CRRNOMETER Don Quicliotterie bij Nederland - Spanje HOE WERKT HET! Russen zwermen al rond de ijsbanen Barok -tuin in een grote stad 1 'oetaneel OLYMPISCHE WINTERSPELEN IN AANTOCHT Kom er ACHT-er IJSPALEIS Rek, verwarming e.d. hebben veel invloed op vorm en of meting der korrels en daarmee op de materlaaleigerschappen. De homogeen lijkende metalen, waaraan wij dagelijks ons leven toevertrouwen, bestaan In feite uit samenballingen van kristal- brokken ("korrels"). Zo ziet bijv het chroomnikkel- staal van de stuurstang er uit bij vergroting. Korrels van olu minium. Dezelfde korrels no rek. Nieuwe korrels na verhitting. lichtbron registrator met versterkers multivibrator enz. Zeer ongewenst In staal zijn bij de bereiding achter, gebleven kleine stukjes slak. tijd basis 3ë3=C tg Daarom worden zij vaak moeizaam geteld met een metaaTmlcroscoop. De gronometer bepaalt de oppervlakte ervan meteen tweede fotocel, waarvan de lichtstraal een rooster van fijne lijntjes is gepasseerd. De impulsen daarvan leveren de vergelijkings basis. Men kan ze snel elektronisch tellen met een GRANOMETER, die een microfoto van het metaal beweegt in een lichtstraal, vallend opeen fotocel. Deze geeft stroomstootjes bij de korrelgrenzen. In zijn tweede en laatste artikel over de voorberei dingen van de Olympische Winterspelen 1964. die in het Oostenrijkse kPnatsje Innsbruck zullen worden gehouden, vertelt onze spe ciale verslaggever iets over de ijsstadions, de Russische belangstelling en het schijnamateurisme. schaatsexperia en niet te vergeten journalisten kwamen het bekaken en men zal zich In Innsbruck niet verbazen wanneer er spoedig zoiets ook in Moskou verrijst. De Olympische winterspelen wor den voor de Russen een machtig arbeidsveld, dat zij met niet min der dan honderd journalisten wil den bestrijken. Het organisatie-co mité was echter gedwongen hier voor een stokje te steken, omdat in het perscentrum nog wat ruimte moest blijven voor de kleinere lan den, die ook nieuwsgierig zijn naar wat hier gaat gebeuren. Aan belangsteling van de pers geen gebrek. Buiten de radio, televisie en fotopers ls ruim te geschapen voor 570 schrijvende journalisten, die in nieuwe flats, dicht bij het centrum van de stad, worden ondergebracht. Dit aantal was echt het maximum, dat men kon toestaan. Het perscentrum is bijna net zo'n trots als het ijssta dion. Men liet ons de één- en twee persoonskamers zien eenvoudig maar smaakvol ingericht men toonde de werkruimten van de pers bureaus, waar straks de telexen on afgebroken dag en nacht zullen ra telen in de werkkamers komen grote televisietoestellen waar men, terwyl men zijn verslagen maakt, tegelijkertijd kan volgen wat er el ders plaats vindt kortom: de Innsbruckers doen alles om de ko ningin der aarde ter wille te zijn. Acht jaar geleden in Cortina d'Ampezzo hadden de Oosten rijkers hun grote favoriet in Toni Sailer, die zowel de afdaling als de slalom won. Hij was de grote Olym pische held van Oostenrijk. Film en toneel lonkten naar de jonge knappe ski-duivel. Het succes was niet eens een ééndagsvlieg, want onlangs heeft Sailer aldus wist men ons in Innsbruck te vertel len in Luzern „de dood van een handelsreiziger" op de planken gebracht. Met groot succes. De skii- sport heeft nog steeds een warm plekje in zijn hart. Bij de voor- Olympische wedstrijden, de afge lopen winter was hij in Inns bruck een trouwe bezoeker en hij zal ook bij de Olympische Spelen niet ontbreken. Maar als toe schouwer. Zyn predicaat als deel nemer heeft hy al lang verspeeld. Een figuur als Toni Sailer mist men nu ln Oostenrijk. Karl Schranz zou misschien de afdaling kunnen winnen. In Marianne Jahn, die met een Lichtensteiner is getrouwd en al een baby kreeg, hebben de Oostenrijkers een favo riet voor een gouden medaille ver loren, want zij was eens de beste bij de dames-slalom. Komen we tenslotte tot het laat ste onderwerp, dat wij het zij toegegeven met enige schroom hebben aangeroerd. Het voetangeltje, waar wij op doelen, is het smetteloze amateu risme, waarvoor nog altijd een Olympische eed moet worden af gelegd. Men herinnert zich wat er met Charles Bozon, de Franse fa voriet, is gebeurd, die 't Olympisch gebod overtrad. Hy werd om de zelfde redenen als Toni Sailer door de grote kruisvaarder Avery Brundage in de ban gedaan. Zijn alle skiërs, die in Innsbruck de lange latten gaan onderbinden, van profsmetten vrij Men aarzelde niet om ons te ver tellen, dat de cracks, de „grote jon gens" 's zomers werken voor fabrie ken of firma's, die de lange latten verkopen en er 's winters, in de tijd van de „baas" zelf op staan. In onze ogen zijn het semi-profs, het enige verschil met wielrenners ls. dat zij geen merk op de rug heb ben maar een nummer. De insiders weten het, doch men haalt er de schouders over op. Wie zou bij de huidige concurrentie nog het geld en de tijd hebben om de sport zui ver als liefhebberij te kunnen be oefenen In Innsbruck maakt men zich er dan ook niet heet of koud over en het IOC zal dat ook wel niet doen zolang het allemaal maar in „het nette" gebeurt en de reclame herauten pas in actie komen als de Spelen achter de rug zijn. Onze bridgernbriek Bridgevraag dezer week: Spel uit de wedstrijd Ne derlandSpanje. West gever, niemand kwetsbaar. De zuid speler heeft: Sch. 10 9 7 2. Ha. V, Ru. 10 6 2. KI. V 10 7 6 3. Biedverloop: west past noord één harten oost doublet wat moet zuid doen?? Antwoord elders op deze bladzyde. jes hadden, was dat Don-Quichot- terie die de Spanjaarden ook duur te staan kwam. Oost en zuid pas ten, doch west doubleerde dit Spaanse vijf hartenbod, waarna iedereen paste. Foutje In de wedstriid Nederland- Spanje, gespeeld tijdens de laatste Europese kampioen- schappen, speelde ons heren- team een goede wedstrijd en wist de nogal wild en vreemd biedende Spanjaarden met ruim verschil (99-54) een 6-0 nederlaag toe te brengen. Reeds in het tweede spel van de wedstrijd ging het Spaans toe: Sch. 7 2 Ha. A H 8 7 6 5 4 Ru. A KI. H 8 7 Sch. H 6 5 4 Sch. A B 10 9 3 Ha. B 9 3 Ha. V2 Ru. 7 "7" Ru. HVB103 KI. AVB3 2 KI 9 Sch. V 8 Ha. 10 Ru. 9 8 6 5 4 2 KI 10 6 5 4 Oost gever, NZ kwetsbaar. Aan tafel 1 ging het bieden: oost een schoppen zuid pas west twee klaver noord twee harten oost en zuid pasten west vier schop pen allen pasten. Het Neder landse paar Helleman-Boender (NZ) speelden het spel goed tegen. Zuid kwam met harten tien uit, noord won en incasseerde nog har tenheer en ruitenaas. In de 4e slag speelde noord weer harten, wat oost voor een probleem stelde, dat hij goed oploste: hij troefde in met schoppenaas, speelde schoppenboer na, sneed, en won het contract. Noords tegenspel was juist, want had zuid bijv. schoppenvrouw-boer of vrouw-tien gehad, dan was oost down gegaan. Nu scoorde Spanje 420. Aan de andere tafel (OW de Ne derlanders Cats-Verboog imeende noord eerst verstoppertje te moe ten spelen. Het bieden begon daar: oost een ruiten zuid paste west twee klaver noord paste oost twee schoppen zuid paste west drie schoppen waarna noord ineens met vier harten uit de bus kwam. Oost vervolgde met vier schoppen zuid en west pasten waarna noord de grove fout maak te, kwetsbaar (tegen niet kwb.) nog eens vUf harten te bieden. Daar zijn partner niet® had beloofd en OW kennelijk de resterende plaat- Oost kwam uit met klaver negen en west won de slag met klaveraas. West, Verboog, speelde ruiten na een foutje, dat men deze scher pe tegenspeler weinig ziet maken. Gezien de zes ruitens op tafel (zuid) en oosts ruitenbod, kon deze rui- tenactie weinig succes opleveren. Noord nam ruitenaas, kreeg nu de kans twee hoge troeven te spelen, maar ging niettemin drie down, daar hy twee schoppens, een har ten en twee klaveren te verliezen had. Nederland scoorde dus 800 aan deze tafel en won totaal 800420:= 380 punten, 9 matchpunten op het spel. Had west klavervrouw nage speeld, dan was het noord veel slechter vergaan. Noord had klaver heer moeten spelen, oost had kun nen aftroeven. Het goede tegenspel is nu schoppenaas en nogmaals schoppen, waardoor west dus weer aan slag zou zijn met schoppen heer. Hierna zou west klaverboer hebben kunnen incasseren waar op oost (nog in het bezit van har tenvrouw), de ruiten drie kan bij spelen om west duidelijk te maken, dat oost ruiten-naspel ongewenst acht. Vervolgt west dan nog eens met klaver, dan kan noord niet ver hinderen dat hij nog twee troef- slagen verliest! By volmaakt tegenspel zouden NZ dus slechts vijf troefslagen en ruitenaas hebben kunnen maken: vijf down, voor een verlies van 1400 punten. Men mag dus wel zeggen, dat de Spaanse noordspeler er met een verlies van 800 goed was afge komen: niettemin was zijn partner over dit bieden weinig ingenomen. Kunnen wij ons wel voorstellen! H. W. FILARSKY. Antwoord op bridgevraag dezer week: In de praktijk maakten beide zuidspelers de fout twee klaver te bieden. Dit bod werd gedoubleerd door west, waarna noord twee harten moest zeggenook dat contract werd gedoubleerd. De ene zuid ging twee down (—300), aan de andere tafel ging zuid door beter tegen spel achter drie down 500), De tegenpartij had op problematische wijze 3 SA kunnen maken, doch was in de praktijk vermoedelijk down gegaan. De noordspeler had: Sch. H 5 4. Ha. H 10 9 7 8 5, Ru. A 9 8. KI. 8. Het is een veelgemaakte fout. na een informatiedou blet der tegenpartij uit een openingsbod te vluchten, om dat men een singelton in de geopende kleur heeft. Het is natuurlijk een zeer grote vraag of twee klaver, met dit magere zuidspel, beter is dan één harten. Bovendien is het de vraag, of de westspeler wel op oosts doublet zal pas sen. Zuids enige juiste actie is „pas"; in dit geval zou west Sch. 3, Ha. 8 4, Ru. H V 5 4. KI. H B 9 5 4 2 de kla veren geboden hebben! Zaterdag 31 augustus 1963 Pagina 4 Aan de rand van de IGA 63 (Internationale Tuinbouwten toonstelling 1963) in Hamburg, vlak naast het museum voor „Hamburgische Geschichte" en voor een vluchtige blik verbor genvindt de liefhebber van oude tuinkunst een klein sie raad. Door een portaal uit de 17-de eeuw betreedt h\j een klei ne tuin, waar in Barokstijl tuin- ornamenten van buksboomheg en kleurige kiezelstenen werden aangelegd. Ook de smeedijzeren pyramide, rustend op vergulde kogels, stamt uit de Barokpe riode. Ongeveer honderd -jaar jonger is het gedenkteken op de achtergrond, dat herinnert aan de bevrijding van Hamburg van Napoleons troepen. Een bijna ontroerende uitwerking heeft dit stukje verleden tussen hoge flats en bruisend stadsverkeer op de bezoeker. Samen met de parkachtige museumtuin en een geplaveidevan groenstroken doortrokken hof, wqarln werken uit het museum staan geëxpo seerd, vormt het een romantisch eiland van bezinning juist daar, waar City, haven en het ver maakscentrum St.-Pauli in el kaar overgaan. INNSBRUCK- Belangstelling Heel wat meer ijzers in het vuur hebben de Russen, die zo ongeveer voor alles hebben ingeschreven, die behalve schaatsenrijders, ys- hockeyers ook uitstekende skiërs naar Innsbruck brengen. Hun be langstelling voor de Olympische Winterspelen is enorm. Zij waren de eersten, die zich aanmeldden. Het ijsstadion trekt, zolang er aan gebouwd wordt, hun nieuwsgie righeid. Tientallen ingenieurs, 1. japon vrouw in raam heeft mou wen 2. neus man 3. steel pan op krukje korter 4. oor aan pan op aanrecht 5. mond vrouw in deur 0. plas op de grond groter 7. stapel borden onder kraan gro ter 8. Japon vrouw in deur wijder. (Slot) „Het Ijsstadion, ,,zo werd ons verteld, ,,is een beetje onze trots. Het ig, ln dit genre, het grootste ter wereld en zal. als het wordt opgeleverd, 70 miljoen schillings (ruim tien miljoen gulden) heb ben gekost. De lengte van het Tivoli-stadion, zoals het wordt ge noemd, is 95 meter, dc breedte 65 m., de hoogte 23 meter. Er komt een binnen- en buitenbaan De binnenbaan voor ijshockey en kunsfcrljden, de buitenbaan (400 meter) voor het hardrijden. Met tralnlngsbanen mee wordt hier straks een ijsvlakte van 10.800 m2 kunstmatig verwekt. In het U6paleis zelf komt ruimte voor 10.000 toeschouwers (2000 zit- ©n 8000 staanplaatsen). De noorde lijke tribunes geven door een glas wand uitzicht op de buitenbaan de wedstrijden ln het hardrijden, die door zevenduizend toeschouwers zullen kunnen worden gadegesla gen. Vergeleken met de stadions in Zweden, Noorwegen of Rusland is deze capaciteit niet groot, doch het hardrijden op de schaats heeft hier ook niet de populariteit van de noordelijke landen. Dit wordt meer de attractie voor de Scandinaviërs, Russen en de Nederlanders, die met een Henk van der Grift, een Rudi Liebrechts, hun schaarse troeven voor een Olympische medaille in het vuur brengen. At last but not least: natuurlijk ook Sjoukje Dijk stra, die gezien de populariteit van het kunstrijden bij de Weners (denk aan Regina Heitzer) wel een attractie zal zijn. De naam van Sjoukje wordt in Innsbruck echt niet aan een dovemansoor uitge sproken. Seefeld. bekend en geliefd oord voor de wintersport, waar de skiërs en skisters de lange latten zullen kruisen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 10