GEMOEDELIJK SLOT VAN KAMERDEBAT Kennedy: Oost-West-top zou nu niet nuttig zijn Toestand Ward zeer kritiek gras Man IICCV" Verjaardag Prinses Irene geschoten voor ogen toeristen HUIDIGE TACTIEK IS DE BESTE Student Boerema terecht CAMERA'S DAKREPARATIE (§ticf Qfytttvs alles Vlieland Regeringsstandpunt vindt iveerklank WEERBERICHT Water oj) vuur China Geen menus i Route van Corso R ijnsburg-Leiden Wel gewond bij ramp in Skopje ZWART Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1963 No. 31023 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041 j Redactie: 81507 Honderden vakantiegangers en tal rijke buitenlandse toeristen zijn gistermiddag in Hohegeiss in het Harzgebergte getuige geweest van een ontvluchtingsdrama. Grenswachten van het Oostduitse volksleger schoten voor hun ogen een man neer, die naar het Westen wilde vluchten. Een vrouw, die zich in het gezelschap van de man be vond werd gearresteerd. De toeris ten die door het gebeurde in opwin ding waren geraakt, riepen voort durend „moordenaars, moorde naars" tegen de grenswachten. De man en de vrouw waren over een open weiland naar het dubbele hek gelopen, dat ongeveer tachtig me ter van de eigenlijke grens en nau welijks honderd meter van de bou levard van Hohegeiss verwijderd is. Toen de grenswachten het vuur op de vluchtenden openden, bleef de vrouw staan. De man echter pro beerde alsnog door het hek te krui pen hij werd getroffen en bleef le venloos liggen. Desondanks richt ten de soldaten van het volksleger nog drie schoten op de op de grond liggende vluchteling. Pas twee uur later verscheen er een ambulance bij de grens. De solda ten legden de kennelijk dode vluch teling op een brancard en droegen hem naar de ambulance. Een recente foto van H.K.H. PRINSES IRENE. die maandag 24 jaar hoopt te worden. (Foto Nationaal Fotopersbureau) (Van onze parlementaire redactie) De leider van de socialistische op positie in de Tweede Kamer, prof. dr. A. Vondeling heeft gisteren in zün eindconclusie over het programma van de nieuwe regering gezegd, dat in het stuk veel dingen staan, waarvan de PvdA met waardering heeft ken nisgenomen, maar dat de leidende gedachte ervan helaas niet is een be tere inkomensverdeling. In zijn tweede spreektermijn resu meerde prof. Vondeling nog eens, hoe volgens hem de gang van zaken met de kabinetsformatie is geweest. Het motief door dr. De Kort gehanteerd om de Partij van de Arbeid van deel name aan de regering uit te sluiten - veeleisendheid, waar het ging om fi nanciering van sociale wensen uit de algemene middelen noemde prof. Vondeling een „smoesje". Doorslag gevend had volgens hem moeten zijn het feit. dat de PvdA zich akkoord had verklaard met het basisprogram- van dr. De Kort en de VVD niet. Niettemin koos de formateur voor de VVD. Prof. Vondeling noemde het ook een belachelijke veronderstelling, dat dvertentla KANS OP ONWEER De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Veranderlijke bewolking met p.aat- selijk onweer. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen noord en oost. (Opgemaakt om 11.15 uur). STRANDVERWACHTING Kleine onweersstoring van 1008 millibar boven noord-west Fr an sr ijk komt langzaam naderbij. Aanvanke lijk nog zomers strandweer met een kleine onweerskans. Zwakke wind tussen oost en zuid, vrij warm. In de middag 24—26 graden, later iets koe ler. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Wanneer genoem de storing met plaatselijke onweers kansen mocht passeren kan het zon dag wat koeler zijn, maar het weer houdt nog een gunstig en overwe gend zomers karakter tijdens het weekeinde. 3 AUGUSTUS 1963 Zon op: 05.03: onder 20.28. Maan op: 19.29; onder 02.42. Hoogwater te Katwijk: 1.45 en 14.12; laagwater 9.48 en 22.12. Dit nummer bestaat lilt 12 pagina's met de VVD een beter landbouwbe leid zou zijn te voeren dan met de PvdA, temeer daar de VVD-spreker, mr. Geertsema, had betoogd, dat de VVD aan belastingverlaging (af zwakken van de progressie) een ho gere voorrang wil geven dan aan de oplossing van de landbouwmoeilyk- heden. Overigens, meende prof. Vondeling, heeft deze partij haar verkiezingspro gram geweld aangedaan door aan zienlijk in te binden inzake haar af wijzende standpunt over binding van kabinet aan de fracties. Bij interruptie liet premier Marij- nen weten, dat de regering er het beste aan doet, thans geen exacte be dragen voor verhoging van de ont wikkelingshulp te noemen: „Westaan aan de vooravond van ae begrotin gen. Als die in openbare behandeling komen, kan verder worden gesproken over de vaststelling van de verho ging" Eveneens bij interruptie zei minis ter Luns, dat het zijn bedoeling is één of meer staatssecretarissen aan te trekken, van wie er één zich dan met Europese Zaken zal kunnen bezig houden. Minister Luns plaatste zijn opmerking, toen de heer Vondeling zich had afgevraagd, of de minister van Buitenlandse Zaken en de pre mier elkaar nu gaan vervangen bij het leggen en onderhouden van in ternationale contacten. De sprekers van de KVP en de VVD, de heren De Kort en Geertse ma, goten meteen water op het vuur tje. dat prof. Vondeling had aange stoken. Dr. De Kort zei. dat hij tij dens zijn formatiepogingen de PvdA wel had moeten afstoten, omdat de heer Vondeling wilde, dat de be kostiging van dé A.O.W.-verhoging uit de algemene middelen vooraf word vastgelegd. ..Dat was voor mij niet acceptabel". Mr. Geertsema be toogde. dat de VVD met de voor lopige oplossing van het t.v.-vraag stuk akkoord kon gaan, omdat haar verkiezingsprogram daarover geen uitspraak doet. Er werd nog veel heen en weer ge praat over de kabinetsformatie, maar veel schoot men er aict mee op. Minister-president Marijnen kon rustig en met erkentelijkheid aan het einde constateren, dat het regerings standpunt in de Kamer weerklank vindt. Zo kreeg het debat over de rege ringsverklaring een gemoedelijk slot. Aan het eind van de vergadering deelde voorzitter Van Thiel mee, dat de Kamer pas weer op de derde dins dag in september bijeenkomt. De woensdag daarop wordt het bezoek verwacht van een grote groep Indo nesische studenten, die van de Ne derlandse parlementaire instellingen kennis willen nemen. Op 1 en 2 okt. zullen de algemene politieke beschou wingen over de begroting voor 1964 worden gehouden. (Van onze correspondent in Washington) President Kennedy heeft gisteren op een persconferentie gezegd niet te geloven dat een topconferentie tiissen Oost en West op dit ogenblik nuttig zou zijn. De Ver. Staten en de Sowjet-Unie hebben door middel van ervaren onderhandelaars overeenstemming over een kernstopakkoord en een alarmlijn tussen Washington en Mos kou bereikt, zo zei Kennedy. Hij vond dit de beste manier om te onderhandelen, zolang niet een scherpe crisis of een nieuwe factor in de internationale toestand het voor hem wenselijk deed worden de Russische premier te ontmoeten. President Kennedy heeft gisteren herhaald, dat hij Frankrijk erkent als kernmacht. Dit kan betekenen, dat Amerika op atoomgebied evenzeer met Frankrijk kan samenwerken als met Engeland. De grote moeilijkheid hierbij is volgens Kennedy, dat De Gaulle een afwijkende visie heeft op de NAVO en gekant is tegen integra tie. De vraag moet zijn: welke sa menwerking is in de NAVO mogelijk? Men staat hier nog voor een ge compliceerd politiek probleem. Amerika acht zo nauw mogelijke samenwerking op militair, econo misch en politiek verkieslijk. Sedert de conferentie van Nassau is Ameri ka bereid een nauwe coöperatie met Frankrijk te bespreken. Het Ameri kaanse aanbod werd destijds afge wezen. doch Kennedy wenst nog steeds een discussie en heeft dat Frankrijk te kennen gegeven. De Gaulle heeft tijdens zijn pers conferentie van maandag j.l. de ge lofte afgelegd geen agressie te zullen plegen, doch hij voelde kennelijk niet voor een niet-aanvalsverdrag tussen Oost en West. Kennedy wenst evenwel overleg ln NAVO-kring om tot zulk een verdrag te komen. De Amerikaanse regering ziet een dergelijk pact als de tweede stap die zou kunnen volgen op het kernstop-akkoord. Kennedy trachtte De Gaulle er lis tig bij te halen door deze opmerking: „Als elk NAVO-Iand een eigen nlet- aanvalsgelofte aflegt, is dat hetzelfde als een verklaring van de NAVO als geheel". De Amerikaanse president hecht aan een niet-aanvalsverdrag o.a. betekenis omdat men aldus wel licht de veiligheid van "West-Berlijn formeel kan garanderen. president ls overtuigd van de ratifi catie door de Senaat. H(j voegde er aan toe, dat Amerika doorgaat met proefexplosies onder de grond. „De Sowjet-Unie heeft het pro bleem van de anti-raket niet opgelost met een bom van honderd megaton", aldus Kennedy. Amerika gaat door aan zulk een afweerraket te werken, doch de kans dat de Sowjet-Unie of Amerika zulk een wapen effectief i weet te maken, is zeer gering". De onheilssignalen aan China's grenzen behoeven volgens de Ameri kaanse president nog niet te wijzen op een acuut conflict, doch Kennedy acht China een groot potentieel ge vaar voor de toekomst. Het land heeft een bevolking van 700 miljoen men sen die nog snel toeneemt. De stali nistische regering in Peking be schouwt oorlog als een probaat mid del tot het verkrijgen van de wereld hegemonie en zelfs al kan het nog tien jaar duren voor China een mo derne kernmacht is, dat neemt de be zorgdheid niet weg. China dreigt daarom volgens Kennedy een uiterst gevaarlijke situatie te scheppen, een gevaarlijker toestand dan de wereld- sedert de tweede wereldoorlog heeft gekend. Het was een teken des tijds, dat de Amerikaanse president met zulk een afkeer over China durfde te spreken. In het verleden zou hij dat hebben vermeden, omdat dan een reactie uit Moskou ten gunste van China niet zou zijn uitgebleven. Thans kan Kennedy eerder adhesie van het Kremlin verwachten. Wat Kennedy nog over het kern- stopverdrag te zeggen had. leverde geen nieuws op. Zijn woorden hadden klaarblijkelijk de bedoeling eventueel nog bestaande achterdocht weg te nemen en de spoken te verdrijven die sommigen nog menen te zien. De De Zweedse kroonprins, de 17-jarige Carl Gustav. is gister avond een uurtje op Schiphol ge weest. met een Caravelle van de Sabena was hij uit Stockholm gekomen. Hij was op doorreis naar Dublin om aan de westkust van Ierland zijn vakantie door te brengen bij Lord Mountbatten op Birma, de laatste onderkoning in India voor dit land in 1947 onafhankelijk werd. De Kroonprins zal drie weken in Ierland blijven. (Van onze correspondent in Londen) De dokters vechten nu reeds iweemaal vierentwintig uur wanhopig voor het leven van Stephen Ward, wiens toestand vanochtend uitermate kritiek was. Hij verkeert nog steeds in een diepe bewusteloosheid en wordt steeds zwakker. Boven dien heeft hij longontsteking. Om zijn ademhaling te vergemak kelijken is gistermiddag operatief ingegrepen. Er werd een buisje in zijn luchtpijp aangebracht. Hij ademt trouwens door middel van een machine, welke lucht in en uit zijn longen pompt. Er is nog steeds geen sprake van een natuurlijke ademhaling. De ziekenhuisautoriteiten weiger den te bevestigen of te ontkennen dat Wards hart gisteren tweemaal zoj hebben stilgestaan en kunstma tig weer op gang zou zijn gebracht. Beweerd wordt dat Ward 60 maal de normale hoeveelheid slaaptablet ten zou hebben ingenomen. Wards onafscheidelijke vriendin tijdens het proces, Julie Gulliver, heeft gisteravond gezegd, dat indien Ward sterft, zij er voor zal zorgen dat zijn dood niet tevergeefs is ge weest. Zy zal dan allerlei dingen onthullen en namen noemen van mensen, die tot nu toe buiten schot zijn gebleven. Beweerd wordt dat Christine flee ter zeer gedeprimeerd is door Wards toestand. Van gerechtelijke zijde is verno men dat het proces tegen Ward ze ker niet voor woensdag zal worden hervat. De rechter moet zich nog met Wards verdediger verstaan over het punt. of er verzachtende om standigheden voor de handelingen van de beklaagde hebben bestaan. Hij heeft gezegd dit niet te zullen doen voordat Ward in staat is weer persoonlijk voor de rechtbank te verschijnen. Rassenkwestie De overige vragen op de persconfe rentie betroffen de rassenkwestie. Kennedy erkende dat hij door een crisis aan populariteit kon inboeten doch hij achtte het zijn plicht op te komen voor de bescherming van de rechten van alle burgers. De presi dent zei dit niet met zoveel woorden, doch indien het Congres de neger rechten niet krachtig bevordert, moet men aan het eind van de zomer of in de herfst beducht zijn voor een ex plosiever situatie dan ooit tevoren. Advertentie KORTE METTEN met uw met grasscheerder „Spits" 'n sterke, 12 duim breed, héél goedkoop voor 43.75 Of met de 10-duims Bunse - uiterst lichte gang - 36.50 Rotoschaar, ideale graskant snijder - 28.10 Vraag demonstratie thuis van nieuwe modellen MOTORMAAIERS vanaf 202.50 weet Nteuwe Rijn S3 Tin 20884 (01710) Onder de titel „Internationale Bloemenparade" wordt zaterdag middag weer het bekende bloemencorso RijnsburgLeiden gehou den. De route is als volgt: RIJNSBURG 1.30 uur: Vertrek van terrein Veiling „Flora", Oegst- geesterweg. Brouwerstraat. Noordeinde, Petronella van Saksen- straat, Evertsenstraat, Trompstraat. De Ruyterstraat, Kanaalstraat, Katwijkerweg, Langevaart, Sandtlaan, Herenweg, Kerkstraat, Vliet N.Z., Koestraatbrug, Vliet Z.Z., Smidstraat, Oegstgeesterweg. Van Rijnsburg naar Oegstgeest via Rijnsburgerweg en Rijnzichtweg. OEGSTGEEST 2.30 uur: Rijnzichtweg, Rhijngeesterstraatweg, Endegeesterlaan, Geversstraat, en via Leidsestraatweg en Rijnsbur gerweg naar Leiden. LEIDEN 3.10 uur: Stationsplein, Stationsweg, Steenstraat, Blauwpoortsbrug, Haarlemmerstraat, Pelikaanstraat, Hooigracht, Hoogewoerd, Breestraat( ongeveer te 3.45 uur namiddag). Noord einde. Rembrandtstraat. PAUZE in de Doelenkazerne. De 20-jarige Auke Boerema uit Dordrecht, die in Leiden studeert is niet omgekomen bij de aardbevings ramp in Skopje. De ANWB-equipe, i die heeft geopereerd ten zuiden van de getroffen stad. heeft de student ongeveer tachtig kilometer ten zuid- oosten van Skopje, in de stad Stip aangetroffen. Uit de berichten, dat Auke Boerema vandaag per vliegtuig I naar Nederland zal worden gebracht, wordt opgemaakt, dat hij gewond is. Daags voor de aardbeving was Boe rema in het ziekenhuis van Skopje opgenomen. Hij had een gebroken arm. Hij zond familieleden bericht, dat hij donderdagavond laat het hos pitaal kon verlaten en met de trein naar Nederland zou komen. Hij droeg zijn arm in een gipsverband. Het blijkt thans, dat de student op de dag van de ramp, vrijdagmorgen, nog in het ziekenhuis was Hij ontsnapte aan de dood en is gevlucht. 5.15 uur: Noordeinde, Witte Singel, Zoeterwoudse Singel, Lam- menschansweg, Tomatenstraat, Zoeterwoudseweg. Vijf-Meilaan, Boshuizerkade, Ter Haarkade. Haagweg, Rijnzichtbrug, Morsweg. Morssingel, Stationsplein en via de Rijnsburgerweg naar Oegst geest: Leidsestraatweg, Geversstraat, Leidse Buurt. Rijnzichtweg, Rijnsburgerweg naar Rijnsburg. Door Rijns burg wordt daarna dezelfde route gevolgd als 's middags. De V.V.V.-Leiden verzoekt de inwoners van Leiden, Oegstgeest en Rijnsburg vriendelijk om langs de corso-route de vlag uit te steken. RIJNSBURG LEIDEN Ie zaterdag in augustus Vertrek 13.30 uur vanuit Rijnsburg. Bezichtiging der corso wagens de vrijdagavond en zaterdagmorgen tot 12uur v. m. voorafgaande aan het corso.in de hallen van de Veilings vereniging „Flora" te Rijnsburg. De technische hulpploeg van de ANWB die vorige week vrijdagavond naar Skopje ls vertrokken voor hulp verlening aan mogelijk ln het ramp gebied en omgeving verblijvende toe risten, keert zondag uit Belgrado naar Nederland terug. De ploeg die uit 2 auto's bestaat, is vandaag naar Belgrado vertrokken, waar men een dag zal verblijven. Zondagmorgen wordt de thuisreis aanvaard. FOTO-CINÉ OBER NIEUWE RIJN 18 bij de Koornbrug. LOODGIETERSBEDRIJF HOOIGRACHT 18 TEL. Z&ü1 Uit het Leidsch Dagblad van 3 Aug. 1863: Donderdag viel te Zeist een wiek van een stilstaande molen op een kinderwagen waarin 3 kinderen zaten2 kinderen werden gedood. Uit Philipsburg St.-Martin wordt gemeld dat den len Julij l.l. de gelijkstelling der slaven is afgekondigd; de dag werd met een koninklijk sa luut begroet. n f

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1