De Gaulle stijft Djem in zijn verzet tegen Kennedy NOORDZEE BEDEKT GROOT OLIEVELD V vogel kooien! f*a alles MUD KOLEN BIJNA GULDEN DUURDER Nederland telt thans 1.100.000 bejaarden 19 MIJNRAMP UTAH: ACHTTIEN DODEN DAKREPARATIE Verkapte kritiek op Amerika's politiek BRIELS SPEL FIASCO HAARDENSHOW quVL-, NIEUWE FRANS-AMERIKAANSE TEGENSTELLING 150 7.9 Er zit spanning in de lucht Vlieland Zeven arbeiders gered ZWART Voor uw haard Projectoren OBER (§üd Qtthnvs I Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1963 No. 31047 LEIDSCH DAGBLAD I Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Parijs) De Frans-Amerikaanse tegenstellingen, die zich tot dusver be perkten tot de Euromarkt en de NAVO, hebben zich onverwacht uitgebreid tot Vietnam. Generaal De Gaulle heeft gisteren dui delijk te kennen gegeven, dat hij het niet eens is met de Ameri kaanse opvattingen over het Vietnamese vraagstuk. Hij heeft het regime in Saigon een .hartelijke samenwerking" voorgesteld ten einde „buitenlandse invloeden" te verwijderen. De toestand in Zuid-Vietnam was het voornaamste onderwerp dat gistermiddag in de Franse 1 ministerraad werd behandeld. I De Gaulles verklaring verraste zelfs zijn ministers, van wie de meesten niet tevoren op de hoogte zouden zijn gesteld. H Na afloop van de bijeenkomst las de minister van Voorlichting. Peyre- H fitte, op een persconferentie het vol- 1 gende communiqué voor: H „De ernstige gebeurtenissen in I Vietnam worden in Parijs met grote •:f aandacht en emotie gevolgd. Het II werk dat daar in vroeger jaren door Frankrijk is verricht en de betrek- kingen die Frankrijk aan de ontwik- I keling van Vietnam hecht, leidden er if toe dat Frankrijk de huidige moei- KIES UIT In élle soorten, élle vormen, élle ma ten, élle materialen, élle uitvoeringen die er bestaan. Vanaf een prachtige koperchroom kamervolière ander halve meter hoog op standaard 39.75, via alle mogelijke standaards vanaf 13.95 tot een lief klein kooitje toe van "7 95 Hjkheden van het Vietnamese volk begrijpt en ook deelt. Frankrijk kent de waarde van het Vietnamese volk, het weet welke rol het kan spelen in Azië, niet alleen in eigen belang, maar ook in dat van de internatio nale samenwerking zodra het weer de beschikking heeft over eigen gezag en over onafhankelijkheid tegenover het buitenland. Meer dan ooit wenst Frankrijk die ontwikkeling voor het gehele Vietnamese volk. Natuurlijk moet het volk van Vietnam zelf de middelen kiezen om dat doel te be reiken. Maar elke nationale poging in die richting zal Frankrijk bereid vin den. binnen de perken van zijn mo gelijkheden. tot hartelijke samen werking". Tot zover het communiqué, dat naar de styl en de woordkeus te oor delen door generaal De Gaulle zelf is opgesteld. Het is maar voor één uit leg vatbaar: De Gaulle verzet zich tegen de politiek van Amerika in Vietnam en tegen de politiek van president Kennedy in het bijzonder. De Gaulle moedigt Djem aan in zijn verzet tegen Amerika om niet af te treden. Duidelijk Ls dat De Gaulle zich kandidaat stelt om politiek, mi litair en financieel de taak van Ame rika in Vietnam over te nemen. In het communiqué wordt niet ge preciseerd. hoe De Gaulle zich voor stelt Djem in zijn verzet tegen Ame rika te stijven. In Parijs geeft men te kennen dat Frankrijk bereid zou zijn Vietnam financieel te helpen, mocht Amerika de financiële steun aan Vietnam willen beperken of geheel stopzetten. Op het ogenblik, aldus Parijs, zijn de besprekingen tussen de nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Saigon. Cabot Lodge, en Djem op het dode punt. De Amerikaanse regering ziet volgens Parijs geen heil in verdere besprekingen met Djem en overweegt een nieuwe tactiek. Derhalve was voor De Gaulle het ogenblik aange broken om stelling te nemen en Viet nam te laten blijken: als Amerika Djem in de steek laat, kan hij reke- I nen op de steun van Frankrijk. Tot zover onze Parijse correspon dent. Voe Van Maoe, ex-minister van Buitenlandse Zaken van Zuid-Viet nam ,zijn vrouw en hun vier kinde ren, zijn gisteren per vliegtuig in Bangkok aangekomen. Zy zijn op weg naar India. De ex-minister ont- kende dat hij maandag gearresteerd is. Hij wilde niets zeggen over de toe stand in Zuid-Vietnam, maar zei al leen dat hij als pelgrim onderweg naar India was. Zoals bekend is deze week bericht dat Voe Van Maoe ge arresteerd was. Arrestaties Generaal Ton That Dinh, militair gouverneur van Saigon en comman dant van het Zuidvietnamese derde leger, heeft gisteren tijdens een pers conferentie meegedeeld, dat bij de ongeregeldheden van de laatste tijd in totaal 825 boeddhisten werden aangehouden, o.w. 353 monniken en 253 nonnen. Voorts werden 1.380 mensen, voornamelijk studenten en scholieren, gearresteerd wegens het houden van verboden bijeenkomsten en betogingen. De generaal verklaarde met na druk, dat onder de strijdkrachten geen enkele tweespalt heerst en dat de eensgezindheid onder hen groter is dan ooit. Hij voegde hier nog aan toe. dat reeds op 14 juni alle Zuid vietnamese generaals een manifest hadden ondertekend, waarin zij hun steun aan de regeringspolitiek inzake de boeddhistische kwestie gaven. Volgens generaal Dinh werden bij de operaties tegen de pagodes in het gehele land slechts twee burgers licht gewond. Hij ontkende, dat gevechten zouden hebben plaats gehad tussen boeddhistische en katholieke militai ren waarbij 60 doden en 120 gewon den zouden zijn gevallen. De staat van beleg zal worden op geheven, zodra vaststaat dat niet voor verdere moeilijkheden behoeft te worden gevreesd. Ook de perscensuur zal tot zolang worden gehandhaafd. Bij het doorzoeken van de pagodes zijn, naar de generaal verder mee deelde, belangrijke brieven en docu menten, handelend over het commu nisme, gevonden, alsmede wapens, explosieven en propagandamateriaal tegen de regering. De huisbrandkolen worden per 1 september tot omstreeks een gulden per mud duurder. Hoewel spelleider Carel Briels heeft verklaard, dat hij voor het open luchtfeest „Voor en na Waterloo" 90.000 toegangskaarten in voorver koop was kwijtgeraakt, lijkt deze „nationale manifestatie" nu reeds een publiek fiasco te worden. Even als bij de première de dag tevoren bleef gisteravond (en nu bij veel betere weersomstandigheden» het aantal toeschouwers royaal bene den de duizend, i Er warén voor gisteravond in het sta dion plaatsen gereserveerd voor de deelnemers aan het wereldcongres voor maatschappelijk werk. dat thans in Nijmegen wordt gehou den. Vele congressisten bleken ech ter een feestelijk samenzijn in een van de vergaderzalen te hebben verkozen boven een bezoek aan het stadion. Ook voor de Europese landelijke markt en de hippische feesten in het Goffertstadion bleek gisteren weer geen belangstelling te be staan. Prinses Irene heeft desondanks het voornemen bekendgemaakt om za terdag het avond-evenement van de te Nijmegen te houden viering in het kader van de nationale her denking 1813—1963 bij te wonen. Prinses Irene en haar groot-' moeder Prinses Armgard hebben gisteren een bezoek gebracht aan de ruiter wedstrijden in Rotter dam. Die is een gevolg van drie prijsver hogingen. In de eerste plaats de „nor male" verhoging, die samenhangt met het overgaan van de zomer- op de winterprijs (ongeveer 45 cent). Verder een verhoging van de tot dus ver geldende marge voor de detail handel van 35 cent in steden met meer dan 50.000 inwoners en van 30 cent in de overige gemeenten. En tenslotte 10 tot 20 cent meer voor de af-mijnprys door de mijnen. Voor de beide laatste verhogingen heeft de minister van Economische Zaken toestemming verleend. De verhoging van de af-mUnprijs, die door de detailhandel mag worden doorberekend, sluit aan aan de ver hoging, die de buitenlandse mynen hebben toegepast. Geheime satelliet Van de Amerikaanse luchtmacht basis Vandenberg in Californlë is gisteren een geheime satelliet gelan ceerd met behulp van een Thor- Agena-raket. Er werden geen bijzon derheden bekendgemaakt. Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 0824 (01710) 27 TOT EN MET 30 AUGUSTUS in „DEN BURCHT", van 210 uur n.m. (Van onze Haagse correspondent) Het ziet er naar uit, dat de bodem van de Noordzee een grote rijkdom aan olie bevat. Even heeft het er op geleken, dat de gehouden proefboringen op een teleurstelling waren uitgelopen. De Triton", dat merkwaardige gevaarte, werd afgedankt en ligt er gens ontmanteld in een vergeten hoek van een der rivierarmen. Maar men kan wel aannemen, dat. dit booreiland zijn plicht ruimschoots had verricht. Al was het dan ook niet voor de wilde zee, maar voor kalme wateren in andere gebieden gebouwd. De resultaten van de proefboringen schijnen zodanig te zijn uitgevallen dat het optimisme in de kringen van de Nederlandse Aardolie Maatschap- bij „bijzonder groot" genoemd wordt. Tal van geheime besprekingen zijn de laatste dagen gevoerd. Ook de mensen „aan de top" zijn tot het laatst niet volledig geïnformeerd over de resultaten. Er kan gevoeglijk worden aange nomen. dat de op korte termyn te winnen olie van zodanige betekenis is. dat de situatie in West-Europa, in het bijzonder voor wat de industrie betreft volkomen gewijzigd wordt. Van een der ingewijden van de Shell vernamen wij, dat de toch reeds enorme hoeveelheid aardgas bij Slochteren in vergelijking tot de hoeveelheid olie, die men uit de Noordzee denkt te halen, „een klei nigheid" kan worden genoemd. De laatste tyd zijn oliemaatschap pijen uit alle windstreken naar West- Europa gekomen om de bodem af te tasten naar olie-voorkomens. Op de Wadden en in de Noordzee zjjn tal van proeven genomen en proefborin gen verricht. WEERBERICHT MEER WIND De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond veranderlijke bewolking met slechts hier en daar enige regen. Matige tot vrij krachtige zuidooste lijke wind. Minder koude nacht, mor gen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). STRANDVERWACHTING Klein hogedrukgebied trekt lang zaam naar het oosten weg. Morgen geleidelijk meer bewolking, gevolgd door kans op regen. Matige tot vrij krachtige zuidoostelijke wind. In de middag 19-20 graden, temperatuur zeewater 17 graden. Vooruitzichten: restanten van tropische cycloon heb ben met regen Engeland bereikt waardoor het weekeinde minder zon nig zal zijn. Hoogwater te Katwijk te 0.15 en 12.52 uur; laagwater te 8.15 en 22.44 uur. Dit i ummei bestaat uit 16 pagina's De gegevens, waarover de Shell en de Standard Oil (Esso) beschikten zyn bijna volkomen geheim gehou den. Bijna volkomen: de reuzen onder de oliemaatschappijen begre pen wel heel goed, dat er in het ge bied, dat men het continentale zee plateau noemt, meer te vinden was dan haring Zwijgzaam De meeste gegevens schijnen ver kregen te zyn tijdens de proefborin gen op het booreiland „Triton" tus sen Zandvoort en Kijkduin. Dat de Shell en de Standard toen uiterst bescheiden waren in hun mededelin gen. is nu begrijpelijk. En het was zo eenvoudig gezegd: „Er zijn wel enige oliesporen gevonden, maar of er reden is voor optimisme weten we nog niet". Omtrent de bodem van het conti- nentale zeeplateau „continental shelf" vernamen wij nog. dat deze zeer gevarieerd is wat het niveau betreft. Horsten en slenken ver hogingen en dieptegebieden wis selen elkaar voortdurend af, een gevolg van ernstige verschuivingen in de bodem. Daarom kunnen de „ollesporen" zowel resten zyn. van oliegebieden, die naar lager niveau zyn afgevloeid. als beginsporen van een benaderd oliegebied. Op goed geluk Het boren in dit gebied is een prikken op goed geluk. Dat de N.A.M. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft aan de hand van de gegevens van de volkstelling 1960 berekend, dat ons land toen ongeveer een miljoen bejaarden telde. Ongeveer tien procent van de totale bevolking. Naar schatting komen er jaarlijks zo'n 30.000 personen van bo ven de 65 jaar bjj. Dat be tekent dus. dat we nu in Ne derland bijna 1.100.000 be jaarden rjjk zyn. In 1960 waren ruim 540.000 bejaarden gehuwd, 411.000 mannen en vrouwen vorm den samen een echtpaar, de overigen waren met een man of een vrouw jonger dan 65 jaar gehuwd. Byna 750.000 of driekwart van alle bejaarden woonden in een gezin of huishouden, over wegend (627.000) als hoofd of echtgenote en voorts ruim 100.000 verwant en 20.000 niet- verwant aan het hoofd van het huishouden. Zo'n 170.000 be jaarden voerden alleen een huishouding en tenslotte leef den 75.000 personen van 65 jaar en ouder in groepsver band in gestichten en instel lingen e.d. Ongeveer 11% van laatstgenoemde categorie ver bleef in tehuizen, gedreven door particuliere personen. Van de 407.000 hoofden van huishoudens van 65 jaar en ouder beschikten 325.000 met hun huishouden of gezin over een afzonderlijke woning: 54.000 waren hoofdbewoner en slechts 24.000 waren inwonend. Van de bijna 170000 alleen staanden. bewoonde eveneens de overgrote meerderheid al leen als hoofdbewoner een wo ning en waren 26.000 inwonend (kamerbewoner). Van alle in woningen wo nende bejaarden waren 23.000 gehuisvest in z.g. bijzondere wooneenheden (met beperkte accommodatie) voor bejaarden Dit betekent dat. tezamen met de 75.000 in groepsverband in inrichtingen levende personen van 65 jaar en ouder, voor ongeveer 100 000 beiaarden of 10% van het totaal sprake is van een speciale vorm van huisvesting. Slechts een gering aantal bepaarden heeft nog een be roep: 20% van de mannen en 3% van de vrouwen. Ten op zichte van vorige tellingen is dit percentage opnieuw terug gelopen. De ramp in de kaliummijn in de Amerikaanse staat Utah heeft aan achttien arbeiders het leven gekost. er in geslaagd is de eerste successen i te boeken, maakt het waarschijnlijk, dat by de definitieve „afpaling" van het plateau Nederland een sterke troef in handen heeft. Verwacht mag immers worden, dat de N.A M. de hoofdzaak van de proefboringen deed plaats hebben in dat deel, dat ver moedelijk aan Nederland wordt toe gewezen. Of er voor Nederland ook bij de oliewinning een zo belangrijk deel van de winst zal worden gereserveerd als het geval is bij het aardgas kan gevoegelijk betwijfeld worden. De tekst van de olieconcessies zou in dat opzicht heel wat minder invloed aan de regering laten. Wat ook de toekomst zal brengen, er zit een spannine in de lucht van West-Europa, die lijkt op goudkoorts. Van vloeibaar goud: olie. Advertentie LOODOIETERSBEDRIJF HOOIGRACHT 18 - TEL. 23951 Advertentie De Friese vierling Lautenbach vijf jaar. Het vrolijke viertal wordt volgende week donderdag I de deur van hun woning. Gisteravond om zes uur (plaatse lijke tyd) werden nog vyf man ge red van de 25, die dinsdag door een instorting werden geïsoleerd op een diepte van 820 meter. De vijf mannen bevonden zich in het gedeelte van de mijn, waar ook de twee woensdag ge redde arbeiders opgesloten waren Sedert de ontploffing was niets van hen gehoord; zy hadden niet geant woord op klopsignalen. Later op de avond werden de tien nog vermiste arbeiders allen dood aangetroffen in een zijtunnel van de mijn. Zoals bekend waren al eerder de lichamen van acht slachtoffers geborgen. Bij de mijn te Hazleton, in Penn- sylvanië, leefde de hoop om de inge sloten mijnwerker Louis Bova na zes tien dagen nog levend boven te bren gen, even op toen via een neergelaten microfoon een zwak geluid werd ge hoord. Deze hoop werd echter spoe dig weer de bodem ingeslagen. Bova's broer Daniël dacht, een zwakke stem te hebben opgevangen die „hallo, hallo" riep. Maar toen men later dit geluid opnieuw via een bandopname apparaat beluisterde, bleek het slechts het glijden van zand langs een ondergrondse helling te zijn. of kachel, glas, mica, haardenkit, asbest, pijpen, ellebogen, enz. H. JANSE, Haarlemmerstraat 129, Leiden - Telefoon 21808 Foto-Ciné NIEUWE RIJN 18 by Koornbeursbrug. Kabinetscrisis in Finland Drie Finse ministers, die de vak verenigingen in de regering verte genwoordigen, hebben vanochtend hun ontslag ingediend omdat zy het niet eens zijn met de regeringspoli tiek ten aanzien van de landbouw- produkten. Verwacht werd. dat de Finse premier. Karjalainen. vanmid dag bij president Kekkonen het ont slag van zyn kabinet zal indienen. De afgetreden ministers zijn Saarinen Sociale Zaken), Naervae- nen, vice-minister van verbindingen en Koski, vice-minister van Finan- Uit het Leidsch Dagblad van 1 31 Aug. 1863; f Woensdag LI. ivas het 200 jaren geleden dat de eerste 1 godsdienstoefening in de 1 Oosterkerk werd gehouden. 1 In 1662 werd n.l. besloten een 1 nieuwe kerk in de Waard te stichten. Door den landbouwer A Bijl te Zuidland is dezer da gen in zijn tuin een aardap- pelenplant gedolven waaraan 155 stuks aardappelen zich bevonden. ciën. Volgens politieke kringen zal Karjalainen een opdracht krijgen een nieuw kabinet te vormen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1