Felle brand aan boord van N Prins Rainiers jacht Twee overvallers van posttrein gearresteerd Brullende vuurzee in de machinekamer sloot 3 mannen in Zes namen bekend Ook Canadezen bij de roof betrokken? EXCLUSIEF OOGGETUIGE - VERSLAG VAN: Soebandrio: President Joeloe wil bestaat niet" nationale verzoening Eerst een nieuwe regering daarna een eenheidspartij WEERBERICHT Syncom nu op vaste" plaats (§uc/ <?(fh*W5 Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1963 No. 31034 LEIDSCH DAGBLAD Irecteur: E. A. E. van Dishoeclc DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witt« Singel 1-0811 Glro 57055 oofdredacteur: J. Brouwer f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f 0.65 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Pprsvri li pi n Staat van beleg duurt twee weken „Vrijheid van de pers bestaat niet en deze uitdrukking is slechts voor kinderen bestemd", aldus heeft de Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Soebandrio, in een toespraak tot het jaarlijkse congres van de Indonesische journalistenver eniging gezegd. In zijn geschreven boodschap aan het congres beweerde Soebandrio dat de pers „in Imperialistische landen" een „gereedschap in de psychologi sche oorlogvoering" is, dat wordt ge bruikt om de inzichten van verschil lende machtsgroeperingen te bestrü- I den of te propageren. Volgens Soebandria, wiens opvat tingen typerend zijn voor één-partij- stalen, moet de Indonesische pers „niet gevangen worden in de val van de persvrijheid" en hij voegde hier aan toe: „Journalistiek is een men taal wapen van de revolutie en hoe- scherper het wapen is, hoe sneller de revolutie voltooid zal zijn". President Joeloe van (voormalig Frans) Kongo heeft gistermiddag voor de radio beloofd eerst een nieuwe regering te zullen vormen en pas daarna tot de instelling van de aangekondigde eenheidspartij te zul len overgaan. Joeloe verklaarde overleg te heb ben gepleegd met alle politieke stro mingen voor de vorming van een kleine ploeg deskundige en goedwil- lende mannen, wier voornaamste I taak zal zijn het tot standbrengen van een nationale verzoening. Zonder deze verzoening zal de instelling van i de eenheidspartij niet te verwezen- I lijken zijn, aldus de president, die vervolgens de bevolking opwekte haar normale dagelijkse bezigheden te hervatten. Over de sterkte der Franse troepen die dinsdag hebben ingegrepen bij de onlusten in Brazzaville, werd door kringen van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken in Parijs medegedeeld, dat deze iets minder dan 2.000 man bedraagt. De Kongo lese regering was gerechtigd om Franse militaire bijstand te vragen op grond van een tussen Kongo en Frankrijk bestaande overeenkomst tot samenwerking en de Franse rege ring had dit verzoek ingewilligd. Nor maal zijn Franse militairen belast met de bewaking van openbare ge bouwen in Brazzaville De staat van beleg, die dinsdag avond is afgekondigd, zal 15 dagen duren. Feestelijkheden ter herden king van het feit dat de republiek drie jaar geleden onafhankelijk werd, zijn afgelast. (Van een verslaggever) Prins Rainiers kostbare jacht „Albecaro" brandde gistermiddag »p de Eems vlakbij Delfzijl als een getorpedeerde tanker. Drie nannen zaten opgesloten achter de brullende vuurzee in de ma- hinekamer. Zij leven nog dank zij de beide kijkglazen van de wee aquaria, die de Prins voor zijn zeedierenliefhebberij in het »eneden-achterdek had laten aanbrengen. Wij zagen hen bevrijd tdemen, toen de ronde raampjes waren stukgeslagen. De Prins van Monaco, die het jacht vandaag in bezit zou nemen n de haven van Delfzijl, kan nu slechts treuren over een van ;ijn krachten beroofd schip. De machinekamer is uitgebrand. Onze verslaggever be- i vond zich als enige journa- 1 list aan boord van prins Rainiers jacht ..Albecaro", toen dit gistermiddag op de i Eems in brand vloog. De 1 brand dreigde een heel ern- stige afloop te krijgen toen drie mannen door een muur van vlammen in de machi nekamer werden ingesloten. Hoe zij er het leven van af brachten dank zij 'n hobby van prins Rainier, leest u in zijn exclusief ooggetuige- verslag. hielp blussen aan bakboord, noch de Delfzijlster coaster „Gouwestroom", die aan stuurboord een paar stralen gaf. Het miljoenenjacht „Albecaro" van Prins Rainier van Monaco na de felle brand tijdens de laat- ste technische proefvaart. De Albecarokeerde met sleep boothulp in de haven van Delf zijl terug. een dokter aan boord en werd de wond behandeld. Bedrukt Om kwart voor tien is prins Rai nier, die sinds maandag verblijf houdt in het Amsterdamse Hilton- hotel, vanochtend in het particuliere vliegtuigje van zijn vriend Alfred Heineken van Schiphol naar Eelde bij Groningen gevlogen teneinde in Delfzijl de brandschade in ogen schouw te nemen. De prins werd ver gezeld door zijn Amerikaanse vriend Alfrad Laupheimer, met wie hij voor de overname van het jacht naar Ne derland was gekomen. Het motregende toen de ietwat be drukt kijkende monarch vanochtend op het platform van Schiphol snel het kleine sportvliegtuig, dat aan vier personen plaats biedt, instapte. Hoe lang de prins in Groningen denkt te blijven, was vanochtend niet bekend. Het noodlot sloeg toe op de aatste mijl van de drie tech- lische proefvaarten en wel voor le Groninger kust ter hoogte 'an Oterdum. Een lek in de ilieleiding zou de oorzaak van le brand zijn geweest. In zwaar loodweer met bliksem- en don- Ierslagen drongen aan alle kan en schepen door de potdichte egen en het rookgordijn rond iet br.andende prinsenjacht. Een 'iskotter kwam langszij. ..Eerst le vrouwen van boord!" ichreeuwde een lid van de tijde- kijke bemanning in Titanic- Ichtige paniek. I Een echte paniek was er toch niet. Boewei wij op de druipende gezichten Buidelijk onze eigen gedachten la- len: „Straks springen de olietanks. I Er is duizend liter getankt. Het Ichip is verloren". De olietanks Sprongen niet. Na drie kwartier blus- len door de bouwers van het schip was het vuur uit. I De machinekamer was toen zo lood als een pier. De prins zou van- Baag slechts een donkere, stinkende Ipelonk vinden op de plaats waar hij |ljn duizend paardenkrachten had pillen bewonderen. Het schip is van- Baag nog terug gesleept naar de werf kerstholt in Groningen. De prins, die We „Albecaro" zelf naar Monaco had 'willen varen, keert met lege handen terug. Zijn droomvakantie, eindelijk met Grace en de kinderen alleen ver weg, gaat niet door. TIJDELIJK OPKLARINGEN Hot KNMI verwacht van heden- itot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen en op de meeste plaatsen droog, later meer bewolking en van het westen uit toe nemende kans op regen. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Dezelfde of iets hogere middagtem per a turen. STRANDVERYVACHTING Depressie boven de Noordzee ver oorzaakt tal van buien. Morgen tijde lijk opklaringen en een zwakke tot matige wind tussen zuid en west In de middag 17 a 18 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Depressie ten wes ten van Ierland kan tegen zaterdag de Noordzee bereiken, waardoor I voorlopig onbestendig strandweer. 16 augustus Zon op: 5.24 uur; onder: 20.04 uur. Maan op: 151 uur; onder: 18.37 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.22 en 13.08 1 uur, laagwater te 8.29 en 21.05 uur. DU Qunmei bestaat uit 12 pagina Lichte schok Het was ongeveer kwart over vier. Het schip had net 7.9 knopen ge maakt met de stroom mee bü het proefvaren om de haalbare snelheden te meten. Kapitein Bakker, een van de zes kapiteins die aan boord waren, had er alles uitgehaald wat er inzat. Iemand had Juist Rainiers kapitein, Caruso, aangewezen waar de alarm- handel zat. Wij zagen de toerental- meter van de stuurboordmotor terug lopen en op het moment dat wij ka pitein Bakker daarover aanstootten, voer er een lichte schok door het schip.Tiet plotseling uitvallen van de stuurboordmotor. „Wel verdraaid" mopperde Bakker, terwül hjj uit allemacht tegenroer gaf aan bakboord. „Nou zitten de jongens daar beneden weer aan de stuurboordmotor te knoeien". Hij had het nog niet gezegd, of voor de ruit van de stuurhut verscheen een ver wilderd gezicht tussen twee alarm zwaaiende armen: „Brand in de ma chinekamer". Er was nog niet direct sprake van paniek. Op paniek ging het even lij ken. toen het tot iedereen doordrong dat er nog drie mensen in de machi nekamer waren. „Iedereen van boord af. De olietanks kunnen ontploffen". Op het voordek verzamelde zich ongeveer de helft van de circa tach tig opvarenden. In de stromende re gen keken ze angstig naar het brug dek. Overal renden mensen met en zonder overall over de dekken. Wij hoorden van de heer Boerma, die iets met de zoetwaterinstallatie in het machineruim had te maken, dat hij het was geweest, die alarm had ge slagen. Hij was één van de zes men sen in de machinekamer. Vlammen De brand moet begonnen zijn aan de voorzijde van de stuurboordmachi ne, vlakbij het waterdichte schot. „We hebben alle schuimblusappa- raten erop leeggespoten, maar het waren druppels op een gloeiende plaat", vertelde de heer Boerma „Ik dacht: achteruit kom ik niet meer weg, dan maar door het vuur naar voren de trap op. De vlammen lik ten achter me aan." „Zo zijn er drie naar voren ge vlucht en drie naar achteren. De laatste drie sloten zich op in de ruimtes onder de visspullen van de prins, de aquaria en het achterdek. Toen wij op het achterdek kwamen zagen wij in de aquaria de gezichten van de drie opgeslotenen in de stuk geslagen ruitjes. Zij kregen frisse drankjes toegestopt. Iemand pro beerde het hele schot uit de bun weg te slaan met een bijl, maar de kop van het ding vloog eraf. „Snijbranders moeten we hebben", werd er gezegd. „Ze liggen in de ma chinekamer en daar kunnen we nu niet bü". zei een ander. „Vraag eens aan dat schip hiernaast". Maar geen snijbranders. Geen enkele schip had er een bü zich. De kleine sleepboot „Animo" uit Zwolle niet, die het jacht naar de haven sleepte, noch de grote sleper „Waterpoort", die in middels met vier krachtige stralen In angst Dank zjj de doeltreffende blushulp, toegevoerd uiteraard aan het uitput tend zwoegen van de bouwmensen, kon de brand binnen drie kwartier worden geblust. Toen het vuur uit was konden de drie ingesloten man nen door de geblakerde machine kamer naar buiten komen. Zij man keerden niets, ze hadden alleen vre- selük in angst gezeten. „Wat een geluk dat zü er heel- huis uit zyn", verzuchtte Herman Kenstholt, een van de directeuren van de werf. „Maar wat vreselük jammer van het werk. Het schip was door de klassemensen (Lloyd Regis ter of Shipping) net goedgekeurd. We hadden haar meteen mooi kun nen pavoiseren voor de prins,. Nu kan het nog wel maanden duren". Er is maar één licht gewonde, dat is Arie Huizinga van de werf Kerst- holt. Hü lag te slapen toen het alarm klonk. Op zün blote voeten liep hü naar het dek. Daarbü zakte hü met zyn linkervoet in een gat en liep daarbij een bloedende wond op Di rect bü aankomst in de haven kwam Maandag staking Bri tse bouwvakken (Van onze correspondent in Londen) Voor de eerste maal in bijna veer tig jaar zal er in de Engelse bouw vakken officieel worden gestaakt. Deze nationale staking begint maan dag en zal een week duren. Het werk zal worden neergelegd op speciaal daarvoor uitgezochte bouwwerken met inbegrip van Macmillans ambts woning 10 Downing Street, welke ge restaureerd wordt. Deze herstelwerk zaamheden hebben reeds eerder ern stig van stakingen geleden. In totaal zullen 150.000 man het werk neer leggen omdat de loononderhandelin gen zijn vastgelopen. De bouwvakarbeiders eisen een ver hoging van het uurloon met ander halve shilling (f0.75), hetgeen als een zeer hoog bedrag wordt beschouwd, alsmede een 40-urige werkweek. De genen. die geen opdracht tot staken hebben gekregen, zullen weigeren overuren te maken of te werken voor extra betaling. Meer „guerrilla"-stopzettingen in de bouwindustrie zullen volgen. Van de zijde van de vakbond wordt ver klaard. dat niemand deze staking wil, maar dat de bouwvakarbeiders in hun verwachtingen diep zün teleur gesteld. Men gelooft dat de werk gevers zün beïnvloed door het advies van de Nationale Commissie voor de inkomens, welke verklaard heeft dat de Schotse 40-uren-week in het bouwbedrijf tegen het nationale be lang is. De werkgevers protesteren tegen de staking, omdat deze onbil- lük en onconstitutioneel is. Het con flict had aan arbritrage dienen te worden voorgelegd. Mevr. Kennedy heeft gisteren het luchtmachtziekenhuis in Otis verlatenwaar zij vorige week het leven schonk aan een zoontje dat enkele dagen later^overleed. President Kennedy haalde zijn echtgenote af en bracht haar naar hun iomecverbl{jf% (Van onze Londense correspondent) De Engelse politie heeft vannacht In Bournemouth, een bad plaats aan de zuidkust,, twee mannen gearresteerd, die aan de treinroof van Cheddington zouden hebben deelgenomen. Een hoofdinspecteur van Scotland Yard en een collega van de politie in Buckinghamshire zijn naar Bournemouth gegaan om het ver hoor van de verdachten van de plaatselijke politie over te nemen. In de'boerenwoning, welke als hoofdkwartier van de bende diende, zijn belangrijke aanwijzingen gevonden. De politie is daardoor de namen van zes van de bendeleden te weten gekomen, van wie er nu twee zijn aangehouden. Nadat dinsdagavond en -nacht in Londen overvallen werden gedaan op de woningen van deze zes, zwermden gisteren grote ploegen rechercheurs uit om de mensen te bezoeken, die deze mannen goed kennen. Vele waardevolle aanwijzingen In heel Engeland wordt alles op alles gezet om de „vermiste zes" op te sporen. Een van Engelands be roemdste politiemannen, de chef van de recherche. Tommy Butler, neemt aan het onderzoek deel. Men zoekt ook naar drie Canadezen uit Toron to, die sinds enkele maanden in En geland zijn en waarschijnlijk aan de overval hebben deelgenomen. De politie toont grote belangstel ling voor een notitieboekje van een negenjarig jongetje, dat m de buurt van de boerderij autonummers placht te noteren. Zij kent thans ook de naam van de man, die de boerderü kort geleden heeft gekocht. De vorige eigenaar is thans onder directeur van een postkantoor en heeft het huis via zyn notaris ver kocht zonder zelf de koper te heb ben gezien. Waarschünlük beeft de bende het huis door een stroman la ten kopen Het was iemand uit Lon den. Hü betaalde in contanten en veel meer dan een andere mogehjke koper had geboden. Hü had de groot ste haast met de woning te betrek ken. Achteraf kan men zien hoe ver dacht dit alles was. De eigenaresse van een herberg in Oakley herinnert zich, dat twee maanden geleden twee keurig geklede bezoekers hadden verteld dat zü een boerderij in de omgeving wilden kopen. Driemaal. De koeiendrüver, die de politie op de boerderü opmerkzaam heeft ge maakt, klaagt erover dat hü tot drie maal toe de politie heeft opgebeld voordat deze eindelijk reageerde. De boerderü had daarom reeds maandag kunnen zün gevonden toen de ben de er misschien nog was. In elk ge val maakt de man aanspraak op een deel van de beloning, Maar de voor waarde is, dat de gegeven informatie tot de opsporing van het geld en veroordeling van de gangsters zal moeten leiden. De politie ontvangt op het ogenblik uit het publiek 300 informaties per dag. Met een arrestantenwagen wer den woensdag 50 in de boerderü ge vonden postzakken alsmede een hoe veelheid stro naar het Londense hoofdbureau van politie overge bracht. Sommige postzakken waren als matrassen gebruikt. Het is niet onmogelük dat ook een vrouw een rol heeft vervuld bü de overval. De dominee van Oaklog heeft onthuld, dat hü in de nacht van maandag op dinsdag om drie uur wakker werd door het geluid van dne vrachtauto's welke langs zyn slaapkamerraam daverden. Was het een grappenmaker of een van de bendeleden die een keurig ge typt briefje zond aan de hoofdredac teur van het Londense boulevard blad „Evening News"? Het is onder tekend door „Charlie", een algemene naam voor een dwaze kerel. In het berichtje wordt gezegd: „Wü moeten werkelijk protesteren tegen de oneer- lükheid van hoge autoriteitan. Iemand eist meer dan 2.6 miljoen pond sterling van de verzekerines- maatschappyen. Voor uw informatie en voor leder ander die er belang stelling voor heeft diene, dat deze oefening precies 2.095 324 pond ster ling en een verstuikte enkel heeft opgeleverd. Omtrent het middaguur werd bekend, dat in de afgelopen nacht vijf personen zijn gear resteerd, drie mannen en twee vrouwen. De twee vrouwen werden in de Londense wijk Fulham gearresteerd. In het huis waarin zij zich ophielden, wer den 500 biljetten van een pond sterling in beslag genomen. In totaal zou de politie tijdens de invallen bankbiljetten ter waar de van 100.000 pond sterling in beslag genomen hebben. Ver wacht wordt dat een aantal des kundigen uit de bankwereld door de politie zal worden op- geroepen om te onderzoeken of het geld van de treinoverval af- i komstig is. Ook de laboratoria i van Scotland Yard zijn inge- schakeld om te trachten de her- j komst van het geld vast te stel- len. Geleerden van het Ameri kaanse bureau voor ruimtevaart NASA hebben meegedeeld, dat zij er waarschijnlijk in geslaagd zijn de communicatiesatelliet Syncom-II boven Brazilië „tot stilstand te brengen", door de snelheid vrijwel gelijk te maken aan de draaiing van de aarde. Dit geschiedde door middel van raketjes die door seinen van de grond in werking werden gesteld. Indien het experiment geheel is ge lukt zullen er ononderbroken trans atlantische verbindingen mogelülc zün. 4 Uit het Leidsch Dagblad van 4 15 Aug. 1863: J De aanvoer van vlas uit J den Haarlemmermeerpoldei is zoo groot, dat Donderdag de geladen schepen uren achtereen te Gouda moesten J blijven liggen, om te kunnen schutten. AdvertentieDe onderge- teekende maakt zijne geëerde begunstigers bekend, dat zijn pianomagazijn verplaatst is van de Hooigracht naar de Hoogewoerd no. 375. C. C Bender.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1