Portugal op de bres voor zijn gebieden in Afrika Nederlander in Londen: „Ik ben geen spion" Pech voor bandieten: serienummers bekend van aantal biljetten Theoretisch gedeelte rij-examen verloopt nu in stilte Amerika versterkt u rode invloedzegt Ayremier dr. Salazar Pakje roomboter een dubbeltje duurder ©net Ver. Naties ^jbedreigen de irde en vrede EEN dode en zes gewonden in Tilburg Slachtoffer van geruchten? Na de treinroof in Engeland WEERBERICHT j „Mondeling" afgeschaft Drie dorpen weggevaagd in NEPAL Schip zinkt: gezin vermist TELSTAR werkt weer bgericht 1 maart 1860 DINSDAG 13 AUGUSTUS 1963 No. 31033 LEIDSCH DAGBLAD recteur: E. A. El van Dishoeclc tfdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57058 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redaotiei 21501 *De organisatie der Verenigde Naties handelt hoe langer hoe nder in overeenstemming met haar eigen Handvest en dit maakt ar tot een bedreiging van de vrede en een ordelijke internatio- le samenleving, aldus verklaarde de premier van Portugal, prof. Antonio de Oliveira Salazar, gisteren voor radio en televisie, irtugal, aldus verklaarde Salazar verder, zal zijn gebieden tot t uiterste verdedigen wanneer de Afrikaanse staten hun bedrei- ccSgen in daden zouden omzetten. De verantwoordelijke landen Jnen krachtig aan te dringen op terugkeer tot redelijkheid, amnders rest elk van ons niets anders meer dan het natuurlijk er :ht om zichzelf en zijn verwanten te verdedigen", aldus Salazar. mg iet dicbr. Salazar onderstreepte, dat An- zejla een Portugese schepping is en ,,t het land zonder Portugal niet Liaitaat. Er zijn geen Angolezen, doch en,chts Portugezen in Angola, aldus premier, volgens wie hetzelfde "~^dt voor Mozambique. [n Afrika wedijveren twee werel- tn met elkaar en daarbij is Portu- gjl slechts een voorwendsel. Salazar 'llde voor, dat Portugal en de Afri- anse volkeren nauw en op vriend- ïappeiyke wijze met elkander zou- n samenwerken. De Portugese eerste minister be- Auldigde voorts „sommige" Weste- Qke landen toen hij zei, dat de \ikaanse landen niet bij machte peest zouden zyn hun uitsluitin- ;n t eer geabonneerd het Amerikaanse blad „New York ►^«rald Tribune" is sedert ongeveer >r weken weer in het Witte Huis te v^en. In mei 1962 waren de abon- imenten op het blad opgezegd toen It blad zich duidelijk kritisch uitliet •er de politiek van president Ken- 1 fldy. Verscheidene leden van het P|2rsoneel onder wie perschef Salin- A, zijn thans weer op het blad ge- [Afonneerd. gen aan Portugal op te leggen als zij daarbij niet de steun hadden gekre gen van communistische regeringen en van bovengenoemde landen, wier houding bedoeld is om de sympathie van de Afrikaan te winnen. Salazar wees erop, dat de Ver enigde Staten „meewerken aan de zogenaamde vrijmaking van Afrika, omdat zij denken op deze wijze de communistische invloed in dit we relddeel te kunnen weren". Hij vervolgde: „Wat de Sowjet-Unie in Afrika wil is voor een ieder duide lijk. Er zijn echter grote verschillen in de Amerikaanse en de Sowjetrus- sische politieke werkwijze met be trekking tot Afrika. De Russische politiek is, vanuit het standpunt der communisten bezien, rechtlijnig en logisch. De Ameri kaanse politiek is echter in ernstige mate tegenstrijdig. De Verenigde Staten zeggen zelf, dat het grondbe ginsel van hun buitenlandse politiek wordt gevormd door steunverlening aan Europa bij het organiseren van zijn verdediging. Maar in de praktijk vermindert Amerika de kracht van zjjn Europese bondgenoten en ver hoogt daardoor het vermogen van zijn grootste vijand, namelijk het communisme", aldus de Portugese minister-president. De Portugese regeringsleider besloot „Aan Portugal is een heilige erfenis toevertrouwd. Wij achten het onze plicht en in het belang van het Wes ten om deze erfenis te verdedigen. Zo nodig zullen wij ons by de ver vulling van deze plicht opofferen, een plicht, waarin velen niet gelo ven, ook al trekken zy wel het voor deel van onze handelwyze", aldus Salazar. Politiehulp bij ontvluchtingen in Johannesburg? Het regeringsgezinde dagblad „Die Transvaler" meldt uit Johannesburg, dat een blanke politieman is onder vraagd in verband met het ontvluch ten van vier politieke gevangenen uit een gevangenis in Johannesburg. Het blad acht het waarschynlyk dat de politieman in staat van beschuldiging zal worden gesteld wegens hulpverle ning by de vlucht. Volgens „Die Transvaler" zijn* nog andere Zuid- afrikaanse burgers door de politie aangehouden en ondervraagd. De in het Engels verschynende „Rand Daily Mail" brengt een overeenkomstig be richt. Volgens dit blad zouden echter enkele politiemannen zyn onder vraagd. Hoog tempo bij wederopbouw van Skopje Woningbouwdeskundigen uit geheel Joego-Slavië zyn gisteren begonnen met de voorbereidingen voor de bouw van geprefabriceerde huizen met in totaal 10.500 etagewoningen in Skop je. Men hoopt deze huizen binnen twee of drie maanden opgetrokken te hebben waarmee de eerste fase van de wederopbouw van de getroffen stad zal zyn voltooid. De «es Joego slavische republieken en Belgrado zullen elk een nieuwe woonwyk voor hun rekening nemen. Ongeveer honderd deskundigen op het gebied van bouwconstructie in specteren thans de beschadigde ge bouwen om na te gaan of deze voor herstel in aanmerking komen. Er zal de grootste spoed worden betracht om de huizen weer bewoonbaar te maken. De twee officierendie voor gedragen zijn als staatssecretaris tan Defensie. Links comman deur A. van Es. die zich speciaal net marine-aangelegenheden zal bezighouden, rechts brigade generaal f. C. E. Haex. die be last wordt met aangelegenheden betreffende de landmacht. VOORRAAD WEL GROOT GENOEG De Nederlandse huisvrouw moet een dubbeltje meer gaan betalen voor een pakje room boter. Dat heeft zij te danken aan Nederlands grootste boter- handelaar, de heer H. H. Buis man in Leeuwarden, die met in gang van vandaag zijn boterprijs voor de groothandel met veertig cent per kilo heeft verhoogd. Men verwacht, dat andere handelaren zijn voorbeeld zullen volgen. Deze prysstyging is de tweede bin nen veertien dagen. Vorige week ging de boterprys al met vijf cent om hoog. Voortaan zal de huisvrouw voor een pakje roomboter, waarvoor zij een paar weken geleden nog f.1,05 betaalde, f. 1,20 moeten neertellen. De heer Buisman heeft verklaard, dat de botermarkt rijp is voor de ze ingrypende prysverhoging. Neder land is een goedkoopte-eiland. zei hij, dat alle boter-invoerende landen aanlokt. In België kost een pakje boter f. 1,70 en in Duitsland f. 1,50 „Ik voel er weinig voor", zei ny, „de zwaar gesubsidieerde Nederlandse bo ter naar België te laten verdwijnen. Laten de smokkelaars ook maar 40 cent meer betalen." Men heeft de Nederlandse consu ment door te hoge subsidies eigen lijk verwend, vond hij. Hij kon niet zeggen, of deze prysverhoging voorlopig de laatste is: „Er Is nu eenmaal te weinig boter in de we reld en wy vragen er nog sieeds maar twee derde van de kostprys voor." De handelaar, die zei dagelykse contacten te onderhouden met „Den Haag", verklaarde daar geen weer stand te hebbon ondervonden, toen hy de plannen voor een drastische prijsverhoging liet doorschemeren Hy verwacht, dat de boterproduktie door de prysstyging zal worden aan gemoedigd en dat de fabricage van volle-melkpoeder daarentegen ver- moedeiyk zal worden stopgezet. De binnenlandse botervoorraad was volgens hem op 3 augustus nog 1000 ton. Er is boter genoeg, zo zei hy, „maar men gaat er op zitten". Hij verwacht dat de handel weldra zal gaan spuien, als zy de indruk krygt dat er een top in de pryzen is be reikt. De heer S. van der Ploeg, voorzitter van de algemene Nederlandse Agra rische Bedryfsbond en bestuurslid van het produktschap voor zuivel, verklaarde desgevraagd, dat hij deze prysverhoging al enkele maanden geleden heeft zien aankomen. Hy stelde op 2 juli schriftelijke vragen aan de minister van Landbouw over deze kwestie. De minister gaf een geruststellend antwoord, aldus de heer Van de ploeg, maar hy zorgde er niet voor dat er een kilo boter meer kwam. Hy verwacht dat de le prysverhoging niet de laatste zal zyn. De maatregel van de heer Buisman keurt hy af, omdat hy niet gelooft dat het boterprobleem daarmee wordt opgelost. Volgens hem kunnen de fa brieken niet plotseling overgaan van de produktie van byvoorbeeld melk poeder op die van boter, omdat zy al maanden vooruit contracten heb ben afgesloten over de verkoop van melkpoeder. De heer Van der Ploeg wil het vetgehalte van melk terug brengen van 3 op pet en de pryc van de melk gelijktydig met 2 cent per liter verlagen. Een ver laging van het vetgehalte zal bete kenen dat er 10.000 ton boter per jaar meer kan worden geproduceerd. By een verkeersongeluk in Tilburg zijn gistermiddag zeven personen ge wond. Een van hen, een 37-jarige Zweedse architect,, is gisteravond aar» de gevolgen van het ongeluk overle den. Zyn echtgenote verkeert in levensgevaar. Hun vier kinderen, twee jongens en twee meisjes in de leeftyd van twee tot zeven jaar, zyn even eens gewond en opgenomen in heê Sint Elisabethsziekenhuis. Het ongeluk gebeurde op het kruis punt van de Ringbaan Oost en de Ringbaan Zuid in Tilburg. De Zweedse architect wilde de Ringbaan Oost opryden, maar gaf daarby geen voorrang aan een tankauto. De chauffeur van deze wagen trachtte door krachtig remmen en het om gooien van het stuur een botsing te voorkomen, doch kon daarin niet sla gen. De personenauto werd totaal vernield. De tankauto botste by zyn ontwy- kingspoging ook tegen een stilstaande vrachtauto, die aan de voorzijde werd ingedrukt. De chauffeur van de vrachtauto liep slechts enkele schrammen op. De bestuurder van de tankauto kwam er echter minde* goed af. Hij brak een hand. Na ver bonden te zijn in het ziekenhuis kon hy naar huis worden vervoerd. De Zweedse familie was na een be zoek aan Engeland op thuisreis naa* Zweden. Dr. JH. van Roijen. de Neder- landse ambassadeur in de Ver enigde Staten, gefotografeerd op het moment dat hij voor ons land het keïnstopverdrag tekent. Staande links de heer J. Bean van het Amerikaanse Departe ment van Buitenlandse Zaken en rechts de heer H. farrissen kanselier voor politieke aange legenheden. Een in Londen wonende Nederlander, de 45-jarige Leo Vlaan deren, heeft verklaard contact te zullen opnemen met Lord Den ning, die een onderzoek instelt naar de spionage-aspecten van de zaak-Profumo. Hij zou dit doen naar aanleiding van geruchten dat hij een spion voor de Russen zou zijn. Volgens het boulevardblad „Daily Sketch" was Vlaande ren, die als statisticus werkzaam (Van onze correspondent in Londen) Ongeveer de helft van de vorige week bij de treinroof buitgemaakte bankbiljetten was nieuw en daarom van weinig nut voor de bandieten, omdat men de serienummers kent. De andere helft van de buit, ten bedrage van ongeveer lx/2 joen gulden, bestond uit oude smoezelige biljetten welke voor ZELFDE TEMPERATUUR Het KNMI in De Bilt verwacht van leden- tot morgenavond: Verander de bewolking met plaatselyk enkele luien. Overwegend matige wind tus- |en zuidwest en noordwest. Weinig ferandering in temperatuur. STRANDVERWACHTING Buitenstoringen worden minder ac- fief. Morgen nog een kleine buien- lans, maar ook flinke perioden van lonneschyn. Matige wind tussen west in noord-west. Nog iets te koel. In le middag 17 k 18 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Geleidelyk iets .Itabieler, maar door zeewind nog koel. 14 AUGUSTUS Zon op: 5.20 uur; onder: 20.08 uur; Maan op: 0.16 uur; onder: 16.34 u. Hoogwater te Katwyk te 10.18 en 22.56 uur; laagwater te 5.47 en 18.19 uur. L Dit blad bestaat alt 10 pagina'» (Van onze Haagse correspondent). Daar waar alleen wordt ge praat over examen-doen en auto rijden en waar nerveuze span ningen met koffie-aan-de-lopen- de-band worden weggespoeld, is gisteren na maandenlang broe den dan toch die verandering aangebracht. Het theoretisch ge deelte van het rij-examen ge beurt niet langer mondeling, maar schriftelijk. Het centraal bureau voor de uitgifte van rijvaardigheidsbewij zen is er gistermorgen in het hele land mee gestart. En al die exa minandi van boven de achttien moesten eraan geloven ,met uit zondering dan van analfabeten en buitenlanders die geen Neder lands kennen en die daarom bi) uitzondering nog „ondervraagd" worden. Maar vrijwel overal is er een stilte gevallen, in al die zalen en kamers, mar eerst ie etammtoc via spitsvondige vragen achter de theoretische kennis van het auto rijden bij de kandidaat wilde ko men. Deze babbels zijn voorbij. De kandidaten buigen nu het hoofd over een papier vol vragen en zetten in diepe rust en even diepe concentratie een kruisje. De kandidaten krijgen ieder dertig vragen voorgelegd, vragen waar drie antwoorden achter staan en drie hokjes. Een van die ontwoorden is goed. Het probleem is, net dat goede antwoord aan te kruisen. Kennen van rij-exauiensj zoals examinatoren en rijschool-in- structeuren, stellen unaniem, dat het er gemakkelijker op geworden is. Immers, weet de kandidaat het niet, dan kan hij gokken als bij een toto en daar aangeno men mag worden, dat hij toch ze ker de helft van de vragen zeker weet, kan hij de rest op goed ge luk invullen met de zekerheid, dat er van die rest toch nog wel iets goed moet zijn. Bovendien heeft ieder nu ge lijke kansen. De examinator kan de kandidaat niet meer naar slinkse zijpaadjes drukken, niet omverpraten, omdat de kandidaat bij de theorie onafhankelijk van hem is. Die theorie blijft overi gens eindeloos gevarieerd, want er zijn eindeloos veel formulieren met verschillende vragen. Even gevarieerd zullen ook de meningen blijven van toekomstige rijbewijs-bezitters. Zegt de één (de geslaagde) over dit kruisjes zetten in dertien minuten: „Het is zo simpel", dan zegt de ander (de gezakte). Kon er niet uitko men, zo moeilijk gesteld dis vra gen-„t 1 vernietiging bestemd waren. De serienummers hiervan zijn na tuurlijk niet bekend. Dit zijn de enige biljetten, welke de bende zou kunnen gebruiken. Scotland Yard heeft vannacht meer dan 40 invallen gedaan in woningen van verdachte individuen, die ver oordelingen achter de rug hebben in en rond Londen. Verder tracht de politie drie Ieren op te sporen, die drie weken geleden uit Dublin zyn verdwenen en waarschynlyk hebben deelgenomen aan de overval. Twee van hen zyn broers. Een van de mannen ontsnapte drie jaar geleden uit een Engelse gevangenis. Geloofd wordt, dat hy gedurende een korte periode by de spoorwegen heeft ge werkt. De Ierse politie gelooft dat hy de leider was van drie bankover vallen in Dublin gedurende de laat ste twee jaar. De politiechef die het onderzoek leidt is van mening dat de gestolen biljetten, welke zonder pakpapier 2V4ton wegen zich nog steeds onder één dak bevinden, niet verder dan 50 km van Londen. De reden hier voor is dat de buit snel moest wor den verborgen voordat n.l. politie auto's de omgeving konden afzetten. Daarom worden boerderyen en lege kampen doorzocht. Bij een aardverschuiving, die zich zaterdag in West-Nepal heeft voorgedaan, zijn honderd vijftig mensen onder grondmas- sa's bedolven. Volgens de Ne- palese minister van Binnenland se Zaken werden drie dorpen weggevaagd» is bij de Internationale Rubber- studiegroep in de Britse hoofd stad, reclasseringsvrijwilliger. In deze hoedanigheid bracht hij bezoeken aan de gevangenis Wormwood Scrubs, waar we gens spionage veroordeelde ge- Duilse steun voor volkswoningbouw in Suriname Op doorreis naar Hamburg heeft de Surinaamse minister van socia le Zaken. J. P. S. Kraag, gistermid dag op Schiphol meegedeeld, dat hy uit Duitsland van particuliere zyde aanbiedingen heeft ontvangen voor financiële steun voor de Surinaam se volkswoningbouw. Dat Suriname zich niet in. de eer ste plaats tot Nederland wendt voor hulp by de financiering van haar woningen, komt omdat Nederland Suriname immers reeds by zyn al gemene ontwikkeling steunt, nl. by de financiëring van het tienjaren plan, waarvan de woningbouw een onderdeel vormt. „Daar bovenuit hopen wy echter de woningbouw te versnellen", aldus minister Kraag, „wy zyn bezig met het opstellen van gedetailleer de plannen." Aangezien die plannen nog niet klaar zyn kon hy echter niet zeggen hoe groot het aantal wo ningen is, dat men in de komende jaren hoopt te bouwen. Om half zes vanmorgen is op de Maas in België naby Maeseyck een Nederlands schip gezonken, de „Ma- rianneke" (105 ton). De opvarenden schipper D. Rennlngs uit Maasbracht met zijn echtgenote uit Stevensweert en hun een-jarig zoontje worden vermist. Duikers uit Maasbracht heb ben zich naar de plaats van het on geluk begeven. Het schip lag voor de grintbagger- molen „Marie" en was gisteren half geladen met grint. Het zou vanmor gen worden volgeladen. Toen de mo lenbaas van de baggermolen vanmor gen om half zes aan boord kwam, hoorde hij plots een kabel knappen en zag hy op hetzelfde moment het halfgeladen grintschip zinken. Het schip zonk zeer snel en van de opvarenden werd niemand meer gezien. De duikers zullen ter plaatse moeten werken in water van tien meter diep, vangenen zitten, zoals George Blake, John Vassall, Henry Houghton, Peter Kroger en Gor don Lonsdale. Een oud-gevan gene zou hebben verklaard, dat Vlaanderen in de gevangenis contact had gehad met voor malige Russische agenten. Voorts zou hij in zijn woning een radiozender hebben. „Het is onzin dat ik een Russische spion zou zyn en het is zeker niet waar dat ik in mijn fiat een zender heb staan. Ik heb daar alleen maar een radio-ontvanger", aldus Vlaan deren. Hy voegde hieraan toe, dat hR zyn reclasseringswerk zou opgeven. Naar aanleiding van de geruchten dat hy in verband met zyn „spio- nage-activiteit" vaak bezoeken aan het buitenland zou brengen, merkte hy op dat hy viermaal per jaar naar Den Haag, zyn geboortestad, ging, aldus de „Daily Sketch". Als reclasserings-vrywilllger be zocht Vlaanderen, met toestemming van het ministerie van Binnen landse Zaken, gevangenen, om hun boeken te brengen en om hen in per- soonlyke en gezinskwesties te helpen. De communicatiesatelliet Tel star II is gisteren op geheimzin nige wijze weer actief geworden, nadat hij er door een even onna speurlijke oorzaak sinds 16 juli het zwijgen toe had gedaan. Een routine-signaal van de aarde werd onverwachts beantwoord, toen de kunstmaan haar 622e ronde maakte. Van een televisiesignaal kwamen by de volgende ronde beeld en geluld normaal door. Men wil nu door mid del van nieuwe proeven te weten ko men, wat er vorige maand verkeerd is gegaan. Uit het Leidsch Dagblad van 13 Aug. 1863: De Schuttersraad alhier heeft bij vonnis van Maan- dag één fourier en 5 schut- ters veroordeeld tot geldboe- ten wegens herhaalde af we- zigheid bij de wapenoefenin- gen. De le en 2e bataillons van het 4e Reg. Infanterie uit I Leiden zullen gecombineerde l manoeuvres in de vlakte te V/aalsdorp uitvoeren.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1