SICILIË ZUCHT ONDER DE „MAFIA"-TERREUR FACTURISTE Golden Fiction HEBT U NOG IETS OP TE RUIMEN? i Geboren uit noodzaakgaat liet nu om verrijking door chantage GEEN TOEGEVOEGD AROMA EEN JONGEDAME Zelfs Mussolini's autoritaire bewind stond machteloos Chroesjtsjow op Brioni Plaats een Sleuteltje LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 26 AUGUSTUS 1963 (Van onze correspondent in Rome) Reeds het kabinet-Fanfani had, voornamelijk op aandringen van socialisten, republikeinen en communisten, een commissie in gesteld, die zich zou gaan bezighouden met het vraagstuk van de Mafia. Wat die Mafia precies is, kan in het korte bestek van een kranteartikel niet worden uiteengezet. Hoofdzaak is, dat men I weet, dat Sicilië twee tijdperken heeft gekend van grote bloei: j de Griekse kolonisatie, waaraan steden als Syracuse, Agrigento I („de schoonste stad der stervelingen", noemde Pindarus haar), en vele anderen haar ontstaan te danken hebben en vele ecuwen later de Arabische overheersing met de daarop volgende Nor- 1 mandische vorsten, die zich de hogere Arabische cultuur eigen maakten. Onder de oude Romeinen ging het eiland sterk achter uit en later, toen de koningen zich niet meer in Palermo ophiel den, maar zich in Napels vestigden, werd het prachtige Sicilië een verwaarloosde uithoek van het koninkrijk Napels. fia wel degelijk bescherming kan verlenen aan degenen, die de gevra- de tol betalen. Helaas zijn er ver scheidene „cosche" (groepen van Ma- fiosi), die hun onderlinge ruzies be slechten met mes of jachtgeweer. Een grote campagne tegen de ..Ma fia" in de tijd van Mussolini heeft bewezen, dat zelfs het meest auto ritaire bewind machteloos staat te genover dit verschijnsel. Er werden vele honderden personen gevangen genomen en veroordeeld, maar dat waren zonder uitzondering „picciot- ti" (jongetjes) of „copelle storte" (scheve petten, op Sicilië is de nor male mannelijke hoofddracht een pet en .scheve petten" is de bijnaam, voor de gehuurde moordenaars in dienst van de Mafia). Kopstukken zitten in regeringskring In die tijd was de regering niet peer bij machte de orde te handha ren. zodat de grondbezitters het recht In eigen handen namen, rentmees ters cn jachtopzieners aanstelden, lie zwaar gewapend waakten tegen reediefstallen cn dergelijke. Op den luur hebben de bewakers daar mis- iruik van gemaakt en zü begonnen ieder die iets bezat, een soort tol eisen, waarvoor men hun bescher- ling kocht. Het enige, maar ernsti- s verschil met de gewone politie, die 'inslotte ook door de burgerij betaald 'ordt, bestond daarin, dat wie niet Ihun eisen voldeed, er op reke- n kon. dat zijn eigendommen zou- n worden gestolen of vernield. Dit het begin geweest van de Mafia. Een bijzonder slechte tijd brak Jan. toen de in 1860 door Garibaldi "jerdreven Bourbons de „Mafiosi" "(brave kerels) gingen betalen om on- jist te stoken: de onveiligheid nam chrikbarende vormen aan. Bestrij ding van de Mafia is iets. waar de Ikaliaanse regering zich al sedert een euw mee bezig houdt, maar zonder eel resultaat. De bevolking heeft niet et minste vertrouwen in de over- id. beschouwt de staat als een (landelijke macht, de politie als ijl achteloos en onbetrouwbaar, ter- tyl zy uit ervaring weet, dat de Ma- De echte ..mannen vsfti respect" om maar niet te praten over ..de stuk ken van negentig" (de leiders, zo ge heten naar de grote munt, een soort rijksdaalder, die eenmaal op Sici lië in omloop was) blijven buiten schot: men moet ze zoeken in re geringskringen, daar de ..Mafia", die de belangen voorstaat van het kapi taal (dat immers betalen kan) zich altyd aansluit hij de regeringspar tijen. In onze tijd zijn ,.de stukken van negentig" doorgaans christen democraten. terwijl de liberale party, de party van de Siciliaanse baron nen, heel wat vooraanstaande Ma fiosi in haar gelederen telt, zoal niet in Rome dan toch zeker in Palermo. Naar de industrie Eigenaardig is, dat het verschynsel zich beperkt tot de westeiyke helft van het eiland, dc provincies in Pa lermo Trapani en Agrigento. Zelfs in de kleinste stadjes van die streek is een moord een alledaags voorval, ter- wyi de oosteiyke helft van het ei land (de provincies Messina en Ca tania) wat misdadigheid betreft ver beneden het Italiaanse gemiddelde biyven. De bevolking van Sicilië is niet meer tot misdaad geneigd dan welke andere bevolking ook. maar in het westen is zy de passieve prooi van een geheime en voorbeeldig ge organiseerde. oeroude sociëteit van mannen van eer. Op het Italiaanse vasteland heeft dc ..Mafia'' weinig of niets te betekenen, maar zy is doorgedrongen in Tunesië en vooral in Amerika, waar de ..gangsters" van Chigago en andere plaatsen in nauw contact staan met hun Siciliaanse geestverwanten! Tot voor kort werkte de Siciliaanse Mafia voornamelijk op het platteland, maar nu de toe nemende welvaart maakt dat de landbouw overvleugeld wordt door de industrie, hebben de heren hun ter rein van werkzaamheden verplaatst naar de steden, waar zy zich vooral wyden aan de „bescherming" van het bouwbedrijf. Naïef Er is ons een ..aardig" voor beeld ter ore gekomen van de wijze waarop het systeem werkt. Een Romeinse aannemersfirma had de bouw van een straatweg aangeno men tussen twee plaatsjes dicht by Palermo. Enkele dagen nadat de Ro meinen zfjn aangekomen, komt een vriendeiyk heerschap eens met de directie praten en zinspeelt op de be scherming van invloedrijke perso nen. een bescherming, die een klei nigheid zal kosten, maar die volledi ge zekerheid geeft dat het werk in goede orde tot stand zal komen. De Romeinen wijzen de ongenode gast de deur. Na een paar dagen komt er een andere, die vertelt dat de bak stenen van de firma X beter zyn dan die van Y. Ze kosten wel wat duurder, maar ze komen heel op de plaats van bestemming. De Ro meinen. niet gewend aan dit soort „zakendoen" gaan er niet op in. Twee dagen later vliegt de auto van een der ingenieurs in brand. ..Die stomme ling heeft er natuurlijk een sigaret- tepeukje in lat enliggen", is de Ro meinse reactie, maar een Siciliaanse opzichter schudt het hoofd en pre velt iets over „een waarschuwing". Nu komt er weer een man praten, die zegt welke de opzichters en de nacht wakers zijn, die men het best kan aanstellen. De Romeinen luisteren niet naar hem en een week later is uit de keet al het gereedschap ver dwenen. Weer hoort men het woord „waar schuwing". Maar het werk gaat door. een flink viaduct over een groot ra- vyn komt prachtig klaar en trots gaat een ingenieur kijken naar het resultaat. Onderweg worden er scho ten gelost op zyn auto. En de vol gende nacht wordt het hele viaduct met een flinke lading trotyl in de lucht geblazen. Daarna: aftocht der Romeinen met een flinke schade post: de weg komt niet tot stand. Onvindbaar Wanneer men nu plotseling met een soort „jacht op Mafiosi'' is be gonnen, dan heeft dit zijn reden. Een paai- maanden geleden vond een grondeigenaar de weg naar zyn huis versperd door een luxe-auto. een „Giulietta-Sprint". Hy probeerde die wagen opzij te zetten, maar zodra hy hen. aanraakte sprong de wagen, ge vuld met springstof de lucht in en de man plus zyn zoon verloren het leven. Beiden waren „Mafiosi" en het was de wraak van een vijandige cos- ca'De poiitie wilde iets meer van dit geval weten met het gevolg, dat een dag of tien geleden opnieuw een „GiuÜetta" vol springstof ontplof te. wat het leven kostte aan zeven politiemannen. Het soort „bestand" tussen Mafia en politie, dat al ja ren werd gehandhaafd, is daardoor verbroken en in korte tijd heeft een enkele honderden „Mafiosi" gearres teerd, maar tot nu toe geen enkel ..stuk van negentig" Die zijn plotse ling onvindbaar. Bij die politie-actie komt het tot taferelen, die we alleen in wild west films voor mogelijk zouden houden. Op 11 juli werd op het kruispunt van de twee hoofdstraten van Paler mo door de politie geschoten op een racewagen, waarvan de inzittenden even flink terugschoten. Even leek het alsof de racewagen, die met een enorme vaart al vurend door alle verkeerslichten ïeed. op de scherpe hoek van de Via Marqureda zou om slaan. Er bleven maar twee wielen aan de grond en de wagen steigerde alsof hij zich in de lucht wilde ver heffen. Maar de blijkbaar voortreffe lijke schauffeur nam nog een paar hoeken en verdween in het labyrint van oude steegjes. De politie in een klein Piatje had het nakijken. Bijna een klap Die chauffeur was de 23-jarige Pietro Lalicata. die al meermalen aan de politie wist te ontsnappen. Hy is verwikkeld in een ander typisch Ma- fia-geval: in een buitenwyk van Pa lermo woonde tot. voor kort een schatrijk en machtig aannemer, een „man van respect". Filippo Bonura, Eigenaar van een Cadillac, die hy 's nachts voor zyn huis parkeerde. Op de ochtend van 23 mei zag hy een zesjarig Jongetje, dat bezig was een vuurtje te stoken vlak by zyn wagen. Bang dat de benzine vlam zou vatten, joeg hij het kind weg en twee minuten later stond de toorni ge moeder voor hem, die zonder een woord te zeggen hem een klinkende klap om de oren gaf. Bonura wilde terugslaan, maar ook een „Mafioso" is op Sicilië een ridder en heeft eer bied voor een vrouw, zeker voor een vrouw, die een baby verwacht. Hij stapte dus in zyn wagen, toegejuicht door de omstanders die in zyn edel gedrag de echte „Mafioso" eerden. Maar de volgende ochtend om zes uur stond de man van in elk geval door hem bedreigde vrouw voor zyn deur. een timmerman Salvatore Gambino geheten. Hy eiste genoegdoening voor het feit, dat Bonura het had gewaagd dreigend de hand op te heffen tegen zyn vrouw. Bonura met zyn 29-ja rige zoon Michele volgden Gambino. lid van een andere „cosca", naar een stille plek. waar een messengevecht „de eer" van de twee mannen hoog zou houden. Maar onderweg haalde Gambino een pistool uit zyn zak en schoot vader en zoon Bonura zonder pardon neer. \S raak Op dezelfde dag nog werden de twee slachtoffers met grote plechtig heid begraven. Zoals steeds, wanneer het om vooraanstaande „Mafiosi" j gaat. was de kerk te klein voor de honderden bloemenkransen. De wraak liet niet op zich wachten. Gambino. die na de dubbele moord l de bergen was ingevlucht, werd de volgende dag gevonden, neergescho ten en ontmand, op een muildier paadje vlak bij Palermo. De buurtge noten namen aan, dat die wraak was georganiseerd door Pietro Torretta. vriend van Bonura en hoofd van de Mafia van die stadswijk. Ook de politie vermoedde dit. maar de „Cos- j ca", waar Gambino bij hoorde, scheen er zeker van en op 19 juni verscheen in die buitenwyk een „Giulietta" met twee „killers" erin. Torretta was kennelijk gewaar schuwd. want nauwelyks had hy de twee moordenaars in zijn huiskamer binnengelaten, of zij werden door zeefd door kogels. De enige, die van die strafexpeditie levend terugkeerde was de chauffeur. Pietro Lalicata. De volgende dag viel het zesde slachtof fer voor een oorvyg, waarmee alleen maar was gedreigd: een zekere Ber nardo Diana, die ervan werd ver dacht Torretta te hebben gewaar schuwd. werd uit een voorbijrijdende „Giulietta" getroffen door twaalf re volverkogels Gevaarlijk Dit zyn de prettige toestanden in Palermo. Of de politie-actie daarin blijvend verandering zal brengen, be twijfelen we sterk. Tenslotte heeft de politie maar één „stuk van negentig" in haar macht, een zekere La Bar- bera. die enkele maanden geleden te Milaan, waar hy „voor zaken" heen was gereisd, op de avond van zijn aankomst werd neergeschoten, maar langzaam van zyn wonden geneest in de gevangenis te Milaan. Er Is sprake van, hem naar Palermo te vervoeren om te worden ondervraagd. Dat is hoogst riskant! Zou deze man, die stellig heel wat geheimen van de Mafia kent, iets loslaten, dan zou dat gevaarlijk wor den voor tal van andere „Mafiosi". Gedurende een zo lange reis (daar gelaten de mogelijkheid. dat hij ont snapt) is de kans heel groot, dat hij Premier Chroesjtsjow is gister ochtend op het eiland Brioni aange komen, waar hy enkele dagen met president Tito un Joego-Slavië zal confereren. De Russische premier kwam enkele uren eerder aan dan was aangekondigd. Chroesjtjow, die zaterdagavond niet het jacht van Tlto uit Split vertrok, werd op de kade door de Joegoslavische presi dent en diens echtgenote verwel komd. In een toespraak tot arbeiders van een scheepswerf in Spilt sprak Chroesjtsjow voor het eerst over nauwere samenwerking tussen Joego slavië en de Oosteuropese gemeen schappelijke markt (Comecon). Hy zei dat Joego-Slavië zich bereid toonde deel te nemen aan de „socia listische arbeidsverdeling" (de Co mecon gebruikt deze uitdrukking voor industriële specialisatie). Waarnemers menen dat Joego- Slavië streeft naar de status van waarnemer binnen de Comecon zon der er volledig lid van te zyn. Chroesjtsjow zei te menen dat sa menwerking de buitenlandse handel van Joego-Slavië zou uitbreiden. „We geloven, dat de Joegoslavische scheepswerven zich in de bouw van bepaalde schepen kunnen specialice- ren". aldus Chroesjtsjow. Dit zou volgens hem een grotere produktie en een verlaging van de kosten in houden. Paul Robeson in Oost-Berlijn Dc 65-jarige Amerikaanse neger zanger Paul Robeson, vergezeld van zijn echtgenote, is gisteren per vlieg tuig uit Londen in Oost-Berlijn aan gekomen. De Robesons zijn op uitno diging van het Oostduitse „Vredes- comité" naar Oost Berlijn gereisd. Men verwacht, dat zij daar tot eind augustus zullen blijven. Eerder dit jaar was gemeld dat de zanger, die indertijd een Stalin-Vre- desprys kreeg, had „gebroken met Moskou". Dit werd toen echter tegen gesproken door zijn vrienden. Zijn aeent in Londen verklaarde thans, dat Robeson naar een Oostduits ge zondheidsoord was gegaan om weer op krachten te komen na zyn licha melijke inzinking. „Wij verwachten hem in vier of zes weken terug". Zoals bekend verbleef Robeson, met veelvuldige onderbrekingen door zijn buitenlandse reizen in Engeland sinds hij in 1958 de VS verliet. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken had zyn pas voor de duur van acht jaar ingetrokken om dat hy niet had willen antwoorden op de vraag of hy lid was van de communistische partij Vanochtend werd bekend, dat Ro beson in Oost Berlijn een ..uitgebreid medisch onderzoek" zou ondergaan. Vrienden van de Amerikaanse neger- zanger hebben meegedeeld, dat hy wordt vermoord. Zelfs in de gevan genis zijn „Mafiosi" hun leven niet altijd zeker. Over dat transport is dus nog geen beslissing genomen. Be perkt zich de politie-actie tot het ar resteren van enkele honderden „uit voerders". zonder dat men de leiders te pakken krijgt, dan is het de Ma fia. die deze zoveelste oorlog tegen de overheid tenslotte gaat winnen. wegens moeilijkheden met de bloede, omloop" wordt behandeld. Een woord, voerder van de Oostduitse „Vredes- raad" waarvan de bestuursleden als gastheren voor Robeson optreden, heeft gezegd: „De heer Robeson heeft ons verzocht, te zeggen dat hij gedurende de medische behandeling die hy hier ondergaat met rust wil worden gelaten". Robeson zag er slecht en vermoeid uit toen hy giste ren in Oost Berlijn aankwam. BliiulenboiHl maakt film van Warmond en Valkenburg In het kader van zyn landelijke filmactie laat de Ned. Blindenbond in Warmond en Valkenburg een film opnemen. De te vervaardigen film Ls Iets bijzonders omdat het niet al leen een documentaire zal zyn, maar het oog van de camera zal zich spe ciaal richten op de inwoners. Op zaterdag 7 september zal een filmwagen door het dorp rijden en zullen de inwoners by hun huis. op de boerderij, op straat en op hun werk gefilmd worden. Het is de bedoeling dat de film ook een beeld van het verenigingsleven zal geven waarvoor een optocht wordt gehouden. De opstelling hiervan vindt in Warmond plaats om drie uur by de St. Nicolaasschool. In het komende winter-halfjaar zullen de films worden vertoond. Öe Ned. Blindenbond hoopt met deze actie belangstelling en sympa thie voor zyn werk te wekken. Een van de doelstellingen van de bond is de blinden economische on afhankelijk te maken. Door de vervaardiging van deze film bewijst de bond verschillende plaatsen een dienst van historische betekenis. In Valkenburg hebben de opna men plaats op vrUdag 6 september. Hier stelt het verenigingsleven zich om 6.15 uur nam. op by het Dorps huisplein. LISSE Overwinning voor Hans van Lierop De tweede rit van de najaarscom petitie, zondag door de Lisser Ren en Toervereniging „De Bollenstreek" over negen ronden op het grote Boenderparcours verreden, heeft een overwinning opgeleverd voor Hans van Lierop. Met een volle lengte ver- Ben van Leeuwen. Mijndert Tjoelker cn broer Harry van Lierop in de eindsprint de baas. Van de twaalf deelnemende A- en B-klassers reden slechts vyf renners de wedstrijd uit. Van de opgevers on dervond Tonny Zeldenthuis nog veel hinder van zyn zaterdags in Lisse opgelopen blessure. De uitslag luidt: 1. Hans van Lierop, de 54 km in 1 uur 20 min. 25 sec.: 2. B. van Leeuwen: 3. M. Tjoelker: 4. Harry van Lierop: 5. H. Rus. Uitslag C-klasse: 1. J. Degenaars. de 30 km in 48 min. 18 sec.; 2. K. Splinter. Jeugdklasse: 1. N. Teeuw; 2. Herman van Lierop; 3. J. Boll. Per 1 oktober a.s. is er op onze FACTUUR AFDELING plaats voor van 1821 jaar, die goed kan typen en rekenen. U.l.o. of gelijkwaardig diploma vereist. Schriftelijke sollicitaties te richten aan directie LEIDSCH DAGBLAD N.V. Witte Singel 1, Leiden. Alle schonlbenodlgdheden voor een nieuwe cursus. Dic taatcahiers v.af 0.29. boekhoud- cahlers, herbariums, knlpboe- ken. multobanden. vulpenhou ders met inktpatronen 2.95. 1 Panda ollpastels. ecollne, plak- kaatverf. A. A. Verhoog. Haar- I lemmerstraat 29. Tel. 22197 - 25374. Alle sclioolbenodlgdheden voor een nieuwe cursus. 4- kleuren ballpoints 4 95 en 6.75. volautomatisch, rekenlinlalen Nestier Arlsto v.af 14.70, glo bes. stifthouders v.af 1.15. A. A. Verhoog en Zonen. Haar lemmerstraat 29. tel. 22197 - 25374. Alle motoronderdelen heeft motorsloperl) Cor Bolman. Hekkelaan 223, Den Haag. tel. 600355. Wist n al dat wy voor schoorsteenvegen drie genera ties lange ervaring hebben? Sinds 1875. Stouten. Schelpen kade 23. Lelden, tel. 21751. De 37 volrijpe, donkere, zachte tabakssoorten-nauw keurig gemengd - zorgen voor het natuurlijke aroma van Golden Fiction. De ta bakken van deze sigaretten worden dus niet gesausd en bevatten geen toegevoegd aroma. de zachtste van alle IE SLEUTELTJES GEVRAAGD ?Gevr. nette werkster mor ochtenden per week. Mevr. Renaue, Lammenschansweg 35, Lelden. liet C'lincoladehuls. Haar lemmerstraat 112. vraagt voor direct flink meisje als leer ling-verkoopster. Loon I30 per week. Net persoon ni.b.b., vraagt kosthuis ln Leiden of rand gemeente. Br. Riebeeckhof 20. Lelden. ZeHlnstructeurs(trlces) ge vraagd voor de maand septem ber. Zeil- en skischool „De Kaag", telef. 02534-333. Gevraagd net meisje voor hele of halve dagen. Mevr. De Roos. Ryngeesterstraatweg 147. Oegstgeest. R Flinke .jongen gevraagd, impenkoning. Haarlemmer straat 141. Lelden. Tart. raagt van part. te koop: werk van Breltner. Is raels. Sluljters, Toorop, Gestel. De Zwart e.d. Br. bur. van dit blad onder no. 16199 k. Gevraagd een 2e en een 3e bediende per 1 september of later. Vijfdaagse werkweek. Banketbakkerij Ravensbergen, Oude Haven 11, Sassenhelm. Telef. 7758. I Te koop of te huur gevraagd stenen schuur, 200 m2 opper vlakte moet vanaf water en weg te bereiken zijn. Brieven Handel6bedryf, Zoeterwoudsc- weg 23. Lelden. Jongeman. 30 jaar, zoekt kamer met pension te Lelden. Br. bur, van dit blad onder no. 16214 k. Flinke Jongen gevraagd. Haarlemmerstraat 141, Leiden. I Gevraagd door net meisje b.b.h.h. een gemeubileerde zlt- slaapkamer, liefst ln het cen trum van de stad. Zo spoedig mogelyk. Br. bur. van dit blad onder no. 195 k. Gevraagd per 1 september zelfstandig dagmeisje als 2e hulp van 9-12 uur. Maandag tot en met vrijdag. Oranjelaan j 1, Wassenaar. Telef. 9525. Gevraagd een Ie en een 2e kapster. Het Kappershuis Rijnbende. Hogewoerd 21. Tel. 20560. Jml. echtpaar zoekt gemeuh. kamer zonder kost. Liefst met keuken. Eloutstraat 6, Zoeter- woude. Zoekt u byverdlenste- avondwerk? Ook helpen wij hieraan. Inl. Postbus 21, H.I. Ambacht. AANGEBODEN Voor de a.s. moeder-, alles voor de nieuwe wereldburger. Kraampakketten v.af 9.50 com- fileet. Drog. Boerhaave. Haar- I emmerstraat 68. Lelden. Schoonmaakbedrijf „He urk". Dagelijkse onderhouds diensten scholen, kantoren, fabrieken, kerken, overheids gebouwen enz. Telefoon 01710- 34125. Te koop woonboot met mo tor, met ligplaats. Bevattende keuken, kamer 2 slaapkamers. Lengte 18 x 3 mtr. Stalen on derbouw. Prijs f 4200.-. Te be vragen Guldemond. Haarlem merstraat 57a. Lelden. Na 6 u. Te koop V.W.-bestel. h.J. '59. Fiat 500. b j '59. Opel Caravan b j. '56. Taunus 17 M. b.J. '58. Te zien Klooster 20. achter Rex-bloscoop Lapjeskatjo. dol op Felix, zoekt goed tehuis. Beethoven- laan 31. Lelden. B jonge katertjes, dol op Fellx. zoeken goed tehuis. Em- malaan 39, Oegstgeest. V.W. de Luxe mei roldak. bouwjaar 1956. Verkeert in prima staat. Elke keuring toe gestaan. Vraagprijs f 1450. For- mosastraat 23a, Leiden. H Te koop aangeboden: Motor BMW. 250 cc. Te bevragen J. v. d. Oever, Rynmond 153, Kat wijk aan Zee. tussen 18-19.30 u. f 100,- beloning die a.s. I echtpaar aan kamers en keu- i ken of gebruik van keuken kan helpen. Br. bur. van dit blad onder no. 152 X. 10 Jur autoryies voor f65.- ln Taunus bij Erkende Bonds- autorljschool Madl. Lelden. Tel. 24066. 10 volle uren autoryies 47.50 Fonkelnieuw lesmateriaal. Ge diplomeerde Instructeurs. Er kende Bondsautorljschool „De Centrale". Veerstraat 31. telef 24600. Popxillerenstraat 9. Roe- lofarendsveen. Wilt U auto ryden? Dan eerst rijles nemen ln de nieuw ste Renault 8 bij autoryschool Irene, Nwe. Beestenmarkt 2. stoffeerwerk. D. v. Smaalen. Herengracht 83. Tel. 25626. Schoorsteenklokken - Hor loges. Keuze uit 100 verschil lende schoorsteenklokken. Teakhout of metaal. Horloges voor elke beurs. Onze merken: Roamer. Prisma ancre. Oris. Tropa. Eigen werkplaats, dus 100% garantie. Uurwerkkll- niek. Lage Ryndyk 8. De echte merkkwal. vast tapijt o.a Paradé extase kla roen Rotterdam, voorradig In diverse breedtes. Koop een merktapyt. Het Karpettenhuls. Herensingel 10. Laat nu uw meubelen op nieuw stofferen. Billijke pryzen Na afspraak binnen een week klaar. Het Karpettenhuls. He rensingel 10-12, telef. 26003. Lelden. Aangeboden te Voorschoten J kamer per 1 september. Br. onder no. 212 k bur. van dit blad. Een ln staat van nieuw ver- 1 kerende Beckers haard, zwart. Slechte 5 Jaar oud. 1 '3 van de prijs. C. Schuytlaan 134. Itenaiilt Daupliine 1956. Kleur wit ln zeer goede staat, t.e.a.b. Rynegommerstr. 6, Zoe- I terwoude, Hoge Ryndljk. Prachtige kamer gemeuhl- leerd met gebruik van keuken tn omgeving van Lelden te huur aangeboden. Telef. 01718- 4599. 's Avonds van 6-7 uur. Aangeboden door omstan digheden een mooie Jonge boxer teef. Karei Doormanstr. 12, Noordwyk aan Zee. Gestoffeerde zonnige zlt- slaapkamer aangeboden met stookgelegenheld en gebruik van keuken. Uitzicht Jan van Houtkade. Voor rustig meisje of Jonge vrouw. Br. bur van dit blad onder no. 177 k. Deze week wegens vakantie Sesloten. Kledlngmag. Leune. anvossensteeg 67, telef. 22415- 32256. Te koon aangeboden: een woonboot Koopprijs f3000.-. Ook geschikt als weekelndboot. Br. bur. van dit blad onder no. 188 k. Jawa brommers f 200.- goed koper. 2 versnellingen, voor- en achtervering, km.-teller, ge reedschap, pompje enz. Nu toermodel f 475.-. Sportmodel f 555. Hoofddealer ls natuurlijk Firma Dusoswa. Turfmarkt 2-3. Tel. 24409. Alle scboolbenodlgdbeden voor een nieuwe cursus. Spi raalschetsboeken vanaf 0.50, driehoeken 0.40. gradenbogen, tekenborden v.af 10.50, passer dozen v.af 6.J5. kladblocs 0.25. A A. Verhoog en Zonen. Haar lemmerstraat 29. Tel. 22197 - 25374. Likdoorntinctuur niet zekere werking. Per flacon f 1.30. Succes verzekerd. Drog. Boer haave. Haarlemmerstraat 68. Autoryies. Frans Goddyn's| erkende rijschool IVAMOR Snelle, dus voordelige opleiding ln nieuwe Opeis. Madoera- straat 29. Garenmarkt 5. Tel 34430. S| Horlogebanden. Rekbare orlogebanden. staal of dou blé. v.af 3 95 Grote sortering Flxoflex banden. Voor elke pols een passende band. Uur- werkkllnlek: Lage Ryndyk 8. Wy geven f 25.- tot f200.- voor uw oude wasmachine by aankoop van wasmachine of combinatie. Keuze uit alle be kende merken. Ook op termijn. Na 7 uur. Van Eer6«l. Ravel- straat 25. Tel. 30963. SGeld voor uw oude camera j aankoop van een nieuwe, kopen wy uw oude camera terug. Defect geen bezwaar. Ruime keus. zie etalage. Foto- clne Ober. Nieuwe Ryn 18, by Koornbeursbrug. f 75.— voordeel. Vraagt prys- courant van nieuwste Jawa brommers f 475. met 2 versn. Misschien ontvangt U één van de 1000 waardebonnen a f 75 Dealer: Dusoswa. Turfmarkt 2-3. tel 24409 of Jawa Import Postbus 66. Industriekade 1, Sassenhelm. Tel. 02532 - 7683. Voor al Uw lompen, papier en metalen naar P. Voorzaat. Caeclllastr. 49. hoek Lysbeth- steeg. telef. 26574. WIJ halen ook af. Chinees eten? Bami, Nasi, uzarensla per 500 gr. 11.—. Rybewljs Ryscbool Hen riks, erkend gediplomeerd Instructeur, Lekstraat 55, tel 33623. geeft rilles ln de nieuw ste Slmoa's 1963. Verhuur van nieuwe luxe automobielen, o.a. Mercedes. Opel. Slmca. V.W en D.AF Bierman's automoblelbedrhf Lelden N.V., Oude Singel 66. telef 34403. Rotan sclielpstoel vanaf f 13.50. talels 5 mm. glas plaat. vanaf f 14. Rotanstuur- mand met haken en hengsel, grote maat f7. loperkussens voor elk model rotanstoel. Rotan6toelen. wiegen, mand werk enz. G. P. v. d. Vaart, Pleterskerkkoorsteeg 24. telef. 30534. S| Keukentafels, keukenstoelen eukenkasten. keukenkrukken pannenrekken, stryktafels, droogrekken. medicijnkastjes enz. Vraagt prils. Voordljk6 Houthandel. Lange Mare 106, Tel. 22017, Lelden. Mooie rake pasfoto's voor alle doeleinden. Klaar ln 24 uur. Alleen by: A. G. Ober, fotoclne, Nieuwe Ryn 18. tel 24134. Reparatie alle soorten meu belen. Wij verzorgen ook Uw Halve kip. botermals f 1.75. Automatiek Rian, Maresingel no. 75. Gebruikte bromfietsen te koop. Berlnl. Solex, Sparta. Pucn. D.K.W., Monarch. Rap en Batavus. W. Hooymans, Rijksstraatweg 328. Wassenaar. Tel. 5143. Leer goed en vlug autory- den by auto- en scooterry- school Militant. Ook het adres voor luxe verhuur. Pres. Steyn- straat 20. Tel. 22779. Theor. ex. schrlfteiyk. Oud- examinator geeft Iedere dins dag 8 uur nam. verkeersles met dia's en verkeerstafel en examenvragen voor ledereen. Leslokaal: Evertsenstraat 89. Kwak"s Verkeerslnst., Zoeterw. lngel 104. Tel. 22803. Nieuwe auto's zonder chauf- 'feur. Taunus 17M. Consul, Opel Rekord. Volkswagen. Ang- lla. VAV.-busjes met radio. All-risk verz Werkhoven's Garagebedrijf. Maredyk 34 a. Tel 22300 - 32735. 50 gebruikte snelbroromers, alle merken en prllzen. Finan ciering mogelyk. Tevens rijwie len als nieuw, met garantie. Tempo. Groenmarkt hoek Schoolstraat 2. Den Haag. Lelden. Tel. 26753. b.g.g. Wou- bruggc tel. 01729 IJ 286. Schoonmaakbedrijf Modern ïeeft voor al uw schoonmaak werk .kantoren, gebouwen, pla fonds en gevels, nog te betrek ken huizen. werksters en schoonmakers beschikbaar. Tel. 01710 - 23569. Postbus 265 Automatisch wassen, de droom van Iedere hulsvrouw. Deze droom wordt werkeiyk- held by Teske voor f6.40 p. w. Geen aanbetaling. Geen onder houdskosten. Hulp ln de huls houding kost u meer. Dit biedt Teske. Doezastraat 5. Televisie kunt u nu huren, geen onderhoudskosten, geen aanbetaling. Merk naar keuze, 43 cm. t v. f 4.75 p. w.. 59 cm. t v. f6.40 p. w. Dit biedt al leen Teske, Doezastraat 6. Tel. 26164. Heren poshorloge, 17 st. anker, schokvrij, on.br. veer. waterproof, koopt u bij ons met garantie en goede service voor f 29.75. De vakzaak v. d. Water Haarlemmerstraat 207. Con tante verkoop. Uw voordeel. Voetballers! W|| hebben de complete sortering Adidas, Puma. Quick, Maestro voetbal schoenen en voetbalkleding van Jansen en Tllanus. Door ons kassabonspaarsysteem steunt U Uw vereniging. Sporthuls Van Delft, Steen6traat 45. \oetbaI-, korfbal-, handbal en hockeyspelers, wij hebben de complete sortering Adidas, Puma. Quick cn Maestro veld- sportschoenen v.af f 13.95. Na tuurlyk weer by Sporthuls Van Delft. Steenstraat 45. Sporthuls Van Delft ls een begrip voor voetballers, hockeyers, korfballers. Judoka's, schaatsers, wintersport enz. enz. enz. Van Delft geeft het voor de helft. Steenstraat 45. 500 nierkfletsen ln vele kleuren en uitvoeringen voor radig. Prijzen vanaf f 125.— compleet. Van zyp. Haarlem merstraat 295. Korevaarstraat no. 6. Gebruikte bromfietsen voorradig. Door Inruil verkre gen. door vakmensen nagezien. Van zyp, Haarlemmerstraat 295. Lelden. Telefoon 22082. Batavus. Berlnl. Puch, So lex. Rap. Gazelle. Monarscoot, Magneet. Locomotief. Avaros bromfietsen. De grootste keu ze. Van Zyp. Haarlemmerstraat 295, Korevaarstraat 6. DIVERSEN Ruiling: Een heel huls,met winkel. Bev.: ben.: winkel, tussenkamer, keuken. Boven: ruime zitkamer. slaapkamer, boven twee sl.kamers en zolder. Gaarne heel huls met tuintje. Br. bur. van dit blad onder no. 137 k. Behaal illt studieselzoen een diploma Engels. Handelscor respondentie of spreekvaardig heid. Privé en clubles Bevoeg de leraren. Postbus 213. Boxer liet halsband om meegelopen. Boerhaavelaan 49.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 9