KVP-leiding ontstemd over kabinetsformatie KW 65 aan de grond gelopen mokum voor de Sowjet-Unie Produktschap Zuivel bespreekt boterprijs Opperwachtmeester verkocht loten ten bate van zichzelf PROF. DUYNSTEE HEKELT GEDRAG VAN DE KORT Door vakantie Beheer Joegoslavische i>iij e€ mist jn(jljStrie voorbeeld Opvarenden gered Reddingboot op sleeptouw ERVAREN VERKOPER Vlieland - Nieuwe Rijn 50 Nederlander bij bergtocht omgekomen „koeienhotel Kindervoeding v MAN NA YAL OVERLEDEN Nederlander aangehouden in ZWEDEN I rees voor tekort is niet verantwoord Ipgericht 1 maart 1860 Donderdag 22 augustus 1963 Tweede blad no. 31040 1 (Van onze parlementaire redactie) Bij de leiding van de KVP heerst ernstige ontevredenheid over j de gang van zaken, die bij de kabinetsformatie is gevolgd. Dit blijkt uit een vraaggesprek van de redactie van het ledenorgaan van de KVP. De Opmars, met de heren mr. P. J. M. Aalberse en J dr. L. A. H. Albering. resp. voorzitter en secretaris van de partij. i. Beiden maken tevens deel uit van de Tweede Kamerfractie van J de KVP. i- Het belangrijkste bezwaar geldt de schrift draagt „Het falen van De T gevolgde methode: te lang werd ge- Kort" noemt Duynstee het afbreken 0 sproken over overeenstemming over van het overleg met de PvdA door dr. T een regeringsprogramma, te laat De Kort ongehoord. ..Terecht is de ,r werd een politieke keuze gedaan, heer Vondeling hierover gegriefd". c Toen dr. De Kort tenslotte door mr. Verderop vervolgt de heer Duynstee Xj Toxopeus van de VVD tot een keus over dr. De Kort: ..Behalve zijn on gedwongen werd en voor samenwer- gewone sprong tegenover de heer king met de VVD koos, ontstond in A de KVP-fractie grote verdeeldheid. De heer Aalberse zette in het vraaggesprek uiteen, dat een derde e. van de KVP-afgevaardigden tegen samenwerking was met de VVD. ro Twee derden waren voor, al wilde een deel van die twee derden een nadere motivering van dr. De Kort voor zijn keuze. Het punt van hun kritiek was niet. dat er geen redenen zouden zijn om liever met de WD dan met de PvdA te proberen een akkoord te be reiken. Het punt was, dat er onvol doende redenen bleken te zijn, wan neer men de zaken puur programma al tisch bekeek. T! Dr. Albering zei, dat het na de ver- J kiezingen voor de hand lag om het weer met de liberalen te proberen, r. Mr. Aalberse sloot zich daarbU aan. eJ niet alleen omdat de samenwerking dj met de VVD onder het bewind-De a" Quay vruchtbaar was geweest, maar ook omdat in een grote coalitie de PvdA een veel „zwaardere" partner is dan de VVD. !t<j „Vooral als we bedenken en dit a" Is een heel belangrijke factor ge- weest dat de CHU niet met de so- J, cialisten in zee wilde en dat de hou- 1Q ding van de ARP dubieus was" De kans was groot, zo vervolgde mr. Aalberse, dat in een kabinet met de W socialisten erin de drie christende- mocratische partijen niet alle drie 'x' zouden zijn vertegenwoordigd. Hij noemde het contact tussen de drie m christendemocratische fracties in de formatieperiode onvoldoende. Mr. Aalberse sprak ook nog als zijn mening uit, dat de gevolgde werk- w wijze tijdrovend is geweest omdat met ex vijf fracties tegelijk werd gesproken, ro. Het is toch eigenlijk wel gebleken, oc dat geen van de partijen een kabinet van vijf partijen wenste. Overigens 01 gaf de partijvoorzitter toe, dat dank v zij de gevolgde werkwijze de pro- gramma-opbouw voordelig is geweest. 0 De sociale paragraaf is na de vast- stelling van het Wassenaarse ak- dl koord nog versterkt. „Dat is onge- twijfeld te danken aan de rooms-ka- tholieke leden van het kabinet". Tenslotte werd gevraagd: „Moeten wij nu concluderen, dat de KVP de verkiezingen gewonnen heeft, maar de formatie verloor?". Hierop ant woordde mr. Aalberse: ,3epaald niet wanneer wij kijken naar het kabinet, de personen daarin en zijn program. 5Jln het regeringsprogram zijn veel CJ wensen van de KVP overgenomen. )rtJ Kijk maar eens. bijvoorbeeld, naar de iirt passages over woningbouw, de land- rw» bouw en de sociale politiek. Leg ons aas program maar eens naast dat van '*"5 het kabinet". Vondeling verneemt men alom over vele andere door hem begane raritei ten. Nu eens heeft hfj te Wasse naar -- het mandaat van zijn frac tie overtreden, dan weer begeeft hij zich in een serie van wonderlijke in cidenten, gericht tegen drie van de vorige minister Ook het plan van de heer De Quay om de heer Zijlstra als premier te doen optreden is, naar verzekerd wordt, gestrand doordat de heer De Kort een ver keerde voorstelling van zaken aan zijn fractie gaf". Tijdens het Kamerdebat over de regeringsverklaring trachtte dr. De Kort vergeefs zUn falen te bagatelli seren. De heer Duynstee gaat daar uitvoerig op in en concludeert: „Het gaat erop lijken, dat de heer De Kort insult (belediging) voegt bij injurie (misplaatste behandeling) als hij de kloof, welke tussen KVP en PvdA is ontstaan, gaat aanduiden als „de kloof Vondeling". Men had liever gezien dat de heer De Kort op 31 juli eenvoudig zijn excuses had aangeboden". Een Venrayse middenstander Is van een koude kermis thuis gekomen toen hem tijdens zijn vakantie in het buitenland de hoofdprijs van de „Bij standkrant" een t.v.-toesteI aan zijn neus voorbij is gegaan. De man ontdekte maandagavond bij het sorteren van de post, dat zijn Bystandkrant" 'een van de ruim drie miljoen, die in het kader van de Nationale Bijstandsloterij in Neder land werden verspreid) wegens een afwijking in een advertentie in aan merking was gekomen voor de hoofd prijs, een televisietoestel ter waarde van bijna 1000 gulden. Op het kantoor van de actie in Rotterdam vernam de Venrayer dins dagmorgen dat hij te laat was: het geheim van de krant was reeds op 4 augustus via Radio-Luxemburg be kend gemaakt en de eventuele win naars hadden zich vóór woensdag avond 7 augustus om zes uur moeten melden. Op dat moment zat de Ven rayse winkelier onbekommerd te ge nieten op een strandje in het zonni ge zuiden De man heeft gisteravond nog ge probeerd via het bedrijf dat het tv- toestel zou leveren, iets te bereiken, maar ook dat bleef zonder resultaat. Kritisch artikel 6 0 Hoezeer in het vraaggesprek kriti- luïèche vingers werden gelegd bij de K»> zwakke plekken van de kabinetsfor- :ielmatie, geen verwijt wordt geuit tegen de personen, die voor deze werkwijze verantwoordelijk zijn, in vm het bijzonder de fractieleider van de 5.0 KVP. dr. W. L P. M. de Kort. Toch 8 9 is bekend, dat bij talrijke KVP-lei- ders tijdens het formatiewerk van dr. 'J^De Kort, alle kleuren van ergernis uitsloegen. Dat de storm aan het adres van dr. 1 De Kort nog niet is geluwd, blijkt uit 'IMJeen artikel van F. Duynstee. dat za- 1 terdag stond afgedrukt in De Tijd/ Dd; Maasbode, een rooms-katholiek dag- Nvnblad. dat men toch geen sympa- L7 <1 thieën voor de PvdA kan toeschrij- zie) ven. ziel In deze beschouwing, die tot op- De Sowjet-Unie zal deskundigen naar Joego-Slavië sturen om de ma nier waarop president Tito het de mocratisch beheer van de industrie heeft georganiseerd te bestuderen, zo heeft Chroesjtsjow gisteren in Bel grado onthuld. Chroesjtsjow zei tot arbeiders van een fabriek in Belgra do: „Ik denk, dat onze ondernemin gen zo sterk gegroeid zijn dat de verantwoordelijkheid van de direc teuren zeer groot geworden is. Wan neer de openbare mening niet wordt gemobiliseerd, is er kans dat zjj dic tators worden" Chroesjtsjow zei in zijn 80 minu ten durende rede, dat de toestand in de Sowjet-Unie nu rijp is voor demo cratisering van het beheer van de ondernemingen. „Er is te veel bu reaucratie. Wij zoeken naar vormen die niet in strijd zijn met het le ninistische principe van eenheid van leiding" De Sowjet-Unie stelt daarom be- DAlvrMAArCT TC lan6 de Joegoslavische ervaring oOJNCiiiOOlFO 1 1 JLi °P da* gebied en is van plan een afvaardiging van de communistische De motorbotter KW 65 Willy Ca- tharina" uit Katwijk is vanmorgen vroeg in het Eierlandse Gat tussen Texel en Vlieland aan de grond ge lopen. De drie opvarenden, schipper W. de Vreugd, matroos N. Geut en lichtmatroos A. de Vreugd, allen uit Katwijk, zijn aan boord genomen van de reddingsboot „Baron van Katten- dyke" uit Texel, die echter als gevolg van een defect aan het roer op sleep touw moest worden genomen door de reddingboot „Carlot" van Terschel ling. Beide reddingboten zijn intussen op Terschelling aangekomen. De KW 65 keerde terug van de visserij bij Helgbland. De opvarenden hebben al hun bezittingen verloren. Hun schip liep, enkele minuten nadat het aan de grond was geraakt, vol water. De sleepboot „Stortemelk" van rederij Doeksen op Terschelling, die ook was uitgevaren, heeft bericht dat het schip als gevolg van het slechte weer voorlopig niet kan worden geborgen. Het is hoog op de Vliehors gedre ven. De rederij wil, zodra het weer verbetert, pogen de KW 65 van de Waddenzee uit te benaderen, het eventueel dichten en het daarna leegpompen. De reddingboot „Baron van Kattendijke' zal op Terschelling worden gerepareerd. OVERVLOEDIG (Van onze correspondent in Groningen) De bonenoogst rond het toekom stige tuinbouwcentrum in Elim (gem. Hoogeveen) is zo overvloedig als deze de laatste Jaren niet is geweest. Het gevolg hiervan is, dat de laatste dagen vele honderden kisten bonen worden verwerkt tot persvoer voor het vee, omdat de opbrengst zelfs de kosten van het plukken en transpor teren naar de veiling nauwelijks dekt. Overigens is het voor veel telers moeilijk de bonen tijdig geplukt te krijgen, omdat er nauwelijks vol doende plukkers te krijgen zijn. Voor vele scholieren is het vooral de laat ste weken een aardige bijverdienste geweest in de bonenoogst mee te helpen, maar nu de scholen weer gaan beginnen vallen ook deze wel kome krachten voor de telers weg. Advertentie imiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiin partij, de vakbeweging en economi sche deskundigen te sturen om de toestanden in Joego-Slavië te bestu deren. Chroesjtsjow sprak zich uit voor de Joegoslavische „arbeidersraden", die zeggenschap hebben in de leiding van de industrie, hoewel dit de laat ste Jaren minder geworden is. Rus land kent dergelijke raden niet, zei hfj. Chroesjtsjow zei voorts, dat de communistische landen het kapita lisme moeten verslaan „in econo mische mededinging, in massa-pro- duktie". Tevoren had Chroesjtsjow in een gesprek met fabrieksfunctionarissen gezegd: „de Chinezen zeggen maar zij zeggen het een en doen het an dere dat een land op zijn eigen hulpbronnen moet steunen om het socialisme op te bouwen. Dat is waar en niet waar. De Chinezen zeggen: Wij hebben een winkel in dierenvoeders, tuinartikelen enz. Daarvoor zoeken wij een Bij voorkeur een VLOTTE JONGEMAN die zich in een steeds groeiende zaak een goede toekomst wil opbouwen. Hebt U interesse Komt U eens praten. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiii „wij steunen op onze eigen hulpbron nen". En daarna schrijven zij ons om kredieten. Dat is hun methode. De Chinezen zeggen „onze hulpbron nen en uw kredieten". Chroesjtsjow zei tenslotte dat er „donkere plekken" in de betrekkin gen tussen de Sowjet-Unie en Joego- Slavië zijn geweest en dat deze zig zag koers hebben gevolgd, maar „al leen kraaien vliegen in een rechte lijn". De jonge Nederlander Hendrik Vis ser, die met zijn oudere in de plaats Schwendi bij Grindelwald in Zwitser land met vakantie was, ls daar bij een bergtocht om het leven gekomen HU werd sinds vrUdag vermist. Op die dag maakte hij met twee zusters eerst een voettocht naar In terlaken. De meisjes keerden met de trein terug, maar Hendrik knoopte er nog een tocht over de Manlichen aan vast Hij arriveerde daar 's avond. Sindsdien werd niets meer van hem vernomen. Gisteren is zijn stoffelijk overschot gevonden. Het bleek dat de iongeman van de weg was geraakt en ongeveer 40 meter naar beneden was gestort. (Van onze Haagse correspondent) Maandenlang verkocht de Ossendrechtse opperwachtmeester J. P. J. Vogelesang (47) in 1962 en 1963 loten aan soldaten voor een zelfgeorganiseerde loterij. Drie voor een gulden, allemaal ,,voor oorlogsinvaliden". Bijna zestienhonderd gulden werd hij er na aftrek van de prijzen rijker van. Gisteren had hij zich voor de krUgsraad in Den Haag te verant woorden. De auditeur-militair sprak van „een listige kunstgreep" en „mis bruik maken van zijn gezag als meer dere" en eiste twee maanden gevan genisstraf en ontslag uit de militaire dienst. De krUgsraad veroordeelde hem conform, waarop de verdediger zonder aarzeling beroep aantekende. Verdediger majoor K. Bakker be schreef de moeilijkheden waardoor de opper tot zijn loterij kwam. Deze zou zijn huiselijke omstandigheden neurotische echtgenote die het huishouden niet goed kon verzorgen achter veel bravoure hebben ver borgen. Zijn collega's en meerderen kregen daardoor een volkomen ver- EsSPll kriifft Prof. Muntendam XjSSCII inNoordwijk: Tachtig boeren uit de omgeving tan Essen, in het Roergebied, heb- besloten hun 1.500 koeien ge- meenschappelUk in een in Essen te bouwen koeienstal onder te bren gen. De koeien zullen in haar hotel gemeenschappelijk worden gemol- g^lken en gevoerd. Haar voer zal met 3 21 gebruikmaking van de modernste ma il (chines worden bereid. De boeren I6«ijn tot deze maatregel over gegaan {4 wegens het tekort aan arbeidskrach- j® ten op het platteland. Begin 1964 zul- I 11 i 15 len de eerste koeien haar intrek in het „hotel" nemen. 14 Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Alexander, zn van Steen- gracht van Oostcapelle-Rutgers, Can berra, Australië; Jan Christiaan, zn van Deknagel-Feitsma, Amstelveen; Emke Geerdien, dr van Westers- Reinders. Groningen; Daniëla Petro- nella, dr van Verheul-Koudijs. Utrecht; Gilad, zn van Van Zuyle- kom-Gootbreg. Israël. Getrouwd: S. Siljee en Truus Os kam, Rotterdam. Overleden: G. Dumoulin Koster, 69 Jaar, Den Kaag; A. van Buitenen. Den Haag; mr. M. J. Bos, 7' jaar, Amsterdam; A. M. Huiskes, 68 iaar. Den Haag: S. R. van der Zee, 39 Jaar. Amsterdam; P. W. Scharroo, Den Haag; M. J. baron van Pallandt, 69 Jaar, Arnhem. oor verbetering vatbaar „Onze kleuters en schoolkinderen verkeren in een veel betere gezond heidstoestand dan hun oudere op overeenkomstige leeftijd waren. Door de dood worden onze kinderen nau- welUks meer bedreigd, zelfs weinig meer door ernstige ziekten." Aldus prof. dr. P. Muntendam, di recteur-generaal van de Volksge zondheid. by de opening van de in ternationale studieconferentie over de gezondheid van het schoolgaande kind in Noordwijk aan Zee. Deze con ferentie is georganiseerd door het Regionale Bureau voor Europa van de Wereldgezondheidsorganisatie. De deelnemers aan deze bijeenkomst, die duurt tot en met 31 augustus, zijn leidende schoolartsen uit 25 verschil lende Eurooese landen. In zijn openingsrede stelde prof. dr. Muntendam o.m. dat de kindervoe ding althans in ons land voor verdere verbetering vatbaar is. Sprekende over de lage sterftecij fers en over de zeer lage sterftecijfers op de schoolleeftijd merkte prof. dr. Muntendam op. dat deze cijfers soms de indruk wekken dat we medisch ons doel hebben bereikt. De studie conferentie echter is bedoeld om deze opvatting te logenstraffen, zei hij. „Naar 19e eeuwse maatstaf is ons doel grotendeels bereikt, maar naar de maatstaven die het atoomtijdperk stelt, moeten we grotendeels nog be ginnen". Tijdens de openingsbijeenkomst werd voorts nog gesproken door dr. J. D. Cottrell, plaatsvervangend direc teur van de Wereldgezondheidsorga nisatie. keerd beeld van hem. Daardoor ook, zei majoor Bakker, kon zijn directe chef hem een bijzonder slechte be oordeling geven. De majoor vergat ook niet te ver melden dat de opperwachtmeester sommige soldaten dagenlang naliep om hun te prijzen: paar lage schoe nen. een weekeindtas, te bezorgen. Majoor J. Heimei, een vroegere commandant van de beklaagde, vond hem „een man waar hij zó de oorlog mee in zou willen. De man voerde de vreemdste en moeilijkste opdrachten onveranderlijk goed uit". De majoor vond ook. dat men in de batterij in Ossendrecht te kort is geschoten. Men had het niet bij een waar schuwing moeten laten. I Do 72-Jarige P. Kunst uit Gronin- gen, Ls gisteren overleden in een zie- i kenhuis, nadat hij dinsdagmiddag op straat was gevallen. De man werd de toegang tot een café in de Veemarktstraat geweigerd. De caféhouder zette de man buiten de deur, K. sloeg tegen de straat toen hij van het café vandaan stapte en kreeg een ernstige verwonding aan zyn hoofd. Hij werd in het Akade- misch Ziekenhuis opgenomen, waar hij aan de verwondingen bezweek. Groningen heeft I last van „ruimers" Zowel van de zijde van de politie als van toeristen hebben B. en W. van Groningen veel klachten bereikt over het optreden van veelal jeng- dige personen, die ongevraagd hun diensten als gids, soms tevens als pakjesdrager aanbieden en deze diensten op onaanvaardbare wijze verrichten of daarvoor een te hoge vergoeding vragen. Een dergelijk optreden schaadt de naam van de stad en is niet bevor derlijk voor het vreemdelingenver keer. zo menen B. en W.. In een voordracht aan cle raad stelt het col lege dan ook voor. de algemene po litieverordening aan te vullen met een artikel, waarin het verboden wordt „zonder vergunning van B. en W. op of aan een weg aan het pu bliek zijn diensten aan te bieden als wegwijzer, pakjesdrager, bewaken van motorrijtuigen of rijwielen, of als fo tograaf of aldaar als zodanig post te vatten" A 'n vondst,., en 25 voor 1 gulden! met steeds weer andere, leuk getekende stadstefreeltjes op «ike verpakking Een inwoner van Heerlen is door de Zweedse politie aangehouden, om dat hij door rechts te houden met zijn auto een ongeluk met dodelijke afloop heeft veroorzaakt. Het ongeluk gebeurde in de buurt van Munkedal bij de westkust van Zweden. De Heerlenaar, die met zijn twee zoons op terugreis was van een vakantie In Noorwegen, botste tegen een Zweedse auto, waarvan de be stuurder dodelijk werd gewond. De echtgenote van de bestuurder, haar zuster en een dochter werden licht gewond. Van de inzittenden van de Nederlandse auto werd een van de zoons van de Heerlenaar gewond. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Maria Wllhelmlna, dr. v. J. Nieboer en A. M. Jansen; Wilhelmus Petrus, zn. v. A. J. Verberg en M. J. Rljsber- gen; Marion Maria Elisabeth Petro- nella, dr. v. R. J. Haver en F. Korte- kaas! Mieke. dr. v. I. Neuteboom en C. Dreef; Johann Conrad, zo. v. H. W. Schuchhard en L. E. Troostwijk: Bob. zn. v. R H. Vos en D. de Wit; Ronald zn. v. T. van Zijp en T. Ranselaar; Izak, zn. v. I. Ie Febre en E. Kleijn; Dirk Erik. zn. v. L. M. van Putten en E. M. de Jong; Martinus Joannes Cor nells, zn. v. C. T. v. d. Pill en M. M. C. v. d. Jagt; Josiena Louisa, dr v. J. W. J. van Rljslnge en R. van den Bosch. ONDERTROUWD A. Kwestro en A. J. Boer; A. J. Fallaux en J. van der Helden; P. A. Frans en A. Roseleur; M. P. J. M. WeiJmans en D. C. van den Berg; J. B. van den Hurk en A. Smlttenaar; H. J. Dreef en C. J. van der Wijngaard; F. Moerman en C. A. M. Tulner; C. Hoogland en P. van der Kraats; A. M. de Water en C. M. T. Uljé; A. van Dalen en M. S. A. Piket: A. T. W. Plekart en J. Batelaan; W. Bergman en M. W. Heemskerk. OVERLEDEN P. Devilee, 57 Jaar. wed v. C. A. v. d. Meijden. (Van onze Haagse correspondent) Het zou bepaald onjuist zijn aan ons voornemen om 2000 ton boter te importeren een uitleg te geven als zou er toch een tekort aan boter worden verwacht. Het is een bewust getroffen veiligheidsmaatregel om te bereiken, dat er per saldo nog net iets meer boter beschikbaar zal zijn, dan nodig is om aan een commer cieel aantrekkelijke vraag te voldoen. Op deze wijze zal de nagestreefde stabilisatie van de binnenlandse bo terprijs gewaarborgd zijn. Dit zei de voorzitter van het Pro duktschap Zuivel, ir. B. van Dam, aan het eind van zyn uiteenzetting over de situatie op de botermarkt in de vergadering van het produktschap te Den Haag. De heer Van Dam verklaarde, dat de drastische verhoging van de in koopprijs door de heer Buisman te Leeuwarden doorgevoerd, een gevaar betekent voor de in de afgelopen jaren met veel vrucht gevoerde poli tiek van stabilisatie van de boter prijs. Aan zijn woorden voegde hy enige cyfers toe: aan het begin van dit jaar was de botervoorraad 18.800 ton, 5000 ton meer dan aan het begin van 1962. De produktie tot half augustus bedroeg 65.000 ton, 3000 ton minder dan verleden jaar. De botersituatie was derhalve zodanig dat gezien de te verwachten binnenlandse afzet, het contingent voor de boteruitvoer naar Engeland en de export naar andere traditionele markten nog een additionele afzet nodig was. Hiervoor werden toeslagen by de export gege ven. Drie wensen hebben bijna alle be stuursvergaderingen beheerst, zo zei de heer Van Dam. Men wil: de afzet in het binnenland houden; een zo hoog mogelyke prys voor de boter maken: voorkomen, dat in de winterperiode een spanning ontstaat tussen aan bod en vraag. Op een bepaald ogenblik moest de export van boter niet verder worden gestimuleerd. Bij een produktie van 2300 ton per week, een binnenlandse afzet van 1300 ton en een export van 200 a 300 ton is er thans een over schot van 600 tot 700 ton per week. Met het dalen van de melkproduktie zal het overschot geleidelijk minder worden. Er is dan ook geen reden voor bezorgdheid over de verhouding tussen aanbod van en vraag naar Nederlandse boter. Er is thans een voorraad van onge veer 6500 ton in handen van de han del. Tot eind maart 1964 zal nog on geveer 45.000 ton geproduceerd wor den. zodat er tot eind maart 51.000 tot 52.000 ton beschikbaar is. Het binnenland zal 40.000 ton vragen. Voor export zal dus ongeveer 12.000 ton beschikbaar zijn. Ir. J. B. Ritzema. van de Coöpera tieve Zuivelverkoop Vereniging, zei een nadere toelichting te willen ge ven op de mededelingen van de heer Van Dam. Hy achtte een lichte ver hoging van de leveringspremie wel gewenst. Ook hfj noemde stabilisatie van de prys zeer belangrijk. Een vaste prys voor het gehele jaar is echter niet mogelijk. Nederland zal zich moeten instellen op de te ver wachten EEG-boterprijs zei ir. Rit zema en hij wilde over een hogere boterprfjs, die bij voorbeeld 20 tot 40 cent boven de huidige ligt, discussië ren, maar slechts ln een besloten ver gadering. Voor de heer S. van der Ploeg (al gemeen Nederlandse Agrarische Be drijf sbond) was dit aanleiding om aan te dringen op een uitspraak in het openbaar. Hij wees erop dat het Nederlandse publiek meer geldgevoe- lig ls dan vetgevoeiig. De consumptie- melk, die thans 3%% vet bevat, kan naar zijn mening een lager vetgehalte Benthuizen telefonisch geïsoleerd Als gevolg van de veie regen van de laatste t(jd is „de telefoonkabel tussen Zoetermeer en Benthuizen „verdronken". Teneinde de kabel te kunnen repareren, zal de PTT in de loop van vandaag het verkeer met de rond 150 telefonisch aangeslotenen in Benthuizen verbreken. Hoe lang de stagnatie zal duren, valt thans nog niet te zeggen. Telefoon via SYNCON II President Kennedy zal morgen via de communicatiesatelliet „Syncom U" een telefoongesprek voeren met de premier van Nigeria. Balewa Ook de secretaris-generaal van de V.N., Oe Thant, zal deelnemen aan de de monstratie van een half uur waar mee de satelliet, die op 26 juli werd gelanceerd formeel in gebruik zal worden gesteld. Advertentie Zoekt U een GOUDEN RING voor: een dame of heer, JUWELIER v. d. WATER, Haarlstraat 207, heeft hem. Ook ln briljanten ringen. Ruime keuze ln alle prijzen. hebben. Volgens de heer Van der Ploeg verwachtte de heer Buisman in het voorjaar een tekort van 20 mil joen pakjes boter. „Dat had hfj goed gezien", zo zei spreker. Hy vroeg een verklaring van het bestuur in het openbaar dat de prijs van de boter gestabiliseerd zal blijven op f 3.78 ex port verpakking. Voor de exportboter wenste de heer Van der Ploeg een heffing van 25 tot 30 cent tot 1 april 1964. Het bestuur voelde voor een verkla ring ln het openbaar in een vorm. die het karakter van een motie zou krij gen. niet veel. De voorzitter noemde het een slag ln de lucht en wilde dan ook een dergelijk voorstel niet aan de orde stellen. Uit de vergadering kwam toen het voorstel om het voorstel van de heer Van der Ploeg niet in behan deling te nemen. Het werd met 12 tegen 4 stemmen (die van de werk nemersvertegenwoordigers) aanvaard In besloten vergadering beraadde het bestuur zich hierna nader. Het resultaat van dit beraad werd ge lijk op de voorpagina vermeld een heffing op exportboter van f 0.75 per kilogram. Monteur door trein gegrepen Ee" monteur van het seinwezen der Nederlandse Spoorwegen, de heer J. Schrader, is gisteren by het ver richten van werkzaamheden op het emplacement Diemen door een pas serende trein gegrepen Hij is met 'nwendi?e kneuzingen naar het Onze Lieve Vrouwe-gasthuis te Amsterdam overgebracht. Zbn toe stand is ernstig. Hasjisj gevonden hij Haarlemmer (Van onze Haarlemse 1 correspondent) De Haarlemse politie heeft giste ren een inval gedaan ln de woning van een 23-jarige vertegenwoordiger in het Ripperdapark in Haarlem, die ervan verdacht werd verdovende middelen ln zijn bezit te hebben. Er werd een zakje met. naar later bleek. 110 gram hasjisj gevonden, een grote hoeveelheid die enkele honderden guldens vertegenwoordigt. De aan gehoudene verklaarde de hasjisj te hebben gekregen van een Nederland se vriend uit Israël, die inmiddels weer naar dat land is vertrokken De Haarlemmer is opgesloten. Het on- 1 derzoek duurt nog voort.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3