Vast (ministers)college voor de Europese zaken Nog vele doden in puinhopen van Skopje ROOFOVERVAL IN HARTJE DEN HAAG Aangepast vervolg op beleid-De Quay Minister-president Marijnen in beginselverklaring van kabinet: Politiek perspectief VERKORTING DIENSTTIJD lr WEERBERICHT Amerika wil hef de EEG betaald zetten Prins moet rust houden Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 31 JULI 1963 No. 31021 LEIDSCH DAGBLAD Directeur i E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur i J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f 0.65 per week Witte Singel i, leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041} Eedactie: 21507 Hedenmorgen heeft de nieuwe minister-president mr. Marij nen in de Tweede Kamer de aangekondigde regeringsverklaring over het toekomstige politieke beleid afgelegd. Na hetgeen tijdens de formatie pogingen gedurende de afgelopen maanden te dien aanzien reeds be kend was geworden, vielen sensatio nele verrassingen nauwelijks te ver wachten: het kabinet zal in hoofd zaak de koers van het kabinet-De Quay volgen en daarbij enige spe ciale aanpassingen nastreven. Een daarvan is de instelling van een vast college op ministerieel niveau ter behartiging van specifieke Europese aangelegenheden, terwijl ook verdere uitbreiding van de internationale samenwerking tot de doelstellingen van de nieuwe rege ring behoort, o.a. door intensievering van het werk in de Europese ge meenschappen, door uitbreiding van de samenwerking in Benelux-ver band ook op politiek gebied en door verbetering van de betrekkingen met Indonesië. Een verrassing en dan van aan gename aard mag ongetwij feld worden genoemd ds mede deling dat het binnenkort mogelijk zal zijn de militaire diensttijd met één of twee maanden te bekorten, terwijl voorts wordt overwogen of de grotere lichtingssterkte tengevolge van de na-oorlogse geboortegolf het mogelijk maakt in urgente gevallen uitbreiding te geven aan de facilitei ten voor dienstplichtigen (studie, kostwinnerschap, e.d.) Uit den aard der zaak ging de be langstelling voor deze rege ringsverklaring voornamelijk uit naar de sociale paragraaf. Immers het was grotendeels in deze sector dat de moeilijkheden ontstonden tus sen dr. Veldkamp en de bij het door dr. Beel ontworpen „Akkoord van Wassenaar" betrokken kandidaat ministers. Mr. Marijnen verklaarde dienaan gaande dat het sociaal-economische beleid gericht blijft op versterking van onze economische positie en op timale werkgelegenheid. Een even wichtig groeitempo en stabiel prijs- E-il zijn daarbij van prominent be- ng. BU de realisatie van bestaande wensen dient rekening te worden ge houden met de groei van de natio nale produktie hetgeen een beperking inhoudt. De regering streeft niet al leen naar een stopzetting van de 6teeas toenemende belastingdruk, doch naar een verdergaande vermin dering daarvan, in het bijzonder van de loon- en inkomstenbelasting. Bij het toekomstige beleid geniet de woningbouw de hoogste prioriteit, waarbij het streven erop is gericht om in 1970 een toestand van even wicht op de woningmarkt te bereiken. Huurverhogingen zullen in de ko mende regeringsperiode onvermijde lijk zijn, doch de huren dienen bin nen de grenzen van de koopkracht van het verdiende loon te blyven. Bijzondere aandacht zal voorts wor den gewijd aan de belangen van de agrarische beroepsbevolking, waar van de ontwikkeling in de laatste jaren bij die van andere bevolkings groepen is achtergebleven. Ten aanzien van het sociale beleid wordt tenslotte opgemerkt dat de optrekking van de AOW-uitkeringen tot een sociaal minimum op de prio riteitenlijst van het kabinet een hoge plaats inneemt. Voor een uitvoeriger samenvatting van de tekst verwijzen wij naar elders in dit nummer. De nieuwe minister-president, mr. V. G. M. Marijnen, heeft vanmorgen in de Tweede Kamer een uitvoerige regeringsverkla ring afgelegd. Hij verklaarde, dat dit kabinet geformeerd is op dezelfde beginselen als het kabinet-De Quay, namelijk op de „christelijke grondslag van onze beschaving, die van zoveel be tekenis is voor de ontwikkeling der menselijke persoonlijheid". Eerbiediging van de persoonlijkheid van de mens en van zijn maatschappelijke verantwoordelijkheid staat ook dit kabinet bij tussen beide roeringen binnen niet u 1al te lange t^d zal kunnen plaats zijn beleid voor ogen. Het zal streven naar verbreding en ver dieping van de mogelijkheden voor de enkeling tot het dragen van eigen verantwoordelijkheid en tot het tot ontplooiing brengen van zijn talenten. De regering verwacht dat de West- europese Unie van toenemend belang zal blijken te zijn voor een coördina tie van de politiek der zeven lid staten. De regering acht het van groot be lang. dat de landen van de Benelux welke als vierde handelsmogend- heid van de wereld reeds een rol van betekenis op economisch gebied is gaan spelen hun samenwerking ook op politiek gebied nauwer coör dineren. De regering hecht er grote waarde aan de onlangs herstelde betrekkin gen met Indonesië verder te ontwik kelen. Haar beleid te dien aanzien zal zijn gericht op blijvende en we zenlijke verbetering der verstandhou ding. De regering hoopt, dat een be spreking van hangende problemen Het kabinet wil zich richten naar de koers van het kabinet-De Quay. Wel heeft het tot verwezenlijking van zijn doelstellingen op verschillende onderdelen aanpassingen aange bracht. De regering is voornemens het be leid te oontinueren gericht op ver hoging van de sociale, culturele en materiële welstand van ons volk en dit op een wijze, die past by de per soonlijke en sociale bestemming van de mens naar christelijke opvattin gen. In deze tijd van ongekend snelle ontwikkeling der techniek en van stijgende welvaart vraagt de bevor dering van het geestelijk en cultu reel welzijn van het Nederlandse volk meer dan ooit de aandacht. De rege ring acht het daarom noodzakelijk bij haar beleid voort te bouwen op de hechte grondslag van hetgeen er in het verleden is tot stand gekomen. Zij houdt daarbij mede het oog gericht op een toekomst van steeds verder gaande internationale integratie. Daarin zal Nederland eerst ten volle zijn eigen bijdrage kunnen leveren, Indien voor de ontwikkeling van het geestelijke en culturele leven de na tionale samenwerking tot volle ont plooiing komt, aldus premier Marijnen over de beginselen van zijn kabinet. Internationaal Inzake het beleid, dat nieuwe rege ring zal voeren, verklaarde mr. Ma rijnen, dat dit met betrekking tot Su riname en de Nederlandse Antillen op dezelfde voet zal worden voortgezet. De regering vertrouwt op het voort duren van de constructieve sfeer, waarin tot dusverre met deze landen werd samengewerkt. De vice-minis terpresident blijft de koninkrijksaan gelegenheden behandelen. De regering heeft het voornemen Europese aangelegenheden te vor men. Het presidium berust bij de pre mier. Leden zijn de ministers van Buitenlandse Zaken, Financiën, Eco nomische Zaken, Landbouw en Vis serij, Sociale Zaken en Volksgezond heid alsmede van Verkeer en Water staat. Zaken betreffende bezitsvorming en p b.o. gaan over van Algemene naar Sociale Zaken, teneinde de zorg voor dit beleid een meer definitieve plaats te geven. Het beleid t.a.v. internationale be trekkingen zal worden voortgezet. Toenemende onderlinge afhankelijk heid vereist verdergaande internatio nale samenwerking op wereldwijde en regionale basis. Dit onderstreept de noodzaak van actieve deelneming aan Internationale samenwerking op ve lerlei terrein, o.a. door naar vermogen bijdragen tot de ontwikkeling van een internationale rechtsorde. De rege ring blijft grote waarde aan de V.N. hechten. De premier verklaarde verder, dat Nederland steeds op ruimhartige wijze evenredige bijdragen voor de ontwikkelingslanden zal blijven ge ven. In hechte coördinatie wordt voorzien. T.a.v. overdracht van ken nis en kapitaal alsook versterking van politiek-economische relaties tussen meer- en minder ontwikkelde landen zal de regering in alle inter nationale organisaties en ter voorbe reiding van de wereldhandelsconfe rentie 1964. een actief en constructief beleid voeren. De samenwerking in Atlantisch verband blijft een hoek steen politiek zowel als militair. Daarnaast blijft het streven gericht op internationale maatregelen van bewapeningsregulering en bewape ningsbeperking. Diensttijd In de regeringsverklaring zei mr. Marijnen dat Nederland zal blijven aandringen op handhaving van het open en democratisch karakter van de Europese gemeenschappen. Toe treding of associatie van andere lan den, met name het Ver. Koninkrijk, dient te worden verwezenlijkt. De hebben. Het defensiebeleid blijft gericht op het leveren van bijdragen aan het gezamenlijk verdedigingsapparaat van de NAVO en het voorzien in, onder nationale verantwoordelijkheid val lende verdedigingsbehoeften. Voorts zal derverlangd *n bescheiden bijdrage kunnen worden geleverd aan door de Verenigde Naties te vormen strijdkrachten. De regering zal blij ven streven naar versterking van de NAVO en naar nauwere internatio nale samenwerking, waarbij die met België de bijzondere aandacht zal hebban teneinde ook daardoor de Benelux-gedachte te versterken. Nu de proefneming met een nieuw aanvullingssysteem is geslaagd, zal dit systeem geleidelijk bij de Konink lijke Landmacht worden ingevoerd by die eenheden, waarbij dit mogelijk is. Dit zal tot gevolg hebben, dat voor de dienstplichtigen, ingedeeld by de parate eenheden, de werkelijke dienst tijd met een of twee maanden kan worden bekort. De regering zal doen bezien of de grotere lichtingssterkte tengevolge van de na-oorlogse geboortegolf uit breiding van dienstplichtfaciliteiten ten behoeve van urgente doeleinden mogelijk maakt. Het bestaande meerjarenplan voor de civiele verdediging zal tot verdere uitvoering worden gebracht. Slot pag. 2 uit haar midden, naast de Raad j EEG dient bij te dragen tot vermin voor Economische Aangelegenheden dering van beperkingen in het inter- r. j n:;i.n ..^fiAnnla Vin nHoleuerlrwir "Pip EEG (REA), de Raad voor de Burgerlijke Rijksdienst, de Raad voor Ruimte lijke Ordening en de Algemene Ver- dedigingsraad, een vast college voor nationale handelsverkeer. De EEG zal een belangrijke rol moeten ver vullen bij de wereldhandelsbesprekin gen in Genève. Na bange uren van onzekerheid hebben deze moeder en dochter elkaar in Skopje weer gevonden. De gouverneur van Brits Guyana. Sir Ralph Grey, heeft gisteren ver klaard. dat drastische maatregelen ge nomen dienen te worden om de econo mie van het land, dat onder een sta kingsperiode van elf weken heeft ge leden, te herstellen. Sir Ralph ver wachtte een aanzienlijk tekort op de begroting. De Inkomstenderving wordt voor dit Jaar geschat op ongeveer vljf- tlenmlljoen gulden. Hij zei, dat na overleg met het vakverbond, een nieu we wet zal worden voorgesteld, die verkiezingen mogelijk maakt, waarbij de arbeiders kunnen uitmaken welke vakbond hen zal vertegenwoordigen. In de drukke Haagse Wagenstraat is gisteravond omstreeks half zeven een roofoverval gepleegd. De magazijnchef van een stoffen handel aan de Spuistraat, die dage lijks de dagopbrengst van die zaak naar het bijkantoor van de Amster- damsche Bank aan de Wagenstraat brengt, stond daar met drie cassettes, die deze dagopbrengst bevatten. Een jongeman kwam naar hem toe en vroeg hem om een vuurtje. Voor de WOLKENVELDEN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk een regen-of onweersbui en in de vroege ochtend hier en daar mist. Dezelfde of iets lagere middagtempe- raturen. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen noord en oost. (Opgemaakt te 11.15 uur) STRANDVERWACHTING Morgen tijdelijk wat meer bewol king en een kleine kans op onweer. Overwegend goed strandweer met een zwakke tot matige noordoostelijke wind. In de middag 2123 graden, temperatuur zeewater 18 graden. Vooruitzichten: onweersstoring trekt langs onze oostgrens naar Frankrijk. Geleidelijk wat minder stabiel, maar nog wel zomers strandweer. 1 augustus 1963 Zon op: 05.00 uur; onder: 20.32 uur. Maan op: 17.38 uur; onder: 01.16 uur Hoogwater te Katwijk: «n 1231 uur, laagwater te 7.52 en 20.25 uur. Dit aammet bestaat alt 12 pagina's magazijnchef het geld In de kluis kon laten glijden, werd hem een van de drie cassettes ontrukt. De man ver dween in een zijstraat. Achtervolging, die ook door enige mensen uit het pu bliek werd ingezet, had geen succes. Iemand uit het publiek wist te ver tellen. dat de man met een auto met een bepaald nummer was weggereden, maar dit bleek niet te kloppen. Het is echter niet uitgesloten, dat hij met een auto verdwenen is. Het signalement van de overvaller is: 26 A 27 jaar, 1.70 meter lang. don ker type met zwart krullend haar, rood overhemd, beige pantalon, zil veren kettinkje om de hals met een vierkanten plaatje eraan. Ook de Riikspolitie werd gewaar schuwd en de uitvalswegen gecontro leerd. Hoeveel geld de verdwenen cassette bevatte, is zelfs bij benadering nog niet vast te stellen. Tot dusver zijn meer dan duizend doden uit de ruïnes van Skopje geborgen, zo heeft een Joegoslavische functionaris gisteren meegedeeld. Geschat wordt, dat nog bijna duizend slachtoffers onder het puin begraven liggen. De reddingsploegen hebben de hoop laten varen nog overlevenden in de puinhopen te kunnen aantreffen. Het voorlopige aantal gewonden bedraagt 2.170. Militairen zijn begonnen alle gebouwen die dreigen in te storten, op te blazen. Zij doen dit pas, nadat de reddingsploegen de ruines grondig hebben doorzocht. Werk voor ..harde" mannen De autoriteiten in Skopje hebben een beroep gedaan op allen die niet direct bij de hulpverlening zijn betrokken, om de stad te verlaten. Het is in Skopje werk voor „harde" mannen geworden. Een doordringende geur doet weten, dat zich in de ruïnes nog vele doden bevinden. Maskers en grote handschoenen bescher men de zwijgende werkers op de puinhopen. Vrees voor grondverschuiving Geologen hebben twee breukstructuren ontdekt in de bodem onder Skopje, die het gevolg zyn van de aardbeving. De breuken «Dn 200 meter lang en één tot tien centimeter breed. Gevreesd wordt voor het optreden van grond verschuivingen. Het seismologisch station in Skopje heeft gisternacht vijf trillingen gere gistreerd. waarvan er echter twee bij zonder zwak waren Inmiddels zyn de verbindingen met de rampstad gedeeltelijk hersteld. Ook het elektriciteitsnet in Skopje zelf is gerepareerd. Veel zal er van Skopje niet behouden blijven. Ongeveer 34.000 flatwoningen zijn verwoest. Ge schat wordt, dat slechts 30 tot 40 nieuwe gebouwen intact kunnen blij ven en dat alle anderen moeten wor- I den gesloopt. Aan het begin van een grote i actie ..Open het dorp" met de reisgisteren zijn twee win- Statendam naar Amerika ver- naressen en een winnaar van dc I trokken. De prijs welke zij ge- door Knickebocker uitgeschre-\ wonnen hebben, bestaat n.l. uit ven opstellenwedstrijd over del een reis naar de Verenigde Sta ten. Op de foto de drie gelukki gen. v.l.n.r. Arthur van Schaik uit Bergen. leme van der Poel uit Amsterdam en Marianne Boisse- vain uit Naarden. Amerika staat op het punt ver geldingsmaatregelen op handelsge bied tegen de EEG-landen te ne men omdat deze weigeren de heffing op Amerikaans gevogelte te verlagen, I zo is door de regeringsfunctionaris- sen in Washington meegedeeld. De Amerikaanse regering wacht nog op een gedetailleerd verslag van de EEG-ministerraad in Brussel De eerste Indruk over deze vergadering was „hoogst ontmoedigend" Ameri ka heeft waarschijnlijk geen andere keus. aldus deze functionarissen, dan het invoerrecht op goederen van de zes te verhoeen. Zij achten het heel goed mogelijk, dat voornamelijk de Invoerrechten op de goederen uit Frankrijk en West-Duitsland zullen worden verhoogd, aangezien verno men is dat deze landen zich het krach tigst verzetten tegen verlaging van de rechten op Amerikaans gevogelte. In de gisteren gehouden laatste zit ting van de ministerraad der Euro pese Economische Gemeenschap (EEG) voor het zomerreces is nml. geen besluit genomen over een ver laging van hét invoerrecht op Ame rikaans gevolgelte. Na een val Prins Bernhard is gisteren in Porto Ercole, waar het koninklijk gezin met vakantie verblijft, bij het opstappen op zyn motorboot gevallen, waarbij hij in niet ernstige mate zijn rug heeft bezeerd. Een onderzoek heeft geen verrassingen opgeleverd en aan de Prins is alleen veertien dagen rust voorgeschreven. Het voorge nomen bezoek aan de wereldjambo ree, die in augustus in Marathon wordt gehouden, zal evenwel niet kunnen doorgaan. Inmiddels staat wel vast, dat de Joegoslavische jeugd het grootste aandeel in de bouw van een nieuwe stad zal leveren. Tienduizenden jon geren uit het gehele land zullen van af 5 augustus in het gebied van Skop je werken. Enige ingenieurs uit Belgrado, die de twaalf belangrijkste fabrieken van Skopje hebben onderzocht, hebben gisteren gezegd dat zes fabrieken de produktie onmiddellijk kunnen her vatten en vijf anderen na twee of drie dagen. Ook een staalfabriek en een fabriek van kunstvezels die met Brit se hulp in Skopje wordt gebouwd, schijnen de aardbeving tamelijk goed te hebben doorstaan. Uit het Leidsch Dagblad van 31 Julij 1863: Als iets zeer buitenge- woons meldt men dat zekere V. D. te Dedemsvaart, die zeer goed kan hooren en niet stom is, nogtans in geen 15 jaar heeft gesproken en geen woord uit hem te krijgen is. I Te Eist is de vorige week i zulk een hevige hagelslag ge- i weest, dat vooral de tabak i' geheel vernield is en f 40.000 schade heeft veroorzaakt.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1