Kernstopverdrag al door tachtig landen getekend Nederlands echtpaar en dochtertje vermoord ZWART sprookjes land CAMERA'S Patrick Kennedy 1 overleden Rusk zaterdag naar Bonn om de regering gerust te stellen Buit van treinroof: 15 miljoen gulden Dader jongen van 16 S alles Engelsman te Noordwijk beroofd Gedupeerde banken hebben een grote beloning uitgeloofd Slansky c.s. in ere hersteld IN AUSTRALISCHE STAD CHARLESTON WEERBERICHT BONTWERKSTERS VAN EGMOND Vlieland OBER iivs Patrick Bouvier Kennedy, het 9 zoontje van president en mevr. Kennedy, dat woensdag j.l. werd geboren, is vandaag in het zie kenhuis te Boston overleden. De 'toestand van de kleine was gis teravond slechter geworden, waarop hij werd overgebracht in 98 een z.g. „overdrukkamer" (een .98 mitvinding van de Amsterdamse .69 hoogleraar prof. Boerema). In .69 deze kamer, waarin patiënten beter zuurstof kunnen opnemen dan in een zuurstoftent of een [couveuse, van ongeveer negen meter lengte en twee meter hoog te zette een groep kinderspecia listen uit de V.S. de strijd voort J2 om de kleine Patrick het normale HU gebruik van zijn longen te geven, ■i Het heeft niet mogen baten. De president heeft zijn zoontje gis teren nog driemaal bezocht. Hij belde zijn vrouw in het zieken huis van de luchtmachtbasis Otis op en kon haar toen mededelen, dat de toestand iets was vooruit gegaan. Daarna' trad echter een verslechtering van de toestand il op. k0* Kennedy's perssecretaris.'Salinger, beeft meegedeeld, dat de inspanning ,d5* van de baby om te blijven ademen te crei veel van zijn hartje heeft gevergd, loc. Twee ploegen artsen hebben bij rkp toerbeurt de baby de hele nacht me- ce.l dische hulp verleend. Zij hebben ver- geefs getracht hem normaal te laten Rtl ademen, of I Reeds tachtig landen hebben het Amerikaans-Russisch-Britse verdrag voor een gedeeltelijk verbod op het nemen van kern proeven ondertekend of zouden dit vandaag doen, zoals Neder land. In Moskou zetten vertegenwoordigers van 22 landen hun handtekening, maar Rood-China, Noord-Korea en Noord-Vict- nam lieten verstek gaan. In Washington werd het verdrag door 31 landen ondertekend en in de Britse hoofdstad door 26. Wat ons land betreft: het besluit staat in beginsel al vast, maar zou vandaag nog in de wekelijkse vergadering van de ministerraad j ter sprake komen. Intussen heeft de Sowjetrussische premier Chroesjtsjow van- I ochtend de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, in zijn buitenverblijf in Gagara aan de Zwarte Zee ont vangen voor verdere bespreking over 4e toekomstige ontwikke ling van de internationale toestand. mocraten willen eerst nog allerlei na- Duitsland het voorbeeld van presi- I drre verzekeringen van de Britten en dent De Gaul' i Amerikanen, dat geen afspraken met j de Russen ten nadele van Duitsland zullen worden gemaakt, en de Chris- I telijk-Socialen uit Beieren, de partij van Strauss, zijn er ronduit tegen. De secretaris-generaal van de CSU, Zimmermann, verklaarde dat West- dent De Gaulle ter harte moet ne men. Die heeft als lastige partner in het Westelijke bondgenootschap heel wat voor zijn land bereikt, zo meen de hij. Zimmermann vond dat Bonn zijn rol als model-bondgenoot ook maar eens moest opgeven Kennedy's broer Robert, die minis- ortl ter van Justitie is en zich eveneens in Boston bevindt, werd vanochtend iijv gewaarschuwd. De president en hij waren aanwezig bij het sterven van 11, Patrick. Volgens Salinger overleed de „l8 babv om vier minuten over negen. Op het donkere gedeelte van de Huis ter Duinstraat te Noordwijk is gisternacht omstreeks halftwee een 61-jarige Engelse gast beroofd. De Engelsman, die een café te Noordwijk aan Zee had bezocht, wandelde naar zijn hotel in de Zuid, toen een hem tegemoetkomende man hem bij het passeren onverhoeds met de vuisten op het hoofd sloeg. Half versuft viel de badgast op de grond, waarna de onverlaat zijn zak ken nazocht en hem beroofde van een portemonnee met ongeveer f. 100, waaronder ook Engels geld. Het slachtoffer, dat bloedende ver wondingen aan het hoofd had opge lopen. wist zijn hotel te bereiken, waarna de politie werd gewaar schuwd. De recherche stelde een onderzoek in, maar tot nu toe ontbreekt elk spoor van de dader. Advertentie RAUMANN en TEPPEMA WU hebben onze nieuwe collectie GOR-RAY ROKKEN heden ontvangen. Een uitgebreide en zéér exclusieve collectie. MAARSMANSSTEEG 2—6 LEIDEN, TEL. 21673 Weersverwachting Wisselende bewolking met hier en daar een buitje, vooral aan de kust. Tijd voor parapul's en plastic regenjassen. Engelsen van nature naïef (Van onze Londense correspondent) Een legertje van tussen de twintig en dertig bandieten heeft deelgenomen aan de groot ste overval, die ooit in Engeland is gepleegd: de treinroof bij een eenzame wegkruising in Buckinghamshire, waar de nachtposttrein van Glasgow naar Londen gisterochtend tot staan werd gebracht en de waardevolle inhoud van de postzakken ter waarde van on geveer 15 miljoen gulden werd buitgemaakt zonder dat de 75 postsorteerders, die in negen wagons aan het werk waren, er op het ogenblik van de over val iets van gemerkt hebben. Het grootste deel van de buit be staat uit gebruikte bankbiljetten, waarvan de nummers niet bekend zijn, omdat ze voor vernietiging be stemd waren. De afzenderh waren de National Prov. Bank. die meer dan vijfmiljoen gulden is kwijtgeraakt en de British Linen Bank. Deze banken hebben een beloning van 250.000 gul den uitgeloofd voor degene, die in lichtingen kan verschaffen welke tot opsporing van de buit kunnen leiden. Er bevonden zich verder diamanten onder de buit. De compensatie is slechts uiterst gering, omdat op aan- Schroder enige voorstander Onze correspondent in Bonn meldt Dean Rusk zal zijn teruereis van de Sowjet-Unie naar de Verenigde Staten in Bonn onderbreken en tot zondagmiddag in de Duitse hoofdstad besprekingen voeren met Bondskan selier Adenauer en andere leden van de Bondsregering. Rusk wil de Duit sers inlichten over de gang van zaken bij zjjn besprekingen in de Sowjet- L'nie. Hy zal o.m. uiteenzetten over welke garanties voor de vrijheid van West-Herlijn met de Russen onder handeld is. Literaard staat vast. dat de Amerikaanse minister uitvoerig met Adenauer zal spreken over de Westduitse bezwaren tegen toetre ding tot het verdrag over de stop zetting der kernproeven. Volgens een woordvoerder van de Bondsregering komt Rusk naar Bonn op verzoek van minister Schroder Buitenlandse Zaken). Zoals bekend is Schroder van mening dat West- Dultsland moet toetreden tot het Moskou-verdrag, vooral sinds Wash ington en Londen officieel verzekerd hebben, dat toetreding tot het ver drag van Oost-Duitsland niet zal lei den tot erkenning van het regime van Ulbricht. Met dit standpunt staat Schroder nog steeds vrijwel alleen binnen zijn partij, de Christendemo cratische Unie. Ook Adenauer denkt er anders over. Het staat daarom wel vast. dat Schroder, indien hij de eer ste stoot heeft gegeven tot Rusks be zoek aan Bonn, hoopt dat zyn Ame rikaanse collega er toe by kan dra gen. Adenauer, Von Brentano, Krone en andere tegenstribbelende West duitse politici te overtuigen van de noodzaak, dat ook de Bondsrepubliek tot het kernstopverdrag toetreedt. De Westduitse politieke partijen hebben zich inmiddels alle uitgespro ken over wel' of niet toetreding tot het kernstopverdrag. De sociaal-de- (Van onze correspondent te Wenen). Volgens een uitvoerig bericht in de „Rude Pravo", het communistische partijblad van Tsjecho-Slowakije, zijn de vroegere partij-secretaris Ru- dolf Slansky alsmede enkele andere vooraanstaande partijfunctionarissen zoals Clementis en Jan Masaryk, die op 27 november 1952 wegens hoog verraad waren terechtgesteld, enkele w eken geleden gerehabiliteerd. Uit de herziening van dit vonnis is ge- I bleken dat zy ten onrechte werden veroordeeld en zich niet aan hoog verraad hebben schuldig gemaakt. Cepiska, de schoonzoon van de vroegere staatspresident Gottwald alsmede de vroegere minister van Staatsveiligheid Kopriva, werden nu j schuldig bevonden aan deze veroor deling en terechtstelling en bevinden I zich reeds onder arrest Men vraagt zich in Praag af, wel ke houding de tegenwoordige staats president en voorzitter van de com munistische partij. Novotny, zal aan- I nemen, daar hy eveneens schuldig is aan de veroordeling en terechtstel- Imam van Jemen houdt helft van het land bezet De oom van imam Mohamed el Badr van Jemen, prins Abdoerrach- man, heeft op een persconferentie in Rome gezegd, dat de koningsgezinde strijdkrachten nog meer dan de helft van Jemen bezet houden, ondanks de Egyptische aanvallen. Volgens hem zijn sinds september 20.000 Jemenie- ten omgekomen. Aan Egyptische zij de sneuvelden acht a negenduizend soldaten. Abdoerrachman beschuldig de de Egyptenaren opnieuw van het gebruik van gifgas en zei dat de imam een protestnota bij de Ver enigde Naties heeft ingediend omdat de VN de Egyptische agressie" niet heeft kunnen verhinderen. ling van de groep-Slansky Ook de houding van Gottwald wordt veroor deeld. omdat hij zich op sleeptouw liet nemen en de processen niet heeft tegengehouden, resp. deze zaak niet intern in de boezem van de party heeft laten behandelen. getekende stukken, die verloren gaan. maximaal tweehonderd gulden wordt uitgekeerd. Aangenomen wordt, dat de banken en de diamantairs verze kerd zijn. I Deze overval is de meest fantasti sche wild-westprestatie, die er ooit gepleegd is sinds de speciale posttrei nen in 1838 begonnen te rijden. Hier was namelijk sprake van een rijdend postkantoor, bestaande uit een die sellocomotief en twee postwagens met aangetekende stukken, welke reeds voor het vertrek gesorteerd waren. De Drie leden van het Nederlandse emigranten-gezin Thomassen zijn gisteravond vermoord door een Australische jongen van zes tien jaar. Zij werden doodgeschoten in hun woning te Charleston, 58 km ten oosten van Adelaide. De slachtoffers zijn de 36-jarige Nicolaas Thomassen, zijn 34-jarige vrouw Lammechien en hun tienjarige dochtertje Roxane. Hun twaalfjarige zoon Thomas slaagde er in te vluchten en sloeg alarm. Twee andere kinderen, een jongetje van vier jaar en een meisje van vijf maanden, wer den later door de politie ongedeerd aangetroffen. Vanochtend heeft de Austra lische politie de jongen gearres teerd die van deze drie gruwe lijke moorden wordt Verdacht. Hij zal voor een jeugdrecht- bank worden gebracht. Advertentie gas - water - sanitair HOOIGRACHT 18 TEL. 23951 KOEL WEER Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk een bui. Overwegend matige wind tussen noordwest en «lidwest. Aan houdend koel weer. (Opgemaakt te 11.15 uur) STRANDVERW ACHTING Morgen licht tot half. later zwfiar bewolkt met tegen de avond een na derend reeenfront. Matige meest zuidwestelijke wind. Te koel. In de middag 17 A 18 graden, zeewater 17V6 graad. Vooruitzichten: Luchttoevoer uit de oceaan houdt het strandweer wissel vallig met af en toe een storingsfront. 10 augustus 1963 Zon op: 05.14 uur; onder: 20.16 uur. Maan op: 22.50 uur; onder. 11.19 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.27 en 18.54 Uur. laagwater te 2.23 en 14.38 uur. l Dit blad bestaat alt 10 pagina'* 120 postzakken werden in een mini mum van tijd uit de wagons langs de steile helling in een vrachtauto over gebracht. terwijl machinist en stoker met handboeien aan machteloos toe ziende op de spoordijk lagen. De bende verdween in het duister, terwijl de sorteerders in een afgekoppeld deel van de trein rustig brieven ble ven uitzoeken Telefoon, en tele graaflijnen in wijde omgeving waren als voorzorgsmaatregel doorgesneden. Aangezien de trein op de lange route moet stoppen, heeft het oponthoud geen argwaan gewekt. Maar eindelijk ontdekte een conducteur, dat het voorste deel van de trein ontbrak en maakte toen alarm, wat veel tijd kostte. Natuurlijk is er weer een storm van verontwaardiging opgestoken over een zekere nonchalance, welke in En geland al jarenlang belangrijke geld transporten kenmerkt. Maar ja. een zekere argeloosheid is een kenmerk voor het gehele Britse maatschappe- lijke leven, omdat men er een wat naïef vertrouwen in de medemens be- zit inplaats van de argwaan zoals in i vele andere landen. Ook het conser vatisme speelt natuurlijk een grote rol. Daarbij komt, dat deze recordroof op touw gezet moet zijn door een hoogst intelligente figuur, die ver moedelijk al eerder op grote schaal geldzendingen in handen heeft weten te krijgen. Dit is de plaats vlakbij Ched- dington. waar de sensationele overval op een Engelse posttrein heeft plaatsgevonden. Volgens een woordvoerder van de politie heeft het drama zich als volgt toegedragen. Na de warme maaltijd waren Roxane en Thomas him moe der gaan helpen met het afwassen van de vaat, toen een jongen binnen kwam die een geweer in de aanslag hield. Hy zei dat hij geld wilde heb ben, aldus de politie. Mevrouw Tho massen gaf hem een pond sterling en sprong toen op hem af, terwijl zij om haar man riep. De Jongen sloeg haar met het geweer neer. De heer Thomassen, die zijn vrouw hoorde roepen, rende uit de zitkamer, waar hij naar de televisie had zitten kijken, naar de keuken. Volgens de woordvoerder van de politie zou de Nederlander zijn doodgeschoten, na dat hij na een worsteling met de Jon gen op de grond bleef liggen. De jongen dwong vervolgens me vrouw Thomassen zich te ontkleden, waarna hy haar met twee kogels doodde. Roxane was inmiddels naar een slaapkamer gevlucht en tussen een klerenkast en de muur gekropen. Toen de politie, die door de gevluch te Thomas was gewaarschuwd, arri veerde, trof zü het meisje op dezelfde plaats dood aan. Ook Roxane v door twee kogels getroffen. kunnen onder prettige omstandig-1 heden veel verdienen. BREESTRAAT 173 UW TUIN (OF KAMER) EEN In zonnige, felle kleuren in tuin, huis- of kinderkamer een kabouter al vanaf 1.45. Kabouter met krui wagen 8.75. Grote paddestoel 4.45 of 'n kleintje 1.95. Henge laars voor 6.75 aan het vijvertjet Kóm maar uitzoeken bij weet NiMff* Rtfn 90 Tin £0604 (01710) Het geweer waarmee d* jongen de moorden heeft begaan, was voorzien van een geluiddemper. Het gezin was in 1958 naar Austra lië geëmigreerd. De heer Thomassen was afkomstig uit het Limburgse Nieuwenhagen, waar hij mijnwerker Ballingen in Haiti trekken terug in bergen Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een ver zoek om erkenning van „de zoge naamde opstandelingenregering van Haiti" afgewezen. Aan Lionel Paquin, dje het verzoek had gedaan namens de „bevrjjdings- troepen" onder oud-generaal Can- tave. is geantwoord dat het niet over eenkomstig de politiek van de V S. is om een bewind te erkennen, dat niet het daadwerkelijk gezag over het be trokken land uitoefent. Paul Verna, een der organisatoren van de invasie op Haiti, heeft ver klaard. dat de ongeveer 500 opstan delingen, die geleid worden door Leon Cantave en Rene Leon, besloten hebben zich in het Puilsoreau- gebergte terug te trekken en een guerrillastrijd tegen president Duva- lier te gaan voeren. Haitiaanse bal lingen hebben bevestigd, dat de op stand in feite is mislukt en dat de re volutionaire strijdkrachten hun stel lingen moeten verlaten. President Duvalier heeft ongeveer 500 man naar de grensstad Wana- manthe gezonden om eventuele infil tratie over land te verijdelen en de terugtocht voor de opstandelingen af te snijden. Advertentie FOTO-CINE NIEUWE RIJN 18 bij de Koornbeursbrug Uit het Leidsch Dagblad van 10 Aug. 1863: Mr. J. P. Amersfoort zal op zijn buitenverblijf Badhoeve een stoomploeg in icerking doen brengen. (Advertentie) Er wordt verlangd tegen Nov. eene al- l leszins bekwame werkmeid. en om dadelijk in dienst te f treden eene noodhulp-werk- 1 meid, belde P.G. Brieven Bur. v. d. blad. i Wrecteur: E. A. E. van Dishoeck; DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wm* Stagel Lekten - Glr0 no 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f0.65 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1963 No. 31029 ILEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1