MARIJNENS REGERINGSTEAM ASPIRIN® ZWITSERS CONCERTEERDEN ONDER URS SCHNEIDER Naast vele hekeiule ook enkele nieuwe gezichten la ml houw binnenlandse lake Fi inancien justitie ten Maatschapp. Werk O., K. en W. daar staat BAYER achter Verkeer en Waterstaat Nationaal Jeugdorkest had veel succes in Engeland Defensie économische Buitenlandse Zaken Sociale Zaken Sp steekt meisje taken Volkshuis- Concert te Noordivijk Twee Noordwi jkse vocalisten vesting Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 23 juli 1963 Derde blad no. 31014 (Van onze parlementaire redactie). Aan het hoofd van de nieuwe egering staat een groot liefheb- er van de kookkunst. Met dr. eldkamp weer de post van so- iale zaken te bezetten, hebben er wee culinaire specialisten zitting het nieuwe kabinet. Want ook r. Veldkamp kookt graag een oed potje. Daar is hij in de 'weede Kamer zo terloops eens MR. B. W. BIESHEUVEL (ARP), gaat zyn ministerschap van Land- uw in met één grote ervaring in ze agrarische sector. Hij is voor ter van de Nederlandse Christeiy- Boeren- en Tuindersbond, en ver- r lid van het bestuur en het dage- ïs bestuur van het Landbouwschap, (j is lid van de Tweede Kamer en n het Europese parlement. rond voor uitgekomen. Wel hopen we voor deze excellenties, dat te veel koks de brij niet zullen be derven, met andere woorden, dat ze het Nederlandse volk een po litiek gerecht zullen opdienen, dat goed verteerbaar en smakelijk is. De overige collega-ministers zullen trouwens wel ijverig als pottekijkers fungeren. Doen ze dat naar de zin van het Neder landse volk niet ijverig genoeg, dan is het de taak van de volks vertegenwoordigers een kritisch oogje te houden op de ministe riële keuken. Het parlement kan dan, zo men wil, roet in het eten gooien of dóódsimpel datgene, wat er bekokstoofd is, afwijzen. Maar vooreerst is er dus binnen de KVP-gelederen iemand gevon den die bereid is hef. land als mi nister-president te dienen. Zijn voorliefde voor koken en zijn an dere hobby, de skysport, daarge laten, komt het natuurlijk vooral aan op de politieke kwaliteiten van de nieuwe premier. Men zou dan kunnen voorvoelen, dat hij het er in de slalom van de vele kritieken, die ongetwijfeld zijn deel zullen zijn, niet persé slecht zal behoeven af te brengen. Hij is soepel, ook wel handig, en heeft een groot politiek incasserings- Mr. Vic. Marynen in huiselijke kring. Zijn pijp wordt aangestoken door de vierjarige Peter Paul. de jongste van zijn zes kinderen. Peter Paul werd geboren op de dag. dat de nieuwe minister-president minister werd. Behalve mevrouw Marynen kijken de 18-jarige Michel (links), de 13-jarige Anna-Els en de 11-jarige Bart toe. vermogen. Dit laatste had hij tij dens zijn ministerschap van Landbouw ook wel nodig, want de boeren hebben hem hun kritiek ongezouten voorgeschoteld. Zijn landbouwbeleid laat geen uitge sproken sterke indruk na. De wij ze, waarop hij dit in het parle ment heeft verdedigd kan men bezwaarlijk briljant noemen. Hij deed dit redelijk, zonder meer. Zware laak Bij het kruisen van de degens met de volksvertegenwoordigers moet men zeer zeker als minister president echter uitgesproken handig zijn, gevat, ad rem zijn, en een groot gevoel voor humor heb ben. Daarnaast moet men de po litieke zaken uiteraard tot in de vingertoppen beheersen. Mr. Ma- rijnen wacht dus een zware taak, al hoeft hij dan niet een bij uit stek gecompliceerd probleem als de Nieuw-Guinea-affaire op te lossen, wat premier De Quay wél moest en wat hij waarschijnlijk niet gauw zal vergeten. Prof. De Quay demonstreerde na een aar zelende start (1959) toch gaande weg gevatheid, handigheid en een groeiende kundigheid. Mr. Marij- nen heeft op hem voor, dat hij bij het begin van het premierschap vier jaar ministeriële ervaring heeft. De vraag is echter, of mr. Ma- rijnen dat gevoel voor humor heeft, waarmede prof. De Quay zich heeft weten staande te hou den. Gevoel voor humor, handig heid en kundigheid gaan voor treffelijk samen in personen als mr. Cals en prof. Zijlstra, die meer in staat leken voor het ver vullen van de post van eerste mi nister dan mr. Marijnen. Om uit eenlopende redenen zijn de heren Cals en Zijlstra echter afgevallen. Coördinerend Het kan echter best zijn, dat mr. Marijnen als bindende figuur in het kabinet zich tot dezelfde hoogte weet op te werken als prof. De Quay. De Coördinerende taak van een minister-president is im mers een andere dan die van het beheren van één enkel departe ment. Sterk vóór de heer Marij nen als premier pleit zijn „Euro pese" ervaring, opgedaan tijdens marathon-debatten over de Europese landbouwpolitiek. Deze ervaring kan hem goed van pas komen bij het steeds meer afge stemd raken van de natio nale politiek op die in EEG-ver- band. Met zijn 46 jaren zou men hem in politieke zin een „jeune premier" kunnen noemen: een jonge premier. Mr. Marijnen, die gehuwd is, heeft al een aanzien lijke staat van dienst: van 1951 tot 1957 was hij directeur agra rische handel en nijverheid en exportbevordering van het minis terie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Daarna was hij tot 1959 algemeen secretaris van de Algemene Katholieke werkgevers Vereniging en van het Katholiek Verbond van Werkge- versvakverenigingen. Tien jaar daarvoor, in 1949, was hij secre taris van de Stichting voor de Landbouw. Tussen 1941 en 1945 was hij werkzaam bij de accoun tantsdienst van de ministeries van handel, nijverheid en scheep vaart en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Zijn doc toraal examen rechten deed hij in 1941. Mr. Marijnen is Officier in de Orde van Oranje Nassau. ongestoorde vakantievreugd MR. TH. H. BOT (KVP). zal tot veler verrassing het depar tement van O.. K. en W gaan aan voeren. Als staatssecretaris van Bin nenlandse Zaken heeft hij al een zware staat van dienst, want hy was belast met de afwikkeling van de Nieuw-Guineazaken. Hy deed docto raal examen rechten, letteren en wijsbegeerte in 1935, en doctoraal Indisch recht in 1936. In diverse functies is hij vanaf 1946 betrokken geweest bij aangelegenheden die met Indonesië verband hielden. Van 1942 tot 1945 was hij krijgsgevangene in Birma en Siam. Met de Harwichboot, die gisteravond Hoek van Holland bin nenliep, keerde het Nationaal Jeugdorkest van de vereniging ,,Jeugd en Muziek" na een tournee van 10 dagen uit Engeland terug. Op uitnodiging van het ..Education department van de county council of Essex", heeft dit 85 leden tellende ensemble, o.l.v. Nico Hermans, vier concerten gegeven, n.l. in Chelmsford. Leyton. Barking en Cambridge. Dit laatste in het kader van het Cambridge Festival of Arts". Als solisten traden op de jeugdige orkesten zal plaats vinden, in Neder- pianiste Anna-Marie Le Comte uit land optreden. Nijmegen en de bariton Max van Eg- mond. die Russische liederen zong. warïn pnthnntiit? nvlï hlm I Het bezoek was een vervolg op een J?rSlJïïï eerder bezoek dat het Amsterdamse Jeugdorkest aan Engeland brach. ^f^E^gela^f^n go^e Het jeugdorkest uit Essex zal vol- gelegenheid om het land en de men gend jaar. als in ons land een grootse sen te leren kennen, internationale ontmoeting van jeugd- De eerste dagen werden de jongens en meisjes (gemiddelde leeftyd 17 jaar) bij Engelse families onderge bracht, later logeerden zij in een soort jeugdherberg. Het hoogtepunt van het bezoek aan Engeland was zeker de ontvangst van de ambassa de in Londen, waar de ambassadeur baron Bentinck dirigent en leden van het orkest een receptie aanbood. MR. J. VAN AARTSEN (ARP), keert terug naar de post (Verkeer en Waterstaat), die hem meer heeft gelegen dan Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. Hy was minister van Verkeer en Waterstaat van 1958 tot 1959. Kinder- en jeugdboeken congres te Delft Op 25 en 26 oktober zal in Delft een kinder- en jeugdboekencongres worden gehouden dat is georgani seerd door de Stichting collectieve propaganda van het Nederlandse boek Onderwerp van bespreking is het rapport over de 'leesgewoon ten van de Nederlandse jeugd van 617 jaar. waarbij het accent zal valien op de vorming van de leesge woonten door het onderwijs. Voorzit ter van het congres is prof. dr. N. Beets, hoogleraar te Utrecht. MR. E. H. TOXOPEUS (VVD), tet zijn ambt van minister van onenlandse Zaken voort. Voordat in het kabinet-De Quay in 1959 ting nam. had hij een advocaten- aktijk in Breda. Van 1956 tot 1959 is h4J lid van de Tweede Kamer. i MR. Y. SCHOLTEN (CHU), de demissionaire staatssecretaris van O.. K. en W. gaat het departe- ment van Justitie beheren. Evenals zijn voorganger en partijgenoot, mr. j Beerman, heeft mr. Scholten een ad- I vocatenpraktijk gehad voordat hij toetrad tot het kabinet-De Quay. PROF. DR. II. J. WITTEVEEN (VVD). kersvers Tweede-Kamerlid, zal als minister van Financiën de sleutel van de schatkist overnemen van prof. dr. J. Zijlstra (ARP). De nieuwe be windsman is (was) hoogleraar aan de Nederlandse Economische Hogeschool in Rotterdam. Hy promoveerde in 1947 op het proefschrift: „Loons- hoogte en werkgelegenheid". DE HEER P. J. S. DE JONG (KVP. kapitein ter zee, zal lr. Visser op volgen als minister van Defensie. Hij is de afgelopen vier jaar als staats secretaris van Defensie opgetreden, en aanvaardt zijn ministersambt dus niet als een onervaren nieuweling. (Van onze Rotterdamse correspondent) Een genoeglijke wandeling van twee Spanjaarden en een Nederlands meisje van achttien jaar is gister avond op de Parkkade in Rotterdam geëindigd met ruzie en messteken. Het meisje is daarbij in het zieken huis terechtgekomen. In gezelschap van een Spanjaard liep het meisje over de Parkkade, toen zy werden aangesproken door een zeeman, die eveneens van Spaanse afkomst was. Hy nodigde hen uit voor een drank je aan boord van een Duitse kust vaarder, waarop hij voer. Met zyn drieën werd verfrist en verkwikt daarna de onderbroken wandeling voortgezet, maar door een nog on duidelijke oorzaak kregen de Span jaarden ruzie en het mes kwam voor de dag. Een 27-jarige zeeman trof het meis je in de rechterzij. De andere Span jaard bracht haar naar een café en waarschuwde de politie. Daar een voorbijganger de zeeman weer aan boord van de Duitse kustvaarder had zien gaan, kon de politie de da der dadelijk arresteren. Het meisje kon na behandeling in het Dijkzigtziekenhuis naar huis te- Irugkeren. Koop elke week een grammo foonplaat bij HAARLEMMERSTRAAT 55 t.O. Rex TEL. 20593 - Leiden of koop er twee. Congres over liet muziektheater Van 19 tot 23 juni 1964 zal In Ham. burg een internationaal oongres wor den gehouden in nauwe samenwer king met '.et Internationaal Theater instituut, de indernationale vereni ging van operadirecteuren en het Weens internationaal muziekcentrum. Het programma van het congres bevat onderwerpen met debatten over het huidige opei arepertoire, technieken van toneelbouw produk- tie-efficiëntie en van de contacten met radio, televisie, film en grammo foonplaat. Gedurende het congres zal de Hamburgse Opera opvoeringen ge ven van Henzes ..Prinz von Hom burg", Bergs „Lulu", Dallapiccola's ..Prigioniero", Strawinsky's „The flood", Brittens „Midsummernights- dream", Kreneks ..Der goldene Bock" en Wellis „Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny". In Israël zal van 5 tot 12 augustus een internatioinale conferentie wor den belegd over ..Oost en West in de muziek". Reeds in 1958 werd dit on derwerp te Parijs in het Unesco-huis benaderd en nadien in 1961 te Tehe ran, terwijl men zich nu in Israël speciaal wil beraden op de regionale tendenzen der muziek en de univer saliteit der toonkunst. PROF. DR. J. E. ANDRIESSEN RU), colgt zijn partijgenoot De Pous op, het Departement van Economi- >t Ie Zaken. Hij is een jong zeer ge- ardeerd hoogleraar in de econo- e aan de Vrye Universiteit in Am- rdam. MEVROUW DRA. J. F. SCHOU- WENAAR-FRANSSEN (VVD). wordt de enige bewindsvrouwe In de nieuwe regering. Op Maatschap pelijk Werk is zij de opvolgster van mej. dr. Klompé. Zy is lerares in de klassieke letteren en lid van de Eer ste Kamer en het Europese parle ment. i 11 ge van weemoed doortrokken graf- I zang. 1)1 Noordwijk Zee, in de voorname aula van de r.-k. uloschool, streek het „Ostschweizerrisches Kammerorchester" uit Bankt Gallen neer. In hun genre een soort Wiener SangerJcnaben, zij het gemiddeld een dozijn jaren ouder. Maar evenals zij zwervers van land tot land. Als „muzikant" zwerven is waarschijnlijk een even vermoeiende als gezellige bezigheid. MR. J. M. A. H. LUNS (KVP). die de hem vertrouwde past van Buitenlandse Zaken ook in het nieu we kabinet zal bezetten, heeft al van 1952 af onafgebroken in de minis terszetel vertoefd. Voordat hij dit ho ge ambt vervulde, was hy ln verschil lende diplomatieke betrekkingen werkzaam. Van 1938 tot 1940 heeft de heer Luns gewerkt in het ministe rie. waarvan hij later de leiding zou krijgen. Mr. Luns studeerde in de rechten van 1932 tot 1937. Kandi daatsexamen deed hij in Leiden, doc toraal aan de Gemeentelijke Univer siteit van Amsterdam. 1 DR. G. M. J. VELDKAMP (KVP), I die dan (och minister van Sociale Zaken zal blijven, ondanks al het po litieke geharrewar van de laatste tijd. heeft evenals de heer Luns al elf jaar kabinetservaring, zij het niet al die tyd als minister. Van 1952 tot 1961 was hy staatssecretaris van Eco nomische Zaken. In 1961 volgde hy de toen afgetreden minister van So ciale Zaken, dr. Van Rooy, op. Zyn beleid werd gekenmerkt door een for se en snelle aanpak van hangende sociale kwesties. De heer Veldkamp heeft ln Tilburg economie en sociolo gie gestudeerd, en promoveerde daar in 1949 cum laude tot doctor in de economische wetenschappen. DRS. P. C. W. M. BOGAERS (KVP). - de nieuwe minister van Volkshuis vesting, studeerde evenals dr. Veld kamp aan de Katholieke Economi sche Hogeschool in Tilburg. Hy was directeur van het wetenschappeiyk adviesbureau van de KAB en is lid van de Tweede Kamer. De twintig zangers en zangeressen zyn nog met één te vermeerderen: de 23-jarige dirigent Urs Schneider. Al op z'n 15de jaar is hy met dirigeren begonnen; daarna heeft hy de be moedigende schouderklop van Otto Klemperer meegekregen. Heldere koppen veroveren de wereld en dus dirigeerde Schneider alles uit het hoofd. Afgezien van de nog springlevende Amerikaan Samuel Barber Is hy niet uit de 18de eeuw gestapt: de niet overmatig belangryke Karl Stamitz. wiens Allegro uit „Kwartet voor strijk)orkest in F" terstond een Mo- zartthematiek te horen gaf: Mozart zelf (als 16-jarige!) met een Symfo- nietje in D, praktisch ook. evenals Stamitz. een vyfdubbel kwartet (met als vyfde „cello" de contrabas». Daar tussenin Telemann met een kwartet zonder orkest, d.w.z. vier staan de violen, zonder cello en dus in tra ditionele zin weer meer een viertal dan een kwartet. Vervolgens met or kest begeleide vocale medewerkers, die Bach zongen. De neobarokke achtkantige koepel- aula is van steen en beton en beschikt over een glasharde akoestiek. Men hoort de streken (blazers waren er niet) te technisch. Voor toon versmel ting ontbrak de gewenste afstand. En wie links zat hoorde de discant te scherp en wie rechts de donkere strijkers te zwaar. Evenwel geen ge speelde noot verdween en men kreeg alles te beluisteren ln de volle klank waarde, maar nogmaals: te technisch. Er viel dus niet recht te oordelen, althans zolang het snelle tempo be trof en een klanksterkte boven piano uit. De orkestrale eenheid stond zonder twijfel op vakniveau, al deden zich wel eens ongeiykheden voor. Het klankbesef is gezond, zy het niet zo bezonken als zou kunnen. De langzame delen gaven het meest te genieten. O m. het Grave van Te- leman en het subtiele (en ook subtiel weergegeven) Andante van Mozart, gevolgd door het lichtvoetige zorge loze Presto als finale en als een goed afscheid. Twee Noordwykse vocalisten zyn op uitstekend volgzame wyze door het orkest begeleid. Allereerst de bas Jan van Graas in de mooie aria „Ich habe genug" (uit Kantate 82» een diep ge tinte volle basstem, die gemakkelyk stroomt. Later zyn huidige lerares Francesca Heineken, terzake kundig, die de driedelige Kantate 54 (Wider- stehe doch der Sünde) vertolkte met tegen vroeger verruimde stemmidde- len. Zy is er op bedacht, haar niet van nature dragende stem expressief !f WBt in het recitatief het duideiykst tot gelding kwam. Mis schien verrijkt zich mettertyd het kleurpalet tot meer differentiatie door veelvuldigcr optreden. De belangstelling was behooriyk. het publiek select. V. Wat van dc eerste tot de laatste noot geacheveerd en boeiend door geklonken heeft, is het elegische „Adagio for Strings" van Barber met z'n van een mineur Grieg- Wagner-Mahler-sfeer doortrokken gematigd modern idioom. Een gevoe- Interkerkelijk denken Te Venlo is een gespreksgroep ge vormd bestaande uit tien personen uit de R.-K. Kerk. de hmoÏÏm meente en de Geref. Kerk. Het ligt in de bedoeling, dat het ge sprek niet louter een informatief, maar ook een getuigend karakter dragen zal. Bovendien lieert de r.-k. geestelUk- heid het initiatief genomen de bybel het volk te brengen. Zy neeft de hervormde en de geref. predikant tot medewerking uitgeno- aigd. De gedachten gaan uit naar een grootscheepse colportage.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5