Kinderbijslag voor ca. 85.000 zelfstandigen VRIJWEL OVERAL GROENTIJD AAN STRINGENTE BANDEN Geboorteoverschot in ons land teruggelopen ENGELSE TREI HEEFT EEN VOORSPRONG Ver beneden de raming Verzachting en garanties AMSTERDAM UTRECHT GRONINGEN DELFT Ir. II. Vos: Keimedy-ronde kan slagen ROTTERDAM Korter dienen in Frankrijk ic o rmt Regering verstrekt leningen en geeft subsidies per dag Vier Pakistani uitgewezen Vopo gedood Belg hestal Kunstgebit? lifters India bouwt aau zijn defensie I oor liet eerst sinds jaren Vier bebouwbare middelen in 1 labiel! CKefarine.4 LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 10 SEPTEMBER 1963 Advertentie (Van onze correspondenten» Deze maand worden in verschillende universiteitssteden de groentijden gehouden. Ditmaal staan zij meer dan ooit in de belangstelling in verband met de excessen van vorig jaar. Tal van studentenverenigingen hebben nu besloten om de groentijd te verzachten. In het onderstaande overzichtje geven wij de voornaamste wij- zigingen in een aantal Universiteitssteden. Over de veranderingen in Leiden schreven wij vorige week uitvoerig. AGI iuri In Amsterdam bleek vorig jaar het uitlekken van het ontgroeningsspel letje „Dachautje spelen" het begin te zijn van de ontdekking van een reeks soortgelijke gewelddadige me thoden. Nu hebben de studentenver enigingen voor de komende groen tijd zulke stringente maatregelen troffen, dat niemand meer excessen verwacht- Bij het Amsterdamsch studenten corps dat. verleden jaar de meeste kritiek uitlokte, is het ontgroenings- regelement op de helling gezet. Alle lichamelijk geweld is nu ver boden en de groenen zullen daardoor rfjn vrijgesteld van het uitputtende „kikkeren". Ook het ..indikken" (het samenbrengen in te kleine ruimten) is verboden, alsmede het vernielen van kleding. Het kaalscheren van de hoofden is echter gehandhaafd. Een novitiaatscommissie van 7 personen is belast met het toezicht op de ont groening. Uitgaande van de stelling, dat de sportbeoefening een uitstekende ma nier kan zijn om de persoonlijke kwaliteiten van het aankomend lid te testen heeft de Amsterdamse Ka tholieke Studentenvereniging Thomas var. Aquino veel aandacht aan de sport gewijd. De mannelijke groenen moeten vijftien uur sport bedrijven en de vrouwelijke acht uur. De man nelijke groenen zullen steeds voor één uur 's nachts op bed kunnen lig gen. Bij het ASC .owel als bij Thomas is de nachtrust gereglementeerd vastgelegd: bij net eerste corps is de rusttijd tien uur en bij het andere elf uur. Bij het Utrechts Studentencorps is er al vóór de gebeurtenissen in Am sterdam gesproken over veranderin gen. Zo werd vorig jaar het „College van de heren zeventien" ingesteld om toezicht uit te oefenen. Daarin heb ben zitting: de senaat, het sociëteits- bestuur en enkele oudere leden. Handtastelijkheden zijn op straffe Tan schorsing verboden. Op de corpsverga dering van 10 juni jl. werd iesloten, dat de groenen in groepen aan de groentijd deelnemen (ook aan de sociëteitsavonden) en dat het pro gramma om uiterlijk 24.00 uur is af gelopen voor de groenen. De Utrechtse Vrouwiyke Studen tenvereniging veranderde alleen de naam van de grote „pestavond" in grote ..testavond" ter verduidelij king van de bedoeling. Unitas Studiosorum Rheno- Trai- ectina bekortte het novitiaat in de sociëteit tot ongeveer twee weken (in plaats van drie» maar stelde een werkkamp verplicht. Dit gebeurde in verband met de komende ver bouwing van de sociëteit en om de onderlinge band te bevorderen. Speciale maatregelen waren niet no dig. omdat de vereniging vijftig jaar geleden is opgericht als reactie op de ontgroeningspraktijken bij het corps. De Rooms-Katholieke Studenten vereniging Collegium Studiosorum Veritas heeft het aantal sporturen en een groenenkamp ingesteld. Bij de afdeling Utrecht van de Societas Studiorosum Reformatorum zijn de aankomende leden dit jaar voor het eerst ingedeeld bij de dis puten. om serieuzer contact met de ouderejaars te bevorderen. De ver eniging Prometheus heeft, en had al, een kennismaking op voet van vol komen gelijkheid. Het Groninger Studentencorps Vindicat Atque Polit heeft de vol gende verschillen in de groentijd aangebracht: alle handtastelijk heden zijn verboden. Onder hand tastelijkheden moet worden verstaan elke aanraking van een kandidaat- lid door een corpslid: niet slechts bruut lichamelijk geweld,, dat trou wens nooit veroorloofd was. Meer uit- Advertentle land gelegenheid tot ontspanning zal bieden. Mochten zich ondanks alles toch excessen voordoen, dan moeten deze ogenblikkelijk aan de rector magni ficus worden gemeld. Onomwonden is duidelijk gemaakt, dat men bij de NEH geen ontsporingen in de groen tijd wenst. Het Delftse Studenten Corps lieeft geen wijzigingen in de groentydsre- glementen aangebracht, omdat men van mening Is dat er voldoende waarborgen tegen excessen zijn, en dat de groentijd In de bestaande vorm gehandhaafd dient te worden om zijn doel te bereiken. gebreide medische keuring vóór de groentijd. Het voorgeschreven ge bruik van plastic drinkgerei geduren de de groentijd. Maximaal 150 per sonen in één zaal. Een gegarandeerde 8-urige nachtrust. Het houden van buitendagen op het „Groninger Ho ge Land" (deze bepaling is al van enige jaren terug». De rector van de senaat heeft de bevoegdheid gedurende de groentijd j corpsleden die in strijd met bepalin- i gen handelen zonder vorm van pro- ces te schorsen (uitbreiding van de bevoegdheden van de toezlchthou- dende en verantwoordelijke perso- j nen). Dit jaar zal tevens aandacht wor- i den besteed aan het opvangen van de eerste jaars. zowel in hun studie pa en de herenigde Staten over een als in de nieuwe en moeilijke maat- j economisch deelgenootschap (de zg. ^Twlja? vaneIScpSment «orden Kennedy.Rond.I nullen .lagen «Is de gespreksgroepen onder leiding van voorstanders van dat partnership oudejaars gevormd, waarbij de kandi- De onderhandelingen tussen Euro- daatsleden op voet van gelijkheid op kamers over studie en aanverwante onderwerpen van gedachten kunnen wisselen. Voor wat betreft de andere stu dentenverenigingen, Unitas en de confessionele, valt weinig te zeggen. Deze hebben nooit een groentijd ge had, die in aanmerking kwam voor verandering. Wat de groenen van de Nederland se Economische Hogeschool in Rot terdam ook te wachten staat, groen van de slaap zullen ze niet zijn. De beginnende studenten mogen niet. la ter dan twaalf uur in bed stappen. Voorts zijn lichamelijke proeven, zoals het beruchte kikkeren, op straf fe van sancties tegen de studenten verenigingen, uitdrukkelijk verboden. Aan de opzet van de ontgroening heeft men dit jaar nog niets ver anderd, daar een juiste formule voor een nieuwe gang van zaken ont breekt. De Katholieke studentenvereniging „Sanctus Laurentius" ziet enerzijds volkomen in, dat de excessen van vorige Jaren maatregelen noodzake lijk maken, maar anderzijds wil men de positieve waarde van de ontgroe ning niet missen. Wel is er een dui delijke verschuiving van het licha melijke naar net geestelijke vlak. Dagelijks zullen er lezingen worden gehouden, waarover de groenen zul len moeten discussieren. Veel zal aan sport worden gedaan^ terwijl een weekeinde op het plat te- maar op hun stuk blijven staan en doorzetten. Dit verklaart ir. H. Vos, een der Nederlandse socialistische afgevaar digden in de raadgevende vergade ring van de Raad van Europa in een rapport dat op de herfstzitting van de assemblee in Straatsburg (van 18 tot 24 september) de basis zal zijn van een debat over de inter nationale economische betrekkingen. Ir. Vo®, die de voornaamste eco nomische deskundige van de raadge vende vergadering is. verwacht ech ter wel. dat het uiteindelijke resultaat van de Kennedy-ronde dichter bij een verlaging van 30 procent van de douanetarieven zal liggen dan by de i halvering der tarieven die volgens de Amerikaanse wet op de uitbrei ding van de handel mogeiyk is. Hy baseert zyn optimisme over het welslagen op de overweging, dat zelfs de Franse) tegenstanders van Brits-Amerikaanse invloed op de EEG geen tweede vertrouwenscrisis in de gemeenschap zullen riskeren, die zeker ook hun economische en politieke belangen zal schaden. In het Europese deel van zyn rap port waarschuwt Ir. Vos, dat de Ken- nedy-onderhandellngen. hoe belang- ryk op zichzelf ook. niets verande ren aan het feit dat de handel tus sen de EEG en de EVA veel om vangrijker is dan de handel over de Atlantische Oceaan. De uitvoer van de EEG naar de EVA is b.v. drie maal zo groot als haar uitvoer naar de V.S. Daarom zou men van de Kennedy-onderhandelingen gebruik moeten maken om de douanebarrières tussen EEG en EVA op te heffen. Ofschoon de Franse minister van Financiën. Valery Giscard d'Estaing, pas morgen zyn aangekondigde plan ter bestrijding van inflatie na goedkeuring door 't kabinet open baar zal maken en toelichten, meent men reeds te weten dat dit plan on der meer verkorting van de mili taire diensttyd van eenentwintig tot achttien maanden zal inhouden. Verwacht wordt dat de mogelijk heden tot kopen op afbetaling be perkt zullen worden om de prijzen van auto's, wasmachines, koelkasten en dergelijke omlaag te brengen. De minister zou verder samenwerking uit zakenkringen verwachten om de pry zen zo stabiel mogeiyk te houden. Een van de vooraanstaande Fran se economen. Jacques Rueff, de „va der" van de muntstabillsatie van 1958. heeft de huidige toestand in Frankryk vergeleken met die van een man die van de achtste ver dieping is gevallen en by het pas seren van de vijfde tevreden opmerkt dat „tot zover alles goed gaat". In twee jaar tyds zijn de pry zen in Frankrijk met dertien procent ge stegen. tegen zestien k zeventien in Italië en acht procent in West-Duits- land en Groot-Brittannië, en slechts drie procent in België en twee in de Verenigde Staten. Frankryk heeft daarentegen de grootste algemene produktie-toeneming acht pro cent binnen de gemeenschappe lijke markt, groter ook dan in Enge land en Amerika. Van een nieuwe devaluatie zou, meent men, geen sprake zyn. Geschenk voor mgr. Van Dodewaard Actie tegen Maffia: 222 arrestaties Vele honderden rooms-katholieken trokken gistermiddag in de tuinzaal van het Concertgebouw in Haarlem langs hun bisschop, mgr. J. A. E. van Dodewaard, die op deze dag zyn zil veren priesterfeest herdacht, alsmede het feit dat hij precies vyf jaar ge leden tot bisschop werd gewijd. Al vorens de bisschop de zeer velen de kans bood hem geluk te wensen, had in de grote zaal van het Concertge bouw een intieme plechtigheid plaats gehad, tijdens welke het geschenk van het diocees was aangeboden, een bedrag van f 151.753.48 dat bestemd is om de start mogelijk te maken van een pastoraal centrum in het bisdom Haarlem. Deze feestdag was ingezet met een pontificale hoogmis in de St. Bavo-kathedraal aan de Leidsevaart. In totaal 222 verdachten die ty- dens de huidige actie tegen de Maffia op Sicilië zyn gearresteerd, zullen de komende twee maanden voor een byzondere commissie van rechters moeten verschynen, die zal uitma ken of zij gedetineerd zullen worden. Naar aanleiding van een serie bomexplosies in juni hebben leden van de Italiaanse politie en karabyn- schutters het westen van Sicilië uit gekamd op zoek naar de leiders van de ondergrondse organisatie. De Italiaanse bepaling waarby per sonen in een bepaalde plaats kunnen worden vastgehouden, is een tradi tioneel wapen van de autoriteiten in de strijd tegen de Maffia. De commissie zal op twee oktober haar eerste van een reeks zittingen houden, die anderhalve maand zal voortduren. Een lekkere gewoonte White Fish Authority (W.F.A.) is de naam van het overheidsorgaan, 1 dat in Engeland de belangen behar tigt van de treilvissers. Ieder jaar brengt het een verslag uit over de Nieuwbouw Dit jaar kwamen ook de grote trei- lers voor nieuwbouw voor een bouw- premie in aanmerking. Er wordt situatie in deze tak van visserij. Uit j overwogen 60 vooroorlogse treilers Kent u Leid se of Goudse boerenkaas? Wees niet een kennig: houd van meer kazen (Van onze Amsterdamse correspondent) Het aantal zelfstandigen, dat zich heeft gemeld voor een uit kering volgens de kinderbijslagwet, is ver beneden de raming ge bleven. Er was rekening gehouden met het doen van uitkeringen aan 116.000 zelfstandigen. In totaal hebben er behalve zo'n 25.000 z.g. kleine zelfstan digen (loongrens lf.000,—) 56.937zelfstandigen!loongrens f llf.000,—) een aanvraagformulier ingediend. Aan deze laatste groep is over het eerste kwartaal van dit Jaar 12 mil joen gulden uitgekeerd. Met, inbegrip van de loont rekkenden is over dat kwartaal 187 miljoen gulden aan kin- derbyslag uitbetaald. Dit werd gisteren meegedeeld door dc voorzitter van de Vereniging van Raden van Arbeid mr. G.A.A.M. Boot, die een overzicht gaf van de werk zaamheden van de 22 Raden van Ar beid in ons land, die per 1 januari van dit jaar de uitvoering van de kinderbyslagwet hebben overgeno men van de bedryfsverenigingen. Mr. Boot ontkende, dat deze overschake ling achterstand in de betalingen zou hebben doen ontstaan. Wel achtte hy het mogeiyk dat een aantal men sen iets later dan gewooniyk uitke ring heeft ontvangen, doch daar staat tegenover dat anderen eerder aan de beurt kwamen. Over het alge meen Is de snelheid van afhandelen van de kinderbyslagiysten geiyk aan die waarmee vroeger de bedryfsver enigingen werkten. In de groep van zelfstandigen doen zich wel echter vaak vertragingen voor, omdat de betrokkenen niet al- tijd juiste gegevens verstrekken. woi n.ml Ril Ir. W.vanOsselen in Jaarbeursbestuur (Van onze Utrechtse correspondent) Ir. W. van Osseien, directeur van N.V. Gispen's Fabriek voor Metaal bewerking in Culemborg, is benoemd tot nieuwe voorzitter van het Jaar beursbestuur als opvolger van dr. G. van der Wal. India heeft drie Pakistani in ver band met een spionagezaak gelast het land te verlaten. De drie man nen. de Pakistaanse Luchtmacht attaché, diens assistent en twee em ploye's, zyn inmiddels naar hun land teruggekeerd. Bij de spionagezaak is ook een Indiër betrokken. De drie Pakistani waren cp 3 september door de politie gearresteerd. Van Pakistaanse zijde werd de uit- wyzing bevestigd en men voegde daaraan toe dat deze werd genomen nadat Pakistan India had verzocht vier leden van het Indiase hoge com missariaat in Karatsji. die van spio nage werden beschuldigd, terug te roepen. Een officier van de Indiase lucht macht zal zich voor een civiele recht bank moeten verantwoorden voor het verstrekken van vertrouweiyke do cumenten aan de Pakistani. Minis ter-president Nehroe deelde dit gis teren in het Lagerhuis mee Het Oostduitse ministerie vanWL Defensie heeft gisteren bekendge maakt, dat zondag oen Oostduitse grenswacht, een onderofficier, tijdens de uitvoering van zyn taak langs de grens tussen Oost- en West-Beriyn is gedood. Byzonderheden werden niet bekendgemaakt. Dc moord zou zUn uitgevoerd door leden van de „Glrrman-groep", een door Oostduitsers vaak melding wor gemaakt tydens processen tegen mensen die ervan worden beschul digd de grens te hebben geschonden en vluchtelingen naar het Westen te helpen. Het hoofdkwartier van de ze organisatie zou ln West-Beriyn zyn gevestigd. Het komt veel voor dat de formu lieren onvolledig zyn ingevuld. Er zyn zelfs aanvragers, die niet eens hun eigen geboortedatum weten. Per 31 augustus hadden de Raden van Arbeid 1.189.873 aanvragen voor kinderbyslag over het tweede kwar taal afgehandeld en uitbetaald, ofte wel ruim 91 pet van het totaal. Dit percentage had hoger kunnen zyn, ware het niet, dat er mensen zyn, die de formulieren betreffende dat kwar taal nog steeds niet hebben ingezon den. Applaus voor Vcit Harlan Veit Harlan, indertijd de hoogst aangeschreven filmregisseur cn pro ducent van het „Derde RUk". Is za terdagavond gedurende een kwartier ovationeel toegejuicht in het Grenz- land Theater te Aken, voor zijn regie van Strindbergs „Dromenspel". Ook Harlans vrouw. Kristina Sö- derbaum een topactrice uit de Na- zityd werd na haar eerste optre den na de oorlog toegejuicht. Tegen de terugkeer van de maker van de anti-joodse film „Jud stiss" waren Duitse en Zwitserse protesten gerezen. het verslag over 1962 blijkt, dat het bedrag aan uitstaande leningen op 31 maart 1963 ruim 22 miljoen pond sterling groot was. Hiervan was 20,6 miljoen besteed als leningen voor de nieuwbouw en het restant diende voor verbeteringen, machines, netten en vistuigen voor de verwerkende industrie. De toestand in de visserijsector was niet overal rooskleurig. Dit kan worden afgeleid uit het verzoek van de British Trawler Federation aan de W.F.A. gericht, om van 1 mei 1962 af voor de tyd van 2 jaar alle aflossingen op leningen van schepen te mogen opschorten. De W.F.A. kon zich hiermede niet verenigen. Intussen Is het zo verlopen, dat circa de helft van de reders aan deze verplichtingen niet heeft voldaan. Toch kan niet worden gezegd, dat de Engelse rederyen onheus zyn behandeld want in de afgelopen 10 Jaar heeft de Britse regering niet meer dan 13 miljoen aan de vis serij geschonken in de vorm van bedragen a fonds perdu ter finan ciering van de nieuwbouw. Produktie De produktie van vis is sinds 1961 met ruim 40.000 ton toegenomen. De totale besommingen bleven gelijk. Dit betekende uiteindelijk een prijsver laging van meer dan 10 procent Het aantal treilers, die de verre vissery uitoefenden bedroeg 227 (in 1961 226». Er werden 9 nieuwe een heden aan de vloot toegevoegd en er werden 10 afgevoerd. De vervan gen schepen waren evenwel van een groter capaciteit en produktie-moge- lykheid. Circa 50% van de produktie van deze categorie kwam uit de IJslandse wateren, 25% uit de Barentszee en 16% uit de omgeving van Bear Island. De visserij in de gebieden naby Groenland en Labrador waren van weinig betekenis, hoewel er ten opzichte van 1961 een vooruitgang werd geconstateerd. De visserij in de omgeving van Newfoundland nam ln betekenis af. De daling van de totale opbrengst in de verre visserij sector werd veroorzaakt door het feit dat 5%% van de aanvoer naar de vismeel industrie ging tegen slechts 1.9% in 1961. te slopen en deze te vervangen door nieuw te bouwen eenheden op basis van inlevering van ton tegen 1 ton nieuwbouw. Wat de overige treilervloot betreft, hierin heeft een behoorlyke sanering plaats gevonden, want van de 501 treilers zyn er 406 die niet ouder zyn dan 10 jaar. Over het algemeen nam de vangst in deze groep met 20% af, behalve in het zuidelijk deel van de Noordzee waar een styging optrad. Het aantal treilers verminderde met 13 en het aantal seinenetters met 42 eenheden. Aan premies werd per 31 maart j.l. in deze groep aan bouw- premies 9.485.596 uitgekeerd en aan leningen werd meer dan het drie voudige verstrekt, nameiyk 33 mil joen. De belangrykste haven van dit soort treilers is Aberbeen, gevolgd door Grimsby en Lowestoft. Ten behoeve van de kustvisserij werd 23 miljoen aan bouwpremies verstrekt. Over het algemeen kan worden gezegd, dat de bouwpremies a fonds perdu 25% van de goedge keurde bouwkosten bedragen met een maximum van 50.000 en het geven van leningen tot ten hoogste 60%. Voorsprong Voorts worden er nog subsidies per dag uitgekeerd. Deze zyn gebonden aan de lengte van het vaartuig en gelden per zeedag Zy variëren van 9 per dag voor dé kleine treilers tot 15 per dag voor de verre vissery. Het laat zich verstaan, dat de treil- vissery in Engeland een voorsprong heeft op die in ons land. Sinds enige jaren heeft het beken de beeld van concentraties van rederyen opgehouden, althans in Engeland en Wales. Het aantal rederijen is zelfs toegenomen en het aantal schepen verminderd. Het grootbedr.V is nog steeds van belang, want 62% van de vissersschepen van 80 voet of langer behoort toe aan 7 ondernemingen of groepen van ondernemingen. In Schotland treedt een daling op van het aantal rederyen. Meestal geldt hier het type van éénschips- rederij. waarby de schipper tevens eigenaar is. Er is slechts één rederij met 16 schepen. Voorts werd ln het verslag bericht, dat het visverbruik de laatste jaren iets is gezakt. Tenslotte vermeldt het nog over het onder/oek van vistuig. Hoewel niet van een groot succes kan worden gesproken, hebben de onderzoekings vaartuigen „Ernest Holt" en „Ex- plozer" toch bereikt om de net- opening van een trellnet 2% maal te vergroten Dit is van belang voo* de pelagischè visserij. Advertentie Met Dentofix xit het steviger Dentofix vormt een zacht, bescher mend laagje en houdt het kunstgebit veel vaster en veiliger op zijn ploots. Het zit prettig en men kon rustig eten, lachen, niezen en spreken, in vele ge vallen even gemakkelijk als met eet* natuurlijk gebit. Dentofix vermindert de voortdurende angst voor losraker» en verschuiven van hef gebit en voor komt verwonding van het gehemelte. Dentofix houdt ook de adem fris. Geen onaangename smaak of hinder- l'i1! Per «bpoibu» slechts f. 2,35, bij apotheken en drogisterijen. Koop elke week een GRAMMOFOONPLAAT bij HAARLEMMERSTRAAT 55 t o. Rex TEL. 20593 - LEIDEN of koop er twee. S Een 27-jarige Belgische automobi list is gisteren in St. Martln-Vesuble, zestig kilometer ten noorden van Ni ce, gearresteerd. De man heelt ge durende de hele zomer verscheidene slachtoffers gemaakt ender lifters die met hem meereden. De Belg. die vooral nan de Fran se Cote d'Azur opereerde, nam by voorkeur lifters met veel bagage mee. Na een aantal kilometers te hebben gereden stelde hy voor te gaan zwemmen. Onder het voorwendsel dat hy een badhandoek zou gaan halen, liet hy zyn passagiers dan in het water achter en verdween met al hun bagage Kleren en geld. Dankzij een nauwkeurige beschrij ving door een van zyn laatste slacht offers. een Engelse student, kon de man in de kraag worden gegrepen. Hy verklaarde zelf aan kleptoma- nie en geheugenverlies te ïyden als gevolg van een ongeluk. India heeft drie nieuwe legerdivi sies gevormd en is bezig zijn verde diging tegen China op te bouwen. De Indiase minister van Defensie, Sjavan, die dit gisteren in het par lement verklaarde, zei dat India zyn geschillen met China op vreedzame wyze wil regelen. Het moet echter verdedigmgsmaatregelen treffen te gen agressieve dreigingen. De minis ter, die de erkentelykheid van India uitsprak voor de hulp van het bui tenland, zei dat de helft van de toegezegde Amerikaanse steun en een belangrijk gedeelte van de Britse, reeds was ontvangen. De minister noemde ook andere landen die by- stand verleenden, waaronder de Sowjet-Unie en Joego-Slavië. Minister Sjavan deelde voorts mede. dat het voorbereidende werk aan fabrieken voor de vervaardiging van Russische straaljagers voort gang maakt. India had tevens Amerikaanse, Russische en Canadese militaire transportvliegtuigen ont vangen De Indiase minister voor de defen- sieproduktie, Ramaiah, heeft gisteren meegedeeld, dat er een overeenkomst is gesloten voor het vervaardigen van de Franse helikopter Alouette in India. Voorts zal binnenkort een groep Franse deskundigen India be zoeken om over de produktie van Franse tanks te praten. (Van onze Haagse correspondent) Voor het eerst sinds jaren is het geboorteoverschot in ons land terug gelopen. Oorzaken hiervoor waren zowel het teruglopen van het aantal geboorten als het stygen van het aantal sterfgevallen. Het stygende sterftecyfer het hoogste sinds 1949 wordt in het jaarverslag over 1962 van de Ryksdienst voor het Natio nale Plan niet geheel verklaard. Wel licht is het de inzet van de reeds lang verwachte styging zodat nu de limiet van de daling sinds honderd jaar moet zyn bereikt. De koude moet als sterf te-oorzaak niet uitgesloten worden, maar er zyn ook permanente krachten zoals de veroudering van de bevolking, die van invloed zyn op het stijgende sterftecyfer. By het nadere onderzoek naar de achtergronden zouden geluidshinder en luchtverontreiniging als uitwassen van verstedelijking en industrialisatie ook wel eens factoren kunnen biy- ken. Concrete cyfers: Het geboorteoverschot was vorig Jaar 7.000 lager dan in 1961 en be droeg 152 000: Het sterftecyfer nam toe van 7.7 per 1000 inwoners en het geboorte- cyfer daalde van 21.2 tot 20.8 pro mille. Overigens constateert de Rjjks- I dienst In het verslag, dat Nederland in 1962 toch weer een jaar van snelle Het inwoneraantal nam zelfs nog Iets meer toe dan ln 1961: 169.000 te gen 165.000. Voor een deel moet dat worden toegeschreven aan de terug keer van 8.000 tot 9.000 Nederlanders uit Nleuw-Guinea. terwijl de emigra tie verder terugliep In totaal waren er aan het begin van dit jaar 11.889.000 Nederlanders. KI 1 1 T IWIU TCI "II J**' erkelijk Leven >>"<>ikins*sToei b.iwM« Aartsbisschop van Westminster Krachliga baslrijdlng va* pijn am griep Tonder da maag va* iIraak la makam f De vier geneesmiddelen van Che- farine „4" hebben hun betrouw baarheid duidelijk bewezen, en millioencn mensen in de gehele wereld baat gebracht, vaak ook wanneer andere middelen faalden. Bovendien zorgt één der bestand delen dat een gevoelige maag niet van streek raakt. Paus Paulus heeft mgr John Heenan benoemd tot aartsbisschop van West minister, thans aartsbisschop van Liverpool. Mgr Heenan wordt door deze be noeming primaat van de R.-K Kerk in Groot-Brittannië en geestelijk leider van ongeveer vyfmiljoen katholieken. Hij is in 1905 te Uford geboren. In 1957 werd hy aartsbis schop van Liverpool. Mgr Heenan is de opvolger van kardinaal Godfreys, die in januari is overleden. Evang. congres in Italië Sinds enige tijd werken het bestuur va nde federale raad van Evange- lische kerken in Italië en een daartoe speciaal ingestelde commissie aan de voorbereiding van een evangelisch congres, dat de vertegenwoordigers van de kerken en van de andere evangelische instellingen in Italië bij een moet brengen om de uitdrukking te geven aan hun fundamentele een heid en om gezameniyk de vraag stukken van het evangelisch getuige nis in Italië te bestuderen. Plaats en tijdstip en ook de onderwerpen van bespreking zyn nog niet vastgesteld. Sluw hut*)* y> KM f» f 0.80 IbMij* «ripverpttttaf «0 bb» «mfiM «oown laua 100 UN wmf m Nieuwe hoofdconservator Amsterdamse gemeentemusea B. en W. van Amsterdam hebben op voorstel van de directeur der gemeentemusea in het bijzonder be last met het Amsterdams Historisch Museum de heer B Haak benoemd tot hoofdconservator van de gemeen temusea. De heer Haak maakt sedert 1954 deel uit van de wetenschappelijke staf van het Ryksmuseum in Am sterdam.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 7