Amerika Rusland „in de ruimte" éw Vijftig ton Franse boter op "Nederlandse markt Bond eist maatregelen tegen de koppelbazen usk ziet kans van eerdere verbetering der betrekkingen Bandieten ontdoen zich van het geld Nieuw liuisman-offensief in boteroorlog Raadsel van het witte jaelit voor Britse zuidkust opgelost Werk van Hals in Stockholm gestolen Een dode, vijf gewonden op rijksweg 36 IJslandse elds Jimenez in gevangenis s wer selioonste te Venezuela Zomerprijzen ieuws Igerlcht I maart 1' ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1963 No. 31036 EIDSCH DAGBLAD x: E. A. E. van DIshoeck Ifdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f8.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Verenigde Staten en de Sowjet-Unie zullen gezamenlijk ^nmunicatieproeven doen met behulp van een „Echo-kunst- |an". Dit geschiedt krachtens een overeenkomst voor Ameri- srfcns-Russische samenwerking in de ruimte, die gisteren in Washington is bekendgemaakt. de door het Amerikaanse Bureau voor lucht- en ruimtevaart overeenkomst is ook voorzien in een gecoördi- ajerd programma voor weer-kunstmanen en in bijdragen van de en de Sowjet-Unie van gegevens van kunstmanen ten behoeve gh het voorgenomen internationale onderzoek in 1965 naar het rdmagnetisme. ken, die hem aanleiding kan geven deze berichten als juist te beschou wen. Overigens verklaarde minister Rusk niet te verwachten, dat over kwesties als controleposten spoedig overeenstemming zal worden bereikt. Uiteraard zullen daarbij ook de an dere NAVO-landen dienen te worden geraadpleegd. Sprekend over het kernstopverdrag zei de minister, dat dit de onderteke- hulpzaam te zijn bij het tot stand- brengen van niet-ondergrondse kern proeven. De Verenigde Staten zullen hiermede rekening moeten houden als -het gaat om het uitleveren van atoomgeheimen aan andere landen, en met name aan Frankrijk. „Kanaalrace" voor raadsleden Het raadslid Th. Schmeits uit Sit- tard heeft zijn mede-raadsleden van 35 jaar en ouder uitgedaagd voor een zwemrace in het Julianakanaal over een afstand van vijf kilometer. Gestart wordt in de directe nabij heid van het Limburgse Maasdorpje Berg, de finish is gelegen voor de sluizen te Bom. In Sittard is een comité dat zich zal belasten met de organisatie van de kanaalrace, die gehouden wordt op zaterdagmiddag 7 september. Het comité wil door de race geld verza melen voor het in Limburg te stich ten reactiveringscentrum voor het ge brekkige kind. Uitwisseling van resultaten n het begin van het volgend jaar proeven beginnen met een tho-2". Een grote Echo-2 zal in de helft van 1964 door de VS ge- >erd worden. De kunstmaan een doorsmee van ongeveer 43 ïeleerden van beide landen zullen irts gegevens uitwisselen die by tefnemingen in de ruimte zijn ver- igen, zoals het Russische schot op irs en de Amerikaanse lancering l een „Mariner"-satelliet langs de neet Venus. linnen het bestek van het gecoör- leerde programma voor weer- itstmanen zal omstreeks begin 1964 telexverbinding tussen Washing- en Moskou tot stand gebracht voor het overbrengen van wol- foto's en andere gegevens. Ook ;re landen zouden inlichtingen deze aard kunnen verkrijgen als [willen bijdragen in de kosten, die de uitvoering van het program zijn gemoeid, dat uiteindelijk ge- lineerde lanceringen van weer- stmanen moet omvatten. Amerikaanse minister van inlandse Zaken, Dean Rusk, ft gisteren op een persconferentie laard, uit zijn jongste besprekin- in Moskou de indruk te hebben kregen, dat de Sowjet-Unie na het [stand gekomen gedeeltelijke kern- jpverdrag wel schijnt te voelen _[r besprekingen over andere on- 5}werpen, die tot verdere verbete- lg in de betrekkingen tussen Oost West zouden kunnen leiden, -lis voorbeeld noemde minister isk het over en weer vestigen van fmanente controleposten op be- Igrijke spoorwegknooppunten en egvelden, die het oog zouden moe- I houden op troepenverplaatsingen voorkoming van verrassingsaan- llen. Minister Rusk stelde echter voorop i het bereiken van overeenstem- ng op dit en andere punten niet I mogen worden gekoppeld aan h eis tot het sluiten van een niet- Hvalsverdrag tussen de NAVO- Iden en die van het verdrag van trschau, of aan ontwapenings- latrogelen in breder verband, zoals t scheppen van kernvrije zones of rmindering van troepensterkten. WEERBERICHT- WISSELVALLIG WEER aferanderiyk en koel weer ver- :ht het KNMI blijkens het rzicht van vanmorgen tien uur voor dit weekeinde. Ook op lan- e termijn bezien komt er nog geen ide aan het sterk wisselvallige I er. Sen kleine, maar actieve depressie, gisterochtend de zuidwestpunt i Engeland bereikte, komt morgen ht bij ons land met als gevolg ite kans op buien. En een volgende iressie beweegt zich reeds over het irdelijk deel van de oceaan in de s iting van Schotland. STRANDVERWACHTING Sen kleine depressie met veel wind regen boven zuid-Engeland heeft ar koers verlegd en trekt nu naar (rdwest-Frankryk. De regenfron- i passeren met enkele buien ons ld. Morgen ook verspreide opkla ren en nog een kans op buien. itige wind tussen zuid en oost. In middag 17 k 18 graden, zeewater graden. Vooruitzichten: voorlopig itabiel strandweer met later wat er opklaringen, maar nog steeds te koel. WATERSTANDEN 18 augustus •on op: 5.27 uur; onder: 20.00 uur. 4aan op: 4.03 uur; onder: 19.57 u. ïoogwater te Katwijk te 2.21 en )2 uur; laagwater te 10.34 en 22.58 lur. (19/8 hoogwater te 3.07 en 16 uur, laagwater te 11.21 en 23.43 Wat dit laatste betreft sprak mi- nistre Rusk twijfel uit over uit West- Duitsland afkomstige berichten, vol gens welke de Verenigde Staten zouden overwegen de sterkte van hun strijdkrachten in Berlijn met tien procent te verminderen. Hij zei over geen enkele informatie te beschik- naren verbiedt andere landen be- Nederlands meest besproken botediandelaar. de heer H. H. Buisman uit Leeuwarden, wil volgende week 50 ton ongezou ten Franse boter (200.000 pak jes) op de Nederlandse markt brengen, die in de winkels ver- NA DE TREINROOF IN ENGELAND kocht zal worden voor zijn „ge stabiliseerde" prijs van f 1.10 per pakje van een half pond. Deze nieuwe „stunt" gaat hem een paar honderdduizend gulden kosten, zei hy in een telefoongesprek uit Parijs, waar hy gisteren verbleef. Hy verklaarde dat hy de (ongesubsidi eerde) Franse boter voor ongeveer zeven gulden per kilo heeft gekocht en daarenboven nog invoerrechten en heffingen moet betalen. De boter zal ter beschikking wor den gesteld van die firma's die door zijn jongste maatregel zijn gedu peerd. „Ik zal ze bewijzen dat het my ernst is de prijs op f. 1.10 per pakje te houden, ook al betaal ik er zelf meer voor". De Nederlandse con sumptie is 1300 ton per week, de 50 ton uit Frankrijk is daarvan dus maar een betrekkelijk klein deel. Maar daar gaat het de heer Buisman niet om hy zegt te willen tonen dat hy zyn woord houdt en de finan ciële strop daarby op de koop toe te willen nemen. De Nederlandse „boteroorlog", die maandagavond zyn tweede week in gaat, krygt mogelyk ook consequen ties voor de grote zuiveltentoonstel- ling „Frisiana", die volgende maand in Leeuwarden wordt gehouden. In het telefoongesprek uit Parijs zei de heer Buisman namelyk van een be stuurslid van de tentoonstelling ver nomen te hebben, dat het bestuur weigert medewerking te verlenen aan een (desnoods kleine) stand voor de firma Buisman. De heer Buisman heeft nu plan nen om in dezelfde periode in het centrum van Leeuwarden een eigen grote tentoonstelling te organiseren, die de naam „Friescheraria" zou kry- gen en ook 's zondags geopend zou zyn. „Maar als de pryzenoorlog maandagavond om kwart voor zes voorby is en ik kryg een stand op „Frisiana", dan is aiies vergeten en vergevenDe heer Buisman wacht dan ook met de voorbereidin gen tot maandagavond. De plannen voor een eigen expo sitie hebben by hem overigens al een vaste vorm. Hy wil een complete smokkelaarsinstallatie tonen en ./flit sen van de ellende, die het gemakke- lyk verdiende geld in de huisgezin nen teweeg brengt". Maar er zal „al leen aan diegenen toegang worden verleend, die op handslag beloven de Frisiana-tentoonstelling niet te heb ben bezocht of te zullen bezoeken". „Het fotograferen en voor de tele visie brengen van my zal uitdrukke lijk zyn toegestaan", deelde hy nog mee. De organisator van „Frisiana", de Rotterdammer Jac. Kleiboer, noemde gisteravond de mededeling van de heer Buisman dat het bestuur mede werking zou weigeren een „pertinente onwaarheid". In Leeuwarden wordt de zaak als een „ernstige aangelegen heid" opgevat. De heer Kleiboer zei de secreta resse van de heer Buisman gistermid dag om half vier te hebben gebeid en haar te hebben meegedeeld dat de firma Buisman over de 48 a 60 vier kante meter kon beschikken. „Ik be grijp niet dat de heer Buisman nu zegt dat wij geen medewerking willen verlenen". Staking als stok achter de deur (Van onze A'damse verslaggever) De vakraad in de metaalnijver heid zal donderdag a.s. bijeen komen om zich te beraden over maatregelen die een eind kun nen maken aan de praktijken van de zogenaamde koppelbazen. Er zullen vervolgens suggesties wor den gedaan aan de directies van de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij en de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaat schappij, bij welke bedrijven on rust onder het personeel is ont staan over het verschil in belo ning tussen het vaste personeel en de door de koppelbazen aan gebrachte losse werkkrachten. 11 nnmmei bestaat alt 12 pagina's en een byvoegsel Controle op (le autowegen (Van onze correspondent in Londen) De vondst van twee tassen, die tesamen een bedrag van één miljoen bevatten, heeft Scotland Yard giste ren tot de overtuiging gebracht, dat de treinrovers, die vorige week don derdag de posttrein Glasgow-Londen van zijn lading van f. 26 miljoen ontdeden, op alle mogelyke manieren proberen de sporen uit te wissen. De tassen werden gevonden door een wandelend paar, in een bus tus sen Dorking en Coldharbour. De politie werd gealarmeerd, die op haar beurt enkele bankexperts aan het werk zette. Na enkele uren tellen bleek men tot een som van ruim 100.000 pond sterling te komen. Ook kon vrywel met zekerheid worden vastgesteld, dat het geld afkomstig moest zyn uit de beroofde trein. Zeker acht de politie het, dat ben deleden zich in paniek van het geld Drie mannen en twee vrouwen zijn beschuldigd van medeplich tigheid aan de Britse treinover- val. Hier verlaten de twee vrou wen, het gezicht onder een deken verborgen, het gebouw van de politierechter in Linslade, Buckinghamshire. proberen te ontdoen, zy heeft daar om aan alle vakantiegangers en toeristen verzocht uit te kyken naar sporen, die mogelyk tot de vondst van meer geld kunnen leiden. Vervolgens kreeg men een tip, dat drie van de bendeleden zich uit de voeten proberen te maken met twee wagens, een zwarte sportwagen en een donkerblauwe vierpersoonsauto. Op alle belangryke Engelse wegen staan agenten om aan dit signale ment beantwoordende auto's aan te houden of te achtervolgen. Het raadsel omtrent een wit Jacht, dat de achterdocht opriep van de Britse politie, die de laatste dagen Donderdag j.l. is een schilderij van de Nederlandse schilder Frans Hals uit het Nationale Museum van Stockholm gesto len, aldus meldt het Zweedse blad „Dagens Nyheter". Men vermoedt dat een bezoeker het schilderij, dat portret van een jonge man" heet en waarvan de i waarde op ruim zeventigduizend gulden wordt geschat, onder zijn colbertjas het museum uit heeft gesmokkeld. De Zweedse politie heeft In- I 'erpol verzocht haar te helpen i bij het achterhalen van het schilderij en het arresteren van Ie dief. bijzonder gevoelig is voor zaken, die verband zouden kunnen houden met de treinroof, is intussen opgelost. Het jacht, dat geruime tyd voor de Engelse kust had gekruist doch in de mist verdween toen politieboten een onderzoek wilde instellen, liep gister avond de haven van Folkestone bin nen. De politie, die de treinovervallers ervan verdacht zich met hun buit overzee uit de voeten te willen maken, ondervroeg de twee leden tellende bemanning van het veertien roeter lange witte Jacht en .toonde zich toen gerustgesteld. Het vaartuig mocht zijn reis vervolgen en koos onmiddeliyk weer zee. Op Rijksweg 36 tussen Oirschot en Moergestel is gisteravond om half tien de 21-jarige A. P. F. M. van den Brand uit Loon op Zand by een ver keersongeluk om het leven gekomen. Voorts werden twee personen zwaar en drie personen licht gewond, ter wijl drie auto's werden vernield en ettelijke andere wagens lichtere scha de opliepen. De heer Van den Brand bestuurde een personenauto. Hy wilde een voor hem rydende trekker inhalen en bot ste op een tegemoetkomende bestel auto uit de richting Tilburg. De per sonenauto werd heen en weer ge slingerd, rolde om en belandde op zyn wielen in de linkerberm. De be stuurder van de personenauto was op slag dood. Van de drie inzittende Tilburgers werd er één zwaar ge wond. De anderen waren licht ge wond. Een inzittende van de bestel auto werd eveneens zwaar gewond. De bestelauto, die gekanteld op de weg lag, werd even later geramd door een uit de richting Tilburg komende personenauto. De bestelauto kwam door de klap weer op zyn wielen te staan, terwijl de personenauto door schoot en even verder op de andere rybaan tegen een in de file stil staande trekker met aanhanger tot stilstand kwam. Eén van de drie mensen uit deze personenauto werd licht gewond. In de richting Tilburg op deze Rylksweg naar Eindhoven deden zich vervolgens kettingsbotsingen voor, waarby tenminste vyf auto's materi ele schade kregen. Hierby kwamen geen persooniyke ongelukken voor. Het verkeer op de weg was gedu rende lange tyd gestremd. ANMB zal het personeel tot een staking oproepen als de directies geen maatregelen nemen. Dit is gisteravond meegedeeld op een rumoerige vergadering in hotel Krasnapolsky te Amsterdam, die voor het personeel van de beide scheepswerven was uitgeschreven. Op niet nns te verstane wijze is hierdoor een aantal werknemers gewezen op het meten met twee maten by de salariëring. De losse krachten van de koppelbazen verdienen tydens een weekeinde namelyk evenveel geld als vaste arbeiders in een gehele week. Het kostte het districtsbestuur van de ANMB grote moeite de werfar- beiders ervan te overtuigen, dat on- middelyk neerleggen van het werk niet tot wyziging van de situatie kan leiden en dat eerst moet worden ge wacht op het beraad van de.vakraad. Het bondsbestuur als partner in de c.a.o. en de leden die de meeste aan dacht bleken te hebben voor de in houd van het loonzakje, praatten ge ruime tyd langs elkaar heen, Terwijl de bond zich keert tegen de koppel bazen die de c.a.o. in gevaar bren gen, kunnen de arbeiders de afkeer tegen deze leveranciers van werkne mers niet opbrengen en by ten zy zich vast in de idee dat als de di recties bereid zyn hoge lonen te be talen aan losse krachten, ook de salarissen van het vaste personeel kunnen worden verhoogd. Prinses Margriet heeft haar vakantie onderbroken om het huwelijk bij te wonen van haar vriendin Kenny Houben, de 25- jarige dochter van de Commissa ris der Koningin in Limburg. De Prinses werd gistermiddag bij haar aankomst op Schiphol har telijk begroet door Jkvr. C. E. B. Röell. particulier, secretaresse van Koningin Juliana. De blonde, twintigjarige, 1.72 meter lange IJslandse Gudrun Bjarnadottir, leerlinge van een toneelschool, is gis teravond te Long Beach, in de Ame rikaanse staat Californië, tot wereld schoonheidskoningin gekozen. Zij werd uitverkoren uit vyftien meisjes, die donderdag j.l. waren aangewezen als de schoonsten onder 47 deelneem sters. Mej. Bjarnadottir kreeg een be drag van tienduizend dollar en ver scheidene prijzen. De tweede, derde, vierde en vyf de plaats werden resp. bezet door de negentienjarige Engelse Diana West- bury, de even oude Oostenrykse Xenia Doppler, de twintigjarige Ame rikaanse Joyce Bryan en de eveneens twintigjarige Koreaanse Jo Mi-tsjoi. Zy kregen geldprijzen van resp. 4.000, 2.000, 1.500 en 1 000 dollar. Gudrun (96-58-961 poogde tever geefs haar vreugdetranen te bedwin gen. toen zy door de prijswinnares van verleden jaar, de thans met een zakenman uit Sydney gehuwde Australische Tania Verstak, tot ,,'s werelds schoonste" werd gekroond. De vroegere Venezolaanse presi dent Jimenez is in Miami aan boord gebracht van een speciaal gechar terd vliegtuig, dat daarna naar Vene zuela is vertrokken. Jimenez, die in voorarrest was gestéld wegens een tegen hem gerichte vaderschapsactie was daaruit eerder op de dag ont slagen. De Amerikaanse opperrechter had daarna een verzoek om opschor ting van de uitwijzing afgewezen, dat was gedaan door de advocaten van de voormalige Venezolaanse presi dent.. Jimenez wordt ervan beschuldigd tijdens zijn ambtsperiode 13 miljoen doljar 'byna 48 miljoen gulden» uit de staatskas te hebben verduisterd. De Amerikaanse regering had ermee ingestemd hem uit te leveren als hy niet om politieke redenen zou worden vervolgd, doch alleen wegens de ver duistering van het geld. De Venezo laanse regering verklaarde aan de Amerikaanse eis te zullen voldoen. Gisteravond Is de ex-president op de naby Maracay en 112 kilometer ten westen van Caracas gelegen luchtmachtbasis Palonegro aangeko men. Zyn vrouw en dochters worden daar ook verwacht. Per auto werd Ji menez daarop overgebracht naar de gevangenis van San Juan de Los Morros, de hoofdstad van de staat Guarico. De auto werd begeleid door een vijftigtal motorrijders van de po litie De cel, waarin Jimenez werd opgesloten, ligt afgezonderd van die der andere gevangenen. De ex-presi- den( geniet speciale voorrechten. Hy heeft een radio- en een televisie toestel in zijn cel en hy mag bezoek ontvangen. LEID1 N ALPHEN BREE&TRAAT 173 IIOOFTSTRAAT 88 Uit het Leidsch Dagblad van 18 Aug. 1863: Men verneemt, dat de commissaris des konings in de prov. Zuid-Holland, Mr. J. Loudon, in deze maand aan Leiden een officieel bezoek zal geven. Gehouden verkooping ten overstaan van notaris Kla verwij den: Een huis aan de Westzijde van de Kalver- straat no. 411: koper J. A. L. Maas voor f 120.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1