Sterk serverende Hajer Australiër Knox klopt Liston velt Patterson Protest 18 predikanten tegen houding politie Friezen lopen stuk van achterstand in MOZARTS „ENT OP HET BEELDSCHERM Noordman verliest na voorsprong in 3e set ZEISS IKON Het internationale tennis in Hilversum Ook Van Ey sden Mady Koster geheten door eigen paard hoekt zege Spelersmarkt Sportsplinters LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 23 JULI 1963 Met een zeer ernstige wond aan haar bovenarm is de Bussuinse ama zone Mady Koster na een beet door haar paard X Baseom in het Diaco- nessenhuis van Naarden opgenomen. Mady Koster had een zeer succesvol weekeinde afgesloten en legde met Axel en X Bascom beslag op eerste plaatsen in het internationaal con cours hippique in Den Haag. Zij besloot zoals gebruikelijk haar paarden zelf naar Bussum te ver voeren. Bij het uitladen beet X Bas com Mady Koster plotseling in de arm. Het dier sloeg de amazone tot driemaal toe tegen de zijkant van de treiler. Mady Koster slaagde erin met 't paard, dat haar met z'n mond vasthield, buiten te komen. Daar liet het dier haar los. Aanvankelijk vreesde men zelfs dat de arm ge amputeerd moest worden. Mady Koster werd dezelfde avond nog ge opereerd. Gisteren was haar toe stand vrij redelijk. ZU is echter in elk geval gedurende het gehele sei zoen voor de hippische sport uitge schakeld. X Bascom had zich reeds eerder agressief getoond en de ouders van Mady Koster besloten het dier af te laten maken. Mady is nog onkundig van de dood van het 14-jaar oude paard, dat haar in de afgelopen jaren naar talrijke zowel nationale als internationale triomfen voerde. camera met wereldgarantie CONTAFLEX super f589.- Ajax 2 verloor met één run „How Is that?!!!- Uit elf Ajax-kelen schalde het appèl over het veld. Maarten Hagenaar had achter het wicket de laatste man van H.C.C. uitgevangen en daarmee de spannen de strijd beslecht, die vele overs lang gevoerd was tussen de AJax-bowlers (P. v. Oven 5-30 en P. v. Ameron 4-22) gesteund door scherp fielden (goede vangen van F. Hagenaar en C. Metselaar) en de H. C. C.-batsmen, over de vraag of Ajax er, tegen de verwachting in, toch nog in zou sla gen H.C.C. beneden zijn eigen lage totaal uit te krijgen. Dat schamele totaal van 59 runs was door een onvolledig Ajax bereikt door o.a. U. Gans 14. Terwijl iedereen ervan overtuigd was dat de batsman uit was (de umpire en de batsman aan het an dere wicket en de batsman zelf naar hij later erkende incluis) gaf de H.C.C.-umpire aan het bowling wicket „not out"!!! De reactie op deze beslissing kostte Ajax nog twee runs: H.C.C. had een voorsprong van eén run op de eerste innings en zat op rozen, ondanks een poging van Ajax om het op de tweede innings nog eens te proberen en die tenslotte werd opgegeven. (Ajax 70, waarvan U. Gans 22 en P. v. Amerom 12, H.C.C. 32 voor 4, P. v. Amerom 1-10, F. Hagenaar 1-2, A. Wempe 1-1 en T. Eldering 1-5. Zo verloor Ajax 2 op de eerste innings met 1 run. (Van onze speciale verslaggever) De eerste dag van de internatio nale kampioenschappen van Ne derland is voor de Nederlandse spelers niet slecht verlopen. Dc Australiër Knox moest het hoofd buigen voor een zeer geconcen treerd spelende Jan Hajer, die in een daverende service we tel den zo'n slordige 15 aces een stevige basis vond voor een triomfantelijke 3-sets zege, 6-2, 4-6, 6-4. Wel zag Knox kans om de vaart van Hajer met zachte, diepe drives tijdelijk te ontregelen, maar in de derde set wist hij een 20 voor sprong tegen een nu weer keihard serverende en raak vollerende Hajer, niet te behouden. „Ik was zo fej op de bal" zei de tevreden kijkende Cios- student achteraf in de kleedkamer „omdat ik zo weinig heb gespeeld in de afgelopen maanden. Wel heb ik, met het oog op tennis, heel hard aan mijn conditie geschaafd. Een minder goede prestatie leverde Piet van Eys- den, op „eigen grond" altijd gevaar lijk. door de kleine, 6tevig gebouwde Zuid-Afrikaan Francis Rawstome met 64, 6—1 te kloppen, „Ik heb nog geen Nederlandse speler hier ge zien met een betere service om dan van zijn forehand maar helemaal niets te zeggen. Sommige passings zag ik niet eens" aldus de in Texas economie studerende Rawstorne, die in Ierland drie internationale toer nooien op zijn naam wist te brengen. Andere Nederlandse overwinningen in het H.E., KaramoyTout (USA) 61, 63, SchneiderOMallison <USA>, 6—4, 6—1, Nolten—Singh (India', 61. 60 en Lucassen Jonville (Frankr.), 86, 46, 62 na een door Lucassen zeer slim en vast houdend gespeelde partij. Geïnspireerd Het leek als of mej. Croqué door de prestaties van de hier boven genoem de spelers geïnspireerd was. Zij kwam tenminste tegen de geduchte Austra lische Judy Tegart, pas zondagavond laat uit Engeland in Nederland gear riveerd, zo sterk voor de dag, met vooral goede returns op de toch ver vaarlijke service van Tegart, dat deze tenslotte achterin bleef. Met 6—3 ging de eerste set naar mej. Croqué, maar helaas was daarmee voor haai de koek opgesneden. De Australische raakte ingespeeld op het gravel. „Ik heb nu zo'n 10 weken achtereen op gras gespeeld en het valt echt niet Wereldkampioen zwaargewicht Sonny Liston heeft gisteren in Las Vegas slechts 2 minuten en 10 secon den nodig gehad om zich van uit dager en oud-titelhouder Floyd Pat terson te ontdoen. In die tijd werd Patterson drie keer neergehaald. De laatste keer voor meer dan tien tel len. Commentaar van Cassius Clay (de man die op rijm steeds voorspelt in welke ronde hij zijn tegenstander zal vloeren)„Wat een gevecht. Geef mij die grote vent maar eens. Ik heb genoeg van praten. Dat doe ik al vijf jaar. Als ik die landloper niet kan neerhalen, ga ik het land uit". Liston stapte volkomen onbewogen na het korte gevecht de ring uit. „Waar is die Clay", riep hij tot de journalisten, „dan pak ik die ook maar gelijk. Die knaap begint me te vervelen met zijn gepraat". In de eerste seconden van het ge vecht kon Patterson nog net weg- deinzen voor twee vreselijke slagen van Liston. Hij antwoordde zelfs met een tik tegen het oor van de titelhou der maar dat was dan ook alles. Toen begon Liston met zijn slopers- werk. Patterson ging neer op een linkse op de maag en een serie op het gezicht. Toen hij overeind stond haalde hij hem opnieuw neer. Weer slaagde Patterson erin op de been te komen, maar de oud-Olympisch kampioen geloofde zelf niet meer in zijn kansen. Voor de derde keer werd hij neergeslagen en dit keer voor meer dan tien tellen. Arbiter Krause stak de geweldige arm van Liston omhoogAchtduizend toeschou wers gaven hem een ovatie. Liston woog 50 pond zwaarder dan zijn uit dager. Beide boksers verdienden aan dit gevecht ruim een miljoen gulden, voornamelijk uit de „televisierech ten". mee om je dan om te schakelen. Vanmorgen heb ik nog even geoefend met onze coach en toen dacht ik dat het wel zou gaan. maar u hebt het gezien, het ging helemaal niet, ten minste in die vreselijk slechte eerste set". Voor de twee Indiase spelers Mi- natia en Singh eerst genoemde verschijnt zelfs op de baan niet zon der tulband, zij het dat hij dan een miniatuur-formaat op het hoofd heeft, verlopen de zaken bepaald niet naar wens. Na de nederlagen in het H.E., zie hier boven, werden zij als duo ook uit het H.D. gewipt. Dat ge beurde voorts op weinig eervolle wij ze, n.l. 2—6, 26 tegen het goed slui tende Nederlandse paar Scholtz Kuipers. Handtekeningen Laat op de middag verscheen ook Roy Emerson en hij had zijn voet nog niet goed en wel op de grond van de HLTC gezet of hij werd omzwermd De Indiër Singhdie in Hil versum uitkomt, bergt zijn lange haar op in dit knotje op het hoofd, dat veel gelijkenis ver toont met een tennisbal. door de handtekeningen jagers. De goedige Australiër deed zonder mor ren wat hem werd gevraagd. „Dat bewjjst dat mijn nederlaag te Wim bledon mijn reputatie niet al te zeer heeft geschaad!" Vandaag krijgen de Nederlandse triomfators van gisteren moeilijker karweien op te knappen. Zo b.v. Lu cassen, die Emerson tegenover zich vindt. „Ik heb natuurlijk geen schijn van kans op zelfs maar twee spellen per set, maar het is toch fijn om In het toernooi om het Europese bridgekampioenschap heeft Neder land louter nederlagen geleden. Het herenteam verloor met 64—98 van de Verenigde Arabische Republiek, het damesteam werd met 84126 ver slagen door Zwitserland en in het open toernooi verloren de Nederlan ders met 86—98 van Noorwegen. Bij de heren is Engeland met 24 wed- strijdpunten uit vier ontmoetingen dicht bij de Europese titel gekomen. Nasleep van NA 1 O-taptoe Achttien hervormde predikanten in Amsterdam hebben in een brief aan burgemeester mr. G. van Hall protest aangetekend tegen het optreden van de politie tegen een groep demonstranten, die een betoging hield tegen de deelneming van Portugal aan de N.A.V.O.-taptoe in het Olympisch Stadion. De predikanten wijzen er in hun broef op, dat over de NAVO het ver schijnsel taptoe en de demonstratie- zelf in hun kringen zeer verschillend wordt geoordeeld, maar over één punt is men het. eens, de verkeerde houding van de politie. „Verslagen van ooggetuigen", zo staat er in de brief te lezen, „gewa gen niet slechts van een hardhan dige ordehandhaving in het stadion, maar ook van mishandeling en zin loze achtervolging na deze ordehand having. Het eerste is binnen de ge geven situatie, waarin wij leven, ac ceptabel al is de vraag naar de graad der hardhandigheid in een de mocratische samenleving van het hoogste belang het laatste is ech ter principieel niet acceptabel in een democratische samenleving. Wij schrijven u over deze zaak. omdat zij regelrecht te maken heeft met de geestelijke volksgezondheid. Als die naren van het Evangelie weten wij ons voor die geestelijke volksgezond heid mede-verantwoordelijk". De predikanten hebben in hun brief gevraagd om een onderhoud met Amsterdams burgervader, opdat „dergelijke het recht ondermijnende en dc mens (hem. die slaat, meer dan hem. die geslagen wordt) vernede rende handelingen bij het optreden van de politie niet meer zullen voor komen". stellen dat u over het moment, waar op een zodanig gesprek zou kunnen plaatsvinden, contact opneemt met mfjn secretaresse. Ik zou u er ech ter reeds thans op willen wijzen, dat het comité 1962 doelbewust geen ver gunning voor zijn manifestatie heeft aangevraagd, in de hoop door over treding van, de bestaande op demo cratische xi.ijze tot stand gekomen bepalingen, de politie tot een optre den te dwingen. Het komt mij nl voor, dat dit optreden (uitlokking tot over tredingen en misschien zelfs mis drijf) om uw eigen woorden te ge bruiken, principieel ook niet accepta bel is in een democratische samen leving en het lijkt mij dus dat u, op de in uw brief aangegeven gron den, ook hieraan uw aandacht zoudt kunnen geven. Aangezien u gemeend hebt een afschrift van uw brief aan de pers te moeten zenden heb ik zulks ook gedaan". Antw oord „Uit de aard der zaak ben ik gaar ne bereid de ondertekenaars op kor te termijn te ontvangen", heeft burgemeester Van Hall vrijwel on middellijk gereageerd op de brief. Ik geloof namelijk met u, dat een dergelijk gesprek zijn nut kan heb ben aangezien ook ik. evenals u, een medeverantwoordelijkheid gevoel voor de geestelijke volksgezondheid en onverantwoord optreden door de politie afkeur. Ik zou u willen voor- II indstilte in de Kaagiveek Het was gisteren kalm, te kalm op de Kagerplassen. De wind liet vooral in de morgen bijna geheel verstek gaan. zodat het onver mijdelijk op een grote drijfpartij uitdraaidewaarbij de spanning ver te zoeken was. Tegen het einde van de middaq kwam de SVSjRi "7SSTJS iS-1 doorben, waar- sen. Lex Karamoy moet het opnemen door het wedstrijd comité ineens ,zj£ I met werk werd overladen. In de wedstrijd Holland-F ries- ,.Ik kan ook met twee handen spe len, dus. De kans bestaat dat PSV in het komende seizoen een tweede buiten landse voorhoedespeler in zijn gele deren zal krijgen. Het is de schot- vaardige oud-international van het Belgische Waterschei, Leon Ritzen. Waterschei, dat zoals bekend het vorige seizoen eigenlijk naar de eerste klasse promoveerde, is door de Belgische Voetbalbond in de derde klasse geplaatst, omdat er zich ernstige omkopingsgevallen hebben voorgedaan. Waterschei zou daarom bereid zijn ster-speler Ritzen voor lopig voor één jaar „uit te lenen" aan PSV, om deze speler in het top voetbal te laten spelen en om de kosten te dekken van de spelers van Waterschei. De onderhandelingen tussen beide clubs verkeren nog in een voorlopig stadium. Veendam heeft in totaal zeven i nieuwe spelers aangekocht. Het zijn 1 Amsing (Nieuroden». Nienhuis <Nw- Buinen). Sigmond (HDVS), Beuving (Oldenzaal), Henstra (Zwolse Boys'. Zoetebier (Be Quick) en Amara (Be Quick). De Groningse eredivisieclub GVAV heeft zich na Van Leeuwen i SpartaI Koeman (Blauw Wit). Bosschieter (KFC) en de Surinamers Breinburg en Monsardo van de steun verzekerd van de rechtsback van Blauw Wit, Ferry Petterson. De besturen van de l beide clubs hebben over de transfer j van de 24-jarige ex-international volledige overeenstemming bereikt, i 95 Tennistoernooi Leidse Hout De grote strijd in het tennistoer- vinden van een uitgespeelde Krienke. nooi van „De Leidse Hout" werd gis- 6-1. Het heeft er veel van weg dat teren gestreden tussen Noordman en een kwartfinale een Roomburg-aan- de Duitser Salzer. Noordman leek de gelegenheid wordt, want Kluivers vol- 1 zege in zijn zak te hebben toen hij gende tegenstander Bonte maakte na 5-7, 8-6 in de derde set op 4-2 en ondanks een 6-1, 6-2-zege op V. d. vervolgens op 5-3 kwam. De warmte Berg een weinig overtuigende indruk, bleek echter te veel aan zijn condi- De kortste partij was gisteren die tie geknaagd te hebben en zo kon in het H.E. B tussen Stadt en Koore- Salzer, zij het na zware strijd, toch I man. In nauwelijks een half uur tijd nog de volgende ronde bereiken: 7-5. Vreemd was het verloop in de ont moeting Hoogervorst-Walenkamp. Na een uitputtend gevecht won eerstge- I se noemde de eerste set met 11-9, om toen met tweemaal 0-6 aan de kant te worden gezet door Walenkamp die ineens geen fout meer maakte. Mo- nod de Froideville, één van de kans hebbers voor de ereplaats in het H.E. B zij het niet de no. 1 ge plaatste ondervond pittige tegen stand van de jonge Koos Schaberg, maar zijn grotere routine en vaart waren uiteraard van doorslaggevende betekenis. 6-2, 6-0. Zijn Roomburg clubgenoot moest een hevige strijd leveren met de Duitser Krienke voor de eerste set. Kluivers won die door zijn vasthoudend spel en onvermoei baar loopwerk. 8-6, om daarna geen tegenstand van betekenis te onder won Kooreman met 6-0, 6-0. De lang ste partij, duur 2uur, was die in het D.D. C tussen mevr. Klebe— mevr. Van Werkum (beiden De Leid- Hout)mevr. Wesselingmevr. Nieuwenhuizen. Het eerst genoemde duo won met 6-4, 12-10. Enkele uitslagen: HU. B F. Engelenburg—E. Oost, 6-3, 6-3. Madeira—Nuis, 7-5, 6-1. H. E. C. KwestroSchaberg, 6-3, 1-6, 6-8. Taconis-NiJhof 4-6, 0-6. Rombouts—Bouman, 7-5, 2-6, 2-6. Kemelings Sr.Kooreman 4-6, 4-6. DavidRombouts 2-6, 1-6. V.d. Berg- Kemeling Jr. 11-9, 6-4. Stokkerman— In de Sittardse Stadsschouwburg zijn gisteren door de KRO- TV de eerste opnamen gemaakt van Mozarts „Entführung aus dem Serail (van 1782). De TV-opera zal zondagavond 15 sep tember a.s. op het beeldscherm worden gebracht. Hiermee sluit de KRO haar Mozartserie af waarmee in de afgelopen winter een begin werd gemaakt. Zowel de Bussumse als de Hilversumse studio's waren voor het gigantische décor (600 m2, dat door Peter Zwart is ontworpen) te klein en te laag. De hoofdrollen in de opera die een Nederlandse titel en een Nederlandse tekst krijgt, worden vertolkt door Marilyn Tyler en Annette de la Beye (sopraan) en Otmar Fraay en Rudolf Kat (tenor). De baspartij wordt gezongen door Guus Hoekman, terwijl de tekst wordt verzorgd door Johan Fiolet. De TV-regisseur is Ben Mettrop en de opera-regisseur Wolf die Pasma 6-1", 3-6, 1-6. V. d. Berg—Ma- Dieter Ludwig heeft de spelregie. De deira 2-6, 6-3, 6-3. DB. B. Jonkvr. Van Nispen tot Sevenaermej. E. Kengen 6-2, 6-4. DB. C. Mej. L. Rodenhuis—mej Reuters 6-4, 6-4. i vertaling is van Jan Engelman. I In een zomerse temperatuur nog werd opgejaagd door de TV-lam pen, vond in Sittard de kennismaking I van de solisten met décor en Lim burgse figuranten plaats. Ben Met trop zong vooral de lof over de mo gelijkheden die de Sittardse schouw burg technisch biedt en zijn collega Ludwig toonde zich bijzonder ingeno men met zijn figuranten. „Zet ze op het toneel", zo zei Ludwig, en ze spe len al. De KRO heeft voor 13 dagen de Sittardse schouwburg gehuurd. De laatste opnamen worden zaterdag ge maakt. De uitvoering van de opera gebeurt volgens het z.g. „play back systeem", waarbij de geluidsopnamen van te voren worden gemaakt. In te genstelling tot de Duitse TV-opera, waar bij de opvoering meestal ge bruik wordt gemaakt van toneelspe lers willen de Nederlandse solisten in deze opera de toneelrollen zelf spelen. Hierboven Marilyn Tyler als Con- stanze en Johan Fiolet als de Pasja. INDONESISCHE LUCHTAFWEER Indonesië is van plan op een aan tal eilanden, onder meer Natoena, Bi- ak, Toll en Timor, luchtafweerbases te bouwen die zullen worden uitge rust met geleide raketten, radar en luchtafweergeschut. Volgens 't pers bureau Antara heeft brigadegeneraal Askari, commandant van het Indo nesische luchtverdedigingscommando, dit medegedeeld. Generaal Askari zei dat dit zal gebeuren „binnen het ka der van het versterken van de natio nale verdediging tegen elke eventua liteit". land liepen de Friezen een groot stuk van hun achterstand in. De stand is nu: Holland 59.1-Fries land 49.1 De teamwedstrijd (in de Regen boogklasse) tussen Holland en Fries land was overigens weinig interes sant. De Hollanders waren op de zomerse dag blijkbaar niet tot vech ten in staat. Bijna voortdurend wa ren er vier Friezen aan de kop. De enige Hollander in de voorste gelede ren, A. Gebuis, werd aan het eind van de dag bovendien nog uitgeslo ten. De Friezen behaalden met de plaat sen 1-2-4-7-8 een totaal van 33.1, terwijl het Kaagteam (Holland) met de plaatsen 3-5-6-9 tot 21 punten kwamen. Het protest leverde Fries land nog eens vijf punten op, terwijl Holland er vier verloor. De teamwedstrijd in de Pampus - klasse tussen de ploegen van Cura cao en de Kaag leverde eenzelfde beeld op wat de uitslag betreft, Cu rasao behaalde de zege met de plaat sen 1-4-5-6. wat hen 20.1 punt op leverde, terwijl de Kaagzeilers met 2-3-6-7 tot 16 punten kwamen. Hier door werd de stand na twee wedstrij den: De Kaag 40.1 tegen Curasao 32.1 punt. Waarschijnlijk door de windstilte leverden ook de open wedstrijden enkele verrassingen op. In de Vrij heidsklasse bv. kon kampioen Beer Willemsen niet op slag komen en eerst tegen het einde van de strijd slaagde hij erin nog enkele plaatsen te winnen. J. R. de Vries bleef even- wel voor hem onbereikbaar. Derde werd P. P. de Reuver. I In de Pampusklasse kregen We eenzelfde beeld te zien. Op het voor- I de-windse rak van 't Zweiland naar j het Norremeer ging J. W. Lemson I aan kop, gevolgd door R. van Asten. G. K. Pauli. J. Greevelink en op de achtste plaats L. J. A. de Wit. In het I volgende kruisrak naar de Dieperpoel slaagde Lemson erin zijn voorsprong aanmerkelijk te vergroten, maar j daar was De Wit hem tot de vierde plaats genaderd. Het lichte weer was deze zeiler blijkbaar gunstig gezind, want hij slaagde erin steeds verder in de kopgroep door te dringen om tenslotte de leiding over te nemen en als eerste binnen te komen. G. K. Pauli werd tweede, J. W. Lemson derde. In de Solo-klasse deed de Engels man Jack Holt een goede greep naar de eindzege, door na zijn tweede plaats op de eerste dag nu als over- j winnaar in het veld van scheepjes te eindigen, terwijl B. C. Fock. die de eerste wedstrijd had gewonnen, slechts negende werd. Overige uitslagen z(jn: Flying Dutchmanklasse: 1. H. C. Blok; 2. H. F. Imhoff; 3. J. H. Ver- heus. 12 M2 Sharpieklasse1. W. Gulde- mond; 2. C. A. Seret; 3. K. van Muyden. Finnjollenklasse1. A. A. Hofland; 2. Koos de Jong; 3. H. J. de Jong Vaurienklasse: 1. P. van Toen; 2. L. Duin; 3. A. J. Rooijakkers. Regenboogklasse: 1. ir. G. A. Bak- A Gebuis; 3. J. Alberda. Valkenklasse: 1. E. Rolf v d Baumen; 2. B. v. d. Akker; 3. A L J. v. d. Veer. Spankerklasse1. ir. L. P. Herfst; 2-P-c- Kroes; 3. J. F. de Ruijter de wiidt. Olympiajollen: 1. H. R. Westen- 2. K. F. Jansen; 3. mej. P. van Roes- sel. 16 M2 klasse: 1. W. Spaargaren; 2. J. de Ruijter; 3. J. Visser. Schakelklasse: 1. M. de Ruyter- 2 J. F. Scheffer; 3. E. R. de la Rie Sternklasse: 1. I. v. d. Waal- 2 k C. Vrolijk; 3. B. R. de Vries. Flying Juniorklasse: 1. H. Heineke; 2. D. Dudok van Heel; 3. A. Schim- mer. Jeugdklasse: 1. M. de Lange; 2. T. Muller; 3. E. ten Kate. Topconferentie van Coniecon-lamlen In Moskou een topconferentie van de bij Comecon, de communistische tegenhanger van de EEG, aangeslo ten landen. De deelnemende landen zullen worden vertegenwoordigd door de eerste secretarissen van resp. com munistische partijen en hun pre miers. Op de agenda staat een rapport van het uitvoerendé orgaan van de Comecon over hetgeen sinds de vori ge, in juni vorig jaar in Moskou ge houden, soortgelijke topconferen tie werd bereikt, terwijl voorts ge sproken zal worden over de verdere ontwikkeling van de economische sa menwerking tussen de aangesloten landen. In een ziekenhuis te Den Haag is overleden de heer K. J. Meinardi. een zeer bekende figuur in de wereld van de draf- en rensport. Kees Mei nardi, die de leeftijd van 56 jaar be reikte, vervulde vele functies op het gebied van de paardenfokkerij. Zo v as hy inspecteur van het stamboek van de Stichting „Draf- en Ren sport". voorzitter van de keurings commissies voor de hengsten. Met enkele toespraken, een de- filé van de deelnemers en deelneem sters en een officiële ontvangst ten gemeentehuize is maandagavond de tiende Apeldoornse vierdaagse ge opend. Een vierdaagse, waarvoor zich welgeteld 1371 deelnemers hadden aangemeld, 152 meer dan vorig jaar, zodat er wederom van een record aantal inschrijvingen gesproken kan worden. In een wedstrijd voor het voor- olympisch voetbaltoernooi 1964 heeft Rusland maandag te Kiev met 4—0 gewonnen van Finland. De ruststand was 40. De returnwedstrijd wordt 2 augustus a.s. in Helsinki gespeeld. In de 17de ronde van het zone schaaktoernooi in Halle werd de partij tussen de Oostduitser Uhlman en Donner afgebroken. Portisch (Hongarije) leidt nog met 12% punt, In 't jeugdlandentoernooi speel de Nederland in de zesde ronde 22 tegen Noorwegen. De ontmoeting in de zevende ronde tussen Nederland en het leidende Denemarken werd algebroken. Hartoch (N.) won zijn partij, de overigen hebben een twee de zitting nodig. Dr. J - 60 - overleden Naarding (Van onze Groningse correspondent) Op 60-jarige leeftijd is na een kortstondige ziekte in het Wilhelmi- na-ziekenhuis te Assen overleden dr. J. Naarding. die als wetenschappelijk hoofdambtenaar sinds 1 september 1959 verbonden was aan het Neder- saksisch instituut van de Rijksuni versiteit te Groningen. Op 11 -uni 1960 volgde hij prof. dr. H. J. Prakke als voorzitter van het Drents Genoot schap op. Op 30 april van dit jaar werd hij voor zijn grote verdiensten door H.M. de Koningin benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nas sau. Dc heer Naarding werd op 21 juni 1903 geboren. Hij studeerde aan de Rijkskweekschool te Groningen, slaagde daarna voor de acte M.O.- geschiedenis, legde met goed gevolg hot staatsexamen af en studeerde daarna aan de Rijksuniversiteit van Groningen Nederlandse letteren, ge schiedenis en psychologie. Op 16 ju ni 1947 promoveerde hij op het proefschrift .Terreinverkenningen inzake de dialect-geografie van Drente". De nu overledene maakte zich bij zonder verdienstelijk voor het onder wijs. Van 1922 tot 1939 was hij on derwijzer en daarna hoofd van de openbare school te Hoogkerk. On langs werd deze school naar hem ge noemd. Van 1939 tot 1945 was dr. Naarding leraar aan de Rijks HBS te Almelo en daarna tot 1959 leraar aan de Rijks HBS te Assen. Hij was docent aan de Friese Aca demie te Leeuwarden, lid van de re dactie van het maandblad Drente, lid van de commissie voor culturele aan gelegenheden der gemeente Assen. In de oorlog sloot hij zich aan bij de studiekring W. H. van der Scheer. Deze kring ging op 12 maart 1947 op in het Drents Genootschap (cul turele raad voor Drente) en hij werd direct vice-voorzitter. In 1960 volgde hij prof. dr. H. J. Prakke als voor zitter op. Dr. Naarding schreef op stellen, gedichten en schetsen in vele bladen en bundels, o.m. Reinier Ro- baord, de Drentse bewerking van het epos van den Vos Reinaerde. Hij was verder auteur van „Taalbegrip en taalbeheersing" met dr. L. M. van Dis en dr. F. Jansonius. Na de bevrij ding was hij redacteur van het week blad De Vrfje Pers. Tevens was hij lid van de Maatschappij voor Neder landse Letterkunde en van het Fries Genootschap. Het stoffelijk overschot zal donderdagmiddag om 12 uur in het crematorium te Groningen wor den verast. PROl folgt het Za *rde< 'e aai frdarr

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 4