LEIDSE MILJOENENNOTA IS VOOR 1964 SLUITEND oster Leiden heeft in 1964 voor ruim 62 miljoen gulden aan wensen HEES23 Subsidies omhoog Op het verzorgingspeil wordt ook nu niet bezuinigd Circusvreugde voor Leidse jeugd alles Derde woensdag in november Bijzondere investeringen in toekomst handicap voor sluitend maken van begroting 46 mil j De betere kleurenfilm 2 met de J zekerheden Uit voering kapitcia Is werken Maar., spanning op bouwmarkt dn art onverminderd voort Kom plot tegen Koning Hassan Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 16 augustus 1963 Tweede blad no. 31035 Wat voor Den Haag de derde dinsdag in september is: aanbieding van de miljoenennota, wordt dit jaar voor Leiden de derde woensdag in november. Op die dag komt n.l. de Leidse raad bijeen om een oordeel te vellen over de Leidse miljoenennota, dit jaar voor het eerst ingediend door de Leidse „minister van Finan ciën" in het „kabinet Van Kinschot", wethouder P. S. Harmsen. Het is de eerste begroting, die in haar samenstelling gedekt wordt door de verantwoordelijkheid van het nieuwe College, waarvan de wethouders Piena, Van Hoek, San- nes en Harmsen sinds kort nog maar nauwe lijks een jaar deel uitmaken. Slechts wet houder Menken is „een oude rot" in dit gezel schap. Weliswaar heeft dit College ook de begroting voor het jaar 1963 reeds verdedigd, doch aan de samenstelling daarvan had het in feite part noch deel. Een vorig College gaf in grote trekken de richtlijnen aan. Dat Is dit jaar anders. De wethouders zyn ingewerkt en weten thans waar zij met de begroting voor het jaar 1964 aan toe zyn. In tegenstelling met Den Haag. waar men op de derde dinsdag in september eerst kennis neemt van de inkomsten en uitgaven van de rijksoverheid, wordt Leiden in dit geval de raad reeds enkele maanden voor de derde woensdag in november in gelicht hoe de Sleutelstad er in het komende Jaar in financieel opzicht voorstaat. Deze week hebben de raadsleden de begroting voor het jaar 1964 twee lijvige boekwerken ontvangen. Ook wy zijn daarvan in het bezit gesteld. zij de verhoging van inkomsten voor- i lopig op f 600.000. Een dergelijk be sluit valt nog te verwachten, waar- van gemeenten kunnen profiteren, die grote bedragen moeten investeren j' voor de restauratie van monumen ten. Wethouder Harmsen houdt het niet voor onmogelijk dat ook Leiden van dit besluit profijt kan trekken. Omzet"' van ruim oen Even als voorgaande jaren is het College er in geslaagd om ook deze begroting, welke een totaal aan inkomsten en uitgaven aan geeft van J 46.671.249weer slui tend te maken, met een post voor onvoorzien van f 565.979. Hoewel de gemeente in het komende jaar voor belangrijke investeringen staat en een belangrijke stijging van de salaris- en loonlasten in de begroting moest worden opge vangen, heeft het College van B. en W. zich bij de samenstelling van deze begroting van het begin af aan op het standpunt gesteld, dat op het verzorgingspeil (o.a. sociale voorzieningenniet mocht worden bezuinigd. De wethouder van financiën, de heer Harmsen, die deze begroting voor ons van een toelichting voor zag. zeide, dat het College de indruk had. dat- de raad bijzondere om standigheden voorbehouden het komende zittingsjaar zonder onover komelijke financiële moeilijkheden tegemoet kan zien. Hoewel B. en W. er ook voor 1964 in zijn geslaagd om de nodige dekkingsmiddelen te vin den. leeft in de kring van het Col lege het verlangen, dat de gemeen ten in de toekomst een groter aan deel mogen ontvangen in de op brengst van de rijksbelastingen. B. en W. hopen in dit verband, dat de stem van de gemeenten, wanneer het er om gaat de welvaart te ver delen. in de Sta ten-Generaal ook duidelijk zal worden gehoord. Hoewel B. en W. er in geslaagd zijn om de uitgaven en inkomsten met elkaar in evenwicht te houden, is. zo deelde de heer Harmsen ons mede. in deze begroting duidelijk de invloed te bespeuren van de rente- en afschrijvingslast van de diverse nieuwe investeringen, waartoe de raad in het verleden heeft besloten. Gevreesd moet worden, dat in het bijzonder de investeringen Leiden in de toekomst de nodige parten zal spelen in het streven van B. en W. naar een sluitende begroting. Of de uitkeringen, welke de Fi nanciële Verhoudingswet-1960 Leiden garandeert, voldoende zullen zijn om de stijging van de kapitaalslastcn in de komende jaren te dekken, dan wel daartoe andere maatregelen zullen moeten worden genomen, zal de toe komst leren. Op grond van een „verfijningsbe- sluit", dat in voorbereiding is tav. gemeenten, met een instelling van wetenschappelijk onderwijs, is on langs van de zijde van het Departe ment van Binnenlandse Zaken een onderzoek ingesteld naar de finan ciële consequenties, welke de aanwe zigheid van een universiteit voor een gemeente met zich brengt. Hoewel B. en W. de tekst van het besluit op dit ogenblik nog niet kennen, ramen Het eigen belastinggebied Reeds veel is in opeenvolgende be- grotings zittingen in de Leidse raad gesproken over het eigen belasting gebied. Het lag dus voor de hand. dat hieraan in de toelichting op deze begroting een afzonderlijke paragraaf wordt gewijd. B. en W. gaan daarbij uit van het op 14 mei j.l. aangeboden ontwerp van wet tot voorlopige voorziening inzake de verruiming van het ge meentelijke belastinggebied. De regering denkt aldus de toe lichting van B. en W. aan een verruiming van het gemeentelijk be lastinggebied derhalve aan een P. S. HARMSEN de Leidse schatbewaarder verhoging van het totaal van de be lastingen van de gezamenlijke ge meenten van maximaal f 200 mil joen, daarnaast aan een verruiming van het provinciaal belastinggebied van f 10 miljoen. Totale verhoging dus f210 miljoen. Hiertegenover staat, dat het Rijk de rijksbelastingen zou willen verla gen tot een totaal bedrag van f130 miljoen zodat, indien de gemeenten van hun bevoegdheden in de toe komst een maximaal gebruik zouden maken, een verzwaring van lasten van de Nederlandse ingezetenen zou optreden van f 80 miljoen. De uitbreiding van het belasting gebied zou naar deze gedachte voor onze gemeente, met een bevolking van plm. 0.8% van de totale Neder landse bevolking, derhalve 0,8" van f200 miljoen of ciroa fl,6 miljoen bedragen, zijnde plm. f 16,per in woner. De verlaging van de rijksbe lastingen met f130 miljoen, komt voor de Leidse bevolking overeen met een bedrag van 0.8" fl.04 mil joen, zijnde plm. f 10,40 per inwoner. Verzwaring van belastingdruk met f 6.40 per inwoner Doordat de provincies ook nog eens een verzwaring van de belas tingdruk veroorzaken van f 10 mil joen. zijnde voor Leiden 0,8% f 80.000,of per inwoner f 0.80, komt I het geheel voor de Leidse bevolking neer op een verzwaring van de be lastingdruk van 0,8% van f 80 mil joen. zijnde plm. f640.000.-, overeen komende met circa f 6,40 per inwo ner. De regering meent, dat de ver ruiming dient te worden verwezen lijkt, door gemeentelijke belastingen, die hanteerbaar zijn voor het ge meentebestuur, een zo grdot mogelijk aantal gemeentenaren omvatten, zich lenen voor uitvoering door het ge meentelijk apparaat, een object in de gemeentelijke sfeer hebben en. I met het oog op de perceptiekosten. weinig in aantal zijn. De keuze van de regering is geval len op een gemeentelijke belasting met betrekking tot onroerende goe deren. zy stelt zich daarbij voor. dat deze niet alleen zou kunnen worden ge- heven van de zakelijk gerechtigden (eigenaars) maar voor een belang rijk deel rechtstreeks van de gebrui kers van onroerend goed. (huurders). Omdat de uitbreiding van het eigen belastinggebied niet een stok paardje is van een bepaalde rege ring. doch een probleem in het alge meen. vermoeden B. en W.. dat de nadere voorstellen binnen afzienbare tijd openbaar zullen worden. Reserve van ruim drie miljoen Met aftrek van alle nog verschul digde verplichtingen is momenteel de reserve voor de uitvoering van kapitaalswerken in totaal f3,027.420. Volgens wethouder Harmsen is dit weliswaar geen spectaculair bedrag, doch in ieder geval een begin. Daarnaast is de soldi-reserve in drie jaar tijd met bijna één miljoen opgelopen. In 1960 f 1.668.527, thans f 2.543.974. Gouden echtpaar W. van Oosten Over het echtpaar W. van Oosten- I Nieuwenburg straalt in deze weken de gouden bruidszon. Dinsdag zyn de bruidsdagen ingegaan en 27 au- gustus herdenken bruid en bruide gom het feit. dat zy elkaar trouw voor "t leven beloofden. Daags daar op is het al weer feest in de familie kring. want dan gaan voor de broer en schoonzuster van de bruid de gouden bruidsdagen in. De feest vreugde verplaatst zich dan van de Oude Singel 150a. waar het bruids paar Van Oosten woont, naar de Meloenstraat 22. Een ontmoeting met het bruidspaar, doet twijfelen aan de gegevens van de burgerlijke stand. De bruidegom is voor zijn 78 jaar nog zeer vitaal en levenslustig, ter wijl zyn echtgenote acht jaar jon ger zeker in opgewektheid niet voor hem onderdoet. De schilderskwast, die de heer Van Oosten zijn ganse huwelijkstijd heeft gehanteerd eerst in dienst van de gemeente en later bij de firma Van der Drift, en de H.C.W. is hij ook nu nog trouw gebleven. De beide kinderen, die weer drie kinderen heb ben. profiteren daar nog regelmatig van. advertentie Na de geslaagde toneel- en variétévoorstelling, die in de voorafgaande twee weken respectievelijk werden verzorgd door het Haags toneelgezelschap „Spelenderwijs" en een aantal bekende klein-kunstartiesten, hebben de ruim 1400 vakantiegangertjes van de Leidse Speeltuinverenigingen gistermiddag In de grote hal van de Leidse groenteveiling volop genoten van een non-stop circus-variété-pro gramma. Het werd onder de directie van lag de ..Mysterie show" van de „Ko- Carla Flink op voortreffelijke wijze! ningin van I °ba". die enige wonder - verzorgd door het miniatuur circus lijke toverkunsten presenteerde. „Pepino". dat de sensationele num- waarbij onder meer haar assistente mers van een „grote-mensen-circus" Eleonore zich op de punt van een weliswaar mist. maar een reeks van zwaard wonderlijk op haar gemak kleinere nummers op het program- scheen te voelen Een adembenemen- ma heeft staan, welke speciaal op de de demonstratie van kracht en char- jeugd is afgestemd. De nummers me gaf Nederlands jongste trapeze- werden op geestige wijze omschreven werkster, de 15-jarige Inca. hoog in en aangekondigd door spreekstal meester Fantasto, die tevens nog enige frappante goocheltrucs demon streerde. Reeds direct was het „hooggeëerde publiek" onder wie zich ditmaal eveneens oud-wethouder. J. C. van Schaik, bevond bijzonder enthou siast over de verrichtingen van de de lucht ten beste, terwijl de verme tele rijwielacrobatiek van de twee Berdonies aller bewondering afdwong Geestig en met gul applaus be loond. waren eveneens de prestaties van het dwergpaardje ..Robby", dat een bolleboos in het rekenen was. Het contact met het jeugdige pu bliek bereikte steeds weer een nieuw vijf dappere kleine ponny's, gepre- hoogtepunt als de clown Pepino of de senteerd door mr. Bernando. Ook de amusante show. die de drie hondjes van Nan Miller ten beste gaven, oogstte veel bijval, waarbij evenals voor de paardjes een „zoete beloning" wachtte. In het geheimzinnige vlak Advertentie PAPEGAAIEN-SHOW in onze grote etalage. Zoekt U een gezellig huisdier zonder de rompslomp van hond-uitlaten of poesen met 2 gezinsuitbreidingen per jaar IN DEZE PRACHT COLLECTIE is precies DIE papegaai, die U zoekt! Zowel papegaaien, als -kooien in vele zeer aantrekkelijke prijzen en lilliput-clown „Little Benno" hetzij afzonderlijk of tezamen onder grote hilariteit met een van hun oergees- tige nummers in de echt met zand bestrooide piste kwamen. Een mi- niatuur-circusfestyn, waarmede de jongens en meisjes zich als officieel sluitstuk van de vakantiebezigheden ruim twee uur lang kostelijk hebben geamuseerd. weet heeft Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen JUWELIER v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft ze. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten Gelijk aan voorgaande jaren is ook aan deze begroting een investeringsschema voor de uit voering van kapitaalswerken in de komende ja ren toegevoegd. Vooropgesteld, dat het College geen poging onbenut laat om ook spoedig tot realisering van deze werken te komen, houdt dit echter niet in, dat een object, dat in dit schema is vermeld, ook in die jaren tot uitvoering zal kun- Van deze moeilijkheden klinkt ook iets door in de geleidebrlef van deze begroting. De grote spanning, zo schrijven B. en W., op de bouwmarkt duurt nog onverminderd voort. Als gevolg daarvan moet ook het ryksgoedkeurings- beleid in de ogen van hen, die goedkeuring vragen, vele verlangens onver vuld laten. Zo hebben ook B. en W. moeten vaststellen, dat de resultaten van het gesprek, dat zij in het afgelopen voorjaar met de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid hebben gehad, niet zeer groot zijn, ook al heeft het B. en W. verheugd, dat althans een aantal objecten tot uitvoering konden gaan komen, dan wel het uitzicht bestaat, dat dit binnen niet te lange tijd zal kunnen geschieden. Goedkeuringen komen binnen Zo mag op zeer korte termijn de goedkeuring voor de bouw van het tijdelijk onderkomen Oud- Hortuszicht) voor de Dienst ge meentewerken worden verwacht. Inmiddels is ook de rijksgoedkeu ring ontvangen voor de bouw van een wijkbadhuis in de Linde straat, voor de verbouwing van nen komen. Wel is het streven van B. en W. er op gericht in deze jaren de daartoe nodige raadsvoorstellen te doen. De ervaring heeft nu eenmaal geleerd denk aan de zweminrichting aan de Voorschoterweg Red. dat tussen de indiening van een voorstel en het slaan van een eerste paal soms een periode van jaren ligt. Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 08 24 (01710) Vele Leidse verenigingen, instellingen en stichtingen zullen in 1964 pro fiteren van een belangrijke subsidieverhoging. WU doen hieronder een greep uit de subsidieiyst, zoals deze is afgedrukt in de thans verschenen gemeentebegroting voor het komende jaar, met in een afzonderiyke kolom de bedragen, welke dit jaar aan subsidie werden ontvangen. 1963 1964 Openb. Leeszalen en Bibliotheken f 108.561,f 182.203. Harmonie en fanfarekorpsen 6.025,— 7.400, Residentie—Orkest 4.000,— 5.200,— Leidse Muziekschool 153.000,158.500,— Volksuniversiteit K. en O87.814,95.559, Leidse Sportstichting 423.863,499.058, Jeugdbeweging en jeugdzorg 201.303,— 255.195,— Stichting „Margriet" 42.500.59.500, Instellingen voor gezinszorg 62.500,— 75.500,— Instellingen voor maatschappelijke zorg 33.800,— 37.200, Kruisverenigingen 55.000,78.000, Speeltuinverenigingen 23.980,28.780,— Jeugdafdelingen van Sportver. 8.500,— Ver. Vreemdelingen Verkeer 35.000,— 41.000,— het paviljoen vrouwen B en A-ge bouw van „Endegeest" voor de bouw van een gereformeerde la gere school in zuidwest, voor de bouw van 'n nieuwe UTS van het Genootschap M.S.G. en voor de bouw van een gymnastieklokaal aan de Damlaan. Voorts achten B. en W. de moge- ïykheid reëel aanwezig, dat de bouw van een kruisgebouw in Noord als nog in het programma voor dit jaar zal worden opgenomen. De minister heeft verder machti ging verleend voor de aanbesteding van de bouw van een school voor rooms katholiek buitengewoon lager onderwijs. Indien deze gunstig zou uitvallen, kan de rijksgoedkeuring spoedig warden verwacht In het gesprek met de minister hebben B. en W., behalve op de moeilijkheden van de schoolbouw in het algemeen, voor 1963 onder meer de aandacht gevestigd op de nood zaak van de bouw van een nieuwe veemarkt, de accommodatie van de sportvelden in het noordelijk stads deel en de bouw van de vuilverbran dingsinrichting. Obrechtstraat f 200.000. Geref. school voor g.l.o. Marskwartier f 600.000. Geref. school voor g.l.o. in Zuidwest j f 650 000. Mytylschool f 500.000. Im becielenafdeling Dr. v. Voorthuysen- i school f350 000. Nieuwe Schouwburg f9.000.000. Vervanging g.l.o./kleuter-j school Rijnsburgersingel f 900.000. R.K. v.g.l.o. school (vervanging com plex Haarlemmerstraat/Pelikaan straat) f 800.000. Openb. u.l.o. school zuidwest, 14 lokalen en gymn. lok. f 1.200.000. R.K. u.l.o. school Zuid west of Noord met 14 lok. en gymn.- loteaal f 1.200.000. Uitbreiding Rem- brandtlyoeum f 500.000. Tweede deel sportcomplex Kikkerpolder f 500.000. Schoolsportveld For tuinwijk f 150.000. Sporthal en ins truc tiebad in Zuid west f 1.500.000. Vervanging van de zweminrichting „De zyi" f 1.200.000. Wegaanleg Schuttersveld f 1.000.000. Aanleg weg ten Noorden van het Veemarktterrein f 200.000. Aanleg Dr. Lelylaan f 1.200.000. Aanleg Willem de Zwugerlaan tussen Koollaan en Sumatrastraat f 385.000. Aanleg ver binding Sumatrastraat—Lage Ryn- ayk f750.000. Reconstructie Stations weg, Steenstraat, Prinsessekade, Breestraat. Korevaarstraat, Leven daal. Hoge Ryndyk f 4.000 000. Re constructie van het Stationsplein f 1.700.000. Reconstructie bestaande Wassenaarseweg f 750.000 Recon structie van de Hoge woerd f300.000. Verbreding van de Morssingel f 80.000. Brug over de zyi c.a f 3.000.000. Brug over de Haarlem mertrekvaart f 1 400.000. Vernieuwing bruggen f 2.000.000 Demping Korte Mare f 500.000. Versterking gewelven Hoogstraat f850.000. Omlegging van de vaarweg door Leiden f9.305.000. Uitbreidingsplan De Waard f 7.000.000 Stam riool van het noordeiyk riool gemaal naar de Willem de Zwijger- laan f345.000. Transport riool in de Voorschoterweg f 1 000 000. Gebouw Gemeentewerken f 5.000.000 en een Gezondheidscentrum in Zuidwest f 250.000. buiten het onmiddellijke budgettaire vlak van de gemeente liggen. Voorts j zyn in dit plan niet vermeld de tal-j loze kleinere investeringen, welke in de loop van een dienstjaar plegen i plaats te vinden en bij elkaar toch I altijd nog een belangrijk bedrag vor men. WENSEN VOOR 1964 WENSEN VOOR 1965 Voor de uitvoering van al deze werken is naar raming een investe ring van ruim 62 miljoen noodzake- ïyk. In dit schema zyn niet opgenomen B. en W. en ongetwyfeld ook de de investeringen van de Stedelijke raad - hebben voor 1964 de volgende Fabrieken van Gas en Elektriciteit wensen, welke ook in het investe- welke automatisch het gevolg moeten ringsscheina zijn opgenomen: Ver- zyn van de verplichtingen uit de bouwing gemeente-archief f 1.500.000 openbare voorziening voortvloeiende.1 Schoolbuitenhuis f 500.000. Openb.en ook niet de woningbouw en de kleuterschool Roodenburgerstraat investeringen van de psychiatrische f 299.000. Geref. kleuterschool aan de inrichtingen „Endegeest" n ««•®nr«» Ook voor 1965 en volgende jaren heeft 4 College reeds een lang lijstje van wensen. Daarop komen o.m. voor: R.K. school voor imbecielen Lorentzkade f 325.000. Vervanging herv. g.l.o. school Middelstegracht f 650.000. Openb. uJ.o. school in Lei- den-Noord met 10 lokalen (systeem H.B. 80» f800.000. Herv. uJ.o. school in Zuidwest (8 lokalen» f650.000. R.K. g.l.o. school Zuidwest f 650.000. Openb. kleuterschool Bernhardkade f 300.000. Prat. Chr. school voor slechthorenden en spraakgebrekkigen f 1.000.000. Pret. Chr. school voor j kinderen met leer- en opvoedings moeilijkheden f 1.000.000. R.K. school voor kinderen met leer- en opvoe dingsmoeilijkheden f 1.000.000 Gym nastieklokaal en instructiebad aan de Sumatrastraat f 1.000.000. Gymnas tieklokaal Oppenheimstraat f 300.000. Gymnastieklokaal Willem de Zwyger- laan f300.000. Gymnastieklokaal Ti- morstraat f 300.000. Gymnastieklokaal Diepenbrocklaan f300 000. 2 gymn. lokalen Pieterskerkgracht f 600.000 Nieuwe Bedrijfstechnische school f 1 500 000. Tennispark Zuidwest f 100 000 Zwembad Pesthuispolder f 2.500.000. Wijkcentrum Zuidwest f 500.000. Camping f 600.000. Foren senkamp Noordwykerhout f 500.000. Restauratie Burchtoomplex (heren logement) nog niet begroot. Bouw cultureel centrum en bibliotheek Reuvens aan de Pieterskerkgracht f 1.500.000. Bouwrijp maken terreinen voormalig stationsgebouw aan de He sensingel c.a. f 500.000. Realisering noord-zuidverbinding f 4.000.000. Ru- constructie Rijnsburgerweg f 2 000.000 j Aanleg Willem de Zwijger laan tussen Haarlemmerweg en spoorlijn f 510.000 1 Aanleg Willem de Zwygerlaan, door trekking naar de Zyi f500.000. Ver breding van de Bostelbrug en Pnn- sessekade f 1.300 000. Verbreding van de Turfmarktbrug f 200.000 Transportriool door het Schutters veld f400.000. Voorlopig is de uitvoering van deze werken begroot op ruim f25 miljoen. En nu maar wachten of de ryksgoed- welke keuringen vlot willen afkomen. Volgens de Marokkaanse Istiqlal- party zijn tydens de verkiezingscam pagne in mei van dit Jaar zes men sen vermoord en meer dan 1600 ge arresteerd. In een document, dat tot titel draagt: „onderdrukking in Ma rokko tydens de parlementsverkiezin gen", worden arrestaties op grote schaal, dwang, corruptie en knoeie ryen met stembusuitslagen vermeld. Het document is uitgeven om te be wijzen, dat de regeringspartij, die by de verkiezingen een meerderheid in het parlement behaalde, onderdruk kingsmaatregelen heeft genomen en misbruik heeft gemaakt van de macht van de regering. In het document wordt geen directe aanval op Koning Hassan gedaan. De Marokkaanse minister van Justitie, Achmed Bahnini, heeft op een persconferentie verklaard, dat leden van de linkse oppositieparty een komplot hadden gesmeed om Koning Hassan om het leven te bren gen. De politie deed op 16 juli een inval bij het hoofdkwartier van de party, de Nationale Unie van Volks krachten geheten, in Casablanca en aresteerde daar 130 personen. Giste ren werden ruim honderd van hen formeel beschuldigd van samenzwe ring tegen de koning en bedreiging van de interne staatsveiligheid. Volgens minister Bahnini koester de men het plan om op 20 Juli een greep naar de macht te doen. De samenzweerders waren in afwachting van wapens uit Algerye toen zy in de kraag werden gegrepen. Het vol ledige plan voor de staatsgreep kre gen de samenzweerders van een „personage uit het Midden-Oosten", aldus minister Bahnini. Jamboree-gangers zaterdag thuis Morgenmiddag wordt het 550 man sterke Nederlandse jamboree-contin gent uit Griekenland in Nederland terugverwacht. De grote touringcars zal tussen 16.30 en 17.30 uur Nyme- gen binnenrUden. Op de Wedren zal een korte cere monie plaats vinden, waarby de jam- boreereis voor de Nederlandse pad vinders en verkenners met het stry- ken van de vlag officieel zal worden besloten. Het hoofdkwartier van de nationa- j le Padvinders-Raad zei gisteren, dat i ouders de jongens in Nymegen kun nen afhalen. De touringcars rijden na de afscheidsceremonie onmiddel- lijk door naar de oorspronkelyke ver- I trekplaatsen, zodat diegenen, die niet j worden afgehaald zo snel mogelijk huiswaarts kunnen keren. Trekker van circus Boltini omgeslagen Een grote trekker met veertien paarden van circus Boltini, dat op tournee is in België, is vannacht by Torhout omgeslagen. Drie gedres seerde paarden werden levensgevaar- ïyk gewond. Eén dier moest ter plaatse worden afgemaakt De ove rige elf paarden werden licht ge wond. De Duitse bestuurder van de trailer kwam er met onbetekenend letsel af. De trekker werd zwaar be schadigd. Is Rakosi wel of niet in leven? De geruchten als zou de vroegere stalinistische premier van Hongarye, Rakosi, enkele dagen geleden in de Sowjet-Unie zyn overleden, zijn on gegrond, zo is gisteren uit goede Rus sische bron in Bonn vernomen. Ra kosi zou volgens deze bron tezamen met zyn vrouw in een Russische pro vinciestad leven. Het is niet bekend waar deze plaats ligt. Rakosi, die in maart van dit jaar 71 jaar werd. heeft de afgelopen jaren geruime tyd in Tasjkent. de hoofdstad van Oezbe kistan, gewoond. Een betrouwbare Westelijke zegsman verklaarde echter van Russen verno men te hebben, dat Rakosi in het Kremlinziekenhuis in Moskou i* overleden. Men had hem geen nadere bijzonderheden willen verstrekken. Britten zouden op noord-Borneo grenzen schenden Het districtshoofd van Sambas, aan de grens tussen Borneo en Serawak, heeft Britse patrouilles ervan beschuldigd het Indonesische grondgebied zowel te land als in de lucht geregeld te hebben geschonden, aldus het Indonesische persbureau Antara Op 26 juli zou een Britse patrouille bij Soenga Pemadjoh een halve kilometer op Indonesisch gebied zyn doorgedrongen, terwyi tussen 24 en 28 juli een Brits gevechtsvliegtuig en een helikopter elke ochtend in de buurt van een ander dorp kwamen Begin juli. aldus een telegram uit Pontianak. vloog een Britse helikop ter over enkele Indonesische grens dorpen. Door middel van een luid spreker werd de bevolking gezegd, gedurende de nachteiyke uren thuis te biyven. Volgens een ander telegram uit Pontianak. aldus Antara. zyn twee Indonesiërs van Chinese afkomst uit de hoofdstad van Serawak gevlucht om aan „een onbehoorlijke behande ling door Engelsen" te ontkomen. Volgens deze mannen wordt een groot aantal Indonesiërs ln Serawak ge vangen gehouden en gemarteld. Het aantal Indonesische gevangenen schatten zy op 100. Russische wapens voor defensie van Indiase steden? Een Indiase commissie die in Moskou onderhandeld heeft over de aankoop van Russische wapens, waaronder luchtdoelraketten, is gis teren in haar land teruggekeerd. Van Westeiyke zyde in Nieuw Delhi is meegedeeld, dat de Russen de Indiërs het luchtverdedigingsstel sel, dat voor Moskou en Kiew wordt gebruikt, plus de benodigde wapens hiervoor hebben aangeboden ter verdediging van de grote steden in noord-India zoals Nieuw-Delhi en Calcutta. De Russen zouden voor de raketten echter een hoge prijs willen hebben. Van Indiase zijde werd meegedeeld, dat de leider van de Indiase dele gatie by de Russen heeft aangedron gen op een lagere prys. Advertentie Ze zijn er weer de nieuwe bessen, oogst 1963, pracht kwaliteit. tTlfNSTftAAT 0 HERENSTRAAT 0 'MAARtlMMERSTR. J0« 1 C I D C Alleen onze zaak HERENSTRAAT 6 is GESLOTEN van 19 t.m. 24 aug. Kerkelijk Leven \ED. HERV. KERK Beroepen te Beesd F Molt. kand te Dlemen te Jorwerd ca. D. A. Brln- kerlnk te Geesteren. GEREF. KERKEN Beroepen te Bedum (vac. D Kuiper» A. S. Timmer te Rotterdam (voorheen te Bedum).

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3