Gracieuze parel uit Roelofarendsveen kunst: kaleiöoscoQp Roemeen beste zanger vocalistenconconrs Dode bij rassenrel op VS-basis in Frankrijk Corso legt verkeer in Amsterdam lam Generaal Vanuxem vrijgesproken Uitreiking der Jeroen Boseh- penningen Halve eeuw Kankerinstituut Amerikaan uit China terug Inenting van varkens is verboden Arrestaties in Asturië Opgericht 1 maart 1860 Derde blad no. 31055 Maandag 9 september 1963 Het internationaal vocalistencon cours te 's-Hertogenbosch is ten pinde en de prijzen zijn toegekend. Alvorens de prijswinnaars bekend te maken heeft de voorzitter van de jury. de heer Man us Willemsen uit Hilversum, nog enige aandacht be steed aan de ergernis, die ontstond over het wel of niet toelaten van be paalde zangers en zangeressen tot de finale. Hij verzekerde, dat de jury even menselijk tegenover de kandidaten heeft gestaan als alle aanwezigen in de zaal. doch daarnaast zo zei hij, voelt de jury ook haar verantwoor delijkheid voor het muziekleven op de wereld. „Het is niet voldoende." aldus de heer Willemsen. om gechar meerd te zijn door een'bepaalde pres tatie en het zou. gezien bovenge noemde verantwoordelijkheid, erger zijn. dan wanneer men zich vergiste door een prijs toe te kennen, dan wanneer men zich vergist door een kandidaat af te wijzen. Daarnaast kan men er echter van verzekerd zijn, dat er met grote ceskundigheid overwogen wordt, wat het oordeel zal moeten zijn. De jury heeft de prijzen als volgt toegekend: Sopranen: de tweede prijs ging naar Rineke Cornelissens (Haarlem), een eervolle vermelding en een aanmoedigingsprijs van de Maatschappij tot bevordering der Hoofdstadoperette „Frühling in Wien" De hoofdstadoperette heeft zater dagavond in Theater Gooiland In Hilversum de fleurige première ge geven van de operette in drie bedrij ven van August Reidhart. met mu ziek van Leon Jessel, „Krühling in Wien". Evenals in het seizoen 1962 1963 werd ook deze operette opge voerd onder de regie van Walter Kochner. eerste regisseur van het Stadttheater van Sankt Gallen. De bezetting in de hoofdrollen bestond uit: Herman Valsner. Trude Hording. Llzzi Schöfmann. Claire Clairy. Mar- tine Cox. Antonia Galli, Jan Han- derson. Karl Frey. Marga Graf. Ha- rald Harsten en Franz Stanner. Het Hoofdstadoperettforkest stond onder leiding van de dirigent Willem Rietveld. Het Theater Gooiland was uitverkocht. Het publiek toonde zich uitermate dankbaar voor de eerste uitvoering van deze operette in het nieuwe seizoen 1963'64. De zakelij ke leider van de Hoofdstadoperette, de heer Meyer Hamel, dankte de uit voerenden en in het bijzonder de regisseur Walter Kochner. Toneelpremières Toonkunst naar Nelly van der Spek (Schiedam» en een eervolle vermel ding naar Margot Nisita (V.S.». Alten: de eerste pryr 'Kathleen Ferrierprijs» was voor Margareth Duckworth 'Engeland), de eerste tweede prys kreeg Ewa Dabrowska 'Polen) en de tweed? tweede prijs Lucienne van Deyck 'België». Tenoren: tweede prys Jean Jac ques Schreurs (België'. Bassen-baritons: eerste prijs (Jos Orelioprjjs), de kwalificatie beste zanger van het concours en de prijs van de Nederlandse Opera waren voor Dan Jordachescu (Roemenie», tweede prijzen kregen Peter Leeming (Engeland» en Antoni Dutkiewicz (Polen) Een beurs voor de internationale zomercursus voor vocalisten, beschik baar gesteld door de Stichting 's- Hertogenbosch muziekstad is toege kend aan de te Rome wonende Hon gaar Tibor Herdan. De eerste prijs bestaat uit f 1.000,—, een optreden met het Brabants or kest donderdag 12 september en een penning van de Stichting 's-Her togenbosch Muziekstad. De Zilveren Jeroen Bosch-penning, de stadspenning voor culturele ver diensten. Is zaterdagavond in 's-Her togenbosch uitgereikt aan Manus Willemsen uit Hilversum, mej. M. Schill van de directie van het Neder lands Impresariaat en aan Frans Vroons. directeur van de Nederlandse Opera. De penningen werden door de bur gemeester van 's-Hertogenbosch mr. R Lambooy, uitgereikt tijdens de prijsuitreiking van het internationaal I vocalistenconcours, dat tien jaar be- satat. Gedurende deze tien jaar was de heer Willemsen voorzitter van de jury. Mej. Schill en de heer Vroons werd de penning toegekend voor hun stimulerende medewerking aan het concours gedurende het bestaan er van. De Jeroen Bosch-penning werd eerder toegekend aan de initiatief nemers van het concours, de heren A. Kuvers en F. Van Amelsvoort. Zij ontvingen zaterdagavond evenals de secretaris van de stichting 's-Herto- génbosch-Muziekstad mr. J. Coop- mans, van burgemeester Lambooy een boekwerk. n Cf,. OPENING SCHOUWBURG Op Schiphol arm eerde giste- ren het Ulster Girl Choir, dat De stadsschouwburg van Velsen coor de Koninklijke Familie zal zal dinsdagavond 17 september offi- n cieel in gebruik worden gesteld. By zingen op Frinsjesdag. Direct na deze gelegenheid zal de toneelgroep - j Studio onder regie van Kees van aankomst op de luchthaven zong iersel een uitvoering geven van Mo- het koor hot WV/H-m, I llère's "De ü*eb«lda ziekte"' Meindert Zaalberg naar Suriname Op verzoek van de „Stlcusa" Is zaterdag het pottenbakkers-echt paar Truus en Meindert Zaalberg uit Leiderdorp naar Suriname vertrok ken om in Paramaribo een tentoon stelling in te richten van Nederland se toegepaste kunst en om in Surina me het handdraaien op de potten bakkersschijf te demonstreren. Op de tentoonstelling zal werk worden geëxposeerd van de kunste naars Piet er van Gelclei. Ria van Oerle, Jan de Melker. Boris van Wijk. V. d. Vaart. Sonja Landweer. Jan van Stolk en Zaalberg Bovendien zal een exclusieve collectie edelsmeed- werk worden getoond. Bijzonder interessant zal zijn dat Indiaanse potteabaksters het hand- kneden zullen demonstreren naar de Europese handdraat schijf waarop Meindert Zaalberg zijn petten, krui ken en schalen zal maken. De Europese werkwijze is in een groot deel van Zuid-Amerika en ook in Suriname niet bekend. Concertgebouworkest had succes in Edinburgh Het Concertgebouworkest heeft voor een stampvolle zaal zijn derde concert in het kader van het Edin burgh Festival gegeven. Ook ditmaal reageerde het publiek buitengewoon enthousiast, in bet bijzonder op het laatste werk van het programma La Mer van Debussy. De criticus John Carrie schrijft hierover in The Scotchman: „Dit was een overtuigen de uitvoering zoals die ontstaat door het vermogen van de dirigent om met grote precisie, met volmaakte een heid van geest de eenvoudige klanken die de componist van elk instrument verlangt te organiseren". Zaterdagavond gaf het Concertge bouworkest zijn laatste concert. On der leiding van George Szell en met medewerking van de pianist Clifford Cur zon werd een Beethovenprogram- ma ten gehore gebracht. Gisteren werd voor de BBC een televisieop name gemaakt, eveneens van een Beethovenprogramma. ditmaal onder leiding van Bernard Haitink. Het Concertgebouworkest is gister avond op Schiphol teruggekeerd met twee chartervliegtuigen van de KLM. 'Van onze A'damse correspondent' Het zestiende Aalsmeerse bloemen corso, dat zaterdag in een kleurrij ke stoet naar Amsterdam is getrok menwagens te omgeven met een Arabische show. waaraan honderden {figuranten deelnamen iuk.i iunoiciuaui io cw„r_| Het corso, dat dit jaar als motto ken. heeft mede door het zeer fraaie ..-^>are^s, v®nj Aalsmeer weer een record aantal ktilcers op vond «0» hoogtepunt door een defile de been gebracht. Zo groot was de °P de ?am- wJar tribune was drukte, dit reeds uren voor de rond- S<*ouwd ."oor de eregasten van - Het Amsterdams toneelseizoen is i raterdagavond in de Stadsschouw- I burg ingezet met de première van I .De schuchtere aan het hof" van I Tirso de Molina en wel door de Ne- derlandse Comedie. Het is een char- mant spel vol liefdesverwikkelingen met Petra Leseur en Hans Croiset in de hoofdrollen. De vertaling is van Chris Fernig. Herman Elteren ver- j zorgde de aankleding en Hans Bos winkel de regie. Taïryke jongere krachten werkten voorts aan dit stuk met succes mee. BU „Theater" te Arnhem ging de première van „Luitenant Tenant", i een blyspel van PierVe Gripari, naar een kluchtverhaal van Youri Tynya- l now. onder de regie van Ton Len- sink. Hans Tiemeyer en Bernard j Droog vervulden de hoofdrollen. Voorts werkten mee Loudi Nyhoff, I Piet Kammerman. Onno Molenkamp. Jan Gorissen en Nienke Sikkema. Ben Groenier heeft de overleden kunstenaar Cruys Voorbergh, die by 1 „Theater" in het komende seizoen een gast regie had zullen vervullen, herdacht. In Haarlem bracht de toneelgroep „Centrum" de première van de thril ler „Twee in één klap" van de En gelse auteur Philip Levene, een stuk dat spannend en amusant is. 1 Guus Hermus regisseerde dit stuk. waarin Karin Haage. Maxim Hamel, i Rob Milton. Matthieu van Eysden en Ben Hulsman met succes optraden. De vertaling was van de hand van Nell Bakker. Emile Litter ontwierp het décor. Ook vóór deze opvoering is Cruys Voorbergh door Egbert van Paridon herdacht. Orkest gaat op tegenbezoek O Eduard Flipse en zijn 125 musici van het Rotterdamsch Philharmo- nisch Orkest zullen moïgen na af loop van de repetities een bezoek brengen aan de werf ran Wilton- Fijenoord in Schiedam. Niet om er muziek te maken, maar om er eens te kijken hoe een schip wordt ge bouwd. De aanleiding tot dit gezoek is dat de werknemers van Wilton- Fijenoord tot de beste klanten van het R.Ph.O. behoren. De gelden, die de directie van de scheepswerf vroeger uittrok voor een feestavond voor het personeel, worden de laat ste jaren gebruikt, voor het geven van een groot aantal abonnementen voor de concerten van het Rotter damse orkestdie dan weer tegen gereduceerde prijzen onder de werknemers van het bedrijf worden verdeeld. Dit heeft een groot succes. Eduard Flipse en de zijnen willen nu wel eens zien hoe die scheeps bouwende muziekliefhebbers hun werk verrichten. Prijsspel jubileum Pianobond Ter gelegenheid van het 50-jarig bfstaan van de Ned. Bond van piano- en orgelhandelaren en -fabrikanten organiseert de oond een „prijsspel" voor jonge pianisten. De selectie heeft plaats op 4 november in de Slngerconcertzaal in Laren. Een *«eek later ral het door de jury uit gekozen trio pianisten in een slotronde en dan in het openba »r opnieuw optreden, eveneens in de Singerconcertzaa I. De jury wordt gevormd door Wil lem Andriessen. Hans Henkemans en Daniel Wayenberg. De drie prijzen gang door de stad het verkeer op g Hull r vele plaatsen was ontwricht. Kort pn daarna vielen ook de meeste tram- j en busiynen uit om ruim baan te- maken voor de stoet corsowagens, die in Amsterdam zelf neg werd uit- j gebreid met een ruitergroep en een j twintigtal muziekkorpsen Honderdduizenden toeschouwers 'onder wie nieuwgierigen. die met ruim 100 bussen uit alle delen van i het land waren aangeveerd) verdron- gen zich langs de route om de tien- tallen praalwagens en versierde auto's te zien. Het corso was ditmaal byzonder ["spectaculair, omdat men voor het I eerst twee commerciële deelnenun- gen had toegelaten. Een tweetal filmmaatschappUen had die gelegen heid aangegrepen om prachtige bloe de van Amsterdam en Aalsmeer en vanwaar de NCRV een rechtstreekse t.v.-reportage ver zorgde. ..De drie gratiën' heette de wagen, waarmee de Coöperatieve Veiling in Roelof arendsveen een eerste prijs be haalde in het Aalsmeerse corso. ..De drie gratiën'' werden voor gesteld door de charmante Roe- lofarendsveene schonen Tonny Klein. Marjan van de Zwet en Agnes Otte. Foto Leldsch Dagblad» Zó boeiend was de stoet, dat velen niet opmerkten, dat vyftien vliegtui gen boven de stad enorme reclame boodschappen voorttrokken. Herdenking in Amsterdam Op de Amerikaanse basis by de Franse plaats Evreux. ten westen van Parys. zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag blanke en zwarte mili tairen met elkaar slaags geweest. Eén blanke militair kwam om het leven, terwyl een tiental militairen van bei de partijen verwondingen opliep. Het gevecht ontstond toen neger militairen, waar.schynlijk naar aan leiding van eerdere incidenten, een voor blanken gereserveerde slaapzaal binnendrongen. De Amerikaanse autoriteiten bewaren het stilzwygen over het gebeurde. In Birmingham, in de Amerikaan se staat Alabama, zyr» zondagoch tend vroeg twee benzinebommen ge gooid naar de woning van een ryke negerindustrieel. Er bezweek een ruit, maar er werd aan de inventaris geen schade aangericht. Bezoek Indonesische studenfen uitgesteld (Van onze A'damse correspondent) Het bezoek van een veertigtal In donesische studenten aan Nederland is tot het voorjaar uitgesteld. Aan- vankelyk zouden zy vandaag op Schiphol aankomen. Er was een om vangrijk programma samengesteld, dat uiteenviel in een Amsterdamse week, een politieke week, een sociale week, een onderwys-week en een eco nomische week. De reden van het uitstel is de in november in Indo nesië beginnende Gafeno, een soort Olympische Spelen voor studenten uit de jonge staten. Een groot aantal van de naai- Nederland komende groep is betrokken by de organisatie hiervan, zodat is besloten de reis iaar Nederland op een later tydstip te maken. bedragen f 1000. f 750. en f 500. Aan het prysspel mag worden deelgeno men door leerlingen van erkende on- derwysinstellingcn voor muziek, die in de laatste drie jaren hun einddi ploma piano behaalden met een prys of onderscheiding. EXPOSITIE PRENTEN VAN TOULOUSE LAUTREC Zaterdag 14 eptember wordt door drs. Hans Redeker in het Singermu- seum in Laren een eretentoonstelling geopend van vorken van David Schulman, die 80 jaar is geworden. De Amerikaanse vlieger Kenneth Jay Fitts, die Anchorage, in Alaska, als basis heeft, heeft op zyn eigen wyze een steentje bygedragen aan de opheffing van de rassenscheiding in de Verenigde Staten. Hy heeft namelyk zijn zevenjarig zoontje Ste ven als leerling doen inschryven op een school voor negerkinderen in Alaska. „God heeft de mensen gelijk ge schapen en ik geloof dat wij ons daaraan moeten nouden" aldus Fitts. De dichtstbyzynde school voor blanke kinderen ligt op vyf kilome ter van het huis van do vlieger. De school voor negerkinderen ligt drie kilometer dichterbii. De 31-jarige Amerikaanse sergeant Scott L. Rush. die in de Koreaanse oorlog door communistisch-Chinese militairen gevangen werd gehouden, is zaterdagochtend, vergezeld van zijn Chinese vrouw en dochtertje, in Hongkong aangekomen. Hij werd bij het overschrijden van de grens van deze Britse kroonkolonie door verte- steld over het verbod tot inenting van genwoordigers van het Amerikaanse I varkens. Hij wijst onder meer op be- i consulaat en van het Britse Rode zwaren van dierenartsen, die menen Kruis opgewacht. dat niet wetenschappelijk is bewezen. Scott Rush had er na de oorlog de dat geen bevredigende immunteit te voorkeur aan gegeven in de Chinese bereiken zou zyn van biggen uit ge- Volksrepubliek te biyven. Rush ver- i ente zeugen als gevolg van het. be- klaarde nu daarmee een fout te heb- lemmerend werken van anti-stoffen, ben begaan i die van moederdier op de biggen j Hy zei ook nog. dat hij in novem- overgaan^ her 1950. op de eerste dag dat hij aan de vyandeiykheden deel nam. gevan gen werd genomen. Nadat hy drie jaar in een kamp voor krijgsgevan genen had doorgebracht, waar hij De heer Tu.vnman vraagt de minister of hij bereid is alsnog te bevorderen dat varkenshouders vrijwillig tot en- I ting over mogen gaan. als over deze schadelyke nevenwerking niet met vol- I doende zekerheid kan worden gespro- ken. I Verder vraagt dit Tweede-Kamer lid aan de minister van Landbouw in hoeverre er voldoende zekerheid bestaat, dat er voldoende serum en dierenartsen zullen zyn voor massale inentingen, voor het geval plotseling mond- en klauwzeer onder varkens uitbreekt. De Vereniging Het Nederlands Kan kerinstituut heeft zaterdagmiddag tydens een feestelijke byeenkomst in de aula van het Tropeninstituut te Amsterdam haar 50-jarig bestaan ge vierd. De voorzitter, prof. dr. B. W. Jong- kees. wydde enkele woorden aan de nagedachtenis van de Koninkiyke beschermvrouwe Koningin Wilhel- mina en memoreerde het door de Vorstin by gelegenheid van haar 50- jarig regeringsjubileum gestichte fonds voor de kankerbestryding. waarvoor het Nederlandse volk de gelden byeenbracht, Daarna maakte prof. Jongkees de toekenning van de Rotgansmedailles bekend, waarby elk der onderscheidenen nog een couvert ontving. Burgemeester Van Hall bood na mens het stadsbestuur gelukwensen aan en zei dat Amsterdam trots is dit instituut binnen haar muren te heb ben. Na de directeur-generaal voor de Volksgezondheid, prof. Muntendam. waarover wij zaterdag reeds schre ven» sprak prof. Pierre Ferdinand Denoix. vice-president van Europa voor de International Union Against Cancer en voorzitter van het. inter nationale kankeroongre*. dat van daag in het Tropen-instituut te Amsterdam begint. Mr. B. A. van Schaik. waarnemend voorzitter van de Stichting Koningin Wilhelmina Fonds releveerde dat se dert de oprichting van het fonds in tuut een totaalbedrag van ruim tien miljoen gulden was uitgekeerd. Oud-minister J. G. Suurhoff zei. sprekende namens de Landelyke Or ganisatie voor de Kankerbestryding. dat Nederland vooral door het jubi lerende instituut zyn steentje moet bydragen in het wetenschappeiyk kankeronderzoek. Tot slot sprak de voorzitter van het bestuur van het Radio-Therapeutisch Instituut te Rotterdam, de heer D. A. Kramer, die een bandrecorder aan bood. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Aangenomen naar Borne (2e pred - pl.) Th. J. Remmers te Zype. Bedankt voor St.-Annaland B. Zaal te Nieuwe-Tonge. GEREF. KERKEN Beroepen te Luttelgeest- Kuinre W. Haverkamp te Anna-Jacobapolder. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Thesinge (Gron.) J. Vogel te Steenwyk. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Ysaelmuiden P. Blok te Dtrksland. De minister van Landbouw en Vis serij heeft het inenten van varkens tegen mond- en klauwzeer verboden. Daarmee is automatisch een einde gekomen aan de tydens de laatste mond- en klauwzeer-epldemle door samenwerking van Rijk en Land bouwschap tot stand gekomen rege ling voor vrywillige inenting. Diergeneeskundigen, zo vernamen wy van het ministerie, zyn huiverig voor inenting van varkens, wanneer dat niet dringend nodig is. Zy vin den het beter ermee te stoppen, nu er zich vrywel geen gevallen van mond- en klauwzeer meer voordoen. De mate van door inenting verkregen immuniteit verschilt per varken en de vrees van de diergeneeskundigen is dat dieren, die „op papier" im muun zyn, dat in werkelykheid niet zullen blijken te zyn. Het laatste woord over deze zaak is trouwens nog niet gesproken. De mi nister heeft opdracht gegeven, de ge hele situatie nogmaals te bezien. Hij wil dat een compromis wordt, gezocht tussen diergeneeskundige belangen en de belangen van varkensfokkerij, -houderij en -handel. Het Tweede-Kamerlid ir. D. S. Tuynman 'VVD) heeft de minister van Landbouw inmiddels vragen ge- EVANG. LI TH. KERK Beroepen te Eindhoven S. E. Hof. prop. te Amsterdam. Bisschoppen naar Rome Als eerste der Nederlandse bis schoppen vertrekt mgr. M. A Jan sen. bisschop van Rotterdam, woens dag met zyn twee secretarissen naar Rome ter by woning van het conci lie Op 20 september zal hy daar deelnemen aan een vergadering van de commissie voor de Oo6terse ker ken. Mgr. W. M. Bekkers, bisschop van 's-Hertogenbosch vertrekt 26 sep- De Spaanse minister van Voorlich- j in 8<*elschap van zyn hulp- ting, Iribarne, heeft zaterdag in La bissc^op mgr. drs. J. W. M. Bluys- Coruna gezegd, dat in het mijnge- Qpn pn wn bied van Asturië 25 personen zijn aangehouden, die naar wordt be- weerd communist zyn. Zy zyn aange houden wegens „het veroorzaken van een krachtige „hersenspoeling" moest ondergaan, besloot hij in China te bl«ven. ..om eens te kijken hoe het t m "1962 aait het Kankerinsti- communisme nu in de praktyk werk te". Hy had ook een jaar doorgebracht aan een talenschool te Peking, die hy echter had verlaten, omdat hy er te veel politiek moest verwerken Daar na had hy in een Chinese fabriek ge werkt. (Van onze correspondent in Parys) Het politieke veiligheidstribunaal heeft zaterdag in V ineen nes. na soms nogal stormachtige zittingen die één week hebben geduurd, generaale Paul Vanuxem vrijgesproken van de be schuldiging dat hij onder het pseu doniem „Verdun" de hoogste verant woordelijkheid had gedragen voor de acties van het Geheime Leger in het Franse moederland De generaal had ruim twee Jaar in voorarrest doorgebracht. De twee andere hoofdbeschuldigtien in dit hoogverraadproces. kolonel De Blig- nières. en de industrieel Gingembre, werden wel schuldig bevonden en kregen straffen van respectivelyk zes en tien jaar. Enize minder be- langryke figuren, die tydens het pro ces voor de figuratie hadden gezorgd, hoorden twee en drie jaren gevange nisstraf tegen zich uitspreken. De dag tevoren had dc openbare aanklager in een genuanceerd requ; „De edelachtbare mag.straa,t heeft een overtuiging", zo riep mr. Varaut uit, maar ik heb oen zekerheid". De zekerheid van de onschuld van generaal Vanuxem. die door het dos sier ook allerminst wordt weerspro ken". De twee enige uitspraken waar op de beschuldiging berust, waren af komstig van de beide andere beschul digden. kolonel De Blignières en Gin gembre. die ze later ook voor het. tri bunaal weer hadden ingetrokken. De verdediger speelde, net trou wens als de generaal, gedurende het hele proces wel hoog spel door de jury slechts de keuze te laten tussen een zware veroordeling zonder ver lichtende omstandigheden en ander- zyds vryspraak. De generaal aan vaardt geen aalmoes, zo besloot de verdediger zyn pleidoo,. onrust" in het myngebied. Na afloop van een kabinetsverga dering zei minister Iribarne tot ver slaggevers, dat de verdachten niet waren aangehouden wegens deel neming aan de stakingen maar we gens het veroorzaken van onrust. Het Spaanse persbureau „Cifra" heeft zaterdag bekendgemaakt dat in Asturië 14.470 mynwerkers zyn uitge sloten. De mynen zouden vandaag weer open gaan om de arbeiders in de gelegenheid te stellen weer aan het werk te gaan. Ook in de provincie Leon zijn en kele duizenden mynwerkers uitgeslo ten. Teleurstellende ontvangst Britse tegenstanders van de kern bewapening. die van Glasgow naar Londen 880 km. waren komen Vanuxem heeft het spel dus ge wonnen. „Gy zijt een vrij man", zo lopen, zyn nu niet bepaald enthou luidden de laatste woorden, waarmee siast ontvangen door de directeur van de president zyn uitspraak besloot het oorlogsmuseum aldaar waar zy sitoir als zyn persoonlijke overtuiging 1 Intussen blyft de generaal voorlopig zaterdag een acht meter lang mo- uitgesproken dat Vanuxem en „Ver- we! op non-actief ofschoon hy het del van een Polarisraket wilden af- dun" wel degelyk dezelfde persoon leger niet wenst te verlaten. Voor j leveren. De directeur wilde het ding, waren Om die r?den vroeg hy een zijn arrestatie rustte op generaal 'waarop stond ..de dood voor een mil- straf tussen de tien en vyftien jaar Vanuxem. die jaren in Algerije had Joen kinderen" niet hebben. De procureur liet niettemin enige gediend, reeds de vercenking van ..Het blijft wel iets beneden de twyfel in zyn woorden meeklinken ruime sympathie voor de OAS Be- normen die wy moeten aanleggen", door de jury te adviseren de generaal wijzen van zyn actieve medeplichtig- zo zei hy. Daarop nam een gemeen- vry te spreken voor het geval dat zy zijn overtuiging niet zou delen. Dc jonge advocaat van Vanuxem. Varau.. had zaterdagmorgen in een briljant pleidooi alle profyt voor zyn cliënt heid zyn echter nooit gevonden. Zo tewerkman het model mee en depo is na een voorarrest van twee jaar neerde het op een vuilnisbelt, zaterdag het dossier Varuxem geklas- Rond 500 kernbombestryders pre- seerd. een dossier dat door het ultra- senteerden zich by het museum, rechtse kamp reeds als een gaullisti- J maar slechts acht van hen waren -„V - wv 'J VIH.UV IVVIIWV 1VVUO O UI ll.1l 1 1 11 aa i OllTVilkO aki 1 titil II* I uit die ietwat dubbelslachtige hou- sche repl'ek op de affaire-Dreyfuss op 13 juli met het model in Glas- ding van de aanklager getrokken, was uitgekreten. Igow aan de mars begonnen sen en een der beide secretarissen. Mgr. Bekkers is lid van de commis sie voor de liturgie. Het reeds geheel gereserveerde en gedeelteiyk goedge keurde schema vergt nog een laatste bespreking. Mgr. Moors, bisschop van Roermond, verlaat Nederland 26 september. De bisschop van Groningen, mgr. Nierman, zal indien het secretariaat voor de christelyke eenheid, waar van de bisschop lid is. niet voor het concilie byeenkomt. waarschynhjk 27 september vertrekken. Kardinaal Alfrink van Utrecht, mgr. Van Dodewaard van Haarlem en mgr. De Vet van Breda hebben hun datum van vertrek nog niet vastgesteld. De rechten van <le mens De rooms-katholieke primaat van Polen, k ar dn i aal Wyszynskl, heeft zaterdag by een kerkwyding in War schau gezegd dat „wy alleen van co- existentie kunnen spreken wanneer de rechten van de mens worden ge ëerbiedigd in het binnenland, tussen de landen onderling en op internatio nale schaal". De kardinaal keerde zich tegen be paalde „pseudo-katholieke organen, die zeggen dat de bisschoppen het huidige politieke systeem moeten goedkeuren, wil men duurzame goe de betrekkingen tussen de kerk en de staat bereiken. De mens heeft reeds eeuwen lang geleefd en wat hy wil. kan men in geen enkele gevangenis opsluiten", aldus de kardinaal. Hij haalde de woorden aan van Paus Jo hannes in diens encycliek „Pacem in Terris". die „ook door onze rode com munistische broeders is geprezen dat de mens overal dezelfde rechten heeft: het recht op de volle waarheid en op voorlichting in waarheid.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5