Alphenaar door vier woonwagenbewoners ernstig mishandeld Met de „HenryDunant" langs de Hollandse binnenwateren Rij-pony's uit Leidens omgeving Ben Odijk in ziekenhuis Niet eens met afrekening C.tlen Duik Azn overleden ppgericht 1 maart 1860 Maandag 5 augustus 1963 no. 31026 Voor ruim zeventig chronisch zieken en bejaar den uit Leiden en omgeving, die maand in, maand uit, aan bed gekluisterd zijn, begon vandaag de vakantieweek van hun leven. Zij zijn de gasten van het Ned. Roode Kruis en van de kapitein en de bemanning van de Henry Dunant. die daartoe versterking hadden ontvangen van talrijke colon ne-leden van het Rode Kruis.' Onder grote be langstelling van familieleden en vrienden vond hedenochtend aan de Zijl de inscheping op dit fraaie en moderne Rode Kruisschip plaats. Hier voor toonden naast bestuursleden van de afdeling Leiden en omstreken van het Ned. Roode Kruis, ook belangstelling de burgemeester van Leiden, jhr mr. F. H. Kinschot en de burgemeester van Rijnsburg, de heer B. H. Koomans in zijn kwali teit van voorzitter van de afdeling Rijnland van het Rode Kruis. Precies half elf werd de tros los gesmeten en begon de Henry Dunant zijn tocht langs de Hollandse binnenwateren, met als verste pleisterplaats het Zeeuwse Wolphaartsdijk. Voor vandaag stond een tocht over de plassen op het programma, met een overnachting in Badhoeve dorp. in de onmiddellijke omgeving van Schiphol. De stemming aan boord wij hebben het zelf kunnen vaststellen was prima, hetgeen voor de voorzitter van de Leidse afdeling, prof. dr. P. J. Gaillard. in zijn woord van begroeting en afscheid aanleiding ivas om te spreken van „weersopkla- ringen, welke in feite niet nodig waren, omdat iedere passagier bij vertrek reeds de zon in het hart had". Prof. Gaillard dankte allen (bedrijven en personeelsverenigingen)die deze tocht finan cieel mogelijk hebben gemaakt, het Rijnsburgse Florabestuur en het Carso-comitè voor de fraaie bloemenschat aan boord en de directie van de Ver. Touwfabrieken voor het afstaan van haar kadeterrein, waarlangs de Henry Dunant gemeerd lag. Ook de scheepsarts, mej. dokter G. J. Ver- brugge, wenste haar „vakantiecolonne" een goede vaart en straks (as. zaterdag) een behouden thuiskomst toe. Enkele korte stoten op de scheeps fluit kondigden het sein van vertrek aan. Voor allen was, naar laten wij hopen, een prettige va kantieweek begonnen, welke ongetwijfeld stof zal opleveren voor het ophalen van vele, goede her inneringen. Aan goede zorgen zal het de passa giers zie foto niet ontbreken. Handel met Israël en Rusland Het. bestuur van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land deelt ons mede, dat zowel de Kamer van Koophandel Nederland- Israël als het Nederland-Noord Europa Instituut en het Nederland - USSR Instituut op Vrydag 23 augus tus a.s. des voormiddags zitting zul len houden in het tydelljk gebouw van de Kamer van Koophandel, Stationsweg 32. Mede in verband met het feit, dat wederom reizen zullen worden ge maakt naar Israël en Rusland, wordt het bedrijfsleven in het district thans de mogelijkheid geboden zich op de hoogte te stellen van de mogelijk heden. die de handel met de betrok ken landen biedt en eventuele op drachten voor het leggen van han delscontacten te geven. Belanghebbenden kunnen zich voor het maken van een afspraak wenden tot de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden Familieberichten (Overgenomen uit andere bladeni. Overleden: C. M. van der Laan— j Kempees. LeidschendamG. J. Jüne- j mann. 77 J., Soestdijk; K. M. C. Spruyt—Penning, Santpoort; T. G Bergman. 47 j.. Djakarta; J. A. la PorteHohmann. 68 j., Breda. (Van een deskundige medewerker) Het is vooral na de tweede wereldoorlog dat de rij-pony's in ons land in de aandacht zijn gekomen. Vóór deze oorlog was er reeds het Nederlands Shetland Pony Stamboek, dat zich gestadig is blijven uitbreiden, doch na de oorlog zijn er enkele stamboeken van rijdieren-voor-de-Jeugd bijgekomen. Teneinde de pony-fokkerij te bevorderen en in goede banen te leiden is opgericht als overkoepelende organisatie van de stamboeken de Neder- j landse Pony Club. waarvan kolonel-vlieger mr. R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann, hofmaarschalk van H. M. de Koningin, voorzitter is. Deze Pony Club nu heeft vrijdag en zaterdag op terreinen van paleis j „Het Loo" te Apeldoorn een nationale pony-manifestatie georganiseerd waaraan o.a. medegewerkt werd door het Ned. Shetland Pony Stamboek, het New-Forest-, het Welsh-pony-stamboek en het Stamboek voor IJslandse Pony's. ford Nutcracker en 1F de bruine Broomy Daybreak, beide import van A. Gravin van Limburg Stirum te Noordwijk. De IA is ook geïmpor teerd. de drie andere eerste zijn in Nederland gefokt. Van de twentermerriën werd de, derde plaats <2A> bezet, door de bruine import Pansy of Beeckwood. van A. Ph. v. d. Breggen te Wad- dlnxveen.; De 3- en 4-jarige merriën zonder veulen (6 eerste) werden aange voerd door de mooie donkerbruine Forester Etoile. v. Wigley Nomad. 'imp.), f.e. J. A. de Laitte-Nanninga te Winneweer (Gr.) die later kam pioene werd. Van die met veulen (4 eerste en 4 tweede werd 1B. na de Gelderse kampioene Merrie Maritza uit. Win-1 terswiJk. de bruine import Offern Ytene en 1D de schimmel import; Mudeford Stella, beide van A. Gra-j vin van Limburg Stirum: 2B werd dei in Eelde gefokte vos Oosterbroek Callifoy. v. Wigley Nomad. eig. Jonk. E. van Limburg Stirum. De 5-12 jarige merriën zonder veu len (2 eerste» telden als 1B de schimmel Ashmar Jewel, import van Jhr. L. Barnaart te Vogelenzang. I En van de negen stermerriën die een eerste prjjs kregen, werd 1D de bruine Import Mill Lawn Minty van mevr. A. Gravin van Limburg Sti rum. In deze rubriek was IA de bruine import Mudeford Princess "an mevr. J. M. J. Key-Alta te Oude- Mirdum, die reserve-kamnioene werd. Een negental fokmerriën werd tot stermerrie gepromoveerd, waaronder de 1B der 3- en 4-jarigen met veu len. Offern Ytene van A. Gravin van Limburg Stirum te Noordwijk. Van de fokmerriën onder het zadel een heel aardige collectie, evenals trouwens ook de le premie-merriën alle een goede indruk maakten en ook diverse tweede werd op de zesde plaats gezet de bruine ster- merrie Mill Lawn Minty en op de elfde plaats Mudeford Stella, beide van A. Gravin van Limburg Stirum. Haar stoeterij had hier dus veel succes En dan nog te bedenken dat de reserve-kampioenmerrie der Shet land pony's uit Dordrecht. Rose- lientje van de Hogenhof, hier niet ter keuring was. ledereen heeft zo z'n ei gen genoegens. Ze geven het leven kleur en bieden ontspanning. Zoals Arse nal: een grote sigaret in formaat, smaak en aroma. Successen voor Gravin Van Limburg Stirum De diverse pony's werden in ver schillende verrichtingen getoond en voorgereden: springen. dressuur, cross country, bestgaande r ij pony, aangespannen, enz., terwijl de fok- dieren der diverse stamboeken als fokdieren en als representantes van het ras door deskundige jury's wer den beoordeeld. Alle verrichtingen behoren tot de sportafdeling. doel de fokkerij is be langrijk voor het stamboekwezen. En in deze fokkerij hebben enkele dieren uit Leiden's omgeving een heel goed figuur gemaakt, speciaal van het New-Forest pony stamboek. Zo werd IA van de zes eerste-prijs merrie-veulens de vos Offern Selene, v David Gray 'import), fokk.-eig. jonk. E van Limburg Stirum te Noordwijk-Binnen. terwijl 2A van de zes tweede-prijs veulens werd de bruine Offern Kalliope. v. David Gray. f.e. A. Gravin van Limburg Stirum te Noordwijk. De laatste is uit een lmDort moeder: de moeder van Selene is in Neder land gefokt. De entermerriën telden zes eerste waarvan 1B werd de bruine Mude- De bekende Alphense wiel renner Ben Odijk is gisteravond omstreeks zeven uur tijdens een Zoekt U een GOED ANKER HORLOGE voor f30.- tot f40 - of het allerbeste van f200.- en f 400—, Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 207 heeft het. Eterna - Certina - Prisma Junghans -Ewe - Anker. •URGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Marei. Michel, z. v. W. G. Bousle en J. .Janssen, Leonardus Gerardus Jacobus, z. v. J. J. F. Hoogervorst en M. L. DoeswiJk. Louise Anna Maria, d. v. L. L. Hoogeveen en C. M. J. Drlessen. Al- bert. z. v. J. Geskus en R. van Soeren. Lars Carel, z. v. B. J. v. d. Zijl en G J. Appelman. Irma, d. v. G. v. d. Linden vechtpartij in hotel Rijnlust aan de Steekterweg te Alphen aan den Rijn door vier woonwagen bewoners op zeer ernstige wijze mishandeld. Met een beschadigd en W. M. Orth. Gertjan. z. v. J. v. d H. J. A. Slingerland. Elvera I Fraricisca. d. v. P. W. Jansen en M. M. Kooi) en Mens. Robert, z. v. H. J. v. Geme- ren en E. J. v. d. Wal. Beatrix Carolina d. v. J. P. v. d. Pompe en H. H. C. Koek. Dirk. z. v. D. Houtzagers en C. J. KooUman. Llj6la Cornells, z. v. L. C. de Vries en J. G. v. Egmond. Marcus Theodorus Maria. z. v G. C. Dlepen- daal en M. J v. d. Hoorn. Johanna Maria Scholastlca. d. v. J D. Straat man en M. v. Loosbroek. Angela, d. v. J. Neuteboom en C. C. Hogenes. Ilse Diane, d. v. P. P. Jansen en S. A. v. Kermpen. Marianne Aplonla Sophia, d. v. H. Teske en A. w. Kijk in de Vegte. GETROUWD J. M. Hlns en J. M. C. van Tol. P. Lens en L. de Vries. OVERLEDEN D. Rietveld, 65 J.. man. J. Ruiten beek. 60 1. echtgen. v. G. Nagtegaal. A. Dlezeraad. 64 J.. man. P. v. Hattum, 7 jaar. dochter. J. C. Zlerikzee. 87 1 wed. v. L. Brouwer. M. C. Levarht, 62 Jaar. echtgen. v. A. Kennis. E. Stet, 43 Jaar, echtgen. v, H. Kortekaas. In de ouderdom van 64 jaar is te Katwijk aan Zee overleden de heer C'. den Duik Azn, directeur van de Re derij en Haringhandel v/h. A. den Duik NV. De heer Den Duik heeft tijdens zijn leven een belangrijke plaats inge nomen in de Katwijkse rederij wereld. Na het overlijden van zijn broer, de heer Jac. den Duik. vormde hij met de heer W. de Jong de directie van deze rederij en haringhandel. Ook was hij bestuurslid van de Katwijkse visserijschool en van de NV. Koelhuis Katwijk. In beide func ties heeft hij de visserij gemeenschap I waardevolle diensten bewezen. De begrafenis zal woensdagmiddag I half drie geschieden op de begraaf- j plaats „Duinrust" te Katwijk aan Zee. AB WASSENAAR (SASSENHEIM) WINT TOUR VN De toer der Verenigde Naties is za terdag geëindigd op het Raadhuis plein in Heeze. Winnaar werd Ab Wassenaar uit Sassenheim. Van het bordes van het raadhuis heette burgemeester M. H. Cox alle deelnemers welkom en sprak er zün vreugde over uit dat voor deze toer. die reeds zevenmaal Heeze als etap peplaats had, thans Heeze als finish was gekozen. De heer W. van Keme- nade, voorzitter van de VW, bood de leider van deze toer, „Ome Joop" Legerstee, bloemen aan en alle deel nemers een foto van het kasteel van Heeze met persoonlijk opschrift. De winnaar werd door hem in een door de VW aangeboden gele trui gesto ken. Winnaar van het ploegenklas- sement werd de ploeg van Amers- foorts Dierenpark. De dag werd besloten met een ge zellige avond, waar o.a. een kleuren kuitbeen, hoofdwonden en in wendige kneuzingen werd hij in het Academisch Ziekenhuis te Leiden opgenomen. Ook de echtgenote van de hotel houder. die de vechtenden wilde scheiden, liep verwondingen 'onder andere een gekneusde schouder» op en verder werden enige bezoekers door van het terras in het café ge gooide stoelen en tafels gewond. Zij werden allen door dokter Cornet be handeld. De vechtpartij ontstond toen de vier woonwagenbewoners onenigheid met de hotelhouder kregen over de afrekening. Zij vonden deze te hoog. Ben Odjjk maakte toen de opmerking dat zü geen ruzie moesten maken over een pilsje. Dit namen de woonwagenbewoners niet. Zü sloegen de wielrenner met een forse rechtse directe tegen de grond. De eigenaar van „Rijnlust" slaagde erin de vechtenden zün zaak uit te werken, waarna op het terras de vechtpartü werd voortgezet. Ben Odük werd getrapt en geslagen. Door een van die trappen werd zijn kuit been ernstig beschadigd. Ook het meubilair moest het ontgelden. De Alphense politie heeft twee van de vier verdachten kunnen aanhou den; de twee anderen wisten te ont vluchten. maar ook hen Is men op het spoor. Prof. J. C. Bruijn overleden De afgelopen nacht is op 75-jarige leeftijd te Harderwijk overleden prof. dr. Johan Cornells Bruijn. oud bij zonder hoogleraar in de wysbegeertc in de geest van Hegel aan de Ryks- universiteit le Leiden en oud-rector van het Vossius Gymnasium te Am sterdam. De begrafenis zal geschie den donderdagmiddag 1 uur op de Algemene Begraafplaats te Harder wijk. Prof. Bruün studeerde na zün gymnasiale opleiding van 1903—1916 I klassieke letteren aan de Amster damse Gemeente Universiteit, waar-; aan hü in 1923 promoveerde. Van 1913—1916 was hü leraar aan het Gymnasium te Zwolle en van 1916 1926 aan een Haags lyceum. Hü was van 1926—1953 rector van het Vos sius Gymnasium te Amsterdam. In 1948 werd hü tot büzonder hoogle raar benoemd aan de Leidse univer siteit. Prof. Bruün. die in Amsterdam woonde, doch sedert enkele jaren in Harderwük verbleef, is president- I curator geweest van de Toneelschool in Amsterdam en curator van het Amsterdams Avondlyceum. De over ledene was officier in de Orde van I Oranje Nassau. Werken van Victor Lindford in De Ruif Victor Lindford is een in Span keren bij Dieren, waar zijn schoonvader predikant is, wo nende 23-jarige Engelsman, wiens tekeningen (pen en pen seel) en olieverven thans geëx poseerd worden in het jeugd- hotel ,.De Ruif" aan de Jan Vos- sensteeg Hij genoot zijn opleiding aan de ..Camberwell School of Arts" te Londen, waar hij na vierjarige studie met succes zijn einddiplo ma behaalde. Het opvallende bü Victor Lindford is. dat hü zich sterk aangetrokken vóelt tot sociale en menselüke pro blemen en daarvan In zün werk een weerspiegeling tracht te geven. Soms gelukt hem dit op knappe wüze, büv. in zün tekeningen, anderzijds kun nen wü ons niet aan de indruk ont trekken, dat zulks nog slechts tot een zwakke poging beperkt blüft. Hoe ook: in ieder geval is hier sprake van een jong kunstenaar, die op een vol- Zaterdag is een groep van 38 studenten per vliegtuig van IJ? Sïï. Schiphol naar Djakarta vertrok- vier etappes van deze toer, met com- mentaar van „Ome Joop". 1 ken voor een verblijf van zes we ken in Indonesië, waar zij de gast zullen zijn van Indonesische studentenorganisaties. De reis is een onderdeel van een uitwisse lingsprogramma. Binnenkort zal een groep Indonesische studen ten een bezoek aan ons land brengen. strekt eigen manier aan zün gedach ten uitdrukking weet te geven en een gegrepenheid openbaart, waaraan bo- wogenheid ten grondslag ligt. Hü be paalt zich tot het figuratieve genre en weet daarin tot expressieve en suggestieve resultaten te komen. Een desolate mannenfiguur, arbeiders in de natuur, de verdeeldheid der ker ken. een vrouw met kind zün enkele der onderwerpen, welke hü met een ondertoon van soms macabere me lancholie verbeeldt. Het is vooralsnog een onmogelükheid te voorspellen, waarheen de Victor Lindfords' weg zal voeren en of zün verbeeldings kracht groot genoeg zal zijn. om zich op den duur aan een zekere eenzü- digheid, die hem thans nog sterk kenmerkt te ontworstelen. Lindford opende met een kort woord zün eigen expositie en betoon de zich bijzonder erkentelijk voor de geboden gelegenheid in „De Ruif" zijn werk te mogen presenteren Expositie „Met trommen en trompetten" In aanwezigheid van verschei- dene militaire en burgerlijke autoriteiten is zaterdagmiddag te Delft de tentoonstelling „met trommen en trompetten" ge opend, die ter gelegenheid van de tiende Taptoe Delft tot en met 15 september in het Stedelijk Mu seum Het Prinsenhof" aldaar wordt gehouden. De opening ge schiedde door brigade generaal b.d. dr. C. L. Walther Boer. De genodigden werden verwei-1 komd door de directeur van het mu seum drs. D. H. G. Bolten. Brigade-generaal b.d. dr. Walther Boer hield hierop een korte ope ningstoespraak. Hü wees op de as pecten van deze tentoonstelling. De grootste componist van openluchl- muziek Mozart had beslist niet de bedoeling militaire muziek te schrü- ven. De uitvoering van zün compo sities geschiedde echter aanvanke- lük uitsluitend door militaire blaas- orkesten. Pas later gingen ook ama- j teurs deze muziek beoefenen en hierin vonden militair en burger el kaar, aldus spreker. Een ander as pect van deze tentoonstelling vormen de signaalinstrumenten, die geleid hebben tot de oprichting van trom petter- en jachthoornkorpsen. De heer Walther Boer vergeleek ten slotte de tentoonstelling met een historisch prentenboek, waarin het verleden naar de toekomst wü-st. Terwül de heren Schoon, Bos, en Bosveld muziek op oude blaasinstru menten ten gehore brachten, bezich tigden de genodigden de tentoonstel ling. Slechts een deelnemer aan prijsvraag Op een prüsvraag, uitgeschreven door de Kon. Ned. Akademie van Wetenschappen, afdeling Letter kunde, voor een verhandeling over het onderwerp „De compositie van de medaljons op de bodem van Griekse schalen, behorend tot de stül met rode figuren", is een ant woord binnengekomen, waarvoor de zilveren medaille werd toegekend. Na opening van het naambriefje bleek de schrüver te zün dr. E. F. van der Grinten te Nijmegen, aan wie de medaille in een zitting der afdeling Letterkunde zal worden uit gereikt. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Zuiltchem-Nleuwaal B. j J. Zaal te Nieuwe Tonge. Aangenomen naar Tilburg (vac. J A. Steenbakker Morllyon Loysen i (toez.) P B. W. Folvliet, voorheen' pre dikant Evang. Luth. Kerk Nieuw- Oulnea, wonende te Hilversum naar Oldebroek (2de pred. pl A. Noorde- graaf te Daarle naar Schoonrewoerd F. Smallng. kand. te Amersfoort. Bedankt voor Bleiswük (toez.) H. F Wolgen te Vollenhoven voor 't Harde J. van Slledregt te Baarn. GEREF. KERKEN Beroepen te Wapenveld ten te Wil- sum (O.) R. Pluim, kand. te Meppel I te Slnt-Anna Parochie J. W. de Roo te Selllngen te Kapelle-Blezellnge E. C. Kim te Reltsum (Fr.) Tussen stammen en staten Onder het motto „Tussen stammen 1 en staten" zal prof. dr. E. Jansen I Schoonhoven, rector aan de Ned. Zendingshogeschool te Oegstgeest. zondagavond om 6 40 uur voor het IKOR (Hilversum I» enkele medede lingen doen over zün verblüf van tien maanden temidden van Afri kaanse christenen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 4