Dubbele Chinese aanval op de Sow jet-Unie Socialistisch beraad „Vrede en veiligheid VS-hulp aan SAIGON wordt niet besnoeid Revisionisten gaan als dollen tekeer Geen uitbreiding kernwapenarsenaal Noordkoreaanse receptie in Peking USJÜ va'* f ;^->CHlNA 7 i NOVITIAAT Internationale in Amsterdam Aanbesteding instructiehad MILITAIREN 991 BEZETTEN SCHOLEN BEURS VAN AMSTERDAM LeroSCH DAGBLAD DINSDAG M SCPTEMBER 1«6I 0£ CHINEES-RUSSISCHE GRENS De Chinese Volksrepubliek heeft gisteren, ter gelegenheid van de herdenking van het feit. dat vijftien jaar geleden de commu nistische republiek Noord-Korea werd gesticht, een tweezijdige hernieuwde aanval op de Sowjet-Unie gedaan. Dit geschiedde in een artikel in het officiële Pekingse Volksdagblad en in een toe spraak van de communistisch-Chinese premier Tsjoe En-lai. Het Volksdagblad beschuldigde Chroesjtsjow van het fabriceren van „verzinsels", terwijl Tsjoe En-lai sprak over ..dol geworden re visionisten". tegen het chauvinisme der grote mo gendheden en tegen nationale zelf zucht". aldus de communistisch-Chi nese regeringsleider Tsjoe En-lai. Verschuiving Na opnieuw een aanval te hebben gedaan op de beperkte kernstopover- eenkomst. die hij ..bedrog" noemde, vervolgde Tsjoe En-lai: „De speer punt der agressie, die gevormd wordt door het Amerikaanse imperialisme, is thans op het Verre Oo6ten en ge heel Azië in het algemeen, gericht". Diplomatieke waarnemers hebben naar aanleiding van deze uitlating van de Chinese premier verklaard de indruk te hebben dat Tsjoe En-lal hiermee te kennen wilde geven, dat de voornaamste tegenstelling in de wereld niet meer die tussen de Ver enigde Staten en het door de Sow jet-Unie geleide Russische blok was. doch dat thans Amerika en Azië tegenover elkander stonden, waarbij erop werd gewezen, dat China het grootste Aziatische land is. „Wij menen dat meer dan negen tig procent der wereldbevolking voor een resolutie is en dat slechts een handvol personen hardnekkig tegen een rode opstand gekant blijft. Doch de reactionairen in de verschillende landen en de moderne herzieners kunnen de loop der geschiedenis op geen enkele wijze beïnvloeden. De vooruitzichten voor de rode revolu tionaire zaak zijn schitterend", aldus Tsjoe En-lai. Ook de communistisch-Chinese pers heeft gisteren veel aandacht ge schonken aan het vijftienjarig be staan der Noordkoreaanse republiek. Zelfvoorziening Op een zondagavond te Peking ge houden grote bijeenkomst werd het Bijna alle hoogste Chinese leiders waren aanwezig op een groot se Noordkoreaanse ontvangst in Pe king. Een tuinfeest, dat door de Rus sisch gezinde Bulgaren werd aange boden ter herdenking van de stich ting, nu 19 jaar geleden, van de Bul gaarse republiek, werd slechts door de Chinese minister van Buitenland se Zaken, maarschalk Tsjen-ji, bij gewoond. De Koreanen en de Bul garen negeerden elkanders ontvang sten. nadat zich een meningsverschil had voorgedaan over de tyden. waar op zy zouden worden gehouden. Terwijl Tsjoe En-lal een lange toe spraak hield op de ontvangst der Noordkoreanen. werden er op de Bul gaarse receptie slechts korte heilwen sen uitgewisseld. Deze gewoonte is in de laatste tijd, na het openlijk aan de dag treden van het Chinees-Sow- jetrussische geschil, in Peking meer en meer in zwang gekomen. Presi dent Lioe Tsjao-tsji. die later ln september een officieel bezoek aan Noord-Korea zal brengen, stond aan het hoofd der Chinese afvaardiging, die op de Noordkoreaanse ambassade haar gelukwensen kwam aanbieden. Krachtige taal Er waren geen Westerse correspon denten voor de ontvangst op de Noordkoreaanse ambassade uitgeno digd. Diplomaten die wel aanwezig waren, hebben medegedeeld dat Tsjoe En-lai's aanval op het „moder ne revisionisme" in krachtige be woordingen was gesteld, doch dat hy de Sowjet-Unie niet rechtstreeks noemde. „Naarmate het imperialisme dich ter bij zUn einde komt, staan er steeds meer moderne revisionisten op, die het handlangersdiensten wil len bewijzen en die als dollen tekeer gaa nA 11e marxistisch -le nl nistische partijen en de volken van alle socia listische landen moeten het marxis tisch-leninisme hoog houden en zich tegen de moderne herzieners keren. Zy moeten de eenheid van het socia listische kamp en der internationale communistische beweging bewaren. Voorts moeten zij zich achter de zaak van het internationale proletariaat scharen en zy moeten zich verzetten aS«mipalot(nik. Ihgolië Karaganda HLKAStHtti Alma Ata* mij l0# f L Sinkiang V-jHjroir- Tibet Lahor,.*-- PAIISTAN D«lhi N-^ SOW JET UNIE woord gevoerd door minister van Buitenlandse Zaken maarschalk Tsjen-ji. Hij legde er de nadruk op. dat de communistische staten een tot zelfvoorziening leidende economische politiek moesten voeren, hetgeen dus kritiek inhield op Chroesjtsjows aan beveling. dat het beste naar arbeids verdeling in het communistische blok kan worden gestreefd, waarbij elk land datgene voortbrengt, waarvoor het zich het meest leent. Minister Tsjen-ji noemde dit Sow- Jetrussische streven „het nastreven van eigen voordeel ten koste van an deren". „Dergeiyke nationale zelfzucht en een chauvinisme, dat grote mogen- heden vaak eigen is, hebben ernstige afbreuk gedaan aan de betrekkingen tussen de socialistische landen en hun onderlinge saamhorigheid", al dus Tsjen-ji. Zangspel over beleg van Leiden „Het beleg van Leiden" is de titel van een quaei-historisch zangspel, naar niet al te authentieke gegevens samengesteld door Emile Lopez. Alexander Pola en Jan de Cler. De KRO-radio zendt dit zangspel waar aan verder o.a. nog meewerken: Dries Krijn. Alice Kellenbach, Jan Apon, Piet Ekel en Jos van Turentout zon dagavond 15 september aa. om 21.45 I uur uit. I Wanneer een mens ouder wordt. I komen vele verhalen en gebeurtenis sen uit de kinderjaren weer naar bo- t ven en men gaat, zich afvragen: ..Hoe I zat dat toch ook weer?" Dat is een gevaarlijk" moment want Je slaat dan aan het dwalen langs boeken stalletjes. je pijnigt je de hersens om je de namen van auteurs weer voor de geest te halen. Ook Emile Lopez is zo'n historievorser en Jan de Cler en Alexander Pola hebben zich geheel door hem laten meeslepen. Dit drie tal kwam toen ook het, beleg van Leiden tegen. Het zangspel wat daar na uit de bus gekomen is, strookt niet altijd even goed met de feiten en zeker moet de luisteraar het niet als een geschiedenisvervalsing zien. De samenstellers zyn er niettemin toch van uit gegaan dat ook een schoolgeschiedenisboekje het niet al tijd by het rechte eind behoeft te hebben en waarom zouden zy ook niet. Nu hadden zy tenminste de ge legenheid om iets wat recht is, naar eigen goeddunken krom te trekken. Wat er uiteindeiyk van het beleg van Leiden is overgebleven? Voor de studentenvereniging Cate na hebben zich 105 ..kennismakers" aangemeld. Dat is iets minder dan het aantal van vorig Jaar aan het einde van de kennismakingstydn20) doch Catena rekent nog op een klei ne aanwas van het huidige aantal. De confessionele vereidglng SSR, die de laatste Jaren ook gezelligheids vereniging is. is gisteren het novi- tiaat begonnen met 54 novieten. Vo rig jaar waren dat er 43. Voor Sanctus Augustinus (zuiver confessioneel zonder sociëteit zoals andere verenigingen die kermen) hebben zich 180 novieten gemeld, dit aantal stygt vermoedeiyk tot on geveer 230, een tiental meer dan vorig jaar. De zestig vrouweiyke novieten zyn vrywel allen tevens noviet bij de VVSL. Van de manneiyke novieten wordt ongeveer 20 procent ook corps lid en ongeveer 3 procent tevens lid van Catena. Zoals gemeld heeft de VVSL een enorme toeloop van 298 novieten, dat is zeventig meer dan vorig Jaar. Aan het eind van deze week is de inschrijving voor de groentyd van het LSC. Men verwacht ongeveer 250 groenen. Opening speeltuin ,,De Vijf Hoven" De wethouder van Onderwys, de heer P. Sannes. zal zaterdag 21 sep tember, 's middags om 2.30 uur. de aan de Hoflaan gelegen speeltuin ..De Vyf Hoven" officieel openen. MARKTBERICHTEN LEIDEN 10 sept. Vette Varkensmarkt Aanvoer 43 vette varkens. Pryzen: lichte varkens f2.10-f3.14. slagers varkens f 2.15-f 2.18, slachtzeugen I1.82 11.92. Handel vlug. BODEGRAVEN. 10 aept. Kaasmarkt. Aanvoer 152 partijen Goudse kaas. Prijzen: le kwal. i2.51-f2.56. 2e kwal. f2.44-f2.50. extra kwal. f2.75. Handel goed. ROTTERDAM, 10 sept. Veemarkt. Totale aanvoer 3165, Weekaanvoer 5107. Vette koeien en ossen 420, Ge- bruiksvee 824. Vette kalveren 430, Graskalveren 318, Nuchtere kalveren 557. Varkens 8. Lopers 72. Biggen 59. Paarden 59. Veulens 25. Schapen of lammeren 340. Bokken en gelten 53. Handel: Vette koeien (in ets per kg) le kw. f 300-f 330. 2e kw. f 260-f 290, 3e kw. f 240-f260. Vette kalveren f300- f335, f 270-f 290. f 250-f 270. Graskal veren (ln gld per stuk) f370, f300, f250. Nuchtere kalveren f185, f170, I 150. Lopers f 130. f 100. f 80. Biggen f70, f65, f55. Slachtpaarden (in ets per kg) f2.90. f2.60. f2.50. Schapen <ln gld per stuk) f115. f 100. f90. Lammeren f120. f 100. f90. Kalf- en melkkoeien f1120, f 1000. f820. Vare koelen f 820. f 720. f 600. Vaarzen f 850, f750. f 625. Pinken f 525, f400, f350. Veulen f500, f400. f350. Vette koelen: aanvoer iets minder, handel kalm. pryzen vooral niet hoger dan gisteren. Vette kalveren: Iets minder, goed. prijshoudend, prima's boven notering. Graskalveren: even meer, zeer kalm. prijzen van vorige week konden zich met moeite hand haven. Nuchtere kalveren: even rul- bier. kalm, niet geheel prijshoudend. Lopers en biggenals vorige week, rustig, ruim prijshoudend. Slachtpaar den: gewoon, redelyk, niet geheel prijs houdend. Schapen en lammeren: tame lijk, stroever, iets afbrokkelende prij zen. Kalf- en melkkoeien: gewoon, lui, als vorige week. Vare koelen: iets rui mer. stroef, gedrukt. Vaarzen en pin ken: even groter, flauwe, vooral niet hoger, (veulens)kleiner, matig, onver anderd. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Sheryl Pola Esterllnda. d. v. J. Sier en P. dos Santos. René. z. v. A. Plu en A. J. M. de Jong. Susan. d. v. J. v. Ginhoven en T. Tljsen. Willem Wouter, z. v. W. A. van Heel en J. M. A. van Doeveren. Hans. z. v. W. P. Slegten- horst en L. D. Fallaux. Ary, z. v. A. v. Duljvenvoorde en A. van der Vlies. Bianca. d. v. R. van Egten cn H. van der Linde. Maria Cornelia Johanna, d. v. a. C. van den Berg en J. F. Ke ijzer. Maria Wllhelmina Joanne, d. v. J. J. Uijlenbroek en C. W. J. Zlrkzee. Cor nelia, d. v. J. Harteveld en J. A. Groo- tendorst. Relnler Gerard, z. v. G. W. Corporaal en A. Schortlnghuts. Jacoba d. v. W. Guyt en N. A. Smits. Margriet Jacqueline, d. v. C. L. Stafleu en T. C. Zijlstra. Gljsbertus Carolus Hermanus. z v. G. L. C. Huffener en M. S. Pee lers. Adrlanus. z. v. A. van Dijk en M. F. Wortman. Tassilo Michael, z. v. R. R. Hever en I. I. M. Dachner. Tanje Antonia Maria. d. v. T. A. Augustinus en J. J. M. Jellerse, Annette Josephine Maria. d. v. A. J. Drlessen en J. M. de Haas. GETROUWD A. J. Drewes en E. N. B. Planteydt. W. Serdljn en J. H. Rovers. A. T. W. Piekart en J. Batelaan. H. J. Dreef en C. J. van der Wijngaard. OVERLEDEN C. P. J. Kokshoorn. 83 jaar vrouw. A. W. Ramb. 61 Jaar, man. P. van der Me IJ. 71 jaar. echtgcn, v. J. Kikkert. J. Azler, 64 Jaar. man, H. F. A. E, Oversluijs, 84 Jaar. man. Halve eeuw op de markt Zaterdag wordt er op de Leidse markt een niet alledaags jubileum gevierd. Mevr. H. M. van Bers uit Amsterdam onder de marktbezoek kers beter bekend als „Tante Riek" herdenkt dan het feit. dat zy vijftig Jaar geleden voor het eerst een marktplaats innam. Tante Riek. die zich gespecialiseerd heeft in de kou senbranche, is ook een bekende ver schuiling op de weekmarkten te Maastricht. Den Bosch, Apeldoorn. Zwolle en Delft. VOORSCHOTEN Gemeentewerken van Voorschoten hebben vanmorgen aanbesteed het bouwen van een instructiebad, gym nastiekzaal. badhuis en conciërge woning. De hoogste inschrijver was de N.V. voorheen G. van Dfjk uit Hardinxveld-Giessendam met f830.000, de laagste de firma Hen- nipman uit Leiderdorp met f660.500 en de op een na laagste de fa. gebr. Groenendijk „Gouda N.V." uit Gouda met f664.900. In Berlijn werd een interna- tionaal danstoernooi gehouden. Tijdens een van de nummers bleek de vloer te glad voor het Nederlandse paar Wim Voeten en Jeanne Assman. Overigens bracht dit paar het nog tot de derde plaats. In Zuid-Vietnam Uitslag referendum in Algerije De centrale commissie voor het re ferendum in Algerye heeft gister avond bekendgemaakt, dat de bevol- KS£ *««ondag de grondwet met 3.016.692 tegen 95.175 stemmen heeft goedgekeurd. Ruim een miljoen kie zers heeft zich van stemming ont houden. Zoals verwacht kwamen de meeste onthoudingen en neen-stemmen voor in Groot-Kabylië, waarvan de leider. Belkacem Krim. zich tegen de nieuwe grondwet had uitgesproken. Nog niet de helft van de bevolking aldaar nam aan de stemming deel. In een commentaar op het resul taat van het referendum verklaarde Belkacem Krim in Lausanne (Zwit serland). dat hij tevoren al had ge zegd. dat de uitslag „in elkaar zou worden gezet". Als voorbeeld noemde hy het resultaat van de stemming te Bat na. waar volgens de officiële ge gevens van de Algerynse regering 100 procent voor de grondwet zou hebben gestemd. „Dit is byzonder lachwekkend ln de ogen van hen, die de oppositie in Batna tegen het hui dige bewind (van Ben Bella) ken nen", aldus Belkacem Krim. Nog bedenkelyker vond hy de be kendmaking van de Algerijnse rege- i ring. waarin men de indruk wekte i dat alleen in Groot-Kabylië oppositie bestaat tegen Ben Bella en dezynen. j LeÈdsch« Spaarbank In de maand augustus werd er by de Leidsche Spaarbank ingelegd f 2 900.753.30 en terugbet. f 2.311.359.10. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 504 en het aantal afbetaalde boekjes 267. Op 6.138 rekeningen van deel nemers aan de Afhaaldienst werd f 127.108,50 bygeschreven. Er werden 1.227 spaarbusjes ter le diging aangeboden met een gezamen- ïyke inhoud van f 40.056.10. Het tegoed der 54.289 inleggers be droeg aan het einde der maand f 55.510.134.07. BEURSOVERZICHT LAGERE MARKT; AKU GEVRAAGD Amsterdam, 10 september. Het Damrak heeft gisteren een goede neus gehad door zich afzydig te houden met kooporders. Men wil de toen de verdere ontwikkeling in Wall Street afwachten. Welnu, de Newyorkse beurs gaf gisteren aan het slot een zwakke tendentie te zien. ook voor de Nederlandse hoofdfond sen. Dit vond vanmiddag zyn terug slag in Amsterdam, waar de meeste hoofdfondsen zich by de opening be neden het slotniveau van gisteren stelden. Kon Olie byv. brokkelde verder af tot f 169.20, tegen een voor gaande slotprijs van f 170.80. De af faire ln deze hoek was minimaal. Het enkele aangeboden stuk werd pas op het verlaagde niveau opgenomen. Juist hierdoor hecht de beurs niet veel waarde aan de koersdaling in de oliehoek. Men wacht rustig af. Philips min 60 cent op f 158.20. De Ameri kaanse vraag in de Philipshoek bleef vandaag achterwege. Unilever f 1.- lager op f 182,30. Deze hoek trok by de opening de grootste belangstelling van het publiek. AKU en Hoogovens hielden het been styf. De rayon-aandelen lagen rond het slotniveau van gisteren op 498. Hoog ovens een puntje lager op 615. De markt stond volkomen onder Invloed van de zwakke stemming in Wall Street, waar door men in Amsterdam grotendeels een gereserveerde hou ding aannam. De kooporders waren dan ook aan vankelijk zeer dun gezaaid. Ook de arbitrage kon begin beurs niet tot zaken komen. De West üultse beur zen gaven weinig verandering te zien. Later trokken de Aku-aandelen de aandacht. De activiteit in deze hoek groeide zienderogen als gevolg van lokale- en Westduitse specula tieve vraag. Dit had to, gevolg dat de prijs opliep tot 500. Deze barrière kon echter niet worden „genomen". Ook de overige hoofdfondsen ont moetten wat meer belangstelling van de zyde van het publiek. Hierdoor steeg de prys van Philips tot f 158.60, Unilever van f 182,20 tor, f 182.50 en Kon. Olie van f 169.10 tot f 169.50. Voor de leidende cultures bestond meer belangstelling dan de laatste tyd. Deli, Amsterdam Rubber en HVA lagen hoger. Met de scheep vaartwaarden wilde het ook vandaag niet vlotten. De koersveranderingen, ten opzichte van het slotniveau van gisteren, waren van weinig beteke nis. In de Staatsfondsenhoek was de stemming eerder iets zwakker met zeer weinig zaken. Aandelen Cen trale Suiker, die de voorgaande da gen in een open hoek vast lagen, on dergingen een lichte koersreactie. WISSELKOERSEN Londen 10.10%—10.10%New York 3.61tV—3.61ft; Montreal 3.33%-333T. Parijs 73.68',273.73 liBrussel 7 23%—7.24%; Frankfort 90.67%— 90.72%: Stockholm 39.51%—69.56' Ztirich 83.66'i-83.71%Milaan 58 13% 58.18"2: Kopenhagen 5257—5232; Oslo 50 44—50.49: Wenen 13 99%— 14.00%: Lissabon 12.58'i—12.60. Vrolijkheid De leider van de Britse Labour Party Harold Wilson heeft gisteren ln een toespraak tot het achtste con gres van de Socialistische Interna tionale in Amsterdam opgeroepen tot een volledig uitvoerverbod van wa pens naar Zuid-Afrtka. De ruim 160 gedelegeerden uit 33 landen applau disseerden. toen Wilson sprak over de „onverhulde rassenleer" van premier Verwoerd, die de integriteit van de nabuurlanden bedriegt. Wilson be weerde, dat de rassenleer ln Zuld- Afrika niet langer een Interne aan gelegenheid Is, maar een uitdaging aan de gehele vrije wereld en aan de hoge principes van de eenheid der naties. De verzamelde socialistische kop stukken applaudisseerden by na net zo luid, toen Wilson gistermiddag in het Minerva-Paviljoen met nadruk verklaarde, dat het tydperk van Ade nauer in West-Duitsland plaats aan het maken is voor het tydperk Willy Brandt. Wilson maakte deze met toejuichin- I gen begroete opmerkingen tydens zijn betoog over ..vrede en veiligheid". Commentaar De eerste spreker, die commentaar leverde op Wilsons inleiding was de Westberlynse burgemeester Wllly Brandt, die zei het op de meeste punten volledig eens te zyn met de Britse Labourleider. „Dankbaar zyn we voor wat Wilson zowel vorige week in Hamburg als nu in Amster dam heeft gezegd over de ontwape ning", aldus Brandt. Hy herhaalde, dat de Duitse socialisten slechts een verbetering van het internationale klimaat nastreven en dat zy hun plicht in de Westelyke gemeenschap op voet van geiykheid zullen biyven vervullen. Overigens was hy voor Wilson net zo optimistisch als die voor hem: hy voorzag een verkie zingsoverwinning van Labour in de naaste toekomst. Liefst twaalf sprekers lieten gister middag hun licht schynen over de problemen van vrede en veiligheid. De eerste was de Oostenrykse vice- kanselier Bruno Pittermann, die het volledig eens bleek te zyn met de Brit Wilson en de Duitser Brandt. Trouwens, alle sprekers schaarden zich in grote lijnen achter hun woor den. Zo ook mr. J. W. A. Burger, be stuurslid van de Party van de Arbeid en de Belgische minister van Buiten landse Zaken, Paul Henri Spaak. Men kan zeggen .aldus de Bel gische minister, dat de Sowjetrussi- sche politiek aan dynamiek heeft in geboet. mede omdat Rusland een moeliyke periode moet doormaken. De tyd is nu gekomen om de situa tie positief tegemoet te treden. De eerste reden hiervoor noemde hy ook het kernstopverdrag, dat hy zag als uitgangspunt naar een pacifisti- scher politiek. Vanochtend werden de discussies voortgezet, waarna Harold Wilson het gesprek over „vrede en veilig heid" afrondde. Tot besluit werd een resolutie aangenomen, waarin een beroep wordt gedaan op alle landen om uitbreiding van het kernwapen- arsenaal ln meer landen tegen te gaan. omdat zoiets het gevaar van een kernoorlog slechts kan vergroten. Aangedrongen wordt op een plan voor algehele ontwapening, dat geba seerd moet zyn op de tot nu toe be reikte overeenkomst. Amerikaanse prijs voor Ezra Pound De pril* voor 1963 vao 5000 dollar Sdoor de „Academy of American nets" verleend aan de 77-jarige dichter Ezra Pound. Ezra Pound, die na de tweede we reldoorlog beschuldigd werd Ame- rlka's vijanden te hebben bevoor deeld door radio-uitzendingen in Italië te hebben verzorgd, werd in een psychiatrische inrichting opge nomen in verband met zyn geeste- ïyke toestand. Op voorspraak van een aantal Amerikaans? dichters is hy daaruit na i2 jaar ontslager De dichter woont thans in Venetië en betoonde zich zeer erbaasd over de hem toegekende onderscheiding. Americk Singh, plaatsvervangend secretaris-generaal van de Arbeiders party in Malakka heeft gisteravond een stampvolle zaal van Hotel Kras- napolsky in Amsterdam gedurende by na een half uur voortdurend doen schudden van het lachen. De heer Singh was een van de sprekers op een byeenkomst, die het Koos Vor- rlnkinstituut en de Dr. Wiardi Beck- manstichting ter gelegenheid van het congres hadden georganiseerd. De byeenkomst stond onder leiding van de Duitse S.PJ3.-voorzitter Erich Ol- lenhauer. Er spraken vertegenwoor digers van landen buiten Europa. Later gaven vier Europese sprekers hun visie op de taken van socialisme in deze tijd. waarby sterk de nadruk werd gelegd op de ontwikkeling van de wetenschappen. Eén ding heeft Americk Singh met zijn kosteiyk betoog bereikt. Als La bour in Engeland de door Willy Brandt voorspelde overwinning zal behalen, zal Harold Wilson gebonden zijn aan een belofte, die hy gisteren deed. „Een museum hebben w|j ln Malakka wel. maar het ontbreekt ons aan historische bezienswaardigheden. Die zyn met de vroegere Britse gou- veneurs verdwenen", had Singh ge klaagd. „De relikwieën van het Britse imperium zullen naar Malakka ge stuurd worden, zodra Labour ean het bewind komt. Wy behoeven ze name- 1 ïyk echt niet meer te hebben", rea geerde Wilson later. Gewapende stoottroepen hebben vanochtend in de Zuidvietnamese hoofdstad, Saigon, alle middelbare scholen bezet.'Zoals bekend is kon digde de regering begin deze week strenge maatregelen aan tegen scho lieren die de orde verstoren. Militairen stonden in de klasloka len terwyl de lessen normaal voort gang vonden. Slechts op één meis jesschool ging niet alles even ordeiyk toe. want toen de lessen begonnen ontston dgroot tumult. De meisjes sloegen op hun schoolbanken en lachten de militairen uit. Later wer den vijf meisjes meegenomen, waar op de overige leerlingen de school, waar zich een militaire bezetting van ruim tweehonderdvyftig man bevond, verlieten. Een aantal andere scholen werd uit voorzorg gesloten voordat de lessen begonnen. Welingelichte kringen verklaarden dat de leerlingen van tot nog toe acht openbare middelbare scholen in Saigon in staking zyn uit protest tegen de politiek van de regering tegenover de boeddhisten in Zuid- Vietnam. De ruim honderd particu liere middelbare scholen in de hoofd stad hebben zich echter afzydig ge houden. In vele Vietnamese kringen is men van oordeel dat de schoolstakingen en incidenten niet door communisten worden geleid, zoals de regering doet voorkomen, doch door een andere anti-regeringsgezinde groepering die de boeddhisten wil helpen. Dinsdag 10 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f 1000.— vorige slotkoers koers v. heden Ned '58 4% 101% 101% Ned '59 4% 101% 101% Ned '60-1 4% 101 101% Ned '60-11 4% 101% 101% Ned '59 4% 100% 100% Ned '60 4¥« 100% 100% Ned •61 4% 100 A 100% Ned '53 3% 100tV 100% Ned '63 4% 96 95Ü Ned Gb obi 3% 82 Ned '47 3% 93 93% 5 Ned '51 3% 97% 97% Ned '53 i-n 3% 95% 95% Ned '56 3% 95% 95% Ned '48 3% 89% 89% Ned bel cert 3% 95% Ned '50 Ï-II 3% «9% 89% Ned 54 i-n 3% 91 90% Ned *55 I 3% 91 90% Ned *55 n 3% 93% 93 M Ned •37 3 92 92 Ned Gb ob '46 3 92,T<r 92%! Ned dol In '47 3 88% 88% Ned Inv cert. 3 9811 98% Ned 62-64 3 99IJ 99f| 'ndië *37 3 99 98% Indlë 17 A 3 95-V 95% Ned wonbl '57 6 106% 107 Ned wonbl *58 4% 101 101 Ned wonbl '60 4% 101 101 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen ACTIEVE AANDELEN Kerkelijk Leven GEREF. KERKEN Beroepen te Selllngen en te Wit- marsum (Fr.) J. Geel. kand. te Am sterdam te Oud-Beijerland Chr. van Ulden te Sint Laurens. Aangenomen naar Nieuwveen-Zeven- hoven H. Meinders. kand. te Amster dam. C HR. GEREF. KERKEN Tweetal te Groningen (vac. Joh. centrum en K. J. Velema te Hoogeveen. Prins) I. de Bruyne te Rotterdam centrum en K. J. Velema te Hoogeveen. GEREF. KERKEN (vrygem.) Bedankt voor Abbotsford (Ontario, Canada) J. J. Arnold te Amersfoort. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Amsterdam-Centrum P. Blok te Dlrksland. EVANG. LUTH. KERK Benoemd tot hulpprediker te Am sterdam W. J. Manger. a.s. emeritus predikant te Naarden-Bussum. President Kennedy heeft gisteren in een televisiegesprek gezegd het niet opportuun le achten de hulp aan Zuid-Vietnam te verminderen. De Amerikaanse regering wendt haar in vloed aan om de Vietnamese rege ring te bewegen maatregelen te ne men teneinde haar populariteit te herwinnen. De Amerikaanse president is van oordeel, dat Amerika zich niet uit Zuid-Vietnam moet terugtrekken. Als het land in handen van de commu nisten viel, zou geheel zuidoost-Azië gevaar lopen. Door vermindering van de hulp zou weliswaar invloed 00 de struc tuur van de regering in Zuid-Viet nam kunnen worden uitgeoefend, maar daarby bestond het gevaar van een totale ineenstorting. Sterk heugt ons nog, aldus Kennedy, het geval met China aan het eind van de twee de wereldoorlog, waar een zwakke re gering steeds minder in staat was de toestand te beheersen. Amerika heeft enige invloed in Zuid Vietnam en zal die gebruiken, zo zei Kennedy, „wy kunnen niet verwach ten dat deze landen alles precies zo doen als wy het wensen. Zy hebben hun eigen belangen, hun ei gen persoonlykheden. hun eigen tra ditie. Wij kunnen niet iedereen ons beeld opleggen. Velen zyn daarvan niet gediend". Mevrouw Ngo Dinn Nhoe, de schoonzuster van president Ngo Dinh Diem van Zuid-Vietnam. is gister avond aan het hoofd var. een Zuid vietnamese delegatie naar een inter parlementaire conferentie in Belgra do vertrokken. Mevrcuw Nhoe zei waarschynlijk tien dagen in Belgrado te blyven en daarna naar de Vere nigde Staten te reizen, waar zij is uitgenodigd door „belangrijke gre pen van de pers" Zij voegde er aan toe: „Ik zal niets te maken hebben met de Verenigde Naties". Ingelichte kringen in Saigon had den eerder gezegd, dat zij waarschyn- lyk het woord zou voeren als de godsdienstcrisis zou worden bespro ken tijdens de Algemene Vergadering var. de Verenigde Naties Na haar be zoek aan de Verenigde Staten zal mevrouw Nhoe via Tokio terugkeren naar Zuid-Vietnam. Amst. Rubber Ver HVA-mij AKU Oell MU eert. Hoogovens eert. Philips gem bez. Unilever cert, •"ïordtse petr 1 Kon P <50 f20) Holl Amer Ifln I Java China Pak K.L.M Kon Ned St boot Kon Paket Mij Stoom v My Ned Nlev Goudr eer v Ommeren eert Kon Rott. Lloyd N Scheepv Unie 106% 108 148% 150% 497% 499% 127.10 127.10 616 613 158.90 158.50 183 30 1240 793% 785% 170.80 169.20 132% x 132% 156% 158 47 5 45 50 152% 151% 156% 156 141% 140% 252% 115% 116% 252% 152% 141% 138% 138% NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov. eti GcmJentngen A'dam '47 (3%) 3 95', 95% idem '48 (3%) 96 9514 R'dam '52-1 (4%) 100 100 ld *37 ï-n (3%) 95% Z-Holl '55 4% 99,", Bankwezen Bk N Gem 58 5% 103% 103% ld. NWB *52 '4V4) 99H 99% BVG rsbr f500 180% 181% BVG rsbr *52 145% 146 tndustr Obligaties 'hlllps Dol '51 90'i 90% b VERKLARING DER TEKENS Gedaan en laten Gedaan en bieden Premieleningen Alkmaar '56 2% A'dam '53 3 A'dam "51 12% A'dam '56 I 2% A'dam '56 n 2% A'dam *56 113 2% Breoa *54 2% Dordrecht '56 2% Eindhoven '54 2% Enschede *54 2% Den Haag -52 l 2% Idem n 2% R'dam *53 I Idem n 2% rdetr *57 2% Utrecht *52 2% Z.-Holl 1957 2% Zuid-Holl '59 2% 2% vorige siotkoera koers v beden 84% 85% 116% 119 92% 93% 89 91% 89% 91% 91% 91% 89% b 91 85% b 85% 88 x 87% 86% 95% 93 96% X 96% 96% 94% 97% 93% 93% 104% 104 93% 93% 101 101% Interunle f 50 Robeco ünitas f50.- Ver Bez v 94 f 50 Amst Bank Cuituurbank Hoil Bank eert 246% Ned Handelmil Ned Mid. bank Rott Bank Twentsche Bank Industrie Ondernemingen Albert Heyn Berkel's Pat. 201 233 487% 139 388 20% 367% 246% 357 328% BorsumU- Wehiw Calvé Delft eert Electrolasmy K Pap v Gelder K. Ned Grofsm Holl Constructie Ingbur v Bnyv Internatlo v. Kemp en Beg Kon Zout Ketjen Leidse Wolsprtl MUller en Co NB Ned Kabeifabr. Philips pref Rott Droogd My Ver Touwfabr Walvisvaart Wernlnk's Betrnij Wilton Peljenoord v. Wyfe Heringa Zaalberg Mijnbouw en petrolen 650 264 76% 941 410 b 255 159 559 170% 268% 148% 509% 315% 486 6030 383 425 65 2000 293 98 b 108 b BlUton 2de r. Kon Petr <f 20) .Amer fondsen Can au Pacific R. Intern Nickel Anaconda Bethlehem Steel Citlee Service Genera) Motors Kennecott Renublic Steel Sheb OU Union Pacific Un States Steel Bieden Laten Ex-dividend ExcJalm 410 168 3111 68 51% 33 b. 67% 76% 75 42 47% 40,V 55% 200 232 488 139 389 20% 246' 1 369 247 358 328% 660b 264% 76% 934 412b 255 156 558% 171 266 148% 801 507 315% 486 60 20 381% 425 64 201 292% 98b 110b 410% 167.— 31% 67% 50% 33% 66% 76% 74,% 42% 47% 40,V 56

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 9