een eigen ziekenhuis.. kind kreeg ...en het l l IJS-FANTASIE geen gewone dienstboden (W)ETE NS WAARD Sophia honderd jaar Verpleegsters waren Het Sophia Kinderzieken huis kreeg zijn naam na een bezoek van koningin So phia de echtgenote van Wil lem III in 1870. Zij was het ook, die in 1876 de eerste steen legde voor het gebouw aan de Westersingel, waarin het ziekenhuis een tijdlang was gevestigd. In 1890 kreeg men een huis in Loosduinen ten geschenke, dat als zee hospitium in gebruik werd 4 genomen tot het in de twee- 4 de wereldoorlog door de Duit- f sers werd opgeheven. In 1934 a werd de eveneens uit parti- f culler initiatief voortgekomen 4 zuigelingenkliniek by het 4 kinderziekenhuis gevoegd 4 Vier Jaar geleden is het mo- f 4 derne zusterhuis gebouwd, 4 a zodat de tuin nu aan drie 4 i kanten door gebouwen wordt 4 omsloten. 4 ders openslaat om zonder veel om slag of moeite met hare kleintjes aan het Kinder-Ziekenhuis hulp te vragen, maakt een groot aantal van die gelegenheid gebruik en het mogt ons in vele gevallen gelukken door eenvoudige regeling der voeding menig leven te redden". Thalers Financieel bleef het Sophia Kinderziekenhuis afhankelijk van giften. Zowel de niet overdadige bijdrage van de ge meente was welkom als ook de f50,„Van iemand slecht van gezicht", de 5 Pruissische Tha lers van eene Duitsche dame, de f 13.47 van de ontbonden Ver- eeniging tot verbetering der tractementen van Hulponder wijzers of de opbrengst van een „loterijtje". Tegenwoordig subsidieert de ge nten te het kinderziekenhuis niet iwer, zelfs niet nadat bekend was geworden dat aan ..Dtjkzigt" geen kinderafdeling zou worden verbon den. De heer L. van Stolk, voorzitter van het bestuur van ..Sophia" zegt: ..De gemeente zou zich beslist meer moeten interesseren voor de finan- oiën van ons ziekenhuis, dat toch in de kindergeneeskunde op zo'n hoog niveau staat. Subsidiëring zou vooral ten goede komen aan het re- search werk. Weliswaar zijn het bio chemisch laboratorium en de rönt- gen-afdeling up to date, maar we tenschappelijke onderzoekingen kosten handen vol geld. Modern Het gebouw zelf. dat in 1937 in gebruik werd genomen, voldoet nog uitstekend. Er is indertijd veel ge werkt met glazen tussenschotten zodat de kinderen elkaar kunnen zien en door dat vele glas doet het interieur nog wonderlijk modern aan. Het aantal bedden zal vermoe delijk niet veel toenemen: de kin dergeneeskunde wordt hoe langer hoe meer preventief. In mei 1959 is het nieuwe zuster huis in gebruik genomen, dat naar de voorzitter „Paviljoen L. van Stolk" is genoemd. Grote en kleine kamers voor leer lingen, verpleegsters en hoofdver pleegsters. Elk van de drie woonla gen heeft een eigen keukentje, dou ches en toiletten. De trots van de voorzitter is de zaal, waarin films en platen kunnen worden gedraaid, cur sussen worden gegeven en waar in de medici „Non semper cu- rantes" musiceren. Meer in het bijzonder geldt die trots de film- cattlne met complete draaitafel en apparatuur voor geluidsweer gave. ook stereo. Het omklapbare en uitschulfbare schrijftafeltje aan de leuning van de stoelen is een patent van de Leidse univer siteit, „dat ik nog net op tijd te pakken kon krijgen". Zaterdag 3 augustus 1963 Pagina Als U niet in de gelegenheid bent ijs te maken, is er altijd wel een melkinrichting of milkbar in de buurt, die U daaraan kan helpen. Maak er dan iets extra lekkers van door er al lerlei heerlijks aan toe te voegen. Wat denkt U bijvoorbeeld van: Vanille tjs met partjes peer en warme chocoladesaus. Vanille ijs met bessenoompote en geslagen eiwit. Vanille ijs met stukjes gember, grapefruit en slagroom. Vanille ijs met banaan, abrikoos enen slagroom. Met wat fantasie kan men zelf eindloos veel variaties bedenken. Kaasomelet 4 eieréh. peterselie, peper, zout, 4 lepels melk, 50 g geraspte kaas. Klop alles goed dooreen, maak in de koekepan een stukje boter heet en laat hierin de eiermassa lang zaam stollen. Als de bovenzijde niet vochtig meer is, kan de omelet wor den gekeerd en de andere zijde ook even goudbruin worden gebakken, of meteen worden dubbelgeslagen en met geraspte kaas bedekt, wor den opgediend. Ratatouille Een grote, fijngesnipperde ui in 80 g boter goudgeel fruiten, een kleine spitskool in reepjes geme den en H kg aardappelen in plakjes gesneden meesmoren. Een komkommer in blokjes snij den in een 'A kg tomaten in plakjes gesneden 5 minuten meekoken met een laurierblaadje. Voor het opdoen 200 g in dobbelsteentjes gesneden belegen kaas erdoor mengen. Advertentie I fl* I Plezierige vakantie-tipmaak 'n vla-flip! Doe II t/id-TllD l"Sie limonade (of jam) in 't glas, daarop liaan |l lacherig ca bovenop wat yoghurt - heerlijk! Toewijding Dr. De Monchy schrijft in 1864 over de verpleegsters in het kinderziekenhuis: „Zij moe ten de ziekenverpleging niet louter als bedrijf of als kost winning uitoefenen, maar de waarachtige liefde voor kinde ren moet haar geschikt maken met edele zelfopoffering en hei lige toewijding, de moeilijke taak die zij op zich genomen hebben, naar behoren te ver vullen". Nu nog staat ..Sophia" be kend om die toewijding, om de prettige sfeer en de goede ver standhouding tussen staf en verplegend personeel. Maar behalve dat ls er weinig meer dat herinnert aan het zieken huis van honderd jaar geleden. In 1964 en '65 werden respectieve lijk 47 en 37 kinderen opgenomen: in 1944 werd de 10.000ste patiënt ingeschreven en in 1961 de 50.000ste. dat zal dr. De Monchy niet hebben gedroomd. De gegoede patientjes werden in dertijd thuis verpleegd door moeder of 'n kindermeisje en het waren dus meestal de „ongelukkige kleinen on zer armen", die in de ziekenhuis- bedjes kwamen te liggen. Vroeger ging je ook niet zo gauw naar een ziekenhuis en als het dan toch moest, was het voor familie en om wonenden een geweldig evenement. f. 60.schoon Met de verpleging was het trou wens ook wel even anders dan te genwoordig. De directrice, zr. R. M. van den Berg. die samen met de ge neesheer-directeur dokter H. Ree rink de leiding van „Sophia" heeft, vertelt dat er honderd jaar geleden nog geen sprake was van een gere glementeerde verpleegstersopleiding Het ziekenhuis nam huishoudelijke hulpjes in dienst of meisjes die wel eens een zieke hadden verpleegd en die werden dan langzamerhand vertrouwd gemaakt met het verzor gen van de patientjes. Als ze dat. lang en goed genoeg hadden ge daan werden ze „verpleegster". Tot 1900 kwam het nog voor dat meis jes. die één jaar lang zo'n opleiding hadden gekregen, er op uit werden gestuurd om ergens zelfstandig een afdeling op te richten. Het salaris was er dan ook naar: de meisjes mochten blij zijn als ze met zestig gulden in het jaar naar huis gin gen. FENNY KOFFIJBERG. de kamer van een eerste verpleegster. Leerling- verpleegsters hebben vaak in hun kamers meubilair van het ziekenhuis, maar verpleegsters, die langer aan het ziekenhuis zijn verbonden, richten ze meestal fzoals hier) zelf in. de heer L. van Stolk laat een patientje haar eigen portret zien. De voorzitter is namelijk een enthousiast fotograaf en filmer. Met een van zijn medische films won hij o.a. een eerste prijs in Cannes. Een overzicht van de filmzaal met de stoeltjes waaraan de Leidse klaptafelvondst is bevestigd. ..Wanneer wij zien met welke zorg de zieke en ge brekkige kinderen der gegoe den door hunne ouders en be trekkingen worden omringd, dan geloven wij de ouders die de middelen daartoe bezitten te mogen toeroepen: helpt ons. om ook aan de arme kinderen als zij ziek en gebrekkig zijn. hulp en lafenis te verstrekken!" Dit is een gedeelte uit een jaarverslag over 1870 van het Sophia Kinderziekenhuis in Rotterdam. Nu, bijna honderd jaar later, lezen we in een jaar verslag bij een opsomming van giften uit het bedrijfsleven en van particulieren: .Rotterdam heeft zijn Kinderziekenhuis op de meest eervolle wijze ge steund". Dat is andere taal. Het kinderziekenhuis aan de Gor del weg (officieel heet het: Vereem- ging ..Sophia Kinderziekenhuis en Zuigelingenkliniek") viert in okto ber als oudste kinderziekenhuis in ons land het eeuwfeest. Het is nog steeds een particuliere instelling, evenals by de oprichting in 1863 Wat toen op een bovenhuis in de Hoogstraat begon als een „Inrig- ting" met een hoofdverpleegster, een huismeesteres-ziekenverpleeg ster, een leerling-verpleegster en twee dienstboden als voltallig per soneel, is nu uitgegroeid tot een ziekenhuis, dat tot ver over de grenzen bekendheid geniet, beschikt over een uitgebreide staf medici en als ideale bezetten 120 ver pleegsters. Bedenkingen Hoe moeizaam dat begin was blijkt wel uit het eerste jaarver slag. dat pas in 1865 werd uitge bracht. omdat „het Kinder-Zieken huis eerst in 1865 door de regering als regtspersoon erkend, mitsdien eerst in dat jaar definitief gecon stitueerd ls, zodat hetgeen voor dien tyd geschiedde alleen eene proef neming gold In hoeverre een Kin- der-Ziekenhuis hier ter stede mo gelijk of hever noodzakeiyk was." Er waren namelijk bedenkin gen gerezen tegen de oprichting van een kinderziekenhuis in Rotterdam. Waarom was er een ziekenhuis speciaal voor kinde ren nodig, die konden toch net zo goed worden verpleegd bij de volwassenen? Een aparte inrich ting voor kinderen zou de klein tjes maar van de ouders ver vreemden. En als er dan toch beslist een kinderziekenhuis moest komen, waarom moesten particulieren zich daarmee dan belasten en niet de gemeente? De eerste geneesheer-directeur, tevens een van de oprichters, dr. H. W de Monchy zei daarover in 1864: „In da eerste plaats is het doel onze inrigting praktisch en wel te trachten om zieke en gebrekkige kinderen te genezenkan dit niet in da huizen hunner ouders geschie den dan worden de patiëntjes door ons opgenomen uit gevoel van me delijden met hunnen toestand, die niet kan verbeteren, zoolang zij in het ouderlijke huis aan allerlei on gunstige invloeden zijn blootgesteld. Het is ons toch allen bekend hoe veel zorg zieke en gebrekkige kin deren vereischen, hoe zij met zorg moeten gereinigd, gevoed, voor kou de behoed worden en wij vragen hoe kan dat geschieden in de huizen onzer armen,.over het algemeen zoo slecht gehuisd, met zoo vele kinde ren belast en vaak door hunnen werkzaamheden genoodzaakt, de zorg voor hunne kleine en zieke kinderen aan broertjes of zusjes of aan de buren over te laten; zulke armen kunnen, ook met den bes ten wil aan hunne zieke kinderen niet die zorgen wijden, die hun toe stand vereischt, en mogen wij daaraan dan de arme patiëntjes op offeren? Buitendien de inrigting Ls voor niemand gesloten en vooral de ouders der patiënten is de toe gang tot hen zooveel mogelijk open gesteld; het is ons dan ook aange naam te kunnen melden dat zich de liefde der ouders voor hunne zie ke kinderen niet verloochent al zyn ze van hen gescheiden, daar ons nog slechts zeer enkele gevallen voorkwamen waarin zich de moe ders niet meer om hunne zieke kin deren bekommerden toen deze in ons gesticht waren opgenomen". Dienstboden Het sprookje van de vervreem ding tussen ouders en kinderen was daarmee wel goeddeels uit de we reld geholpen. Over de verpleging van kinderen by volwassenen zei dr De Möhchy: „Niet alleen dat de kleinen veel zien en hooren wat hun niet dienstig kan zyn, maar uit den aard der zaak staat hunne verple ging en oppassing in de gewroie hospitalen eenigzins op den achter grond. En de verpleging van eene ziek kind vereischt juist veel meer hulp dan die van volwassenen. De verpleegsters die met de zorg der kleinen belast zyn, moeten meer beschaafd en ontwikkeld zyn dan de gewone dienstboden in de hos pitalen." Dat vond dr. De Monchy ook een groot bezwaar van het alge mene ziekenhuis aan de Coolsin- gel. „Het grootste gedeelte van het jaar is het eivdl en het dienstpersoneel hoe goed overi gens afgerigt, bestaat uit dienst boden en niet uit verpleegsters." Aan de exploitatie door de ge meente kleefde ook de nodige bezwaren, immers: „De kinderen die van elders armlastig zyn, zullen in den regel door de ge meente, waar hun domicilie van onderstand' gevestigd is worden opgevorderd, of met andere woorden, zij zullen niet of half genezen uit het Ziekenhuis moe ten ontslagen worden." '..De tandjes Dr. De Monchy*heeft Indertyd de bedenkingen kenneiyk voldoende weerlegd, dat bewees „de krachtige ondersteuning die de oprigters on dervonden, toen zy zich tot eenige hunner stadgenoten wendden". De proefneming werd dan ook als vol- komen geslaagd beschouwd en wel dra moest worden omgezien naar een andere huisvesting met óe elf bedden, die by de opening op 12 augustus 1863 waren ingericht, wa ren onophoudeiyk bezet. Inmiddels was de polikliniek van het ziekenhuis aanzieniyk gegroeid, men kon er namelijk „kosteloos raad en geneesmiddelen verlangen". In het jaarverslag lezen we: „Verreweg het grootste getal der kinderen op de polikliniek behan deld, leed aan slepende ziekten van ffigmf en ingewanden, veelal ten ge volge van ongeschikte voeding. Het bleek ons dat slechts zelden voor die gevallen hulp by stad of diaconie gevraagd wordt, maar dat de moe ders zich troosten met de verzeke ring der buurvrouwen dat het „de tandjes" zyn en gerust gesteld door die verzekering worden de kinderen weder door weer en wind medege nomen, wanneer de bezigheden of negotie der moeder deze noodzaken zich op straat op te houden. Nu echter de gelegenheid voor de moe- Het zusterhuis vormt de derde ..muur" om de tuin. De entree van het vier jaar geleden geopende zusterhuis. Twee vleugels van het zie kenhuis. die de prachtig aan gelegde tuin omsluiten.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 6