas nu na de begrafenis melding van dit in AR-kringen zeer betreurde verschei den, daar het wens van dr. Schou ten was in alle stilte naar de laatste rustplaats te worden gedragen. tMen zie ook elders) ingenieur-directeur van Noord-Bra bant en met een lid van Gedepu teerde Staten van die provincie. Hij meent echter dat woningen die niet meer dan 10.000 gulden kosten, on voldoende wooncomfort bieden. Bouwkundig mogen zij dan aan de eisen voldoen, de bewoners zullen de eenvoudigste voorzieningen ontbe ren. Zo is er in de olannen noch een douche-apparatuur, noch een lavet, noch een vaste wastafel opgenomen. Er is geen deurbel, geen brievenbus en geen vrijstaand schuurtje. Op veertien punten tonen de plannen gebreken, aldus de minister. Hy meent, dat deze voorzieningen, nu de grens met 4000 gulden is verhoogd wel kunnen worden aangebracht. De overwegingen, die hebben ge leid tot dit soepeler rijksgoedkeu- ringsbeleid, zijn: Stimulering van goedkope bouw in de vrije sector en benutting van overcapaciteit van plaatselijke aan nemers. Vrijstaand De minister wijst er overigens op, dat de nieuwe regeling slechts geldt voor vrijstaand gebouwde woningen. Voor complexen en voor het type „twee onder één kap" zal. ook al zullen elk der nuizen niet de maxi mum-grens overschrijden, rijksgoed keuringen moeten worden aange vraagd. Het nieuwe besluit zal, zo ver wacht men op het ministerie, geen overspanning op de bouwmarkt ver oorzaken. De bedoeling is immers dat de provinciale instanties slechts goedkeuring verlenen als het gaat om woningbouw in gemeenten, waar de plaatselijke aannemers zonder werk zij n of door het uitblijven van andere opdrachten voor woningen zonder werk dreigen te raken. Daarom moeten i.og meer voor waarden worden gesteld: de goedkeu ring wordt slechts voor één huis of enkele huizen afgegeten en de aan nemer moet aantonen, dat hij over de nodige arbeidskrachten beschikt. Omdat de maatregel uitsluitend be doeld is om de woningnood aan te pakken, zal geen goedkeuring wor den gegeven voor de bouw van zo mer- of weekeind-huizen. Een Frans Viking-toestel met 36 passagiers en een bemanning van vier koppen aan boord is verongelukt op de ,,Pic de la Rou- quette" in de Pyreneeën op 1.653 meter hoogte. Het vliegtuig ver trok gisteravond om twintig minuten over acht met Britse toe risten uit Gatwick voor een vlucht naar Perpignan. Het had vijf uur later, tegen een uur, in laatstgenoemde plaats moeten landen. Aanvankelijk werd de opsporing uit de lucht door slecht weer in de Pyreneeën belemmerd, maar de politie in Prades meldde heden ochtend dat zij het wrak had waargenomen. Buit f 70.000 Inbrekers drukken klitiswand weg Niet minder dan ruim f. 70.000 was de buit van enkele inbrekers, die gisternacht een bezoek hebben ge bracht aan de Landbouwcoöperatie in Hengelo In het kantoor van de coöperatie bevindt zich een diepe kluis, die in een der wanden is in gebouwd. Die kluis loopt door tot in de achter het kantoor gelegen opslag ruimte, waar een ruimte van onge veer een halve meter tussen de bovenwand en de kluis en het pla fond van de opslagplaats is. De in brekers. die via een valraampje waren binnengekomen, hebben kans gezien een krik te plaatsen tussen de bovenwand van de kluis en een plafondbalk en daarmee een gat in de 12 cm dikke'betonnen kluiswand te maken. Dat gat werd zelfs onge veer een halve meter in doorsnee, waardoor men de kluis kon binnen kruipen. In die kluis lag circa 70.000 gulden in baar geld voorhanden. Ongezien wisten de nachtelijke be zoekers te verdwijnen. Advertentie AUTOS „naar maat". Tot 1800 k{. draagvermogen. ST..JACOBSGRACHT 10—16 TELEF. 21560 LEIDEN wit oi bruin, 80 ct heerlijk bij elke broodmaaltijd ook uw levens- middelenbedrijf verkoopt Finnbrod Uit het Leidsch Dagblad van 12 Sept. 1863: Donderdagavond is de spoortrein van 5 uur uit Lei- i den bij het Station Piet-Gij- zenbrug ontspoord door het overrijden van een koe. I Op de Nat. Tentoonstel- f ling van metalen te 's Hage werd uit Leiden ingezonden een mechaniek rijtuig door v den wagenmaker C. Brico.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1