Spanning in Zuid-Vietnam gisteren sterk toegenomen I VAN WIJK HERINGA N.V. I Boodschap van Paus met een beroep op onderlinge eenheid Zomerprijzen JOEGO-SLAVIE BREIDT DE HANDEL MET RUSLAND UIT HET KIND VAN VANDAAG WORDT AFGEJAKKERD K.L.M. en de politie zoeken naar kistje met gouden staven gehuwde vrouwen Diefstal uit loods in Bangkok Oe Tliant door PORTUGAL uitgenodigd West-Berlijn Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1963 No. 31048 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De spanning in Zuid-Vietnam is gisteren groter geworden als gevolg van de verslechterde betrekkingen met de Verenigde Sta ten. Aangenomen wordt, dat de nieuwe Amerikaanse ambassadeur Henry Cabot Lodge, een politiek voert, waarvan het kernpunt is, dat Nhoe, de broer van de president en de echtgenoot van de fa natieke mevr. Nhoe, zijn machtspositie moet opgeven. De eerste besprekingen tussen Cabot Lodge, de president en Nhoe zouden geen ernstige meningsverschillen hebben opgeleverd, maar de broers blijven niettemin wantrouwend. Daartegenover kan Ame rika, in verband met de militaire positie van het land, onmogelijk berusten in aanhoudende spanningen onder de bevolking. Premier Nehroe ernstig bezorgd Paus Palus VI heeft zich gisteren In een boodschap tot het Vietnamese volk gericht. Hij zei. dat hy het zün plicht achtte om zijn diepe bezorgd heid uit te spreken over de smarte lijke gebeurtenissen, die het volk van Vietnam hebben getroffen. „Iedere dag wordt onze vertwijfeling dieper", aldus Paus Paulus. Hij heeft echter nog hoop en vertuowt erop dat het Vietnamese volk, „dat tal van malen zyn vaderlandsliefde overduidelijk heeft bewezen, zich vastberaden zal tonen om zün hoge geestelijke en morele waarden stand te doen hou den en het gemeenschappelijk welzijn te bevorderen". Tenslotte spreekt de paus de hoop uit, dat allen zullen samenwerken voor het herstel van de broederlijke eenheid. BREESTRAAT 173 HOOFTSTRAAT 88 Advertentie PHILIPS T.V. geschikt voor 2e programma, v.a. f 725.—. FI i m Persoonlijke LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betaling. WEERBERICHT VERANDERLIJK Blijkens het overzicht, dat het K.N.M.I. om tien uur verstrekte blijft het weer in ons land in het komende etmaal onder invloed van een de pressie. Er stroomt dan vrij onsta biele lucht binnen, waarin tijdelijk enkele opklaringen voorkomen, maar waarbij vooral in het binnenland ook enkele buien zullen vallen. De overwegend matige wind zal voorna melijk uit richtingen tussen zuidoost en zuid waaien, terwijl in de tempe ratuur weinig verandering komt. STRANDVERWACHTING Depressie bij Zuid-Engeland trekt langzaam naar Frankrijk en kan dit weekeinde nog een buitje brengen. Morgen ook zonnige perioden bij een matige zuidoostelijke wind. Overdag 18 a 19 graden, temperatuur zeewa ter 17 graden. Vooruitzichten: boven Skandinavie ontwikkelt zich een hogedrukgebied hetgeen in de eerste dagen van sep tember een periode met stabieler en zonniger weer kan inluiden. 1 SEPTEMBER Zon op: 05.50 uur; onder: 19.30 uur. Maan op: 18.45 uur; onder: 02.27 uur. Hoogwater in Katwijk 1.16 en 13.47 uur; laagwater: 9.22 en 21.45 uur. 2 SEPTEMBER Zon op: 05.51 uur; onder: 19.28 u. Maan op: 19.18 uur: onder: 03.39 u. Hoogwater in Katwijk: 2.04 en 14.30 uur; laagwater: 10.14 en 22.33 uur. Het merendeel van de studenten, die na de jongste razzia's in Saigon in een militaire kamp waren opge sloten. is in de afgelopen twee dagen vrijgelaten, zo is gisteren officieel be kendgemaakt; 22 studenten en negen jonge arbeiders, „wier papieren niet in orde zijn of wier ouders hen niet zijn komen ophalen bevinden zich nog in hechtenis. Volgens het Zuid- vietnamese persbureau hebben de mi litaire autoriteiten in de provincie Binh Thoean 32 van de 61 mensen vrijgelaten, die onlangs werden aan- bepalingen van de staat van beleg. In P e k i n g is gisteren een massa bijeenkomst gehouden om te protes teren tegen de maatregelen van de Zuidvietnamese autoriteiten tegen de boeddhisten. Onder de omstreeks 10.000 deelnemers aan de betoging bevonden zich enige honderden boed dhistische monniken. Sprekers, onder wie de voorzitter van het permanente comité van het Nationale Volkscon gres,maarschalk Tsjoe-Teh, gaven de Verenigde Staten de schuld van de gebeurtenissen in Zuid-Vietnam. Premier Nehroe van India heeft gisteren in het parlement gezegd, dat de regering van India zich ernstige zorgen maakt over het conflict in Zuid-Vietnam tussen de boeddhisten en de regering. Nehroe zei, dat India overleg pleegt met andere regeringen om eventuele stappen te ondernemen. „Geen hoon" De Franse ambassadeur in de V.S., Hervé Alphand, heeft gisteravond na een gesprek met de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, gezegd dat hij de jongste ver klaring van president De Gaulle over Vietnam niet ziet als een „hoon" aan het adres van de V.S. In de grote Amerikaanse bladen had men de uit lating als zodanig uitgelegd. De Franse ambassadeur verklaarde verder, dat De Gaulle een oplossing „op lange termijn" nastreeft en dat zijn woorden „niet direct" op de hui dige toestand sloegen. Hij herinnerde eraan dat de oplossing van het Viet namese vraagstuk volgens Frankrijk meer van politieke dan van militaire aard moet zijn. ,Geeu leuzen maar successen gehouden wegens overtreding van de sjow. De handel tussen de Sowjet-Unie en Joego-Slavië zal dit jaar met de helft toenemen, zo heeft president Tito meegedeeld op een bijeenkomst van arbeiders uit de bruinkoolmijnen in Velenje. De vergadering werd ook bijgewoond door premier Chroesjt- Vroeger zater er bleekneusjes in de openluchtscholen. Thans zitten er heel andere kinderen. Een soort kind, dat niet meer tiert, omdat er ergens iets dwars zit. Dit zei de hoofdinspecteur voor het buitengewoon lager onderwijs, de heer N. Y. Vlietstra gistermiddag in Krasnapolskv in Amsterdam bij de opening van het tweedaags con gres voor openluchtscholen. De heer Vlietstra wees er met nadruk op, dat de neurotiserende factoren In het kinderleven steeds toene men. Het is bevreemdend, dat in een tijd van welvaart de berichten over de gezondheid van de kinde ren niet eensluidend goed zijn. Maar wanneer men de indicaties in de bijzondere lagere scholen voor ziekelijke kinderen nagaat, dan valt het op, dat de psychische factor de overgrote meerderheid van deze in dicaties uitmaakt. Jaagsysteem De heer Vlietstra sprak vervolgens over de invoering van de vijfdaagse schoolweek. W|j dreigen, aldus de j heer Vlietstra, over te stappen naar een systeem, dat er op neer komt. dat men in 40 schoolweken wil klaarspelen hetgeen anders in 42 schoolweken werd gedaan. Het is een jaagsysteem geworden. Het I kind wordt afgejakkerd. De gezel- ligheid van het lager onderwijs is verdwenen. Op het ogenblik kun nen er niet genoeg scholen ge- 1 sticht worden voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden (l.o.m. scholen). Deze kinderen zouden volgens de heer Vlietstra beter geplaatst kunnen worden op scholen voor ziekelijke kinderen. Het is een misverstand te denken dat men de minder goede situatie uit sluitend kan verbeteren met het stichten van l.o.m.-scholen. Het zijn de onmogelijke schooltijden, die er toe leiden, dat kinderen uit goede milieus althans wat hun eet gewoontes betreft leven als kinde ren uit a-sociale milieus. Er wordt op straat een boterham gegeten j met als aanvulling de waar uit een j patates-friteskraam. Tegenwoordig j tafelt een groot gedeelte van de i schoolkinderen in automatieken of zy slenteren langs de straat, etend j uit een papieren zakje. Handen- wassen is er niet meer bij. Deze worden hoogstens afgelikt. De jeugd heeft geen weet meer van hygiënisch leven, aldus de heer Vlietstra.. huizen hier te lande niet wettelijk is geregeld. Wat de openluchtscho len betreft is er sprake van gebrek aan inzicht en belangstelling. Een blind kind, een doofstom of spas tisch kind spreekt de mensen aan. Maar het kind met een nerveuse constitutie slaat men als een las tige vlieg van zich af. Te gezond Waren, zo verzuchtte de heer Vliet stra, de kinderen, die op een open- luchtschool thuishoren maar op vallend bleek of schraal dan zou men even hard om openluchtscho len gaan schreeuwen als men dat thans doet om b.v. mytylscholen, i Zoals de zaken thans staan is het volgens hem een riskant bedrijf een openluchtschool te beginnen. Een moderne openluchtschool kost een miljoen. Een schoolbestuur zal zich I eerst er van moeten vergewissen of het gemeentebestuur achter zijn plan staat, aldus de heer Vlietstra. die deze sombere klanken zoals hij het noemde niet liet horen om te I ontmoedigen, maar omdat volgens j hem het kind dat de wereld ron als leder ander gehandicapt kind. Het Joego-Slavische staatshoofd zei, dat het voordeel van het socialis tische stelsel boven het kapitalisme niet door leuzen, maar alleen door materiële successen kan worden aan getoond. „Pseudo-revolutionairen met hun quasi-revolutionaire leuzen en hun daarmee in strijd zijnde po litiek ondermijnen niet alleen de prestaties van het socialisme maar vernietigen de eenheid van de inter nationale werkersbeweging", aldus president Tlto. De president zei dat zijn land op vele manieren deel zal nemen aan „de internationale arbeidsverdeling". Hij voorzag een „zeer intensieve ont wikkeling van de economische be trekkingen met de socialistische lan den, met de landen van Azië, Afrika en Latijns-Amerika en ook met alle andere landen". Waarnemers zien in deze uitspraak een bevestiging van de Joego-Slavische opvatting dat het land zich. als niet-verbonden met een vari de grote blokken, niet moet con centreren op de „socialistische ar beidsverdeling", maar zich ruimer moet oriënteren. Premier Chroesjtsjow werd be noemd tot „ere-mijnwerker". Hij kreeg een zwart mijnwerkers uniform met koperen knopen, dat hij meteen aantrok. Voorts moest hij, volgens de traditie, met zijn nieuwe „kameraden" een glas bier drinken en over een leren mijnwerkerszak springen. In een rede herinnerde de Sowjet-Russische leider eraan, dat hij ook mijnwerker was geweest. Hij spoorde zijn toehoorders aan 'n voor beeld aan president Tito te nemen en hun best te doen voor de opbouw van het socialisme. Chroesjtsjow zei, dat Tito en hij er nog niet in waren geslaagd van de meningsverschillen tussen de twee landen „een net pakje te maken". Wel hadden zü de indruk een ge- Chroesjtsjow doelde kennelijk op de Chinese communisten toen hij zei: „Die politici, die beweren dat een kernoorlog niet verschrikkelijk is omdat op de puinhopen van de kapi talistische wereld een nog hogere be schaving zal worden gebouwd, gedra gen zich onverantwoordelijk". Hij vroeg zich in dit verband af met welk recht zij spreken uit naam van volke ren, die altijd tegenstanders zijn ge weest en zullen blijven van onrecht- Gisteren heeft Prinses Irene een bezoek gebracht aan de ..Hunneschans" bij het Uddeler- meer. waar een kamp is ingericht voor astmatische kinderen. De Prinses leidde de generale repe titie van een door de kinderen zelf bedacht spel. De Prinses in gesprek met enkele deelneem- stertjes. vaardige oorlogen. „Indien dergelijke mensen voorgeven onverschillig te staan tegenover hun eigen lot, laat hen daarover beslissen. Maar zij moeten niet traphten te spelen met het lot van miljoenen mensen", aldus de Russische premier. Uit een douaneloods op het vlieg veld Bangkok is donderdag een kist je met gouden staven verdwenen, dat die dag met een KLM-toestel was aangevoerd. Zoals wü gisteren nog in een gedeelte van onze oplage konden berichten, schatte een plaatseiyk dagblad de waarde van het gestolene op ongeveer 70.000 dollar (ruim een kwart miljoen gulden). Anderen spre ken van een waarde van rond 160.000 gulden. De kist met gouden baren maakte deel uit van een grotere zending, die de KLM in opdracht van de Zwitser se Bank uit Londen via Schiphol naar het Verre Oosten moest bren gen. De kisten hadden Bangkok als eindbestemming. De zending arri veerde daar donderdagochtend met het KLM-lijnvliegtuig voor Tokio, dat daags tevoren uit Nederland was ver trokken. Het straalvliegtuig had zijn reis al voortgezet, toen de vermissing werd ontdekt. Onmiddellijk zijn zowel Al eerder Reeds eerder is de laatste jaren goud verdwenen bij vervoer door de lucht, ook bij andere luchtvaartmaat schappijen. Uit de KLM zending op het traject JohannesburgAmster dam verdwenen in juni 1961 twee kisten goud uit een zending van 98 kisten en in februari werd in Kano een van vijf kisten vol met bankpa per, gestolen, die per DC 8 van de KLM naar Schiphol moesten worden gebracht. De zending was toen be stemd voor een bank in Genève. In de verdwenen kist bevond zich Frans equatoriaal bankpapier ter waarde van ongeveer f 95.000. De Portugese regering heeft secre taris-generaal Oe Thant uitgenodigd voor een bezoek aan Lissabon ter be spreking van enkele vraagstukken, die tijdens de zitting van de Veilig heidsraad, die van 22 tot 31 juli werd gehouden, aan de orde zyn gekomen. In deze zitting werd, zoals bekend, een klacht van Afriaanse landen tegen Portugal over zijn bewind In de overzeese gebiedsdelen behandeld. Een woordvoerder van de Ver. Na ties kon gisteren niet meedelen of Oe Thant Portugals uitnodiging zal aanvaarden. Waarnemers achten het onwaar schijnlijk, dat Thant de uitnodiging zal afslaan. Hem was verzocht tegen eind oktober rapport uit te brengen over de stappen tot uitvoering van de resolutie van de Veiligheidsraad, waarin wordt aangedrongen op een verbod van de levering van wapens aan Portugal, bestemd voor gebruik in de Afrikaanse gebiedsdelen van dat land. MRn overleg met premier Salazar is openhartig en vriendschappelRk geweest, aldus verklaarde de Ameri kaanse onderminister van Buiten landse Zaken. George Ball, gisteren in Lissabon voor zyn vertrek naar Parys. Ball hoopt het overleg over een week te kunnen voortzetten. Hij had met premier Salazar en de Portugese minister van Buitenlandse Zaken, Nogeuira, gesproken over een reeks problemen die zowel voor de V.S. als Portugal van belang zijn. Men neemt aan, dat de drie overleg hebben gepleegd over de vernieuwing van de pachtovereenkomst tussen de VB. en Portugal, die betrekking heeft op de Amerikaanse luchtbasis op de Azoren. Ook zou men van gedach ten hebben gewisseld over de hou ding van de VJS. in de V.N. tegen over Portugals koloniale politiek. meenschappeiyke koers te hebben ten aanzien van de belangrykste ^KIM^lds de plaatselijke politie vraagstukken. Er waren echter nog I een diepbaand onderzoek begonnen &p'CmVIu„Xh,,r I d. ,Ud n „v.r de resu.ta.en van dit onze aandacht evenzeer verdient zou deze wel uitwissen. I onderzoeK. Advertentie miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiuiii^ Interesse (Dit nummer bestaat alt 14 pagina's) en een byvoegsel Het Is volgens de heer Vlietstra de openluchtschool die hier zal moe ten aantreden om de gevolgen van dit leven op te vangen. Er zijn in korte tüd 80 l.o.m.-scholen uit de grond gestampt. Deze zyn volgens spreker nodig. Maar evenzeer nodig vond hy de openluchtscholen in het grote geheel van he« buitenge woon lager onderwijs. Er zijn thans 18 openluchtscholen in Nederland. Daarvan bestonden 14 reeds voor de oorlog. De heer Vlietstra was van mening, dat men in Neder land nooit erg geïnteresseerd is ge weest in de lichameiyke handicap van een kind in tegenstelling tot de geestelyke. Het is volgens hem merkwaardig, dat het onderwijs aan zieke kinderen in de zieken- Vliet 15 Leiden De vraag naar VAN WIJK Modewol »n VAN WIJK Airvel wordt steeds groter. Wy moeten uitbreiden en vragen: 1 Werktyden in overleg te regelen. Ook 's avonds kunt U werken. 1 Inlichtingen over lonen, sociale voorzieningen en reisgeldvergoe- j| ding kunt U dagelijks tussen 95 uur en 's zaterdags tussen 11 en 12 uur krijgen by de afdeling Personeelszaken Vliet 15, Leiden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim bleek dat de zogenaamde bosw ach- niOflHPH liaar ters het uniform van de Westberiyn- IJ1UU11A-I1 se douane droegen. De gevluchte Oostduitser noemde de bewaking van de grens aan Westberlijnse zijde onvoldoende. Dit vreemde gevaarte is in op dracht van het Amerikaanse ruirntevaartbureau Nasa ontwor pen door de Bendix Aerospace Plant in Indiana. Het zal in een later stadium van het maanpro- ject gebruikt worden voor lan dingen en korte tochtjes over de maan. Een naar West-Berlyn gevluchte Oostduitse grenswachter heeft waar- genomen, dat de Oostberlynse staatsveiligheidsdienst agenten van 1 Oost- naar West-Beriyn loodste, j Hy verklaarde aan journalisten, dat tegenover de Amerikaanse sector een gat in de prikkeldraadversper ring werd gemaakt. Alle soldaten in j deze sector moesten hun posten ver- I laten, waarna een auto met een aantal burgers arriveerde. Zij bega ven zich door het gat naar West- Beriyn waar zy in een gereedstaande auto stapten. Hierna werd het gat dichtgemaakt en .alle sporen verwy- derd. De vluchteling wist verder nog mede te delen, dat soldaten van zyn onderdeel hadden gezien hoe twee mannen in boswachtersuniform door een gat in de versperring naar West- Berlijn gingen. Daar aangekomen hadden zy hun wapens omgehangen en gedurende enige tijd langs de sectorgrens gepatrouilleerd. Later (Buc/ teinvs Uit het Leidsch Dagblad van 1 Sept. 1863: l Heden Maandag te 2 uur had de installatie plaats van Mr. H. A. Neeb, als rechter- plaatsvervanger in de Arr.- rechtbank alhier. Wij vernemen, dat het J adres aan den Gemeenteraad om verplaatsing der kermis, reeds voorzien is van 400 handtekeningen van nering doenden.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1