Dixielandband wint 't eerste Kaagconcours Bewijzen tegen Globke zijn vernietigend Belangstelling voor finale overweldigend Heel Engeland verontwaardigd over beruchte krotten-affaire X Johan Lobo stal de shoiv Bevorderingen chr. tech. school te LEIDEN PROFESSOR NAGEL: Watersnood in Kasjmier Twee ernstig gewonden bij vechtpartijen Opgericht 1 maart 1860 Maandag 22 juli 1963 Tweede blad no. 31013 ZUS Tlroj Plij uzlakJ mrr/. landjJ iek cenld LicM ni Ollvi.l Liet; K 5 bo« wu r n» ienU bout bou 13.: ma 13: 14J aati ilslp ia Hor -22 trlcl untt 18 uzlt II >or Ni 19 20 An SOVf Hl N Het eerste Kaagconcours Is gewonnen door de Haagse Earls Town Jazz Society onder leiding van Henk Meyer. Tweede wer den de Noise-Makers, eveneens uit Den Haag en derde de Rhythm Chums met zang van Johan Lobo uit Leiden. De belangstelling: voor de finale, die gisteren in Meerrust In Warmond werd gehouden, was zo mogelük nog groter dan voor de voorselecties. On der het over het algemeen jeugdige publiek waren o.m. Herman Stok, presentator van „Top of Flop" en Berend Boudewyn van de t.v.-rubriek „Uit". Het was opvallend, dat de vele gitaarbands, die gisteren weer te horen waren, geen winnaar konden opleveren, maar dat de enige aan wezige jazz (dxieland) band met de eerste prijs ging strijken. In het „gitaarband-genre" is en blijft er maar een combinatie de beste; de ook gisteren weer talloze malen zo nauwkeurig mogelijk geïmiteerde „Shadows". Het Kaagconcours heeft vrijwel geen originele nummers opgeleverd. De enige gitaarcombinatie, die het een klein beetje anders-dan-anders deed. was „The Golden Dragons" uit Den Haag. Maar hier was het muzi kale peil weer zo laag, dat de jury hen de laatste, negende, plaats moest toekennen. Overigens was de zange res van dit combo, Conny van So lingen. weer het beste wat op vocaal gebied te horen was. Het charmante en veelbelovende meisje kwam echter niet voor een prijs in aanmerking, omdat zij door de organiserende platenmaatschappij Bovema reeds ge contracteerd bleek te zijn. werd het monotone gitaarge- dreun onderbroken door de zang van Ellv Nieman en Truus Schijf, samen The Crazy Girls, die zelfgemaakte liedjes op de gitaar begeleiden. Maar nauwelijks waren hun laatste woor den verklonken of de knoppen van de versterkers, echo's en vibrators wer den weer omgedraaid en de plectrums martelden weer vier of acht keer per maat de willige gitaarsnaren. Johan Lobo heeft geen mooi stem. Maar hij zingt er wel mee. Bovendien Is die stem gehuisvest in een lichaam, dat zich op de maat van de muziek in alle mogelijk en onmogelijke boch ten weet te wringen. Johan Lobo lacht en huilt, zingt, schreeuwt en gilt in de microfoon en rolt over het podium zonder in de vele snoeren Mulo-diploma Van de kandidaten der Leidse Avond-mulo behaalden het diploma: de dames Riet van Aller en Plony Roefstra te Lelden; Katja van Beu gen te Alphen a. d. Rijn. Joke Ver hagen te Hazerswoude, Engelien .Smit te Noordwijk-Zee, Diny Lan- trok en Jeannet van de Gevel te Oegstgeest, en de heren: Joh. Bleich- rodt te Rijnsburg. P. F. Caspers te NoordwUk-Binnen, Th. Hetebrij. A. M. van den Berg. G. A. H. Brug man. L. J. L. Clavan, J. van der Luijt, C. M. Middelkoop en C. W. v. Venetiën te Leiden. De examens zijn geëindigd. verward te raken. Af en toe kijkt hy een onthutst meisje diep in de ogen. Hij heeft bepaald gevoeld voor show en nog meer voor sensatie. Zijn suc ces was dan ook enorm. Bovendien was hij de componist van de „Jaap van Praag-twist". De jury kon niet anders dan hem de derde prijs toe kennen en, wat belangrijker is, hem een auditie voor een plaatopname be loven. (Van de nummers 1 en 2 wordt ook een plaatopname ge maakt) De televisie was met een uitge breide cameraploeg en slechts één camera vertegenwoordigd. Gesterkt door het speciale welkomstwoord, dat presentator Jaap van Praag tot hen had gericht, vochten zij zich een weg door tafels, stoelen en mensen en slaagden er zelfs af en toe in, genoeg ruimte voor hun gewichtige werk zaamheden te vinden. De resultaten van deze „veldslag" zijn 30 juli op het scherm te zien. De jury voor het eerste Kaagcon cours bestond uit: John Möhring, Wim Voerman, Paul Acket, Gé Ho- fink en Joop v. d. Zwan. De uitslag luidt: 1. The Earls Town Society (Den Haag), 2. The Noise- makers (Den Haag), 3. The Rhythm Chums met Johan Lobo (Leiden). 4. The Specials (Den Haag). 5. The Crazy Sisters (Bovenkerk). 6. Zanger J. Ophqff (Rhenen). 7. The Hurri canes (Den Haagt. 8. The Desmounts (Den Haag). 9. The Golden Dragons (Den Haag). De Leidse zanger Johan Lobo bracht met zijn Rhythm Chums het publiek (en zichzelf) tot ver voering. (Foto L.D./Holvast) Lezers schrijven. Bromfietsers, matigt U Donderdagmiddag j.l. kruispunt Levendaal-Kraaierstraat. Twee auto's stoppen, naast elkaar, voor het ze brapad om voetgangers gelegenheid te geven over te steken. Een bromfietser komt aangeknald, stoort zich aan niets, passeert de stilstaande auto's, mist op een haar na een voetganger, die met een katachtige sprong nog juist het reddende trottoir bereikt. Zondagmiddag j.l. kruispunt Utrechtse brug—Hoge Rijndijk—Ho- gewoerd. Drie auto's stoppen achter elkaar om een van rechts komende auto voorrang te verlenen. Een bromfietser komt aangeknald. stoort zich aan niets, passeert de stilstaan de auto's, mist op een haar na de voorrang hebbende auto. Als dat zo moet gaan kunnen brok ken. ook voor u, bromfietsers, niet uitblijven. L. De schoolvakanties Deze zijn pas begonnen en nu reeds lopen de kinderen langs de huizen te vragen of zij een boodschapje mogen doen. Een en ander is te begrijpen, men kan toch geen vijf of acht we- ken met zijn gezin de stad uitgaan. Het is u mogelijk bekend dat de ge- 1 meente slechts in het bezit is van 7 straatvegers voor de gehele stad, j waarvan er nog een paar gebruikt moeten worden voor het schoonma ken van de marktterreinen. Een en ander heeft het gevolg dat de stra- j ten er zeer verontreinigd uitzien, i hoofdzakelijk de trottoirs. Ik wil even noemen de Lammeschansweg oneven nummers en de aanverwante straten. Behalve papierafval en zand groeit het gras en onkruid dik tegen i de muren van de tuinhekken en om de bomen. Men gaat van het stand- punt uit, dit is buiten mijn tuin. Zo I ziet men vaak dat de bewoners vaak de papiertjes uit hun voortuin wip pen en op de straat deponeren, waardoor zij op de straat blijven liggen of in de tuin van buurman terecht komen. ALS MEN HET MAAR KWIJT IS. Zij die van het standpunt uitgaan: „Voor het trot toir is de gemeente en wjj betalen straatbelasting herhaal ik nogmaals, de gemeente moet in gebreke blijven, wegens gebrek aan arbeidskrachten. Laat de jeugd er zich eens voor in zetten, zy loopt zich dan niet te ver velen, is in de buitenlucht en doet geen kattekwaad.. Mogelijk is er nog een bewoner die er een kleinigheid voor over heeft. Laat de jeugd zich hier verdien stelijk maken. W. F. K. de Kievit P. de la Courstraat 111. Aan de Chr. lagere technische school te Leiden zijn bevorderd van lste-klas naar 2de-klas metaalbcwer- ken: Klas M2A Leiden: Martin Borst, Rudy Breedveld, Kees v. d. Burg, Koos Carlie, Chris Haneveld, Rien Noort, Ab Sasburg, Gerard Weizen- bach, Herman Wesselink, Nol Zaal berg. LeiderdorpFrank Pison. Voor schoten: Jan Verwey. Valkenburg: Jan v. d. Have. Oegstgeest: Hans van Dommelen. Gerrit Glasbergen, Nico den Hollander. Sassenheim: Herman Heemskerk, Dick van Loo. Zoeterwoude: Tom Westdyk. Roog- made: Frans van Rijn. Klas M2B Leiden: Henk Brandwyk, Jan Ma- rijt, Eddy Molloy. Gert Nagtegaal, Koos Ossevoort, Gerard Slegtenhorst, Bram v. d. Vet, Harry de Vries, Rob Zeilstra. Leiderdorp: Nico v. d. Lin den. Voorschoten: Rudolf Bos. Adri Brussen, Henk van Egmond, Alfred Stouten, Piet Verboom. Valkenburg: Hans Meurs, Oegstgeest: Nico van Ben-tem. Lisse: Wim Brussé, Kiaas Oudshoorn. Zoeterwoude: Jan Vis. Nieuwe Wetering: Sjerp van Dijk. Noordwijkerhout: Piet van Rijnberk. Klas M2C Leiden: Frans van Dam, Aat Dubbelaar, Han Freeke, Wim v. d. Heyden, Dick Ledeboer, Wim Mul- BERLIJN In het grote schijn proces dat het opperste gerechts hof in Oost-Berlijn op het ogen blik voert tegen de niet-aan- wezige dr. Hans Globke sinds I jaren staatssecretaris en ver trouwensman van bondskanselier Adenauer is vrijdag levens lang geëist tegen de beklaagde. De uitspraak wordt spoedig ver wacht. Advertentie Zoekt U een GOED ANKER HORLOGE voor f30.- tot f40 - of het allerbeste van f200.- en f 400.—. Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 207 heeft htt. Etema - Certina - Prisma Junghans -Ewe - Anker. Chr. Teehn. School Alphen Aan de Chr Techn. School te Al phen a. d. Rtin ztin geslaagd voor net diploma metaalbewerker R. J. Baaima, A. C. Kok te Leiderdorp en H. M. Roos te Leiden, voor het diploma elektrotechniek B. van Mee- teren te Leiderdorp en voor het diploma metselen A. van Leeuwen te Leiderdorp, Prof. mr. W. H. Nagel, onder het pseudoniem J. B. Charles bij velen beter bekend als de auteur van politiek geëngageerde litte ratuur. Wij hadden een onderhoud met prof. mr. W. H. Nagel uit Leiden, de hoogleraar in de criminologie, die als litterator onder het pseudoniem J. B. Charles de aandacht trekt door zijn politiek-geëngageerde geschriften, en die als afgevaardigde van het Ne derlands Auschwitz-comité het pro ces in Berlijn bijwoont. Hij noemde het bewijsmateriaal te gen dr. Globke vernietigend en vond het volkomen onbegrijpelijk, dat Adenauer deze man in bescherming neemt. Globke's aandeel in het op bouwen van een wettelijk gefundeerd apparaat om onder de hakenkruis- vlag de joden uit te roeien, staat on omstotelijk vast, aldus prof. Nagel. Drieërlei feiten Het gaat volgens hem in dit pro ces om drie dingen: Medewerking aan de vernietiging van de democratie der Weimarre- publiek. Die medewerking is hier bewezen. Globke heeft onbetwist baar meegewerkt aan het uithol lingsproces, dat een voedings bodem legde voor het fascistische regiem, aldus prof. Nagel. Jodenvervolging door het schrijven van het commentaar op de be ruchte Neurenberger rassenwet ten: ongetwijfeld de zwaarste en meest directe beschuldiging tijdens dit proces. Medewerking aan de „Einverdeut- schung" ofwel germanisering van de door Duitsland bezette gebie den. Zo zorgde Globke er bijvoor beeld voor, dat de Luxemburgse mannen plotseling de status van Duits soldaat kregen. Als zij deser teerden betekende dit, dat zij ge fusilleerd werden. Getuigenissen Tot zover prof. Nagel. Inmiddels zjjn in het proces zeer veel getuigen gehoord, vrijwel allen slachtoffers van de nazi-terreur, die verslag de den van hun gruwelijke ervaringen. Onder hen was ook het echtpaar Furth uit Diemen bij Amsterdam, dat een uitvoerig beeld gaf van zijn ervaringen tijdens de jodenvervolging acr, Hans Ouwerkerk. Jan Rombout, Hans v. d. Ven. Leiderdorp: Koos Karstens, Ferry van Haver, Martien Wassenburg. Voorschoten: Roelof Brussee, Jelle Bergsma. Valkenburg: Wijnand Binnendijk, Gerrit Rus- sclieiiberg. Oegstgeest: David Schrikkema. Lisse: Jaap Algera. Sas senheim: Aat Havenaar, Wim Hel mus. Noordwij k: JSlzo van Dobben de Bruyn. Rijpwetering: Ko Warmer dam. Klas M2D Leiden: Maai ten Been, Peter Braggaar, Dick Gordijn, Roel Lakerveld, Joop Pieëte, Koos Redegeld, Paul Riekerk, Hans Schoenmaker, Jaap v. Werkhoven, Hans van Wezel. André Witteveen. Leiderdorp: Rinus v. d. Zwart. Voor schoten: Nico de Bruyn, Jan de Jong, Albert Nonkes, Bram van Vliet. Val kenburg: Wim Rhijnsburger. Rijns burg: Teun v. Doorn. Katwijk: Leen Zwitser. Klas M2E Leiden: Tonnie van Abswoude, Dick de Bree, Kans de Groot, Gertjan de Jong, Saruior van Loef, Robert Menger, Henk Post, Theo van 't Riet. Leiderdorp: Leen van Reyn, Jan van Waardhuizen. Voorschoten: Arie van Biezen, Wim Stikkelorum. Sassenheim: Jaap Lambooy, Gerrit Vermey, Teun Vos. Oegstgeest: Hans Hoogervorst, Jan Duursma. Rijpwetering: Eddy Haest- regt. Hoogmade: Hennie Koetsier. Bevorderd van lste-klas naar 2de- klas houtbewerken: Klas T2A Lei den: Fred van Assen, Cor Boom, Wim v. d. Geest, Karei Hakkert, Pe-- ter Heemskerk, Henny van Heuzen, Bert de Jonge, Herman Maas. Paul Taverne. Leiderdorp: Pieter van En gelenburg, Kees Riemers. Voorscho ten. Daan Iken, Rien de Ruyter, Henk Rijsdijk, Leen Verhey, Flip Verschoor, Rudy van Voorst. Lisse: Peter v. d. Beek, Rien de Vreede. Sassenheim: Jaap v. d. Heiden, Rein Knetsch, Jan v. d. Voet. Zoeterwou de: Hans Hulsbos, Arie van Kapel. Klas T2B Leiden: Peter van Boste- len, Jil v. d. Broek, John l'Ecluse, Bob de Graaf. Leo Hak. Teunis Heyns, Nico Holverda, Rob Nachte gaal. Kees Roest. Ton schoenmaker, Paul Troost. Leiderdorp: Piet van Ravens. Voorschoten: Jan Duyven- bode, Frans Oorschot, Jan van Pari don. Rijpwetering: Henk Brugman, Kees van Dijk, Paul Witteman. Val kenburg: Aad Gravekamp. Cor Sc be neveld. Sassenheim: Dick Sluymer. Warmond: Chris Domen. Nieuwe Wetering: Mees Los. Woubrugge: Rien Noordam. ledereen heeft zo z'n ei gen genoegens. Ze geven het leven kleur en bieden ontspanning. Zoals Arse nal: een grote sigaret in formaat, smaak en aroma. (Van onze correspondent in Londen) Een storm van verontwaardiging is in Engeland opgestoken over de mensonterende exploitatie van de woningnood door aas gieren als de overleden krottenkoning Peter Rachman. die huizen tegen fantastische prijzen aan onderwereld-figuren verhuurde, na dat hij de rechtmatige bewoners door terreur had gedwongen hun woningen te verlaten, zodat hij ze voor een betrekkelijk lage prijs kon bemachtigen. Dc intimidatie was zo groot, dat de I den, uitgeoefend. I)e regering heeft slachtoffers niet naar de politie durf- thans pas de politie om een rapport den gaan. Deze praktijken worden over deze toestand gevraagd. nog steeds in Londen, speciaal in het district Nottinghill, door speciale ben Bevorderd van lste-klas naar 2de- klas brood en banketbakken: Leiden: Flip v. d. Berg. Bram Brandt, Ton Cornelisse, Bruun de Klerk, Wim van Reek, Wout v. d. Waals. Leiderdorp: Kees Boer, Bert van Hemert, Jaap Snel, Aleid van Staveren Jan v. d. Wal. Voorschoten: Frans Jongbloed. Katwijk/Zee: Henk van Duyn. Al- bert Haasnoot. Katwijk/Rijn: Cees Jan van Haanen, Henk Bosch. Ze venhoven: Jacques v. d. Geest. Lisse: Wim van Waveren. Bevorderd van lste-klas naar 2de- klas stukadoren: Leiden: Bram Beekman, Cor v. d. Haven, Bram de Jong, Cees Montanje, Gijs v. d. Spruit. Leiderdorp: Bram v. d. Zwart. Voorschoten: Jan Teske. Lisse: Arie Heuseveld, Gerrit van Loenen, Sas senheim: IJsbrand Eisenga. Groentenoorlog in West-Duitslaiul In de Westduitse groentencentra Rheinhessen en de Paltz is zaterdag een bittere prijzenoorlog tussen de boeren en de handelaars ontbrand. Met vrachtauto's, tractors en paard en wagen reden de boeren naar de steden waar zij groenten ver on der de winkelprijs op straat aan de man brachten. Na de prijsdalingen op de groen- tenmarkt zagen zij het uitschakelen van de tussenhandel als laatste red middel. In veel steden werden hopen vers geoogste augurken en diverse soorten bonen aangeboden, die door de huisvrouwen gretig werden ge kocht omdat zij in de winkel meer dan het dubbele kosten. De groentehandelaren hebben ernstige verliezen geleden en wil len ingrijpen van de politie tegen eventueel nog komende boeren-inva- sies. in Nederland en in het concentratie kamp Auschwitz. De Oostduitse kranten wijden da gelijks enorme artikelen aan de zit tingen. Veel beroering wekte de ge tuigenis van de zangeres Lin Jaldati, die in de oorlog 76 familieleden ver loor. Zij stak een lange tirade af, waarvan elke zin begon met de woor den: „Ik beschuldig Globke van Een overstroming, die de stad Pahalgam in Kasjmier heeft getrof fen, heeft volgens de jongste schat ting 20 tot 30 mensen het leven ge kost Een rivier trad door zware regenval buiten de oevers en veroor zaakte aardverschuivingen in en om deze toeristenplaats in de bergen. Moeilijkheden op <le Philippijnen Emmanuel Peleaz, vice-premier en minister van Buitenlandse Zaken van de Philippijnen, heeft zondag voor de televisie verklaard dat hij zal aftreden als minister van Buiten landse Zaken, omdat hij van me ning is dat htf het vertrouwen van president Macapagal heeft verloren. Eerder had de Philippijnse mi nister van Justitie, Salvador Ma rino, Pelaez ervan beschuldigd dat hij steekpenningen had aangenomen van de Amerikaanse zakenman Harry Stonehill die in augustus de Philip- Gisteren stond er op de voorpagina van het invloedrijke en ernstige week blad Observer een foto van een ka mer. waarin zich tien personen be vonden. die deze ruimte moeten de len. Uit vrees voor represailles hiel den zij de handen voor het gezicht om niet te worden herkend. De door het ene schandaal na het andere en door haar slappe politiek wankelende conservatieve regering, zon vandaag over de affaire-Rach- man in het Lagerhuis een nieuwe vuurproef moeten doorstaan. Men vraagt zich verbijsterd af. waarom er op een Christine Keeler moest wor den gewacht, voordat de feiten uit de doeken konden worden gedaan. Rach man was namelijk een van haar be schermers. De door de regering bevorderde maximale economische vrijheid op woninggebied, terwijl er zulk een zee van tekort aan woonruimte bestaat, wordt algemeen aansprakelijk gesteld voor het Rachman-schandaal. Maar de regering verweert zich met het ar gument, dat de „ratten van de maat- j schappij" onder elke wetgeving hun verderfelijk werk kunnen doen. I De hoofdaanklacht, welke ook dooi de conservatieve pers en vooraan- I staande conservatieve politici, zoals Lord Boothby, wordt geuit, is dat de opheffing van de huurbescherming in 1957 voor de huizenzwendelaars het hek van de dam betekende. Trouwens, de gehele bevolking lijdt al jaren onder de steeds hogere koop prijzen van huizen en flats en huren, welke louter bepaald worden door de wet van vraag en aanbod. Overal worden oudere huizen opgekocht, die tegen de grond gaan om plaats te maken voor luxe flats of villa's, maar voor mensen met een normaal rede lijk inkomen wordt er niet of nauwe lijks gebouwd. Voor één of twee ka mertjes in het centrum van Londen betaalt men nu al vaak 150 tot 200 gulden per week! Vooral omdat de regering de wo ningbouw voor de gewone man schro melijk heeft verwaarloosd en ook te weinig heeft gedaan om de industriële produktie op te voeren, waardoor En geland met een half miljoen perma nente werklozen zit opgescheept, heeft zij het zo goed als zeker bij de vol gende verkiezingen, uiterlijk in de helft van 1964 te houden, verbruid, tenzij de kiezers ondanks alles de voorkeur blijven geven aan een con servatief regime, dat echter dan uit een vernieuwde en meer sociaal ge richte ploeg zal moeten bestaan. Dit schijnt dan de enige kans te zijn voor de in het nauw gebrachte Tories. Oostduitse spion loopl over Een functionaris van de Oostduit se geheime dienst, Herbert Rock- stroh, die tot taak had communis tische agenten naar West-Berlijn te smokkelen, is zelf naar West-Berlijn gevlucht en heeft zich bij de Weste lijke autoriteiten gemeld. Rockstroh had tussen zijn schoen zolen een lijst met namen van com munistische agenten in West-Berlijn meegesmokkeld. Hij vluchtte twee da gen na het bezoek van president Kennedy aAn Berlijn en werd kort daarna naar West-Duitsland overge vlogen. Een Oostduitse sergeant, die zater dag een proefvaart moest maken op de Elke heeft deze gelegenheid waar genomen om met zyn snelboot naar pijnen moest verlaten omdat hij het Westen te vluchten, ambtenaren zou hebben omgekocht. Een twintigjarige grensbewaker uit Pelaez heeft intussen de beschuldi- Oost-Duitsland is gisternacht naar ging van Marino „weerzinwekkend" West-Berlijn gevlucht. Hij kwam in genoemd. uniform en bewapend de grens over. Twee mannen zijn in de nacht van zaterdag op zondag by twee vecht partijen in Amsterdam ernstig ge wond geraakt. Omstreeks kwart voor drie bracht een 26-jarige Surinamer een landgenoot, een 21-jarige zeeman met een groot broodmes vier steken toe. In ernstige toestand werd het slachtoffer naar het ziekenhuis ver voerd, waar operatief moest worden ingegrepen. De dader is inmiddels aangehouden. Omstreeks dezelfde tyd ontstond op de Lindengracht een vechtparty tussen een 40-jarige koop man en een man van dezelfde leef- t.y«L De laatste kwam met het hoofd op de trottoirband terecht en moest in ernstige toestand naar het Wil- helmi na gasthuis worden vervoerd. Zyn toestand is thans redelyk. De politie heeft de koopman in verze- I kerde bewaring gesteld. Indonesische Oceaan Het Indonesische persbureau An- tara meldt, dat by de Indonesische marine, zulks in opdracht van pre sident Soekarno, in het vervolg over de „Indonesische Oceaan", in plaats van over de Indische Oceaan zal worden gesproken. Dit is vastgelegd in een zaterdag door de stafchef der Indonesische marine, schout-bij-nacht Eddy Mar* tadinata, uitgegeven dagorder.'

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3