DE KORT ontkent, dat K.Y.P. de sfeer zou hebben bedorven Beschonken ex-bokser sloeg 2 agenten neer Vier Amerikanen een maand „in de ruimte" Steun voor jr ra kabinet 1* Jê& Negers in New York slaags met politie Schildwacht schiet militair in de lies Kamer welwillend jegens nieuwe regering C.H. en A.R. Stroef gesprek in Brussel over Kongolese schulden Op de vlucht na overplaatsing Rake klappen in Tilburg Minister waarschuwt deurwaarders Proef in Pennsylvania LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1963 'I,. (Van onze parlementaire redactie) De voorzitter van de K.V.P.- fractie, dr. W. L. P. M. de Kort, heeft gisteravond in de Tweede Kamer ontkend dat de K.V.P.- fractie door haar optreden de sfeer van vertrouwen heeft ver-1 broken. Hij noemde de kritiek, die prof. Vondeling van de P. v. d. A. in dit opzicht heeft ge- i uit, niet terecht. Nader ging hij er niet op in. Dr. De Kort begon zijn rede met te zeggen dat zijn fractie de nieuwe periode met vertrouwen tegemoet treedt. De geschilpunten zijn vooraf tijdens de kabinetsformatie opgelost. Dit is geen kabinet der tegen stellingen. Zeer uitvoerig sprak hij over de lange duur van de formatie. Hij weet die aan ons meer-partijenstelsel, dat hij ove rigens niet wilde inruilen voor een twee-partijenstelsel. Het eer ste wortelt in de Nederlandse volksaard en het tweede heeft ook zijn bezwaren. Dr. De Kort gaf toe, dut hy by z'n keus ten gunste van de VVD geen zeker heid had dat hy het met die partij eens zou worden. Maar, zo zei hy. hij had al wel de zekerheid dat hy het met de Partij van de Arbeid met eens zou worden. Gezien de socialistische eisen met betrekking tot de finan ciering-van de A.O.W. uit algemene middelen. „Ikzelf", zo vervolgde hy, „acht een bijdrage uit de algemene middelen slechts gewettigd als daar duidelijk aanwysbare redenen voor zyn. Uitvoerig sprak dr. De Kort ook over de verschillen tussen de bouw stenen van prof. Romme en het Ak koord van Wassenaar. Hy vond deze verschillen in het algemeen niet na delig. Op de kritiek van prof. Vonde ling, dat hy door aanvaarding van het akkoord zyn eigen tydens zyn formatiepoging ingenomen standpunt had afgezwakt, ging hy nauwelijks in. De kritiek op de aanvankelijke hou ding van de KVP-fractie ten aan zien van het akkoord wees hy van de hand. Hij vond het als het ware van zelfsprekend, dat in een fractie van vijftig denkende mensen bedenkingen w orden geuit. Uiteindelijk is de over grote meerderheid van de fractie met het akkoord meegegaan. Slechts drie leden, zes procent, onthielden zich. Dr. De Kort liet duidelijk merken, dat hy dit uitermate gering vindt, geringer dan de afwijkende minder heden. die men vaak in andere frac ties aantreft. Zyn uitvoerige zelf rechtvaardiging sloot dr. De Kort af met de mededeling, dat niet hy, maar een aangezochte kandidaat-minister (hij bedoelde dr. Veldkamp) aanlei ding was geweest van de formatie- moeilykheden van dr. De Quay. Wat de regeringsverklaring betreft, slechts over enkele onderdelen vroeg dr. De Kort opheldering. De leider van de CH-fractie, mr. Beernink heeft er geen twijfel aan laten bestaan, dat het nieuwe kabinet op steun van deze fractie kan reke nen. Trouwens, ook de plaatsvervangen de fractievoorzitter van de ARP, de heer Smallenbroek, liet zich in deze geest uit. Beiden maakten duidelijk, dat hun voorkeur voor de VVD boven de PvdA, als regeringspartner, niet het resultaat was van een principiële keuze tussen liberalisme en socialis me, maar uitsluitend voortsproot uit beleidsoverwegingen. Beiden ook vonden de regeringsverklaring een goed stuk werk. Hun opvattingen over de radio- en t.v.-problematiek liepen echter nogal uiteen. De heer Beernink wilde wachten, wat de t.v. betreft, op het rapport van de paci ficatiecommissie en tot die tyd op het tweede net Duitse en Belgische pro gramma's zien uitgezonden. (Van de CHU is bekend, dat zij geen principiële tegenstandster is van reclame in de televisie, noch van een ingrypende wyziging van de struc tuur van het huidige (radio- en t.v.- bestel). De heer Smallenbroek daar entegen verklaarde onomwonden, dat radio en tv niet op commerciële leest behoren te zyn geschoeid. De twee leiders van de protestantse regeringspartijen vonden elkaar weer by de woningbouw, waaraan het nieuwe kabinet, volgens hen terecht, de grootste voorrang gaat verlenen. Mr. Beernink herhaalde een al eerder gedane suggestie, om in een kleine gemeente eens bij wyze van proef het systeem van ryksgoedkeuringen te laten vervallen. Hij juichte het bouw programma van het kabinet toe, evenals het onderzoek dat de rege ring wil laten instellen naar de wo ningbehoefte. In verband met de in dustrialisatie wilde hij extra-woning- bouwcontingenten voor Groningen, Friesland en Drente. Ondanks de waardering had de heer Smallenbroek toch ook wel veel kritiek, vooral op het voornemen, zo mogelijk een structurele belastingver laging door te voeren. Er is al zoveel nodig, meende hij. Men moet geen verwachtingen wekken als men weet, dat het er niet van zal kunnen ko men. Afzwakking van de progressie is al mooi genoeg. Zelfs meende hy. dat uitbreiding van de ontwikkelingshulp ten koste moet kunnen gaan van een eventuele belastingverlaging. demonstranten hebben gisteren in New York een gevecht met de politie geleverd alvorens zij wer den verspreid. De negers, die protesteerden tegen discrimina tie in de bouwnijverheid, vorm den menselijke barrières bij een bouwwerk met de bedoeling de voortgang van de werkzaamhe den te verhinderen. De demonstratie, die onder leiding stond van enkele negerpredikanten, begon met gezang en gebed. Toen de negers probeerden om vrachtwagens te beletten het terrein op te ryden. werden zy gearresteerd. Toen een van de auto's van de politie wegreed, bleef een negermeisje, dat duidelyk pijn had. op straat liggen. Hierop brak het gevecht uit. Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft gisteren een rechtszaak aanhangig gemaakt bij het federale gerechtshof in Birmingham teneinde de onmiddellijke registratie van ruim tweeduizend negers in het kiesregis- ter te bewerkstelligen. Geëist wordt, dat aan de plaatse lijke autoriteiten zal worden bevolen om hun discriminatie tegen negers, die om stemrecht vragen te beëindi gen. Het is de 43ste maal, dat het mi nisterie. dat door Robert Kennedy wordt geleid, een dergelyk proces aanhangig maakt. Bij voorgaande processen was nog niet een zo groot aantal negers betrokken. De Amerikaanse filmacteurs Charl ton Heston, Marlon Brando, Tony C urtis. Mel Ferrer, Tony Fransiosa en Burt Lancaster, alsook de filmre gisseur Billy Wilder, hebben besloten nlngen waren, die nog doer de Bel gische koloniale administratie waren aangegaan. Volgens Kongolese be rekening bedraagt totaal de schuld dus slechts 35 miljard frank, waar van de Kongelezen bereid zijn er 20 miljard te erkennen. Buiten de financiële vraagstukken zal ook neg gesproken worden over de technische bijstand, welke België in de vorm van technici aan zijn vroegere kolonie verstrekt. België blijft bereid voort te gaan met de betaling van tweederde der salaris sen van deze technici, doch is van 28 augustus deel te nemen aan de oordeel, dat Kongo, behalve het res- massale optocht van negers naar terende part, ook nog een salarisver- (Van onze correspondent in Brusseli moet dan in de plaats komen van de 200 frank dagvergoeding, welke Voor de eerste maal sedert Kongo de Belgische technici thans ontvan- onafhankelijk werd. nu drie jaar ge- 8™ ™n de Kongelese regering. leden, hebben Belgen en Kongole- zen zich gisteren rond de conferen- tietafefel geschaard om te trach ten een oplossing te vinden voor de uiterst delicate financiële vraagstuk ken. Reeds voor de officiële opening van de conferentie was het duidelyk, dat het gesprek vry stroef zal verlo pen, daar in de standpunten der beide delegaties weinig plaats voor manoeuvreren Is gelaten. Het kern punt van het gesprek draait om de MARKTBERICHTEN I AALSMEER. 30 Juli. Bloemenveiling I Gerbera 35-41. Violieren 8-10, Chrysan ten gr. bl. 55-70, geplozen 18-22 pëf stuk. tros 160-195 per bos, Lelies 25-39 per kelk. Ornlthogalum 70-90. Fresia i 45-60. Gladiolen 70-90. Colvillel 80-100 1 per bos. Rozen: Roselandla 5-7. Parel van Aalsmeer 4-6. Oeh. Duisberg 7-10, I Pechtold 7-11. Towny Gold 5-7. Mad. Ofman 5-9, Baccarat 18-24, Montezuma 8-10, Florlade 7-9. New-Yorker 5-7. Ca rol 5-8, Pink Sensation 8-12, Super Star 16-20, Blrgltte 5-7, Garnette 5-8. Nympf 20-27, Valeta 8-12, Sweethart vraag wie van de beide landen de 4_ö per sluk lasten zal moeten dragen van de 46 miljard frank Kongolese staats schuld. België heeft zich steeds op het standpunt gesteld, dat de Kongole zen zelf de verantwoording op zich moeten nemen voor de 20 miljard frank binnenlandse schuld, alsmede voor de helft van de 11 frank, welke ln acht gewaarborgde leningen in het buitenland werden geplaatst. België zou dan in de vorm van deviezen de resterende 15 miljard frank eveneens m gewaarborgde le ningen in het buitenland, voor zyn rekening nemen. Van hun kant zijn de Kongolezen van oordeel, dat zy zich niets be hoeven aan te trekken van de post BOSKOOP. 31 Juli. Newyorker 220-200, Butterfly bu-45. gemengd 45- 40. Vlerlanden 200-110. Wnlte Butter? fly 300-240, Duisburg 90-48, Pechtold 100. Nympf 100-110, Aria 40-29, Flre King 110-60. Sweetheart 50-40, Els» Poulsen 55-40, Marlon 54-51, Carol 42- 39, Valeta 90-75. White Jewel 75-100. Anne Wheaterofft 140-90. Oranje Nympf 75-20, Gypsophylla 30-31. As- mTl'i'orH clepias 60-42. Hypericum 115-100. 11a- mnjara ,rlg 25_35 Lathyrus 2o-24. Goudbonte ligustrum 43-40. Sorbus met bes 18-15. Spirea 34-13, Gladiolen 64-61. Clematis Durandl 100-160. GOUDA. 1 aug. Kaasmarkt Aan voer 166 partijen. Eerste kwal. f 2.38- f2 44. tweede kwal f 2 28 tot f2 47 en extra kwaliteit f 2.45-f 2.60. alles per kg. Handel kalm. TER AAR. 31 Juli. Kassnybonen 40-68. stek 30-38. natuursnljbonen 50- van 11 miljard frank, omdat dit le- 67, witte pronkbonea 37-47. stampan sessenbonén 54-62, blauwschokkers 58-t tuinbonen 9-14, andijvie 25-26, zilverulen 19-34. kroten 6-15. uien 23. komkommers stek 10-11, was- spekbonen 60, 'capucyners 65. 7-8. postelein Washington als protest rassenonderscheid. het hoging van 1 financieren. 30 procent zal moeten Deze salarisverhoging verklaren, dat de Kamerfracties zich niet met de kabinetsformatie behoren te bemoeien. Hij vond dat de rege ringsverklaring te veel wordt be heerst door het streven naar wel vaart. De eer van God behoort te worden nagestreefd. Ik hoop dat deze bijbel se tendens bij de uitwerking van dit beleid tot openbaring zal komen", zei hij. Overeenkomstig het GPV-pro- gram verklaarde de heer Jongeling zich tegen Europese eenwording en de PBO. Hij vroeg kansen voor het kleine boerenbedrijf. Boer Koekoek Met spanning was uitgezien naar de eerste rede van de heer H. Koe koek van de Boerenpartij. Het werd een zeer beheerst betoog, waarby hy door zijn woordkeus en een enkele maal ook door het onjuist leggen van verbanden, de lachers op zyn hand kreeg. De tegenstelling, waar het in de politiek om gaat. is zo zei hy die tussen dwang en vrijheid. Hy verweet de politieke partijen, dat zy hun pro grams zo hebben opgesteld, dat zy er beide kanten mee uitkunnen. Als zij zo doorgaan zou het aantal kiezers, Ook de VVD zal het kabinet steu nen. zo liet omstreeks middernacht mr. W. J. Geertsema weten. Het was de eerste maal. dat de burgemeester van Wassenaar in het openbaar op trad als fractie-voorzitter. Hij kreeg veel interrupties te verwerken, maar reageerde hierop ad rem. Enige ongerustheid ontstond, toen mr. Geertsema ernstige bezwaren ging ontwikkelen tegen het resultaat van het overleg, dat ten huize van prof. Beel in Wassenaar is gepleegd. Formeel, zo zei hy. kunnen de frac ties niet worden geacht te zyn ge bonden aan de afspraken, die de fractievoorzitters toen hebben ge maakt. Voor vrees by het kabinet over ge brek aan steun van de zyde der VVD is echter geen aanleiding, vervolgde de heer Geertsema. want al is de fractie dan niet formeel aan het Ak koord van Wassenaar gebonden, een morele binding aanvaardt zy wel. Deze uiteenzetting, zei hy, was ook bedoeld om de kritiek van prof. Von deling te weerleggen. Mr. Beernink (CHU) had eveneens gezegd, geen formele, maar wel een morele binding aan het Akkoord van Wassenaar te willen aanvaarden. Hy wenste echter niet zoals ln dit ak koord was verlangd de verant woordelijkheid voor het standpunt van al zyn fractiegenoten te aan vaarden. Maar, vervolgde hij, de CH- leden staan bekend als regeringsge trouw. Over het regeringsprogram zei mr. Geertsema, dat hij de geest ervan volledig onderschryft. Minister Bogaers krijgt de volle steun by het uitvoeren van zyn wo ningbouwplannen. Begrypelyk toonde hij enige terug houdendheid over de regeling van het televisievraagstuk. Dat deze tijdelijke of de voorlopige oplossing, die is aan gegeven, de meest gelukkige is, was voor hem nog een vraag. In ieder ge val vertrouwt de VVD erop. dat het inderdaad een voorlopige oplossing is. Over de bezetting van het ministe rie van Defensie zei mr. Geertsema nog, dat mr. Toxopeus van het begin af heeft gemeend, dat een KVP-er dit departement zou moeten beheren. Toen dr. De Quay echter bleef zoeken naar een liberaal, heeft hy zich be reid verklaard enkele geestverwanten als kandidaten voor Defensie te noe men, aldus de nieuwe fractievoorzit ter. C.P.N, en P.S.P. De communistische afgevaardigde De Groot deed een beroep op de link se oppositiepartijen om een gezamen lijk standpunt in te nemen als in het parlement wordt beraadslaagd over maatregelen, die voor de werkers van belang zyn. De formatiepogingen van dr. De Kort noemde hij een uithol ling van de parlementaire democra tie. Hij vroeg de regering of en zo ja, wanneer zij het in Moskou gesloten kernstopverdrag denkt te onderteke nen en hoe zy staat tegenover een niet-aanvalsverdrag tussen de NAVO en het Warschaupact. Evenals de heer De Groot brak de PSP-er Lankhorst een lans voor ver betering van de betrekkingen met In donesië. De heer De Groot meende, dat Nederland zyn eisen, o.m. betref fende schadeloosstellingen in ver band met de nationalisaties, moet matigen. De heer Lankhorst wilde weten, welke sector het gelag moet betalen, als het programma van 90.000 wo ningen niet kan worden verwezen lijkt. Naar zyn mening zou dat zeker niet de woningwetbouwsector mogen zijn. Ook vroeg hy, in welke mate de defensiekosten zullen stygen en wel ke prioriteit de defensieplannen heb ben. S.G.P. en G.P.V. Ir. Van Dis van de Staatkundig- Gereformeerde Partij stelde zich principieel tegenover de regering, omdat een niet-christeiyke party als de VVD bU de samenwerking wordt betrokken en voorts omdat het woord „christeiyk" in de regeringsverkla ring naar zyn mening onjuist wordt gebruikt. Hy toonde niet het minste vertrou wen, dat dit kabinet de zedenonder- myning in onze samenleving zal te gengaan. „De regeringsverklaring zwygt er tenminste over". Er moet geregeerd worden", vervolgde hy, „Naar het onfeilbaar richtsnoer van Gods Woord". Hy ontwikkelde ernstige be zwaren tegen de PBO en de Euro pese aenwording, drong aan op in grypende belastingverlaging en be perking van de overheidsuitgaven. De heer Jongeling van het Gere formeerd Politiek Verbond, die niet zonder pathos zyn maidenspeech I de aanschryving van minister Schol- hield, verraste zyn gehoor door te ten. Minister-president, mr. V. G. M. Marijnen. tijdens het uitspre ken van de regeringsverklaring. V.l.n.r. de ministers LunsWit- teveen en Biesheuvel. dat zich van deze partyen afwendt toenemen. In zyn uitvoerig betoog oefende de heer Koekoek natuurlijk kritiek uit op de PBO. Wy zullen in onze radio-zendtyd niet nalaten een anti-PBO-stemming te stimuleren. Ons voornaamste bezwaar is. dat de PBO de economische groei belem mert. Op veel punten toonde het standpunt van de heer Koekoek over eenstemming met dat van de VVD. „Wy willen", zo besloot hy graag steun geven aan alle voorstellen, die de ontplooiing van de mens in vry- heid en verantwoordelykheid beoogt. Wy zyn tegen voorstellen, die de mens in een van de staat afhankelij ke positie brengen. Het Kamerdebat is gisteren met grote belangstelling gevolgd, niet al leen door het publiek, maar ook door een groot aantal echtgenoten van ministers. Ook ex-minister prof. Zijl stra vertoonde zich in de loges. Vanmiddag zou de regering ant woorden. Een 26-jarige Tilburg se heftruck chauffeur blykt de man te zyn, die zaterdagavond twee Tilburg se poli tieagenten tegen de grond geslagen heeft, toen dezen hulp verleenden aan het slachtoffer van een ver keersongeval. De chauffeur werd in een logement in Tilburg gearres teerd en ingesloten. Hy heeft een volledige bekentenis afgelegd en zou vandaag voor de officier van Justi tie in Breda worden voorgelegd. De chauffeur, die. naar hy zelf verklaarde, dertig tot veertig glazen bier had gedronken, passeerde per taxi in gezelschap van een militair de plaats van het ongeval. Om zyn nieuwsgierigheid te bevredigen, stapte hy uit. Met de rest van het publiek belemmerde hy daar de goe de gang van zaken. De agent, die ruim baan maakte voor de bran cardiers van de G.G.D kreeg een enorme tik op de kaak, waardoor hy bewusteloos neerviel. De hoofd agent, die kwam toegesneld, werd het tweede slachtoffer van de bruut, (Van onze Hilversumse correspond.) Een dienstplichtige militair is van morgen in ernstige toestand in het Majella-ziekenhuis in Bussum op genomen. De militair was omstreeks 7 uur vanmorgen in zyn lies ge - raakt door een kogel uit het geweer van een schildwacht van de Kolo nel Palm-kazerne in Bussum. Iiy poogde, vermoedelijk geheel over stuur door een overplaatsing, te vluchten. Lucky Gordon eist schadevergoeding van Christine De raadslieden van de 31-Jarige Jamaicaanse jazz-zanger Aloysius ..Luoky" Gordon hebben by het Hooggerechtshof in Londen een eis hy zich aan. wandelde naar de uit- kot ••schadevergoeding tegen mejuf- gang en deed alsof hij een brief fi'ouw Keeler ingediend. Zy zou de wilde posten. Plotseling rende de IJazz-zanger ten onrechte van aan- knaap weg, roepend dat hy niet i'anding hebben beschuldigd, waarna naar Ermelo wilde. De schild- tot drie jaar gevangenisstraf werd wacht sommeerde de militair te yeroorceeld. HM die zich daarna yiings met de taxi uit de voeten maakte. De klappen kwamen zo hard aan. dat beide politiemannen net een hersenschud ding te bed liggen. De dader, die trots vertelde zes Jaar bokser te zyn geweest. Is er ook niet heelhuids afgekomen, zyn beide linkse directen op de kaken van de agenten kwamen hem op een gebroken pink en ringvinger te staan. De militair, die in zyn gezel schap was en verzuimde in te gry- pen zal zich voor zyn passieve hou ding hebben te verantwoorden Voor de uitgeloofde beloning van honderd gulden voor tips, die tot de arrestatie van de dader zouden lei den. komen twee personen ln aan merking. peen 10-13. nieuwe aardappelen 9-12, kriel 3. rabarber 5-6, alles per kg. to maten AX 220-260, BX 230-260, CX 170-220. CC* 150-160 alles per bakje van 6 kg, sla 7-15, bloemkool A 20-30, B 13-19, C 10, kussa's 1-3 alles per st. bospeen 10. bosuien 5-14, boskroten 5. selderij 7 alles per bosje, zwarte bes sen 32-92 per kg. Bloemen: Anjers 29 per bosje. Export Velling Komkom mers AA 16-18, A 13. B 10. C 10 per stuk. Komkommers krom 12 per kg. Tomaten A 340-350, B 320-380. C 260 CC 180, alles per bakje van 6 kg. RIJNSBURG. 31 Juli Bloemenvei ling Flora. Charme roze 430-490, Charm blauw 300-340. Colvillel 450- 600, Amanda 600-660, Gladiolen. Flre King 1400, Nourla 990-1000 Happy End 960-1060 Sneeuw Prinses 640-650, Life Flame 970-1000, Strauss 840. Hoch- sommer 1300, Zinnia 140-200, Auratum kelk 1700-1900 Agapantus 1700-3100, Alstroemerla 800-900 Diverse Dahlia's 300-700, Diverse Anjers 400-1100, alles per 100 Segetum 10-15 Phlox 30-39, Leeuwenbekken 27 per bos. RIJNSBURG. 31 Juli. Groentevei ling. Bloemkool 1200-3300 per 100 st.. Waspeen 1350-2500, Uien 2300-2450, Kroten 800-1100. Tomaten 4600-5100, per 100 kg Bospeen 3600-4000. Radijs 1040, Bonekruld 530, Peterselie 580- 1060, Krulpeterselle 1150, Bosprel 700- 710, per 100 bos. ROELOFARENDSVEEN, 31 lull. Bloe menveiling. Ornlthogalum 20-50, Lla- trlx 18-41. Colvlllels 24-125, Dahlia's 20-50. Wlrrals supreme 10-42. Asters 25-33. Goudsbloemen 8-14, Gladiolen 55-85. Anemonen 8-10. Fresia's 18-25. alles per bos.. Lelies 18-20. Am. Anjers: Tangerine 6^-8'j, roze 2-8V&. rood 2- 8>A, wit 5-9. Arthur sim 4-6. G.J. sim 4-6, Pink dusty 4^-5, Fanfare 3-5, harvest moon 7-8'/^, rozen 2-18 Chry santhen geplozen 5-17, per stuk. ROELOFARENDSVEEN. 31 Juli Groenteveiling Aardbeien 89 per 2 ons doosje. Krop sla 350-2300 Tomaten 2500-6700. Andijvie 70'J, Bloemkool 1200 -2000, Bospeen 2300-2500, Tuinbonen 800-1000. Blauwschokkers 4900-6600. Aardappelen 700-1000. Kassnljbonen 800-6900, Kassnljbonen stek 3000-3300. Dubb. stambonen 5100-8300 alles per 100 kg. hoopt, dat Leiden zijn nieuwe standplaats zou zyn. Vanmorgen werd hij huilend op zyn brits aan getroffen. Nadat hy was gekalmeerd, kleedde De dienstplichtig militair F. Visser uit Oud-Beyerland had gisteren zyn basis-opleiding voltooid aan het i Depot Intendance en vernam 's avonds, dat hy vandaag zou wor den overgeplaatst naar een paraat onderdeel in Ermelo. De militair, die slecht van huis kon, had ge- j blijven staan. Hy weigerde echter. ter het door hem aangetekende hoger waarop de schildwacht een waar- beroep. schuwingsschol loste. Ook dit ne- zegsman van de verdedigers geerde de militair waarop de wacht. van mejnffrmiw Kceler verklaarde geheel volgens ziin instructies, op .woensdagavond dat de etó totachade- 6 - - I .krachtig zal worden be de benen van de vluchtende mili tair richtte. De kogel trof Visser in de lies. Hij werd in bewusteloze toestand naai het ziekenhuis vervoerd, waar ope ratief lngrypen noodzakeiyk bleek Zyn toestand was vanmiddag nog zeer ernstig. Het heeft vry lang geduurd, voordat de ouders van Vis- i vergoeding streden". ser konden worden ingelicht, zy waren met een gezelschap per tou ringcar een dagje uit Vermoed wordt, dat de militair geheel over stuur was geraakt door de over- plaatsting. welke voor hem een grote teleurstelling inhield. De minister van Justitie, mr. Y. Scholten, heeft in overeenstemming met de minister van Buitenlandse Zaken. mr. J. M. A. H. Luns. een brief gericht tot de deurwaarders in de kustammdissementen over de te verwachten komst van Indonesische handelsschepen naar Nederlandse havens. Deze brief luidt als volgt: „Het is te verwachten, dat Indonesische han delsschepen Nederlandse havens zul len aandoen De mogelijkheid bestaat, dat u ver zocht zal worden op die schepen of hun ladingen beslag te leggen wegens vorderingen op dT staat Indonesië. fln. *sn ruimtevaarders tudens Begin september zal ln de VS met proeven worden begonnen, die on der meer tot doel hebben de licha melijke en geestelijke reacties na te Voor zover a). de schepen eigen dom zijn van de staat Indonesië of door deze worden geëxploiteerd, b>. de ladingen eigendom zyn van de staat Indonesië, verzet het volken recht zich tegen het nemen van con servatoire en executoire maatregelen, één en ander tenzy de vordering be treft of de exploitatie van het schip of het vervoer van de lading. Mitsdien wordt u hierby aange zegd, dat u in de bedoelde gevallen het doen van exploiten waaronder begrepen het opmaken van proces verbaal dient te weigeren", aldus langdurige ruimtevluchten op grote optr die zich op lange ruimtevluchten i kunnen voordoen. Tot hun laken j zullen behoren een rendez-vous met andere ruimteschepen, het Innemen van voorraden, navigatie, besturing. afstand van de aarde, aldus wordt verbindingen, onderhoud, beveiliging i ons gemeld. Gedurende een maand zal een spe ciaal team van vier man geheel van de buitenwereld worden afgesloten, zy zullen ln een volledig uitgerust ruimtevaartstation verbiyven, dat is ingericht in een enorme tank van het ruimtetechnologisch centrum Ge neral Electric Company te Valley Forge in Penr sylvania. Terwyi vry nauwkeurig bepaalde „onderaardse"' situaties worden na gebootst. zullen de vier mannen, „ter- ranauten" genaamd, denkbeeldige missies moeten uitvoeren, waarby en reacties op alarm toestand en. Het bovenste deel van het station, dai 6.70 meter hoog en 3.80 breed ls zal dienen als vliegdek. terwyi het onderste gedeelte slaapplaatsen, was- en toilet^elegenheden. aLsmede re- maakten oisleren een daotocht creatie- en eet ruim ten bevat Het u over de Zuid-Hollandse wate De leerlingen van de Natio nale Zeilschool te Rijpwetering creatie- en eet ruim ten bevat Het eten zal bestaan uit droog-gevroren en gehvdreed voedsel. Het werksche ma voor ieder bemanningslid omvat vier uur op. drie af, vier op, drie af. vier op en zes af. per elke 24 uur. De temperatuur in het proefstation zal 24 graden Celcius en de luchtdruk anderhalve atmosfeer bedragen. ren. Men zeilde daarbij niet al tijd over ruim open water, ging het over de Ringvaart. Drecht en Leidse Vaart, waarbij natuurlijk meerdert bruggen voor het uit 16 boten bestaande gezelschap moesten worden geopend. Het was mede dank zij het fraaie weer en de stevige bries een heerlijke tocht, die de jongelui veel vreugde heeft bezorgd. Op de foto passeren de boten de Leidse Vaart in Langeraar. (Foto Leldsch Dagblad)

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 13