MARS IN WASHINGTON ORDELIJK VERLOPEN la SPOORSTAKING IN V.S. AFGELAST Twee arbeiders uit mijn gered Staking in Rotterdam Varkensvlees Garage jONGELEEN HAARDENSHOW Vooral toespraak van cis. King vond weerklank bij betogers Te somber Te koel Te nat Reeds minder werk voor de koppelbazen Niet het einde, maar begin van een beslissende periode TENMINSTE ACHT DODEN J vóór hem hadden o.a. Wilkins van de laten naar de plaats waar men ver- Voortvluchtige weer gepakt automobielen ïioji duurder? (§nc/ Qhcu ws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1963 No. 31046 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 ring. Een andere aanhef was „wy zullen niet voldaan zyn totdat en dit deel zyner rede eindigde in een bijbelse climax: ..Wy zullen niet voldaan zün totdat de gerechtigheid nederstroomt als water en de recht vaardigheid als een machtige stroom". (Van onze correspondent in Washington) Nooit in de geschiedenis heeft Washington zulk een indruk wekkende betoging meegemaakt als de mars van negers en blan ken, die gisteren demonstreerden voor rechtsgelijkheid van alle Amerikaanse burgers: 200.000 betogers hebben op ordelijke wijze blijk gegeven van hun vaste overtuigingen. Spreker na spreker wees er echter op, dat dit maar niet een soort stoom afblazen was en niet het einde, doch eerder het begin van de beslissende fase op weg naar de emancipatie van de neger in Amerika. Het aantal demonstranten was tweemaal zo groot als werd verwacht: 25 ex tra treinen, 1500 bussen, vele particuliere auto's en afgehuurde vliegtuigen, brachten de betogers naar Washington. Reeds om zeven uur 's ochtends zag men deelnemers naar het terrein gaan, waar de geweldige obelisk ter ere van George Washington opge richt staat. Dat grote grasveld diende als verzamelplaats van alle demonstranten. lopen hebben. De menigte was zo tal rijk, dat er geen plaats genoeg was om te zitten. Het eigenlijke programma by Lin- colns monument duurde van twee tot vier uur. Tevoren werd de menigte beziggehouden door tal van bekende artiesten, die zongen of toespraken hielden o.m. door de 60-jarige Jose phine Baker, die uit Parüs was over gekomen, de filmspeler Burt Lan caster, schrijver James Baldwin en vele anderen. De menigte die woensdag in Wash- I ington bijeen kwam. toonde een gro ter Reuther van het autovakverbond j tere neiging tot stevig christelijk gesproken. Vooral Reuther verstaat idealisme dan tot revolutionaire de kunst de massa mee te krijgen, verbittering, maar tevens werd duide- büvoorbeeld door een uitspraak als de lijk, dat deze massa de bijeenkomst volgende: „Wij kunnen de vrijheid in Washington niet zag als een apo- van Berlijn niet verdedigen zolang theose, als een machtig begin. Het wy Birmingham zyn vrijheid ontzeg- wachten is op een actie van het gen". Congres en indien een nieuwe wetge ving inzake burgerrechten slechts Niettemin bracht Kings rede de halve maatregelen zal brengen, zul- momenten van de dag Deze leider, ,e" deze idealisten daar geen genoe- die actieve doch geweldloze verzets- K°n mee nemen. Reeds thans spreekt beweging voorstaat, bleek bij de ma,- van een eventuele mars door het sa verreweg de grootste populariteit «nlden en wanneer het Congres, wat te hebben Maar hoe typisch Ameri- 1 heel goed mogelijk is, met een com- kaans zyn toch ook de Amerikaanse promis voor de dag komt. kan men Meer christelijk idealisme dan verbittering Zeker tien procent van de betogers was blank. Om half twaalf begon de eigeniyke mars naar de neo-klassieke tempel, die de Amerikanen hebben opgericht ter ere van president Lin coln. Dit monument is speciaal voor de negers gebouwd omdat president Lincoln gedurende de burgeroorlog de vryiating der slaven proclameerde, behalve een ideële ook een zeker ef fectieve maatregel om het rebelse zuiden te verzwakken. Aan de wand van het monument is ln marmer Lincolns beroemde toe spraak gebeiteld, die hy ongeveer honderd jaar geleden in Gettysburg hield, kort nadat daar een verbeten veldslag was geleverd. Lincoln hoopte toen dat de doden niet tevergeefs zouden zün gevallen en dat Amerika een nieuwe geboorte van vrijheid zou meemaken. Hij hoopte, dat de rege ling van het volk, dóór het volk en vóór het volk niét zou verdwijnen van de aarde. Honderd jaar nadat deze woorden werden gesproken, gingen de vertegenwoodigers van het gekleurde deel van het Amerikaanse volk pro beren te verwerkelyken wat Lincoln als ideaal voor ogen heeft gestaan. De opmars naar lincolns monu- negers! Ook by deze menigte had monetaire beeldspraak byzonder veel succes. King betoogde dat de Ame rikaanse neger een valse cheque had ontvangen. Men had hem veel be loofd, doch het heette dat onvol doende fondsen aanwezig waren om de belofte te honoreren.Gaande- weg werd dr. King rhetorischer. Hy wist de menigte vooral mee te krij gen door zyn herhalingen „Nu is de tyd gekomen om de belofte van de democratie te realiseren" en dan weer: „Nu is de tyd gekomen om onze natie op te heffen van het drijfzand en te plaatsen op de rots der broederschap. Bij iedere herha ling van een dergelyke zinsaanhef geraakte de massa meer in vervoe- meer en wellicht heftiger demonstra ties tegemoet zien! Je Amerikaanse vakbonden van spoorweg-arbeiders hebben gisteren een algemene staking die vandaag Geen incidenten Hoe groter de menigte, hoe meer kans op incidenten. Toch is de dag zeer ordelyk verlopen. Men had de voorzorg genomen 350 plaatsen vry te maken van de stadsgevangenis, doch in totaal slechts drie mensen werden gearresteerd. De fascist Rock well, die beweerde het christeiyke deel van Amerika achter zich te heb ben, moet deze dag teleurgesteld zyn in zyn aanhang: hy had 12.000 vol gelingen verwacht, doch er kwamen er slechts 86 opdagen. De groep werd onmiddellyk door de politie omringd en geïsoleerd gehouden. De drie ar restaties betroffen provocaties van niet al te ernstige aard. Het aantal blanken onder de be togers was weliswaar niet gering, doch men moet daarom niet denken, dat men veel vertegenwoordigers aantrof uit de toonaangevende blan ke kring. Generaliserend zou men kunnen zeggen, dat vooral blanke ment geleek op het aanzwellen van priesters en dominees, schaarse blan- een enorme vloed. De betogers droe- ke idealistische studenten en blanke gen "borden, waarop nooit het woord „nu" ontbrak: Einde van het voor oordeel nu, Stemrecht voor de ne gers nu, Gelyk recht op arbeid nu. Vanaf Lincolns monument zag men hoe het grot» terrein voor de tem pel voLstroomde. hoe de grasvelden langs de lange vijver zich vulden en hoe nog duizenden genoegen namen nozems vry goed waren vertegen woordigd. Van de negers was vooral de sociale bovenlaag goed gerepre senteerd. Zy konden zich de luxe van de reis veroorloven en uit hun reac ties op de toespraken van goed ni veau bleek een grote mate van intel ligentie. Toch waren er vooral ook uit Washington zelf veel eenvoudige 1 Twee arbeiders zijn gered uit de kaliummijn in de Amerikaanse staat Utah. In de mijn een van de diepste die ooit zijn gegra ven deed zich dinsdagavond een zware explosie voor, waardoor alle verbindingen met de buitenwereld werden vernield. Van de 25 man die op een diepte van 820 meter werden geïsoleerd, zijn er tenminste acht om het leven gekomen: reddingsploegen hebben vannacht hun lichamen gevonden. Het lot van de vijftien anderen is nog onzeker. De redders hebben met allerlei moeilykheden te kampen. Zij moeten zich een weg banen door duizenden kilo's puin om de ingesloten arbeiders te bereiken. Gisteren moesten zy hun werk zes uur staken, omdat zich on der aan de schacht, die naar het ge troffen gedeelte voert, koolmonoxyde ontwikkelde. Een nieuwe installatie moest in de schacht worden aange bracht om de lucht te verversen; de oude buizen van het ventilatiesys teem waren door de explosies ver nield. Van ochtend deelde een functiona- met plaatsen onder de bomen, waar negers van de party. De stemming ris van de mijn mee. dat het water in men geen uitzicht had doch wel koelte vond. Vele betogers langs de vyver gingen met de voeten in het water zitten. De betogers hebben een Indruk wekkend uithoudingsvermogen aan de dag gelegd. Velen moeten op deze dag ongeveer zes uren gestaan en ge- Artvertentl» 27 TOT EN MET 30 AUGUSTUS in „DEN BURCHT", van 210 uur n.m. WEERBERICHT AF EN TOE ZON De Bilt verwacht van heden- tot j morgenavond Enkele zonnige perioden, maar ook hier en daar een bui. Vannacht zwakke wind en plaatselyk mist, morgen zwakke tot matige wind uit oostelyke richtingen. Iets hogere middagtemperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). 30 AUGUSTUS Zon op: 05.46; onder: 19.34; Maan op: 17.19 uur; onder: 00.30 u. Hoogwater in Katwijk: 11.43 en 0.0 laagwater: 6.59 en 19.32 uur. STRANDVERW ACHTING Ook morgen overwegend droog en zonnig strandweer. Zwakke wind. In de middag 18 A 19 graden, tempera tuur zeewater 17 graden. Vooruitzichten: rustig en geleide- lijk iets beter strandweer. onder de menigte was eerder die van kruisvaarders, die bezield zyn van hun hoge missie, dan van revoluio- nairen die niets liever willen dan de bestaande orde omver te werpen. King en Reuther Het bybelse idealisme van dominee de schacht stygt en het reddingswerk bemoeilijkt. Bovendien Ls men er niet zeker van, zei hy, dat de samenge perste lucht doordringt tot de inge sloten mannen. De ontploffing deed zich voor toen de nachtploeg nog maar enkele mi nuten beneden was. Men vermoedt, dat de explosie is veroorzaakt door de aanwezigheid van methaangas. De arbeiders waren in een tunnel met Martin Luther King vond meer een doorsnede van 2.5 meter bezig weerklank dan de fellere toespraak met het verwijderen van gesteente van een studentenleider. King sprak met behulp van dynamiet. tegen het einde van de bijeenkomst. Gisteren ls een microfoon neerge- nationale associatie voor verbetering onderstelt, dat Louis Bova, de mijn- I van het lot der kleurlingen, en Wal- werker die werd Ingesloten in de ko- lenmyn bij Hazleton. zich bevindt. Een van de twee mijnwerkers, die dinsdag werden gered, Fellin, zei er van overtuigd te zyn, dat Bova nog in leven is. Er zou op de plek waar hy ingesloten is water zyn. Throne, de andere geredde myn- werker zei, dat zowel hy als Fellin last hadden gehad van hallicunaties. Hij had deuren, mensen en lichten gezien, die er in werkelijkheid niet waren. De vyfde dag vond hij het ergste. Het regende toen gedurende twintig minuten en er kwam water naar beneden door een buizenstelsel Throne raakte toen in paniek omdat hy dacht te verdrinken. De poging om met Bova via een microfoon in contact te komen is mislukt. Door een eveneens neerge laten luidspreker vroeg men Bova tweemaal te kloppen. Men kreeg ech ter geen antwoord. De redders zullen deze manier om met Bova in contact te komen op verscheidene plaatsen herhalen. Zolang er nog een sprankje hoop is zal men de reddingspogingen niet staken. om vyf uur 's morgens zou zijn be gonnen afgelast. Zy zyn bereid de onderhandelingen niet de spoor wegen over de reorganisatieplan nen voor het spoorwegbedryf on- 1 Van onze weerkundige medewerker) middellijk te hervatten. Kort te voren hadden de spoorwegmaat- De klimatologische zomer, die bere- schappijen een order ingetrokken waardoor regelingen waartegen de vakbonden bezwaar hadden van kracht zouden worden. Zoals bekend betreffen de voornaam ste punten van geschil tussen spoor wegen en vakbonden de afschaf fing van de post van stoker in dieseltreinen hierdoor zouden 32.000 stokers zonder werk komen» en de samenstelling van treinbe- manningen. Het besluit van de vakbonden om de landelijke staking af te gelasten werd genomen kort nadat het Huis van Afgevaardigden tot verplichte arbitrage in het vier jaar durende geschil had besloten. President Kennedy tekende het wets ontwerp vrijwel onmiddellyk na de goedkeuring door het Huis. President Kennedy zei in een ver klaring na de ondertekening van de wet dat deze een gevaar had uitge schakeld waardoor de economie zou zijn verlamd. Het Congres had de essentiële voorrang van het openbaar belang boven een be perkter belang laten wegen, aldus de president. kend wordt over de maanden juni. juli en augustus, neemt zaterdag afscheid. Vergeleken met de drie voorafgaande slechte zomers is er van enige verbetering sprake ge weest, want eerst ln de tweede week van augustus begon de zomer door zware regenval weg te spoelen. Zo wel de vakantiegangers als de land en tuinbouwers waren tot dat tyd- stip best te spreken over het zo merweer, waarvan ook de bouwvak met veel zon profiteerde. Toch bleven alle drie de zomermaan den aan de koele kant, vooral deze herfstachtige augustus. Het aantal echte warme zomerdagen met maxima boven 25 graden Celsius, bleef te klein. Op de Wadden en in Den Helder niet één officiële zo merse dag, normaal vyf. Vlissingen totaal drie (10), Groningen vyf (15), De Bilt negen (21), Zuid-Lim burg veertien (28). Het Deense schip Magga Dan. waarmee aan het eind van het jaar de Belgisch-Nederlandse Zuidpoolexpeditie zal vertrekken (Van onze Utrechtse correspondent) Langzaam zyn de grote werkgevers in de Amsterdamse haven, de Ne derlandse Dok- en Scheepsbouw- maatschappy en de Amsterdam- sche Droogdok Maatschappy. bezig hun contacten met de zogenaamde koppelbazen tot een minimum te beperken De afgelopen dagen heb ben verschillendevertegenwoordi gers van uitleenbedryven van de directies van N.D.S.M. en A.D.M. te horen gekregen, dat het werk op is en er van hun diensten geen ge bruik behoeft te worden gemaakt. „Inderdaad ls het thans stil by de A .DM.", zo deelde men ons heden morgen van bevoegde zyde mee. „Dat neemt echter niet weg, dat de maatregel van de A.D.M.-directie ongetwyfeld mede het gevolg is van de onrust in de afgelopen weken". Het is beslist niet zo, dat nu ineens elk contact met de uitleenbedryven is verbroken, maar er schynt wel een kentering te komen in de hou ding der werkgevers. Deze zien in dat het tewerkstellen van geleende arbeiders, die (vaak tydelijk) een hoger loon dan de vaste ploeg ont vangen, een bron is van arbeids onrust en van wilde eisen, met alle gevolgen van dien voor de produk- tle. Vanmiddag zou de directie van de N.D.SM, de ondernemingsraad by- elkaar roepen in verband met een belangryke mededeling over de koppelbazenkwestie. Een luchtfoto van de honderd duizenden deelnemers aan de protestmars in Washington, toen zij zich verzamelden om het ge denkteken voor Abraham Lin coln. de president die de slaver nij afschafte. In De Bilt gaf juni twee uren zon meer dan normaal, maar juli en augustus vielen naar de sombere kant uit, zodat de zomer in zijn ge heel op een tekort van ongeveer 80 uren zon komt. Juni was vooral in Limburg en Oost-Brabant te nat. Juli bracht de minste regen en was de beste van de drie zomermaan den. Augustus, zoals nu al vier jaar achtereen, veel te nat. In Gronin gen en Zeeland plaatselijk ruim 200 mm regen waardoor de zomer in zijn geheel te koel, te somber en te nat werd. Ondanks deze negatieve balans zal de indruk, die deze zomer by velen nalaat, echter minder ongunstig zyn dan de cyfers mogen doen ver onderstellen. Dit Ls voornameiyk toe te schryven aan het feit, dat de drie vorige zomers vier tot zes we ken vroeger in herfstweer overgin gen en daardoor belangryk slechter leken. Amsterdamse rechercheurs hebben vanochtend in een woning in de Da Costastraat een 24-jarige Amster damse chauffeur-monteur gearres teerd. die in de nacht van 20 op 21 augustus op ingenieuze wijze wist te ontvluchten uit het Huis van Bewa ring aan de Amstelveenseweg in Am sterdam. De man zat daar sedert 18 juli in voorarrest wegens 24 door hem in de hoofdstad gepleegde inbraken. Hy pleegde geen verzet toen de re chercheurs in de woning van een relatie van hem in de Da Costa straat, de inval deden. Via een door hem zelf gemaakt gat van 24 by 35 cm in de anderhalve steens dikke celmuur koos de gedeti neerde de vryheid. Toen hy de cel uit was moest hy nog slechts een houten schutting nemen om in vry- heid te komen want de gevangenis muur is weggebroken in verband met verbouwingswerkzaamheden. Advertentie HIIIIIIIIIIIHIIIIIItlllllllllinillllllllltllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHl Onderhoud van alle merken 4Van onze Rotterdamse correspondent) By Wilton Feyenoord in Schiedam is vanmorgen in verband met de actie tegen de koppelbazen een sta king uitgebroken Ongeveer 1000 arbeiders marcheerden over de werf De stoet bewoog zich langs de lood sen en in reparatie liggende schepen in een poging nog meer men en mee te krijgen en dan gezamenlyk naar de directie te gaan. Het werk aan de „Conox", dat binnenkort gereed moet zijn op straffe van een dwangsom, ligt helemaal stil. Het doel van de actie is niet de stryd tegen de kop pelbazen. maar een rechtstreekse loonsverhoging In de ondernemings raad heeft de directie gisteren afwij zend geantwoord op een desbetref Het is vrijwel zeker, dat de pryzen voor varkens en varkensvlees in de komende tyd nog verder zullen sty- gen. Dit zei de secretaris van het Produktschap voo Vee en Vlees, de heer F. Bikker gisteren op de open bare vergadering van het produkt schap in Utrecht. Het regent namelyk aanvragen om exportvergunningen. In by na alle landen van de EEG bestaat grote be langstelling voor varkens uit Neder land en het aanbod is overal vry krap. Alleen al in de afgelopen week werden vergunningen uitgegeven voor de export van 20 000 geslachte var kens. Daarnaast is er een bijzonder (Dit nummer bestaat uit 1* pagina's) fend verzoek. Zy zag geen reden tot grote export van spek en onderdelen loonsverhoging en wilde wachten op de beslissing van de vakraad. In pamfletten wordt gesteld, dat de werf wel hoge lonen kan betalen aan de koppelbazen, zodat een loonsver hoging is gemotiveerd. Het bestuur van de ANMB deelde ons vanoch tend mede. dat de bond geheel buiten deze actie staat. voornameiyk schouders en ham men» naar Duitsland, Frankrijk. Ita lië en België. Het verschynsel, dat zich iedere zomer voordoet, namely k een fikse verhoging van de prijs van karbona des, valt op het ogenblik in versterkte mate te constateren. ST. JACOBSGRACHT 1<»16 Telefoon 21560 - Leiden iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiï Uit het Leidsch Dagblad van 29 Aug. 1863: Een geacht ingezetene van Adam heeft opgerigt „Stichting voor den am bachtsstand" met het doel ambachtslieden van 60 jaren, die gedurende 12 jaren bij één patroon hebben gewerkt een vrije en kostelooze wo ning te verstrekken. In onderscheidene plaat sen der Kaapkolonie ver langt men zeer naar Holl. doctoren die zeker kunnen zijn goede zaken te maken.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1