Italiaan Maspes en Belg Sercu dicht bij de wereldtitel sprint Trainer van Feijenoord is een beminlijk man VELDEN Derksen begint aan af sclieidstoernee illemse won weer Roodenburg, LFC en UVS in 2e klasse A Regen spelbreker in strijd om regenboogtruien Poolse vlag op voetbalveld Harde val Gesprek met Noberto Hof fling Opgericht 1 maart 1860 Maandag 5 augustus 1963 Derde blad no. 31025 „Toen ik aan het einde van het seizoen de Leidse sportvelden be zocht, dacht ik bij vele: Spit ze toch om en zaai er bietjes in". Deze woorden zijn van de heer H. J. Doeleman, technisch ambte naar bij de Sportstichting en o.a. belast met het onderhoud van de terreinen. In dit gedeelte van het jaar rust op hem en zijn mede werkers de taak om in de winter van '62'63 geteisterde velden voor de nieuwe competitie in orde te brengen. De uitlating van de heer Doeleman spreekt voor zich zelf. De conditie van de Leidse sportvelden was zeer slecht. Een van de oorzaken daarvan is dat de grond waarop hier de com plexen liggen op zijn zachtst ge zegd niet best is. Daardoor doen zich verzakkingen e.d. voor met alle gevolgen vandien als men er op gaat spelen. Vooral bij de vel den die voor de oorlog werden aangelegd, is dat het geval. Door allerlei cultuurtechnische verbe teringen kan men die ongemak ken tegenwoordig wel tegengaan. Men is ook in staat een hardere graslaag te maken. In de velden van „Plan Noord" is het gras bijv. 45 cm diep geworteld. Daar hoeft men straks voor een zware winter ook niet bang te zijn. Als het om het slechtste com plex gaat. hoeft de heer Doele man niet lang te aarzelen: dat man niet te aarzelen: dat op de helling moeten. Grondmon sters hebben uitgewezen dat er op 10 m2 vijf soorten klei zijn. Leuk voor een volkstuintje misschien, maar niet voor een sportveld". Het liefst zou de Sportstichting die velden een jaar aan bespeling onttrekken om ze grondig te kun nen repareren. Maar daarmee ko men wij bij een andere bekende, précaire situatie in Leiden: er zijn te weinig velden die bovendien stuk voor stuk te intensief worden bespeeld. Men zou Lugdunum niet tijdelijk ergens anders kunnen onderbrengen. Om de vele herstellingen te kunnen uitvoeren, heeft de Sport stichting van 4 juni tot 17 augus tus het gebruik van de velden verboden. Dr. J. M. Roosenschoon secretaris-penningmeester van de Sportstichting, zegt daarover: „Die periode van rust hebben de relden hard nodig. Bovendien is dit een regel met heel veel uit zonderingen. Wat komt er bijv. terecht van die voorgeschreven 2\2 maand op een belangrijk veld als dat in de Leidse Hout? Na de voetballers kwamen de atleten. In feite kon men pas na het con cours hippique zonder onderbre kingen aan het herstel werken" De Leidse voetbalclubs, die op velden van de Sportstichting spe len, mogen dus pas twee weken voor de competitie begint, weer van de terreinen gebruik maken. Hebben de verenigingen begrip voor de moeilijkheden van de Sportstichting? De Sportstichting zelf gelooft van wel. Wij zijn daar minder van overtuigd. Te vaak hebben wij bestuursleden over dit besluit horen mopperen. Om wat meer begrip voor de problemen van de Sportstichting te krijgen, zal een overzichtje van de kosten van onderhoud en her stel wellicht verhelderend werken. De nieuwe drainage op de terrei nen aan de Zoetehvoudse singel kost 25.000 gulden. Aan materia len (o.a. gras) voor de complexen die men zelf herstelt, is de sport stichting in deze zomermaanden 10.000 gulden kwijt. Voorts heeft men voor 21.000 gulden moeten uitbesteden. Dit jaar heeft men 850 kg graszaad gebruikt en 11.000 m2 graszoden gestoken een hoeveelheid voldoende om er vier nieuivevelden mee in te richten. En dan is er nog niet eens gespro ken over lonen e.d. Ook dit jaar zullen de terreinen weer op tijd klaar komen, al zal dat de heer Doeleman en zijn medewerkers nog heel ivat hoofdbrekens kosten. Op een veld in de Kikkerpolder en op een ter rein aan de Boshuizerkade heb ben zich door de droogte al geval len van grondscheuring voorge daan. Een regeninstallatie zorgt ervoor dat velden hiervan geen schade ondervinden. Zo is er meer. Mogelijk dat de Sportstich ting, in de zo korte tijd die haar dit jaar is gegeven, niet geheel kan afwerken wat zij voor ogen had. Maar zij kan met een jaarlijks tekort van een half mil joen nu eenmaal geen ijzer met handen breken. Daar dient men alle begrip voor te hebben. De Zweedse Husqvarna-rijder Rolf Tibblin heeft op het moeilijke circuit van de citadel van Namen de Grote Prijs van België motorcross gewonnen. De Zweed zegevierde in beide manches van deze wedstrijd tellend voor het wereldkampioen - •chap 500 cc-klasse. Terwijl door een krachtige wind gedreven regen vlagen de wielerpiste van Recourt striemden en 20.000 in zomerkoStuum geklede wiel er minnaars huiverden bij de plotselinge temperatuursdalingverdween de grote Antonio Maspesde ongekroonde koning bij de prof sprintersijlings naar de kleedkamer om zijn zo kost bare spieren niet nodeloos aan risico's bloot te stellen. Antonio lachte en hij was de enige man in het stadion, die dat gistermiddag op dat moment kon opbrengen. De officials en toeschouwers mopperden op het plotse linge slechte weer. De Italiaanse verzorgers kwetterden als hongerige spreeuwen, maar Antonio lachte maar baan hun vochtige last met grote spoed omlaag zonden. Maspes was daar niet rouwig om. De valpartij en vooral die zeer lan ge sprint in de overgereden rit had den hem veel krachten gekost. In de tweede rit en mogelijk in een derde had hem dat wellicht duur komen te staan tegen de zoveel jongere Gai- ardonl. Vandaar die lach. Men moest toen het besluit ne men de wedstrijden naar vanavond te verplaatsen. Gemakkelijk Maspes was in de eindstrijd ge komen door twee vrij gemakkelijke overwinningen op de Belg Sterckx. maar Gaiardoni had het tegen de Belgische sprinter De Bakker moei lijker gehad. In de eerste rit lag de Italiaan te vroeg op volle snelheid waardoor hij op het laatste stuk krachten te kort kwam. maar daar na toonde Santé toch zijn grote klas se in twee voortreffelijke ritten, waar in vooral de tactiek veel gewicht in de schaal legde. In de strijd om de derde plaats won voorts de Bel gische kampioen De Bakker al vast een rit tegen Sterckx. maar tot een beslissing kwam men ook hier nog niet. Bij de amateurs kwam men in zoverre iets verder, dat daar de der de plaats wél definitief werd be slist. In twee ritten namelijk flitste de Fransman Treintin (hij was vorig jaar derde» voor zijn landgenoot Moreion door de finish. Dit twee tal was in de halve finale omlaag gedrukt door de wereldkampioen van vorig jaar. Bianchetto en de bijzonder felle Belgische sprinter Sercu. Beiden hadden daarvoor niet meer dan twee ritten nodig. De eerste en voor vandaag door de regen laatste rit tussen de Belg en de Italiaan verliep nogal verras send. In de laatste bocht reed Scrcu in tweede positie, wachtte iets te lang met zijn duik uit de style bocht onder Bianchetto door. waar- Hennan Willemse. de succesvolle Nederlandse lange afstandzwemmer heeft zaterdag voor de derde achter eenvolgende maal de 24 myls wed strijd over het Lake St. John in Ca nada gewonnen. Zijn tijd was 8 uur 32 minuten 50 seconden, hetgeen een record voor deze wedstrijd betekende. De eerste prijs in deze race, waaraan tien zwemmers uit vier landen deel namen. bedroeg 3500 dollar. Op de tweede en derde plaats eindigden ex aequo de Egyptenaar Abdel Abouheif en de plaatselijke favoriet Rejean Lacourciere. Beiden arriveerden een half uur na Willemse aan de finish. TENNIS Eii"eland - Zweden nog onbeslist Zweden kwam zaterdag in de Da- aan het stuur gevallen. Helpers Vis Cupwedstrijd voor de finale van I geven hem de verzorging van de Europese zone op gelijke hoogte Het is bepaald geen nieuwtje om op .met Groot Brittannië. doordat Jan tc merken, dat Nederland op de een manaraaja Erik Lundquist met 36 26. 62, sprint niet meer meetelt in het inter- I 6—2. 6—1 won van Bobby Wilson, nationale milieu. Het behoefde dan j ®norme ervarm8 De stand is daardoor 22 geworden. w» nm»n on= >c Het laatste en beslissende enkel- Het Engelse West Ham United heeft in New York in een wed strijd voor het internationale toernooi met 10 gewonnen van Gomik (Polen). De Engelsen ko men nu in de finale uit tegen de bekerhouder Dukla Praag. De wedstrijd moest in de 69e minuut voor enige tijd ivorden onderbroken toen bij een beslis sing van de scheidsrechter ruim 600 toeschouwers het terrein op renden en een grote chaos ont stond, waarbij een arbiter ernstig werd mishandeld. Tijdens het in cident plantte een Poolse suppor ter midden op het veld een grote Poolse vlag. Na ruim een half uur kon de ontmoeting onder leiding van een nieuwe scheidsrechter worden voortgezet. Er werd toen niet meer gescoord. ZWEMMEN Blnedariu Maspes is door een wilde ruk 1 ook geen verwondering tc wekken. I volkomen kansloos is. daó zaterdag al Jan Derksen en Ad in twee ritten zegevierde de Ita- I spel tussen Schmidt en Sangster de Graaf van de kandidatenlijst wer- liaan, en de meewarig zyn hoofd moest worden uitgesteld tot maan- den geschrapt. Maar zy niet alleen, schuddende Derksen restte slechts dag. De regen in de voormiddag en door de Italiaan hem prachtig op j °?k de achtervolgersploeg werd ge- het bevestigen van zyn plannen om de lange duur van het duel Lund- kon vangen en met een krachtige wiPL zodat 's zaterdags alleen nog defenitief afscheid te nemen van de j quistWilson, dat bij de stand 1—0 eindspurt kon winnen. Maar de jury een vleugje hoop restte voor wat be- wielersport op 12 augustus a.s., als in de vijfde set moest worden on- was van mening dat Bianchetto t.re*t de stayers en achtervolger Nij- in Amsterdam de revanches van de derbroken. maakten het onmogelijk Sercu onreglementair had gehinderd, dam wereldkampioenschappen worden ge- waardoor de Italiaan gedeclasseerd Jan Derksen, wij vertelden net u houden en daarna met een af- werd! al een P®31" dagen geleden, had rich scheidstournee, ook op de winter- Zodoenrie heeft België een wel heel °P dez®. wereldkampioenschappen banen. Een verstandig besluit, want fraaie kans op een wereldkampioen voorbereid, als moest hy zich nog by de amateursprinters, iets dat JfL,dts.8pru2: sinds 1900 niet meer is gebeurd. Vanavond zal men het allemaal 'weten. Maar. wij waarschuwen Zes Jaar geleden toch werd hij en toen was hij toch ook al 38 jaar wereldkampioen op dezelfde baan i van Rocourt en waarom dan ook nu bij sprinters als de Italianen Mas pes en Gaiardoni en de Belgen De Bakker en Sterckx. blyft de Neder landse kampioen toch wel ver achter. alvast, voor hetzelfde geld worden nog niet eens doordringen tot de het. weer twee Italiaanse kampioenen. laatste vier. zo was zijn redenering. I Juist Antonio Maspes was het onderwerp van gesprek van de Ita lianen, die als pages rond hem heen 'liepen. Nog maar kort tevoren was de grote Antonio in de eerste rit van de profsprintfinale tegen Gaiardoni tegen het harde cement gekwakt. Zo maar, alsof hy pas met fietsen was begonnen. Nu zyn Italiaanse wieier- enthousiasten bereid om hun leven in de waagschaal te stellen, als de grote wereldkampioen Antonio maar niets overkomt. Vandaar dus ook die schok, die door alle Italiaanse har ten ging en vandaar ook die voor nuchtere lieden overdreven levendig aandoende discussies toen zij van de schrik bekomen waren en gebleken was dat Ontonio alleen een paar schaafwonden had opgelopen. Bij dat alles vergaten al die ver eerders van Maspes dat hun grote favoriet in de eerste rit van de fi nale aan een nederlaag was ont snapt, Hij was niet door pech ten val gekomen, maar door een veel te felle trap op de pedalen, waardoor Maspes en Gaiardoni vol con centratie aan de ..sur place'' in de eerste rit van de finale. slissing kwam het nog niet. omdat de steeds dreigender wolken bij de zoals de laatste vier jaar steeds het geval is geweest Ook Rusland bezit de hegemonie, maar dan bij de dames. Tussen de bedrijven door reden die zich naar de laatste ritten toe en het draaide er op uit dat een drietal Russinnen op het ere-podium kwam: Galina Er- molaeva. Irena Kiritcheno en Va- lentina Savina. Drie aardige en char mante meisjes zolang ze niet in wie- Iertenue gekleed zijn. Galina Ermo- laeva kon zelfs nog lachen ook toen ze de regenboogtrui om de schou ders kreeg. Dat was haar het hele toernooi nog niet overkomen Opvolgen Het heeft niet zo mogen zijn. Dat hij in de serie tegen de Italiaan Og- na in een bar slechte rit kansloos ge klopt werd. was nog zo erg niet, want par slot van rekening was hij in 1957 ook via alle mogehjke herkansingen in de regenboogtrui gekomen. Alles was weer mogelijk, toen de Neder landse veteraan zich in de herkan sing tegen de nationale kampioenen van West-Duitsland (Potzernh. im) en Frankrijk (Gaignard) vrü ge- makkelyk plaatste voor de kwartfi nale. Maar in twee ritten tegen San- te Gaiardoni bleek toch wel overciui- delyk, dat een sprinter als Jan Derk- ..Schicksal" Dat is een woord, dat Noberto Höffling. de nieuwe trainer van hy met een scheef stuur onderuit J Feijenoord graag gebruikt. Hij ging. De baancommissaris was even- noem, het „Schicksal" dat hij uit wel zo vnendelyk de rit direct af D te schieten. Later er moest on- Hoemenie bij M1 A in Boedapest derbroken worden voor een regenbui- terechtkwam. Zijn voetballoop- y.e_ if:baan in lialië .'Schicksal. Zijn trainersbaantje bij FC Brugge? Schicksal toeval. Maar het was geen toeval, dat Nober Een opvolger, ook dat weet men. is er niet. Want nu mocht Ad de Graaf zich by de amateurs nog zo goed weren, de halve finale, waar voor zich in twee ritten plaatsten de Italiaan Bianchetto en de Belg Ser cu en na een belle de Fransman Trentin en Morelon, was voor hem niet weggelegd. Hij won weliswaar de eerste rit. nadat hij weer eens was gevallen toen hy de eerste oocht na de start te langzaam inging en een lekke band kreeg, maar in de tweevolgende ritten bleef Moreion hem toch de baas. In de beslissende rit had hij wellicht nog een kans ge had, maar vlak voor de tweehon derd lyn liet hy zich verleiden iets te ver omhoog te gaan, waardoor een te groot gat viel tussen hem en de snel wegsprintende Fransman, die tenslotte overtuigend won. Al moe ten wy alle hulde brengen aan de man, die dit jaar in het internatio nale kampioenschap door van der Touw werd onttroond, in het interna tionale gezelschap betekent hij weinig Aan het peil van by voorbeeld Sercu j en Bianchetto zal hij. noch van der Touw of Nolten, die zoals bekend al eerdei- werd uitgeschakeld, kunnen tippen. I Tot slot. verdween zaterdag ook de achtervolgingsploeg uit de strijd. Weliswaar plaatsten de Nederlan ders zich voor de kwartfinale met een tijd van 4.55.49. zaterdag met de beslissende party te beginnen. Het had er aanvankelyk veel van weg dat Engeland voor het eerst sinds dertig jaar de Europese zone ging winnen. Wilson veroverde namelyk met prachtig plaatsspel de eerste 2 sets in 40 minuten. Maar in de derde set had er een drama tische ommekeer plaats. De Brit ver loor de greep op de wedstrijd en Lundquist scoorde plotseling de ene winner na de andere. De lange blon de Zweed scheen zich nu pas te gaan inspannen en met even veel gemak als waarmee Wilson de eerste twee sets op zyn naam had gebracht, won Lundquist de derde en vierde. De magistrale opkomst van de Zweed werd by de stand 10 in de vyfde set even gestuit doordat een regen bui de spelers een heenkomen deed zoeken in de kleedkamers. De veertig minuten rust haalden Lundquist ech ter niet uit zyn spel. Door een door braak in de vierde game kwam hij met 31 voor. Voor Wilson gingen de zaken slechter en slechter. De Brit verloor opnieuw zyn service (15». maar op matchpoint schenen de zenuwen de Zweed parten te spe len. Tweemaal serveerde hy een dub bele fout. Hy won echter de partij op het vierde matchpoint met een service-winner. De Nederlandse ploeg heeft d® zaterdag voor groep 3 van het toer nooi om het Europees jeugdkam pioenschap golf in Oslo gespeelde wedstryd tegen België met 4—5 ver loren. hem eigenlijk niets mankeerde. Om dat te demonstreren klopte hy zyn grote rivaal en landgenoot Santé Gai ardoni in één lange, machtige sprint den de afstand als snelsten in 4.49.76 maar in die kwarteindstrijd waren i de Denen toch de meerderen, ook al 1 weerden Oudkerk. Schuuring. Nik- kesen en Koel zich nog zo fel. Het verschil tussen beide ploegen was ge ring. de race door de krachtige wind, die dwars over de baan stond. Wal de Russen re- schaerts en de Brit Porter gaven el- Waarmede hy een belangrijke stap tQ Höffling samen met voorzitter deed in de richting van zyn zevende i y i richting wereldkampioenschap. Tót een be- JAN DERKSEN Tijd van gaan is gekomen Kieboom in het Feijenoordsta dion vragen beantwoordde van sportjournalisten. Dat had hij zelf zo gewild. Noberto Höffling houdt van de pers en als er straks iemand over hem schrijft wil hij graag weten wie wie is. Wel: omgekeerd vinden de jour nalisten dat ook prettig. Onze eerste indruk van Noberto I Höffling Een zeer hoffelijke Roemeen, die zich bij een wildvreem- de club als Feijenoord die hij j slechts kent van de televisie snel I heeft aangepast. Hij loopt er over het I veld en door de catacomben van het stadion of hy er altijd is geweest. Voorzitter Kieboom noemt hy in een gebroken taaltje van Vlaams en Duits „praeses" op een toon of hy „vadertje" tegen hem zegt. Voor de journalisten zat hij een ogenblik wat nerveus en onwennig als een domp teur, die voor het eerst kennis maakt met een nieuwe leeuwengroep. Doch binnen de kortst mogeiyke tyd liet hy vrolijk de zweep knallen en praat te hy met een luchtigheid over aller lei „brandende kwesties", waarin hij tegelijkertyd vertelde en vroeg. Hij heeft in een uur tyd meer over Feyenoord gehoord dan hy door da genlang trainen te weten kan komen. Zo vroeg iemand: „wat voor sys teem denkt u met Feyenoord te gaan spelen?" „Ach, zei Höffling, wat is systeem? Ik kan u zo 25 systemen noemen ..Feijenoord heeft de laatste jaren nogal defensief gespeeld kaar ook al byzonder weinig toe. maar de Belgische wieleratleet, kon na vier km toch nog 0.18 sec. eerder eindigen. De finale (woensdag» tus sen de Rus en de Belg zal er een wor den, waarin het gaat om de vraag wat het sterkste zal wegen, de kracht of de souplesse. De Nederlandse amateurstayer Henk van Campen is zaterdagmor gen tydens de lierkansingsrit uitge schakeld voor de finale. ,oh„ publiek _h®t Incident vrij. den geplaatst met een achter stand van ruim drie ronden op de Dit, dankzij een formidabele emd- 1 winnaar, de Duitser Wolfram Hinne- sprint, na een nog extra vermoeien- berg. Bij de amateur-achtervolgers re den Moskvin en Walschaerts zich in de finale. De Rus kon de Deen I rey, die de volle race weer spitsroeden moest rijden aangezien het Belgi- dag met de Belg Van Loo nog niet i was vergeten, van het lijf houden. „Defensief? Voor my Is de aanval nog altyd de beste verdediging „Onder alle omstandigheden?" „Ach. misschien niet tegen een Real Madrid of een Benfica .Dus u past het systeem aan bij de omstandigheden „Natuurlijk, maar ik ga van het principe uit, dat het publiek recht heeft op een voetbalwedstrijd Het „legioen" kan over Noberto ge rust zyn. Voor hem is de „poebli- koem" zoals hy het mooi verhas pelt nummer één. Het stadion moet vol lopen! Het semi-professionalisme vindt Höffling maar niets. Veel liever had hy de spelers altyd om zich heen. Hij vindt het maar niets, dat een Jan Klaassens in Venlo traint en één keer NOBERTO HÖFFLING beminnelijk man per week naar Rotterdam komt. Zo leer je elkaar niet kennen Hy bedoelt: zo weet ik niet wat hij uit voert. Noberto praat en praat Wat Höffling niet zegt, maar wat wij voelen: hij popelt van verlangen om Feijenoord eens aan de slag te zien. Volgende week zaterdag tegen For- tuna Vlaardingen, 13 augustus tegen Saragossa in Rotterdam, op 18 aug. in Brugge tegen zijn oude club FC. Brugge is dat geen „schicksal"? „Ja. zegt Höffling zonder blikken of blozen, dat is schicksal". Blijkens de officiële mededelingen van de K.N.V.B. in de „Sport kroniek* 'luidt de competitie-indeling van het amateurvoetbal voor het seizoen 1963-1964 in het dstrict West II als volgt: EERSTE KLAS B: C.V.V, D.C.V., Laakkwartier. De Musschen, O N.A., Overmaas, Slikkerveer, Spartaan *20, S.V.W., T.S.C., Initas en V.U.C. TWEEDE KLAS A: Blauw Zwart, Celeritas, D.C.L., G.S.V.. H.B.S. L.F.C., Neptunus, Quick H.. Roodenburg. R.V.C., U.V.S. en Velo. DERDE KLAS A: Alphia. Archipel, D.O.S.R., Foreholte, H.V.V., I.ugdunum, Naaldwijk. S.F.C., Olympia. V.I.O.S., V.O.C. en Wasse naar. DERDE KLAS B: Alblasserdam, Alphen, Excelsior '20, G.D.A., 's-Gravenzande, O.D.I.. Oranjeplein. De Postduiven, R.K.A.V.V.! VX'.S., West land ia en Wilhelmus. DERDE KLAS D: A.S.W., Bergambacht, Bodegraven, D.H.Z., Flakkee. H.I.O.N., L.M.A., Oudewater. R.C.D., Schlebroek, L'nio en Zuiderster. VIERDE KLAS A: Altior, Docos, Lisse. Van Nispen, Oranje Groen. S.J.C., Voorburg, V.V.S.B.. Warmunda en Z.L.C. VIERDE KLAS B: A.D.S., A.S.C., Boskoop, Haastrecht, LJD.W.S. (bij toelating). Marathon (bij toelating). Paraat, Tonegido. V.E.P. en Woerden.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5