Mr. j. Klaasesz opent Katwijkse visser ij te ut ooms teli i ng 180 zangers van de Staar in Kat wi j ks Nieuwe Kerk Drummond schuldig aan spionage bevonden Door inwerking stellen misthoorn Schouders zetten onder het pl een eigen zeehaven Onzekerheid bij Jessica Ernst Meisje (16) uit Alphen aangehouden Stranddag in Bloemendaal 20STE JULI HERDACHT m EEN GRANDIOOS CONCERT LE1DSCH DAGBLAD MAANDAG 22 JULI 1962 Dat er blijkt een particulier initia- tief te bestaan om te komen tot de aanleg van een haven noemde mr. Klaasesz verheugend en het ver blijdde hem, dat de plaatselijke over heid en de stichting elkaar hebben gevonden. Hij wees er op, dat van de regering in eerste instantie niet veel steun te verwachten is, omdat er nog vele werken op waterstaatkundig ge bied verricht moeten worden. Maar wanneer men erin slaagt een begin 1 te maken met de havenplannen, dan I is de realisering misschien uiteinde lijk mogelyk. Alle genodigden gingen hierna naar de ingang van de expositie waar mr. Klaasesz door het inwerking stellen van een misthoorn, waarna een scheepsmotor ging draaien, de ten toonstelling officieel opende. Vervol gens werd een rondgang gemaakt door de drie hallen. Op ongedwongen wijze informeerde mr. Klaasesz bij I verschillende stands naar nadere bij zonderheden over het geëxposeerde. Daaruit bleek, dat hij veel belangstel ling heeft voor de visserij. Gesprek met KW 161 i In de stand van Radio Becker uit Zeist voerde mr. Klaasesz via Sehe- veningen-Radio een gesprek met de KW 161. Hij onderhield zich op pret tige wijze met schipper Henk Schaap, met schipper Henk Schaap van die vertelde dat dit schip van Rede- KW 161 In Noordwijk 1 De NoordwUkse recherche heeft za terdagavond in een café te Noord- i wjjk aan Zee de sinds 11 Juli j.l. ver miste Joke van der Ster uit Alphen aan den Rijn aangehouden. Een be- zoeker van het café meende het 16- jarige meisje naar aanleiding van een bericht in ons blad te herkennen, waarop hij tn overleg met de café houder de Noordwijkse recherche waarschuwde. Deze kreeg al spoedig alle zekerheid dat het hier om het vermiste Alphense meisje ging. Het meisje bleek de dag te voren I in de badplaats te zijn aangekomen, na zich eerst in de naaste omgeving van Leiden te hebben opgehouden. De Alphense recherche heeft het meisje zaterdagavond in Noordwijk opgehaald en nog diezelfde avond I thuisgebracht. KRB derde in spannende roeiwedstrijd op zee j (Foto L.D./Jaap v. Duyn/Katwi)k/Zee. rij H. Schaap en H. Krijgsman ter hoogte van Egmond voer op weg naar i IJmuiden. De eerste burger var. de Provincie n<* wel hct vls" Aan dc jaarlijkse bondsstranddag van de Kon. Ned. Bond tot het Red den van Drenkelingen, die zaterdag In Bloemendaal werd gehouden ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Bloemendaalse Reddings brigade. namen elf kustbrigades deel. De brigades demonstreerden de diverse manieren, waarop in nood verkerende mensen uit zee kunnen worden gered. De voorzitter van de bond, de heer J. P. Weyburg. memoreerde in zijn Scheueninqen-Radio een qesprek openingswoord het grote aantal ver- r, drinkingsongevailen: 500 per jaar. Hij prees de leden van de brigades, die hun vrije tijd opofferen en daar- sesz voert (Van onze visserijredacteur) „Het provinciaal bestuur begeleidt gaarne uw actie voor het verkrijgen van een eigen zeehaven, maar let wel, begeleiden is iets anders dan subsidiëren. Wanneer die haven er in de toekomst mocht komen, dan krijgt het provinciaal bestuur vele moeilijk heden en problemen op te lossen met als belangrijkste het maken van goede verbindingen met het achterland. Ik kan U de ver zekering geven, dat wij met bijzondere belangstelling uw verdere pogingen tot de aanleg van deze haven zullen blijven volgen". Deze woorden sprak de commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, zaterdagmiddag bij de opening van de nationale visserijtentoonstelling te Katwijk aan Zee. Mr. en mevr. Klaasesz laten zich voorlichten over de bedie ning van het stuurrad en de schroef. Geheel links op de foto de heer Nic. van Duijn. de initia- fj/fl C/CXf f' defnemer en organisator van de tentoonstelling. i (Foto L.D./Jaap v. Duyn/Katwijk/Zee. ren, die ook de eerste financiële1 risico's loyaal heeft willen dragen. Het thans verkregen resultaat is voor een belangrijk deel aan zijn doorzet ten te danken en in de eerste plaats zijn werk. vroeg belangstellend hoe de reis was verlopen. „Uitstekend, meneer de commissaris", antwoordde schipper Schaap, die tevens vertelde, dat hij restaurant! Na de officiële opening stroomden de bezoekers de tentoonstellingshallen binnen. Het was er een drukte binnen een uurtje hoopte af te meren belang, zodat deze eerste dag zeker in IJmuiden. „Nu tot ziens dan", zei een succes mag worden genoemd voor de commissaris, „misschien zien wij1 de organisatoren. bij ook vaak gezondheid en leven in gevaar brengen om de medemens te kunnen helpen. Aan deze bondsstranddag was voorts een roeiwedstrijd op zee over een afstand van 500 meter verbon den. waarbij de brigadeploegen, vier roeiers en een stuurman, elkaar in een spannende sportieve strijd be- kampten. Na een aantal afvalwed- strijden werd de ploeg van de Zand- (Van onze correspondent in Bonn, Zaterdag werd in de hele Bonds* republiek het feit herdacht, dat gentien jaar geleden, op 20 juli 1 een aanslag op Hitier werd gepli door een groep officieren rondoi Klaus von Stauffenberg. Voor het eerst sinds 1945 hinge aan alle openbare gebouwen in West Duitsland vlaggen ter ere van dl honderden slachtoffers van deze mis lukte poging om Hitier uit de weg te ruimen. In Bonn legde Adenauer voor net gedenkteken bij de universiteit een krans neer ter nagedachtenis aan de mannen van de 20ste juli, die bijna allemaal werden terecht gesteld door de nazi's. Ook de inspecteur-generaal van het Bondsleger, generaal Förtsct\ legde een krans neer. BU de plech tigheid werden koralen gezonden. In Berlin werd namens Bonds president Lübke een krans ge legd bij het monument in Plötzensee, waar de meeste verzetsstrijders van de 20ste juli werden geëxcuteerd Hier wees generaal-majoor Von Hob« van het Bondsleger op de verdiensten voor vrijheid en menselijke waardig heid, waarvoor Von Stauffenberg en zijn medestanders hun leven hebben geofferd. De soldaten van het hui dige Bondsleger beschouwen het als hun heiligste plicht dit voorbeeld te volgen, aldus Von Hobe. Advertentie UUifi schakel vs over op Gulfpride SELECT SINGLE-G voortse reddingsbrigade, tweede team, eerste in 6.29.5. Op de tweede plaats eindigde de eerste ploeg van de red dingsbrigade uit Petten met 6.43.7 en derde werd de ploeg van de Kat wijkse reddingsbrigade, die er 6.56.8 over deed. Haven nodig Om vijf minuten voor drie ar riveerde mr. Klaasesz, in gezel schap van zijn echtgenote, op het tentoonstellingsterrein in het Wantveld. De eerste burger van de provincie werd begroet door burgemeester H. Duiker en de voorzitter van het Comité Visse- rijweek Katwijk, mr. v.d. Plas. Hun echtgenoten waren hierbij ook aanwezig. Dc charmante zevenjarige Margriet van der Plas bood mevrouw Klaasesz een fraaie ruiker aan. De openingsplechtigheid werd ge houden in het visrestaurant in tegen woordigheid van vele genodigden. Tot hen behoorden gedeputeerde A. C. A. Deerenberg uit Schoonhoven, de di- decteur van de visserij, ir. H. Lie- nesch, vertegenwoordigers van de ge meentebesturen van de omliggende gemeenten en van vele visserij- gemeenten in ons land, afgevaardig den van bestuursorganen, organisa ties en verenigingen op visserijgebied en van de scheepvaart in het alge meen en bestuursleden van het Hoog heemraadschap Rijnland. Magriet van der Plas biedt aan mevr. Klaasesz een fraaie ruiker aan. (Foto L.D./Jaap v. Duyn/Katwijk/Zee. Welkom Zij werden hartelijk begroet door mr. J. van der Plas. die in zijn wel komstwoord verder gewaagde van de grote medewerking ondervonden van allerlei instanties, niet in het minst van de gemeente en van het hoog heemraadschap. Na er op gewezen te hebben, dat deze positie in vijf dagen is opgebouwd en dat dc directie, bestaande uit de heren Nic. van Duijn, Chr. Ver- plancke en J. W. Tamboer, on noemelijk veel werk heeft verzet, heeft mr. Van der Plas dank en hulde gebracht aan de heer Nic. van Duijn, die als bestuurslid van de Vereniging van Schippers-Eige- naren de initaitiefnemer en stu wende kracht van deze tentoonstel ling is geweest. Hij heeft, zei mr. Van der Plas, de gemeente, de V.V.V. en de Rederij- vereniging „De Vuurbak" voor zijn denkbeelden kunnen winnen en wist zich daarbij geruggesteund door de Vereniging van Schippers-Eigena- Hierna betoogde mr. Van der Plas dat het doel van het comité van deze visserijweek is de Katwijkse visserij in de nationale belangstelling te i plaatsen en actie te voeren voor een haven. Deze actie, zei hij, gaat onder het motto „Katwijk vraagt een haven" en deze slagzin zal ook gevormd worden door twintig schepen, die deel uit zullen maken van de Katwijkse vloot tijdens de vlootschouw op vrijdagmid dag en -avond. Mr. Van der Plas besloot zijn rede met de volgende woorden: „Een haven is noodzakelijk voor het be houd van onze nationale economie, zoals in rapporten is aangetoond. Daarom zal de regering niet anders kunnen doen, dan uiteindelijk aan onze wensen tegemoet te komen. Van het opgeven van onze strijd voor een haven is beslist geen sprake en de organisatie van de visserijweek 1963 moet mede gezien worden in dit licht: actie voor de Katwijkse haven. Voor economie In een geestige toespraak heeft mr. J. Klaassesz het belang van dc vis serij voor onze economie belicht. Hij zei, dat de tijd al heel lang achter ons ligt, dat de visserij al leen maar een zaak was van de Katwükers en anderen die daarbij betrokken zijn. Men weet maar al te goed, dat de visserij een belangr rijk onderdeel is van onze nationale economie. Wanneer er geen kabinetsformatie was geweest, zo vervolgde mr. Klaa sesz. dan zou niet ik, maar mr. V. G. M. Marijnen hier hebben gestaan om de opening te verrichten. Katwijk heeft iets te maken met deze kabi netsformatie en daarom hoop ik, dat mr. Marynen snel zal slagen en dat er een kabinet komt, dat rekening wil houden met de belangen en verlan gens van Katwijk. En, ook met betrekking tot de for matie bij de visserij te blijven, sprak de eerste burger van het gewest de wens uit, dat het resultaat van de besprekingen over een haven in de ministerraad zal zijn een vis zonder hinderlijke graten. Mr. Klaasesz stelde nadrukkelijk, dat het comité van de visserijweek er goed aan gedaan heeft de Neder landers en buitenlanders wakker te schudden door de aandacht te vesti gen op Katwijk en de visserij, want men weet over het algemeen niet, dat deze vissersplaats het grootste aantal schepen, de grootste aanvoer en de sterkst bezette visserijschool heeft. Dat Katwijk geen haven heeft weet bijna iedereen. Vervolgens betoogde mr. Klaasesz dat Katwijk ten nauwste betrokken is bij het wereldgebeuren, want deze plaats heeft mede te maken met de E.E.G. Het lijkt wel of de Nederland se visserij in de verdrukking dreigt te komen in vergelijking met andere landen. Want in tegenstelling met de vissers in de nabuurlanden krijgen de reders hier geen of heel weinig steun van de regering, zoals sloop- premies, alle mogelijke subsidies, toeslagen on besommingen en uitke ringen uit het egalisatiefonds. ser Gx led afs Do nai da\ dig I vie plo ter juc til' ser *ci Sinds de Wiener Sangerknaben, meer dan 10 jaar geleden, is de Katwijkse Nieuwe Kerk voor een concert nooit meer geheel bezet geweest. Geheel bezet betekent daar 1400 tot 1500! Voor Leiden zou dit verhoudingsgewijs gelijk staan met vijf Stadsge hoorzalen vol! Een geweldige voldoening voor het buitengewoon actieve „Orgelcomité Katwijk", dat dit optreden als extra ingelast heeft in z'n serie van 12 zomerorgelconcertcn. De „Maastrichter Staar" is ver over de landsgrenzen welkom. Honderdentachtig leden uit dit nog grotere illustere gezelschap stonden in het ruim vóór de preekstoel aangetreden Religieuze werken j Een woordvoerder verwelkomde ..De Staar" en wees op het „2 x 80" I van de avond: 80 jaren „Staar" en 80 jaren Nieuwe Kerk. Dit laatste leek ons maar ongeveer juist, daar het in 1885 was dat Baronesse van Wassenaar van Catwijck de eerste steen legde. De grootste bekoring had voor ons het omvangrijke deel vóór de pauze, nl. de religieuze werken, die er dus niet maar plichtmatig bij stonden. Ze leken deze zangers even dierbaar als de latere volksliederen en romanti sche stukken, die meer het karakter vertoonden van tegemoetkomingen aan de „publieke smaak'.' Uit de religieuze groep lichten we eerst de twee imposantste Diepen- brock's „Veni Creator" en 't „Magni ficat" van Jan Nieland. Dit Magni- Volksliederen Na de pauze zijn volksliederen uit allerlei landen gezongen, ten dele in bewerking van de dirigent Martin Koekelkoren. Succesnummers waren daarbij het Tsjechische „Klencl" en het meeslepende Russische „Kalioda" plus een bijbehorend opmonterend piano-aandeel, beide met volbloed Slavisch karakter en opzwepende suggesties van volkstonelen en Bala- laïkasfeer. Na de volksliederen de vermaarde Dandelaria uit „Rinaldo", de Negro Ol' Man River", met onvoorwaar delijk te prijzen bassolo van het koorlid Frans Hamers, die zijn koor zelf als een verrukkelijk orkestraal werkende begeleiding toekreeg. Ten laatste Elgar's „Land of Hope and Glory" met sopraan, orgel en koper. De gloed en de toondiepte, daariij over de koorzang gespreid, haddei een machtige nawerking! Geen ideaal evenwicht In juni hoorden we „De Staar" li Boskoop met slechts 130 zangers. Een kritische noot uit vergelijking ont staan menen w(j niet te mogen weer houden. De groepstlmbres leken toei bij het kleinere aantal een veel dui delijker evenwicht te bereiken. Et leek nu door overbezetting van d( 2de tenoren overschaduwing te be staan van de drie andere partijen waardoor een geheel ideale balan van de registerkleuren niet tot stam kwam. V. Samenwerking Wij van de visserij, aldus mr. Klaasesz, zijn van mening, dat de re gering tot nu toe weinig heeft ge daan. Het enige is het miljoen gul den uitgetrokken als subsidie voor de verre- of ook wel genoemd tele- visserij. Er zijn voor de visserij tal rijke problemen op te lossen, doch als allen er de schouders onder zetten, dan gaat het de goede richting uit en misschien is het resultaat wel, dat Katwijk een haven krijgt. „Fiesta Ghana" weer in ons land Voor de zevende achtereenvolgen de maal in drie en een half jaar zal zich de groep flamengodansers en -zangers in ons land presenteren on der de naam „Fiesta Gitana". Deze groep zal zondag 28 en dinsdag 30 juli in de Kurzaal optreden, vervol gens naar Amsterdam gaan, waar van 1 tot en met 16 augustus in de Stadsschouwburg zal worden opge treden en tenslotte van 17 tot en met 21 augustus in de Rotterdamse Schouwburg te zien en te horen zijn. Andere plaatsen zullen ditmaal door het Spaanse zigeunergezelschap niet «orden bezocht. Met uitzondering van gitarist José Motos ,die min of meer als leider van de groep is te beschouwen al staan de tien leden van het ge zelschap qua klasse en talenten vol komen naast elkaar en danseres Maruchi Soto zijn de medewerkers aan dit zevende „Fiesta Gitana" voor de eerste maal in ons land. Het zijn danser (en zanger) Antonio el Cam- borio. danseres Milagros (de ver loofde van José Motos) danseres Maria Antonia, flamengozangeres Carmen Moreno, danseres Irene, zan ger Tomas de Huelva en de twee begeleidende gitaristen Pedro Patena en Luis Adame. Ook dit nieuwe „Fiesta Gitana"- programma bestaat uit twee delen. Het gedeelte voor de pauze is zeer serieus, dat daarna draagt een meer luchtig karakter. ficat werd tot een ware verrassing, niet alleen om de fantastische ver tolking die het kreeg, maar ook om de meesterlijke schrijfwijze, die de stemmen gelegenheid biedt om in schoonheid te keuren en te gloriëren. Een koper-ensemble werkte hier mee, dat eveneens een vlekkeloze in druk naliet (tuba. trompetten en t ombones van het Maastrichts Con servatorium) Het een zeer hoge techniek ver gende „Veni Creator" toonde, hoe prachtig de dynamische waarden af gewogen konden worden. Nooit doem de het spook op van de klankmassa- liteit, of van de klankstoten, moch ten ook de forti opklinken met een sterke, maar intrinsieke exotische kracht. Het geleidelijk over het hele zangapparaat aanzwellen van het laatste crescendo zal iedereen bijge bleven zijn als een der vele stalen van kapitale koordiscipline. En hoe innerlijk zuiver werd de gregoriaan se ziel van dit verheven gezang ge heiligd zonder enig spoor van welke kwaal ook van het mannenkoorwe zen! Bewondering dwongen drie „Prié- res" af van Poulenc met een fraaie solo van Piet Bom in „Mes trés chers Irères", waarin het pianissimo als een klankwonder te waarderen viel, niet tegenstaande de mogelijkheid van een verdergaande verfijning daarvan. Overigens zouden we deze „Prières" het liefst overgelaten zien aan kerk- of kamerkoor. Begonnen is met een gewichtloos en puntig voorgedragen motet van Cruce, gevolgd door een Vittoria in een prachtige bundeling en een Gal lus met een voortreffelijke klanken- bouw. Voorzien van koperbegeleiding was ook ergens plaats ingeruimd voor Handel's „Halleluja", waarin de oer gezonde en majesueuze sonoriteit nogmaals de onschendbare gaafheid van koor bewees. Toch zijn we van oordeel, dat de vrouwenstemmen voor c'e stemvoering in dit beroemde stuk onmisbaar zijn. In deze programma-afdeling heeft de solosopraan Jessica Ernst een boeiend „Inearnatus" van Mozart en Rudolf Mengelberg verklankt, ge heel naar de eis op een vleugel bij gestaan door de pianist Peter Ser- penti. Deze sopraan verried beurte lings een gemakkelijk klimmende reine hoogte en een wat slordig be nedenwaarts door het notenbeeld terugglijden. Een rustige toon zonder beving kon Jessica Ernst niet ten volle garanderen. Haar onzekerheid kon echter ook voortspruiten uit een gevecht met de onpeilbare, resonans- loze akoestiek. Een 34-jarige Amerikaanse neger, I Nelson C. Drummond, die zestien I jaar bjj de Amerikaanse marine heeft gediend, is door een federale rechtbank van gezworenen in New York schuldig bevonden aan het doorgeven van militaire geheimen aan Russische spionnen. De man kan j hiervoor de doodstraf krijgen. Drummond heeft bekend, in dienst van Russische agenten te hebben gestaan. Hij heeft echter ter verde diging aangevoerd, dat de Russen hem in 1957, toen hij als onderoffi cier van de Amerikaanse marine in Londen vertoefde, „in een val hebben laten lopen". Zij hadden chantage op Internationale harpweek besloten De internationale harpweek, die van 13 tot 20 juli in het Huis van de Woodbrookers te Bentveld werd ge houden, is besloten met een uitvoe ring in de Nieuwe Kerk te Haarlem. Het concert bracht de deelneemsters en deelnemers aan de harpweek, die uit vele landen naar Nederland wa ren gekomen, voor het laatst bijeen voor een muzikale manifestatie, welke verrassende indrukken kon schenken omtrent het hoge niveau waarop door jonge kunstenaressen en kun- tenaars het harpspel in onze tijd wordt beoefend. Zij hebben na een gezamenlijke excursie naar het Frans Halsmuseum afscheid van elkaar genomen en van de harpiste Phia Berghout en Maria Korchinska en de harpist Marcel Grand j any, bij wie de leiding van de harpweek berustte. Vervuld van kostbare herinnerin gen, in het bijzonder aan die van het historische, onvergetelijke harpcon- cert, dat de beroemde, thans twee- enzeventigjarige Marcel Grandjany dinsdagavond te Bentveld gegeven heeft, zijn zij uiteengegaan, ieder naar zijn land in Europa of aan de overzijde van de oceanen, zelfs in Australië. hem gepleegd en daardoor was hj spion geworden. Hoewel hij bij de marine was, be zat Drummond een café in New port, dat hij volgens de autoriteitei financierde met geld dat hij voo zijn spionagewerk kreeg. Voor de do cumenten uit een marinebasis ti Newport, die hij aan de Russen gal zou Drummond telkenmale zesduizem dollar hebben ontvangen. De beklaag de heeft echter verklaard, dat hij d< Russische agenten heeft bedrogen ei dat de documenten die hij hun i handen speelde waardeloos waren. Drummond werd in september j, in New York gearresteerd, toen hj gegevens overhandigde aan twee se cretarissen van de Russische dclega tie bij de Verenigde Naties. Beid Russen zijn inmiddels uitgewezen. Drummond stond voor de tweedi maal terecht. Het eerste proces ein digde 23 mei, toen de jury niet to overeenstemming kon komen. He tweede proces heeft twee weken ge duurd. De rechter zal later het von nis uitspreken. Soepeler houding tegenover Canada Na besprekingen tussen de Cana dese ambassadeur in de VS en d< Amerikaanse minister van Finan ciën, heeft het Amerikaanse Minis terie van Financiën bekendgemaakt dat de VS zich bereid hebben ver klaard de voorgestelde belasting o; buitenlandse beleggingen te wijzigen teneinde de toevloeiing van nieu» kapitaal naar Canada te vergemak kelijken. In de verklaring van het ministe rie wordt gezegd, dat. de komendf wetgeving zou worden gewijzigd ten einde president Kennedy in staat t< stellen de belastingvrije aankoop mogelijk te maken van nieuwe emis sies, wel.-e n—'ig zijn voor handha ving van het ongestoorde verloop van handel en betalingen tussen di beide landen. tin ot> mi vu hu Oi te1 uit He jat zw ho lei (L he ke do bij he za i de Lu de lat tw de de

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 4