Joeloes jacht wacht op nieuwe eigenaar Grootse taptoeparade op Katwijkse boulevard Chinezen slaags met politie in Serawak Klank en kleur voor publiek van 30.000 Kongolese bestelling in t water gevallen Kerkelijk L SCHEEPSWERF AKERBOOM LISSE IN HET SCHIP EPIDEMIE IN Z.-VIETNAM Klaroengeschal en bekkenslagen GEREFORMEERDE SYNODE OYER KERNBEWAPENING Verwijzing naar uitspraken van Assen en Apeldoorn Fantastisch geslaagd LEIDSCH DAGBLBAD VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1963 even Bij Akerbooms scheepswerf in Lisse ligt een voor dertig procent afgebouwd jacht op een nieuwe eigenaar te wachten. Het schip is op 4 december 1962 besteld door de bevolking van voormalig Frans Kongo, die het aan haar president, Joeloe. wilde aanbieden. President Joeloe is echter op 16 augustus afgezet en daarom kan de bestelling niet doorgaan. De tegenwoordige minister-president heeft directeur J. H. Akerboom op 22 augustus per telegram van de annulering op de hoogte gesteld. 126.000 Directie-secretaris J. F. Bothe vertelde ons, dat het jacht f 126.000 zou hebben gekost. Dat Is eigenlijk niet eens zo veel. want het jacht voor j de sjeik van Bahrein, dat de vorige week te water werd gelaten, is vele malen duurder. Het schip voor president Joeloe zou worden uitgerust met twee G.M.- I dieselmotoren van 181 P.K.. die het slechts een meter diep in het water liggende jacht met een snelheid van 40 kilometer per uur over de Kongo-rivier zouden moeten heb ben voortstuwen. Joeloe heeft het vorig jaar een soortgelijk jacht zien varen op de Kongo. Dit. vaartuig is het eigendom geweest van de heer Cornelis, ex-gouvemeur-gene- raal van Belgisch Kongo. Het leek hem wel wat, en hij kreeg het voor elkaar, dat de bevolking voor hem ook zo'n ..Akerboom Express Crui ser" bestelde. Het schip zou ge schikt moeten ztfn voor vaartocht jes op de Kongo en voor officiële ontvangsten. De lengte is 11 meter en de breedte bijna 3*2 meter. Het vaartuig zou een bar. een salon. I toilet- en doucheruimte, een open cockpit en vele andere gemakken bevatten. Niet betaald De heer Bothe heeft de minister president in Brazzaville onmiddel- Dr. A. G. de Wilde hoogleraar te Groningen Bij K.b. is benoemd tot gewoon hoogleraar te Groningen met ingang van 1 september in de faculteit der geneeskunde om onderwijs te geven in de anatomie en embryologie, dr. A. G. de Wilde, thans wetenschappe lijk hoofdambtenaar aan de Leidse Universiteit. In enkele dagen tijds zijn In twee I dorpen in Zuid-Vietnam 37 kinderen, van wie de meesten jonger dan tien jaar. overleden. De slachtoffertjes hadden hoge koorts, kregen zwarte vlekken op het lichaam en leden aan neus- en ingewandsbloedingen. Het aantal gevallen van deze ziekte zou tot nog toe 95 bedragen, waarvan er 24 konden worden geïdentificeerd als een koorts, veroorzaakt door een virus dat werd overgebracht door een bepaald soort muskieten. In medische kringen heerst de op vatting dat hier sprake zou kunnen zijn van een bijzondere variatie van zwarte pest. Peking klaagt over Indiase grensschending China heeft bij India geprotesteerd tegen ..een nieuwe grensschending door Indiase troepen" in de ooste lijke sector van het Chinees-Indiase grensgebied, zo meldt het persbureau Nieuw-China. In de protestnota, die maandag jJ. door het Chinese mi nisterie van Buitenlandse Zaken aan de Indiase ambassade werd overhan- i digd wordt India met klem verzocht, deze grensoverschrijding onverwijld te staken. Het persbureau beweerde voorts, dat een vliegtuig van India op 27 augustus het Chinese lucht- ruim boven Tibet heeft geschonden. I Hjk na ontvangst van het annu leringstelegram laten weten, dat Akerboom een schadevergoeding eist. Er is namelijk reeds zo'n f 25.000 in de bouw geïnvesteerd, zonder dat er een cent is betaald. Dit is in scheepvaartkringen zeer ongebruikelijk. Het is bij Akerboom Het casco van het jacht, dat bestemd was voor ex-president Joeloe van voormalig Frans Kongo, is reeds afgelast. Er is echter nog geen cent betaald. (Foto L D./Holvast) zelfs zo, dat by de overdracht van een schip doorgaans 90 procent van het totaalbedrag is voldaan. Het vaartuig zal overigens normaal worden afgebouwd. Weliswaar is het ontwerp voor dit type jacht reeds enigszins verouderd, maar Aker boom vertrouwt er op. dat zich wel weer een koper zal melden. De ontwikkeling van deze Lissese scheepswerf 15 jaar geleden bouwde de heer Akerboom persoon lijk op dezelfde plaats zijn eerste stalen roeiboot, thans is het een bloeiend bedrijf met 120 man per soneel bewijst dat dit vertrou wen gerechtvaardigd is. GEKEF. KERKEN Beroepen te Zwartewaal J. Geel. kand. te Amsterdam te Arnemulden J. G. Abbcingh te IJsselmulden. CHR. GEBEF. KEKKEN OUD-GEKEF. GEM. in NED. Beroepen te Glessendam J. van der el te Ede. I)s. Smit Sibinga met vervroegd emeritaat De provinciale kerkvergadering van Noord-Brabant en Limburg heeft met ingang van 1 september a s. om gezondheidsredenen vervroegd emeri taat verleend aan ds. J H. Smit Sibinga. predikant van de hervormde gemeente van Eindhoven. Na zijn studie In Leiden diende ds. Smit Siebinga de Remonstrantse gemeente van Nieuwkoop, waarna hij in 1929 overging naar de Ned. Herv. j Kerk. waarvan hij de gemeente van Oldehove diende tot 1932. toen hij werd benoemd tot voorganger van de Vereniging van Vrijzinnig Her- j vormden in Groningen. In 1937 keerde ds. Smit Sibinga terug in de i Hervormde Kerk. Van 1937 diende I hij de gemeente van Dordrecht en sinds 1946 die van Eindhoven, j Ds. Smit Sibinga heeft in de loop der jaren vele bestuursfuncties ver vuld en zitting gehad in tal van col- leges en commissies. Zo was hij van 1939 tot 1948 lid van het moderamen van de kring ..Eredienst": van 1948 I tot 1955 lid van de commissie voor het dienstboek-in-ontwerp: van 1951 tot 1961 eerst lid en later vele jaren voorzitter van de plaatselijke Oecu menische Raad .te Eindhoven; van 1958 tot 1962 voorzitter van de com missie voor het opzicht uit de pro vinciale kerkvergadering van Noord- Brabant en Limburg en van 1955 tot 1962 praetor van de ring Eindhoven. Ds. Smit Sibinga was medewerker aan ..Kerk en Eredienst" en verder publiceerde hij nog tal van artikelen eerst ln het Eindhovens Kerkblad en later in ..Hervormd Eindhoven". Ds Smit Sibinga was destijds lid van de vereniging „Kerkopbouw", die onder leiding van wjjlen prof. dr. A. M. Brouwer en wijlen dr. O. Noórd- mans een nieuwe kerkorde voorbe reidde. In de Jaren '30 en ln de be zettingstijd heeft hij er aan meege werkt de kloof tussen rechtzinnigen en vrijzinnigen te overbruggen. Ver der heeft hij ook meegewerkt aan de aangenomen nieuwe formulering van de beginselverklaring van de Vereni ging van Vrijzinnig Hervormden. In de commissie voor het dienstboek in ontwerp van de Ned Herv Kerk heeft ds. Smit Sibinga aangedrongen j op versobering in de taal van ver schillende formulieren en gebeden. Verder heeft hij gepleit voor een geloofsbelijdenis, die door meer j rechtstreeks aan de bijbel ontleende i formuleringen tegemoet zou komen I aan hen. die zich door de klassieke Wereldraad is geen „super-kerk" Kerkelijke leiders van 50 landen zijn gisteren in Rochester <VS> over eengekomen. dat de Wereldraad ven Kerken elke tendens moet vermijden om een .super-kerk." te worden. Dit zei de secretaris-generaal van de raad. dr. W. A. Visser 't Hooft tij dens een plenaire zitting van de cen trale commissie van de raad. Een woordvoerder van de Ooste lijke Orthodoxe kerken zei dat een .super-kerk" het voor hen moeilijker j zou maken deel te nemen aan de oecumenische beweging. De aartsbisschop van Canterbury, dr. Ramsey, zei tijdens een perscon ferentie dat de Wereldraad geen kerk of een deel van een kerk was. maar een „dienaar van alle kerken". credo's in het nauw gedreven acht- ten. Het ligt in de bedoeling van ds Smit Sibinga om zich over enkele maanden te Oisterwijk te vestigen. Zijn gezondheidstoestand laat geen i afscheldedienst tóe. Beperkingen voor Hongaarse priesters Op twee of drie na zijn alle pries ters die in de Hongaarse gevangenis- sen zaten vrijgelaten, maar geen en kele priester mag meer in de zielzorg j werken. Velen hebben daarom een betrekking gezocht in industrie of landbouw, aldus verneemt het KNP. Twee priesters werken in Boeda pest als tramconducteur. Van de 114 priesters, die vorig jaar door maat regelen van de regeringscommissaris sen en de bisschoppelijke curies ont slagen zijn, heeft niemand meer toe stemming gekregen weer als priester te mogen arbeiden. Niet ontslagen zijn uit de gevangenissen de leken, die wegens godsdienstige activiteiten veroordeeld zijn. De bisschop van Veszprem, mgr. Badalik. die begin mei onder grote publiciteit uit zijn verbanningsoord Hejce ontslagen was. Is daar terug gekeerd. De bisschop wil daarmee protesteren tegen het feit. dat hij zijn bisschoppelijke werk niet kan hervatten. Adviescommissie voor premie kerkenbouw De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft gisteren de beide commissies geïnstalleerd, die hem van advies zullen dienen bij het vertrekken van premies voor de stich ting van kerkgebouwen en bezin - ningsgebouwen De commissie van advies voor de kerkenbouw en die voor de bezinningensgebouwen staan beide onder voorzitterschap van mr. G. van der Flier, secretaris-generaal van het ministerie van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid. De wet premie-kerkenbouw zal in I werking kunnen treden nadat beide j commissies hebben geadviseerd om trent de uitvoeringsregelen. Nadat deze regelen zullen zijn vastgelegd en de wet in werking zal zjjn getre den, zullen verzoeken tot het ver strekken van een premie in behande ling kunnen worden genomen. Geref. delegatie naar Indonesië Morgen vertrekt opnieuw een dele gatie van de Gereformeerde zending naar Indonseië. Ditmaal zullen twee vertegenwoordigers van de Soemba- zending, ds. P. J. Luyendyk en ds. J. B. Schiebaan een bezoek aan Soemba brengen. Een v;sum is hun toegestaan. In Teheran hoopt ds. P G. van Berge zich bij hen te voegen om samen de reis voort te zetten. Ds Van Berge bracht op verzoek vari de commissie „Kerk Overzee" van de Ned. Zendingsraad een bezoek aan Perzië. teneinde zich bezig te hou den met de geestelijke verzorging van de daar woonachtige Nederlan ders. Ds. Van Berge hervat zijn werk als docent aan de Theologische School in Makassar. De boerderijdie de daders van de treinroof in Engeland tot schuilplaats heeft gediend, is thans voor het publiek openge steld. Reeds onmiddellijk meld den zich de eerste nieuwsgieri gen. die bereid waren de stevige entreeprijs te betalen. MOEILIJKHEDEN OM MALEISIE Met vuurwapens, traangasgrana ten, stokken en stenen heeft de poli tie van de plaats Miri ln Serawak I gisteren een einde gemaakt aan on- I geregeldheden, welke jonge Chinezen op touw hadden gezet ter gelegen- j heid van de komst van een groep waarnemers van de VN. Deze groep moet onderzoeken of de bevolking i van Serawak en Noord-Borneo al I dan niet gekant is tegen opneming j van deze gebieden in een federatie- Maleisië. die verder Malakka en Sin gapore zal omvatten. De dlstricts- raad van Miri is tegen opneming in de federatie gekant. Twee betogers kregen schotwonden en minstens acht anderen werden anderszins gewond. Aan de zijde van de politie vielen zeven gewonden. De toestand van één hunner was ernstig. Na twee uur kon de orde ln de plaats worden hersteld. De toestand bleef echter gespannen. De waarne mers van de VN sloegen de strijd tussen de Chinezen en de politie ga de Zij waren per vliegtuig uit Siboe gekomen, waar dinsdag tegenstanders van de voorgestelde federatie een school met stenen bekogelden, waar de waarnemers het oordeel van ver tegenwoordigers van de bevolking aanhoorden. In Miri sprak een vertegenwoor diger van de bevolking van Malelse 'afkomst zich tegenover de waarne- I mers uit vóór een samengaan van Serawak. Noord-Borneo en Broenei in een onafhankelijke staat onder de sultan van Broenei. Zoals gemeld wil Broenei voorshands niet tot de fede* I ratie-Maleisië toetreden. In Djakarta heeft gisteren de mi nister van Buitenlandse Zaken. dr. 1 Soebandrlo. de mogelijkheid dat In donesië waarnemers naar Serawak en Noord-Borneo zal sturen om ge tuige van het werk van de VN te ziin. zijn. ..zeer gering" genoemd. „U denkt toch niet dat wij zo gek zijn i om nog op het laatst waarnemers te I sturen", zo vroeg de minister aan persvertegenwoordigers. In Manilla werd van de zijde van het ministerie van Buitenlandse Za ken vernomen, dat ook de Philippij- nen er ernstig over denken, geen waarnemers te sturen. DE FEDERATIE MALEISIË De Katwijkse zeelucht heeft gister avond drie uur lang gegonsd van tromgeluid. van klaroenen en van bekkenslagen. En pijpers waren daar ook bij. Het puik. de elite van onze drumbands was verschenen: Ahoy uit Rotterdam. Kunst en Genoegen van Leiden, De Trommelaren van Roesendaele uit Roosendaal. Naast hen de jeugdiger Euroband, ook van Rotterdam, die stellig een hoge rang schikking in het verschiet heeft, broederlijk samenwerkend met de plaatselijke drumbands Amicitia en DVS, plus DWS van Rijnsburg, dat zich steeds als een deel van Katwijk lijkt te beschouwen zodra daar een grote show op handen komt. Uiteraard kan Katwijk zich niet meten met de formaties, die een plaats op wereldniveau veroverden. De concours-idee stond hier echter volkomen ter zijde en bevestigd moet worden, dat ook de plaatselijke korp sen een uitstekende indruk hebben nagelaten en zich serieus achter de opgenomen taak gesteld hebben. Katwyk ziet op een fantastisch ge slaagde taptoe-parade terug. Het heeft de weergoden behaagd om de donderdagavond, zij het frisjes, droog te houden, een gunst we irop' in de voorgaande dagen geen enkel uitzicht bestond. De VVV-directeur, de heer Ver- plancke, onder wiens supervisie deze taptoe zich ontrolde, zei ons het aan tal toeschouwers op de gehele Boule vard uit te rekenen op 30 000!! Die hebben daarvoor drie uur mogen staan, maar ook drie uur de ogen de kast. te kunnen geven en kunnen be wonderen en zich verwonderen. Discipline Bewonderen: de kapitale discipline, de voor maar weinig zusterkorpsen bereikbare klankkwaliteit en, om dit vooral niet te vergeten, het instruc teursvernuft. En wie wij ook niet ver geten willen, dat zjjn de organisa toren, politiemannen inbegrepen, die een raderwerk lieten lopen, waarin alles feilloos ineengreep. In het instructeursvernuft begrij pen we ook het variatie-vernuft, dat fantasie vooronderstelt. Zo ziet men vertraagde, verlengde, verdriedubbel de passen, en als een der korpsen een AHOY uit Rotterdam komt voorbij. (Foto L.D./Jaap v. Duyn. Katwyk-Zee) kwartslag ombuigt, zodanig dat de buitenman even snel ln de nieuwe lijn zwenkt als de man die de draai spil is, dan wekt dit tableau furore. Olijke schertsmannetjejs doorbreken dan even de tucht. Een ander maal ziet men alles op lossen in eenmansfiles. dan weer al les dwarrelen of omzetten in wiggen, zigzaggen. S-slingers. nullen en ach ten. Majorettes zenden hun stokken een eind het luchtruim in. De grote drummer van Ahoy draagt een be renvel. De bombardons van de Roo sendalers zijn prachtige blikvangers, die op hun beurt mededelen hoe ook het overige meegevoerde koper in de straatlantaarns fonkelt en blikkert. Men ontwaart drummertjes, die al lang in bed moesten liggen en de tambourmaitre van DWS, die op een afgemeten afstand als verdubbeling een joch op de hielen laat volgen, als een soort page, die echt-er maar tot zijn halve hoogte reikt. Dan weer marcheert een korps niet voor-, maar zijwaarts of sjouwen K. en G. en Ahoy dwars door elkaar heen. Een ander draait in rotten verdeeld om de middenassen of staat in eens als een carrousel in concen trische cirkels om de grote trom heen te wentelen, in gelijke of in tegen gestelde richtingen. Tegenvoorstel verworpen De Generale Synode van de Gere formeerde Kerken, die in Groningen b(jeen is, heeft gisteren het schrijven besproken van de classis Groningen, die vroeg deputaten te willen benoe men met de opdracht het oorlogs- Saints Of Ahoy trekt opnieuw voorbij en doet de omstanders meezingen „geen woorden, maar daden". Ook voelt men nog steeds een gevoel van ge lukzaligheid door de menigte gaan als „The Saints" uit de schal bekers schallen. Of Euroband doet niet meer dan ln een dubbel gespreide gerekte lijn optrekken en oogst ovaties, alleen omdat z'n voortbewegingslijn met denkbeeldige reuzenlinealen gemeten ongekartelde rechte lijnen zou uit wijzen. Een beetje ook misschien, omdat ze er zo elegant uitzagen Enzovoorts De gegeven beschrijving is echter maar heel gedeeltelijk geweest. Wij sluiten haar af met het woordje „en zovoorts". Men zal vragen, hoe presteerden 30.000 het om dit allemaal tegelijk te zien? Zij zagen het ook niet allemaal tegelijk. De korpsen verplaatsten hun voorstelling of „show" volgens een vastgesteld plan. Alleen bij de „finale" op het grote carré voor „Marina" en „Nieuw Brittenburg" werd dit anders. Hier zijn Ahoy, De Tommelaren en K. en G achtereenvolgens terzelfder plaat se nog eens „privé" opgetreden voor hun supershow en die was zonder meer grandioos. vraagstuk in zijn geheel in studie te nemen, omdat de intensivering van de kernbewapening bij velen tal van nieuwe vragen heeft doen rijzen, ter wijl publikaties duidelijk hebben ge maakt dat in de Gereformeerde Ker- j ken ten aanzien van de kernbewape- nlng diepgaand verschil van inzicht bestaat. De commissie, die over deze zaak bij monde van de heer J. van Die van Den Haag rapporteerde, wees erop. dat de Generale Synode van Assen in 1957 over het oorlogsvraagstuk reeds een uitspraak heeft gedaan en dat de synode van Apeldoorn 1961 zich met de algemene uitspraken van de Gereformeerde oecumenische sy node van Potchefstroom inzake de moderne oorlogsvoering heeft ver enigd. Daarom adviseert zij aan de synode het verzoek van de classis - Groningen niet in te willigen, maar deze classis te verwijzen naar de uit- spraken van Assen en Apeldoorn. Tal van sprekers namen aan de discussie deel. Daarbij diende ds. Hommes een tegenvoorstel in( bedoe lend aan het verzoek van de classis Groningen wél te voldoen en vyf de putaten te benoemen ter bezinning op de uitspraak van de synode van Assen en daarbij te overwegen of deze wijziging of aanvulling al dan niet behoeft). De commissie bleef by haar gevoe len dat het niet juist was dat de sy node nu weer een uitspraak zou doen. Met deze ztenswyze ging de synode met 36 tegen 11 stemmen akkoord, waarmee het voorstel-Hommes was verworpen. i Dit is een festyn geworden van klank, kleur, beweging en orde, waar- in een geweldige hoeveelheid energie was geïnvesteerd. Dat de VVV-voor- zitter er. voldaan, aan het eind door de luidspreker z'n algemene dank voor betuigde, was dan ook een na tuurlijke zaak. V. Uitvoerig heeft de synode rich voorts beziggehouden met het rap port over de afvaardiging naar en de Juiste vertegenwoordiging op de meer dere vergaderingen. De vorige gene rale synode benoemde voor deze zaak deputaten. Het rapport dat dit col lege uitbracht, ontmoette bezwaren, zowel by de particuliere synode van Friesland als van die van Utrecht. Daarby werd gewezen op het feit, dat elk rekeninghouden met aantallen van zielen of ambtsdragers in een be paald sector het thans vigerend sy steem gebaseerd op de principiële ge- ïykheid van de kerken, aantast. Wat deputaten voorstellen achten de be zwaarde particuliere synoden een precedent, dat by doorwerking het bestaande zou ondermUnen. Van de putaten beantwoordde ds. R. J. Hom mes van Groningen de opmerkingen van verscheidene sprekers en namens de commissie deed zulks de rappor teur ds. W. Tom van Alphen aan den Ryn. Zeven leden diende by de vergade ring een voorstel in om te komen tot overleg tussen deputaten en commis sie opdat dit zal leiden tot een ge- meenschappeiyk voorstel De svnode verenigde zich met deze gedachte en sprak uit. dat het overleg plaats moet vinden op basis van de door de vo rige synode gegeven opdracht.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 13