ONDERWEG GEBEURT ER VAN ALLES l\ UIT en THUIS Lieveling I van alle Romeinse schonen Kassa met kaas <r)V.oederlyk<z overpeinzing (W) ET ENS WAARD Vrijspraak ZET NIET TE EEN HANDTEKENING beauty products Parfumerie Suringar Zaterdag 17 augustus 1963 Pagina 3 luchtbedden, de slaapzakken, de weekeindtassen en wachten op hun beurt. Maar zijn wij niet gék om met zulk weer vakantieplannen te maken en te veronderstellen dat het elders beter is? Niets echter kan ons weerhouden. De voorbereidingen gaan on stuitbaar voort, want het tover woord Vakantie houdt ons in zyn greep. Op het bed stapelen de kle ren zich op: strandkleding, bad kostuums. zonnepakjes. Maar ook lange pantalons, dikke truien, een extra deken, geiteharen sokken en waterlaarzen. De kinderen komen kakelend met hun bagage aanslepen: levensgrote voetballen. een badminton-set. schepjes, emmertjes, bootjes en te- kengerei. Waar léten we dat alle maal? Wanneer komt de geniale uit vinder. die kinderspeelgoed con strueert zonder uitsteeksels en lan ge stelen? Ik mag nóg blij zijn dat mijn zoons niet aan hengelen verslaafd zijn! Aan de voorbereidingen te zien zijn wij bijzonder ordelijke mensenmet een vastomlijnd doel in het hoofd: vakantiegan gers die niets aan het toeval overlaten en precies weten wat zij willen. Er is geen speld meer tussen te krijgen, alle wegen kaarten van heel West-Europa zitten in de tas, en met rode lijntjes is de route erop uitge stippeld. Op een lijst staan zorgvuldig de campings vermeld die we aandoen. Wij hebben ons voor zien van buitenlandse valuta, precies genoeg voor elk land da* we zullen doortrekken. Er kan eenvoudig niets verkeerd gaan. Vader echter bekijkt vertwijfeld de in de gang opgestapelde bagage. Ik begrijp niet. dat vrouwen al tijd zoveel mee moeten nemen, bromt hij. Wij gaan geen jaér op stap. Wij hadden vergeten hoe dat was: een Hollandse zomer. Wij herinnerden ons de regen niet meer. noch de kille windvlagen en de zuidwester, die de rozen ontbladert. Wij meenden, dat in de zomer de zon zou schij nen. Maar nu is het zomer en na de hitte weer zoals altijd: koud. nat. vervelend. Op tafel slingeren reisfolders, wegenkaarten, de Kampeerkam- kampioen. Een regelrechte bespot ting. Op de overloop liggen de tje vol dergelijke modebagage het podium op. Een nieuw idee in imprlmé's is de compositie-imprimé van Baldini, die samengesteld is uit een half dozijn verschillende patronen. By de foto's: Voor een zonnig najaar twee eenvoudige jurkjes: een van effen roze shantung <Si- mone Robin», het andere van een wit en zwarte imprimé (Lampe- reur). J. V. Kussasoufflé 1 kussa. zout. 50 gr. boter. 50 gr. bloem, *2 liter kooknat. 3 eieren. 50 gr. pittige, geraspte kaas, aroma, peper. Kook de in blokjes gesneden kussa gaar in water met zout in ongeveer 5 minuten. Bewaar liter kooknat en maak hiervan met de bloem en de boter een mooie, gladde saus. Meng hierdoorheen van het vuur af de eierdooiers, de kussablokjes. peper, aroma en de geraspte kaas. Klop de eiwitten stijf en schep deze er luchtig door. Doe het mengsel in een hoge, be boterde vuurvaste schoal en zet deze boven in een matig warme oven. Laat het gerecht een licht bruin korstje krijgen. Dien de soufflé meteen op 'afdekken met deksel of warme doek om inzakken tegen te gaan». Gesmoorde kussa met champignons en kaas 1 kussa, 2 lepels boter, 1 theelepel kerry. klein uitje, zout. 200 gr. champignons. 200 gr. geraspte kaas. Was de kussa. snijd er dikke plak ken van. schil deze en snijd ze in blokjes. Fruit in een vleespan het fijngesnipperde uitje met de boter en de kerry goudgeel en smoor er daarna de blokies kussa en de ge wassen champignons oneeveer 5 minuten in tot ze gaar zijn. trooi er tot slot de geraspte kaas over heen. Sneetje Hawaii Rooster per persoon 1 sneetje brooi besmeer dit met boter. Beleg het met één plak ham. vervolgens een schijf ananas en tot slot een plak jong belegen kaas. Plaats de schotel of de bakplaat» hoog in een warme oven tof onder de grill en geef de kaas gelegenheid te smelten (niet bruin laten worden). Voor het opdienen garneren met paprika en peterselie. Bloemkool op z'n Canadees Maak de bloemkool schoon en kook ze gaar. Daarna laten uitlek ken en fijn hakken. Maak een blanke roux van een gesnipperd Het vorig jaar hebben de Nederlandse huis vrouwen kennis gemaakt met de ..kussa". Het is niet bij dat eerste jaar gebleven want in deze augustusmaand vindt u ze weer volop in de groentewinkels. Door de zachte, weinig uit komende smaak is kussa te combineren met al lerlei ingrediënten, zowel rauw als slaatje, als ook warm. Hierbij twee voorbeelden van kussa met kaas. uitje 40 gram boter 40 gram bloem en 3dl. melk. Afmaken met 100 gram geraspte oude kaas. Maak er met de fijngehakte bloem kool een gebonden saus van. Af maken met 3 geklopte eierdooiers, wat paprikapoeder en zout. Meng tot slot het zeer stijf geslagen eiwit er voorzichtig door. Breng de mas sa over in een ingevette vuurvaste schotel en laat het in plm 20 minu ten in een matig warme over licht bruin worden. Serveren met toma- tensla. Bloemkoolroosjes met pikant sausje Sntfd de bloemkool in zeer kleine roosjes met een klein steeltje er nog aan. Wassen, uit laten lekken en rauw op een schotel schikken. Plaats in het midden een kom metje. waarin een saus komt. ge maakt van: de helft van 1/8 liter slagroom (iets dik geklopt» en ver mengd met 3 lepels tomaten-kat- chup 1 lepel madeira een paar druppels worcestersauce aroma en iets zout. Elk bloemkoolroosje wordt in dit sausje gedoopt en zo gegeten. Een zéér bijzonder en be trekkelijk eenvoudig te maken, har tig hapje. Dat zegt hij elke keer. Maar nau welijks zijn wij onderweg of hij zal mopperen: Ik wilde dat je mijn wollen vest had ingepakt, ik heb het koud. Of: Waarom heb Je er niet aan gedacht wat meer schoenen mee te nemen? Deze zyn al kletsnat en die andere zitten vol modder. Of: Volgend jaar moeten we al lemaal trainingspakken hebben, dat ls lekker warm met kille avonden. En dan hoef ik niet te wijzen op het gebrek aan bergruimte! Voor het laatst inspecteert vader de tassen, koffers, dozen, plunjezak- ken. Dat krijg ik er nooit ln. Natuurlijk krijgt hü het er ln. Compleet met flessen spiritus en strandschopjes en tentharingen. Alleen de voetbal kan er niet btf. Nooit past zo'n voetbal ergens in of tussen of onder. Wü zullen hem aan onze voeten moeten leggen en onder het rijden zal het ding voort durend heen en weer rollen, ons allen zenuwachtig maken (zit niet zo te schoppen) en ten slotte zul len wij hem. kort voor het bereiken van het einddoel, ergens verliezen. Dan komen wij, nadat wij hem drie dagen lang verwenst hebben, toch zonder voetbal in het vakan tieoord aan. Ook zullen wfj tot de ontdek king komen dat wij de tanden borstels zijn vergeten, of de blik opener of andere, beslist onmis bare dingen. Het zal zó heet zijn, dat wij niet alleen de extra de ken vergeefs hebben meegezeuld, maar ook alle wollen truien, sokken en vesten. De grond zal dermate hard zijn. dat wij de haringen krom slaan en de tent met keien moe ten verankeren. Wij zullen eindeloos veel tild verliezen met geld wisselen, om dat wij toch in andere landen verzeild raken dan wij gedacht hadden. Als wij na enige weken weer thuis komen en oma vraagt Hoe was het in Zell-am-See? zullen wij heel verwonderd zijn en antwoor den: Gunst, daar zijn wij helemaal niet geweest! En opa zal informeren naar de temperatuur van de Karinthische meren en wij zullen hoog opgeven over de blauwe zee bij Collioure. Zijn jullie dan niet naar Oosten rijk gegaan? zal iedereen stomver baasd vragen Dat was toch de bedoeling? Jawel, het wés de bedoeling en al onze zorgvuldige voorbereidingen en 't hele bagage-pak waren er op gericht. Maar om de een of andere reden lukte het niet. Het lukt nooit om daarheen te gaan, waarvan wij een jaar lang hebben gedroomd Omdat er onderweg altijd van alles gebeurt, omdat, zodra de huisdeur achter ons dichtvalt en Chris zijn veelbelovend gebrom laat horen, wij elke ordelijkheid en systematiek van ons afwerpen en achterlaten op de stoep. Omdat wij geboren zwervers zijn en daarheen toeren, waar de weg en het weer ons toevallig brengen. Mét onze zonnepakjes, lange pan talons en voetbal THEA BECKMAN Een 31-jarige Engelsman moest terecht staan omdat hij een straat met éénrich tingsverkeer aan de verkeer de kant was ingereden. Hij kon er echter niets aan doen. want. zei hij: „mijn medepassagiers waren mijn moeder en mijn tante en ik kon onmogelijk mijn gedach ten bij het rijden houden". De rechter sprak hem vrij. Parijs showt. Londen showt en Italië showt de ene kliek in Rome. de andere in het Pitti Paleis in Florence. De modecentra zijn weer in rep en roer voor een najaar dat, zoals gebruikelijk in de haute- couture. twee maanden te vroeg is. Wat dit jaar nog het meest aan de zomer doet denken zijn de na- jaarscollecties in Italië, waar men als vanouds een vrij grote plaats inruimt voor zomerse boutique- creaties: tenslotte zijn er landen waar het in onze winter zomer is en de Italiaanse mode moet het van de export hebben. Voor wie nu al aan het fees telijke winterseizoen wil den ken: de strapless avondjapon is in Italië een nieuw offensief be gonnen. Versie 1963 is echter van veel andere allure dan zijn populaire voorganger van en kele jaren geleden. Het model van nu heeft meestal een hoge taille en een smalle, al dan niet gedrapeerde rok. Hij is nu al de lieveling en het troetelkind van alle Romeinse schonen. Internationaal De mode wordt steeds meer een internationale aangelegenheid. Niet alleen reist heel de wereld naar Iialiè en Parijs om te zien. te ko pen, te verslaan, maar zelfs ook om te showen. De London Fashion Group, de club van Londens grote couturiers, gaat met man en macht naar Parijs en showt in het hol van de leeuw de creaties waarmee ze de kopers.'die toch al in Parijs zijn, hopen te vangen. Brazilië, altijd een dankbaar afzetgebied voor al les wat Europese topmode is, kwam de zeeën over en showde in het J Palazzo Doria Pamphili, verblijf van de Braziliaanse ambassadeur Iin Rome, de voortbrengselen van zijn eigen modemensen. De jeugdige Capucci. en het man en vrouw-team Simonette en Fa- biani. allen voormalige steun pila- e ren van de Italiaanse Alta Moda, hebben al enkele seizoenen terug ot achter het zijden gordijn van de Parijse couture domicilie gekozen. Emilio Pucci. Italië's toonzettende ontwerper van sport ieve boutique- r" creaties, heeft nu ook zonder veel 158 tromgeroffel, in de Franse hoofd- e stad een huis geopend. Schaaf. t Wanneer u aan Zuid-Afrika denkt, denkt u aan alles behal ve aan mode. Maar zelfs dit ver re gebied wil in de westerse mo de niet langer anoniem blijven. Het heeft weliswaar nog geen internationaal bekende coutu riers voortgebracht, maar speelt niettemin een belangrijke rol op de Europese modemarkt. Het is n.l. de bron voor persianer. Een vrij nieuwe bron overigens want, het karakulschaap werd eerst in 1907 in Zuid-Afrika geïmpor teerd. Een ander belangrijk Zuid-Afri- i kaans modeprodukt zijn struisvo- Foto's van Parijse kleding mo- i gen nog niet worden gepubli- teerd. maar de hoedjes van het I nieuwe seizoen zijn niet meer 1 geheim. Deze ..Bonnet de Fi- i garo' 'is gemaakt van zwart ve- lours met een Wollen haarnet. ren, die, hoe schaars momenteel ook. opnieuw gedragen worden en in de nabije toekomst waarschijn lijk nog aan populariteit zullen winnen. Struisveren zijn een prij zige luxe over f 100 voor een pond vleugelveren). Ze zijn schaars: de fokkerijen in Oudtshoorn tellen 50.000 vogels, vergeleken bij een miljoen in de jaren voor de eerste wereldoorlog, toen de elegante vrouwen van deze wereld (tezamen) een 80.000 pond struisveren op het hoofd droegen. Bij benadering ten minste, want dit getal is gebaseerd op een van de zes jaarlijkse veilin gen die toen in Londen usance wa ren. De eerste grote veiling sinds lange tijd had juist deze maand in Londen plaats: 5000 pond struis veren. angstvallig verzameld over een periode van twee jaar. vond zijn weg naar de wereldmarkt. Schoudertas Iets anders dat we straks zeker aan alle kanten zullen zien opdui ken is de schoudertas ln moder ne versie die momenteel in Ita lië opgang maakt en binnenkort vast ook de rest van de modemarkt zal veroveren. Nog een tip uit Italië: (dat dit jaar het showseizoen opende» de reisaccessoires in donkergroen of robijnrood fluweel, afgezet met zwart leer. in koffer- en in tasmo- del van diverse afmetingen. Tijdens een show in Florence kwam een der mannequins met een rolwagen- ..Blijkbaar wordt er in de omgeving van Leiden weer druk ge colporteerd met elektrische zgn. huishoudapparaten. De door de colporteurs toegepaste praktijken zijn vaak beneden peil", schrijft ons de Nederlandse Huishoudraad. In de maandelijkse uitgaven van de NHR wordt herhaaldelijk ge waarschuwd tegen het ondertekenen van koopcontracten zonder dat deze goed gelezen zijn (ook de kleine let tertjes». Wat men wel leest: ..Nu bij deze bijzondere gelegenheid zéér tij delijk 10 tot 20 procent korting op de normale verkoopprijs". Maar van alle keren dat deze aankondiging werd gedaan is de Huishoudraad geen enkel geval be kend waarin ooit die ..normale ver koopprijs" van kracht werd. Vaak worden die aankopen ge daan op beurzen of demonstratie avonden. De Huishoudraad zegt daarom: Kyk of alles wat er van het pro- dukt verteld wordt, ook wordt aan getoond. Wees niet tevreden met beweringen, maar laat het tonen en wel in omstandigheden, die verge lijkbaar zijn met de uwe. Vraag eventueel om zelf te proberen. Lees gebruiksaanwijzingen, voor schriften. eventuele voorbehouden, maar vooral de koopovereenkomst met alle voorwaarden, ook die op de achterkant staan. (En als u die ingewikkelde zinnen niet precies begrijpt, vraag dan raad. maar aan iemand, die het weten kan en die er geen belang bij heeft). Denk na of dit nu Juist het arti kel Ls. dat u voor dit geld het liefst wilt kopen, hetzij omdat 't een „ver standige" koop is. hetzij gewoon, omdat u 't leuk vindt. Maar bedenk ook. dat u hetzelfde geld slechts eenmaal kunt uitgeven! En vraag u daarom ook af. of een zelfde artikel elders misschien voor deliger te koop is. Hebt u geen ver- gelijkingscijfers bij de hand? Die kunt u morgen toch al hebben! Als u dan toch tot het eerstgeziene ar tikel besluiten wilt, kunt u heus morgen die bestelling nog wel doei Men zal die heel graag accepteren en die „tijdelijke" korting houdt 't beslist zolang wel uit. Denkt ook eens na over wat er met uw aankoop nog in lengte van dagen gebeuren moet en gebeuren kan. Als 't een apparaat is, waar u iets mee ..doen" moet, kunt u 't dan ook? Als 't iets is, waarbij „brokken" kunnen komen, wie kunt u krijgen voor reparatie en ver vanging van onderdelen? Hoe vlug kunt u iemand daarvoor krijgen en hoe lang zal het u misschien onbekende bedrijf in staat blijven om een service op langere termijn te verzorgen? (Advertentie) Plezierige vakantie-tip: maak 'n vla-flip! Doe 'n laagje limonade (of jam) in 't glas, daarop vanillcvk co bovenop wat yoghurt - heerlijk Uit de nieuwe wintercollectie van Albowy deze ,.sac bon bons' van wollen, tabakskleu- rige kant. bijeengehouden door een veloursstrik in dezelfde kleur. Een eenvoudig maar heel elegant japonnetje van pure wol. Het komt uit de collectie Penthouse in Londen. u v CLElD.SClT DAGBLAD minnniiiiiiiiHmiiinniiiiiiiiiHiiiiiin Brugge ligt misschien niet di rect onder de rook van Leiden zoals b.v. Oegstgeest, maar toch wel in de omgeving zo als Al phen. Je kunt er immers mak kelijk in een dagje heen en weer naar toe? En dan wordt de bus waarin je zit op 't Plein voor 't Brugse stadhuis gepar keerd tussen een luxe toering- car uit Rome en een dito uit Istanbul! Daarbij vergeleken is de afstand vanaf Leiden maar een wipje. Ik ben er pas geleden geweest en ik hoefde helemaal niet zo ijsbaarlijk vroeg op en was evenmin erg laat thuis. Op een zeer redelijk tijdstip stapte ik in de trein, twee luttele uurtjes later was ik in Vlissingen en na een klein half uurtje varen in een zeekasteel van een pontveer zat ik in Breskens in de bus naar Brugge. Via een omweg langs de Vlaamse badplaatsen weliswaar, maar 't was dan ook een speciaal tochtje. Je kunt ook regelrecht met een lijndienst naar Brugge en dan zijn er uren beschikbaar om rond te dwalen in de middel eeuwen, langs het Belfort en de Kathelyne Vest, in het Begijn hof en langs het stil in de zon glanzende Minne water. De middeleeuwen zijn er inderdaad maar u moet ze wel met een korreltje modern zout nemen. Want behalve Mohammed Pas- ha uit Turkije en Signorina Ju lia uit Rome doolde half Euro pa er rond op de pleintjes en langs de „rijen", fotograferend en zich verdringend om de op straat werkende kantklosters. Die willen echter beslist niet op de kiek. 't Zijn bijdehande wijfjes. Zodra ze 't oog van een camera op zich gericht voelen van uit een drom omstanders kriebelt ineens hun voorhoofd heel erg en ze vegen verwoed met de hand over 't gezicht, met felle oogjes tussen de vingers doorloerend of de camera nog dreigt. Want eerder is 't gekrie bel niet over Brugge is een stadje om te dromen, om dromerig langs de oude gebouwen te lopen en langs het water, om dromerig een tijd op een bank te zitten, om rustig de schilderijen van Memlinc te vgaan bekijken Maar daar komt allemaal niet zo veel van temidden van het gekrioel van toeristen (al dien je te bedenken dat je er op dat moment zelf ook een bent!) en tussen de ontelbare auto's die, net als in Amsterdam, de aan blik van de pleinen en grach ten bederven. Alleen in 't Begijnhof vinden we nog een oase van rust en stilte, onder de bomen van het grote binnenplein, langs de stil le witte huisjes. Vanuit de kerk klonken ijle stemmen: de zus ters zongen de vespers en toen ze even later buiten kwamen, spoedden ze zich, sleutel al in de hand, zonder één woord te wisselen, ieder naar 't eigen huisje. Er was maar een enkele die ons heel eventjes groette in 't voorbij gaan. Ik ga vast nog eens terug naar Brugge, maar dan voor of na 't seizoen, want ik heb toch wel 't gevoel dat ik nu veel van 't echte gemist heb, in Brugge zelf, èn ook onder weg: Damme alleen maar een plein met een prachtig Gothisch stadhuisje, en een hotelletje, genaamd: In de Lamme Goedzak. En St.-An- na ter Muiden, waarvan ik van uit de bus in een flits het Ro maanse kerkje zag met er om heen het kleinste pleintje met de poppigste huisjes van heel Zeeuws- en Belgisch Vlaande ren tesamen. En is 't niet gek, dat een mens 't meest gefascineerd wordt, door wat hij precies ra kelings gemist heeft? HERMINE G. Verkrijgbaar bij: BREESTRAAT 108 - LEIDEN TELEFOON 23401

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 9