BREDE TROTTOIRS EN WEINIG PARKEERRUIMTE LEVENDAAL vfaag cat W arnibloedpaarden uit omgeving Leiden succesvol in Utrecht Fransman in Leiden lammeren Leidse raad heeft kritiek IvOO|)t Zelf Drie alpinisten ft ■Pr Ook B. en W. niet tevreden over sneeuwruimers Rond de veemarkt LEIDEN PARKEERRUIMTE ONTHOUDEN omgekomen Opa «richt 1 maart I860 Din»dag 10 teptember 1963 Tweada blad do. 31056 i Advertentie Na een korte discussie is de Leidse raad er gistermiddag z.h.s. akkoord mede gegaan om het onlangs gedempte stukje Levendaal, voor zover gelegen tussen de Korevaarstraat en de Garen- markt, in de richting van de Lodewijkskerk (Steenschuur) voor al het verkeer gesloten te verklaren. De heer Roorda verkeersspecialist van de P.v.d.A. die met het College van B. II li Of nul 2 23 Aan reconstructie niet te ontkomen De verkeerscommissie en dit begrepen wij uit de woorden van de heer Roorda is in deze reconstructie niet gekend Conform het voorstel van B. en W. Werd hierna besloten. Het opruimen van sneeuw Gedurende de afgelopen strenge winter wij hebben het allen kun nen ervaren zijn ernstige moeilijk heden ondervonden bij hel opruimen van sneeuw. In een voorstel, aan dc raad geven B. en W. toe, dat het transport van de sneeuw, nadat deze met behulp van sneeuwploegen aan de kant van de weg was geschoven, met het oog op het personeelstekort bj) de Gem. R. en O.D. bezwaarlijk uitvoerbaar bleek. Om dit in de toe komst te vergemakkelijken wensen B. en W. over te gaan tot de aanschaf fing van een mechanische „sneeuw- frees", waarvan de kosten op f 6.690 *l)n begroot. Voorts is het, volgens B. en W., noodzakelijk de twee bij de Reinigings dienst in gebruik zijnde sneeuwploe gen, die in sterke mate zijn verouderd en gebreken vertonen, te vernieuwen. De prijs van één sneeuwploeg be draagt f 2.715.- zodat in totaal een bedrag van f 5.430.- nodig is. Bij het intreden van de dooi in de afgelopen winter is voorts ook gecon stateerd. dat het water in vele trot- toirkolken, tengevolge van de lang durige en strenge koude, dermate be vroren was, dat het dooiwater niet kon wegstromen. Aangezien het ont dooien van de kolken zeer veel tijd vergde, achten B. en W. het gewenst voor de toekomst afdoende maatrege len te treffen .Daartoe ware over te gaan tot de aankoop van een verrijd baar hogedruk stoomapparaat. het welk tevens kan worden gebruikt voor het reinigen van auto-onderde len. De prijs van dit apparaat be draagt f3.810. Met het aanschaffen van de boven genoemde materialen is een totale uitgave gemoeid van f 15530. Hoewel de raad zich tegen het ver lenen van deze kredieten gistermid dag niet verzette, tekenden vertegen woordigers van diverse fracties toch wel verzet aan tegen de wijze, waar op in de afgelopen winter sneeuw was geruimd. Waarom, zo vroeg de heer Lambcrmont (KVP) zich af, heeft de Reinigingsdienst niet gepro fiteerd van het aanbod van het Gew. Arbeidsbureau om 156 kleine zelf standigen voor het sneeuwruimen in te zetten. Bovendien is z.i. ook heden ten da gen nog een groot deel van de trot- toirkolken met „in de sneeuwtijd ge strooid zand verstopt". Dit kan, aldus de heer Lambermont, toch moeilijk en W. in ,,het strijdperk trad kon zich maar nauwelijks gewonnen geven voor de oplossing, welke B. en W. aan de reconstructie van deze verkeersroute hadden gegeven. Z.i. was de ..uit monding" niet gelukkig gekozen, waren de aan gelegde trottoirs ook o.i. Red. buitensporig groot, waardoor in deze omgeving aan Leiden parkeerruimte is onthouden. meer een kwestie van bevriezen zijn? De heer Duijverman (VVD), die vrij vertaald het gezegde van Churchill aanhaalde: „geef ons de spullen en wij zullen het karwei wel klaren", wees er o.m. op. dat het niet alleen afhangt van de beschikbare materialen, doch ook van de plan ning. De heer Van Aken <PvdA> was eenzelfde mening toegedaan en was van oordeel, dat het een eerste ver eiste is. dat de met sneeuwruimen be laste diensten goed samen werken. Er moet een goede coördinatie bestaan. Was deze in het verleden wel te vin den? De heer Lamers <Prot. Chr.), die het wethouder Menken niet moeilijk wilde maken omdat hij wethouder Van Hoek met vakantie verving, wenste alleen te weten of het moge lijk was. dat het aan te kopen mate riaal ook voor de winter aanwezig was. Niet voldaan Ja-en-nee-spel Wethouder Menken, die dankbaar was voor deze tegemoetkomendheid van de heer Lamers „bij de behan deling van de begroting kunnen vele van deze zaken nog aan de orde ko men" gaf toe, dat het in de sneeuw periode een ja- en nee-spel tussen het G.A.B. en de betreffende tak van dienst is geweest. Onomwonden gaf de wethouder toe dat ook het College van B. en W. niet tevreden was over het sneeuwruimen in de afgelopen winter. .Van coördi natie tussen de diverse bedrijfstak ken was weinig sprake. Een handicap was echter het gebrek aan personeel. Onder leiding van wethouder Van Hoek is nu echter een commissie in gesteld. welke tot een vruchtbare sa menwerking denkt te komen. „Heel vervelend ding" T.a.v. het verzanden van de trot- toirkolken zeide wethouder Menken woordelijk: „Het is een heel verve lend ding: in onze stad zijn nog lang niet alle kolken vrij van zand. Het College betreurt dit; het is te wijten aan een personeelstekort. Toch zul len B. en W. alles op alles zetten om dit euvel voor de vorstperiode te ver helpen". Wethouder Menken verwachtte, dat het aan te kopen materiaal voor de vorstperiode geleverd is. Op 'n vraag van de heer Van Aken: een firma aan te trekken voor het schoonma ken van de trottoir kolken, antwoord de de wethouder, dat dit door het College zal worden onderzocht. Con form wordt dan besloten. Alle overige door ons reeds gepu bliceerde voorstellen werden deze HET LEVENDAAL voor en na de demping middag zJix. aangenomen Bij het voorstel een bedrag van maximaal f 6.500 beschikbaar te stellen voor de plaatselijke viering van het 150-jarig bestaan van het Koninkrijk der Ne derlanden verzocht de P.S.P. aan tekening tegen te hebben gestemd, dit op grond van de overweging, dat het militaire aspect (KMK) in deze viering aanwezig was. Het voorstel inzake de civiele ver dediging werd aangehouden. Als het beheer van uw ver mogen u problemen geeft, vraag dan de N.H.M. eens beleggingsadvies Voor iedere cliënt stellen wij op verzoek een beleg gingsschema samen dat aan zijn omstandigheden is aan- gepast.Ons14-daagsBeurs- bericht is op aanvraag gratis verkrijgbaar. NEDERLANDSCHE HANDELMAATSCHAPPIJ BANK In Almelo Hakenkruis op joodse fabriek (Van onze Enschedese oorrespondent) De Almelose politie kreeg dezer dagen een tip. dat op het dak van een van de fabrieksgebouwen van de textielfabriek Hedeman N.V. in Al melo een groot hakenkruis stond ge schilderd. Dit gehate symbool uit een voorbije periode was ontdekt door een man. die voor werkzaamheden op het dak was geklommen. Ter stond werden eerder gemaakte lucht foto's van de fabriek aan een nauw keurig onderzoek onderworpen. In derdaad bleek daarop het hakenkruis zichtbaar te zijn. Het bewuste dak is van een verdieping, die na 1949, dus ver na de oorlog op het oude gebouw werd gezet, zodat hier spra ke is van een duidelijk geval van na- oorlogs-anti-semitisme. De N.V. Hedeman, een Joodse fir ma, kreeg in de oorlog een Duitse „Verwalter". Het hakenkruis, dat enige meters groot was, is uiteraard terstond verwijderd. Hoewel het ons in een raadszitting en terecht niet mogelijk is om onze bezwaren tegen een dergelijke reconstructie kenbaar te maken, moeten wij het eens zijn met de opmerking van de heer Roorda „dat Leiden in deze omgeving parkeerruimte Is onthouden". Waarom en wij menen te weten, dat ook verkeersautoriteiten zich tegen deze reconstructie hebben verzet („er zouden harde noten om zijn gekraakt") zijn de trottoirs niet binnen de proporties gehouden, waardoor meerdere parkeerruimte werd gecreëerd? Onder de huidige omstandigheden is er op dit „laatste stukje ge dempte Levendaal" parkeerruimte voor ten hoogste vijftien auto's. Bij een andere indeling van de vrijgekomen ruimte hadden dit er o.i. zeker veertig k vijftig kunnen zijn. Voor Leiden, dat vooral In het centrum nog worstelt met een verkeersprobleem, was dit een oplossing geweest. Zijn wij goed ingelicht dan hebben B. en W. zich bij de indeling van dit wegdek laten leiden door de gedach te. dat binnen niet al te lange tijd in deze omgeving afbraak panden Levendaal. Raamsteeg en Garen- markt een uitstekend parkeerter rein zal ontstaan. Vermoedelijk zal met deze afbraak reeds in het begin van volgend jaar worden begonnen. Vooruitlopend op deze afbraak is de huidige recon structie van het laatste stukje Le vendaal mede uit financiële over wegingen reeds thans een feit. Ook daarop houden ook wy het dan maar. Ook na de toelichting van wethouder Menken namens het College van B. en W. veranderde er weinig in het standpunt van de heer Roorda. die evenwel de toezegging ontving, dat de verkeerscommissie voortaan in alle zaken van enige importantie zal worden gekend. Advertentie Maandag 9 september was het voor LEAN'S GROOTHANDEL een heuglijke dag. 9 Op de Hogewoerd "waren wij dermate uit ons jasje gegroeid, dat naar een groter pand uitgekeken moest worden. Dit vonden wij op HERENGRACHT 9. In deze zeer royale ruimte kunnen wij op héél overzichte lijke wijze ons groot assortiment ln parfumerieën kappersbenodigdheden, kosmetica enz. voor u pousseren Gaarne nodigen wij een ieder, die hiervoor belangstelling heeft uit eens een kijkje te komen nemen. LEAN'S GROOTHANDEL Herengracht 9 - Leiden - Tel. 01710—20739. b.g.g. 30977 Zoekt D een schoorsteenklok, wandklok of wekker. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het De beste merken. Jung hans - Kienzle - Mauthe. (Van een deskundige medewerker) Vorige week is het slachtvee op de Leidse veemarkt bij merendeels wat verminderde aanvoeren overal goed op prijs gebleven (wat voor de boe ren, die voor een deel al weer na delen beginnen te ondervinden van de overlast aan regenwater) een genot is. De vette kalveren bleven dooreen ge nomen ook goed op prijs, de on derste kwaliteiten waren te Barne- veld zelfs wat duurder. Den Bosch verliep even minder vlot met mis schien iets aflopende notering. Het wolvee is erg duur. wordt overi gens vrijwel uitsluitend voor ex port verkocht en zo kon men dan ook de laatste weken op de vrij dags te Leiden gehouden veemarkt op de afdeling schapen en lam meren een Franse koper aantref fen. Deze wilde proberen de dieren levend aan te kopen. De Nederlandse kopers, die de die ren eerst hier te lande slachten alvorens ze naar Parijs en andere centra in Frankrijk te sturen, lie ten het natuurlijk niet op zich zit ten en de aanbieders profiteerden van de verschijning van de Frans man in vlot gegeven hogere prij zen. „Men kon krijgen wat men vroeg", zo zei ons een handelaar, die nu nog allemaal aan de vaste Ne derlandse afnemers had verkocht, maar die toch wel overwoog om de Fransman een volgende keer niet voor niets naar Holland te laten komen. Met de varkensprljzen ging het deze week nog weer crescendo. De pro- dukten boeken nu de eerste resul taten van de EEG-in wording. ")nze noteringen lagen achtereenvol gens op: slachtvee f. 2.703.40, slachtkalve- ren f. 2.803,45. slachtlammeren f. 5,506,50. slachtvarkens f. 1,98— 2.05. (De runderen en lammeren per kg. gesl. gew., de kalveren en varkens per kg lev. gew.). Vier Duitse bergbeklimmers, die de Matterhorn aan de Italiaanse zijde beklommen, zijn door een lawine ge troffen. Drie van hen, allen mannen, zijn omgekomen. Een reddingsploeg is onderweg naar de enige overlevende, een vrouw, die een gebroken been heeft, zo meldde de politie in Breuil. Chr. Jongeren Verbond Het Christelijk Jongeren Verbond heeft een aantrekkelijke folder sa mengesteld, waarin op populaire en moderne wijze de doelstellingen van deze jeugdbeweging reeds 110 jaar oud worden uiteengezet Bo vendien wordt uitvoerig stilgestaan bij de diverse vormen van jeugdwerk en dienstverlening, terwijl ook ruime aandacht wordt besteed aan jeugd- recreatie, o.a. in de vorm van bin nen- en buitenlandse kampen. Sa menstelling en opzet van de folder zijn van dien aard. dat zU ook de he- Hulp voor Skopje Op de oproep van de afdeling voor interkerkelijke hulpverlening van de Wereldraad van Kerken om hulp voor de overlevenden van de aard bevingsramp in Skopje in Joego slavië is veel reactie gekomen. Ton nen aan voedsel, medicijnen, tenten en dekens enz. zijn door de kerken over heel de wereld gezonden. En ook bijna 400.000 dollars. Hiertoe heb ben bijgedragen of toezeggingen ge daan: Australië 36.800, Denemarken 4.000, Duitsland 125.000, Groot-Brit- tannië 52.000, Nieuw-Zeeland 2.800, Ver. Staten 150.000 en Nederland 28.000 dollars. Hiervoor worden pre fab-huizen aangeschaft, die op korte termijn kunnen worden opgebouwd. De verdeling van de huizen zal ge schieden door een commissie van vijf, waarin het stadsbestuur, de kerk en het Joegoslavische Rode Kruis vertegenwoordigd zijn. Aanvankelijk zal men zovéél mogelijk mensen in elk huis onderbrengen. Na een paar jaar wil men dat terugbrengen tot ééngezinsbewoning. dendaagse jeugd nog sterk aan spreekt en het CJV voor traditiona lisme behoedt. (Van een deskundige medewerker) Op dc nationale vee- en paarden- tentoonstelling te Utrecht hebben za- terdag verschillende paarden uit Lei- dens omgeving hijzonder mooie resul taten geboekt. Er waren daar uit alle afdelingen. Van het warmbloedpaar- rien stamboek, de VLN, merriën van verschillende leeftijden van de twee j typen, het Gronings en het Gelders. Het was wel speciaal bij de drie jarige merriën van het Gelderse type, dat Oegstgeest succes had. Twee bruine stermerriën van de fa. H. P. den Haan te Oegstgeest bezetten daarin resp. de eerste en de vierde plaats. Aan tien van deze merriën werd een eerste prijs toegekend en het was wel vooral de eerste helft van dit tiental, dat een excellente indruk maakte. Kampioene werd Bottie, v. Ulex. uit de kroonmerrie Vottie uit de stal De- ricks te PuiflUk. eic. fa. H. P. den Haan. een beste, harde prachtmerrie met uitstekende gangen, die Barita uit de bekende stal Hogendoorn te Utrecht versloeg. Op de vierde plaats kwam Bernadette. van dezelfde vader en uit dezelfde stal. eveneens van Den Haan. uit de kroonmerrie Utopia (beide móéders zyn van lTnvasion pref.). Ook een heel mooie en zeer goede jonge merrie. Tezamen vorm den deze een prachtspan in de baan. De twee die er tussen kwamen waren ook uitzonderlijk goed. De plaatsing had ook anders kunnen zijn maar Bottie was wel de allerbeste eerste. Bij de oudere merriën van het Gel ders type waarin drie uit stal Ho gendoorn de eerste, de vierde en de vijfde plaats bezetten waren twaalf, die een eerste prijs kregen met als no. 8 de zevenjarige bruine Valentina v. Norton, van G. Roden burg te Noordwijk, gefokt door A. O. Vermeulen te Kedichem. Wel een goede merrie maar ze kon iets ty pischer Gelders zijn. De Jonge merriën van het Gronings type telden geen uit Leiden's omge ving. Van de vierjarige en oudere, elf eersten, werd d« kampioene van Gel derland ook hier kampioene en werd de vierde plaats bezet door de bruine witvoet Wodellne, v. Ideaal pref, Overijselse van fa. H. P. den Haan, een zeer goede merrie met goede on derdanen en gangen; de enige dis met haar veulen in de baan ver scheen. De landbouwriJ paarden kwamen alle van elders dan uit onze omge ving, doch bij de halfbloed paard en (van hoger in het bloed staande va ders) waren weer diverse uit het wes ten. Ben éénjarigs bruine V. Le Turbu lent. f.e. Jhr. R. Barnaart te Vogelen zang kreeg een tweede prijs. Van de tweejarigen aangevoerd door een vos v. Ni col aas B.. werd 1B de bruins Bonito. v Le Turbulent, f.e. jhr. R. Barnaart te Vogelenzang: een derde prijs kreeg Ballymara van S. D. Sluizer te Vogelenzang. De* driejarigen telden een Loos- duinse als IC en van de vierjarige en andere paarden werd no. 5 ook een Loosdulnse dochters resp. van Sol- ferino en van Koridon f.e. N. C. Duy- vestein. Het eoncours-hippique werd op uitermate zwaar terrein verreden. Hele delen van de baan waren zo week en modderig, dat het voor de paarden haast niet te doen was om er door te komen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3