„Frankrijk staat alleen", zegt Le Monde (Parijs) Drama KLM duurt voort verliesgevend BAMI WV>!? dS'O Amerikanen halen de kernproefinstallatie van eiland Christmas Gaullistische koers om twee redenen tot nislukking gedoemd Brood 1 cent duurder Duizend gasten op receptie van Sjarif Verf met voldoening (Dücf Amerikaan in auto beroofd ilUISGENOOT "VERMOORD WEERBERICHT „Goede les"" Busongeluk in Chili: 23 doden Jongen in de rug geschoten jp=eet u graag tvs ^pgericht 1 maart 1860 DINSDAG 20 AUGUSTUS 1963 No. 31038 LEIDSCH DAGBLAD Irecteur: E. A. E. van Dishoeck pfdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Sedert het afbreken van de onder handelingen met Engeland is het grote probleem, of het verenigde Europa in staat zal zijn de eigen politieke handelingsbekwaamheid te verwerven, die het steeds meer nodig heeft, aldus mr. Biesheuvel. Alleen wanneer dat lukt bestaat de kans dat bepaalde interne tegenstellingen worden vereffend. Het Europese parlement heeft na het afbreken van de onderhandelin gen met Engeland reeds verklaard, dat alleen de spoedige oprichting van een politieke unie van Europese vol ken een oplossing mogelijk kan ma ken van alle vraagstukken waarmee de gemeenschap wordt geconfron teerd. aldus het verslag. Een overeen komst tussen de staten op zuiver (Van onze correspondent in Parijs) Men moet wel stekeblind zijn om niet te zien hoe het gaullis- che Frankrijk in de wereld alléén staat, aldus schreef het ge- ghebbende Parijse avondblad „Le Monde" gisteren, op de dag s dat West-Duitsland het akkoord van Moskou over het iken van de kernproeven liet tekenen. Bovendien heeft Bonn, dus Le Monde, ondanks het Frans-Duitse verdrag van menwerking, de overeenkomst McNamaraVon Hassel n 2 augustus tot het maken van een Gemeenschappelijke, I j J 1 II J I De Amsterdamse poutie heeft gis- fare tank getekend. Over die tank zullen de Amerikaanse en (eren een 20-jarige schoorsteenveger uitse legers in 1970 kunnen beschikken. Door de handtekenin- en een 21-jarige galvaniseur uit de C onder deze tank-overeenkomst en onder het kernakkoord left West-Duitsland het verdrag met Frankrijk, dat het toch al rige Amerikaanse toerist E. H. Bell ^jnder geestdrift bekrachtigde, van zijn inhoud ontdaan. Politiek u,t Chicago. Deze had zondagnacht 21 j .1 na cafebezoek in de binnenstad een militair is onder de voeten van president De Gaulle de grond *99c9raven waarop hij via de Duits-Franse overeenkomst zijn Juropa der vaderlanden" wilde bouwen. Frankrijk als „sta in de weg" bm twee redenen is de gaullis- ihe politiek van de Vijfde Repu- fk tot mislukking gedoemd. De gnse diplomatie heeft er in de eer- plaats geen rekening mee gehou- k, dat Amerika en Rusland van- k'g of morgen een eind willen {ken aan het ophopen van atoom- pens. waarmee zij nu al enige tien de wereld zouden kunnen ver- èsten. Beide landen zullen genood- Ikt zijn naar middelen te zoeken crises te vermijden, die een lomoorlog zouden kunnen ontke nen. Een wedloop in atoombewape- is doelloos en te kostbaar ge len. In hun overgrote meerder - moedigen de volken die rikaans-Russische toenadering en hopen op een nieuwe wereld, -in zij bevrijd zullen zijn van ;t en waarin zij zich aan con- itlever taken kunnen wijden. In hoop is Frankrijk voor hen een in de weg. de tweede plaats heeft De Gaulle r de keus van zijn middelen om een „Europa der vaderlanden" te nen, zijn bondgenoten voor het •fd gestoten. Men denke byvoor- Id aan de manier waarop Enge- buiten de gemeenschappelijke :t werd gezet. Men vertrouwt het .se staatshoofd niet meer. Men *jt hem niet alleen meer als een sta **de weg, maar ook als een vastbe- Ben tegenstander van internatio- De ontspanning. De Gaulle heeft ii willen bedienen van Duitsland, ruit zonder Duitse steun is zijn Va een heftige, plotseling opgeko- en ruzie in een woning aan de toen van Prinstererstraat in Kam- In heeft vannacht omstreeks twaalf Ir een 24-jarige inwoner van Kam- m eün 54-jarige huisgenoot D. Ka- b van het leven beroofd door het Ichtoffer met de helft van een haar zware hoofdwonden toe te {De politie trof de heer Kanis zwaar jwond aan op de vloer van de huis- Uner. Een kwartier na aankomst m de politie en een Kamper huis- rts overleed het slachtoffer. De dader was de binnenstad inge- lucht. Daar werd hij later bij een fetaria gearresteerd. Hij werd over- t naar het politiebureau. 1 geruime tyd heerste er een nnen sfeer tussen dader en .wjtoffer. De dader is licht geeste- k gestoord en heeft af en toe last plotseling opkomende woede- tvallen. cl VERANDERLIJK Sliet KNMI te De Bilt verwacht van Wen- tot morgenavond: [Veranderlijke bewolking met opkla- -roen ,maar tijdelijk ook buien. Ma ke, later voornamelijk aan de kust ,p en dan krachtige westelijke wind. Feinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) STR ANDVERWACHTING Storing trekt van West-België naar est-Duitsland. Aanvankelijk veel wolking met wat regen. Morgen erwegend droog met kleine buien- tos en opklaringen. Matige zuid- stenwind overdag 17 18 graden, «water 17 graden. Vooruitzichten: Perioden met zon- k strandweer, maar door vrij grote soressie-activiteit nog niet stabiel. 21 augustus 1963 ton op: 05.32 uur; onder: 19.54 uur. rtMaan op: 07.39 uur: onder: 21.08 uur. 'Hoogwater te Katwijk; 4.30 en 16.56 ür laagwater te 0.27 en 12.43 uur. I Dit blad bestaat uit 10 pagina's Europa niet voor verwezenlijking vatbaar. Daarom heeft hij Bonn met de „hereniging" en met „Berlijn" met zulk een felheid gesteund dat de Duitsers hem beschouwden als com pensatie tegen een mogelijke zwak heid op dat punt van de Amerikanen. De Gaulle heeft zich blootgesteld aan de overigens overdreven be schuldiging daardoor in de kaart te spelen van een Duits nationalisme, dat nog altijd niet geheel verdwenen is. De Amerikanen danken hun lei ding in de wereld niet alleen aan hun economisch en militair overwicht. Amerika is zich bewust van zijn grote verantwoordelijkheid en zoekt daar om in zijn verhouding tot het Oosten naar ontspanning, die de wereld zou kunnen bevrijden van het atoomge vaar. De Moskouse overeenkomst heeft weliswaar weinig militaire waarde, maar wordt overal in de wereld toegejuicht als een eerste stap, met uitzondering door de Fran sen en de Chinezen. Door de gaul listische politiek riskeert Frankrijk zijn krediet en invloed in de wereld te verspelen. Tot zover het citaat van onze Pa- ryse correspondent uit „Le Monde". Mr, B. \V. Biesheuvel meent, dat men Frankrijk eigenlijk dankbaar moet zyn voor een goede les: de me ning dat de politieke eenwording van de landen der Europese gemeenschap onvermijdelijk en bijna automatisch lift geaccepteerd van beide mannen »n wier gezelschap ook een meisje was naar het hotel Casa Academi ca in oost. Tijdens de rit in de auto was de toerist beetgepakt en beroofd van 900 dollar in reischèques, waarvan de politie 800 dollar heeft kunnen ach terhalen, en 53 dollar biljetten. De schoorsteenveger heeft tegen over de recherche de beroving van omstreeks 30 dollar toegegeven en de galvaniseur die de wagen bestuurde heeft «bekend erbij te zijn geweest. Beide mannen ontkennen echter iets van de reischèques af te weten. Studenten van Hné weigeren college te lopen Na overleg tussen de Nederlandse Bakkerijstichting en het ministerie van Economische Zaken heeft de mi nister van Economische Zaken zich ermee akkord verklaard, dat de prijs van brood met ingang van vandaag met één cent per 800 gram wordt verhoogd, dit op grond van de geste gen prijzen van bloem en meel. nationaal niveau, die een vertraging van de gemeenschapsontwikkeling ten gunste van een zuivere regerings samenwerking ten gevolge zou kun- hehrJftPnTi'inTnv^r De Nederlandse Bakker(jstichting meegedeeld door de Ame d" EÜS?£eSterne to van oordeel, cin-t een even.uele ver- Commissie voor kernenergie, aangelegenheden, noch ten aanzien van de vervulling van de taken van Europa in de wereld. Zo spoedig mogelijk na 21 sep tember zullen de installaties op het terrein van het eiland Christmas in de Stille Oceaan, waar de Amerika nen het vorig jaar kernproeven in de atmosfeer hebben genomen, ge demonteerd worden. Dit is gisteren meegedeeld door de Amerikaanse derc stijging van de bloemprijs moet worden gevolgd door een verdere ver- Zeer binnenkort zal de NAVO- houding van de prijs van brood raad in Parijs beraadslagen over het met nog een cent per 800 gram. I Sowjetrussische voorstel tot het In Kasteel „Oud-Wassenaar' werd gistermiddag een receptie gehouden ter gelegenheid van de viering van de Indonesische on afhankelijkheidsdag. Minister president Marijnen en mevrouw Wiarto. echtgenote van de In donesische ambassaderaad, tij dens de receptie in gesprek met de gastheerde Indonesische ver tegenwoordiger in ons landdr. S jar if. De studenten van de universiteit van Hué in Zuid-Vietnam hebben be sloten de colleges niet meer te vol gen zolang de zaterdag ontslagen rector, pater Van Luan, niet in zijn functie is hersteld. De studenten wensen ook dat eerst een aanvaard bare oplossing voor het godsdienst geschil wordt gevonden. Inmiddels is uit Saigon een minis teriële commissie naar de provincie Phuyen vertrokken om een onderzoek in te stellen naar klachten over dis criminatie en onderdrukking van Boeddhisten door de regering. In Hué hebben dertien boeddhisti sche studenten zich vrijwillig aange- Drieëntwintig mensen z(jn om het meld om zelfmoord te plegen uit pro- leven gekomen en 15 zwaar gewond test tegen wat zij noemen de discri- toen een bus gisteren op rond 200 minatie op religieus gebied door de km ten zuiden van Santiago in Chili uit de economische integratie zou regerjng. Boeddhistische leiders heb- in de rivier de Cachapoal stortte. Op voortvloeien, is een illusie gebleken. ben gewaarschuwd dat er nieuwe de weg tussen de landelijke gemeen- zo schrijft hij in een jaarverslag aan demonstraties zullen worden gehou- i ten Las Balsas en Las Cabras deed de raadgevende vergadering van de Raad van Europa, dat hij voor hy minister werd namens het Euro pese parlement heeft opgesteld. Zjjn conclusie is dan ook. dat de zes lan den van de EEG politieke besluiten zullen moeten nemen, wil de integra tie niet in het thans bereikte stadium blijven steken. Het rapport-Biesheuvel, waarop van gaullistische zijde reeds kritiek is geuit, zal op 17 en 18 september te Straatsburg het uitgangspunt zijn voor debatten in de jaarlijkse ge meenschappelijke conferentie van het Europese parlement "bestaande uit parlementaire afgevaardigden uit de zes landen der gemeenschap» en de raadgevende vergadering "die af gevaardigden uit de 17 lidstaten van de Raad van Europa omvat). Dit is het „Portret van een jongeman" van Frans Hals. dat spoorloos is verdwenen uit het Zweedse Nationale Museum te Stockholm. den en meer zelfmoorden zullen wor den gepleegd. de versnelling het plotseling niet meer, waarna de bus verongelukte. (Van onze Haagse correspondent) Meer dan duizend gasten wa ren gisteravond in kasteel „Oud- Wassenaar", waar de zaakge lastigde van Indonesië, drs. •Sjarif. een receptie hield ter ge legenheid van de 17de augustus, de dag waarop in 1945 Soekar- no en Hatta de onafhankelijk heid van Indonesië uitriepen. Zelden hebben we een zo druk ke ontvangst meegemaakt. Zo druk was het, dat nog ver buiten het baldakijn, boven de trap naar het bordes van het „kasteel", de mensen in de regen stonden te wachten om naar binnen te kunnen gaan. Kwartaalcijfers bekendgemaakt (Van onze Haagse correspondent) Het drama van de verliescij fers van de KLM duurt voort. Nu de resultaten van het tweede kwartaal 1963 zijn bekendge maakt, kan men wel conclude ren. dat met reorganisaties niet valt op te tornen tegen lucht- vaartpolitieke factoren die een klein land niet welgezind zijn. Het verlies over het tweede kwar taal 1963 bedroeg 18 miljoen gulden (in dezelfde periode van 1962 16.2 miljoen). Oe bedryfsinkomsten over de maanden april, mei en juni van dit jaar waren 12,7 miljoen lager dan in het tweede kwartaal 1962, hetgeen voor het grootste deel een gevolg is van het wegvallen van het vervoer op Nieuw-Guinea. De bedrijfskosten waren 6 miljoen en de afschrijvingen 4.8 miljoen lager dan over het tweede kwartaal van 1962. Terwfjl de wereldmarkt voor lucht vervoer zich uitbreidt "al zijn daar over voor 1963 nog geen objectieve cyfers beschikbaar), is bij de KLM zowel de passage als de hoeveelheid verkochte vrachtprestatie terugge lopen. Dit alles is gebeurd, terwijl de „produktie" steeg. De beladingsgraad, die vanaf 1958 tot 1962 tussen de 55 en 60 procent schommelde, is het laatste kwartaal dan ook gedaald tot 44.7 procent, voor een goede exploi tatie een erbarmelijk laag cijfer. De vervoersinkomsten bedroegen in het eerste halfjaar van 1963 230.2 miljoen gulden tegen 256.8 mil joen in dezelfde periode van 1962 Niet alleen het wegvallen van het vervoer op Nieuw-Guinea is daaraan debet, maar ook de moeilijkheden met de landingsrechten de daarbij komende beperkende bepalingen. Uit dit alles moet men wel de con clusie trekken, dat bij de huidige stand van de lucht vaartpolitieke praktijken een land met een beperkt grondgebied en met geringe politieke macht slechts met zeer veel moeite een luchtvaartmaatschappij in «tand kan houden. Wij vragen ons dan ook andermaal af. hoe de directie van de KLM een jaar geleden bij het vragen van fi nanciële steun aan de regering heeft kunnen beweren dat met de reorga nisatie het bedrijf na een termyn van drie jaar weer rendabel zou kunnen zijn. Wanneer wi) de iets gedaalde bedrijfskosten ln verband brengen met de gestegen vervoersprestatie de „produktie" steeg in een jaar van 181 min. tonkilometer tot 201 min. tonkilometer dan blijkt daaruit dat de reorganisatie nog geen vrucht heeft afgeworpen. Om de KLM op te bouwen was, steunende op de Nederlandse tradi tie van zeevarende natie, een voor uitziende blik en moed nodig. Om in het huidige tijdsgewricht voor de KLM een nieuwe plaats te vinden, zullen, ook by een herstel van de lijndienst op Djakarta, niet alleen koopmanschap en organisatievermo gen maar ook staatsmanschap nodig zUn. Behalve vele leden van het corps diplomatique o.a. de deken F. X. baron van der Straten Waillet. de ambassadeur van Rusland, de am bassadeur van Zuid-Afrika en nog talrijke anderen zagen wij onze minister-president, mr. V. G. M. Marijnen, en de minister van Defen sie, de heer P. de Jong. Minister Luns. zelf met vakantie, was vertegenwoordigd door de rege ringscommissaris voor Indonesische aangelegenheden, mr. N. S. Blom en de directeur kabinet en protocol, mr. R. B. baron van Lynden. Mr. Jonkman, voorzitter van Eerste Kamer, en tal van Kamerle den vertegenwoordigden de volksver tegenwoordiging. Dan waren er nog de oud-ministers mr. A. C. Beerman en drs. J. W. de Pous en vele hoge ambtenaren van verschillende depar tementen. Uit het bedrijfsleven waren even eens vele belangrijke figuren versche nen, o.a. de directeur van Fokker, ir. H. C. van Meerten, en chef-invliêger Moll, die met de Friendship in Indo nesië heeft gedemonstreerd. In Sittards café Een twintigjarige kasteleinszoon werd door een kogel in de rug getroffen, toen gisternacht in Sittard vanaf de straatzijde twee revolverschoten in een café werden gelost. Verdacht van poging tot doodslag zijn twee Italiaanse mijnwerkers, broers van 30 en 33 Jaar, door de politie ge arresteerd. De twee broers hadden de avond doorgebracht in het bewuste café, maar waren even voor sluitingstijd door de kastelein en zijn zoon op straat gezet omdat zij zich mis droegen. Kort na middernacht werd er vanaf de straat op het café geschoten. De kogels drongen door de café deur en één ervan trof de zoon van de kastelein in de rug. In het Sit- tardse ziekenhuis is de kogel ver wijderd. De jongen verkeert niet in levensgevaar. De politie wist de twee Italianen spoedig te achterhalen. Hoewel een van hen op dat moment van hun arrestatie de gelaten revolver nog in zijn bezit had, ontkennen de broers hardnekkig. Advertentie of Koop het dan VERS kant e.i klaar Aiie ingrediënten zijn reeds toegevoegd. Drie minuten In dt> braadpan en het is klaar.S/ecfltS f 1,25 per groot pok Verkrijgbaar bij slagerijen, met verkoop uit gekoelde toonbank. Herkenbaar aan de raambiljetten Ook In Uw omgeving is een dergelijke winkel. VERPAKTE KANT EN KLAAR MAALTIJDEN stationeren van waarnemers, zo heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken geantwoord op een vraag van Gerhard Schröder, de Westduitse minister van Buiten landse Zaken. Schröder had in een brief zyn Amerikaanse collega. Dean Rusk, om een dergelijke bijeenkomst gevraagd. De Westduitse ambassa deur in Washington. Knappstein, heeft over deze kwestie gesproken met twee functionarissen van het Amerikaanse ministerie Wanneer de beraadslagingen zullen beginnen, werd niet gezegd. In officiële krin gen vermoedt men dat er een spe ciale vergadering zal worden ge houden. Aan het gedeeltelijke kernstopver- drag zijn voor de Verenigde Staten militaire nadelen verbonden, maar de politieke voordelen zijn groter, vooropgesteld dat het nemen van ondergrondse kernproeven wordt voortgezet en dat er andere waar borgen komen. Dit zei de Ameri kaanse stafchef van de luchtmacht, generaal Curtis Lemay. gisteren op een bijeenkomst van de cnmmivde voor buitenlandse betrekkingen VU de Amerikaanse Senaat ter voorbe reiding van de ratificatie van het verdrag. Generaal Lemay meent dat de Verenigde Staten de Russen voor zlin op het gebied van kernbewape ning, maar „niet erg veel". Op de bijeenkomst waren ook de stafchefs van de overige onderdelen van de strijdkrachten aanwezig, met name generaal Earle Wheeler van het leger. David Shoup van marine, en admiraal David Mcdonald van de mariniers, die zich voor het ver drag verklaarden, vooropgesteld dat de ondergrondse proeven worden voortgezet. Generaal Lemay zei niet erg ge lukkig te zijn met het kernnroef- programma. dat de Verenigde Staten de laatste Jaren hebben uitgevoerd. Hij had liever gezien dat er meer proeven waren genomen Hij zei dat de Verenigde Staten eT „tamelijk zeker" van kunnen z(jn dat de Amerikaanse raketbases een kern bomaanval kunnen doorstaan en daarna kunnen terugslaan. Aanslag op bar in Brussel door een kleurling (Van onze correspondent in Brussel). Het is waarschijnlijk, dat de aan slag op een Brusselse, voornamelijk door Kongolezen bezochte bar, waar- b(j enige bezoeker» ernstig door naar binnen geworpen handgranaten wer den gewond, het werk is van een kleurling. Volgens verscheidene ge tuigen zouden twee mannen met een donkere gelaatskleur de granaten hebben geworpen, waarna ze zich ijlings uit de voeten maakten. De po litie helt dan ook over naar de ver onderstelling, dat het hier om een concurrentiestrijd tussen bareige- naars gaat De Kongolese zaakgelastigde te Brussel heeft geprotesteerd bij het Belgische ministerie van Buitenland se Zaken en hy heeft verzocht, dat de regering zal zorgen voor de vei ligheid van de Kongolezen ln het land. De algemene bond van Kon golese studenten in België heeft in een communiqué de verantwoorde lijkheid voor de aanslag gemakshalve op de Belgische regering geworpen en eist vergoeding voor de slachtof fers. Minister Brasseur. die de met va kantie zynde minister Spaak verving, verklaarde, dat hy. zolang men niet zeker weet wie de aanslag heeft ge pleegd. niet over de verantwoorde lijkheid kan spreken. De regering betreurt de aanslag en er zijn maat regelen genomen om herhaling te voorkomen. De bewoordingen waarin het protest van de studentenbond was vervat noemde de Belgische be windsman ontoelaatbaar. Een produkt van de Sikkens Groep Uit het Leldsch Dagblad van 20 Aug. 1863: 1 De arrondissementsrecht bank te Middelburg heeft op de voordracht voor kanton rechter te Sluis als nr. 1 ge- 1 plaatst Mr. L. D. Suringar, procureur bij de arr.-recht- bank alhier. Vergadering van den Ge meenteraad v. Leiden op 20 Aug. 1863. Onderwerpen o.a.: Voordragt tot het afbreken van de Heerenpoort

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1