Bemoedigend begin van kernstop-debat Beul van Theresienstadt staat in Graz terecht Fullbright houdt krachtig pleidooi Wenen wil gesprek over Zuid-Tirol Na de winter komen studenten beslist NAJAARSBELRS GEOPEND Onhoorbaar moeten betrekkingen met Indonesië groeien Britse zakenlieden moeten Frans leren STAKING BIJ AL ITALIA GAUDEAMUS Moh. Sjarif terug uit Djakarta „Slip'"'-conflict bijna opgelost Amateur-fotografen openden met dia-avond nieuw seizoen Fietsendief slikt vorken Verkeer op rijksweg 4 in gevaar gebracht Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 10 september 1963 Vierde blad no. 31056 Reumatiek Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit Advertentie TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT (Van onze correspondent in Washington) De Amerikaanse regering heeft, zoals verwacht, alles in het werk gesteld om het kernstopverdrag veilig voor de Senaat te loodsen. President Kennedy maakte gisteravond in een tv-inter- view de opmerking, dat het geluid hetwelk de Senaat zou laten horen, niet mocht klinken als een onzekere trompettoon. Senator Fullbright, die het debat in de Senaat had geopend, hield een be toog, dat klonk als een klok en op deze verdediging van het ver drag kon de president zeker geen kritiek hebben. 's Ochtends, een uur voordat het debat in de Senaat begon, had de president de Senaatsleiders der beide partijen, de Democraat Mansfield en de Republikein Dirksen, in het Witte Huis ontvangen. Dirksen, die zich totnutoe op de vlakte had gehouden, verklaarde toen hij de kamer van president Kennedy verliet aan jour nalisten, dat hij vóór het verdrag zou stemmen. Op Mansfield kon Kennedy van het begin af rekenen. Later op de dag werd bekend, dat Dirksen de president geruststelling had gevraagd omtrent punten die door de senatoren in commissiever- horen te berde waren gebracht. Dirk sen. die persoonlijk reeds overtuigd was. kreeg van Kennedy de belofte dat hij hem een brief zou sturen voor hij optrad in het Senaatsdebat. Die brief zou Dirksen dan gebruiken ter afdoende geruststelling van z(jn collega's. In de Senaat begon Fullbright als voorzitter van de commissie voor de buitenlandse betrekkingen het offi ciële debat met een indrukwekkende rede. Fullbright moest bij die gelegen heid al sprekende vragen beantwoor den en was ruim tweeëneenhalf uur uur op de been. Hij begon met een be toog over de militaire aspecten van het verdrag. Tijdens de commissie vergaderingen hebben de ondervra gers zich vooral daarop geconcen- treerd. Fullbright bleek ervan over tuigd dat het verdrag militair gezien een redelijke voldoend*» beveili- - ging geeft voor de vitale belangen der Verenigde Staten. Hij achtte het echter onjuist en gevaarlijk de na tionale veiligheid alleen te beschou wen als een militair onderwerp. Hij noemde het verdrag een be- j «heiden, maar realistische poging om de Amerikaanse veiligheid te ver groten door politieke middelen. Zo wel voor communisten als niet-com- munisten is het zaak een kernoorlog te voorkomen. Daarom ls het uiterst nuttig een vermindering van span ning na te streven. Het verdrag heeft zekere militaire risico's, doch de po litieke voordelen wegen zwaarder, al dus deze belangrijke figuur uit de Amerikaanse Senaat. Een passage aan het slot van Full- brights rede verdient speciaal te wor- Hispano Suiza maakt Berini (Van onze Bredase correspondent) De NV Hispano Suiza Nederland in Breda heeft met de NV Pluvier Motorenfabriek in Rotterdam over eenstemming bereikt over de koop van de bromfietsmotor Berini, die eigendom is v. Pluvier. Pluvier heeft alle eigendommen, rechten en oc trooien, die verbonden zijn aan de Berini-motor overgedragen aan His pano Suiza. De fabricage van de bromfietsmotor eist v. Hispano geen grote extra voorzieningen. Met een uitbreiding van het machinepark in de bestaande gebouwen in Breda is men in staat de produktie van de Berini-motoren ier hand te nemen. Met de overneming van het Plu vier produkt heeft Hispano Suiza haar produktiebasis nog meer uitge breid en versterkt. Tot voor enige jaren werden in Breda alleen wa gens en munitie vervaardigd. Later zijn daar bijgekomen óe vervaardi ging van automatische puntiasma- chines, vibratoren en universeel span- gereedschap voor de metaalindustrie. Hispano, van oudsher een motoren en automobielfabr. keert met de Be rini in zekere zin en in bescheidener verband naar haar uitgangspunt te rug. den geciteerd: „Een generatie gele den spraken we ervan de wereld vei lig te maken voor de democratie. Na dat wij in twee wereldoorlogen daar in hebben gefaald, moeten wy thans naar middelen zoeken om de wereld redeljjk veilig te maken voor de door gaande kamp tussen hen die voor democratie zijn en hen die zich daar tegen verzetten. Het ls een beschei den aspiratie, maar een die nuch ter en realistisch is. Een generatie die gefaald heeft in grootser dingen moet er thans voor zorgen het er levend af te brengen". Senator Saltonstall, een vertegen woordiger van het kaliber der Repu blikeinen. bracht de Democraat Full bright hulde voor zijn rede en hield zelf eveneens een toespraak, waarin hij nuchter pleitte voor ratificatie. I Op de eerste dag van het officiële debat werden de voorstanders van het verdrag gesterkt in hun vertrou wen, dat ruim twee derden van de Senaat voor de ratificatie zal stem men. Het sterkste argument van deze voorstanders is wellicht, dat men Chroesjtsjow door ratificatie toont, dat zyn pleidooi voor vreedzame co- existentie resultaat kan hebben. Dat kan Chroesjtsjow sterken in zijn strijd tegen de militante politiek van China. Niet dat men het ver drag speciaal wil ratificeren om Chroesjtsjow te helpen, maar de voorstanders zien in, dat het Ameri kaans eigenbelang gebaat is bij een ontspanning tussen Moskou en het Westen, terwijl een verscherping der tegenstellingen tussen Moskou en Pe king zeker geen kwaad kan. Tot zover ónze correspondent ln Amerika. Russische nota De Sowjet-Unie heeft in een nota aan de Verenigde Staten gezegd, dat er maar een Chinese staat op de wereld staat, de Chinese Volksrepu bliek, en dat alleen de regering van dat land China vertegenwoordigt. Het Russische persbureau Tass, dat dit bekendmaakte, zegt dat de Sowjet- Unie de ondertekening van het Ame rikaanse afschrift van het gedeelte lijke kernstopverdrag door een ver tegenwoordiger van de regering van Tsjang Kai-sjek op Formosa, niet er kent. „De kliek van Tsjang Kai-sjek vertegenwoordigt niemand en heeft het recht niet uit naam van China op te treden", een internationaal op treden van die groep is onwettig en in strijd met het handvest van de Verenigde Naties, aldus de nota. Tengevolge van een staking van grondpersoneel dat hogere lonen wil, heeft de Italiaanse luchtvaartmaat schappij Al Italia tijdelijk alle vluch ten in het binnenland en bepaalde vluchten naar het buitenland afge last. De vluchten op de lijn Rome-Mi- laan-Frankfort en de lijn Rome-Tri poli gaan gewoon door evenals de vluchten naar Noord-Zuid- en mid den Amerika en naar Afrika en Australië. De andere lijnen naar het buitenland ligg9n stil. Op het vliegveld Fiumicino bij Rome hebben rond 400 stakers giste ren betoogd. Zij bekogelden colle ga's die wel gingen werken, met muntstukken. (Van onze correspondent in Wenen) In Graz is gisteren het proces begonnen tegen Stefan Rojko, die tijdens de oorlog waarnemend commandant van het concen tratiekamp in Theresienstadt aan de Elbe is geweest. Hij is aan geklaagd omdat hij zich rechtstreeks of indirect aan 194 moorden zou hebben schuldig gemaakt. Alleen al het voorlezen van de aanklacht duurde 2]/2 uur. Het vreemde aan dit geval be staat daarin, dat Rojko ontegenzeg lijk een tegenstander van de nazi's is geweest en dat hij in 1934 heeft meegewerkt aan het onderdrukken van de nazi-opstand. Hy heeft daarvoor zelfs een on derscheiding van de Oostenrijkse regering gekregen. Aanvankelijk was hij als knecht werkzaam op een plat telands pastorie en later als koster. Toch wordt deze man ervan be schuldigd dat hij tijdens de oorlog in Theresienstadt een priester zo lang met het hoofd in een ton met water heeft gehouden, dat het slacht- (Van onze correspondent in Wenen) De Oostenrijkse ambassadeur in Rome heeft de Italiaanse rege ring een nota overhandigd, die zich opnieuw met de kwestie- Zuid-Tirol bezighoudt. In dit document drukt Oostenrijk zijn teleurstelling uit over het feit, dat de aanvankelijk vastgestelde termijn voor een bijeenkomst tussen de twee ministers van Buitenlandse Zaken tot twee maal toe door de Italiaanse rege ring werd uitgesteld. Tegelijkertijd heeft Oostenrijk als nieuwe termijn voor dit ge sprek ongeveer de 15de oktober voorgeslagen. In een andere nota aan de regering in Rome heeft de Oostenrijkse rege ring verklaard, dat zij de baldadige anti-Italiaanse demonstraties in Innsbruck betreurt. Zij voegt er echter aan toe, dat deze demonstra ties als zodanig gemotiveerd zijn ge weest. De Oostenrijkse regering geeft namelijk duidelijk te kennen, dat zij zeer ontstemd is over de uitspraak van het gerechtshof van Trento. dat Open. nmziekweek Gisteren is ln Bilthoven de 15de Internationale muziekweek van Gau- deamus begonnen. De hoofsehotel wordt gevormd door de dagelijkse analysecursus onder leiding van prof György Ligetl. Daarnaast zijn er drie lezingen en drie concerten. Za terdagmiddag Is er bovendien een zogenaamde prominen tenontvangst in de VARA-studio in Hilversum. Na het concert van vrijdagavond bieden B. en W. van Hilversum een ont vangst aan. Tijdens deze muziekweek zal de première worden gegeven van de compositie „Poème symphonique" voor honderd metronomen van prof. Ligeti. Rudolf Wittner uit Isny <A11- g&> stelde hiervoor de metronomen beschikbaar. Gedurende deze week is op het terrein van „huize Gau- deamus" een tentoonstelling te be zichtigen van uitgaven van heden daagse muziek. Gisteravond ging o.a. een interessant koorwerk van Fausto Razzi, gezongen door het N.CR.V.-vocaal ensemble o.l.v. Ma- rius Voorberg. tien carabinieri heeft vrijgesproken, ofschoon er niet aan valt te twijfelen dat zij gevangenen uit Zuid-Tirol hebben gefolterd om bekentenissen los te krygen. Ofschoon men in Oos tenrijk weet. dat Italië deze aange legenheid geheel anders beoordeelt, blijft men in Oostenrijk by deze me ning. Men beschouwt deze misgreep van het Italiaaase gerechtshof dan ook als de ooi-zaak van de jongste springstofaanslagen in Zuid-Tirol. Oostenrijk wil echter tot overeen stemming komen met Italië en ver oordeelt daarom elk gewelddadig op treden. Vooral zou men in Oostenrijk graag willen weten tot welke resul taten de speciale commissie van 19 specialisten is gekomen, die Italië twee jaar geleden heeft benoemd om de kwestie-Zuid-Tirol t e onderzoe ken. In de Noorditaliaanse stad Bolzano is het zondag tot ongeregeldheden gekomen, toen deelnemers aan een bijeenkomst van de neo-fascistische „Italiaanse Sociale Beweging" (MSI) een nationalistische demonstratie wilde houden naar aanleiding van de aanslagen, die aan de Duitsspreken de minderheid in dit gebied worden toegeschreven. De politie maakte snel een einde aan de betoging, waarbij enkele mensen werden gewand. Zes tien betogers werden aangehouden. Volgens Italiaanse autoriteiten zijn in de nacht van zondag op maandag op twêe plaatsen in de val lei van Pusteria wachtposten be schoten. die resp. een televisiesteun- zender en een aquaduct bewaakten. Er werd niemand getroffen. Intussen zoekt de Italiaanse politie naar de daders van een aanslag op de spoorweg tussen Bolzano en Me- rano. Doordat er stukken rails op de baan waren gelegd ontspoorde zon dag de locomotief van een goederen trein. 5? Geen politieke reden uitstel reis (Van onze A'damse correspondent) „De reis van de Indonesische stu denten naar Nederland zal beslist doorgang vinden, maar moest worden luitgesteld tot na de Ganefo-sport- wedstrijden. Aanvankelijk is getracht het reisprogramma te verkorten, maar tenslotte werd het beter ge acht om na de winter het gehele programma onverkort af te wikkelen. De Ganefo is de enige en ware reden van het uitstel. U moet er niets ach ter zoeken". Met deze woorden trachtte de zaak gelastigde van Indonehië in ons land, drs. Moh. Sjarif, gistermiddag het wantrouwen weg te nemen, dat was gerezen toen zaterdag bekend werd. dat de 40 Indonesische studenten niet zouden komen. Het programma, dat reeds was verspreid onder de Neder landse betrokkenen, bevatte een groot aantal ontvangsten en excursies. De Ganefo. die roet in het eten heeft gegooid, is te vergelijken met de Olympische Spelen, doch dan be perkt tot studenten uit de Jonge sta ten. De spelen worden in Indonesië gehouden en beginnen 10 november. Drs. Sjarif hoopte, dat het tegen bezoek (de delegatie van Nederlandse studenten, die Indonesië bezocht, is inmiddels teruggekeerd), snel zal kunnen plaats hebben. „Hoe eerder hoe beter. Ik hoop, dat het uitstel niet wordt opgevat als een stap terug in het kweken van goede betrekkingen". Geen nieuws De zaakgelastigde keerde gister middag van een 14-daags werkbezoek aan Djakarta op Schiphol terug. Hij zei bij zyn regering verslag te heb ben uitgebracht over het begin van zijn werkzaamheden in Nederland. „Daar moet U niet teveel van den ken. Het grootste deel van het rap port gaat over de huisvesting in Den Haag". Hij bracht voorts een bezoek aan president Soekarno. die zeer geïnte resseerd was naar hetgeen er in Ne derland leeft inzake het herstel van de betrekkingen. Drs. Sjarif zei nog niets te kun nen zeggen over de uitwisseling van ambassadeurs, evenmin als over een eventueel bezoek van president Soekarno aan ons land. Over het herstel van de betrekkingen zei h(j „Geld-, goederen- en personenver keer zijn nu weer mogelijk tussen onze landen. Alle restricties zyn ingetrokken. Dat gaat allemaal nog wat kalm aan. maar ik geloof toch dat het aan Nederlandse zowel als aan Indonesische zijde tot dusver voldoening heeft gegeven". Of drs. Sjarif nog bepaalde op drachten naar Nederland heeft mee gebracht? „Jazeker, vrienden van my hebben mij gevraagd een abonne ment op „Libelle" voor hen te bestel len. En ja. ook abonnementen op „De Lach". Vindt U dat vreemd? Maar het ls toch heus waar, w(j lachen nu eenmaal graag Prijs baconvarkens nogmaals verhoogd Gezien de verdere stijging van het prijspeil op de varkensmarkt heeft het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees besloten de prijs voor baconvarkens ingaande maan dag met 5 cent per kg te verhogen. Dientengevolge geldt met ingang van genoemde datum voor bacon varkens in de kwaliteitsklassen 1 t m 4 een prijs van respectievelijk f 2.59, f 2.53, f 2.50. f 2.47 per kg koud ge slacht gewicht. offer tenslotte is gestorven. De Weense advocaat Berger werd door hem met een stok doodgeslagen. De ingenieur Lorenc, eveneens uit We nen werd door hem opgehangen. Een aanhanger van de getuigen van Je hova heeft hij met een koevoet ver- moord, een vliegenier uit het Westen dachte met een schot in de nek omgebracht. Een Tsjechische majoor stierf on- der de stokslagen van Rojko en twee andere gevangenen werden door hem aan een paal vastgebonden en ge stenigd. De verdachte heeft op de aan klacht geantwoord, dat hij niemand heeft gedood maar tijdens het voor onderzoek heeft hij toegegeven dat hij tenminste in één geval wreed is geweest. Deze bekentenis heeft hij echter later weer ingetrokken. Het proces zal waarschijnlijk drie weken duren, waarbij 64 getuigen zullen worden gehoord. De verdachte maakt een onbehol pen en stuntelige indruk, maar dit schijnt opzet te zijn. Hij wil de in druk wekken dat hij lichamelijk en geestelijk niet toerekeningsvatbaar is. Reeds in 1948 hadden de Tsje chische autoriteiten de eis gesteld dat hij zou worden uitgeleverd. Aan deze eis werd echter niet voldaan, omdat men in Oostenrijk aan zijn identiteit met de „Beul van There sienstadt" twijfelde. Deze twijfel is echter nu opgehe ven, enkele maanden geleden heeft er eveneens ln Graz een proces tegen een andere nazi-beul. een zekere Murer, plaatsgehad, doch deze ver werd vrijgesproken „wegen» gebrek aan overtuigende bewijzen". Bij deze uitspraak kon de publieke opinie rn Oostenrijk en ook ln het buitenland zich niet neerleggen. Men zal nu moeten afwachten of ook het proces tegen Rojko met de nodige objectiviteit zal worden behandeld. Tussen slipschool-directeur en cou reur Rob Slotemaker cn de directeur van de KNAC'-anti-slipscholen, de heer Gijswijt, heerst een verschil van mening over de juiste manier van het opvangen van een bepaalde slip. Sinds enkele jaren doet Slotemaker moeite de KNAC te overtuigen van de juistheid van zijn zienswijze, maar hy ontving nimmer antwoord. Na het schrijven van een open brief in een autoblad, dat daarna een commissie van deskundigen be noemde om uit te laten maken, welke methode de juiste was, is de KNAC er toe over gegaan deskun digen (eigen instructeurs en een Delftse wiskundige) op te dragen volgens theoretische weg uit te ma ken, wie er gelijk heeft Slotemaker of Gijswijt. Langs verschillende wegen zijn deze deskundigen tot een gelijklui dende uitspraak gekomen. Deze uit spraak wordt aan alle slipschool-' leraren toegezonden, die er .hun fiat aan moeten geven, allen op één na hebben dit gedaan. Ook de leerlingen van de anti-slipscholen krijgen een afschrift van deze uitspraak. Als van alle betrokkenen antwoord is ontvangen zal de KNAC overgaan tot publikatie van het oordeel van de deskundigen en dan zal ook bekend zijn. wie in deze kwestie, die in automobilistenkringen nogal wat stof heeft doen opwaaien, gelijk heeft. Onderwijs aan volwassenen Zonder enig officiël vertoon is gis teren in Utrecht de internationale najaarsbeurs geopend. Aan deze beurs nemen ruim 1200 firma's deel, waar van er 451 buitenlandse produkten exposeren. De bezetting van de Vredenburg- gebouwen geeft het bekende beeld van de gebruiksgoederen. Men treft er kantoor-, schrijf- en tekenbeno digdheden ar,n naast baby- en kleu terartikelen, goud, zilver en bioute- rieën, maar ook glas, porselein, kris tal en aardewerk. De gehele vierde verdieping staat in het teken van speelgoed en sportartikelen. Hiervan komt het grootste deel uit het bui tenland. Van de 207 inzendingen in deze sector presenteert West-Duits- land er 53. Engeland 19. Frankrijk 12 en de Verenigde Staten 10. Ver der is er nog speelgoed uit België, Canada, Denemarken, Oost-Duits- land, Hongarije, Italië, Japan, Oos tenrijk. Spanje, Zweden en Zwitser land. Geheel los van de jaarbeursma nifestatie aan het Vredenburg staat de inzending van de Stichting Ne derlandse Textiel jaarbeurs in de Julianahal op het Croeselaanterrein. De textielafdeling is dit Jaar uitslui tend gericht op woningtextiel. De Utrechtse politie had het gis teren niet gemakkelijk toen honder den auto's de Jaarbeursstad bin nenreden. Er vormden zich lange fi les, vooral uit de richting Den Haag en Rotterdam, die vla de weg der Ver enigde Naties Utrecht bereikten. De grootste hinderpaal werd gevormd door de verkeerslichten aan weerszij den van de Leidsche veertunnel. Hier stokte het verkeer te lang, waardoor de gehaaste jaarbeursexposanten en -bezoekers twintig minuten tot een half uur vertraging opliepen. Toen de jaarbeurs gisterochtend haar poor ten opende, was het dan ook nog niet bepaald druk. De verkeerspolitie in Utrecht heeft meegedeeld, dat de verkeerslichten op hun voordeligst waren afgesteld voor het verkeer naar het centrum. (Van onze Haagse correspondent) Onhoorbaar groeit de paddi. En de handelsbetrekkingen van Nederland met Indonesië zullen zich op dezelfde onhoorbare en geleidelij ke wijze kunnen ontwikkelen. Als tenminste de studiemissie van het Centraal Orgaan voor de Econo mische Betrekkingen met het buiten land de siuatie goed heeft aangevoeld Dit werd duidelijk uit de voorzich tig geformuleerde woorden, waarmee mr. J. J Oyevaar. voorzitter van de studiegroep gisteren de pers inlichtte. Maar het klimaat zal gunstig moeten zijn, en de verdere ontwikkeling ver standig moeten geschieden. Volledig begrip ls nodig voor de daar levende wensen, die de gedragscode voor onze zakenlieden en handelsmensen zullen moeten bepalen. Het gaat. om de identiteit van de Indonesische staat en het drastisch uitbannen van invloeden, die gelijken op die uit het koloniale tijdperk. Niet alleen de huidige staatkundige ver houdingen vormen een gegeven feit, ook. de nieuwe zakelijke situatie, waar bij vroeger in Indonesië werkzame Nederlandse firma's niet zullen kun nen terugkeren, want hun plaatsen zijn bezet. De studiegroep zelf was echter met open oog en oor voor de nieuwe mo gelijkheden op reis gegaan en vroe gere persoonlijke ervaringen hebben de leden daarbij niet dwars gezeten. Het is haar sterk opgevallen, dat Indonesië met een zekere nadruk vraagt om Nederlandse deelneming, al zal die dan de vorm van „produk- tionsharing" hebben. Bovendien heeft voor veel Nederlanders het woord Indonesië een dierbare klank. In een bepaalde vorm is de menselijke bij drage in Indonesië zeer welkom, maar de oude vorm. waarin de Ne derlanders macht uitoefenden naar de mate van hun kapitaalinvestering is ondenkbaar geworden. Buitenland se investeringen zijn nu uitgesloten. De nieuwe vorm Bij "produktionsharing" levert de Nederlandse onderneming op krediet en worden hoofdsom, renten en on dernemersvergoeding betaald uit de opbrengst van een deel van de pro duktie. waar de buitenlandse firma de beschikking over krijgt. Na afloop van het contract is de Indonesische firma in principe vrij, al blijft de mo gelijkheid van voortzetting van het deelgenootschap. Op deze wijze wil men in dat land graag samenwerken. Men verwacht geen herhaling van de periode van de breuk met Nederland Dat kwam alleen door de kwestie Irian. In die tijd heeft men andere landen leren kennen als handels partners. en men heeft er de Neder lander beter om leren kennen en waarderen. Men heeft ook geleerd, dat het beter is om samen te werken met kleine landen dan met de mach tige. De feiten van de Indonesische betalingsbalans dwingen het buiten land tot het verstrekken van kredie ten. De Nederlandse studiegroep is van mening, dat het op de weg van Nederland ligt om in het kader van ontwikkelingshulp deze kredieten te verstrekken. Indonesië is financieel niet in staat de door de Westerse landen bij de Berner Unie onderling overeengekomen krediettermijnen aan te houden. Langer krediet kan alleen als ontwikkelingshulp worden verstrekt en om het handelsverkeer weer op gang te brengen zal deze hulp dus noodzakelijk zijn. Vakantie-oogst van hoog gehalte De Leidse Amateur-Fotografenver- eniging opende gisteravond in de bovenzaal van restaurant ,X>e Doe len" haar nieuwe (41-ste> seizoen met een zeer goed bezochte bijeenkomst. Daar het bestuur van de LAFV het lofwaardige principe huldigt om van een gezellige bezigheid een gewoonte te maken, omvatten de win terpro gramma's van de vereniging enkele steeds weer terugkerende hoogte punten. die door de leden bijzonder worden geapprecieerd. Deze traditie getrouw stond de openingsbij een- komst weer in het teken van het projecteren van de „nieuwe dia- oogst", welke de kleuren-amateurs in de afgelopen zomermaanden wisten te vergaren. Het deed de waarnemend voorzit ter. de heer G. L. v. d. Berg. die we gens vakantie van de heer G. J. Gom- Delman de honneurs waarnam, zicht baar plezier, dat hij op deze eerste seizoensbij eenkomst weer zo'n groot aantal trouwe leden welkom mocht heten. Na een lange periode van non- activiteit. die met. het zomerreces van de LAFV gepaard gaat, kon hij hen weer een actief seizoen met vele in teressante en leerzame avonden in het vooruitzicht stellen. In dit. kader zal een lezingavond met kleurendia's worden verzorgd door dr. Paul Juliën (de bekende „Afrika-kenner"), ir. A. M. Overeyn- der (Griekse cultuuri en de interna tionaal vermaarde Leidse amateur ci neast Joop Pieëte Hierna volgde de projectie van de ..nieuwe oogst", waarnaar zowel de elkaar „de-loef-afstekende" inzenders als de kijkers-alleen uiteraard weer met grote belangstelling hadden uit gezien. Er schoven weer vele series kleurendia's door de veren igingspro- jector. die zowel in eigen land als in meerdere Europese landen waren „ge schoten", voornamelijk op de vakan- tietochten van de inzenders. Hoewel zij in verband met de komende com petitie ongetwijfeld hun beste resul taten weer achter de hand hadden gehouden, hebben de aanwezigen kunnen genieten van vele fraaie op namen. waaronder meerdere, die aanschouwelijk bewezen dat een nat te zomer geen beletsel vormt om toch tot de produktie van dia's te komen. De traditie getrouw waren de ma kers van al dat moois weer ten volle bereid hun mede-leden het hoe en waarom haarfijn uit te leggen, vele waardevolle tips te verstrekken en alle vragen tot in het kleinste detail te beantwoorden. De landelijke conferentie „Onder wijs aan volwassenen", die onder aus piciën van de Leidse Onderwijsinstel lingen donderdag in het Amster damse Hilton-hotel wordt gehouden, staat onder leiding van het Tweede Kamerlid, de heer C. Kleywegt. Na het openingswoord spreken prof. dr. J. Tinbergen te Rotterdam over de betekenis van het onderwijs aan vol wassenen voor de economische ont wikkeling. prof. dr. ir. F. A. Heyn te Delft over „Het onderwijs aan de vooravond van een omwenteling" en dr. J. J. A. Vollebregt te Nijmegen over „De mens in versnelde ontwik keling". (Van onze Hilversumse correspondent) „Ik heb twee vorken opgege ten", was het onthullende com- 1 mentaar van een fietsendief, die 1 was ingesloten ln het Hilver sumse politiebureau. De agent, die heel vriendelijk kwam infor meren of de arrestant het wel verzorgde maal goed was beko men, kreeg de schrik van zijn leven. De gealarmeerde hoofd inspecteur maakte korte metten en liet de man zich tot adams- 1 kostuum uitkleden. HiJ liet de i begrijpelijke argwaan varen, toen bleek, dat de vorken zich inderdaad niet op de man be vonden. Er werden snel rönt genfoto's gemaakt, die uitwezen dat de arrestant niet gelogen 1 had. Een fors lidteken op het 1 middenrif moest bewijzen, dat hij dergelijke metaalslikkerij al meer had bedreven. Vandaag zou de man aan de officier van Justitie in Amsterdam worden voorgeleid. Daar het eetgerei hem nog niet zwaar op de maag blykt te liggen, is operatief in- grijpen tot na deze confrontatie uitgesteld. Hij is overigen» geen gemakkelijk heerschap, want voor z'n onbegrijpelijke maaltijd probeerde hij al uit het politie bureau te ontvluchten. Met. veel inspanning wist een hoofdin specteur dat nog Juist te voor komen. Een van .1e dienstdoen de agenten moet thans driemaal per dag de man eten geven. Hem worden gevoerd thee, pap ijd en andere lichte kost. Sir Richard Powell, directeur-ge neraal van het Britse instituut van bedrijfsdirecteuren, heeft de oprich ting bekendgemaakt van een „taal kundig laboratorium", dat de Britse zakenlieden moet afhelpen van hun „gebrabbel in schoolfrans". Het laboratorium, dat ln Londen gevestigd wordt zal worden uitgerust met het modernste elektronische ma teriaal. Het moet de Britse zakenlie den in drie weken tijd leren zich vlot in 't Frans, Duits, Italiaans of Spaans uit te drukken. Het accent wordt hierby natuurlijk gelegd op de ge wone omgangstaal. Sir Richard Powell vond het „noch hoffelijk, noch getuigen van een goede zakenmentaliteit om maar aan te nemen dat het Engels de belang rijkste wereldtaal is". Voor de Leidse kantonrechter Hoewel een achteropkomende auto met een zoals later bleek snel heid van 150 km u hem op Rijksweg 4 onder Sassenheim al vr(J dicht was genaderd, maakte een 51-jarige vertegenwoordiger uit Den Haag met zijn auto onverwacht een flinke zwenking naar links en blokkeerde daardoor min of meer de vrije doorgang. Doordat de bestuurder van deze auto op „de rem ging staan" en de vertegenwoordiger zyn fout weer snel kon corrigeren, bleef een hevige botsing met alle gevolgen van dien achterwege. Daar het geheel zicb afspeelde voor de ogen van twee mannen van de Rijkspolitie kreeg de vertegenwoordiger ln een minimum van tyd een procesverbaal. Ter zitting van de kantonrechter, mr. W. de Koning, voerde de verte genwoordiger in eerste instantie tot zyn verdediging aan, dat hij in een reflex was uitgeweken voor een egel, die onverwacht de rijbaan overstak. „Hiervan heeft U niets tegen de verbalisanten verklaard", ontdekte de kantonrechter in het proces-ver baal. „U heeft destijds wel gezegd, dat U onbewust naar links bent uit geweken". Of de egel dan wel zijn onklaar bewustzijn hem parten had gespeeld, liet verdachte hierna maar in het midden. Wel vulde hy zijn pleidooi nog aan met: „Toen ik in mijn spiegel keek zag ik achter mij niets aankomen en nauwelijks 2 seconden later zat de auto achter mij". Op zijn beurt vond hij het onverantwoordelijk van de automo bilist om ter plaatse 150 km/u. te rijden. „De chauffeur was niet aan een maximum snelheid gehouden en vol gens verbalisanten was uw manoeu vre levensgevaarlijk, zodat hier te recht van geluk mag worden ge sproken, dat een botsing werd voorkomen" repliceerde de kanton rechter. De officier, mr. E. v. d. Schans had weinig waardering voor verdachtes verdediging, en eiste in verband met de ernst van het feit, f. 100 boete subs. 20 dagen. Verdachtes laatste woord, dat neer kwam op een protest tegen de ge- eiste boete, omdat de afkoopsom maar f. 75 had bedragen, ontlokte bij de kantonrechter de opmerking: „U beseft nog niet welke grove fout U destijds maakte". Nadat verdachte had verklaard, dat hij dit thans wel degelyk inzag, kwam de kantonrech ter hem wat tegemoet en mankte er Overtreding van jachtwet ..U bent nogal fors tegen verbali sant opgetreden en heeft bovendien met enige uitlatingen Prins Bernhard beledigd". Aldus „begroette" de kan tonrechter een 44-jarige Katwyker die terecht stond wegens een overtre ding van de jachtwet en het lopen op verboden grond. „U staat thans alleen voor deze twee strafbare feiten te recht. de dagvaarding inzake de belediging volgt nog", lichtte de kantonrechter verdachte alvast in. Verdachte ontkende alles ten stel ligste. Hij had Prins Bernhard abso luut niet beledigd en dat hU in de Zuiderduinen met zijn hond achter een haas had aangezeten wa« door verbalisant ten ene male gefanta seerd. „Ik had mijn hond aan de HJn en mocht ln de duinen lopen, omdat Ik een duinkaart bezat. Verbalisant heeft de kaart van mij afgenomen* zo verzekerde hy zUn onschuld. „U wist drommels goed, dat die duin- kaart. niet geldig was voor het gehied waarin U werd aangetroffen en ver balisant daarom de kaart in beslag heeft genomen", voorkwam de offi cier verdere onschuldbetuigingen van verdachte. ZUn eis bepaalde hy op f 80 boete subs 16 dagen in totaal, hierbij nog bulten het geding hou dende dat verdachte verbalisant eq. een politie-ambtenaar in functie ln niet nader te noemen termen had beledigd. „Ik liep niet in verboden gebied en stroopte evenmin", hield verdachte ook tydens zyn laatste woord nadrukkelijk vol. i" 75 subs. 15 dagen samen", von niste de kantonrechter, die aan de conform de afkoopsom f. 75 subs. 15 waarheid van het proces-verbaal teen dagen van. moment twyfelde.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 11