HET NATIONALE BALLET NOG NIET RIJP GENOEG kunst kaleiöoscQQp Noordwijks pension niet aanbevolen Repertoire „Haagsclie Comedie" in 1963-'64 OOK GROENE KAARTHOUDER KRIJGT „ELCK WAT WILS" Ernstige bezwaren tegen de „verouderde choreografie V „Gasten huilend aan de balie. Mening van de Oostenrijkse eritiei WEL WAARDERING VOOR SOMMIGE PRESTATIES Met duidelijke lijn meer solide dan actueel K. en O. in komend seizoen Toon Hermans komt; speciale attractie Olivier Twist Kort geding tegen V.V.V. VEDERLICHT Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 20 augustus 1963 Derde blad no. 31038 Mrs. Susan Frank in ons land (Van onze correspondent in Wenen) Niet alleen Sonia Gaskell, maar het gehele ensemble en ook het grote aantal landgenoten, dat zich nh in Salzburg ophoudt, waren onbe schrijfelijk nieuwsgierig hoe de Oostenrijkse pers zou oordelen over het optreden van het Nationaal Ballet. In ieder geval verwachtten Des te groter ia de verrassing over het feit, dat alle critici met slechts een enkele uitzondering in grote lijnen dezelfde menig hul digen, namelijk dat dit ensemble nog niet rijp is om op een internatio naal toernee te gaan. Deze eensgezindheid valt nog meer op nu ook de pers in Salzburg zelf zich hierbij aansluit, ofschoon deze bladen de be grijpelijke tendentie vertonen om alles wat met. Salzburg in verband staat zo gunstig mogelijk te beoordelen. Ten opzichte van het Nationale Ballet zijn de Weense en Salzburgse critici dezelfde mening toegedaan en is er geen sprake van de traditionele rivaliteit tussen hoofdstad en provincie. Bovendien moet worden vooropgesteld, dat vrijwel alle cri tici een grote sympathie voor ons land hebben en dat het hun veel liever was geweest wanneer zij een positief oordeel hadden kunnen uitspreken. het ensemble, dat. naar discipline streeft en in enkele solisten een per soonlijke kleur vertoont". Maar geen enkele solist wordt als uniek gekwali ficeerd omdat ook hier de volle rijp heid nog niet werd bereikt, wel echter een mogelijke vervulling van de ver wachtingen ln de toekomst. De mees te bewondering vindt Marianne Hila- rides die een zo .groot talent blijkt te zijn dat men de naam Hilarides zal moeten onthouden". Ook Billy Wilson „imponeert door zijn vormgevende spanning en concentratie". Van de overige solisten worden nog vermeld Son ja van Beers. Maria Koppers. Panchita de Peri, Irene de Vos. Con rad van de Weetering, Sylvester Campbell en Jan Arnzt. Maar volgens „Die Presse" en andere bladen zijn ook deze solisten op een enkele uit zij grote objectiviteit en zakelijkheid, omdat de recensenten uit Wenen en Salzhurg de per soonlijke achtergronden en spanningen die met de geschiedenis van dit jonge ensemble zijn verbonden, niet kennen. zondering na..nog onzeker" Het zelfde blad noemt het oorps de ballet ..onnauwkeurig en iets rammelend". Verouderde choreografie Het grote en principiële bezwaar wordt geopperd tegen een gedeeltelijk verouderde choreografie. Met name de criticus van „Das Neue Oestereich" uit Wenen betwijfelt of het PetroesJ- ka-ballet in.de bewerking van Fokine wel de juiste „authentieke" is. Hy schrijft: „Zonder chauvinisme moet men zeggen dat de Petroesja van de Weense Opera veel puntiger, spranke- lender en dynamischer werd gedanst". Ook het ..Salzburger Volksblatt" sluit zich hierbij aan en veroordeelt „het niet alt yd gemotiveerde streven om zich bij andere oudere balletten te houden ana de choreografie uit de allereerste tijd van het ontstaan. Want met alle respect voor piëteit schreeuwt toch deze nog altyd prille muziek van Strawinsky om een ver jongde ballet-Interpretatie". Provinciaal Het kan geen toeval zUn dat het 'serieuze blad „Die Presse" en het boulevardblad „Express" (alle twee uit Wenen) deze vertolking en be- tint ting van Petroesjka een „volks- itgave" of een „uitgave in zakfor maat" noemen. „Die Presse" schrijft linomwonden: „Het is onmogelijk om met deze vereenvoudigde uitgave op tournee te gaan". Volgens „Express" begon het repertoire „met grote ver wachtingen. daarna werd het twee slachtig en tenslotte was het eenvou dig provinciaal". Wel wordt het repertoire gewaar deerd. omdat het rijk gevarieerd is en naast het romantische genre ook het moderne ballet heeft opgenomen. Maar de romantische atmosfeer in de serenade van Tsjaikowsky of in de Suite en Blanc. vooral echter in de Symfonie van Bizet werd door deze vertolking niet zwevend of licht maar bleef volgens het algemeen oordeel te sterk „aan de aarde gebonden". Ook de moderne werken vielen niet in de «naak. Zowel aan „Jungle" op mu ziek van Badings als ook aan „Shira" zou de nodige fantasie ontbreken. Deze mening moet niet persé juist zijn want goede balletkenners en ook het grootste gedeelte van het publiek vonden Juist te vertolking van „Shi- ra" indrukwekkend en vol van ooster se poezie. Het gebruik echter van elastieke nylon -draden maakte toch wel een storende indruk, zodat een blad zelfs de kwaadaardige vergeiy- king maakte met een „garenfabriek". Toch is dit de enige Ietwat harde op merking. want voor het overige houdt de kritiek zich binnen de perken van het zakelijke. Iets gunstiger wordt ge oordeeld over de „Vier Temperamen ten" op muziek van Hindemith en over de „Wonderbaariyke Mandaryn" van Bar tok. De Oostenrykse kritiek geeft zelfs toe dat deze laatste inter pretatie het wint van die in de Weense Opera, doch daarmee heeft ons Nationale iBallet nog geen Inter nationale peil bereikt, daar ook het Weense ensemble dit niet bezit, Gymnastiek Toch doen de recensenten hun best om de aandacht op enkele goede prestaties te vestigen. Zonder uitzon dering spreken zy hun waardering uit over „het sterke engagement, de op vallende vlijt en de geweldige ambi tie". Hier en daar prijst men zelfs de ..briljante gymnastiek" of de „acro batiek op de begane grond". De „Wie ner Kurier" vestigt de aandacht op de „kracht en het temperament" van Beloften Dit is de algemene Indruk ook van het publiek, maar dit schynt opzet te zyn. Het biyft echter de vraag of deze opzet geen gebrek moet camou fleren. In leder geval ls er een blad dat op dit punt de verdediging van ons ballet op zich neemt. In de „Salz burger Nacnrichten" schrijft de be kende criticus Bonte dat Sonia Oas- kell overdreven accuratesse met opzet vermydt en de voorkeur geeft aan een soepel "verlopend en zelfs impro viserend dansen. Bonte heeft als enige criticus ook een waarderend overzicht gegeven voor de Oosten rykse omroep. Hy heeft in zover gelyk dat het ensemble-werk meer op de voorgrond staat ln deze groep dan het schitteren van een paar sterren. Daarmee ls de kritiek het ln het alge. meen ook wel eens. vooral na de op voering van ..Persephone" en de „Ge vangene van de Kaukasus". die een gunstiger oordeel vinden en waarin men veel beloften ontdekt voor de toekomst. Algehele instemming en PRESIDENTE ROBIN HOOD COMMITTEE De presidente van het Robin Hood Committee, mrs. Susan Frank uit Sydney, die getrouwd is met een Nederlander, verblijft op het ogenblik in ons land. Zü maakt een wereld- kunstreis en ls sinds maart van dit jaar op tournee, teneinde nchilderyen uit alle landen bijeen te brengen voor een eind van dit jaar in Sidney te houden tentoonstelling. Via musea en schildersverenigingen zoekt zy contact met eigentydse schilders, die bereid zijn enkele van hun werken af te staan voor haar expositie. De schilders mogen hun eigen prijs bepalen Worden hun schilderijen niet verkocht, dan krij gen zy deze franco teruggezonden. In Australië wordt een bepaald be drag op de kostprijs gelegd, dat ten goede zal komen aan een vereniging, die zich bezighoudt met de zorg voor zwakzinnigen. Mrs. Frank heeft reeds een uitge breide collectie schilderijen by een. Zy bezocht Bombay, Delhi, Kasjmier. Karachi. Ls tanboel. Sofia. Belgrado. Rome. Napels. Monaco. Nice en Bar celona en overal bleken schilders be reid hun werk naar Sidney te zen den. Ook ln ons land heeft mrs. Frank reeds de nodige contacten gelegd, o.a. in Laren, waar zy zondag in het Sin ger Museum de tentoonstelling „mo dernen van toen" bezocht. Zy bleek de 10.000ste bezoeker aan deze expo sitie van Vlaamse meesters uit de ja ren 15701630 te zijn. De directeur van het museum, de heer P. Leffe- laar, bood haar namens het bestuur bloemen aan. (Van onze Kunstredactie) Het repertoire, dat de Haagsche Comedie voor het seizoen 1963—'64 heeft vastgesteld, is eerder degelijk dan actueel te noemen. Met reprises van een vooroorlogse Anouilh, „L« voya- geur sans bagages", en een stuk van Christopher Fry dat ook in 1954 al door het Haagse gezelschap werd opgevoerd, „The dark is light enough", wordt duidelijk een lijn doorgetrokken, die het vorige jaar met O'neills „Tocht naar het duister" en Fry's „Venus bespied" begon. De Engelse toneelschrijfkunst is behalve door Shakespeare (.Mac beth" en „Othello"), Coward (..Qua drille") en Fry op het repertoire ver tegenwoordigd door het werk van twee Jonge auteurs. David Turner en Peter Shaffer Van Turner wordt ..Semi-detached" opgevoerd, een pro. vinciaal realistisch stuk. dat ln Londen gegeven werd met Sir Lau- i rence Oliver in de hoofdrol, en van Shaffer het eenakter-paar „The private ear" en „The publik eye", dat in het West-End al ruim een jaar lang op het affiche staat. 1 Hans Keuls' „Johan van Olden- barnevelt", Marcel Ayme's „Les maxibules", Jacques Devals „La croix des vaches" ..La dame de chez Maxime" van Georges Feydeau, de virtuoze farceur uit het fin de siècle, „The Thraclan Zrses" van Maurice Valency. „Sunday in New York" van Norman Krasna en „Stephen D.", Hugh Leonards toneelbewerking van James Joyces ..Portrait *of the artist as a young man", staan verder nog op het speelplan van de Haagsche Comedie. die bovendien een optie heeft op het veelbesproken stuk van de Duitse auteur Rolf Hochhuth, „Der Stellvertreter". MARIANNE HILARIDES waardering vindt het werk van de dirigent André Presser, die de bege leidende muziek tezamen met het or kest van het Salzburger Conservato rium uitstekend vertolkte. Ad,ert«ntl, A CP perfect l acu automatisch SPIEGELGLADDE STALEN zool VEDERLICHT Tekeningen van De Cliirico gestolen Uit een museum in Stockholm zyn «aterdag twee tekeningen van De Chirico gestolen. De tekeningen, een ■elfportret van een profiel van de Italiaanse toneelschrijver Luigi Pi randello, zouden tameiyk veel waarde hebben. TOON HERMANS: lachen 99 99 (Van onze Kunstredactie) oor viereneenhalf duizend werknemers in bedrijven te Leiden en omgeving beloven de K. en O. activititen in het komend seizoen weer „voor elck wat wils": concerten, toneel, cabaret, musical enz. Twee onderdelen vallen in Het programma voor de z.g. „groene kaart"-houders sterk op: allereerst de komst van Toon Hermans, die met zijn „One Man Show" vijf maal in de Leidsche Schouw burg zal optreden. Voorts gaat K. en O., evenals dat bij „My fair lady" het geval was, voordelige bezoeken organiseren naar de nieuwe grote Nederlandse musical - produktie „Olivier Twist". Men zal de groots opgezette voorstellingen in januari kunnen be zoeken in het City-Theater aan het Leidseplein te Amsterdam. sterkt met Ko van Dyk en Mary Dresselhuys, „Centrum" met als eer ste acteur Cor Helmus, het „Nieuw Rotterdams Toneel", het gezelschap van Rob de Vries en „Studio", het Jonge gezelschap, dat de laatste tyd zo veel van zich doet horen. Reeds is bekend, dat het seizoen geopend wordt op zaterdag 19 okto ber met de tragi-comedie "Billy the liar", waarvan net vorige seizoen de première is gegaan. Het stuk beleef de sindsdien vele succesvolle voor stellingen. „Een geboren leugenaar", zoals het stuk ln het Nederlands heet. is ln onze stad nog niet opge voerd. De hoofdrol wordt vertolkt door Henk van risen, die voor deze rol de zilveren „Louis Bouwmeester-pen ning" ontving. een serie klassieke concerten ook kan laten inschrijven voor een cursus autotechniek. Dit „geheim" is waarschijnlijk een der redenen, waarom K. en O., welke instelling thans om en de bij de 11.000 leden telt, zo goed floreert. Veelzijdigheid en een hoog niveau der diverse ma nifestaties zijn de pijlers waarop deze gunstige gang van zaken rust! (Van onze Haagse correspondent) Mr. Heemskerk stelde tegenover ds klachten honderden tevredenheid*, betuigingen. „De gastenboeken van mUn cliënte bevatten niets dan lof", tel hy. Hy nam het de VVV (en de Vereniging van werkgevers ln de Horeca-bedriJven) vooral kwalUk dat de betwaren, die tegen het pension bestonden, nooit z(jn toegelicht, i Daarin tag hy vooral ook een on rechtmatig handelen. Op 26 augustus zal de vice-president van de Haagse rechtbank, mr. J. H. C. Slotemaker, beslissen of de VVV te Noordwijk al dan niet te ver is gegaan bij het op grond van een reeks klach ten van toeristen verstrekken van ongunstige informaties over een Noordwijks pension. De eigenares van dit pension heeft namelijk een kort geding tegen de VVV te Noordwijk aange spannen, waarin zij eist dat de VVV bij het geven van inlich tingen niet langer de indruk wekt dat haar pensionbedrijf niet aan de eisen voldoet. Dit op straffe van een dwangsom van f 5.000,- per overtreding. Geroyeerd Mr. C. R. C. Wyckerheld Bisdom uit Den Haag, optredend voor de VVV. deelde mee dat in maart van dit jaar eiseres is geroyeerd als lid van de Vereniging van werkgevers in de Horeca-bedrijven te Noordwyk. Deze vereniging financiert voor een belangryk deel de afdeling logies- bemiddeling van de WV. Pleiter wees er op. dat dit royement het gevolg is vtyi talryke klachten van gasten van 't pension. Zo zouden gasten ondergebracht zyn in kamers zonder ramen, waarvan de deuren moesten open biyven staan voor ven tilatie Het is voorgekomen, aldus pleiter, dat sommige gasten huilend aan de balie van de VVV stonden Op grond van deze klachten (on geveer vijftig per seizoen) vertellen de VW-lnformatrices desgevraagd, dat het pension niet aanbevolen kan worden. „Wat moet de VVV anders doen?" zo vroeg pleiter zich af. „een kenneiyk slecht pension kan toch niet gedekt worden door de VW?" Boycot Concerten Andere belangryke punten zyn de speciale concerten en toneelvoorstel lingen voor de „groenekaart"-hou- ders. Evenals verleden jaar komen er weer drie „populaire" concerten in de Stadsgehoorzaal. Op vrijdag 27 september concer teert het Rott. Philh. Orkest onder leiding van Eduard Flipse. De groot ste Nederlandse violist Herman Kreb- bers speelt dan het Vioolconcert in d van Beethoven. Ook worden die avond uitgevoerd Dvoraks' „Slavi sche dansen" en de ouverture „Don Giovanni" van Mozart. Het tweede populaire concert wordt gegeven door het Residentie-Orkest, dat zulk een succesvolle tournée door de V.S. achter de rug heeft. Ingrid Hablcr, op Mozart gespecia liseerd. brengt het Planoconcert ln d. van deze grote componist ten gehore. Het orkest speelt o.a. Moussorgsky's „Nacht op de Kale Berg" en Ravels' „Daphne et Chloë". Groot zyn ook de verwachtingen voor het laatste populaire concert. Het Rott. Philh. Orkest staat die avond onder directie van de Joego slaaf Bogo Lcskovic. Het zeer geva rieerde programma bevat o.a. het by- zonder virtuoze eerste pianoconcert van Franz Liszt met als solist de jonge, doch reeds bekende pianist Jan Wtyn, waarna de fluitist Ray mond Delnoye het Concertino voor fluit en orkest van Chaminade blaast. Het orkest brengt tot besluit het beroemde „Tableau d'une exposition" van Moussorgsky/Ravel. Toneel VIER belangryke Nederlandse to neelgezelschappen geven voor de „groenekaart "-houders acht voorstellingen. Dit zyn „Ensemble", dit jaar ver- Zien scène uit Olivier Twist" Mr. W. H. Heemskerk uit Leiden, pleitend voor eiseres, meende dat de houding van de VVV veel weg heeft van een boycot-actie van hotelbedry- ven. Dit in verband met het feit, dat de priizen van het pension lager zUn dan die van de hotels. A Cfl perfect l alu automatisch handige open greep Uitreiking eerste „Topper - taptoe" In het hoofdkwartier van Prins Bernhard de Zwalu wenberg in Hollandsche Ra ding heeft generaal-raajoor arts dr. H. J. van der Giessen gisterochtend de eerste „Top per-taptoe" overhandigd aan de chef-staf van de Prins, luite nant-kolonel jhr. mr. C. C. van Lidth de Jeude. „Topper-tap toe" is de naam van de gram mofoonplaat die de Militair Ge neeskundige Dienst heeft laten maken om met de verkoop er van het werk van het Prinses Beatrix Poliofonds te steunen. Generaal-majoor Van der Giessen zei, dat sergeant eerste klasse W. de Ruiter van zyn staf het eerst op het idee gekomen ls om een lang speelplaat te laten maken waarvoor de militealre muziekkorpsen hun mede werking zouden verlenen. Toen men het Idee verder ging uitwerken, bleek dat deze korpsen die medewerking graag gaven. Een moeliykheid was. de grammofoonplatenmaatschappyen van de korpsen ertoe te bewegen toe stemming te geven dat de vier korp sen hun muziek op één plaat zetten. Ook dat lukte! Namens de Prins werd de plaat in ontvangst genomen door luitenant - kolonel Van Lidth de Jeude. Hy ze! zeker te weten, dat zyn hoge chef byzonder sympathiek zal staan te genover het doel dat men beoogt met het verkopen van de plaat te berei ken. nameiyk het bouwen van een tehuis voor poliopatiëntjes. Zoals be kend heeft men een jaar de tyd om met de verkoop van de plaat gelden byeen te brengen. Volgend jaar. in oktober, zal nameiyk de Militair Ge neeskundige Dienst 150 jaar bestaan. En het aanbieden van gelden aan het Poliofonds is bedoeld als geschenk ter gelegenheid van dit Jubileum. K.enO.'s „geheim" DIT alles wat 't speciale „groene" programma betreft. Maar K. en O. heeft nog meer pijlen op haar boog: daar zyn de con certen in de „Meesterserie", de abon nementsvoorstellingen. films, opera, ballet, cursussen, lezingen, excursies enz. Deze onderdelen zyn bestemd voor alle leden. De „groene kaart"- houders kunnen daar das ook van profiteren. Het enige verschil is. dat deze onderdelen niet apart gesubsi dieerd worden door de bedryven en de vakbonden. Wel wordt het totale werk gesubsidieerd door de overheid. Men spreekt wel eens van het „geheim" van K. en O. Dit ge heim is. dat de activiteiten, welke deze instelling ontwikkelt zo uitermate wijdvertakt zijn. Dat men zowel naar Toon Hermans kan gaan, als naar een serie le zingen over het moderne China en dat men zich behalve voor Kapelmeester Posthumus dirigent der K.M.K.7 (Van onze kunstredactie) Kapelmeester Posthumus van het fanfarekorps der Limburgse Jagers wordt genoemd als de meest waar schijnlijke opvolger van luitenant kolonel R. van l'peren als directeur van de Koninklijke Militaire Kapel. Zoals bekend is overste Van Yperen onlangs benoemd tot inspecteur der militaire muziek. Tijdens de komende Taptoe Delft zal hij zijn korps waar mee hij in de afgelopen jaren zoveel klinkende successen heeft behaald, voor het laatst leiden. De keuze van een opvolger is niet gemakkelyk. Kapitein H. C. van Lynschoten, die directeur is van de Marinierskapel, wenst beslist bij dit korps te blijven. Geruchten dat hy gegadigde zou zijn voor de dirigeer- staf van de K.MX. zyn dan ook onjuist. De benoeming van kapel meester Posthumus, die op dit ogen blik tijdelijk in Suriname dienst doet. behoeft nog de bekrachtiging van HM. de Koningin Kunsthistorische vondst op Sicilië Temidden van de rutnes van de antieke Griekse nederzetting Seli- nunte op Sicilië in Italië, is een Griekse tombe aan het licht ge komen die waarschijnlijk 2400 jaar oud is. De oudheidkundigen die de vondst op hun naam hebben, zei den dat ze in de tombe een ka rakteristieke vaas in de vorm van een koe aantroffen en een vaas in blauw glas van Oosterse her komst. De uitgravingen in Selinunte wor den onder auspiciën van de Mor- mino-stichting van de Siciliaanee Bank, die zo wil voorkomen dat clan destiene schatgravers zich van de kostbaarheden op Sicilië meester ma- ken. zoals al herhaaldelijk Ls gebeurd. Selinunte. ln de oudheid Selinus, werd gesticht in 628 voor Christus Wat er nog van over Ls bestaat uit acht Dorische tempels waarvan de hoge suilen zich langs de kust uit strekken. Als brief te verzenden: Het LEIDSCH DAGBLAD gaat met U mee wanneer U deze kon ingevuld aan ons toezendt. HUISADRES: Naam: Straat: -No. Woonplaats: Kwartaal abonnee Maand Week Post doorhalen wat niet van toepassing la. VAKANTIEADRES: p. a. Straat: _No. Te: Eerste dag van toezending: Laatste dag van toezending: ALLE gegevens invullen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 7