Amerikaans Congres moet vier maanden overwerken iiMii maar geen verrader Slansky schuldig aan KjHsBp grove overtredingen, Miljoeiieiiplamien van Jaarbeurs te Utrecht Festival Cinestud "63 van 13-20 september Volle agenda wekt bijna angstdromen Franse vrouw zucht over prijsstijging Koppelbazen kopen vakmensen weg van werven in noorden TAPTOE DELFT Sociale regering stabiliteit van de in Parijs bedreigd Rigoureuze verbouwing van de reden burg-gebouwen Reeds 53 films ingezonden LE1DSCH DAGBLAD DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1963 Advertentie Niet gereed voor Kerstmis a.s. (Van onze corrspondent in Washington) Vele stervelingen, die het niet Senator hebben gebracht, tennen dat nare soort dromen, yaarin men beseft dat een txamen nadert, terwijl men nog ongelofelijk veel boeken door tioet worstelen. Indien Ameri- ka's Senatoren en leden van het Suis niet al te ver boven de passa verheven zijn en die ttdruk krijgt men inderdaad lan zullen ook zij angstdromen kennen van dergelijke aard. De (genda staat vol met belangrijke :tsontwerpen, doch de voor- Felle verwijten aan NEHROE Tijdens een debat in het In- base Lagerhuis over een motie an wantrouwen tegen de rege- ing, dat door de niet-commu- jistische oppositie is ingediend, leeft een socialistische leider, de feteraan dr. Ram Manohar Lo- lia, scherpe kritiek op premier jïehroe geuit. Hij zei dat 270 biljoen mensen in India van drie jnna (ongeveer 15 ct.) per dag loeten leven, terwijl Nehroe Irie roepies (ongeveer een ijksdaalder) per dag aan zijn |ond besteed. „Ik kan niet eens leer boos op hem zijn, ik heb ledelijden met hem", aldus ohia. lLohia, de 53-jarige leider van een Vialistische splintergroep, besehui- 'de Nehroe van „kastenbeleid" en n het voortrekken van leden van n familie. H(j eiste Nehroes aftre- ai en noemde de regering van de ingrespartij „een nationale schan- De minister van Financiën. Desai, Sedert begin januari zijn er in het Congres geen besluiten van groot formaat genomen. De werkelijk be langrijke onderwerpen worden opge houden in de commissies, waar veel tijd besteed wordt aan ..verhoren" van deskundigen. Aan de Senaatkant van het Capitool zijn op het ogenblik zulke ..hearings" aan de gang over het kernstopverdrag. dat pas van kracht kan worden, indien de Senaat met een meerderheid van twee der den zich ten gunste van die overeen komst uitspreekt. Zoals reeds eerder gemeld, maakt dit bedrag een goede kans. Maar er wacht meer groot werk: de regering wenst belastingverlaging en belastinghervorming en de bood schap van de president om ingrij pende verbetering te krijgen in de I rasverhouding is nu al meer dan j twee maanden oud. Op 28 augustus komt er een grote opmars naar j Washington, een geweldige demon stratie van zwarten en blanken, die aan de neger volledig burgerrecht willen geven. Aanvankelijk dacht men dat die demonstratie samen zou vallen met het hoogtepunt van het burgerrecht-debat in het Congres, maar thans ziet het er naar uit, dat het Congres eerst later het beslissen de stadium zal bereiken in de behan deling van dit onderwerp. De spoorwegcrisis is nog steeds niet opgelost. Het is heel goed mogelijk, dat het congres ook daar b(j be trokken zal worden. Verder verwacht men nog uitvoerige debatten over de hulp aan het buitenland en moet het Congres nog steun verlenen aan van de betalingsbalans. Met ziet: de Congresleden hebben stof te over voor boze dromen! Filibuster In het buitenland zal men vooral belangstelling hebben voor de wet over de burgerrechten, die rasmoei lijkheden moet oplossen. Dat er zulk een wet doorkomt, in de tweede helft van 1963. kan men wel voorspellen. De vraag is alleen, zal de wet, die tenslotte aangenomen wordt, ver ge noeg gaan om de spanningen te ver minderen? Het lijkt waarschijnlijk, dat de ne gers krachtens zulk een wet meer recht op tewerkstelling zuilen krijgen, dat hun stemrecht beter ge garandeerd zal worden en dat zij bereidende acties voltrekken rich wclUcht door middel zich uiterst langzaam. Het Con gres streeft er doorgaans naar met Labor Day klaar te komen (de eerste maandag in septem ber), maar dit jaar verwacht men, dat de zittingen niet of nauwelijks voor Kerstmis zullen eindigen! vorderingen zullen maken in hun streven naar goed onderwijs, tezamen met blanken. Maar het is lang niet zeker, dat er voldoende stemmen te vinden zijn voor een deel van de wet. waarbij hotels, bioscopen, restaurants enz. voor Iedere bezoeker open zou den moeten zijn, ongeacht zijn 1 huidskleur. Tegen zulk een sectie in de wet zullen de conservatiefste elementen van een „filibuster" een dood-praterij verzetten. En het zal heel moeilijk i zijn voldoende Congresleden te vin den, die bereid zijn (met een meer derheid van twee derden) zulk een sabotage-poging te torpederen. Op dit moment zijn daarom de kansen op een zeer vergaande wet op de burgerrechten niet zo groot. En juist het feit, dat zy in tal van openbare gelegenheden in het zuid oosten niet worden toegelaten, kwetst de negers in hoge mate. Banen, on derwijs en stemrecht kunnen op den duur belangrijker voor hen zijn. maar de dagelijkse vernedering treft het sterkst. En daarom is het nog niet te voorzien, hoe de negers zul len reageren, indien het Congres hun inderdaad die sectie over de „open bare gelegenheden" zou onthouden. 29 aug. t/m 7 sept. Kaartverkoop bij de V.V.V.'s Den Haag (Parkstraat), Rotterdam (Stadhuisplein) en Delft. Bestelkaarten bij alle V.V.V.'s. Prijzen vanaf f. 1.50. Het Tsjechische hof van appel j van Financiën, die ook waren te- Wie is Eisenhower? Het gaullistische blad „La Nation" heeft aan tien Franse kinderen tus sen de 12 en 14 jaar de vraag voor gelegd: wie is Eisenhower? Twee kinderen zeiden: ..Hy is een Amerikaan". De overigen noemden de oud-president der Ver. Staten: een buitenlander, een soldaat, een generaal, een held. een filmster, een auto-coureur, een held uit de oorlog in Indo-China en president van de Verenigde Staten. heeft Rudolf Slanskv. de Tsjechische cummunistlsche partijleider, die in 1952 wegens verraad werd doodge schoten. „van alle punten" van de oorspronkelijke tenlastelegging vrij gesproken. Slansky is echter niet postuum op nieuw opgenomen in de communis tische party* Hü Is gerangschikt in een groep die „grove overtredingen van de statuten en beginselen van het partywerk heeft begaan. Het centrale comité van de Tsje- chcslowaakse party had in april be sloten Slansky buiten de partij te houden, terwijl „vele anderen" op nieuw in de partij werden genomen, aldus het persbureau Ceteka. Acht anderen, die tegeiyk met Slansky werden terechtgesteld, onder wie Vladimir Clementis, voormalig minister van Buitenlandse Zaken. Rudolf Margolius. voormalig vice- minister van Buitenlandse Handel, rechtgesteld, zijn onAeven van de beschuldiging van ruisdadige over tredingen tegen de staat, echter niet van andere beschuldigingen. Allen waren wegens verraad, spio nage. sabotage en andere beschuldi gingen. waaronder Titoisme, Trotzki- isme en zionisme, veroordeeld in het grootste communistische proces na de tweede wereldoorlog, dat een week duurde. Deze gegevens zyn vervat In een „officieel rapport over de resultaten van de herziening van de politieke processen van de jaren 1949 tot 1954". In totaal zijn 42 mensen vrygespro- ken. Sinds 1955 en vooral na het 20ste congres van de Sowjetriissische par ty van Tsjecho Slowakije in 1956, zyn 481 gevallen herzien. In veel geval len werd bewezen dat veroordeelden ongemotiveerd uit de party waren ge stoten. Het centrale comité van de par- zyn eveneens „ontheven van alle ty had tot herziening besloten ont i de gevolgen van de persoonsverheer- ïyklng volledig op tc heffen". Slansky. een jood, werd tijdens het proces de leider van een samenzwe ring tot omverwerping van de com munistische regering genoemd. Ge- minder werd als ..nummer twee" beschouwd. Clementis werd onder meer beschuldigd van spionage voor het Westen. punten der tenlastelegging". De an deren zyn Josef Frank. Bedrich Ge- minder, Ludvik Frejka. Otto Sling, Andre Simone en Bedrich Reicln. Evzen Löble, die tot levenslange ge vangenisstraf was veroordeeld, is eveneens „vrU gesproken", aldus het persbureau. Karei Svab en dr. Otto i Fischl, een voormalige vice-minister Vader trakteert liet liele gezin op de agenda schotel d f 3,25 p.p. LEIDEN STATIONSPLEIN TELEFOON 26233 Inflatie, zeggen de economen De economen noemen het „infla tie", maar de Franse huisvrouw moet het maar aanzien, dat de pryzen van diverse levensmiddelen byna ochtendblad sprong tegeiyk van 25 op 30 centimes omhoog. Deze herfst zullen de Lebruns, en met hen alle Fransen, tot de onaan gename ontdekking komen dat de huren, de tarieven van elektra en gas en de prijzen van spoorkaartjes met tien procent zullen zijn geste gen. De munster van Financiën. Desai. In het begin van deze zomer wa- itwoordde op de beweringen .2 ren de Fransen al geschrokken van in Lohia, dat de regering 25.000 roe- R|n£ ..madame Lebrun om de ge- es per dag voor de bescherming van middelde Franse vrouw even zo u ehroe uitgeeft. en dat er nu een- j noemen naar de bakker en ont aal veiligheidsmaatregelen noodza- dekte, dat de prys van stokbrood ïlijk waren Hy verdedigde tevens van 42 tot 44 centimes was geste- hoge belastingen, die dringend no- R«n. „Een schandaal", vond zy het. z zijn om extra-gelden voor de na- Haar echtgenoot was juist aan het onale verdediging te verkrijgen. overwegen een kleine Franse wagen Nehroe zou het debat vandaag te kopen toen hy in het ochtendblad uiten. De regerende Congrespartij la* dat de „grote vier" van de Franse eeft 371 van de 509 zetels In het La- automobiel-industrie Renault. Cj- rhuis en de communisten, die zich 1 troën. Peugeot en Simca hun prii- et achter de motie van wantrouwen wn met meer dan drie procent gin- sbben gesteld, hebben er 33. Igen verhogen! En de prys van het geschrokken TT de stygende prijzen van vlees, groen ten. fruit en wat er allemaal niet voor het huishouden nodig is. De onrustbarende styging van het levensonderhoud in Frankryk ls niet alleen een grote bron van zorgen voor de Franse huisvrouw en een steeds groter wordende belasting voor de beurs van haar man, zy kan ook een ernstige bedreiging vormen voor de sociale stabiliteit die de regering van Charles de Gaulle de laatste vyf Jaar heeft kunnen handhaven. betalingsbalans een batig saldo. Ter wijl de VS dit Jaar waarschijnlijk een tekort van 3.5 miljard dollar op hun internationale betalingsbalans zullen ontdekken, kunnen de Fran sen nu al rekenen op een batig sal do van tenminste 650 miljoen dollar. Enkele weken geleden betaalde Frankryk weer 250 miljoen dollar buitenlandse schulden terug nog vóór de termijn was verlopen. Het werd daartoe in staat gesteld doordat de goud- en devlezen-reserve6 van de Franse Bank tot een recordhoogte van 4.2 miljard dollar waren geste gen! Maar tegelykertyd stegen de prijzen en de kosten van het levens onderhoud jaarlijks met gemiddeld zes procent. In de afgelopen twee Jaar steeg het algemene prijsniveau in Frank- ryk met bijna 13 procent, vergeleken by Nederland waar het met 8 procent steeg, lm West-Duitsland werd een styglng van minder dan 7 procent en in de VS van 2 procent geconstateerd. Buitenlandse toeristen die Parijs hebben bezocht, zyn geschrokken van de hoge prijzen Pn noemden het de duurste stad. die zy ooit hebben bezocht. Maar de Fransen die er moeten leven, hebben niet minder klachten. De Kon. Ned. Jaarbeurs heeft plannen tot eventuele ver bouwing van de oude Vredenburggebouwen. Men wil het gebouw naast meer ruimte, ook een esthetischer vorm geven. De Rotterdamse architect Rein H. Fledderus heeft inmiddels een aantal plannen voor deze verbouwing gemaakt, welke bij realise ring een bedrag zullen vergen dat de 10 miljoen gulden ruim overschrijdt. De gemeente Utrecht wil de plan- i Croeselaanterrein voor de traditio- Een jaar voor chauffeur van Belgische bus Een 29-jarige Belgische autobus chauffeur is gisteren In de W'est- duitse stad Stuttgart tot een jaar i gevangenisstraf zonder aftrek van I voorarrest veroordeeld wegens dood j door schuld. Iiy werd schuldig ge- j acht aan de dood van negen perso nen en de verwondingen van 35 I anderen. Hy is veroordeeld tot be taling van de kosten van het geding. Ook mag hy niet meer in West- Duitsland ryden. De chauffeur, een man uit Ostende reed op 7 juli JJ. met een autobus met 38 Britse toeristen op de auto weg bij Stuttgart, toen zich voor hem een ongeluk voordeed waarbij zes personenauto's waren betrokken Volgens de tenlastelegging reed dë autobus harder dan de 80 km. die voor dergelyke voertuigen op de autowegen is toegestaan, waardoor de bus door het hek van een viaduct, schoot en op de daaronder liggende spoorbaan terecht kwam. Onder de omgekomenen bevonden zich zeven Britse toeristen. De andere twee slachtoffers waren Westduitsers. De Belg had verklaard onschuldig te zyn. hoewel hy had toegegeven iets harder dan 80 km te hebben eereden. Degene, die verantwoordelijk wordt geacht voor het eerste ongeluk, de 23-jarige mevr. Ursula Schmidt, zal later terecht moeten staan. Onder de in totaal tien slachtoffers aan wier dood zy schuldig wordt geacht, be vond zich haar echtgenoot. Mevr. Schmidt bestuurde de auto die de oorzaak werd van de kettingbotsing. De economie beleeft een zeldzame hoogconjunctuur, maar de welvaart wordt overschaduwd door de hoosaar dige kleine wolk van dreigende in flatie aan de horizon. Het is een ver ontrustend verschijnsel voor de re- I gering. De minister van Financiën, Valery Giscard d'Estaing, waarschuwde be gin augustus toen het grootste deel j van de natie zich opmaakte met va- I k&ntie te gaan. dat de inflatie een j van de ernstigste problemen zou wor den. Recordhoogte Cirkel „Inflatie" heet de toestand vol gens de economen. Voor de Fransen betekent het dat het elke maand moeilijker wordt de eindjes aan el kaar te knopen. Volgende maand wanneer miljoe nen Franse werkers, door de zon ge bruind van vakantie thuiskomen, zul len zij geplaatst worden voor de har de realiteit van gestegen pryzen van byna alle artikelen die zy voor het levensonderhoud nodig hebben. De regering en de industrie zullen dan zeer zeker rekening moeten hou den met nieuwe eisen om loonsver hogingen. die op hun beurt alleen maar nog hogere prijzen zullen op leveren. En de Franse frank, de nieuwe I „harde" die De Gaulle in 1959 met veel fanfare liet invoeren, heeft er I ook onder geleden en zal vermoede- lyk nog meer In waarde dalen. Nu Het algemene economische beeld reeds heeft de frank een vyf de van kon intussen nauwelijks beter zyn. Izyn oorspronkeiyke koopwaarde ver- I In de afgelopen vyf jaar toonde de loren! Onder beschermheerschap van Prins Bernhard zal van 13 tot 20 september een internationaal Festival van studentenfilms. Cinestud 1963. worden gehouden in Kriterion te Amsterdam. Ruim 700 uitnodigingen zijn verzonden aan universiteiten en film academia in binnen- en buitenland. Tot op dit moment zijn uit 15 verschillende landen 53 films ingestuurd van meest uiteen lopend kaliber en onderwerp. nen van de Jaarbeurs niet los zien van het gigantische structuurplan „Hoog Catharyne", dat een gehele nieuwe opzet van het Stationsplein in Utrecht met een uitloper naar het Vredenburg beoogt. Daar komt by dat enkele jaren geleden ook plan nen bestonden om de Jaarbeurs te concentreren op het Croeselaanter rein vooral omdat verkeersdeskun- dgen bezwaren hadden tegen een verkeerscongestie in de binnenstad tijdens de jaarbeursdagen. Het Jaar- beursbestuur heeft nog niet gekozen uit de plannen die de heer Fledderus haar heeft voorgelegd. Nieuwe hal aan Croeselaanterrein Op het Croeselaanterrein is men thans bezig aan de bouw van een nieuwe hal die eveneens etteiyke miljoenen vergt. De gebouwen op het Croeselaanterrein staan by de komende najaarsbeurs vrijwel leeg. Alleen de Stichting Textieljaar- beurs organiseert in de Julianahal haar jaarlijkse maniflestatie. Deze beurs heeft dit jaar aanzienlyk aan belangrijkheid ingeboet en beslaat slechts de helft van de oppervlakte van het vorige Jaar. Woningtextiel en vloerbedekking zal men alleen in de Julianahal vin den en geen zoals andere jaren confectie, dameskleding, lingerie e.d. De exposanten van deze artikelen hebben namelijk afgezegd omdat men naar hun mening te geïsoleerd staat en daardoor niet voldoende belangstellenden trekt. Het vorige jaar stonden eveneens alle hallen rond de Julianahal leeg. De Jaar beurs is er niet in geslaagd hierin verandering te brengen. Wanneer deze situatie voortduurt zullen de kostbare gebouwen op het nele Jaarbeurzen slechts acht dagen per jaar worden gebruikt. De kosten stijgingen zyn voor het Jaarbeurs- bestuur inmiddels aanleiding geweest de vierkante meterprys te verhogen van f. 45 tot f. 55 per vierkante meter terwijl de kortingen voor exposanten die aan gecombineerde beurzen deel nemen komen te vervallen. Men overweegt nu de mogelyklieid een nieuwe wand op te trekken in de richting van het parkeerterrein, waardoor ook aan ruimte wordt ge wonnen. Met het Utrechts gemeen tebestuur is uiteraard overleg ge pleegd. Advertentie Koop elke weck een GRAMMOFOONPLAAT bij HAARLEMMERSTRAAT 55 t.O. Rex TEL. 20593 - LEIDEN of koop er twee. De scheepsbouwvereniqinq de koppelbazen. En zy worden steeds HrlActpr m^t InlrlronHa Innsn Deelnemers aan de Taptoe yegend oefenen op de Grote petities nog een verzetje vinden \s$ Marfc. gadegeslagen door ver- Nederlands meest vooraanstaande filmcritici werden uitgenodigd deel uit te maken van een Jury aan wiens kritisch oog de films zullen worden onderworpen. ZIJ zullen op de re- j ceptie. die na de slotvoorstelllng in het Tropenmuseum wordt gegeven pryzen en eervolle vermeldingen uit- I reiken. j Het ligt in de bedoeling elke dag in de film week één middag- en twee avondvoorstellingen te geven. Het I aantal films dat gedraaid zal wor- den is sterk afhankelijk van de I t ydsduur der films, die varieert van i 3 tot 70 minuten. Men rekent echter |op een gemiddelde van 8 films per i voorstelling, die niet alleen voor stu- denten. doch ook voor publiek toe gankelijk zullen zUn. Naast deze activiteiten, die vooral c.i. die in deze re- tot doel hebben bekendheid te geven aan studentenfilms, streeft men nog een ander doel na. nl. het stimuleren ran de vervaardiging 7an films door studenten zelf. Daartoe wordt een in ternationaal gezelschap van 25 stu dentenfilmers in de gelegenheid ge steld de genoemde filmprogramma's bij te wonen. Bovendien volgen zij in deze filmweek een aantal Inleidingen en lezingen, die door de Nederlandse en buitenlandse filmleraren gegeven worden. Het Filmfestival Cinestud 1963 is een voortzetting van het Festival van 1960: men heeft het plan van deze Festivals een driejarige traditie in Amsterdam te maken. TITAN II Een raket van het type Titan II is met succes gelanceerd. De raket be vat instrumenten, die zijn ontworpen voor het project Gemini, waarby twee ruimtevaarders in een capsule Mohammed, prins van Marokko De pasgeboren kroonprins van j vereniging. Marokko zal de naam Mohammed ..Hoogzand" te Groningen heeft de looncontroledienst verzocht met spoed een onderzoek in te stellen naar de activiteiten van koppelbazen in het noorden. Massa's vakmensen worden mo menteel weggekocht van vrijwel alle scheepswerven en construc tiebedrijven in de vier noorde lijke provincies, zo valt op te maken uit verklaringen van on dernemers in deze sectoren. „Lonen van 135 gulden schoon per week en gegarandeerd een contract voor vier tot vyf jaar. wordt hen In het vooruitzicht gesteld door de kop pelbazen. Het loonpeil in onze be drijfssector dreigt volledig uit de hand te lopen", vreest directeur Keu- I ning van de Groninger Scheepsbouw- krijgen, naar zijn grootvader wijlen Koning Mohammed V. Volgens een officieel communiqué is de gezond heidstoestand van moeder en kind uitstekend. Er is zelfs sprake van een ernstig structueel probleem, zo meent hy. Het kan uiteindelijk gaan om een verloop van honderden vakmensen, die weer opduiken by onderaanne- De naam van de moeder is nooit mers op spectaculaire bouwprojecten officieel bekend gemaakt. Volgens a,s Petro-chemle. AKU Amoco in Marokkaanse traditie is er geen „ko- Delfzyi of de aardgaspypleiding ningin van Marokko", doch slechts de J SlochterenRotterdam. „vrouw" van de koning. Haar iden titeit is geheim gehouden. Het ver luidt echter, dat zy Lalla Latifa heet en de 19-jarige dochter is van een stamhoofd uit het midden-Atlasge bergte, in centraal Marokko, en een nicht van majoor Hamoe Hassan, een adjudant van Koning Hassan II. zullen worden gelanceerd. De eerste vlucht van een Titan raket met een onbemande Gemini-capsule is voor december vastgesteld. De weggekochten krUgen contrac ten van vier tot vijf jaar in het voor uitzicht gesteld. De niet aan c.a.o.'s gebonden koppelbazen rekenen er namelyk op, dat binnen die tyd vooral in Delfzijl volop personeel no dig zal zijn voor de constructie van de Billitonfabriek, het amoniakbedryf van de Staatsmijnen en wellicht nog meer chemische fabrieken. De con cerns hebben alle haast en kijken niet op een paar centen als het er om gaat een fabriek in de kortste tijd gereed te hebben, zo redeneren driester met lokkende lonen. Aanvankelyk liet een der Delfzylse scheepswerven zijn werknemers rus tig vertrekken, wanneer zy konden aantonen dat zy elders meer zouden verdienen. Het ging om een man of tien in vier weken tijds. „Wij willen niemand het brood uit de mond sto ten", lichtte de personeelschef van deze werf toe. „maar het gaat nu te gek worden". Wij hebben besloten geen ontslag meer te verlenen, maar om alle aanvragen via het arbeids bureau te laten lopen". Het is een akelig probleem, vindt directeur Keuning. Het gaat hier in het noorden precies andersom als in de Randstad: daar zyn het namelijk de scheepswerven die zelf koppelba zen .gebruiken om aan personeel te komen. Hier zijn het dus de grote bouwprojecten, vooral in de in dustriekern Delfzijl. „By de Petro chemie werken momenteel reeds 900 mensen, maar men kan er zeker nog 400 by gebruiken", zo is de directeur van de scheepswerf bekend geworden. De situatie noemt hU zeer ernstig. Kleine bedrijfjes immers, die hun paar vakmensen verliezen, en alleen handlangers en hulpjes overhouden, gaan onherroepeiyk over de kop. Daarnaast ontstaat onder de werk nemers, die geen ontslag krijgen van hun huidige werkgevers, een stem ming die beslist slecht wordt Een staking tenslotte zou niet onmogelyk zUn, aldus de heer Keuning. Hy hoopt dat de looncontroledienst spoedig met de bewijzen kan komen. Men heeft dan wellicht de mogeiyk- heid de koppelbazen boete te laten betalen. Niet dat deze daardoor af geschrikt raken, zegt de scheeps- bouwwereld De enige definitieve op- 'ossing van het probleem zou zyn. onderlinge afspraken in de noorde- ïyke metaalwereld zo meent men.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 7