"3onn wil Duits probleem Nu etappes gaan oplossen Lokaas voor tipgever; tweeeneenhalf miljoen Utrecht introduceert vangrail als eerste Zomerprijzen Rusk zou lieden de hoofdlijnen van het voorstel vernemen Drie maatregelen ter bescherming van Britse posttreinen Vier Nederlanders naar de Zuidpool Marine koopt raketten WEERBERICHT NA DE TREINROOF IN ENGELAND (9tic/ êföbr VWS jgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1963 No. 31030 iEIDSCH DAGBLAD lngt, ilips recteur: E. A. E. van Dishoeck lofdredactour: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 overleg pleegt voordat Bonn een be slissing neemt over toetreding tot het kernstopakkoord. Bondskanselier Adenauer heeft gis teren met minister Schroder en an dere naaste medewerkers de defini tieve houding van de regering be paald voor de als zeer belangrijk be schouwde besprekingen van Rusk en het nieuwe voorstel in grote trekken uiteengezet. Het voorstel houdt in, dat het Westen zich met Moskou verstaat over geleidelijke ontspanning met een etappegewyze oplossing van het lederland acht het nieuwe kernstopverdraq tussen Amerika. vraagstuk. c lT d t j i i i ()P voorwaarde, dat op dergelijke oowjet-Unie en Engeland niet volmaakt, maar ondersteunt WyZe vooruitgang in de Duitse Oost en West vast te leggen, zal de kwestie van de Westduitse toetreding tot het Moskouse kernstopverdrag in het middelpunt van het gesprek met Rusk staan. In politieke kringen in Bonn rekent men erop, dat het kabi net na het overleg met Rusk en Home een beslissing over de toetreding zal nemen. Voorwaarde is in elk geval, dat de Amerikaanse regering tege moet komt aan de wens van Bonn om een politieke waardevermeerde ring van het Oostduitse regime te voorkomen. t toch, omdat het een vermindering van de internationale span- pg en versterking van de wereldvrede beoogt, aldus verklaarde Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. Van Roijen, (en hij gisteren zijn handtekening geplaatst had. In Londen te- nde ambassadeur Bentinck van Schoonheten. Deze dubbele dertekening, zoals die ook door andere landen is geschied, eft tot het misverstand geleid, dat reeds tachtig landen het ver- ag hadden getekend. In werkelijkheid bedraagt dit getal 42. lederland was het 35ste land, dat in Washington liet tekenen. ieen „conclusies" aan Zwarte Zee Premier Chroesjtsjow en de Amerl- lanse minister van Buitenlandse ken Dean Rusk hebben aan de harte Zee „in een sfeer van op- htheid en hartelijkheid gesproken rer kwesties van wederzijds belang", Idus een communique, dat gisteren Gagra, waar het buitenhuis van iroesjtsjow staat, werd uitgegeven, j zijn terugkeer in Moskou deelde isk mee, dat men niet tot conclu- was gekomen. Dè besprekingen bllen echter via de normale diplo matieke kanalen worden voortgezet. Jok zal hy in september a.s. met __linlster Gromiko, die dan de zitting an de Algemene Vergadering van de N. bijwoont, in New York van ge- chten kunnen wisselen. I De Westduitse Bondsregering wil fcn eigen voorstel indienen voor de Jennende verkennende besprekingen ;en Oost en West over ontspan- g. Dit plan, dat volgens rege- igskringen in Bonn een „construc- eve Duitse bijdrage" beoogt te zijn, u vandaag aan de Amerikaanse nister van Buitenlandse Zaken Rusk in grondtrekken worden mee gedeeld als hy Bonn bezoekt. Men hoopt in Bonn, dat het plan op schrift staat als minister van Buitenlandse Zaken Schroder komen de woensdag in Londen met zijn kwestie wordt gemaakt, gaat Bonn ook akkoord met militaire ontspan ningsmaatregelen in midden-Europa. Nieuwe gedachten Hoewel de grondgedachte van het nieuwe Duitse plan veel lykt op het plan-Herter. dat in 1959 op de con ferentie van Genève door de Sowjet- Unie is afgewezen, bevat het nieuwe De Nederlandse Marine heeft voor een aanzienlijk bedrag geleide pro jectielen gekocht by de Engelse fir ma Short Brothers and Harland. De wapens die van het type Sea- cat zyn, zullen geïnstalleerd worden gedachten, die ^ich bij de inmiddels aan boord van de vier fregatten die veranderde politieke toestand in de wereld aanpassen. Vice-kanselier Ludwig Erhard onderbreekt voor de derde maal zyn vakantie, ditmaal om de besprekingen met Rusk te kunnen bijwonen. Naast het streven om een algemene lyn voor de Westeiyke politiek by Britse collega Lord Home het laatste komende onderhandelingen tussen op Nederlandse werven in aanbouw zyn. Dat zyn de „Van Speyk". de „Tjerk Hiddes" de „Van Galen" en dc „Van Nes". De schepen krygen elk de be schikking over twee lanceerinrichtin- gen. De projectielen die besteld zyn, kosten tussen de f. 40.000 en f. 50.000 per stuk. j OTEM gaat door Houders van oprichtersaandeien fan de Onafhankelyke Televisie Exploitatie Maatschappy <OTEM> i.V i.o. hebben besloten de activi- ten voor invoering van reclame- ilevisie onverkort voort te zetten, [et streven zal thans in de eerste •laats gericht zyn op een bundeling krachten, die reclametelevisie •rstaan. Naar de mening van de HM verdient het aanbeveling deze enwerking vaste vorm te geven linnen een voor dit doel in het leven ~~le roepen stichting. Houders van oprichtersaandelen WEM besloten tot oprichting van ie vennootschap over te gaan. Op roorstel van de voorzitter van het werkcomité, prof. dr. J. R. M. van len Brink, werd tot navolgende sa- nenstellmg van de raad van com- nissarissen besloten: dr. C. F. Kar- iten, voorzitter, drs. W. J. Claus, mr. I. C. S. Nijenbandring de Boer, W. Pluygers en mr. D. J. Veeg ens. Voorts verenigde de vergadering xlch met het voorstel de besprekin gen te doen voeren door de heren dr. C. F. Karsten en mr. C. A. Ste- ketee teneinde te komen tot samen werking met andere groeperingen. ONBESTENDIG Het KNMI in De Bilt slelt ons voor dit weekeinde niet veel goeds in het vooruitzicht: het weer blyft onbe stendig. Blykens het weeroverzicht van tien uur is een depressie van de oceaan in versneld tempo naar de Britse eilan den gekomen, waardoor de bybeho- rende uitgestrekte wolkenvelden zich reeds in de afgelopen nacht over ons land uitbreidden. Vanmorgen viel plaatselyk al wat lichte regen. De depressie trekt naar de Noord zee en zal ook morgen zyn stempel Een Belqisch-Netierlands ex- menten, van rupsbanden voorziene i? Ii vervoermiddelen stroomvoorzienings- peditie zal begin volgend jaar aggregaten, voedsel- en brandstof- naar de Belgische basis ..Koning j voorraden en radio-apoaratuur mee- Boudewijn" op de Zuidpool ver- neemt. Zelfs Jtit sehjp kan de basis in de Zuidpoolzomer bereiken. Voor de selectie van de vier Neder - trekken om een veelomvattend wetenschappelijk waarneminqs- landse deelnemers, een meteoroloog, programma ui, te voeren. Do groep bestaat uit negen Belgen tein-ter-zee YV. Langeraar. de chef en vier Nederlanders. I hydrografie van de Koninklijke Ne- derlandse Marine, verantwoordelijk. Nederland is één van de ongeveer Zijn taak is niet eenvoudig, want in- negentig landen die het Zuidpoolver- middels zijn er alleen al uit marine- drag hebben ondertekend, een ver- kringen 250 sollicitaties binnengeko- drag waarin onder meer is vastgelegd men. Het vooruitzicht van eenzaam dat de bases op de Zuidpool uitslüi heid en kou schünt dus niet afschrik - tend voor wetenschappelijke en bil- wekkend te werken. De expeditie voorbeeld niet voor militaire doelein- wordt overigens niet totaal van de den zullen worden gebruikt. Tot nu bewoonde wereld afgesloten. Behalve toe hebben twaalf landen eigen waar- de gewone dienstcommunieaties krijgt nemingsstations in het Zuidpoolge- de „Koning Boudewyn"-basis name- bied gevestigd. Door de deelneming lyk ook speciale voorzieningen om Centralisering van de recherche is dringend nodig (Van onze correspondent te Londen De record-treinroof van don derdag heeft geleid tot een re cordbeloning alS lokaas om de daders te vinden. Degene, die het nog altijd diepe geheim van de grootste treinroof aller tijden onthult of verraadt, wacht thans een beloning van 260.000 pond (2.6 miljoen gulden). De oor spronkelijk uitgeloofde som van in totaal 35.000 pond (350.000 gulden) is namelijk in de de loop van gisteren meer daq verzeven- voudigd aangezien het totaal door de banken verloren bedrag opgelopen bleek te zijn tot ruim 2.5 miljoen pond (f25 miljoen). Er zijn. zoals nu blijkt, acht grote banken door deze roof be nadeeld. Het totale bedrag aan geroofd geld groeit nog steeds naarmate aangiften van indivi duele afzenders binnenkomen. Maar pakketjes diamanten waren er niet in de trein. Nu het kalf verdronken is, zijn de volgende maatregelen ter bescher ming van posttreinen in aantocht of reeds genomen: 1. tot nader order zullen alle post treinen onder speciale politiebe scherming worden geplaatst, terwijl het politie-toezicht op belangryke stations, zoals Carlile en Crewe, zal worden verscherpt. 2. uitrusting van de rydende sor- teerkantoren met ultra-kortegolfzen- ders voor rechtstreeks radio-contact met de politie. 3. aanbrenging in de treinen van speciale luidsprekers, welke de gehele trein kunnen alarmeren. De regering voelt er weinig voor de posttreinen te bewapenen. De Engel se politie is altyd ongewapend, tenzy zy jacht maakt op gewapende per sonen, in welk geval politie-personeel een speciale vergunning krygt om wapens te dragen. Gevreesd wordt namelijk, dat bewapende politie ge wapend optreden van misdadigers zal uitlokken. Het is in Engeland nog al tyd de doodstraf, welke de Britse po litie tegen gewapende aanvallen be schermt, omdat iemand, die een po litieman doodschiet of met succes een ander daartoe ophitst, vast en zeker wordt opgehangen. De minister van Posteryen. Regi nald Bevins, die zyn vakantie heeft onderbroken, leidt het onderzoek per- soonlyk. Men vraagt zich o.a. af of iemand uit het PTT-bedrijf of van de spoorwegen de bende heeft ingelicht over de waardevolle lading van de trein. De sorteerders, die een vertrou wensfunctie bekleden, wordt nooit verteld of er iets speciaals of iets van grote waarde met de trein meegaat. de Belgische expeditie zal nu ook ons land voor het eerst inhoud geven aan zijn aansluiting bij het verdrag en entree kregen by de SCAR, de Speciale Commissie voor Antarctische Research van de International Coun cil of Scientific Unions). De SCAR coördineert bewerkt en publiceert de waamemingsgegevens van alle Zuid- poolstations. De Belgen zyn vijftig jaar geleden al begonnen met onderzoekingen op de Zuidpool, Nederlandse waarne mers zyn er nog nooit geweest. Ne derlandse meteorologen hebben zich wel met de noordelijke Poolstreken beziggehouden: in 1882 ging er een expeditie naar Nova Zembla en in 1932 een naar Groenland. De basis „Koning Boudewyn", die door de expeditie zal worden gebruikt, is enkele jaren geleden door de Bel gen verlaten. Het station is inmiddels door een meters dikke sneeuwlaag bedekt, maar men verwacht dat de bestaande ondergrondse ruimten nog wel voor de opslag van goedereh kun nen worden gebruikt. Voor het ver voer van de expeditie is een speciaal Deens poolschip gehuurd, dat ook zeven pre-fab gebouwen, vele instru- het de expeditieleden mogelijk te ma ken. zo nu en dan hun familie in Ne derland en België op te bellen. De vertrekdatum van de expeditie hangt samen met het begin van het nieuwe geofysische jaar (1 januari 1964». het internationale jaar van de „kalme zon". Het vorige geofy sische jaar (1957/58) stond in het teken van de verhoogde Tonne-activi- Het is warm aan de Zwarte Zee en dus vergaderden pre mier Chroesjtsjow en de Ameri kaanse minister van Buitenland se Zaken Dean Rusk gisteren in het buitenhuis van eerstgenoem de in hemdsmouwen. Links: Chroesjtsjow, rechts Thompson en Rusk. Ook de Russische minister van Buiten landse Zaken Gromiko nam aan het overleg deel. teit, ditmaal zullen de wetenschappe lijke onderzoekingen juist worden ge baseerd op de waarnemingen tijdens een kalmere periode van de zon. Het zal van de resultaten afhangen, hoe lang de expeditie op de Zuidpool blyft. Nederland heeft voorlopig voor één jaar zyn medewerking toegezegd, maar het is niet uitgesloten, dat de eerste expeditie over een jaar door een tweede wordt afgelost. De waarnemingen hebben onder meer ten doel. gegevens te verzame len over temperatuur, luchtdruk, vochtigheidsgraad, zonnestraling, aardmagnetisme, ionosfeer en radio activiteit. Voor metingen in de hogere luchtlagen zullen radiosonde-bel lone worden gebruikt. De Belgische basis is by zonder gunstig gesitueerd. Hy ligt namelijk in een gordel van maximum pool- licht-activiteit. terwyi het verloop van de ionosfeer en het aardmagne tisme ter plaatse markante afwykin- gen vertonen. De gedachte wordt ook geopperd, dat het hoog tyd wordt, dat Enge land een nationale centrale recher che invoert. Op het ogenblik houden zich niet minder dan acht verschil lende plaatselyke takken van politie en veiligheidsdiensten met de opspo ring van de daders bezig! Buit f 30.000 Televisie geeft inbrekers vrij spel By een inbraak in de bungalow van een woninginrichter aan de op het weef drukken. Er zal over het Bachlaan in Hilversum zijn donder algemeen veel bewolking zyn, waar- - uit nu en dan buien zullen vallen. Westelyke winden biyven koele oceaanlucht aanvoeren. STRANDVERWACHTING Depressie boven noord Engeland passeert hedenavond de Wadden. Tydelyk regen met een krachtige tot harde zw-wind. Morgen enkele buien maar ook verspreide opklaringen. Te koel, overdag 16 tot 17 graden, leewater 17 graden. Vooruitzichten: onbestendig week einde met begin volgende week ver betering wanneer hoge-drukcentrum boven de Oceaan Engeland nadert. 11 AUGUSTUS Zon op: 05.16; onder: 20.14; Maan op: 23.14; onder: 12.40; Hoogwater in Katwyk: 7.12 en 19.40 laagwater: 3.05 en 15.18. 12 AUGUSTUS Zon op: 05.17; onder: 20.12; Maan op: 23.43; onder: 14.01; Hoogwater in Katwyk: 8.04 en 20.31; laagwater 3.47 en 16.04. Dit blad bestaat uit 10 pagina's en een byvoegsel avond juwelen ter waarde van byna 30.000 gulden gestolen. De inbrekers de politie vermoedt dat niet één man de dader is heb ben hun slag geslagen tussen zeven uur en half twaalf, terwyl de be woners naar de televisie keken. De juwelen zaten in drie doosjes, die op de toilettafel stonden in de slaapkamer van het echtpaar. Via de achtertuin kwamen de daders by het geopende slaapkamerraam. Het was een koud kunstje de oprolbare stalen hor te forceren, naar binnen te stappen en de doosjes mee te nemen die op de toilettafel als het ware voor het grypen stonden. Onder meer werden meegenomen: een juwelen broche met 127 briljan ten (waarde f. 6.000), een juwelen ring met 31 briljanten (f. 7.800) een platina ring met vyftig briljanten f.2.750), een paarlen collier met 133 parels (f. 1.650) en een gouden horloge (f. 1.000). In totaal werden zeker tien kostbare sieraden vermist. De buit is verzekerd voor een waarde van f. 28.670. Toen het echtpaar zich naar bed wilde begeven werd de inbraak ont dekt. Onmiddelyk waarschuwde men de politie. Deze stelde een uitgebreid onderzoek in, maar gisteren had men nog geen enkele aanwyzing. Ambulances naar Suriname, helminafonds o.m. bestaande uit Het Amsterdamse raadslid, me- twee ambulances, overhandigen vrouw G. Wijsmuller-Meijer. is aan de Surinaamse gezondheids- autoriteiten. Mevr. Wijsmuller met de gevolmachtigd minister van Suriname, mr. S. D. Ema- gisteren naar de West vertrok ken. Zij gaat een geschenken- I zending van het Koningin Wil- nuels op de kade. terwijl een van de ambulances wordt ingeladen in het schip, waarmee de reis wordt gemaakt. BEVEILIGING MIDDENBERM RIJKSWEG 12 (Van onze Utrechtse correspondent) In de middenberm van de ryksweg 12 (de weg van Utrecht naar Gouda) zal zo spoedig mogeiyk een vangrail worden aangebracht. Rykswaterstaat- arrondissement Utrecht-1 heeft gis termiddag in het bureau aan de Ma liebaan de aanbesteding gehouden van: het leveren en plaatsen van veiligheidsrails met toebehoren op de weg tussen het verkeersplein Ouden- ryn en de grens van de provincie (by Woerden). De afstand bedraagt 13,7 kilometer. Voor deze aanbesteding, die de eer ste op dit gebied in ons land is, be stond geen grote belangstelling van de zyde der aannemers. Er waren vier mschry vingen binnengekomen. De beveiligingsrails zullen bestaan uit stalen banden, die zyn gemon teerd op stalen palen. De rails zyn aan beide kanten kerend. De ligus- terheg. die in dit weggedeelte aan wezig is, zal zo veel mogelyk worden gespaard. Op vele plaatsen is de be planting eenter dood als gevolg van de koude van de afgelopen winter. De ondernemingen die hadden in geschreven, hadden ook nog prysop- gave gedaan van uitvoeringen, die anders waren dan Rykswaterstaat had gevraagd. In 't Utrechtse bureau zullen deze voorstellen nauwkeurig worden onderzocht. Een factor even wel, waarmee in de eerste plaats re kening wordt gehouden, is de tyd. Rykswaterstaat wil de middenberm in dit weggedeelte zo spoedig moge lyk beveiligd zien. De beveiliging op de middenberm van wegen zal in Nederland op grote schaal worden aangepakt. Het werd hoog tyd. In West-Duitsland ver wacht men aan het eind van het Jaar reeds 3200 kilometer vangrails op de middenbermen te hebben. De ANWB heeft becyferd, dat het aantal frontale botsingen met dode- lyke afloop op de Nederlandse auto snelwegen, met als oorzaak overschry- den van de middenberm, in 1962 12.5 procent bedroeg van alle dodelyke verkeersongelukken. Dat betekent dat 250 van de 2000 verkeersdoden het leven verloren doordat een wagen door de middenberm vloog. De beveiliging van de midden berm zal eveneens spoedig worden aangepakt op het weggedeelte van Ryksweg 12. dat aansluit op het Utrechtse deel. alsmede op Rijksweg 16 tussen Rotterdam en Ridderkerk, BREESTRAAT 173 HOOFTSTRAAT 88 Uit het Leidsch Dagblad van 11 Aug. 1863: (Advertentie) Petroleum 1 kaarsen. De ondergeteeken- den hebben hun eenigst de- 1 pot van paraffine kaarsen 1 voor Nederland gevestigd bij 1 P. Obermann te A'dam. New 1 York. Paraffine kaarsenfa- 1 briek. 1 Z. M. heeft den heer E. Owsiannikoff te Moscou be- noemd tot officier der orde 1 tan de Eikenkroon voor het 1 schenken van een kostbare 1 verzameling munten aan het 1 kabinet van munten alhier. 1

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1