Portugal uit economische VN-commissie gestoten Alleen dr. v. d. Berghe blijft staatssecretaris éw Ghana klaagt aan in Veiligheidsraad Raketten verloren elangrijk nieuws VS-senatoren staan sceptisch tegenover kernstop-verdrag STRAALJAGER stort neer: benzinegebrek Premier kort en deskundig AFRIKAANS BLOK valt op twee fronten aan Huisvrouw springt door winkelruit Mr. Geertsema voorzitter van V.V.D.- fractie Vlieger ongedeerd Marijnen actief in buitenlands beleid FRIO DIEPVRIES WEERBERICHT Verf met voldoening 't'eutvs Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 25 JULI 1963 No. 81016 LEIDSCH DAGBLAD pirecteur: E. A. E. van Dishoeck goofdredaoteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f2.80 petf maand, f 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Portugal heeft het in de Verenigde Naties zwaar te verduren. Het land is gisteren uit de economische commissie voor Afrika gestoten, terwijl Ghana in de Veiligheidsraad bovendien heeft ge- eist Portugal als VN-lid te schrappen, tenzij dit land zijn politiek in Afrika verandert. Met zeven tegen nul stemmen bij elf onthoudingen nam de Economi sche en Sociale Raad van de VN de ontwerp-resolutie aan. waarin de uit stoting van Portugal uit de economi sche commissie voor Afrika wordt ge- De resolutie was door Ethiopië Senegal ingediend. De andere roorstemmers India, Jordanië, Tsje- tho-Slowakije. Rusland en Joego slavië. Het Portugese ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft inmiddels deze ang van zaken betiteld als „een wil keurige en onwettige maatregel", let herinnerde eraan, dat de Econo- nische en Sociale Raad in december |.l. een dergelijk voorstel had verwor den „omdat de meeste landen dit on- rettig achtten in het licht van het Jandvest der VN". Een voorstel om Zuid-Afrika ook Bit de commissie te stoten tot dit Een straaljagerafkomstig van j vliegbasis Eindhoven, heeft listeren twee met scherpe koppen leladen raketten verloren. Deze aketten zijn hoogstwaarschijnlijk lerecht gekomen in de buurtschap Valburg, ongeveer anderhalve ilometer ten oosten van het een- rum van de plaats Ederveen en wee kilometer ten zuiden van de ijksweg van Renswoude naar 'lankenwambuis, bij Ede, (Gel- erland), vermoedelijk in of bij et terrein van de landbouwer Vagenaar. Het publiek wordt gewaar- chuwd, deze raketten niet aan te aken, doch onmiddellijk de po- \tie te waarschuwen. Het aanra- en van deze raketten zou gevaar unnen opleveren. ADVERTENTIE VENLO -In de St. Janstraat te Venlo ontstond gistermiddag Srote consternatie, toen een winkelende huisvrouw onver wacht door een etalageruit sprong. De opgeruimde vrouw, die wonder boven wonder on gedeerd bleef, verklaarde later tot haar onbezonnen daad ge komen te zUn, doordat zij in de winkel de nieuwe California Ossestaartsoep en Kalfshouil- lonsoep had zien liggen. Haal óók direct een paar zakjes in huis (u hoeft niet door de ruit te springen) en proef zelf hoe lekker deze soepen zUn! land zijn apartheidspolitiek heeft af geschaft. werd bij staking van stem men verworpen. Gisteren kwam de Veiligheidsraad voor de tweede maal bijeen om een door 32 Afrikaanse landen ingediende klacht over gevechten tussen Afri kaanse nationalisten en Portugese troepen te onderzoeken. De Portugese minister van Buiten landse Zaken, Nogueira, verklaarde, dat er vastgesteld was dat de Portu gezen nimmer Senegalese dorpen hadden gebombardeerd en ontkende dat Portugal ooit geweigerd had om door de Verenigde Naties aangewezen personen tot zijn overzeese gebieds delen toe te laten. Hij nodigde vertegenwoordigers van Tunesië, Liberië, Sierra Leone en Madagascar de landen die Portu gal in staat van beschuldiging heb ben gesteld, o.m. terzake van volke renmoord uit de Portugese gebieds delen te bezoeken en zich uit. de eer ste hand van de toestand op de hoogte te stellen. Na hem nam de Ghanese afgevaar digde. Alex Quaison-Saekey, het woord. Deze stelde voor Portugal uit de volkerenorganisatie te stoten in dien het zijn Afrikaanse gebieden voor september niet onafhankelijk zou hebben gemaakt. Ook eiste hy dat een embargo zou worden inge steld op de levering van wapens en ander materieel aan Portugal, waar mee het zijn koloniale politiek ten uitvoer zou kunnen brengen. „Alle Afrikaanse staten doen een beroep op deze raad krachtig op te treden tegen Portugals politiek van onderdrukking", zei hij. „Dit is de enige manier om een open conflict tussen Portugal en de Afrikaanse staten te vermijden". Hij beschuldigde Portugal van het zenden van huurlingen om de natio nalistische opstandelingen in Portu gees Guinee te bestrijden. Hij citeer de president Kwame Nkroemah van Ghana, die gezegd had dat Portugal alleen in staat was in Afrika te vech ten dank zij militaire leveranties van de NAVO. „Het is voor ons Afrikanen moeilijk te begrijpen hoe een defensief ver bond als de NAVO Portugal wapens kan geven om de Afrikaanse volkeren die slechts vrijheid wensen, te be vechten", riep hij uit. Hij verklaarde voorts dat ieder in de Veiligheidsraad moet kiezen tus sen steun aan Portugal „hetgeen steun is aan onderdrukking en kolo nialisme" of steun aan Afrika „het geen steun aan het recht, de waar digheid en onafhankelijkheid voor de Portugese Afrikaanse gebieden bete kent". Afgevaardigden van de Philippij- nen en Brazilië, die daarna het woord voerden, steunden het Afrikaanse standpunt. Morgenmiddag komt de Veiligheidsraad weer bijeen. I (Van onze parelementaire redactie) Het liberale Tweede-Kamerlid, mr. W. J. Geertsema, burgemeester van Wassenaar, zal in de toekomst op treden als voorzitter van de Tweede- Kamerfractie van de V.V.D. Deze functie is nu vacant, nu mr. E. H. Toxopeus weer is herbenoemd tot minister van Binnenlandse Zaken. Mr. Geertsema is 44 jaar. Hij maakt sinds 1959 deel uit van de Tweede Kamer. In verband met de voorbereidingen voor het Kamerde bat van de volgende week, is hij van daag uit zijn Italiaans vakantiever blijf teruggekeerd. (Van onze correspondent In Washington) In de Amerikaanse hoofdstad heerst nog altijd een zekere twij fel of op zijn gunstigst een ge matigd optimisme ten aanzien van een kern stop-verdrag. De uit Moskou komende berichten in zake een herhaald gesprek over een niet-aanvalsverdag heeft hier een gevoel van onzekerheid gewekt. De zegslieden van het Witte Huis en het ministerie van Buitenlandse Zaken hullen zich in stilzwijgen. Zij willen eerst het eindrapport van Ave- rell Harriman afwachten na af loop van het kennelijk nog niet geëindigde gesprek. Het zou hier niemand verbazen, in dien de Russen het gesprek willen rekken om te proberen er voor hen meer uit te halen. Alles wijst er evenwel op, dat de Amerikaanse re gering rekent op ondertekening, waarvoor eventueel Dean Rusk naar Moskou komt. De kans op een ont moeting van de regeringsleiders wordt in Washington uiterst gering geacht. Daarvoor zou vérgaande overeen stemming op andere punten de voor waarden zijn. De Amerikaanse regering is bij monde van Dean Rusk inmiddels druk in de weer de invloedrijke senaatscommissies voor het ontwerp verdrag te winnen. Er zijn drie com missies bij betrokken: de commissie voor buitenlandse zaken, de commis sie voor de militaire paraatheid en de commissie inzake atoomenergie. In een sfeer van geheimzinnigheid heeft de minister van Buitenlandse Zaken met de commissies vergaderd en het ontwerp-verdrag voorgelegd. Klanken uit de commissies wijzen erop dat het verdrag in de Senaat een harde dobber zal hebben. Men acht een tweederde meerderheid wel waarschijnlijk, maar niet zeker. On dermeer zijn er bedenkingen tegen de j „ontsnappings clausule", inhoudende dat elk der drie partijen het akkoord kan opzeggen als kernproeven van een ander land de eigen veiligheid in gevaar zouden brengen. Daarby heeft men Rood-China en Frankrijk in ge dachten gehad. Verschillende senatoren zijn van zijn geraadpleeg of althans dat te weinig rekening is gehouden met hun bezwaren. Zo heeft de Democratische senator Henry Jackson de vraag ge steld, of stopzetting van de atoom- proeven in de atmosfeer de Verenig de Staten niet in een nadelige positie zou brengen omdat de kans bestaat dat Rusland nu op het gebied van de lange-afstandsprojectielen verder gevorderd zou zijn dan de Verenigde Staten wat betreft het aantal mega tons en de precisie. Over de hoeveelheid van de Ame rikaanse kernwapens behoeft men geen zorgen te hebben, maar wel heerst er onzekerheid over de kwali teit. Vooral bestaat de vrees, dat Rusland op het eerste plan staat voor wat betreft de „anti-raketraket". De Amerikaanse experts willen vooral vermijden, dat de Verenigde Staten met hun defensie achterop raken. Men gelooft hier ook lang niet al gemeen. dat een kernstop een ver spreiding van kernwapenen naar an dere landen zal voorkomen, met name Padvinders naar wereldkamp. Uit alle delen van ons land zijn gisteren padvinders naar de in Marathon (Griekenland) te houden Jamboree vertrokken. Het Nederlandse contingent bestaat uit 500 deelnemers. naar China. Tenzij de breuk tussen Rusland en China zo finaal is, dat Rusland weigert de benodigde grond stoffen en technische hulp te leveren. Ondanks alles schijnen de mede delingen van Dean Rusk aan de Se naatscommissies van dien aard. dat de meeste leden onder de indruk zijn gekomen en dat goedkeuring van het verdrag zeer wel mogelijk is. De be krachtiging ervan komt echter voor lopig niet aan de orde, want het debat zou door de tegenstanders van de wetgeving inzake de negerrechten worden misbruikt om de afhandeling daarvan in deze zittingsperiode on mogelijk te maken. Slot pag. 2 Kapitein-vlieger M. W. Hindrlks (33) uit Leeuwarden heeft gistermiddag boven Denemarken een hachelijk avontuur overleefd. Op een routi- nevlucht sloeg plotseling de motor van zijn Sabre-straaljager af. Kapitein Hindriks had slechts enke le ogenblikken om de situatie te overzien. Het was hem duidelijk, dat hij de vliegbasis Vaerlose niet meer veilig kon bereiken. Hem stond maar één mogelijkheid open: de schietstoel. De vlieger kwam behouden op de grond, terwijl zijn toestel te pletter sloeg op een boerenakker op enkele tientallen meters van de boerderij. De rond vliegende brokstukken raakten ge lukkig niemand. Kapitein Hindriks werd van Sagelse uit, waar hij en zijn jager waren neergekomen, per helikopter naar de vliegbasis Vaerlose nabij Ko penhagen overgevlogen. In een ziekenhuis constateerde de artsen later, dat hjj het benauwde avon tuur ongedeerd had doorstaan. Een Nederlandse commissie van on derzoek is naar Denemarken ge gaan om een onderzoek in te stel len naar de oorzaak van het on geval. De straaljager had gebrek aan brandstof, wat mogelijk te wijten is geweest aan een lekkage. (Van onze parlementaire redactie) De mogelijkheid bestaat, dat de nieuwe minister-president, mr. V. G. M. Marijnen, méér dan zijn voorgan- ger, prof. dr. J. E. de Quay, actief zal mening dat de stafchefs onvoldoende ?Ü,n bet™kke" ^et buitenlandse hplpiH ITIt 7PI mr Marnnpn cislpr- die hjj In zijn nieuwe functie hield. De persconferentie had plaats in Den Haag. In het kabinet-De Quay was het bijna altijd minister Luns, die op in ternationale topconferenties het Ne derlandse standpunt uit de doeken deed. Prof. De Qauy kwam er op bij eenkomsten met De Gaulle, Ade nauer en anderen nauwelijks aan te pas. Hij wist dit en dit is ook een van de belangrijkste redenen geweest, waarom hij een tweede ambtstermijn afwees en waarom hij na de af wijzing door de Kamerfracties van minister Zjjlstra mr. Marijnen als zijn opvolger verkoos. Deskundig en beknopt twee ei genschappen, die een goed politicus niet mag missen beantwoordde mr. Marijnen gisteren de vele vra- gen van de journalisten. Hij zei geen beleid. Dit zei mr. Marijnen gister- woord te veel. raakte niet in verle- middag op de eerste persconferentie, VRIJ ZONNIG De Bilt verwacht van heden- tot orgenavond afnemende bewolking et morgen overdag over het alge- een droog en zonnig weer. Zwakke ut matige noordwestelijke wind en hogere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). STRANDVERWACHTING Gebied met veel bewolking en wat gen trekt naar het oosten weg, ge- )lgd door brede opklaringen. Mor- 'n droog en vrij zonnig strandweer et zwakke tot matige zeewind. In middag 18 a 20 graden, tempera- iut zeewater 18 graden. Voorn itzich- B: hogedrukgebied bij zuidwest- Wand nadert met stabieler en lang- tam weer iets warmer strandweer. Zon op: 04.51, onder 20.41. Maan i: 1104, onder 23 23. Hoogwater in atwijk: 6.49 en 19.10, laagwater te 39 en 14.55. Qummex bestaat alt 12 paflna's In diverse ministeries werd gisteren de wacht gewisseld. Af scheid van de gaande man en welkom voor de komende I Behalve natuurlijk in het ministe- \naar-Franssen nam daar de rie van Maatschappelijk Werk. zaken over van mej. Klompé Daar ging een vrouw, daar komt (rechts), leen vrouw. Mevrouw Schouwe-1 genheid. wanneer hem een netelige vraag werd gesteld, en behield zijn indruk van openhartigheid, ook al was hij bij het beantwoorden van sommige vragen allerminst openhar tig. Hij moest zich natuurlijk wel be perken, omdat hij niet vooruit mocht lopen op de regeringsverklaring, die hij woensdagochtend in de Tweede Kamer hoopt af te leggen. De de- batten zullen woensdagmiddag en donderdag zijn. Uitzondering Mr. Marijnen zette uiteen, dat hij bij het departementale indeling op één uitzondering na heeft vastge houden aan de bestaande toestand. Die ene uitzondering is het staats secretariaat van Algemene Zaken (bezitsvorming en publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie), dat in de toe komst niet meer onder de minister president zal resorteren, maar zal overgaan naar het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Minister Veldkamp zal te zijner tijd hiervoor een staatssecretaris benoe men. Tot gisteren was staatssecreta ris Schmelzer met het beheer over deze afdeling belast. De minister-president deelde voorts mede, dat in elk geval ten aanzien van één staatssecretaris al is beslo ten, dat hij aanblijft. Dat is dr. W. H. van den Berghe. Deze behartigt belastingaangelegenheden in het mi nisterie van Financiën. De staats secretaris van Buitenlandse Zaken, dr. H. R. van Houten, heeft laten weten, dat hij geen nieuwe ambts termijn ambieert. De verwachting bestaat, dat hij weldra een ambassa- deurspost gaat bezetten. Het is niet uitgesloten, zo zei mr. Marijnen gis teren, dat minister Luns in zyn plaats een staatssecretaris voor Europese aangelegenheden zal be noemen. De betrekkingen met Suri name en de Nederlandse Antillen zullen ook in de toekomst ressorte- minister-president, mr. Biesheuvel. Eventuele wijzigingen kunnen alleen in overleg met de regeringen van beide Rijksdelen worden aange bracht. Aan minister-president Ma rijnen werd onder meer gevraagd, waarom hij het departement van Maatschappelijk Werk heeft toege wezen aan de VVD, die in het ver leden nogal kritiek heeft geoefend op het bestaan van dit departement. Hij antwoordde, dat het wel eens goed is, dat een liberale minister dit departement beheert. Hij betwijfelde overigens of de VVD nog steeds zo kritisch tegenover dit departement staat als in 1952. Formatie Slechts uitermate beknopt was mr. Marijnen over zijn activiteiten als formateur. Over het conflict rond dr. Veldkamp, dat tijdens de formatie periode De Quay was ontstaan, zei hij, dat het altijd mogelijk is, dat men elkaar in een eerste ontmoeting niet vindt. Hij volstond met de con clusie. dat het feit. dat hy als for mateur is geslaagd, erop wijst, dat het ontstane misverstand is opgelost. Nadere bijzonderheden vertelde hij niet. Mr. Marijnen wilde evenmin zeg gen, waarom hy niet de kandidaat van dr. De Quay, drs. Schmelzer, maar drs. Bogaers, als minister van Volkshuisvesting heeft aangezocht. Hij wees erop, dat iedere formateur een eigen verantwoordelijkheid heeft. „Ik heb de heer Bogaers aangezocht en hij heeft geaccepteerd". De minister-president weersprak met klem. dat zoals enkele kran ten hadden geschreven hij in de formatieperlode-De Quay samen met de heer De Quay was gaan formeren. Prof. De Quay formeerde en mr. Ma rijnen had slechts in zijn kwaliteit van aangezochte-premier-die-ja-had -gezegd contact gehad met anderen, die voor het ministersteam waren aangezocht. „Dergelijke contacten ontstaan al gauw". Lachend ontken de mr. Marynen tenslotte, dat het ook maar enigermate met de verkie zingen verband houdt, dat de minis ter-president en de vice-minister- president beiden uit landbouwkrin- gen afkomstig zijn. kind valt uit raam FR'° SPINAZIE pond, mevrouw. geen schoonmaken geen aivaj Even afmaken rn trato- ink, SMAKELIJK ETEN Advertentie Een produkt van de Sikkens Groep De bijna 1-jarige Monica Punse- lie is gisteren uit de tweede etage van haar ouderlijke woning aan de Paradijslaan in Rotterdam gevallen. Het kindje heeft kans gezien uit de kinderstoel te klimmen, terwijl de moeder even uit cie kamer was. Daar na viel zij uit het open raam en maakte een val van twaalf meter. Zij werd naar het Dijkzichtziekenhuis vervoerd, waar ail kort na aankomst ren onder het kabinet van dt vice- is overleden, Uit het Leidsch Dagblad van 25 JullJ 1863: Als een bewijs van buiten gewone groeikracht werden ons vertoond aardappelen, geteeld op het land van N. v. den Eykel aan de Aloëlaan, waarvan 2 stuks 7*/z oneen wogen. t Te Breslau is een nieuwe methode van billard-spelen uitgevonden n.l. niet meer de i stoten met een queue te j doen, doch met een zooge- naamde speel-pistool voor- zien van een pijl, welke tegen de bal wordt afgeschoten.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1