„Staat van alarm" voor de egers van VAR en Irak Gevangene bikt gat in muur en ontsnapt Dode en elf gewonden bij verkeersongeluk Prijs aardgas voor de gemeenten: 7 a 8 cent KLM PLEIT VOOR LAGERE TARIEVEN Israël zal zo nodig zelf de krachtigste maatregelen nemen [I Veiligheidsraad zal maandag de kwestie bespreken Waarschuwing van Israël Verzoening van Nasser niet de Baatli- partijen HEFFING OP UITVOER BOTER In Amsterdams huis van bewaring: LILIAN IIARVEY VAAR NIJMEGEN WEERBERICHT Blonde vrouw in ENGELAND gearresteerd Lord Nuffield (85) overleden LEIDSE RIJN BUITEN DE OEVERS Geduldwerk Staat van beleg in VIETNAM Bosbrand nabi j Porto Ercole Soldaat buiten levensgevaar (§uc/ QfaftrtVS Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1963 No. 31040 LEIDSCH DAGBLAD jcteur: E. A. E. van Dishoeck ofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57051 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De strijdkrachten van de Verenigde Arabische Republiek zijn *|n staat van alarm gebracht om ..Israëlische agressie" tegen Sy rië het hoofd te bieden, zo heeft het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten gisteravond bekendgemaakt. Het besluit ihiertoe werd genomen na een militaire bijeenkomst, waarop de ■■toestand in Syrië en „de Israëlische agressie op Syrisch grondge bied" was besproken, aldus het persbureau. Ook de Iraakse strijdkrachten zijn in staat van paraatheid ge bracht en ter beschikking van de Syrische regering gesteld „om [elke Israëlische agressie af te slaan", aldus een communiqué van Iraakse nationale Revolutionaire Raad. heidsraad geen maatregelen neemt om een eind te maken aan de Syri sche agressie, zo is gisteren in een officieel communiqué in Tel Aviv bekendgemaakt. Dit communiqué werd uitgegeven na een langdurige vergadering van de commissies voor verdediging en buitenlandse zaken van het Israëlische parlement, waar bij aanwezig waren de Israëlische premier en minister van Defensie. Esjkol. de minister van Buitenlandse Zaken, mevr. Golda Meir, vice-pre- Vliegtuigen van alle Iraakse vlieg- relden ten westen van de Eufraat en v legereenheden in het gebied staan rereed om in te grijpen als dit nodig Brigade-generaal Abdelghani el commandant van de derde pantserdivisie, is benoemd tot opper bevelhebber van alle strijdkrachten ten westen van de Eufraat. De Iraakse militairen schijnen overigens nog de handen vol te heb ben met de bestrijding van de op standige Koerden in het noorden van het land. De Iraakse pers meldt, dat J»ij gevechten in de afgelopen dagen 165 Koerden zijn gedood en een gro ter aantal gewond. Drie Koerdenlei ders zouden zijn gedood. I Israël behoudt zich het recht van handelen voor wanneer de Veilig- mier Abba Eban en generaal Itzak Para, de plaatsvervangend stafchef. Vit het communiqué blijkt, dat de parlementscommissie het regerings besluit tot het doen van een beroep op de Veiligheidsraad goedkeurt. „Met het oog op de stemming onder de bevolking wordt er echter de nadruk op gelegd dat Israël niet zal schromen zelf de krachtigste maat regelen te nemen wanneer de Veilig heidsraad zijn taak niet vervult". De Verenigde Staten zijn voor bijeenroeping van de Veiligheidsraad na de incidenten tussen Israël en zijn buurlanden, voornamelijk Syrië, zo heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken gisteren in Washington gezegd. Gehoopt 'wordt daar echter dat de wapenstilstandscommissie van de V.N. voordien een diepgaand onderzoek zal doen. In officiële Amerikaanse kringen werd gezegd, dat het Amerikaanse ministerie mo menteel al zijn invloed op de betrok ken autoriteiten aanwendt om hun volledige medewerking met de be- standscommissie te verkrijgen. Westelijke kringen in New York verwachten niet dat de Veiligheids raad deze kwestie voor vrijdag zal behandelen en achten maandag waarschijnlijker. President Abdoel Arif van Irak is gisteren voor een bezoek van drie Hoewel „de vrees voor een tekort Biet is verantwoord", zoals ir. Van Dam gisteren zei, heeft het Produkt- tchap voor Zuivel niettemin besloten de export van boter met ingang van maandag aanstaande te belasten met een heffing van 75 cent per kilogram. In het afgelopen half jaar jverd de uitvoer van boter naar o.m. "ngeland gesubsidieerd! Voorts zal het bedrijfsleven ervan n kennis worden gesteld, dat de (nogelijkheid aanwezig is. dat een frotere hoeveelheid boter wordt in- jevoerd dan het aanvankelijk vast gestelde maximale kwantum van 1000 ton. Deze maatregelen, die beogen te roorkomen dat er in de loop van dit melkproduktiejaar spanning ontstaat lussen het aanbod van en de vraag laar boter, nam het Produktschap in jesloten vergadering. Hieraan ging ien openbare vergadering vooraf, daarvan men elders in de krant een terslag vindt dagen in Cairo aangekomen, naar men aanneemt om een laatste poging te doen ter verbetering van de betrekkingen tussen president Nasser en de socialistische Baath- partijen in Irak en Syrië. De betrekkingen zijn nu op een dieptepunt sinds de ondertekening op 17 april van de verklaring over de vorming van een nieuwe Verenigde Arabische Republiek, bestaande uit Egypte, Irak en Syrië. Met Arif kwamen zes ministers en zijn staf chef, luitenant-generaal Taher Jahla in Cairo aan. De delegatie werd door president Nasser op het militaire vliegveld Almaza verwelkomd. Vorige maand bezocht generaal Atassi, de vorige president van de Syrische revolutionaire raad, Cairo op het ogenblik dat er in Damascus door aanhangers van Nasser een mislukte staatsgreep werd gedaan. Eén man kwam om het leven, zes personen werden zwaar gewond en vyf mensen liepen lichtere verwon dingen op bjj een gecompliceerd ver keersongeluk. dat zich gisteravond heeft voorgedaan op de Nieuwe Vlissingseweg in Middelburg. De man die het leven verloor, was de 67-jarige J. J Brouwer, die als lifter was meegenomen in een per sonenauto, waarin een Middelburgs echtpaar en een Vlissinger zaten. De personenauto botste nagenoeg fron taal op een bestelauto, waarin twee Middelburgers zaten. De heer Brou wer was op slag dood, de overige vijf personen werden zwaar gewond in het Middelburgse Gasthuis opgeno men. Daar kwam ook een eveneens zwaar gewonde 17-jarige inwoner van De beroemde filmster Lilian 'arvey („Der Kongress tanzt") op 28 aug. in het Goffert- itadion in Nijmegen zijn om de nemière bij te wonen van het ipel „Voor en na Waterloo tuin van Europa". IETS BETER WEER Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: Aanvankelijk enige regen of mot regen, morgen enkele verspreide op klaringen. Overwegend matige zui delijke wind, ruimend naar zuidwest tot west. Iets zachter. STRANDVERWACHTING Achter warmtefront dat ons op nieuw met regen passeert bereikt ons wat warmere lucht. Morgen nog veel bewolking met weinig of geen regen. Matige wind tussen zuid en zuidwest. Overdag 17 a 18 graden, temperatuur zeewater 17 graden. Vooruitzichten: langzame verbetering met een wat aangenamer temperatuur. 23 AUGUSTUS Zon op: 5.35 uur; onder: 19.50 uur. Maan op: 9.56 uur; onder: 21.45 u. Hoogwater te Katwijk te 5.42 en 18.04 uur. Laagwater te 1.39 en 13.49 uur. HU nummer bestaat uit 12 pagina's Dc Britse politie heeft gister avond een nieuwe arrestatie verricht in de zaak van de roof- overval op de posttrein van Glasgow naar Londen. In dit geval is het een jonge blonde vrouw, die in Londen werd aan gehouden en die, na een uitvoe rig verhoor, naar een verblijf i voor vrouwelijke arrestanten werd overgebracht. i De Britse autokoning en miljonair Lord Nuffield is vanochtend op 85- jarige leeftijd in zijn woning in Ox- fordshine overleden. Lord Nuffield was de stichter van de Austin- en Morrisfabrieken. Als gevolg van de langdurige cn zwa re regenval is de Leidsc Rijn bij Harmeien op enkele plaatsen bui ten de oevers getreden. Over een afstand van ongeveer 40 meter is de provinciale weg tusser. Harmeien en Woerden wegge spoeld. Eerst werd de berm door het water weggevreten, dan spoelde het zand onder wegdek weg en ten slotte verdween het asfalt. Verder is het water enkele woningen binnengedrongen. De polders ter plaatse dreigen eveneens onder te f r lopen; de dijkwacht en het ge- Mohammed, gefotografeerd meentepersoneel hebben aan beide Amsterdamse dierentuin Ar- oevers wallen van zandzakken op worpen. Aken terecht. Met zijn auto reed hij met grote snelheid op een onver lichte wagen, die was gestopt voor de auto's die tegen elkaar waren ge botst. Door die kracht waarmee de wagen van de Duitse jongen op de stil staande auto vloog, ontstond een ket tingbotsing, waarbij vijf personen licht werden gewond, terwijl vier auto's in elkaar werden gedrukt. Bij een frontale botsing van twee personenauto's op de Frögerweg in Amsterdam is gisteravond Iaat de 60- jarige A. van Kempen uit Amster dam om het leven gekomen en wer den drie personen uit Hengelo en Enschede gewond. De Amsterdammer, die een kleine driewielige auto bestuurde, week plot seling naar links uit. waardoor hij op een auto vloog waarin twee Twentse echtparen zaten. De kleine auto werd in een ondiepe sloot geslingerd en totaal vernield. De heer Van Kem pen overleed ter plaatse. (Van onze Amsterdamse correspondent) Een 24-jarige arrestant is erin geslaagd een gat in de ander half steens dikke muur van zijn cel in een Amsterdams huis van bewaring te krabben en vervolgens te ontsnappen. De verdwij ning van deze H.A.F. werd gistermorgen ontdekt. Het is de po litie nog niet gelukt de man te achterhalen. Vermoed wordt dat hij het uit de muur afkomstige steengruis onge merkt via het toilet heeft doen ver dwenen. H.P., die in voorarrest zat onder ver denking van het plegen van dief stallen te Amsterdam en Zaandam, verbleef sinds 18 juli in een cel op de benedenverdieping van het huis van bewaring aan de Amstelveense Weg. Onder de krib in het vertrek je werd een hengsel van een plastic emmer gevonden, die F. moet heb ben gebruikt om het gat in de muur te krabben. De man moet hier weken lang aan hebben gewerkt. Het gat, dat 24 bij 35 centimeter meet, had hij gedu rende het karwei weten te verber gen achter een gekleurde wand plaat. F. heeft een dankbaar gebruik ge maakt van de verbouwingswerk zaamheden die op het gevangenis terrein plaatsvinden. Het schuren de geluid van zijn schrappen zou anders wel zijn opgevallen, maar ging verloren in het lawaai van de pneumatische boren, waarmee en kele muren en funderingen worden gesloopt. De uitbraak heeft plaatsgehad in de nacht van dinsdag op woensdag. F. blijkt de laaste stenen te hebben weggestoten met een poot van het tot het celmeubilair behorende ta feltje. Toen hij zich door het gat had ge werkt, vond hü opnieuw een bond genoot in de verbouwingswerk zaamheden. De hoge gevangenis muur is namelijk gedeeltelijk ver vangen door een tijdelijke houten schutting van ca. drie meter hoog. Het kostte de vluchteling weinig moeite deze hindernis te nemen. De verdwijning van F. werd pas gis termorgen ontdekt. De politie van het bureau Overtoom is daarop on middellijk uitgerukt voor een ver geefse huiszoeking in de ouderlijke woning van F. en enkele adressen waar de man voor zijn arrestatie dikwijls Verbleef. Moeder en zoon giraffe, Lise en tis. De geboorte van Mohammed was niet alleen voor de moeder een bijzondere gebeurtenis, maar ook voor Ar tis, waar sinds 1926 geen gicaffejong geboren was Consument is in elk geval niet duurder uit De Nederlandse Gasunie heeft bij haar onderhandelingen over de aardgasprijs met de speciaal daarvoor gevormde werkgroep van de gemeenten, aangeboden het aardgas te leveren tegen een prijs, die varieert van zeven tot acht cent per kubieke meter. Deze prijs is samengesteld uit een basisprijs van 6.35 cent per kubieke meter plus een vastrechttarief plus een capaciteitstoeslag, die variert na gelang van de hoeveelheid, welke de gemeente afneemt en het verschil tussen zomer- en winterverbruik. Daar deze factoren van gemeente tot gemeente anders kunnen zijn, kan de eindprijs voor de ene gemeente zeven cent en voor de andere acht cent be dragen. Dit is dan de inkoopsprijs per ge meenten. Welke prijs de gemeenten aan de verbruikers zullen vragen, moet door hen zelf worden bepaald. De hoogte van de prijs voor de con sument zal eveneens van gemeente tot gemeente kunnen verschillen; dit hangt, af van de vaste lasten, die de gemeenten hebben en die natuurlijk niet overal gelijk zijn. Of er op basis van de aangebo den prijs een goedkoper gasaanbod aan de verbruiker uit de bus zal ko men, is. zo vernemen wij verder van de zijde van de Nederlandse Gasunie, mede in verband met de uiteenlo pende vaste lasten, die de gemeen ten hebben, niet te zeggen. Dit Ls al- leer al daarom moeilijk te bereke nen, omdat er in ons land verschei dene soorten gas worden gedistri bueerd. waarvan de prijzen niet ge lijk zijn. Hoe dit ook zij, wel kan worden aangenomen, dat het aardgas in elk geval niet duurder zal uitko men dan het huidige gas. Het is in het belang van de Neder landse Gasunie, dat er zoveel moge lijk aardgas wordt afgezet en zij moet daarom aanbieden tegen een re delijke prijs, die de concurrentie aan kan met de goedkope brandstoffen, welke in de industrie worden ge bruikt, en met de thans gebruikte brandstoffen voor ruimteverwarming. De besprekingen over de prijs en de andere leveringsvoorwaarden zijn overigens nog niet afgesloten. Wan neer de Gasunie en de gemeenten het eens zijn geworden, zal de mi- nistor van Economische Zaken zijn goedkeuring nog moeten geven. Dit is het nieuwe stadhuis van Hengelo, dat begin september door minister Toxopeus zal wor- den geopend. Het is een ontwerp van prof. ir. Berghoef. De bouw kosten van het project hebben zeven-en-een-half miljoen gul den bedragen. President Ngo Dinh-djem van Zuid-Vietnam heeft gisteren de staat van beleg in het land af gekondigd, een avondklok voor de hoofdstad Saigon ingesteld en de pagoden door troepen la ten bezetten. Honderden monni ken en nonnen werden gearres teerd en met auto's weggevoerd. Onder hen bevonden zich een groot aantal gewonden. Tal van monniken, die verzet boden, zouden gedood zijn. Kort voor dat de actie begon sneed een boeddhistische monnik zich de buik open uit protest tegen de politiek van de Zuidvietnamese regering. Slot pag. 2 Aan de kust van Porto Santo Ste- fano (gelegen op het schiereiland waar het Nederlandse Koninklijke ge zin een zomerverblijf heeft is gister avond een bosbrand uitgebroken. On danks een gestadig vallende motregen zijn reeds meer dan tienduizend den- nebomen door het vuur vernield, als mede honderden olijfbomen en wijn stokken. Met man en macht bestrijden de brandweerkorpsen uit de omliggende plaatsen de brand, bijgestaan door karabiniers. politie, vliegers en vrij willigers. De soldaat J. L. van Eden, die ver leden week in Suriname zeer ernstig werd gewond door het voortijdig ont ploffen van een hantjgranaat, is thans buiten levensgevaar. Hij kwam maandag uit Paramaribo aan op Schiphol, in hetzelfde vlieg tuig waarmede het stoffelijk over schot werd overgebracht van de re serve tweede luitenant Dekker, die bij het ongeval om het leven kwam. Hij is toen onmiddellijk vervoerd naar het hospitaal „Oog in Al" te Utrecht. Het hoofd van de KLM in de Verenigde Staten, gebiedsleider F. Kielman. heeft gisteren een beroep gedaan op andere lucht vaartmaatschappijen om de ta rieven voor vluchten op de transatlantische routes te ver lagen. „Er kan geen twijfel over bestaan, dat de structuur van de tarieven voor de Noordatlantische routes moet worden vereenvoudigd en dat de ta rieven moeten worden verlaagd in het belang van het publiek en van het bedrijf", aldus de heer Kielman op een persconferentie. „Het is nu tijd om de werkelijke bijdrage, die de straalvliegtuigen op het gebied zo wel van de snelheid en het comfort als van kostenbesparing hebben ge leverd, te gaan gebruiken". Gevraagd naar wat hij in de ge geven situatie zou willen, zei de heer Kielman: „Waarom de tegenwoordige economy-klasse niet afschaffen en zich concentreren op één enkele klas se. De service kan dan een hogere standaard hebben dan het niveau van de economy-klasse en de tarie ven kunnen tegelijkertijd lager wor den. Als de tarieven belangrijk zou den worden verlaagd, bijvoorbeeld van 270 dollar tot 200 dollar voor een enkele reis, zal iedereen er voor deel van hebben zei de heer Kiel man. Van de zijde van de KLM in Den Haag werd vernomen, dat de KLM een voorstel heeft gedaan voor ta riefverlaging, dat volgende maand op de conferentie van de International Air Transport Association (IATA) aan de orde komt. De KLM staat één uniform tarief voor, en zo min mogelijk tariefregelingen, die daar van afwijken. Dit laatste houdt in, dat speciale tarieven voor Emigran- tenvluchten. voor vluchten met mili tairen en voor de z.g. 22-daagse re tours worden afgeschaft. Uit het Leidsch Dagblad van 1 22 Aug. 1863; I Heden had te 's Hage de plegtige uitreikmg der me- I dailies plaats wegens inzen- ding op de tentoonstellmy van metalen. De gouden me- daille ontving de Kon. Grof- I smederij alhier. In het Hannoversche f stadje N. betrapte een siga- I renwinkelier 's nachts een dief, welke reeds herhaalde malen in huis was geweest Bij nader onderzoek bleek het de commissaris van poli- i tie te zijn.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1