LOUW 'WAARSCHUWT' ENGELAND EN V.S. Vuur laait weer op in Parana Gecijfer in loonpolitiek dient snel te verdwijnen Kennedy zet Wallace mat Minister dreigt met represailles Boeren proberen oogst met hetelucht kanonnen te redden 'Eenvoudiger systeem is dringend gewenst9 Zuid-Afrika kan overeenkomsten opzeggen WEERBERICHT dezelfde temperaturen Treinrovers willen ander gezicht Hevige strijd op CUBA C.NA .-voorzitter meent INTEGRATIE ALABAMA Ook nieuwe belastingen in FRANKRIJK ëud I ieiavs Ppgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1963 No. 31057 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 I „Ik zou Engeland en de VS de waarschuwing willen geven. Hat zij er niet al te zeker van moeten zijn. dat Zuid-Afrika hen in |iun strijd tegen het communisme zal blijven steunen. Het schijnt, Hat deze landen het niet erg zouden vinden, wanneer er een ne berregering in Zuid-Afrika zou komen. Maar hebben zij er wel eens aan gedacht, wat hiervan de gevolgen zouden kunnen zijn?" Aldus de Zuidafrikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Eric Louw in de toespraak, waarmee hij het congres opende, dat de Nationale (regerings) Partij thans te Bloemfontein in de Oranje Vrijstaat houdt. De minister, die erop wees dat de Hü voegde hieraan toe: ..De Ver enigde Staten en Groot-Brittannië denken waarschijnlijk dat hun be langen in Zuid-Afrika in elk geval veilig zijn, zodat zy zich verder niet jnerikaanse en de Britse vertegen- roordiger in de Veiligheidsraad, res- fctievelijk Stevenson en Dean, bij et kortgeleden gehouden debat over toid-Afrika de Zuidafrikaanse poli- itk als „weerzinwekkend" hadden «kenschetst, vervolgde: „De overeenkomst van Simonstown in worden opgezegd en dat zou gjionder nadelig voor Engeland en tmerika zijn. En er zijn nog andere hnden, die maar al te gaarne ons pud zouden willen kopen. Indien vjj hierop zouden ingaan, zou dit de leiding van de Engelse staatsbank mre hoofdbrekens bezorgen, terwijl bet voor het sterling-gebied in zijn gebeel een gevoelige slag zou zijn". In de in 1955 gesloten over- eeatomst van Simonstown wordt be paald dat deze vlootbasis onder Zuid- pikaans gezag komt te staan. Enge- pd behoudt het recht om de basis je allen tijde te mogen gebruiken, lelfs in een oorlog, waarin de Zuid- pikaanse Unie neutraal zou blijven, be overeenkomst voorziet voorts in lolledige samenwerking tussen de fuidafrikaanse en de Britse vloot. Minister Louw vervolgde: „De re en voor de onvriendschappelijke en )ms zelfs vijandige houding, die Vesterse mogendheden, waaronder iroot-Brittannië en de VS, tegenover uid-Afrika aannemen, is dat deze inden denken volkomen op de steun an Zuid-Afrika te kunnen rekenen, anneer zij deze in hun strijd tegen iet communisme nodig hebben". „Ondanks deze Westerse houding heeft Zuid-Afrika in deze strijd al- ijd aan de zijde der Westerse sta- gestaan. Dit was zo in 1948. toen de Russen poogden Berlijn te blokkeren en de luchtbrug werd in- lesteld en het was ook zo ten tijde van de Koreaanse oorlog en gedu rende de crisis om het Suez-kanaal". Engeland en Amerika drijven een itgebreide handel op Afrika en zü :bben veel geld in Zuidafrikaanse jven gestoken. Maar laten zij bedenken dat er nog andere lan den zijn, die gaarne aan Zuid-Afrika Trillen leveren", aldus de Zuidafri kaanse minister van Buitenlandse Zaken. Minister Louw zei ook: „De Britse ïiinister van Buitenlandse Zaken, Lord Home. heeft nog kortgeleden Verklaard dat hij de overeenkomst van Simonstown, waardoor de ver bindingen ter zee tussen het oosten en het westen worden beschermd, van groot belang voor Groot-Brittannië acht. Men zou hebben gemeend dat een overweging als deze en de voor delige economische betrekkingen, die Engeland en Amerika met de -Zuid- ifrikaanse Unie onderhouden, deze landen eerst tot nadenken zouden hebben bewogen, voordat zij Zuid- Afrika op een dergelijke wijze in de Veiligheidsraad aanvielen". om de Unie behoeven te bekomme ren, doch zich kunnen toeleggen op het verwerven van de gunst der zwarte staten. Doch laten zij hier niet al te zeker van zijn". De Zuidafrikaanse minister van Buitenlandse Zaken besloot: „Heb ben Engeland en Amerika. Indien zij er zich inderdaad niet om zouden be kommeren wanneer Zuid-Afrika een negerregering zou krijgen, wel eens aan de mogelijkheid gedacht dat deze een politiek van neutraliteit zou kun nen volgen, die eerder op de Sowjet- Unie of communistisch-China dan op het Westen gericht zou zijn? En wat zou er in dat geval met de vlootbasis te Simonstown geschieden en wel met name in het geval van een uit schakelen van zowel het Suez als het Panama-kanaal", aldus Louw. Aan de toespraak van minister Louw wordt speciale betekenis ge hecht, omdat hij deze uitsprak als plaatsvervanger van premier dr. Hen drik Verwoerd. Slot pag. Vele landbouwers hebben thans hetelucht kanonnen in stelling gebracht in de strijd om het behoud van althans nog een gedeelte van de oogst. De berichten uit de landbouw wor den van dag tot dag somberder. In geen jaren is de oogst zo bedreigd ge weest door het water als nu. De bewezen. Vooral in de bouwwereld bleken zy een uitkomst te zijn. Nu waardeert de landbouw dit apparaat. Vooral in de zwaar getroffen kleige- schade is nog niet te overzien, maar j bieden: de polders Wieringermeer. zal zonder enige twijfel zeer groot zijn. Graan met een vochtgehalte van 40 tot 45 procent is geen uitzonde ring. De enige oplossing is drogen. Maar de normale capaciteit schiet daarvoor te kort. De drogerijen kun nen de aanvoer niet verwerken. UITKOMST Dus hebben vele boeren gegrepen naar het heteluchtkanon. In de af gelopen winter hebben deze gemak kelijk transporteerbare warmtebron nen op vele plaatsen goede diensten Dit is de Venezolaanse vijf ling. De vijf baby's, allen jongens, in hun couveuses. Haarlemmermeer, in Zeeland, in de Noordoostpolder en Oost-Flevoland. Maar ook Groningen en Friesland, waar de landbouw met eenzelfde moeilijkheid te kampen heeft. Drogen van de oogst is daar overal nummer één. Minister mr. B. W. Biesheuvel (Landbouw) heeft dezer dagen de Haarlemmermeer bezocht om de si tuatie persoonlijk in ogenschouw tc nemen. Gisteren verscheen hjj in an dere landbouwgebieden. Zo bracht hy een bezoek aan de Wieringermeer en aan West-Brabant. Het ligt in zyn bedoeling om nog in de loop van deze week eveneens polshoogte te nemen in de noordelijke bouwstreek van ons land. Eng Wl hfbbe -1 Wrij «tl b. Dajan blijft aan Generaal Mosje Dajan, die vorige week besloten had af te treden als minister van Landbouw van Israël, heeft nu besloten toch aan te blijven, gevolg gevend aan een beroep dat premier Esjkol op hem had gedaan. De Bilt verwa-cht van heden- tot morgenavond Wisselende bewolking met slechts «en enkele verspreid voorkomende hui. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Weinig veran dering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 12 SEPTEMBER Zon op: 6.08 uur; onder: 19.04 uur. Maan op: uur; onder: 16.34 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.08 en 22.53 uur, laagwater te 5.22 en 17.59 uur. (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) Scotland Yard heeft contact opge nomen met Interpol naar aanleiding van verkregen inlichtingen volgens welke twee mannen die worden ge zocht in verband met de grote trein- roof van de vorige maand, naar het Europeses vasteland zijn gegaan om hun gezicht door plastische chirur gen te laten veranderen. De Britse politie gelooft, dat de 41-jarige Bruce Richard Reynolds en de 32-jarige Ier John Thomas Daly kort na de treinoverval met hun echtgenoten uit Engeland zijn ge vlucht. In de Braziliaanse staat Parana zijn de bosbranden opnieuw in hevig heid toegenomen. Duizenden sol daten, brandweerlieden en vrijwil ligers vechten nu reeds een week onafgebroken tegen de vlammen. Uit een communiqué van de Brazili aanse militaire politie blijkt dat er op 64 plaatsen in de staat Parana nieuwe brandhaarden zijn ont staan. Er wordt geen enkele grote stad bedreigd en nieuwe slachtof fers zijn er niet gevallen, maar da verliezen zyn niet te schatten. Te Monte Alegere, het grootste reser voir van dennen in Brazilië, zijn vierhonderd miljoen bomen ter waarde van tweehonderd miljoen dollar verkoold. De cellulosefabriek te Klabin. de belangrijkste in La- tijns-Amerika. waar 3500 man per soneel werkt, kon mede dank z(j de hulp van Amerikaanse technici die vorige week aankwamen, behouden blijven. Een andere cellulosefabriek, te Lucher in het gebied van Guarapuava. wordt reeds drie dagen door het vuur bedreigd. In deze omgeving is de grootste schade aangericht. Er zijn daar 35 personen omgeko men, 60 gewond en 106 huizen ver nield. Twaalf verkoolde lijken wer den in het moeras aangetroffen, dat door de hitte geheel is droog gelegd. Het waren boeren, die ver geefs hadden getracht zich in te graven. Luchtverkenning van de getroffen gebieden is door de geweldige rook ontwikkeling nog niet mogelijk. De verbinding met de belangrijke pun ten in de staat worden met kleine vliegtuigjes onderhouden. De tele graaflijnen zijn door het vuur ver nield. Het tekort aan water in Curitiba, de hoofdstad van Parana, wordt nu zorgwekkend: de lang verbeide regen is er nog "steeds niet geval len. Op het regeringspalels, waar de gouverneur de reddingsoperaties leidt, heerst een koortsachtige be drijvigheid. De autoriteiten vrezen dat er in de getroffen gebieden epidemieën zullen uitbreken. Er zijn reeds twintig gevallen van tyfus gemeld. Een beeld van de nieuwe ar restaties in Saigon. Een groep meisjesleerlingen van een mid delbare school, die demonstreer den tegen de regering-Djem. is omsingeld door soldaten in af wachting van de arrestanten wagens. Van de zijde van anti-Castro-be- wegingen in Miami is meegedeeld, dat enkele dagen geleden in de Cu baanse provincie Las Villas een he vige strijd is geleverd tussen contra revolutionaire guerrillastrijders en ongeveer 1500 man van de Cubaanse militie. Bij dit gevecht, dat een ge hele dag zou hebben geduurd en werd geleverd op een vlakte rondom de stad Guasamil. zijn volgens deze me dedelingen tachtig leden der militie en achttien guerrillastrijders gedood. De Cubaanse autoriteiten hebben volgens dezelfde berichten ongeveer 1500 inwoners van de nabij gelegen steden Sancti Spiritus, Trinidad, Ji- baro en Guasamil in concentratie kampen ondergebracht. Honderdduizend valt op 14799 Op lot nummer 1 4 7 9 9 van de 560ste Staatsloterij Ls de honderddui zend gevallen. Het winnende lot is In zes series verkocht in respectieve lijk Hilversum. Rotterdam, Den Haag Purmerend, Tilburg en Gouda. (Van onze Utrechtse correspondent) „Wordt het nu langzamerhand geen tijd op te houden met die cijfertjes achter de komma? Wij willen af van de macro-econo mische cijfermatige aanduiding van de loonruimte". Aldus vanmorgen de voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, de heer C. J. van Mastrigt, in zijn openingsrede voor de algemene vergadering van dit verbond in Utrecht. De C.N.V.-voorzitter zag de huidige hantering van de loon- cijfers als in strijd met het wezen van een vrijere loonpolitiek. Gouverneur Wallace heeft zijn verzet tegen de toelating van negerleerlingen zo lang mogelijk volgehouden, doch president Kennedy heeft korte metten met hem gemaakt. De staatspolitie en de nationale garde van Alabama zijn bij order van de president onder federaal gezag geplaatst. Bovendien is de mogelijkheid ge opend, dat onderdelen van het leger zouden kunnen ingrijpen. Daarmee staat Wallace schaakmat. Twintig negerkinderen kon den nu gisteren samen met blanken naar school gaan. De bevol king hield zich in het algemeen rustig, alleen Wallace gedroeg zich als een hystericus. Hij achtte het van belang, dat So ciaal Economische Raad en Stichting van de Arbeid beiden gaan streven naar een vereenvoudigd systeem, dat ook voor de gewone werknemer be grijpelijk wordt. ,JDe mogelijkheid tot zwarte lonen en het verschijnsel van de koppelbazen maken, dat grote groepen werknemers afkerig worden van het huidige loonsysteem", zo meende hij. De heer Van Mastrigt be pleitte een grotere soepelheid in het systeem en meer speelruimte voor af wijkingen per onderneming en per bedrijfstak. Het anti-koppelbazen- akkoord in de vakraad voor de Me taalindustrie noemde hij een goed voorbeeld van wat een bedrijfstak zelf tot stand kan brengen. Niet wachten „Laat de regering niet wachten met ingrijpen", aldus de CNV-voorzitter, „tot dezelfde spanningen ook in an dere bedrijfstakken ontstaan. Laat zij, zoals door de meerderheid van de SER is bepleit, de uitleenbedrijven binden aan wettelijke vergunningen". „Wij kunnen onze leden onmogelijk duidelijk maken, dat de lonen die op j grond van rentabiliteit en algemeen economisch beleid niet gewenst zou den zijn, zwart blijkbaar wel zonder schade voor 's lands economie kun nen worden betaald". Hoewel de heer Van Mastrigt vele idealen van de christelijk-sociale be weging uit het ve rieden verwezenlijkt wist, had hij nog vele wensen. Hy noemde de gelijkberechtiging van de werknemer en een meer rechtvEiar- dige verdeling van inkomen en ver mogen. Eenzijdig „Van de werknemers wordt mati- ging gevraagd van de rechtvaardige Slechts in één geval werd een luid- verlangens op toongebied In het be- mingham. "Mobile en Tuskegee zou ruchtige demonstratie gemeld van 1 lang van de ondernemingsinvesterin- omsingelen en wanneer de deuren blanke leerlingen, die hun school ver- j gen. Tot dusver echter, is de waarde- opengingen alleer. blanke kinderen lieten. Voor het overige gedroeg de vermeerdering van het bedrijf een- zou doorlaten ivlaar reed: om kwart bevolking zich voorbeeldig en kalm. J zydig de kapitaalverschaffer en de I over zeven gaf president Kennedy in a Cl-# o bedrijfsleiding in de schoot gevallen". Washington het bevel de staatspoli- I Dior pagJ zei de heer Van Mastrigt. „Het is I daarom niet meer dan billijk, dat ook de werknemer gaat delen in de ver- mogensaanwas". Het CNV blijkt voorstander te zijn van uitbreiding van de wet op de ar beidsongeschiktheid tot de groep der zelfstandigen en van de verplichte in. stelling van een soort rest-pensioen- fonds. Hiervan zouden die werkne mers moeten profiteren, die nog niet onder enige bijzondere pensioenvoor ziening vallen. Het CNV acht het gewenst de drie bestaande kinderbijslagwetten op korte termijn om te zetten ln één al gemene wet voor ieder kind, zonder inkomensgrenzen. In principe dienen de kinderbijslagen, meent het Ver bond. uit de belastinggelden te wor den gefinancierd. Voorzitter Van Mastrigt zag de kinderbijslagwet na melijk niet als een sociale verzeke ring, maar als een herverdeling van het primaire inkomen. Schakers kennen waarschijnlijk het zogenaamde „gekkenmat"Wit be gint en doet twee zulke domme zet ten, dat zwart bij de tweede zet reeds de overwinning behaalt. Gou verneur Wallace, die uit principe natuurlijk alleen met wit wil spélen, deed een paar zetten met zijn pion nen fin casu agenten van de staats politie), maar de tegenpartij, reeds lang door Wallace zwart gemaakt, wist haar koningin fin casu Vrouwe Justitia) achter Wallace's pionnen te brengen en daarmee was het spelletje uit: gekkenmat. Gisterochtend, voordat het licht was, gaf Wallace het bevel dat de nationale garde de scholen te Bir tie en de nationle garde in Alaba ma onder de federale regering te stellen. Verder kreeg Mc Namara, de minister van Defensie, machti ging zonodig Amerikaanse troepen te gebruiken voor de handhaving van de wet. De troepen, die de scholen omring den, kregen vervolgens van de cen trale regering het bevel zich terug te trekken naar hun hoofdkwartie ren. Daarmee was de weg naar de scholen vrijgemaakt. De plaatselijke bevolking had zich erbij neergelegd dat een bescheiden begin aan de in tegratie zou worden gemaakt en voor Wallace was het pijnlijk dat de plaatselijke politie aan negerkinderen een veilige geleide bood op weg naar school De Franse premier, George Pompi dou. heeft gisteren in een persinter view in grote lynen een uit vyf pun ten bestaand programma geschets om de economische toestand in Frank rijk te verbeteren. Hij verklaarde, dat do regering zou trachten de liquiditeit in de fi nanciële sector te verminderen, de begrotingsuitgaven te beperken, de prijzen te stabiliseren en indien mo gelijk te verlagen, loonsverhogingen te beperken en buitensporige of ab normale winsten te belasten en het aantal werkkrachten te vergroten, gedeeltelyk door vroegtijdige demo bilisatie van vele militairen voor I november as. Pompidou voegde er aan toe, dat „er ook belastingen zouden komen". Hij zei, dat Frankrijk zich op het ogenblik gesteld ziet tegenover al de symptomen van een inflatie, die drei gend wordt. Uit het Leidsch Dagblad van 11 Sept. 1863: In Frankrijk heeft men i dezer dagen een magnifieke i eik geveild, die niet minder i dan zes eeuwen oud was. Koningin Victoria heeft verzochtbij hare terugkomst J een officieële ontvangst ach- terwege te laten. Een groote zwaarmoedigheid heeft zich van haar meester gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1