Bonn is tegen verdere Oost-W est-ontspanning VARA wijzigt veel in het televisieweekeinde MIDDLESEX TE STERK VOOR NEDERLANDS CRICKETTEAM l\Iet gestolen wagen een gracht ingereden Algerije In radio verandert er maar erg ireinig Kunst- en vliegwerk in AMERIKA stemt -> Batten ons zwakste punt Sportsplinters Schietpartij in Y ientiane Pakistan wijst vier Indiërs uit MINISTER KRONE SOMT REEKS BEZWAR OR Plannen voor komend seizoen Duitse jongen verdronken LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 9 SEPTEMBER 1963 'an an- ren rol- i&n hi (Van ccn onzer redacteuren) Onze nationale ploeg heeft haar sedert jaren bestaande reputatie om met het bat in de tweede innings tot aanzienlijk betere resul taten te komen dan in de eerste, in het afgelopen weekeinde tegen de Engelse County-club Middlesex helaas niet bevestigd. Wel werd een iets hogere score bereikt, doch dat verschil beliep slechts luttele runs en was niet voldoende om de 77 runs achterstand van de eerste innings weg te werken noch om het tweede inningstotaal van de Britse gasten (167) te bereiken. Al bleef het Nederlandse elftal tweemaal beneden de prestaties van de bezoekers toch mag hieruit niet worden afgeleid dat de wedstrijd ge heel zonder spanning is verlopen. En in ieder geval hebben vooral de gas ten voortrteffelijk cricket laten zien. zodat de vele kenners en minnaars van dit spel (hetgeen overigens syno niemen zijn) op het prachtige Rood en Wit-terrein oprecht hebben geno ten. vooral zaterdag toen d* weers omstandigheden heel wat plezieriger waren dan gisteren. Colthoff. die de toss had gewonnen, stuurde de gasten het eerst naar de wickets en ondanks constant bowlen, gesteund door goed veldwerk, steeg de score regelmatig. Bij de lunch wees de telegraaf 119 runs aan voor het verlies van 5 wickets en juist één run voordat de 200 op het bord zou verschijnen viel het laatste wicket. Gale was topscorer met 66 en voorts noteerden Hooker 40 (4x6, 3x4), Par- fitt 25 White en S. E. Russell beiden 15) en Price 11. Pierhagen had met 5 voor 54 de beste cijfers. Marseille 2—28. Vriens 2—58, Trijzeiaar 1—27 en Onstein 07. Een score van 200 runs moge vrij hoog zijn. ze is stellig bij normale weersomstandigheden niet onbe reikbaar, maar het Hollandse opti-1 misme verdween al spoedig toen bij de thee al vier wickets neer waren voor het povere totaal van 27 runs! Alleen Marseille met 21 runs bood geruime tijd tegenstand aan de felle en snelle Engelse aanval. Na de her vatting had captain Drybrough zijn mannen kennelijk geïnstrueerd het wat kalmer aan te doen. Hij betrok enige slowbowlers in de aanval en dat was juist een kolfje naar de hand van Wally van Weelde, die in een minimum van tijd 39 runs by elkaar ranselde. Dit stimuleerde ook de staartwickets tot grotere tegenstand, want Trijzelaar 10. Colthoff 9, Vriens 12 en Pierhagen 8 not out gaven het totaal van 122 nog een enigszins draaglijk aanzien. En toen Nederland erin slaagde om in het, half uur nog resterende tijd zowaar 4 wickets te veroveren voor slechts 36 runs. leek de situatie zondagmorgen alleszins rooskleurig. Maar die 36 werden er zondagmorgen 167 dank zij voorna melijk Hooker met een keiharde 64; voorts W. Russel 10, Parfitt 11. Gale 10. Clark 17. S. Russell 14 en Dry brough 18 not out. Vries was ditmaal met 4 voor 30 de meest, succesvolle bowler; Trijzelaar J voor 44 Van Arkel 1 voor 1, Pier hagen 1 voor 34 en Marseille 0 over r. Nederland stond dus voor de taak om 245 runs te maken in ongeveer 4 uur. tegen een dergelijke tegenpartij wederom een zeer moeilijke maar be paald niet onmogelijke opgave. De illusie duurde niet lang: het opening spaar MarseilleZweerts zat voor 0 aan de kant en toen ook Leemhuis (12) en Van Laer (1) van de mat verdwenen waren, bood het uitzicht weinig perspectief meer. Even herleefde nog de hoop toen Peter van Arkel en Wally van Weel de er beiden het hout gingen opleg gen en de ene vier na de andere over de boundary rolde afgewisseld met Apoel (Cyprus) heeft de eerste I wedstrijd tegen het Noorse Gjoevik I in de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor nationale bekerwinnaars gewonnen met 60 Bij de rust was de stand 10. De I Noren waren in de tweede helft niet I opgewassen tegen de voor hen abnor- I male klimatologische omstandighe den ln Nicosia een temperatuur van 38 graden celsius. i De Nederlandse wielrenner Bas Maliepaard heeft de 10de ronde van Aquitanië op zijn naam gebracht. In de vierde en laatste etappe (van r Valence d'Agan naar Toulouse over 185 km i controleerden de ploegmaten van Maliepaard, die voor het Franse merk St. Raphael rydt, de koers volledig. In de sprint werd Malie paard slechts verslagen door zyn ploeggenoot Fernand Delort, die finishte in 5.00.09. 1 De einduitslag werd: 1. Bas Malie paard (Ned.) 20.3101; 2. Le Mellec Fr.op 9 sec; 3. Beuffeuil (FT.). Het Nederlandse hockeyteam. I de Batavieren, heeft zondag ln Welcom iOranje Vrijstaat) met. 32 gewonnen van het vertegen woord i- I gende elftal van die staat. Bij de rust was de stand gelyk: 2—2. De Belg Raymond Ceulemans heeft het Pentathlon-toernooi van de Boerinnekens, dat de afgelopen I week in Antwerpen is gehouden, ge wonnen De Nederlandse deelnemers Henk Scholte en Tini Wijnen eindig- j den als vierde en vijfde Eén dode en vijftien gewonden. I Dat was de trieste balans, die op de tribunes van het" voetbalveld van OPK Belgrado moest worden opge- I maakt, nadat daar even tevoren de bliksem was ingeslagen. Het ge beurde tijdens een hevig onweer, dat tijdens de wedstrijd OFK—Dyna- j mo (Zagreb) woedde. Het ongeluk zaaide grote paniek onder de 10.000 toeschouwers De Italiaan Sandro Mazzinghi is zaterdagavond ln Milaan wereld- kampioen in het junior-middenge- I wicht geworden door een k.o. over- I winning in de negende ronde op de Amerikaanse houder van de titel Ralph Dupas. i De 25-jarige Amerkaan Billy Spencer heeft te Vichy de combi natie-titel van de wereldkampioen - J schappen waterski op zijn naam ge bracht Bij de dames zegevierde zijn landgenote Janet Brown. Conny Dane bezette in het eindklassement de j achtste plaats. De Nederlandse ruiterequipe is cr ln Antwerpen niet in kunnen sla gen revanche te nemen voor de grote I nederlaag (160) die zij op 21 juli in net Haagse Westbroekpark leed. Dit maal was het verschil overigens iets kleiner (22—8^). enige ontzagwekkende zessen, doch toen eerstgenoemde voor 28 runs naar de kant was verwezen en Van Weelde na een spectaculaire 55 runs op weer galoze wijze door wicketkeeper Mur ray was gestumpt was het einde in zicht, Trijzelaar (10) en Colthoff (11» maakten dat de elndscore 139 be droeg, zodat Nederland 167 runs te kort kwam Het hoeft overigens geen betoog, dat de overwinning kwam bij het elf tal dat haar verdiende. Weliswaar moest het ook by de Engelse batting- side van slechts enkele spelers komen, voornamelijk Hooker en Gale, doch het veldwerk der gasten was verre superieur aan dat van de Hollanders, die het na ar Nederlandse begrippen overigens helemaal niet slecht deden. Maar by de bezoekers was Iedere vangkans inderdaad een vang (be houdens één uitzondering) en de zui verheid van het aangooien ziet men op onze velden zelden of nooit. Meer malen werd uit het verre achterveld de bal ineens in de palen gegooid! Wicketkeeper Murray met een veel voudige ervaring in testcricket geldt al vele jaren als een der beste keepers van Engeland en na hetgeen hij za terdag en gisteren liet zien kunnen we ons dat voorstellen. Zyn reactie snelheid is onvoorstelbaar; elke „grensoverschrijding" gedurende ook maar een onderdeel van een seconde, ls voor de batsman fataal en doet zijn wicket in elkaar tuimelen. Dit was werkelijk super-cricketI Van een dergelijke tegenpartij te verliezen ls geen schande integendeel; we mogen spreken van een eervolle nederlaag, al hadden wij het verschil dan ook graag wat kleiner gezien Bierenbroodspot erelid van KNZB Niet minder dan vyftien leden zyn door de 75-jarige KNZB wegens hun verdiensUn voor de zwem me rij met het eremetaal van de bond onderscheiden. De hoogste eer was voor mr. J. A C. Blerenbroodspot, de grote man van de sportfondsenbaden ln ons land, die met algemene In stemming van de in Krasnapolsky in Amsterdam gehouden buitenge wone algemene vergadering, waarmee de jubileumviering „Onder Ons" werd besloten, tot erelid werd uitgeroepen. Voorts werd het lidmaatschap van verdienste uitgereikt aan de volgen de dames en heren: mr. C. Braasem (Spanje), C. J. van der Bijl i Alphen aan den Rijn), Chr. Doorenbos i Leeuwardenmej. Cockie Gaste- laaxs «Schiedam), C. Geerling (Sluis kil), J. P, Govaars (Delft), S Heyers HaarlemGerrit Korteweg (Delft), P. Mooijman (Haarlem', H. Prins (Winschoten), Jan Stender Hilver sum», mevr. Nel VervoortMichels (Amsterdam), mevr. C. Vuyk—Bras (Rotterdam) en C. van Zwol Amers foort). Een langdurgie ovatie kreeg ten slotte de 16-jarige Ada Kok, die uit handen van bondsvoorzitter Jan de Vries de gouden medaille van de KNZB kreeg, als beloning voor haar verbetering van het wereldrecord op de 100 m. vlinderslag. Jaarvergadering LDY Leidens oudste damclub LD.V. hield haar jaarvergadering onder voorzitterschap von de heer B. P. M. Lammers. de dammende pottenbak ker. Voor de as. competitie ln de Provinciale hoofdklasse werden de volgende spelers gekozen. W. Kleyn, P. van der Stel. Th. Uittenbogaard. J. J. H. Mertens, Eddie Bronsstring, Wim Heemskerk. Joop Klinkenberg. B. Slechtenhoret, I. Teleng, J. H. van Leeuwen. De heer Laterveer deelde mee zich niet meer beschikbaar te kunnen stellen. L.D.V. II gaat de strijd aanbinden in de zg. overgangsklasse. Met al gemene stemmen werd besloten de contributie te verhogen Niettemin was de stand van de kas zodanig dat het bestuur met het voorstel kwam een clubblad uit te geven. Aan Eddie Bronstring werd de Van der Vlistbeker uitgereikt en hulde gebracht voor zijn kampioenschap van de Leidse Districts Dam bond. LD.V. I speelt 13 september as. zijn eerste ontmoeting tegen R.D.G. I. LD.V. II zal de wapens opnemen te gen HD.C. Noordwijksche Golfclub De heer K. Verhey van Wijk heeft gisteren een golftoernooi gewonnen dat op de banen van de Noordwijk sche Golfclub werd gehouden. Volgens een communqué van de militaire gouverneur van Vientiane (Laos), hebben de leden van de Pa- thet Lao die de ministeriële ambts woning van deze beweging in Vien tiane bewaken, vannacht om drie uur het vuur naar alle richtingen ge opend. Het (rechtse) leger heeft moe ten ingrijpen, aldus het communi qué. De w ijk waarin deze woning is gelegen, is geheel omsingeld. De schietpartij duurde van drie tot vijf uur. Er zouden doden zijn geval len. Volgens de generale staf van het rechtse leger, zou het incident zijn begonnen toen een kolonel van dit le ger in zijn auto het gebouw passeer de. Vanuit het gebouw werd een salvo gelost en al spoedig was het vuren al gemeen. Er zijn in Vientiane ongeveer 110 lijfwachten van de Pethet Lao, van wie er tussen de 60 en 80 in de be trokken wijk gelegerd zijn. Zij be schikken over lichte automatische wapens en granaten. Zij hebben zich verschanst in een drietal naast el kaar gelegen woonhuizen in het cen trum van de stad. In de omsingelde wijk bevindt zich minister Phoemi Vongvitsjit van de Pathet Lao, die tien dagen geleden in Vientiane was aangekomen voor be sprekingen met de neutralistische premier Soevanna Phoema over een regeling van de bestaande crisis in de Vlakte der Kruiken. Gisteravond gaf hij uiting aan zijn ongenoegen dat gedurende zyn verblijf in Vien tiane geen schot is gekomen in zyn besprekingen. De neutralisten van hun kant beschouwen de linkse voor stellen als een „dictaat". Vertegenwoordigers van de inter nationale controlecommissie brachten vanmorgen een bezoek aan minister Vongvitsjit. Volgens de minister was van een naburig gebouw uit op zyn lyfwacht geschoten, die het vuur had beantwoord. Een van de Pathet-Lao- wachten was dodelijk getroffen en verscheidene hadden verwondingen opgelopen. De regering van Pakistan heeft India verzocht vier leden van het Indiase hoge commissariaat in Ka- ra tsji terug te roepen. Zij worden beschuldigd van „spionage en onder mijnende activiteit". In een officiële verklaring van de Pakistaanse regering werd gezegd, dat een Pakistaanse luchtmachtoffi cier ..zeer geheime documenten" aan de Indiërs had gegeven en dat hij bij zijn arrestatie verscheidene geheime stukken bij zich had. India se functionarissen in Karatsji wilden geen commentaar op de beschuldi gingen geven, maar zeiden dat de vier Indiërs zeer binnenkort naar hun land zullen terugkeren. (Van onze correspondent in Ponn) De Westduitse Bondsregering is tegen het afsluiten van een niet-aanvalsverdrag tussen de NAVO en het Pact van Warschau. Zij is eveneens tegen niet-aanvalsverklaringen tussen beide bond genootschappen en ook verwerpt zij het Russische voorstel con troleposten in Europa te installeren ter voorkoming van verras singsaanvallen. Deze catalogus van ontspannings maatregelen waar de Bondsregering tegen ls. zonder overigens alterna tieven voor te stellen, werd door minister Krone aan het rechts- christendemocratische Keulse blad Deutsche Zeitung onthuld Krone somt op dat de Oost-West- overeenkomst over het stopzetten van kernproeven op drie punten ongunstig voor het Westen is ge weest de overeenkomst is de geschiede nis ingegaan als verdrag van Moskou, hetgeen propagandistisch ongelukkig is; het politieke initiatief, dat sinds de Cubaanse-crisis in Westelijke hand lag, ls nu weer bij de Russen terechtgekomen het Westen komt in een netelige situatie als een internationale conferentie van de kernstop- mogendheden bijeen zou worden geroepen, omdat men dan met Oost-Duitsland aan één tafel moet. gaan zitten. In Washington, aldus Krone, weet men daarop ook geen raad en is men alleen maar van plan te protesteren tegen Oostdultse deelneming als het zover kpmt. Tegen het plan controleposten in Europa in te richten voor inspectie op eventuele voorbereidingen tot verrassingsaanvallen is Bonn gekant, omdat het zwaartepunt van derge lijke inspecties in Duitsland zou komen te liggen, dat nu eenmaal ln Midden-Europa ligt. Beide par tijen zullen na een overeenkomst over controleposten waarschijnlijk dat deel van hun bewapening in het betreffende gebied terugtrekken, dat zij liever niet aan vreemde blikken blootstellen. Dat zou betekenen dat de instelling van controleposten automatisch tot een militaire ver dunning zou lelden, wat volgens Bonn een verschuiving van het militaire evenwicht ten gunste van de communisten zou inhouden. Een hele rij bezwaren noèmde Krone tegen niet-aanvalsovereen- komsten tussen NAVO en het pact van Warschau: een dergelijk pact zou de machts verhoudingen in Europa Juridisch fixeren: elke eis tot zelfbeschikking achter het y ze ren gordijn zou als oor- logshitserij kunnen worden opge vat; met het pact in de hand zullen de Russen zich kunnen mengen in militaire maatregelen van het Westen in het Westen zou na een dergelijk pact een gevoel van veiligheid kunnen ontstaan, dat neutrali- teitstendenzen zou bevorderen: de Baltische landen, Finland en Polen hebben ook eens niet-aan- valsverdragen met de Russen ge had. maar deze werden steeds door Moskou verbroken. Men ziet het, de Westduitse Bonds regering is nog steeds onvermoeid in het vinden van bezwaren tegen elke politiek, die aanstuurt op een ver mindering van de spanning tussen Oost en West. Andere wegen wyst men in Bonn echter niet. Hoewel nvnister van Buitenlandse Zaken Siiröder er herhaaldelijk op wijst dat het niet verstandig is binnen de Westeiyiv? alliantie steeds op te tre den als de lastige opposant, stelt de meerderheid van het kabinet onder leiding van Adenauer nog steeds alles in het werk om elke nieuwe weg in de Oost-West-politiek met boe-geroep te versperren Op deze manier hoopt men de status quo te bewaren zonder dat deze door over eenkomsten gesanctioneerd wordt. Het blijft nu de vraag of na 15 oktober prof. Erhard als nieuwe kan selier deze politiek van Adenauer zal voortzetten of dat hy eerder zal proberen ontspanningsmaatregelen te doen begeleiden van overeenkom sten, die voor de Duitse zaak gunstig zijn. Landbouwer door een stier gedood De 61-jarige landboiwer H. M. van Zandvoort uit Oss is gistermid dag door zijn zoon dood in een wei land aangetroffen. Het vermoeden bestaat, dat de man door een stier ls aangevallen, gezien de kwetsuren, die hij heeft opgelopen De man hield in het weekeinde toezicht op een weiland van een kennis, waarin jong vee en een stier liepen. (Van onze H'sumse correspondent) De VARA heeft haar televisiege zicht van het weekeinde vry dras tisch gewijzigd. Mede om ook op deze wijze, n.l. het afstappen van het obligate stramien, wat frisheid op het scherm te brengen. De thrillers zijn naar de zaterdagavond gegaan, de show staat nu op zondag. Henk Elsink en Corrie Brokken zullen af wisselend het middelpunt zyn van die zondags shows. Elsink met jonge joffers, Corrie met een 22-man sterk koor en het Sleeswyk-ballet. Op de dinsdag komt een half uur show over een songcomponist met solisten zoals Milly Scott. (Kwartaal blijft gehandhaafd. Op vrijdagavond is er een nieuw programma „Voor— stelling", een confrontatie van oud cn nieuw talent. De Belgische actrice Denise de Weert, die Elisa in „My fair lady" in België speelde, zal gast vrouw zyn. Voor de zaterdagavond is er nog „Schynwerper". een rubriek waarin men als in een post onvoor zien, artiesten wil plaatsen, die el ders vanwege de planning moeilijk aan bod hadden kunnen komen. Tenslotte sluit een actueel cabaret o.l v. Herman Wigbolt de zaterdag avond. Maar zoals gezegd de zater dagavond heeft toch een nieuw ge zicht De serie „spannende t v-spe len" van Eimert Kruithof, wordt dan voortgezet. Tv-spelen A^s t.v.-spelen hezeft men gedacht „De gebochelde". ..De zwanen van de Theems". Pirandello's „Het leven dat ik U gaf", met Ida Wasserman, Coc- teau's „De onachtzame Adonis", met Caro van Eyck en „De wijze kater" van Studio. By de documentaires is „Ouder avond", „Signalement" dat Spiegel der Kunsten zal vervangen en de t.v.-rechtbank. De VARA heeft zich verzekerd van het vertoningsrecht van de Powelfilm Productie: Zon dagavond zal men de afleveringen kunnen zien, ook die, welke na zyn dood nog zyn gemaakt. Dr. Kildare is een nieuwe t.v-held in Amerika en komt op vrijdagavond. Perry Mason blijft. Inspecteur Le- clerc en ook Vrye Nieuwsgaring lo pen dit seizoen op het eindje. Pipo komt zoals men weet terug. „Top en Flop" verhuist en op de vrij - gekomen plaats der teeners, staat nu een nieuw programma voor twinti- I gers. Jon ge moordenaar emigrantengezin in Australië berecht Een zestienjarige jongen, die be kend heeft een maand geleden drie leden van een Nederlands emigran tengezin in Charleston in zuid-Au- stralië te hebben vermoord, is van daag voor onbepaalde tyd ter be schikking van de regering gesteld. Rechter Travers van het Hof in Adelaide was van mening, dat er geen reden was te twyfelen aan de verstandelyke vermogens van de be klaagde. Volgens de tenlastelegging was Darryl William Edgecombe uit Char leston op 8 augustus gewapend met een geweer het huis van de in No vember 1958 uit Nieuwenhagen naar Australië geëmigreerde familie Tho massen binnengedrongen. Volgens de jongen was het zyn bedoeling het gezin te beroven. Hij schoot de 34- jarige mevrouw L. Thomassen-Hof man, de 36-jarige N. Thomassen en hun tienjarig dochtertje Roxane dood. Drie andere kinderen van het echtpaar, een vwaalfjarige zoon, een vierjarige zoon en een dochtertje van vyf maanden, liet hij onge moeid. Het geweer was voorzien van eer. geluiddemper. De verdediger van Edgeoombe had gezegd niets ter verdediging van de jongen te kuiinen aanvoeren. Radio De radio biyft in grote trekken ongewyzigd, al heeft men meer een- heid kunnen bereiken doordat de V.PJt.O.-brokjes nu zy weggevallen. De V.P.R.O. heeft nameiyk meer zendmogelykheden gekregen. Het za terdagse Rotonde heeft wat meer armslag gekregen. Het korte com mentaar na het nieuws van 18.00 uur komt te vervallen, het staat nu op 22.40 uur. Zaterdagavond krygt de V.AR.A. „Bekercompetitie" terug, zy het ln iets gewyzigde vorm. Alexander Pola heeft een actueel cabaret, getiteld „Te waar om mooi te zyn". Cees de Lange zal bekende artiesten ontvan- gen. En tenslotte zal Wim Sonneveld met Nederlandse liedjes optreden als solist by het Metropole Orkest. Bob Spaak en Jelle de Vries staan nu samen in een programma, name iyk op zondagochtend, om voor wat romantiek te zorgen. „Terwyi de was droogt" is vodï de I vrouwen, maar nu krijgen op maan dag ook de mannen hun deel: „On- j der de afwas", met o.a. de Mounties I in een stripverhaal, i Dr. W. Drees. na zestig jaar le venservaring, houdt dit seizoen de I lezingenserie „Terug in de tyd". I Op vrydag kan men een nieuwe I quiz verwachten, getiteld „Alle elf van Theo Eerdmans. waarby de kennis der elf provinciën getest wordt. (Van onze correspondent in Washington) Ook Europa wordt snel ge wonnen voor allerlei kunststof fen en kunstvezels, maar in Amerika is het enthousiasme voor al dit nieuwe zo mogelijk kunstmatig nabootst. Men verkoopt nog algemener. Wie hier als buitenlander woont, wordt er extra door getroffen, indien iets nog op eenvoudige en natuur lijke manier wordt aangepakt. Zo was het byvoorbeeld wel merk waardig. dat twee mynwerkers, die bijna twee weken onder de grond opgesloten hadden gezeten, tenslot te naar boven verden gehaald door een ploeg mannen, die aan een kabel trokken. Het boren van een redaings- schacht had lang geduurd, men had mooie plannen gemaakt om de man nen machinaal te redden, maar per slot van rekening bleek mankracht het beste middel. En ook „vliegwerk" behoeft niet altijd kunstmatig te zyn: uit Arizona en California zeer moderne staten komen berichten, dat men daar geweldig veel suc ces heeft met bestuiving van land- bouwprodukten en die arbeid wordt verricht door miljoenen byen. Dank zij die bijen worden aller lei oogsten verdubbeld of verdrie voudigd. De diertjes worden aan het werk gezet in velden van Alfalfa, met meloenen, met worteltjes en na tuurlyk in vele boomgaarden, waar appelen, pruimen, kersen en peren groeien. Er zijn diverse maatschap- pyen. die byenkorven met byen ver huren. Eén maatschappij verhuurde in 1961 5000 korven. 1962 12.000 en dit jaar reeds 18.000. Maar ook hier wordt de natuur geholpende korven hebben raten van plastic en :1e byenlaiven worden bont kochten gaan daarmee door. kend om de byen zo lang mogelijk en in zo groot mogelijk aantal in het veld te laten rondzwermen. In het algemeen staat de Ameri kaan zeer ontvankeiyk tegenover al lerlei kunstmatige methoden en kunstmatige stoffen.. En het schynt hem niet te storen, wanneer men het traditionele en natuurlijke hier byvoorbeeld prachtige schryfbu- reau's en wannee men darn in alle onschuld het fraaie houten blad staat te bewonderen, vertelt de ver koper vol trots dat het hele maal geen hout is. maar een kunst stof die als bovenlaag de foto heeft van een mooie houtplaai! Het bure aublad is natuurlyk bovendien nog voorzien van een laagje kunststof, dat bestand is tegen krassen en vlek ken. Kunstplanten en kunstbloemen zyn de laatste laren geweldig in de mode gekomen. Toen wij zelf enige tijd geleden in Nederland waren, hebben wij herhaaldelijk in hotels of restaurants planten en bloemen bevoeld en tot onze verrassing ge merkt „dat zy echt waren". In de mode maakt dit jaar één kunstprodukt wel speciale opgang: kunstbont. Dat natuurlyk niet zo iets nieuw maar thans heeft men het in de namaak-techniek ineens bijzonder ver gebracht en de „fake- furs", zoals men ze hier noemt, wor den grif verkocht. De fabrieken kun nen de bestellingen nauwelijks aan. Dat namaakbont haeft. twee voor delen: het is om te beginnen veel goedkoper dan gewoon bont, maar bovendien is het veel lichter ln ge wicht (terwijl het toch evenveel warmte schynt te geven». Het zyn niet de serieuze bontwinkels, die in de eerste plaats de concurrentie van deze namaak gevoelen. De grote klap komt neer op de verkopers van stof fen mantels. De vrouwen, die tot dusverre echt met babyvoedsel zo snel mogelijk vol wassen gemaakt. Alles ls er op bere- maar zij die zich dat niet konden veroorloven, krygen nu hun kans. 1 Het namaakbont ls heel geschikt voor allerlei ski-kleding en Ameri kaanse ouders hebben er speciaal speciaal plezier :n hun skiënde kin- deren in bonten pakjes tc steken. het Zijl gereden. De 15-jarlge Ralph I Schwabn, messbediende. is verdron ken. De 17-jarige logiesbediende Bern Boge wist zich hoewel zwaar beschonken was, uit het voer tuig te werken en zich zwemmend te redden. (Van onze Rotterdamse correspond.) De Duitsers waren met nog twee Twee opvarenden van een Duits vrachtschip zijn vannacht in de Rot- terdamse binnenstad met een gesto- I len personenauto in het water aan Eert telegrafisch overgebrach te fcfo van de e^orn.e bosbran den. welke Brazilië teisteren. Dikke rookwolken stijgen op uit de heuvels van de staat Para- UT L/Ullovi 3 Wc&lCil lUvl 1USK Ln tl I collega's, allen opvarenden van de „Fresenburg", die tn Pernis lag tc bunkeren, op Katendrecht op stap geweest.. De beide in het water ge reden jongens hadden op de Kaap I een Volkswagen met een nummer bord van het Amerikaanse brjiet- tihgsleger in Duitsland weggenomen I en waren er mee naar de binnenstad gereden. Hun collega's bleven liever I op Katendrecht. Aan het Zijl bleek I de benzine van de auto op te zijn. De Duitsers lieten de wagen staan om zich over een andere te „ontfer- I men". Zij wisten een Peugeot 403 open te krijgen en wilden wegrijden, j maar de versnelling stond in zyn achteruit Met een doffe plons stortte de auto in de gracht. Dit was voor i de 42-jarige elektro-technicus A. M. I Nagel, die aan het zyi woont, een sein om uit zyn bed te springen en naar buiten te rennen. In zyn pyama dook hy het yskoude water in. toen hy zag. dat er een auto in de gracht lag. Even later dook ook de hoofd agent S. Vermeer, die in alleryl zyn uniform had uitgetrokken. Bernd Böge had zich door het geopende portierraam naar buiten weten te werken. De heren Nagel en Vermeer brachten dreggen uit een surveil lancewagen aan de bumpers van de Peugeot aan om te voorkomen, dat de auto geheel wegzonk. Een kabel van een gereedschapswagen van de brandweer, die zij om de achteras be- i vestigden om zo te proberen het voertuig op het droge te trekken was niet lang genoeg Binnen zeer korte j tijd was ook een kraanwagen aanwe- zig en daarmee was de Peugeot spoe- dig op het. droge gebracht. Maar de Duitser, die er in zat. was dood. De eigenaar van de Peugeot, de bedrijfsleider M. van Riet. had de drukte op de kade gehoord en was 1 naar buiten gegaan, uiteraard niet vermoedend dat zyn auto was gesto- j len en in het water was gereden. Het I was mogeiyk. dat de jongens zo met de auto konden wegrijden doordat by het starten van dit type Franse wa- 'gen geen contactsleuteltje nodig is. 11 „In Algerye is zondag een volks stemming gehouden over de eerste grondwet, waarby de republiek een presidentieel bewind krygt met één partij. Er waren zeven miljoen stem gerechtigden De kiezers kregen in de stemlo kalen een wit biljet voor een „ja"- stem en een geel biljet voor een „neen"-stem. In de met gordynen afgesloten stemhokjes konden zy het biljet van hun keuze in een groene envelop doen en deze vervolgens in een verzegelde bus gooien. Volgens de eerste uitslagen, mee gedeeld door het ministerie van Voorlichting, heeft de overgrote meerderheid der kiesgerechtigden „ja" gestemd. Er hebben zich by de volksstem ming geen incidenten voorgedaan. In sommige delen van het land was er een opkomst van tachtig procent. Politieke tegenstanders van pre mier Ben Bella hebben de voorge stelde grondwet heftig gekritiseerd daar er maar één party wordt toe gelaten. Fundamentele vry heden, zo als die van meningsuiting, worden door de gronwet gewaarborgd maar zyn ondergeschikt aan het begin sel van het één-party -stelsel. Later in de maand wordt nog een referendum gehouden waarby Ben Bella welhaast zeker tot eerste pre sident van de Algerynse republiek zal worden gekozen. De premier zei vrydag in een re de dat na de huidige volksstemming een nieuwe bestuurshervorming zal worden bekendgemaakt, tezamen met „verdere belangryke besluiten aangaande de weg naar het socia lisme". Een ondergrondse groep, die zich het Front van Socialistische Krach ten noemt, verspreidde in de nacht van zaterdag op zondag pamfletten waarin werd opgeroepen tot het boy cotten van de volksstemming. Er "is niets bekend over de numerieke ster te van de groep.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 13