COLOGNE Volgend jaar bouw nazorgwerkplaats Nasser doet scherpe aanval op Syrië Rok beneden de knie GASUNIE N.V. maakt offerte aan gemeente WATER EIST ZES LEVENS EAU DE LEIDSE RAAD VERLEENT EEN KREDIET VAN 729.400 Krijgertje spelen op Witte Singel Irak wijst rode diplomaten uit Qpgericht 1 maart 1860 Dinsdag 23 juli 1963 Tweede blad no. 31014 Indien de bouwverguning spoedig afkomt het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid en de Arbeidsinspectie gingen reeds met de plannen akkoord zal reeds volgend jaar worden begonnen met de bouw van een nazorgwerkplaats voor gehandi capten. waartoe de Leidse raad gisteren een krediet van f 729.400 beschikbaar stelde. De werkplaats, welke in systeem bouw zal worden uitgevoerd, is on derverdeeld in vijf werklokalen, een was- en kleedruimte, een kantine, een kamer voor de directie, een ka mer voor de bedrijfsarts, een ruimte voor de administratie en een maga zijn. Deze nieuwe werkplaats, welke plaats kan bieden aan ruim 150 te- werkgestelden, is geprojecteerd op een terrein, gelegen aan de Gabriel Metzustraat. In de raad heerste grote vreugde, dat dit plan ..eindelijk uit de verf komt". Zowel de heer Sommeling (PvdA) als de heer De Bree (KVP) drongen aan om met de verwezenlij king: van een en ander spoed te be trachten. Reeds te lang heeft de huisvesting van de Stichting Nazorg- werkplaatsen veel te wensen overge laten. Wethouder Menken kon het hiermee volledig eens zijn en ver wachtte, dat de bouw. na verkregen rijksgoedkeuring, snel zal kunnen verlopen. Aanvulling van verordening Aangezien het de laatste tijd ver schillende malen is voorgekomen, dat (gedeelten van) gebouwen, welke overeenkomstig een uitbreidingsplan of een verordening als bedoeld in ar tikel 43 van de Woningwet zijn opge richt. in gebruik zijn geno-nen voor andere doeleinden, dan uit die stede- bouwkundige maatregelen voort vloeien, stelde het college van B en W voor om een wijziging (aanvulling) in de bestaande verordening aan te brengen. Als voorbeeeld werd gesteld het be nutten van een wo ning of een garage als winkel. B en W achtten het dan ook gewenst, dat in de verordening op het bouwen en slopen een gebruiks- bepaling wordt opgenomen. Soepel toepassen! De heer Portheine (WD), die zich niet tegen deze aanvulling wenste te verzetten, zeide evenwel, dat zijn fractie met dit voorstel niet ..onver deeld gelukkig was". Zij ziet het als een nieuwe loot aan een systeem, dat uitgaat van de gedachte „alles is ver boden. behalve als men een vergun ning heeft". Spreker verwachtte ech ter. dat B en W de nieuwe verorde ning soepel zouden toepassen. Ook de heren Lambermont (KVP) en Som meling (PvdA) drongen op grote soe pelheid bij het hanteren van deze verordening aan. Geval voor geval dient bekeken te worden. Uit het antwoord van wethouder Piena „de wijziging is uit harde noodzaak ge boren" bleek, dat dit laatste zeker in het voornemen van B en W ligt. Grond verkoop met een „luchtje" Het voorstel om aan de N.V. „Shul- ton" t-b.v. de bouw van een fabrieks gebouw. annex kantoorruimte, te ver kopen het perceel industrieterrein, gelegen aan de westzijde van de Roo- seveltstraat, groot :t 11.000 m2, voor de prys van f. 20.per vierkante meter, deed bij de heer Winsemius (PvdA) de vraag opkomen of de om wonenden niet veel hinder zullen on- ondervinden van de „geur" van het door de N.V. te vervaardigen produkt. (o.a. lotion). Hij verwees hier voor naar hét kort geding, waarbij indertijd de Meelfabriek „De Sleutels" in het gelijk is gesteld. Voorts wilde hij en later ook de heer Van Wei zen (CPN) weten of de plannen voor de bouw van een textieldag- school, waarvoor een deel van de thans aan „Shulton" te verkopen grond bestemd was. geheel van de baan waren. Tenslotte drong hij er bij B en W op aan om bij de komende grenswijziging ook een gedeelte ter- tein voor industriebouw te reserveren. Wethouder Piena maakte de raad duidelijk, dat B en W volgens een be sluit van 1961 gerechtigd waren om de aanvankelijk voor de textieldag- school bestemde grond te verkopen. Advertentie Zoekt U een schoorsteenklok, wandklok of wekker, r. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het De beste merken. Jung hans - Kienzla - Mauthe. Officiële publikatie Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis dat zij hebben besloten voor de ver dere duur van het éénrlchtlngverkeer op de Breestraat. tot het Instellen waarvan de Raad ln zijn vergadering \an 4 Juni 1963 heeft besloten met tijdelijke lntrekklrg van de thans gel dende wachtverboden. voor deze straat een wachtverbod vast te stellen a. aan belde zijden van de weg: 1. tussen het Rapenburg en de Vrouwensteeg: 2. tussen de Mosterdsteeg en de Hogewoerdsbrug; b. aan de zijde der even hulsnummers: 1. tussen de Vrouwensteeg en de Waalse Kerk; 2. tussen de Maarsmanssteeg en de Koornbrugsteeg; 3. tussen de Koorlammersteeg en de Mosterdsteeg. Afschriften van dit besluit zijn ge zonden aan de Hoofdingenieur-Direc teur van de Rijkswaterstaat in Zuid- Holland. aan de door de minister van Verkeer en Waterstaat aangewezen ver enigingen. behartiging van verkeers- belangen ten doel hebbende en aan Gedeputeerde Staten van Z.-Holland. Stedebouwkundig past het Shulton - object uitstekend in de omgeving. Van een hinderlijk „luchtje" zal z.i. geen sprake zyn. De N.V. is wat dit betreft oan richtlijnen gebonden, ter wijl het college ook de Hinderwet nog achter de hand heeft. Leiden heeft er z.i. belang by, dat dit bedrijf thans gevestigd aan de Oude Singel voor de Sleutelstad behouden blijft. Ook het ministerie van Economische Zaken, dat reeds een bouwvergunning verleende, denkt er zo over. Tav. de bouw van een textieldag- school merkte wethouder Sannes nog op, dat hij de indruk had. dat een dergelijk plan de eerste jaren bij het ministerie van Onderwijs, K en W geen kans van slagen heeft. Na deze toelichting werd het voor stel aangenomen, waarbij de heer Frans (PSP) aantekening vroeg, dat zijn fractie op principiële gronden te gen deze grond verkoop was. ..Syrië is één groot concentra tiekamp geworden", aldus heeft president Nasser van Egypte gisteravond in een toespraak op I een bijeenkomst in Cairo ter ge- I legenheid van de elfde verjaar dag van de Egyptische revolutie gezegd. President Nasser stelde degenen aan de kaak „die in Damascus stromen bloed laten vloeien". Hij stelde vast, dat de Arabische eenheid in een crisistoestand verkeert. Volgens een speciale correspondent van AFP in Damascus zyn bij straat gevechten in Damascus op donderdag en vrijdag meer dan 200 doden ge- I vallen. Na de gevechten werden meer dan duizend arrestaties verricht. 1 President Nasser zei gisteravond nog. dat Egypte niet bereid is een unie aan te gaan met „de fascistische regering van Syrië". Hij beschuldigde de aan de macht zijnde (socialis tische) Baath-party in Syrië van op portunisme. Volgens president Nasser heeft Egypte vele veldslagen moeten leve ren. Een van deze slagen was gericht op verovering van de macht. Dan was er ook nog de slag voor de pro- duktie van raketten en vliegtuigen. De enige manier om de Arabische zaak te verdedigen was paraat te zijn. Geen ruines By de behandeling van het voor stel om een aantal panden in de St.- Jorissteeg en aan de Hogewoerd (per ceel 41) i.v.m. de komende doorbraak aan te kopen, vroeg de heer Lamber mont (KVP) hoe ver het met deze doorbraak staat. Voorts liet hy een waarschuwend geluid horen om in de St.-Jorissteeg niet meer ruïnes (af braak) aan de bestaande toe te voe gen. Wethouder Piena, die blij was dat thans wederom met enkele eige naren een overeenstemming was be reikt, zeide, dat de gemeente een groot deel van de panden reeds in eigendom heeft. Voor weer enkele an dere panden wacht Leiden de ont eigeningsprocedure af. Voor enkele percelen, welke buiten de onteigening vallen, is het grote knelpunt het zoe ken naar een vervangend pand. Bin nenkort hoopt spreker hiervoor een oplossing te vinden. Met de heer Lambermont was ook de wethouder tegen het creëer en van ruïnes. Aan gekochte panden met uitzondering van het pand aan de Hogewoerd zullen spoedig worden afgebroken. Helaas komt het voor, dat de jeugd hierin de gemeente nog voorgaat. Conform werd dan besloten. Ook alle overige door ons reeds ge publiceerde voorstellen werden deze middag z.hs. aangenomen. Aan het einde van de zitting richtte de loco-burgemeester, wethouder Menken, zich tot de stenograaf, de heer Van der Velden, die sinds 1929 „zitting had in de raad" en in ver band met het bereiken van de zeven tig-jarige leeftijd „met pensioen ging". Namens de raad dankte hij de heer Van der Velden voor zyn steeds keurig verzorgde verslagen. Visserijweek in Katwijk Belangstelling voor expositie overweldigend Het bezoek aan de Visserij tentoon stelling is overweldigend. De eerste twee dagen bezochten 8000 personen de tentoonstelling. De cineac trok de eerste dagen 1000 personen. Voor de bejaarden die de tentoon stelling willen bezoeken, heeft het tentoonstellingsbestuur een aparte re geling getroffen. Zij, die slecht ter been zijn, kunnen per auto afgehaald worden. Het contactadres is C. Jon ker, Varkevisserstraat 60, te Katwijk, Persconferentie van De Gaidle Generaal De Gaulle zal maandag in het Elysée een persconferentie houden, de tweede dit jaar. De eerste had plaats op 15 januari. Daarin had de Franse president meegedeeld, de Brits-Amerikaanse overeenkomst van de Bahama-eilanden over de vorming van een multilaterale kernmacht niet te onderschryven. Ook had de Franse president op zijn laatste persconfe rentie te verstaan gegeven dat de besprekingen te Brussel over de toe treding van Engeland tot de EEG zouden worden gestaakt als Engeland de voorwaarden die ook voor de zes landen van de EEG gelden niet zou aanvaarden. Voor Je Leidse kantonrechter De zitting van de Leidse kanton- spelen" tussen de automobilist en de rechter, mr. R. de Bruyn met als offi- scooterberijder moeilyk achterhaald cier van Justitie mr. J. D. Lulofs, kon worden. Het bewys, dat verdach- droeg gisteren het kenmerk van een ware „uitverkoop" van z.g. „kleine zaakjes", die weinig of geen aanlei ding gaven tot uitvoerige requisitoirs en pleidooien. Zo diende o.m. de zaak van een 39- Jarige betonwerker uit Katwyk, die in de vroege ochtend van de zestiende mei met zyn motorrijwiel op de Witte Singel twee auto's materiële schade had toegebracht. Na tegen de achter zijde van een voor hem stoppende auto te zyn opgereden „caramboleer de" hy tegen een geparkeerd staande auto, hetgeen uiteraard eveneens met een flinke klap gepaard ging". De be stuurder van de auto speelde met een scooter berijder „krijgertje". Toen hij in een van de scherpe singelbochten op de rem ging staan werd ik vol komen verrast", verklaarde de beton werker zyn overtreding. „Toen u die heren dat spelletje zag uithalen, had u wijselijk wat meer afstand moeten bewaren", was de enige conclusie, die de kantonrechter hieruit kon trekken". In theorie wel edelachtbare, doch praktisch komt daarvan meestal weinig terecht", trachtte verdachte deze conclusie te weerleggen. In zijn requisitoir wees de officier o.m. op het feit. dat het bewijs van het door verdachte aangevoerde „krijgertje te twee botsingen had veroorzaakt stond daarentegen overduidelijk vast. Ter correctie eiste hy f25 boete subs. 5 dagen. Daar de kantonrechter enige medeschuld van de automobi list niet uitgesloten achtte, kwam hij de betonwerker iets tegemoet en von niste met f20 subs. 4 dagen. Schade van ruim 1900.- Een wel zeer schaderyke aanrijding had een 40-jarige automobiliste uit Leiden op de Stationsweg naby het aldaar gelegen „zebrapad" veroor zaakt. Zy reed namelijk bovenop een auto, die voor het zebrapad stopte en produceerde aldoende een schade post aan beide auto's van ruim f 1900 „Ik lette teveel op een bus, die van rechts kwam en zag daardoor de auto te laat afremmen", was het enige excuus, dat zij kon aanvoeren. Voorts was zfj van mening, dat de automobilist onnodig had gestopt om dat zich niemand op de oversteek plaats bevond. „Volgens het proces verbaal stak er wel degelijk een voet ganger over", weerlegde de kanton rechter deze mening. „Ik heb nie mand gezien", hield verdachte voet by stuk. Of er wel dan niet op dat moment een voetganger overstak achtte de officier van ondergeschikte betekenis, daar het zwaartepunt in deze zaak op de aanrijding lag en wel als een gevolg van verdachtes on oplettendheid. Hij eiste dan ook f20 boete subs 3 dagen met welke strafmaat de kan tonrechter zich volkomen kon ver enigen. Stoplicht niet gezien „Ik heb het stoplicht en de neer dalende afsluitbomen niet gezien om dat ik door de laagstaande zon ver blind werd, probeerde een 62-jarige landbouwer uit Alkemade de magi straten mild te stemmen. Hij was met zyn auto dwars door een afsluitboom van de Zylsingel gereden en had nogal wat schade aangericht. Voorts was zyn auto tengevolge van de schok gedeeltelijk op het voetpad te recht gekomen. Een voetgangster werd daarbij vrij ernstig gewond. „Als ik die bril op had gehad zou er niets zijn gebeurd", voegde de land bouwer tot zyn verontschuldiging aan en stak daarbij een zonnebril in de hoogte. Daar de officier en de kantom-ech ter echter van mening waren, dat een automobilist met elke onver wachte situatie rekening moet hou den, konden zij „een laag zonnetje" niet uitzonderen en waren het dan ook over een boete van f 15 subs. 3 dagen eens. In Le Havre konil Renaultfahriek Er is de laatste weken een felle concurrentiestrijd gevoerd tussen de havens van Nantes en Le Havre over de vestiging van een nieuwe Renault fahriek. Le Havre heeft het gewon nen, want gisteren heeft de regering, die aanvankelijk geporteerd was voor Nantes, de voorkeur gegeven aan Le Havre. Renault, die pas haar kapitaal be- langryk heeft uitgebreid, wil eind december 1965 beginnen met een fa briek van vier- tot vyfduizend ar beiders voor de produktie van een wagen van tenminste 1500 cc. De on derdelen (motor, versnellingsbax en carrosserie) zullen gemaakt worden in de bestaande fabrieken van Bou- logne-Billancourt, Flins Clean en Le Mans. die gedeeltelijk langs de Seine liggen. De directie had voorkeur voor Le Havre in verband met de goedkope re transportkosten, wat vooral belang rijk wordt als over enkele jaren de buitenlandse merken zonder invoer rechten Frankrijk binnenkomen. De directie is erin geslaagd de regering van haar argumenten te overtuigen. Het gemeentebestuur van Le Ha vre kwam bovendien met het argu ment, dat een versteviging van de positie van deze havenstad dringend noodzakelijk was tegenover Rotter dam. Het goederenverkeer voor Rot terdam bedraagt 100 miljoen ton, voor Antwerpen 40. voor Hamburg 36 en voor de beneden-Seine slechts 34. Le Havre heeft een terrein be schikbaar van 200 ha. waar Good year al is gevestigd en waar Renault eveneens zu willen bouwen. Nu de beslissing ten gunste van Le Havre is uitgevallen, zal de re gering de industrie van Nantes, waar de scheepswerven noodlijdend zijn, steunen met extra-bestellingen voor de metaalnijverheid. In Parijs heeft Jaques Heim, evenals andere modekoningen, gisteren al een voor-show gegeven van zijn nieuwe modellen voor de komende herfst en winter. Het wekte nogal wat opschudding toen hij bekend maakte, dat zijn nieuwe collectie allemaal modellen vertoont met de rok beneden de knie. De foto toont een van die modellen: een middagpakje van bruin flu weel met een korte bolero en een rok ruim onder de knie, waarbij knie laarzen van oceloi en een bijpassende bontmuts worden gedragen. Lezers schrijven. De onregelmatigheden bij de Twentsche Bank De bevolking van Katwyk werd de vorige week opgeschrikt door het be richt over gepleegde onregelmatighe den bij de Twentsche Bank, kantoor Katwijk. Ook onze vereniging nam met ont steltenis kennis van deze berichten. De persberichten hebben by haar wrevel gewekt waar sprake was van het gerucht als zouden de schipper- eigenaars van kotters hebben gepro fiteerd van overschrijding der kre dietlimieten bij de Twentsche Bank Afgezien van het feit, dat niet pre cies bekend gemaakt is op welke wyze de malversaties zich hebben voorge daan, en dus oordeelvorming moeilijk op waarheid kan berusten, moeten wij deze geruchten met klem tegen spreken Dit 6chryven is niet voortgesproten uit de gedachte, dat de aanval de beste verdediging is, maar uit de be hoefte de smet. die op onze te goeder naam en faam bekend staande leden is geworpen, te verwijderen. Ten overvloede hebben wij van een persoon die volledig op de hoogte is van de onregelmatigheden bij de Twentsche Bank, de uitdrukkelijke verzekering gekregen, dat onze leden en ook schipper-eigenaars buiten onze vereniging, met de gepleegde (Van onze Groningse correspondent) De Gasunie NV is bereid de ge meentelijke gasbedrijven in de drie noordelijke provincies een korting van vyf procent op de prijs van het aardgas toe te staan. De prijs, waar tegen alle overige Nederlandse ge meenten het Slochterense aardgas kunnen afnemen, zou, blijkens een brief, die de Gasunie de regionale organen voor de gasvoorziening reeds geruime tijd geleden heeft toegezon den, 6.35 cent per kubieke meter be dragen. Hierbij zou dan nog komen een capaciteitsbedrag van f 2 per ku bieke meter dagcapaciteit en een vast recht per Aansluiting van f 4.50 per jaar. Voor het bepalen van de dag capaciteit zal het gemiddelde ver bruik van vyf piekdagen van het voorafgaande kalenderjaar gelden. Een en ander komt er op neer. dat de gemeenten voor het gas. dat voor huishoudelijk gebruik wordt geleverd, tussen de acht en negen cent per ku bieke meter zouden moeten betalen, voor industriëel verbruik, waarbij immers het vast recht te verwaarlo zen is, zou de prys komen te liggen op ongeveer 7.15 cent per kubieke meter. De korting voor de noordelijke afnemers geldt slechts de prijs per kubieke meter plus het vast recht. Het capaciteitsbedrag is hiervan uit gesloten. De SROG (Samenwerken de Regionale Organen voor de Gas voorziening), die by de prijsonder- handelingen met de gasunie de distributiebedrijven vertegenwoordigt, is met deze offerte nog niet akkoord gegaan. Over het algemeen acht men de gevraagde prys aan de hoge kant. Men is van mening, dat de kosten waarmede de gemeenten, in verband met het overgaan op aardgas, wor den geconfronteerd, zo hoog zyn, dat de inkoopprijs voor het aardgas nog lager moet zijn, indien men een re delijke winst wil maken. Een ander punt, waarover men nog geen overeenstemming heeft kunnen bereiken, is de leverantie van aard gas aan de grote industriële verbrui kers. De Gasunie staat op het stand punt, dat levering aan industriële af nemers met een jaarlijks verbruik van meer dan één miljoen kubieke meter door de Gasunie moet geschie den. De gemeenten willen echter zelf deze afnemers bedienen. Uitgaande van de thans bekend VS schorten hulp aan Kongo op Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren verklaard, dat de VS ongetwijfeld voorlopig de economische bijstand voor Kongo zullen opschorten, in af wachting van de economische her vormingen welke de regering in Leo pold stad bestudeert om een einde te maken aan de zwarte handel in bui tenlandse betalingsmiddelen en de inflatie te beteugelen. Volgens de Amerikaanse verklaring moet de Kongolese regering zelf weten hoe zij de economie van het land stabili seert. De Amerikaanse regering moet er echter op toezien, dat haar steun niet wordt verspild of door zwendel teniet wordt gedaan. geworden gegevens is het nog steeds vrijwel onmogelijk vast te stellen wat het aardgas straks de consument gaat kosten. Die prys wordt door de gemeenten autonoom bepaald. De Gasunie kan in deze slechts advise ren. Reeds nu echter, voordat er de finitief iets is besloten, bestaat by het Nederlandse publiek een gevoel van teleurstelling over het feit. dat het aardgas vrijwel even duur als het huidige kookgas zou blijven. Inderdaad is men er bij de onder handelingen tussen de Gasunie en de SROG van uit gegaan, dat een belangrijke daling van de huidige ta rieven voor huishoudgas niet nood zakelijk lijkt. Dit betekent echter geenszins, dat de consument van het aardgas geen enkel voordeel heeft te verwachten. De Gasunie gaat er van uit, dat er voor het aardgas een veel grotere potentiële markt aanwezig is. dan voor het huidige gas. Zo rekent men erop, dat het aardgas metter tijd op grote schaal zal worden ge bruikt voor de ruimteverwarming, met andere woorden, dat het publiek ertoe zal overgaan voor de verwar ming aardgas te gebruiken in plaats van kolen of olie. Om dit te bereiken, wil men het tarief voor verwarmings doeleinden zo aantrekkelijk stellen, dat men er ook inderdaad belang bij heeft, op gasverwarming over te gaan. malversaties niets hebben uit te staan. Bovendien beweegt de Twent sche Bank zich vrijwel niet op het terrein van de kotter-financiering. Gaarne zagen wy dat u. na de pu blikatie in uw blad van 17 juli J.I., ook dit schrijven in de openbaarheid bracht. Vertrouwend op uw medewerking, verblijven wij, hoogachtend. Ver. v. schipper-eigenaren D. v. d. Plas, secr. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Aangenomen naar Rotterdam-Delfs- haven als predikant met bijzondere opdracht (geestelijk verzorger patiën ten ziekenhuis Dijkzlght) W. Oorthuys te Beverwijk. Bedankt voor Wouden berg J. van Rootselaar te Delft voor Beesd (toez.) J. van Gin kei te Uitwijk. Benoemd tot vicaris te Meppel H. Vaas kand. te Delft. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Brussel (2de pred. pl.) mr. B. C. Carp. kand. te Haarlem. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Dordrecht J. Keuning te Veenendaal en E. Venema te Zwyn- drecht. Beroepen te Hllversum-Ooet G. Bijkerk, kand. te Zaandam. Legaat van ruim V/2 ton Wylen de heer C. Leef lang te Rot terdam heeft zijn gehele nalaten schap vermaakt aan de geref. ker ken in Nederland tot een totaal be drag van f 358.054,-. De theologische hogeschool te Kampen zal daarvan f 44.756,ontvangen. Terug uit Moskou Weinig sprake van godsdienst onder jeugd De aartsbisschop van Utrecht der Oud-Katholieke Kerk, mgr. dr. A. Rinkel, en de bisschop van Deventer mgr. P. J. Jans. pres. van het Oud katholiek seminarie te Amersfoort zyn gisteren uit Moskou op Schip hol teruggekeerd. Op uitnodiging van de Russisch Orthodoxe Kerk hebben zy in de afgelopen 5 dagen in Rus land de feestelijkheden bijgewoond, die daar werden gegeven omdat de patriarch van Moskou 50 jaar ge leden tot bisschop werd gewyd. ..De patriarch is een bijzonder im ponerende figuur", aldus mgr. Rinkel. Hij is ondanks zijn 86 jaar nog buitengewoon vitaal. Voor de viering waren circa 80 geestelijken van di verse kerken uit het buitenland ge nodigd. Van hen kwam ongeveer de helft uit niet-communistische lan den. Alle patriarchen van de Ortho doxe Kerk (tegenwoordig een 112-tal) waren aanwezig, en ook het Vaticaan was vertegenwoordigd door de bis schop van Fribourg in Zwitserland. De 15-jarige Annie van Aarde, af komstig uit Hulst, is gistermiddag bij het zwemmen in de Westerschelde verdronken. Annie was met vriendin netjes bij opkomend water aan het stoeien. Plots verdween zij onder wa ter. Even later kwam zij weer boven, waarop de meisjes dachten, dat het een grapje was. maar meteen ver dween zy wederom onder water en kwam niet meer boven. Het meisje was de zwemkunst matig machtig. Zy is de oudste uit een gezin van zes kinderen. Haar stoffelijk overschot ls tot dusver niet gevonden. Bij Gent, bij de schutsluis ln het kanaal Gent-Terneuzen, is de 14- jarige Jos van der Zande uit Geer- truidenberg verdronken. De jongen was op vakantiebezoek aan boord van het schip van zyn broer, dat in Gent lag en had met een vriendje een ken nis per roeiboot weggebracht. Na de terugkeer zyn de beide jongens nog wat gaat varen, waarbij het bootje te dicht bij het neervallend water van de stuw is gekomen en volliep. Het vriendje kon gered worden. De elfjarige jongen E. Pepping uit Gasselte ls gistermiddag in het natuurbad „Zwanenmeer" ln Gieten verdronken. In de Maas bij Venlo is gister middag de 7-jarige Sandrientje Derks uit Venlo verdronken. Het meisje was met een jonger broertje op een luchtbed aan het spelevaren in de rivier. Door de golfslag van een passerende boot vielen beide kinderen van het luchtbed af. Het ongeluk ge beurde nauwelijks twee meter ran de kant. Het jongetje hep naar de oever doch het meisje zakte vermoedelyk in een kuil en verdween, 's Avonds werd het lijkje opgehaald, De 14-jarige A. A. Bogers uit Eindhoven, die zondag in de zee by Scheveningen gegaan was wordt ver mist. De jongen is tussen golfbreker 41 en 42 ter hoogte van de Keizer straat het water ingegaan en is sinds dien niet meer gezien. Hy logeerde met zijn ouders in Den Haag. In het Westelijk Kanaal ln Amsterdam is zondagavond de 23- jarige uit Paramaribo afkomstige kantoorbediende R. A. Baktali ver dronken. Twee voorbijgangers hadden hulpgeroep gehoord en daarop de man in het water zien liggen. De 21- jarige student L. A. C. Vey is nog in het water gesprongen, doch het ge lukte hem niet de drenkeling te pak ken. Kort daarop hebben enkele agenten van politie het slachtoffer met een red dings haak opgehaald, en tevergeefs kunstmatige adem haling toegepast. Irak heeft zes communistische di plomaten vijf Bulgaren en een Oostduitser uitgewezen. Hun ge drag wa« „niet in overeenstemming met het internationale diplomatieke gebruik". Zy hebben alle zes Irak al verlaten. Van een gedachtenwisseling over de grotere vryheid, die de kerk tegen woordig in Rusland geniet, was nau welijks iets gekomen. De Russische geestelijken lieten zich hier niet over uit. Mgr. Jans was het opgevallen dat vooral onder de jeugd van godsdienst weinig sprake is. „Wanneer de stoet van geestelijken by rondleidingen ge zamenlijk op straat wandelde, wer den wij soms onverholen uitgelachen door de jeugd". Anderzijds waren de geestelijken op een officiële regeringsontvangst geweest. Deze werd in Moskou gege ven door een commissie die voor de regering de betrekkingen tussen staat en kerk regelt.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3