1 luizenblok door het vuur verwoest: 61 daklozen SLIKKERVEER ongerust na merkwaardigste brand die er ooit woedde ONDEUGDELIJKE DAKBEDEKKING? AMERIKANEN LOSSEN EEN WAARSCHUWINGSSCHOT" Parijs zal kernstop niet ondertekenen Uitstalling WEERBERICHT Dreigende „kippenoorlog*" Washington is bevreesd voor nog meer protectionisme Cap Haitien bezet door ballingen Koehandel de H-botn over hulp met tegengesproken Peking zag af van aanval Verf met voldoening 'VWS Opgericht I maart 1860 WOENSDAG T AUGUSTUS 1963 No. 31027 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witt€ Singel Lekton - Giro no 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f0.66 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Bij vele gezinnen in de nieuwe woonbuurten van Slikkerveer (ge meente Ridderkerk) heerst ongerustheid, nu politie en brandweer na de grootste en merkwaardigste brand, de ooit in het plaatsje heeft gewoed, zijn gaan twijfelen aan de brandveiligheid van de daken van enkele complexen. De brand in de negentien galerijwoningen aan de Reijerweg, die gisteren 61 personen dakloos maakte, kreeg namelijk zijn enorme omvang doordat het vuur (tegen de wind in!) over een lengte van zestig meter van het ene perceel naar het andere kroop via het met zgn. lionexplaten afgeschermde dak. Deze platen zijn gemaakt van afval van vlas. De dakbedekking: met Lionex-pla- ten is een betrekkelijk nieuw systeem dat ruim vijf jaar geleden werd ont worpen door de architect prof. Wij- devels. Diverse huizenblokken in Slikkerveer werden er mee uitgerust. „Maar", zei gisteravond de hoofd- commandant van de brandweer in Ridderkerk, de heer A. van RU, „Bouw- en Woningtoezicht is er niet gelukkig mee. Het systeem werd ge coördineerd door het ministerie van Volkshuisvesting". Het oordeel van een hoge functio naris van de Rotterdamse brandweer was nog korter, toen hij enkele uit gebrande stukken in zün tas stopte „levensgevaarlyk Ik ga eens precies küken wat voor materiaal het is". Hun standpunten weken overi gens sterk af van dat van burgemees ter C. J. van der Hoeven van Ridder kerk, die zeer positief verklaarde: „De deskundigen waren enthousiast over de nieuwe opzet Sigaret De brand is. volgens een eerste con clusie van de politie, waarschyniyk 's middags omstreeks kwart voor vier ontstaan, doordat de bewoonster van een der bovenwoningen met een brandende sigaret in bed in slaap is gevallen. Politieagenten in een sur veillancewagen zagen als eersten de vlammen en gaven direct groot alarm. Maar toen de brandweer van Ridderkerk om tien over vier met drie wagens en twintig brandweer lieden arriveerde, stonden al drie van de veertien bovenverdiepingen (mai- .sonettes) in lichterlaaie. Een vluchtige inspectie gaf hoofd commandant Van Rij de zekerheid dat hij het met zijn materiaal niet zou redden en hy vroeg daarom de assistentie van de brandweer van Rotterdam, die met de befaamde 6puitwagen Ahrends Fox, een wagen vol brandladders en drie bluseenhe- den, verscheen. Ook de bedrijfs brandweer van Bakker en Zn's rub berfabriek in Ridderkerk en perso neel van Smit en van Gusto uit Slik- keerveer kwamen te hulp. De brand was toen echter nauwe lijks meer te stuiten. „De brandweer kwam ook veel te laat", zeggen nu de gedupeerden en omwonenden. „Ik werd veel te laat gewaarschuwd", ver weert hoofdcommandant Van Rij zich. Hy is van mening dat de vele openstaande ramen op deze zomerse middag mede-oorzaak zijn geweest van de sterke uitbreiding van de brand. Geul geliakt Toen na ruim twee uur van inten sief blussen bleek, dat de grote wa termassa's de vlammen niet konden bedwingen, werd het radicale besluit genomen een geul in het dak te hak ken. Twaalf van de veertien hoogst gelegen (slaap) vertrekken waren toen al geheel uitgebrand, evenals een deel van de eerste etage, de woonvertrekken van de maisonettes. Daar ook was het dak ingestort en waren hele brokken van de dunne tussenmuren weggespoten door de krachtige stralen. De andere huizen op de eerste en tweede etage en de vyf benedenwoningen kregen zeer grote waterschade, dikke stromen kwamen door de plafonds naar be neden en verzamelden zich in een centimetersdikke laag op de vloeren. De bewoners kunnen er voorlopig on mogelijk meer in leven. De totale schade wordt geraamd op ruim twee ton. De brand trok een zeer grote be langstelling en daaraan was het te danken dat veel van de inboedels konden worden gered. Steeds weer zag men mannen met zakdoeken voor de mond de huizen binnen rennen en bijna verstikt door de rook, kort daarna weer triomfantelyk terug keren met een lamp. een radio of een stoel. Ook de eigendommen van de vier gezinnen, die met vakantie zijn «en dus een niet al te vrolijke thuis komst krijgen werden naar buiten gebracht. Hun deuren werden eenvoudig ingetrapt Het brede grasveld voor het 75 me ter lange front van het woningblok leek tydens de brand één grote uit dragerswinkel. Daar lagen ijskasten, kachels, dressoirs, kinderspeelgoed, televisietoestellen, wasmachines, kle dingstukken kortom alles dat maar de trots is van een Nederlands huisgezin en dat men in de haast uit de woningen had kunnen halen. Vrachtwagens van de gemeente brachten het huisraad naar Rotter dam. waar het werd opgeslagen bij Thomson's Havenbedrijf, dat de ga- lery met nog drie andere com plexen (92 woningen)voor zijn personeel had laten bouwen. Alle ge dupeerden werken by het Rotter damse bedryf. Van de twaalf meest ernstig ge troffen gezinnen werd gelukkig nie mand gewond. Allen konden op tijd uit hun woningen komen. ZU hebben als zij niet by kennissen konden worden ondergebracht de nacht doorgebracht in de nieuwe Churchill- school, die door de zorg van burge meester Van der Hoeven als nood ver blijf werd ingericht. De gemeentelijke sociale dienst en leden van de BB hielpen de gedupeerden ook aan een avondmaaltijd. Grote schade in Spaanse dorpen De overstromingen van de Spaanse rivieren Esera, Isabena en Ribagor- zana van vrydag en maandag hebben in de provincies Lerica (Catalonië) en Huesca (Aragon) een schade van naar schatting 300 miljoen peseta (18 miljoen gulden) veroorzaakt. De oogst van 28 dorpen is vernield, het vee is omgekomen. Talryke geïsoleer de plaatsen worden door hefschroef- viiegtuigen bevoorraad. De loop van de Ribagorzana is op verscheidene plaatsen gewyzigd. ZELFDE TEMPERATUUR I Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: Enkele opklaringen, maar hier en daar ook enige regen. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) STRANDVERWACHTING Storingsfront nadert via Enge land met morgen meer bewolking en mogelijk wat lichte regen. Matige meest zuid-weetelyke wind. Overdag 1921 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Zuid - westelijke Wnd gaat vochtiger lucht toevoeren, daarin la^er weer perioden met goed strandweer voorkomen. 8 AUGUSTUS 1963 Zon op: 05.11 uur; onder 20.20 uur. Maan op: 22.07 uur; onder 08.39 uur. Hoogwater te Katwyk: 5.04 en 17.31 Uur; laagwater: 0.58 en 13.17 uur. Dit nummer bestaat alt 12 pagina'» Regionaal belang speelt geen rol (Van onze correspondent ln Washington) Amerika heeft gisteren het eerste schot gelost in de „kip penoorlog" met de Euromarkt. Weliswaar is het nog maar een waarschuwingsschot, maar als er half oktober geen regeling in zicht is, zal Amerika uit vergel ding of, netter gezegd, om het verstoorde evenwicht te herstellen de invoerrechten verhogen op een reeks produk- ten, die voornamelijk uit de Euromarkt worden ingevoerd. Ook de Nederlandse uitvoer naar Amerika wordt bedreigd met hogere invoerrechten, met name de export van bepaalde bloembollen (irissen, gladiolen en begonia's), scheerapparaten, stijfsel en theobromine. Intussen heeft Nederland nog steeds de hoop, dat het niet tot een con flict zal komen. Zo niet, dan wordt ons land slachtoffer van de halsstarrige houding van de Duitsers. In een jaar tud zyn de Invoer rechten van de Euromarkt voor be vroren Amerikaanse kippen gestegen van 4.8 Amerikaanse cents per Ame rikaanse pond tot 13.43. Het invoer recht is dus driemaal zo hoog ge worden en daardoor wordt de uit voer van dit Amerikaanse produkt. dat voornamelyk naar Duitsland ging. uiterst moeilyk gemaakt. De Amerikanen schatten, dat hun op deze wijze een export van 46 miljoen dollar per jaar wordt ontnomen. Op het eerste gezicht ltykt het sop van de kool niet waard. Een export van 46 miljoen dollar naar een markt, die voor 1958 nog niet eens bestond, is waarlijk niet van zulk een vitaal belang voor de Verenigde Staten. Bovendien kunnen de Euro peanen. wanneer zij de Amerikaanse methode van massaal slachtkippen fokken navolgen, binnen afzienbare tijd de Amerikaanse kippen uit de Euromarkt normaal verdringen. De verhoging van de Invoerrechten zou dan op de duur niet eens nodig zijn. Waarom maakt men zich in Ame rika dan zo druk over deze maatre gel van de Euromarkt? omdat men, aldus de Amerikanen, thans reeds een jaar lang heeft geprobeerd met de Euromarkt over deze kwestie te onderhandelen zonder dat men tot serieus zakendoen is gekomen. De raad van ministers der Euro markt bleek tot dusverre niet in staat zyn onderhandelaars een man daat te geven. Weliswaar komt de raad van ministers in september weer bijeen, doch de Amerikaanse rege ring wenst thans niet langer te wachten en heeft, populair gezegd, de kreet geslaakt „hou me vast of ik bega een ongeluk". Het klinkt offi ciëler om van een waarschuwings schot te spreken, doch het kan op hetzelfde neerkomen. Amerika heeft thans een lijst ge publiceerd van de Euromarktproduk- ten. die in aanmerking kunnen ko men voor verhoging der invoerrech ten.; De Fransen zullen zich, naar aan leiding van deze lijst, zorgen maken over hun export van wyn, cognac en Roquefortkaas. De produkten op deze lijst vertegenwoordigen een Euro- markt-export van ruim 111 miljoen dollar. Het evenwicht zou volgens de Amerikanen zijn hersteld indien men een Euromarktexport van 46 miljoen dollar met hoger invoerrecht belastte. Op 4 september begint de invoer- rechtcommissie in Washington met de openbare verhoren en nadat die zyn gehouden, zal de Amerikaanse regering bekend maken welke pro dukten men. na de belanghebbenden gepolst te hebben, zwaarder kan be lasten. Op z'n vroegst kunnen de nieuwe invoerrechten half oktober in werking treden. Nog tijd voor een compromis De raad van ministers der Euro markt. die in september bUeenkomt. heeft dus nog ruim de tijd eventueel met een serieus compromis voor de dag te komen In Washington zou Gistermiddag arriveerde een Belgische prins op Schiphol: Prins Alexander, zoon van ex- koning Leopold uit diens tweede huwelijk met Prinses Liliane. De prins was op doorreis van Stock holm naar Brussel. Met man ert macht wordt ge werkt om de negentien gezinnen met hun bezittingen te evacueren naar kennissen en familie. men zich daar zeer over verheugen omdat men node dit schot heeft ge lost. De pressie op de Amerikaanse re gering was echter aanzienlijk. Een aantal zeer belangrijke Senatoren, die steevast de zijde der regering kie zen (Fulbright, Sparkman en Hum phrey) vertegenwoordigen staten die veel kippen fokken. Die Senatoren wensen beslist, dat de regering iets zal doen om de belangen van hun kiezers te beschermen. Doch niet al leen regionaal belang speelt een rol. De Amerikanen beginnen geïrriteerd te raken over de Euromarkt en vra gen zich af of deze economische alliantie eigenlijk wel in staat en van zins is serieus te onderhandelen. Men heeft met bezorgdheid vernomen dat de Franse president De Gaulle op zijn jongste persconferentie verlang de, dat Europa zijn voedsel zal be trekken uit eigen produktie, een produktie die zijns inziens ruim vol doende is. In Amerika is men bevreesd, dat het protectionisme van de kippen- handel slechts de voorloper is van een landbouwprotectionisme in het algemeen en indien deze vrees zou worden bewaarheid, dan zou de eco nomische oorlog tussen de oude en de nieuwe wereld ernstige vormen kunnen aannemen. Onderwereld wil zich wreken op Joseph Valaehi Een wijdvertakte misdadigersorga- nisatie in de Verenigde Staten heeft een prijs van 100.000 dollar gesteld op het hoofd van de gedetineerde Joseph Valaehi, die geheimen over de geor ganiseerde misdaad aan de autoritei ten zou hebben prijs gegeven. Dit werd gisteren in regeringskringen in Washington vernomen. De 60-Jarige Valaehi, die een straf van 20 Jaar uitzit wegens handel in verdovende middelen, zou bijzonder heden hebben verteld over de orga nisatie „Cosa Nostra" (Onze Zaak) die „concessies" zou verlenen op het gebied van ontucht gokspelen en de handel in verdovende middelen. Ge noemde regeringskringen zeiden, dat alles in het werk zal worden gesteld om te voorkomen dat Valaehi wordt „terechtgesteld". Volgens Valaehi zou „Cosa Nostra" geleid worden door de 66-Jarige Vito Genovese, ondanks dat Genovese in Atlanta een vonnis van vijftien jaar uitzit wegens handel in narcotica Valaehi begon uit de school te klap pen, toen hij in Atlanta een medege vangene had gedood, omdat hij meende dat deze hem in opdracht van de leiding van „Cosa Nostra" naar het leven stond. De eerste groep ballingen, die een Inval In Haiti heeft gedaan, zou erin geslaagd zyn Cap Haitien. de tweede stad des lands, te bezetten. Volgens een schoonzoon van generaal Can- tave, (die de Inval leidt), zouden de ballingen geen twee weken nodig hebben om een einde te maken aan het bewind van president Duvalier. De "Washington Star" meldde gis teren dat Amerikaanse vlooteenhe- den bij de Haitiaanse kust patrouil leren om zo nodig de levens van Amerikaanse satatsburgers in Haiti te beschermen. Op een bijeenkomst van de Raad van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) in Washington heeft de Haitiaanse vertegenwoordiger de Dominicaanse republiek ervan be schuldigd, dat zy de invallende te genstanders van president Duvalier steunt. De Dominicaanse afgevaar digde ontkende dat zulks het geval was. Ongerustheid over grotonderzoekers Acht dagen zyn verstreken sinds veertien Britten in de buurt van Grenoble in een grot afdaalden om te trachten het werelddiepterecord te breken. Men heeft nog niets van hen vernomen en hoewel zy van tevoren hadden gezegd, dat zy wel een k twee weken onder de grond zouden biy- ven. begint men zich nu toch onge rust te maken, vooral omdat de on dergrondse rivieren door de zware regenval van het afgelopen week einde zyn gestegen. Het diepterecord staat op naam van de Fransman Berger, die in 1956 een diept» van 1122 meter bereikte. 55 55- Besprekingen in Moskou voortgezet (Van onze correspondent in Parys) De Franse regering heeft ontken nend geantwoord op het verzoek van Amerika en Engeland om het Mos- kouse akkoord tot het staken van de kernproeven mede te ondertekenen. Volgens sommige Franse bladen zou Kennedy aan De Gaulle een soort van „koehandel" hebben voor gesteld: wanneer De Gaulle zou tekenen, zou Amerika in ruil daar voor bereid zijn Frankryk te helpen by het maken van de H-bom. In officiële kringen te Parijs ontkent men dit ten stelligste, want Kennedy moet de Franse president wel heel slecht kennen als hy meent dat deze op zulk een voorstel zou Ingaan. In zijn persconferentie van 29 juli heeft De Gaulle duidelijk genoeg gezegd, dat Frankryk met of zonder Amerikaanse hulp. zal voortgaan met het opoouwen van een eigen onaf- hankeiyke atoomoewapening. Frank rijk zaï geen enkele hulp accepteren, die zal uitlopen op integratie van de Franse a toomoe wapening binnen het Atlantisch verdrag, dat wil zeggen op een gemeenscnappelyke atoom verdediging onder Amerikaans opper bevel. Wel zou De Gaulle een andere beslissing willen overwegen, wanneer Amerika en Engeland tot reorgani satie van de NAVO bereid zyn, zoals hij die uiteengezet heeft in zyn memorandum van september 1958 en waarop, volgens Parys, nooit enig antwoord is verkregen. In dat memo randum verlangde De Gaulle het einde van de Amerikaanse hegemonie en een gemeenschappelijke strategie van Amerika, Engeland en Frank ryk, niet alleen ten aanzien van het Atlantisch verdrag, maar ook wat betreft de gemeenschappeiyke markt. Men krygt by Informatie aan het Franse ministerie van Buitenlandse I Zaken de Indruk, dat volgens De Gaulle de tyd voor Frankrijk werkt. Hy is er vast van overtuigd, dat de bondgenoten van Amerika en met name West-Duitsland, er zich tegen zullen verzetten dat over verdere problemen tussen Oost en West, over de positie van Beriyn en over een niet-aanvalsverdrag tussen de NAVO en het pact van Warschau zonder hen door Washington en Moskou zal worden beslist. De ministers van Buitenlands» Zaken van Amerika, de Sowjet-Unle en Engeland hebben gisteren vieren eenhalf uur vergaderd over de „vol gende stap" ln de betrekkingen tus sen Oost en West na de onderteke ning van het kernstopakkoord. De Amerikaanse minister Rusk zou heb ben medegedeeld, dat Amerika bezig Is zyn bondgenoten te raadplegen over een niet-aanvalsverdrag tussen NAVO en pact van Warschau, zodat het geen zin heeft er nu al over te onderhandelen. Ter zake van de kwestle-Berlijn was gebleken, dat de wederzijdse standpunten geen wijzi ging hebben ondergaan. Volgens de Engelse minister Lord Home was de sfeer van de besprekingen „zeer goed" geweest en waren de bespre kingen „nuttig" geweest. Rusk zou vandaag naar Leningrad vertrekken om morgen naar Gagra aan de Zwarte Zee te vliegen waar hjj premier Chroesjtsjow In diens vakan tieverblijf *al opzoeken. Advertentie Maandagnacht by volle maan had de Chinese aanval op India moeten beginnen, aldus meldt de „Times of India". India zou er twee weken ge leden in geslaagd zyn een sein te on derscheppen, dat de grote aanval had moeten inluiden. Hoewel er niets is gebeurd trekken de Chinezen steeds meer troepen langs de gehele noord grens samen: zij hebben nu vier di visies in het noordoostelijk grensge bied. drie divisies in de omgeving van de Tsjoembivallei. die tussen Sikkim en Bhoetan ligt. twee divisies in de centrale sector van het grensgebied tussen Nepal en Kasjmier, één divisie ln het gebied van Spanggoer in Zuid- Ladach en één in Akaifsjin in Noord- Ladach. Voorts zijn er nog drie a vier divisies in reserve. De „Times of India" is het overi gens eens met de opvatting in Wash ington, dat er geen grote aanval van China op India aanstaande is. omdat Peking nu rekening moet houden met twee vijanden, nameiyk de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten. Een produkt van da Sikkens Grotp t Uit het Leidsch Dagblad van 7 Aug. 1863: Te Hilburn is een kerk ge- J bouird, waarvan de kosten zijn bijeengebragt door de inz meling van pos'zegels in geheel Engeland. Bij den Gemeenteraad van A'dam is ingekomen een voordragt van B. en W. tot J benoeming van een hooglee- J raar aan het AUiendeum il- lustre, waarbij o.a. is aanbe- J riolen Dr. T. Zaayer, prosec- J tor bij de anatomie alhier.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1