Belangrijkste punten van Saigon sinds zondag bezet Losgeslagen booreiland voor stranding behoed Secretaris generaal: Ver. Naties sterker in liet afgelopen jaar Cabot Lodge lieden officieel op bezoek bij president Ijjeni Engelse zeesleper verliest zijn sleep Na 64 jaar uit de gevangenis (0t fc/ Britse nazi's verspreiden pamfletten Mijnwerkers vanavond vrij WEERBERICHT Spoedig een Indonesische ambassadeur Nederlanders klaren moeilijk karivei Meer stakers in Asturië tettivs Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 26 AUGUSTUS 1963 No. 31043 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Vietnam, Henry Cabot Lodge, zou vandaag door president Ngo Dinh-djem wor den ontvangen. De nieuwe Amerikaanse vertegenwoordiger zou bij die gelegenheid het standpunt van zijn regering inzake de crisis in Vietnam uiteenzetten. Gisteren zijn in de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon honderden studenten en andere jongelui gearresteerd. Volgens een overigens nog onbevestigend bericht zou bij een betoging op de centrale markt een meisje zijn gedood. Saigon is thans één groot fort. Poli' tie en militairen hebben de voornaamste punten van de stad be- zet. Pantserwagens en luchtdoelgeschut helpen de regering be schermen. Alle universiteiten en scholen zijn tot nader order gesloten. Groot aantal arrestaties Uit Washington wordt bericht, dat de aanvallen op de boeddhistische pagoden zün uitgevoerd door de po litie en speciale eenheden van Ngo Dinh-nhoe. de broer van de presi dent. die grote invloed heeft °P de staatszaken en die daarbij sterk ge steund wordt door zijn echtgenote, de fanatieke anti-boeddhistische me vrouw Nhoe. Het gewone leger, on der leiding van generaals die voor het merendeel boeddhisten zijn (de presidentiële familie is rooms-katho- liek), heeft niet aan de aanvallen op de pagoden deelgenomen en beperkt zich tot de handhaving van de staat van beleg. De telefoonverbindingen met de .buitenwereld werden zondag verbro ken, toen militairen en politieman en de belangrijkste punten in Sai- n bezetten en pantserwagens en chtdoelgeschut in stelling werden [gebracht. Het paleis van president "Tgo Dinh-djem kreeg een zo zware .ewaking als het nog nooit had sinds het begin van het conflict met de boeddhisten in begin mei. De uni versiteiten en middelbare scholen werden ook onder krachtige bewa king van militairen en politiemannen gesteld. 01 Twee Amerikanen en een Brit. die zaterdag als fotograaf of als corres pondent getuige waren van inciden ten in Saigon en werden aangehou den. zijn gisteren in vrijheid gesteld. }T| Dc films van de fotografen waren door de politie onbruikbaar gemaakt. In de noordelijke stad Hué werd gisteren door de regering een massa bijeenkomst georganiseerd. De naar schatting 12.000 aanwezigen schenen De Britse nationaal-socialistische beweging heeft in de afgelopen zes weken ongeveer 10.000 vlugschriften met leuzen, waaronder anti-joodse, naar West-Duitsland gestuurd voor verspreiding. Dit heeft een woord voerder van dc beweging gisteren in Londen bekendgemaakt. Hij zei dat er meer propagandamateriaal van de zjjde der Amerikaanse nationaal- socialisten zal volgen. De woordvoerder zei dat het mate riaal in eerste aanleg naar West- duitse bedrijven en zakenlieden wordt gezonden. Daarna zouden de vlug schriften bestemd zijn voor „alge meen gebruik". In de nacht van zaterdag op zon dag werden uit Engeland afkomstige anti-joodse affiches aangebracht op het gebouw van de joodse gemeen schap in de Britse sector van West- Berlijn. Twee weken tevoren was dit gebeurd met het gebouw van de joodse gemeenschap in de West- duitse stad Frankfort. weinig enthousiast. Waarnemers hadden de indruk dat de deelnemers gedwongen waren mee te doen. Vol gens een regeringscommuniqué is het merendeel van de in Hué aange houden docenten vrijgelaten. Slechts een gering aantal werd nog gevangen gehouden. Ook zou een aantal boed dhistische functionarissen naar de pagoden mogen terugkeren. In het communiqué werd voorts gezegd, dat de regering met een aantal „officiële vertegenwoordigers van het boed dhisme" streeft naar een „bevredi gende regeling van de problemen in de sfeer van het boeddhisme". De reddingsploegen in Hazleton (V.S.) zjjn gisteravond begonnen met het verbreden van het onderste deel van het boorgat waardoor de 58-ja- rige David Fellin en de 28-jarige Henry Throne, die al veertien dagen door een instorting in een mjjn in Hazleton. Pennsylvania, opgesloten zitten, omhoog gehaald moeten wor den. Als alles meeloopt hoopt men de mannen vanavond levend terug te zien maar men moet zeer voorzichtig te werk gaan omdat de trillingen van de reusachtige boor, die het gat van dertig tot 45 cm moet verbreden, nieuwe instortingen kunnen veroor zaken waardoor men mogeljjk dagen achterop komt. Er Is nog steeds geen nieuws van de derde ingesloten mijnwerker, de 42-jarige Louis Bova. die van de an deren gescheiden is door tonnen puin. Men heeft weinig hoop hem levend aan te treffen daar hü by de instorting werd gewond en men niet in staat was voedsel en medicijnen neer te laten. Men zal echter alsnog trachten een smal gat te boren om, zo hfj in leven is, contact met hem te maken. Ontslag genomen Een voormalige raad van de Zuid vietnamese ambassade in Manilla, die op het ogenblik bij vrienden in de buurt van Parijs logeert, heeft za terdag medegedeeld zijn ontslag te hebben genomen ais protest tegen de „politiek van onverdraagzaamheid en d'HMuur der Zuidvietnamese rege ring". in Straatsburg hebben Vietnamese studenten de „barbaarse en onmen selijke onderdrukking door de rege ring van president Djem tegen de boeddhistische geestelijkheid en ge lovigen" plechtig veroordeeld. Cambodja heeft secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties verzocht onmiddellijk tussenbeide te komen in het godsdienstgeschil in Zuid-Vietnam cm „de onschendbare rechten van de enkeling en vrijheid van godsdienst te herstellen", aldus het Cambodjaanse persbureau. Cam bodja verzoekt ook zo mogelijk een speciale zitting van de Algemene Vergadering van de VN bijeen te roepen om de kwestie-Zuid-Vietnam te bespreken. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Oe Thant, heeft zondag alle landen ter wereld opge roepen het gedeeltelijke kernstopver- drag, „dat de wereld nieuwe hoop op vrede en vooruitgang heeft gegeven", te ondertekenen. Oe Thant deed dit in een voorwoord op zijn jaarrapport. De internationale toestand is verbe terd en de Verenigde Naties zijn door de ontwikkelingen in het afge lopen jaar sterker geworden, schrijft hij. Het belangrijkste vraagstuk van onze tijd blijft het bereiken van vol ledige ontwapening. In dit verband zijn het gesloten verdrag en de „hete lijn" tussen Moskou en Washington" van zeer groot belang. De secretaris-generaal wees op de waarde van de VN als „een gelegen heid voor een gesprek" tussen sta ten, die geschillen hebben en haalde als voorbeeld aan de Cubaanse crisis van oktober en de vreedzame over dracht van West-Irian door Neder land aan Indonesië. De toestand in Kongo is in 1963 „zeer aanzienlijk" verbeterd en het mandaat van de VN is er grotendeels vervuld, vooral in militair opzicht. Oe Thant zegt te menen, dat het tijd is „de snelle terugtrekking" van de VN-troepen te overwegen. De financiële toestand van de we reldorganisatie is in het afgelopen jaar ernstig gebleven, tengevolge van het niet betalen door enige leden van de bijdragen voor de operaties in Kongo en het Midden-Oosten. Hieronder zijn de Sowjet-Unie, Frankrijk en Zuid-Afrika. Op 30 ju ni was er voor deze twee operaties een schuld van 72 miljoen dollar (ongeveer 260 miljoen gulden) en 27.300.000 dollar (ongeveer 97 mil joen gulden), aldus Oe Thant. De secretaris-generaal noemt de toestand in Zuid-Afrika „een bron van toenemende zorg" en doet een beroep op dat land zijn apartheids politiek te laten varen. Portugal „heeft eveneens geweigerd met de VN samen te werken of hun besluiten uit te voeren" in de Afrikaanse gebie den. In zijn laatste rapport had hy I gesproken van „een vertrouwenscri sis" die de VN bedreigde door de toetreding van vele nieuwe onafhan kelijke Aziatische en Afrikaanse lan den en het verschuiven van de krachtsverhouding in de organisatie. „Vandaag, een jaar later, voel ik dat ik kan zeggen, zonder van onge grond optimisme te kunnen worden beticht, dat deze „crisis" grotendeels is opgelost", aldus Oe Thant. „V.N. rekenen onvoldoende met menselijkheid" „De Verenigde Naties houden meer rekening met politieke opportuniteit dan met menselijkheid", aldus con cludeert de Londense „Daily Tele graph" uit bepaalde wereldgebeurte nissen. Zij hebben er verkeerd aan gedaan, aldus het blad, zich in te laten met de binnenlandse twisten in Kongo. Nog minder te veront schuldigen is de houding ten aanzien van de Egyptische invasie in Jemen. De V.N.-missie is in feite gebruikt om te voorkomen dat versterkingen uit Saoedi-Arabië de Jemenitische koningsgezinden konden bereiken, terwjjl er geen ernstige poging ge daan werd de Rode Zee te sluiten voor Egyptisch oorlogsmateriaal Daar komt nog by, dat Oe Thani heeft getalmd bü het instellen van een onderzoek naar beweringen over wreedheden by bombardementen. Het is ook onbegrijpelijk waarom hij niet heeft geantwoord op het beroep van de regering van de imam, nadat bekend was geworden dat de burger bevolking op niets ontziende manier werd gebombardeerd. Over dit alles staat geen letter in Oe Thants ver slag over zyn leiding. Dat is een belangrijk verzuim, waardoor het erop lijkt, dat de Ver. Naties zich bü haar beslissingen meer laten leiden door politieke opportuniteit dan door menselijkheid". Zaterdag slipte op de weg van Delden naar Almelo een grote tankauto. Het gevaarte schoot van de weg en vernielde een oude arbeiderswoning. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. want het echtpaar tertje waren niet thuis. De heer Peeze had met zijn dochtertje net het huis verlaten. Ze waren Peeze en zijn tweejarige doch-nog geen honderd meter weg Veranderlijke bewolking De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: veranderlijke bewol king met enkele buien. Iets lagere temperaturen. Matige tot krachtige en langs de kust af en toe harde Wind tussen zuidwest en west. (Opgemaakt om 11.15 uur) STRANDVERWACHTING Buienstoring nadert in Engeland. Morgen wisselend bewolkt met op de meeste plaatsen een bui. Nog een te krachtige westelijke wind. Koel, over dag 16-18 graden temperatuur; zee water 17 graden. Vooruitzichten: westelijke lucht stroming blijft zeer hardnekkig met koel en te ontstuimig strandweer. 27 AUGUSTUS Zon op: 05.42; onder 19.41 uur; Maan op: 14.20; onder: 23.13 uur. Hoogwater in Katwijk: 8.11 en 20.38 laagwater: 3.46 en 16.00 uur. (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) Tijdens een volksdansfeest in Cetinje in Joego-Slavië, dat ook bijgewoond werd door het echt paar Chroesjtsjowsloot ook de echtgenote van de txussische premier zich aan bij de dansers. Mevr. Chroesjtsjow in actie tij dens een van de dansen Busongelukken: 27 doden By een busongeluk in Columbia zijn zaterdag vüftien landarbeiders om het leven gekomen en tien an deren gewond. Tüdens een afdaling begaven de remmen het, waarop de autobus, waarin 56 mensen zaten, van een brug in zee stortte. Bü de botsing tussen twee auto bussen nabij Gorgan, in het noorden van Perzië, werden zaterdag twaalf mensen gedood en vüfendcrtig ge wond. Het perceel, dat de Indonesische regering aan de Kerkeboslaan 2 te Wassenaar heeft staan daar heeft de viering van de 17de augustus voor de in Nederland verblüvcnde Indo nesiërs plaatsgehad wordt geheel gerestaureerd en tot ambtswoning ingericht voor de te benoemen ambas sadeur. Naar verluidt zou diens be noeming op korte termün te ver wachten zijn. Twee sleepboten van het Bureau Wijsmuller uit IJmuiden waren vanochtend nog steeds bezig het losgeslagen booreiland „Hubinsel" van de United Towing Company uit Hull, dat zater dagmiddag omstreeks half drie op de Noordzee van zijn sleepboot lossloeg, naar IJmuiden te slepen. Het is nog niet bekend, wanneer de sleep daar zal arriveren, omdat de stormachtige wind veel ver traging veroorzaakt. De Engelse sleepboot Serviceman was met het eiland onderweg van Emden in Duitsland naar Southamp ton waar een Britse firma op de En gelse zuidkust voor werkzaamheden hem zal gaan gebruiken. Het om vangrijke gevaarte is dertig meter lang, achttien meter breed en heeft een diepgang van zes meter. Toen het eiland door het breken van de sleepkabel van de sleepboot was los geraakt, stuwde de krachtige wind het eiland steeds dichter naar de kust. Het bureau Wijsmuller uit IJmuiden zond op een radiomelding van de Serviceman onmiddellijk haar zeesleepboot „Simson" naar zee om eventueel bijstand te verlenen. Later ging ook de sleepboot „Nestor" naar buiten. De gezagvoerder van de „Ser viceman" weigerde echter aanvan kelijk alle hulp en verzocht ruim baan, omdat hy zelf pogingen wilde doen het eiland vast te maken. Zaterdagavond waren de „Simson" en de „Nestor" bij het eiland en had de „Serviceman" nog steeds niet I vastgemaakt. Het booreiland was slechts nog negen mijl uit de kust verwijderd. Het was intussen dicht bij de zandbanken voor de kust bü Texel gekomen en de toestand werd steeds kritieker. De IJmuidenaren ging daarna tot handelen over. Vastgemaakt I Kapitein H. van der Wiele van de „Simson" besloot een poging te doen de „Hubinsel" voor stranding te be- hoeden. Het kostbare eiland werd in Drs. Sjarif is zaterdagochtend van I Schiphol naar Djakarta vertrokken, i naar het heet voor routine-bespre- kingen. De heer Sjarif heeft uitge- I breid foto- en documentatiemateriaal meegenomen, o.a. foto's van alle vas- 1 te goederen van Indonesië in Neder- I land, van de ontvangst op 20 augus- I tus j.l. in kasteel Oud-Wassenaar, enz. het licht van de schynwerpers gezet en op 'n moeilijke zee manoeuvreer de de „Simson" tot dicht by het booreiland. Met veel moeite slaagden de IJmuidenaren erin de sleepverbin- ding tot stand te brengen. Het was toen omstreeks half drie in de nacht van zaterdag op zondag. De afstand tot de Texelse duinen was toen nog slechts één mijl. Daarna ging ook de Nestor tot actie over. Kapitein A. Pe- risutti en zyn mannen slaagden er eveneens in vast te maken. De twee maal 1200 pk van de zeeslepers trok ken het eiland nu verder uit de kust in noord-westelijke richting de Noordzee in. De gezagvoerder van de Britse „Serviceman" kon toen aan zyn reders melden, dat het eiland weer was vastgemaakt, echter door de twee Nederlandse sleepboten. De mynwerkersstaking in de Spaanse provincie Asturië, die nu al bijna zes weken duurt, blijft zich uit breiden. Drie mijnen in de buurt van Nalon die weer waren opengesteld, zün zaterdag opnieuw gesloten, waarmee het aantal mynen, dat de afgelopen week werd heropend maar weer moest worden gesloten alleen al in dit gebied twaalf bedraagt. Byna niemand heeft zich, toen de mynen weer werden opengesteld, op het werk gemeld. Sinds vrijdag ligt ook in drie mijnen Ponferrada, in de pro' vincie Leon, het werk stil. Hier sta ken ongeveer 2500 mijnwerkers. Ook onder de andere mijnwerkers in dit steenkoolbekken zou grote ontevre denheid heersen, zodat een uitbrei ding van de staking te verwachten valt. In totaal zijn thans naar schat ting 20.000 mijnwerkers in staking. Man van 84 weet niet meer hoe <le wereld er uitziet Op Zondag zijn de „Simson" en d© „Nestor" met wisselende vaart met de „Hubinsel" op weg gegaan naar IJmuiden. Daarbij ondervond men veel hinder van een lastige zee ver oorzaakt door een bries met wind kracht 6 uit zuid-westelijke richting. Gisteravond veranderde dit in storm weer met windkracht 8. De loods- diensten op de Nederlandse kust wer den er zelfs voor gestaakt. Het trans port was vanochtend acht uur nog zeven mijl noord-westelijk van IJmuiden. Getracht zou worden het booreiland hedenmorgen de haven van IJmuiden binnen te slepen. Daar de poten van het eiland zes meter in het water steken zullen de zee slepers de „Hubinsel" via de Noor- dersluis naar het binnenspuikanaal moeten brengen. Daar zal het eiland dan weer worden overgedragen aan de Engelse sleepboot, die steeds het transport op de Noordzee op enige afstand heeft gevolgd. Kettingbotsingen op Rijksweg 12 Een reeks kettingbotsingen op de noordelijke rybaan (van Utrecht naar Den Haag) van Rijksweg 12 veroor zaakte gisteravond van ongeveer half acht tot na tien uur grote ver traging van het verkeer. Er vormden zich kilometerslange files, die by tüd en wyle reikten van het viaduct bü Woerden tot het verkeersplein Ouden rijn bü Utrecht. Een tüdlang moest het verkeer over Woerden en Bode graven omgeleid worden. De opstopping begon bü de afrit ten naar Linschoten en Woerden door een aanrijding, waarvan de ge volgen niet ernstig waren. Het slechte zicht en de grote drukte op de weg werkten in de hand, dat nog vele botsingen ontstonden, waarbij ten minste dertig auto's min of meer beschadigd werden. Hier en daar deden zich ook persoonlijke ongeluk ken voor. Deze waren niet ernstig. Een vrouw uit Rotterdam had zulke ernstige verwondingen opgelopen, dat zü naar een ziekenhuis in Woer den moest worden overgebracht. In de Verenigde Staten zal een ge vangene die de afgelopen 64 jaar in de gevangenis van Chester (Amerika» heeft gezeten, waar- schünlyk in november op erewoord in vrijheid worden gesteld, maar hij weet nog niet waar hü naar toe moet. Het is de 84-jarige Richard Honeck die in 1899 tot levenslange gevan genisstraf werd veroordeeld, nadat hij schuldig was bevonden aan moord op zyn voormalige onder wijzer. Tydens zyn gevangenschap heeft hü eenmaal een brief gekregen (vier regels die zijn broer in 1904 schreef» en tweemaal bezoek «een vriend die hem in 1904 opzocht en een verslaggever die kortgeleden op het bezoekuur kwam). Honeck weet niet of zyn broer en zusters nog leven. „Ik denk dat ik erg voorzichtig zal moeten zyn als ik op erewoord word vrijgelaten. Er moeten verschrikkelyk veel voertuigen en mensen zyn, in ver gelijking met wat ik me herinner", aldus Honeck die door een bewaker een rustige gevangene wordt ge noemd. Het record op het gebied van lang durig gevangenzitten was tot dus- vei- de 62 jaar die Martin Dalton wegens moord had uitgezeten, toen hy in 1960 in de staatsgevangenis van Rhode Island overleed. Uit het Leidsch Dagblad van 26 Aug. 1863: Het gebruik van petro leum voor het havenlicht te Blokzijl voldoet uitmuntend. Volgens de zeevarenden ver spreidt het een veel helder der licht. Als een bijzonderheid meldt men uit Zwolle, dat op den vischafslag een schel- visch is aangevoerd en ge- f vangen in de Zuiderzee, die het buitengewone gewigt had f van 2 Nederl. ponden. j|

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1