MARIJNEN STAAT OP PUNT ORMATIE AF TE RONDEN Rode Twee breken gesprek af Overstelpende drukte in treinen en op wegen ui Koningin keert terug uit Italië K.V.P. ZES ZETELS, V.V.D. I RIE,A.R.P. EN C.H.U. TWEE Spectaculaire brand trekt tienduizenden Verkeer vaak vast Ontwerp-verdrag voor kernstop „is klaar voor parafering" ©«j m SUIKER twee ent DUURDER WEERBERICHT 'Hoever-kom- J ik-ivagens9 Vulkaan op Bali werkt weer Scheepsramp in Canada UTE in !J W Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 22 JULI 1963 No. 81011 LEIDSCH Idea. >ssler Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1.8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f.0.65 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 6705S Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Het kabinet, waaraan de formateur, mr. V. M. Marijnen, vandaag de laatste hand heeft gelegd, komt er als volgt uit te zien: Minister-president: mr. V. G. M. Marijnen C.V.P.), 46 jaar, thans minister van Land- )OUW. Buitenlandse Zaken: mr. J. M. A. H. Luns K.V.P.) 45, reeds elf jaar minister op deze lOSt. Binnenlandse Zaken: mr. E. H. Toxopeus V.V.D.45, eveneens gewindsman van Bin- lenlandse Zaken in het kabinet-De Quay. Justitie: mr. Y. Scholten, (C.H.U.), 45, thans taatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Vetenschappen. Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen: mr. Th. H. Bot (K.V.P.), 52, thans staatssecretaris an Binnenlandse Zaken. Financiën: prof. dr. H. J. Witteveen V.V.D.), 42, lid van de Tweede Kamer, hoog waar aan de Economische Hogeschool in Rot- erdam. Defensie: P. J. S. de Jong (K.V.P.), 48, thans taatssecretaris van Defensie voor Marine aken. (Van onze parlementaire redactie) Volkshuisvesting en Bouwnijverheid: drs. P. C. W. M. Bogaers (K.V.P.), 39, lid van de Twee de Kamer, tot voor kort directeur van het we tenschappelijk bureau van de Katholieke Ar beidersbeweging. Verkeer en Waterstaat: mr. J. van Aartsen (A.R.P.), 53, thans minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid. Economische Zaken: prof. dr. J. E. Andries- sen (C.H.U.), 34, hoogleraar in de economie aan de Universiteit van Amsterdam. Landbouw en Visserij: mr. B. W. Biesheuvel (A.R.P.), 43, lid van de Tweede Kamer, voor zitter van de Neder. Christelijke Boeren - en Tuindersbond, tevens voorzitter van de wereld- boerenbond I.F.A.P. Mr. Biesheuvel wordt waarschijnijk ook vice-minister-president. Sociale Zaken en Volksgezondheid: dr. G. M. J. Veldkamp (K.V.P.), 42, reeds als zodanig verbonden aan het kabinet-De Quay. Maatschappelijk Werk: mevrouw J. F. Schouwenaar-Franssen (V.V.D.), 54, lid van de Eerste Kamer, lerares in de klassieke letteren, weduwe van het onlangs overleden Tweede-Kamerlid mr. A. J. Schouwenaar. Deze dertien aspirant-ministers ïllen zeer binnenkort voor de op- chtersvergadering by elkaar ko- Daarna zullen zij door de ko- ingin worden beëdigd. Hare Majes- iit komt speciaal hiervoor terug uit aar Italiaanse vakantieverblijf in orto Ercole. In 1959 is een pas ge- ormd kabinet nog op de oprichters- jrgadering uiteen gevallen, maar het et er niet naar uit, dat een derge- jk drama zich zal herhalen. Het erk van formateur Marynen is snel degelijk geweest. Toch heeft mr. Marijnen op de atste formatiedagen nog voor en- ïle formidabele verrassingen ge- irgd. De grootste verrassing, waarop ij met recht trots kan zyn, is het t de weg ruimen van het conflict- eldkamp. Dr. Veldkamp komt terug s minister van Sociale Zaken en t vormt voor zyn liberale en chris- lyk-historische collega geen belem- lering om ook van de party te zyn. Veel gesprekken Het is nog niet helemaal duidelyk, t>e het conflict is opgelost. Een na- ire formule schynt niet te zyn uit werkt. Wel is een groot aantal ge- trekken gevoerd. In deze gesprekken het wederzydse vertrouwen terug- ïkeerd. Beide partyen hebben be seft, dat de soep ndet zo heet zal wor- Een andere grote verrassing is de den gegeten als zy is opgediend. Of benoeming van mr. Bot op Onderwys. concessies zyn gedaan zal binnenkort Het is duidelijk, dat mr. Marijnen de duidelyk worden. Het ziet ernaar uit, heer Bot, die als staatssecretaris voor dat de nieuwe minister-president de Nieuw-Guineazaken een zware tyd volgende week met een regerings- achter zich heeft, niet zomaar aan verklaring voor de Tweede Kamer zal de kant heeft willen zetten. Mr. Bot verschynen. 1 was aanvankelijk genoemd o.m. voor Maatschappelyk Werk en Defensie. Velen zyn benieuwd, hoe hy het er op Onderwijs zal afbrengen. Defensie Een derde verrassing ls de benoe ming van marineman De Jong op Defensie. Landmachtkringen hadden daar graag een eigen man gezien. Er moet echter nog een groot aantal staats secretarissen worden benoemd. Daar zal ongetwyfeld een landmachtdes- kundige by zyn. Men denkt in Den Haag aan drie staatssecretarissen, voor elk onderdeel een. Voorts is er de verrassing, dat mr. Van Aartsen op Verkeer en Water staat komt. Reeds in het voorjaar van 1959 heeft mr. Van Aartsen dit apparaat beheerd. Aanvankeiyk was zyn voornemen, zich uit de politiek terug te trekken, maar nu Marynen een beroep op hem heeft gedaan om minister van Verkeer en Waterstaat te worden, heeft hy niet willen wei geren. Mr. Van Aartsen heeft de formateur vanmorgen om half twaalf zyn beslissing meegedeeld. Dat drs. Bogaers voor Volkshuis vesting en Bouwnyverheid is aange zocht, heeft opzien gebaard, aange zien dr. De Quay de kundige staats secretaris van Algemene Zaken, drs. W. K. N'. Schmelzer, voor deze post had gevraagd. Is drs. Schmelzer zon der meer gepasseerd. Er gaan ge ruchten, dat de heer Schmelzer wel dra dr. De Kort zal opvolgen als voorzitter van de KVP-fractie en dat hy daarom buiten het nieuwe kabinet biyft. Opstoppingen in en om Hilversum (Van onze Hilversumse correspondent) Midden op en aan de boorden van de Loosdrechtse Plassen recreërend Gooi is gistermiddag getracteerd op een stuk vuurwerk, zoals het in ja ren niet beleefde. Een enorme brand met dertig meter hoge vlammen heeft een boordenvol met uiterst brand bare stoffen volgestapelde loods van de I.F.F. v./h. Polak en Schwartz in Hilversum totaal vernield. Tien duizend mensen repten zich naar de plaats des onheils. Het verkeer werd volkomen ontwricht. De auto's op de ryksweg onder La ren ondervonden grote hinder van de brand, omdat ook daar passanten bermtoeristen werden. Immers van af dat punt had men over de hei een schitterend uitzicht op het spec taculaire schouwspel, bekroond door een inktzwarte paddestoelwolk als by een atoom ontploffing. De angst aanjagende rookkolom werd tot ver in de omtrek <tot in Amersfoort toe) gesignaleerd. Alle brandweren uit de omgeving werden naar Hilversum ge- I dirigeerd, waar al spoedig bleek, dat het eigen gemeentekorps het wel kon klaren. Het spectaculaire van de brand stond in geen verhouding tot de aanvakeiyk geraamde schade. De brandbare stoffen, waaronder benzol en tolyeen opgeslagen in mandflessen en vaten, bevonden zich uit veiligheidsoverwegingen reeds op lager niveau dan de straat en het fabrieksterrein. Daardoor bestond er geen gevaar voor uitvlfoeien. Onder grondse tanks met 20.000 liter benzol etc. bleven gespaard. Het vuur, dat waarschynlyk om twee uur door zelfontbranding ontstond en snel om zich heen greep, was om half vier bedwongen. Van de naast de IFF ge legen tapijtfabriek werd een vrydag in gebruik genomen fabriekshal be schadigd door bluswater, terwy door de grote hitte het teer op het dak smolt en vele nieuwe machines on- geen gevaar voor uitvloeien. Onder» schade nog niet bekend, zy wordt ge raamd op enige tienduizenden gul dens. vaardiging de vliegtuigen verlieten, werd hun met trommen en bekkens een oorverdovend welkom bereid. De Russisch-Chinese ideologische besprekingen in Mouskou zijn afgebroken. De Chinese delegatie is zondag met twee Russi sche vliegtuigen in Peking teruggekeerd. Volgens een communi qué, uitgegeven door het persbureau Nieuw-China, is door beide partijen afgesproken het overleg later voort te zetten. Datum en plaats moeten nog worden vastgesteld. Het reces is voorgesteld door China .aldus het communiqué. Vyfduizend personen waren op het vliegveld van Peking ter verwelko- j ming aanwezig, toen de Chinese de- I legatie arriveerde. Aanwezig waren I o.a. party voorzitter Mao Tse-toeng, premier Tsjoe En-lai en andere lei ders van party en regering in China. Toen de leden van de Chinese af- De suiker is met ingang van van- ag 2 cent per kilogram duurder ge urden. De consumentenprys voor iker bedraagt nu f 1,01 per kg. Deze verhoging, zo deelt het minis- rie van Landbouw mee, is het ge lig van de verhoging van de af-fa- ieksprijs van suiker met f2,— per 0 kg, die by beschikking van de mi ster van Landbouw en Vissery door jziging van de prijzenbeschikking iker tot stand komt. zoals uit de aatscourant van vandaag blykt. Tot dusverre kon de definitieve sui- rprijs af-fabriek voor de oogst 1963 et worden vastgesteld, aangezien de et .suikerbieten beteelde oppervlak- nog niet bekend was. mt OVERWEGEND ZWAKKE WINDEN De Bilt verwacht van heden- tot orgenavond Aanvankelijk weinig, later tijdelijk it meer bewolking met kans op een kale onweersbui. Warm weer met erwegend zwakke winden maar in i kuststreken enige afkoeling by lad van zee. (Opgemaakt om 11.15 uur). STRANDVERWACHTING De ergste vakantlcdrukte Is zater- Een nieuw hogedrukgebied nadert d in byna onvoorstelbare heftig- de oceaan. Morgen overwegend heid i0Sgebarsten. oog, met zonnige perioden en een ts meer naar noordelyke richting aaiende wind. Daardoor iets min- warm. Morgenmiddag 20 k 21 aden. temperatuur zeewater 16 gra- Vooruitzichten: de hogedrukgebie- sn biyven de eerste helft van de tefc goed tot fraai strandweer bren- 23 JULI Zon op: 04.47- onder 20.45 uur. Maan op: 07.34, onder 22.24 uur. Hoogwater in Katwyk: 4.46 en 17.15 Laagwater te 0.36 en 12.59. D nummer bestaat uit 12 pagina's De velen, die de ergste drukte heb ben willen ontlopen en vrydag reeds op stap waren gegaan, hadden het goed gezien. Vrydag was het wel druk op de wegen en in de treinen, maar het was niet overvol. Dat was het zaterdag wel. Op de wegen waren files van vele kilometers lengte geen uitzondering. De treinen waren hal verwege de zaterdagochtend voor on geveer 150 procent bezet. Dat wil zeg gen, dat ze anderhalf maal zoveel reizigers vervoerden Zo stonden en zaten er zater dag vele duizenden. Bepakt en gezakt voor de vakantie. Wach ten op de volgende overvolle trein. En dan op weg naar hope lijk zonnige en rustige(I) oor den. De Nederlandse Spoorwegen heb ben de grootste moeite gehad om de enorme stroom vakantiegangers te verwerken. De drukte was zelfs zo groot, dat militaire treinen moesten worden opengesteld voor burgers, iets wat maar heel zelden gebeurt. Het opvallendst was de trek uit de noor delyke provincies naar het westen en het zuiden van het land, hetgeen overigens niet wil zeggen, dat het el ders niet druk was. Integendeel. Op de stations Utrecht, Amsterdam en Rotterdam sprak men van „overstel- met de officiële aantal beschikbare peilQe activiteit'' Zij hebben ook I van het geringeyerkeer, byzonder zit- en staanplaatsen aangeven. I getracht en dat is veelal gelukt vlot, zoveel mogeiyk te voorkomen, dat reizigers moesten worden achtergela ten op de perrons. Vaak werd dat voorkomen door het inleggen van voortreinen. Geen vreugde Maar door de verschrikkelyke drukte was het reizen met de trein zaterdag geen pretje. De treinreizi gers hebben zich kunnen troos ten met de gedachte, dat ook de automobilisten zaterdag weinig ple zier zullen hebben beleefd aan hun tocht naar het vakantieoord. Een groot percentage van de miljoenen, die zaterdag als hun eerste vakantie dag hadden uitgekozen, trok er toen namelyk met de auto op uit. Verstop pingen konden niet uitblyven. Voor al in de buurt van de rotonde by Oudenrijn. Daar ontmoetten de Ne derlanders op weg naar den vreemde de buitenlanders, die onze kusten als vakantieoord hadden gekozen. Aan weerszyden van dit verkeersknelpunt stonden de wagens vele kilometers achter elkaar bumper aan bumper. Tientallen botsingen hadden er plaats. Door de geringe snelheid veel al niet ernstig, maar de vakantie- vreugde was in de meeste gevallen al vroegtydig bedorven. Maar niet alleen by Utrecht, maar op vele plaatsen in en buiten ons land kwamen verkeersknopen voor, die nauwelyks te ontwarren waren. Aan het veer by Anna Jacoba, waar twee ponten, de vakantiegangers over het Zype naar Schouwen-Dulveland overzetten, was de chaos compleet. De ryen van wachtenden auto's wa ren soms drie of vier kilometers lang. De wachttyden bedroegen drie tot vyf uur. Ook andere veerboten had den het druk, zoals die naar Texel. Van zaterdagochtend vier uur werd aan een stuk doorgevaren tot zon dagochtend drie uur. De trek naar Texel was weer groter dan ooit. Grensposten Aan de grensposten was het ook ontzettend druk. Aan de Keulse barrière by Venlo passeerden zaterdagmorgen nog voor het krieken van de dag zeer vele Ne derlandse vakantiegangers. De stroom bleef onafgebroken doorgaan tot ver op de dag. In alle vroegte tel de men aan deze grenspost een ge middelde van dertig wagens per mi nuut, dat wil zeggen alleen Neder landse auto's, die ons land verlie ten. Zaterdagmorgen vroeg waren de wegen, die aansloten op de grote autoweg by Keulen, zo druk bezet, dat er zich onafzienbaar lange files vormden. Op een der Duitse wegen voorby Venlo ontstond op een gege ven moment zelfs een file van twaalf a dertien km lengte. Door de vakan tie van de bouwvakken is het scheep vaartverkeer op de Maas in Limburg opvallend stil. Er is nauwelyks vraag naar zand en grint, waardoor tal van schippers tot gedwongen werkloos heid zyn gedoemd. Het schutten in de sluizen verloopt nu, ten gevolge Tussen het grote aantal toeristen, dat dit weekeinde de Limburgse wegen bevolkte, heeft de politie een nieuwe groep vakantiegangers ont dekt. Het zijn de mensen met de „hoever-kom-ik-wagens" die zo gauw de auto's het be geven, zich naar een kam peerterrein laten slepen en daar hun week vakantie blij ven uitvieren. Het zijn meest al auto's, die technisch in een dergelijk deplorabele staat verkeren, dat ze het na een klein aantal kilometers bege ven. Terwijl moeder en kin deren zes dagen profiteren van de vakantie, moet vader in die dagen maar zien, dat de auto tegen zaterdag weer in staat is gebracht dat het gezin ermee terug naar huis kan keren. Deze toeristen be seffen kennelijk niet, dat ze én de overige weggebruikers f in gevaar brengen én, dat ze i de kilometers lange files f auto's nog langer ophouden 1 dan reeds het geval is. f Uit de menigte werd geroepen: „Blyft getrouw aan het leninistisch marxisme", „Kant u tegen de revi sionisten" en „Houdt stand in een heid en verzet u tegen de splijtzwam" aldus het persbureau Nieuw-China. Dit uitbundige welkom stond wel in schrille tegenstelling tot het af scheid in Moskou, waar alleen de Chinese wegbrengers, driehonderd in getal vrouwen en kinderen van de staf van de Chinese ambassade inbe grepen, juichten toen de Chinese de legatie in de vliegtuigen stapte. De Russische delegatieleden, die moeihjk hadden kunnen wegblijven, namen heel koeltjes afscheid. De gebruike lijke omhelzingen ontbraken ditmaal. Slechts één Rus, Leonid Iljitsjew, stak een hand ten afscheid omhoog, toen de toestellen opstegen. Er was voorts geen Russische filmoperateur of fotograaf te zien. De Chinees-Russische besprekin gen ln Moskou zyn op 5 Juli begon nen in een sfeer van weergaloze cri sis tussen de communistische grote twee. De delegaties kwamen om de andere dag drie of vier uren byeen. Voor de rest hield de Chinese dele gatie zich volkomen afzydig. De le den brachten de tyd door in de villa op de „Lenin-heuvels", waarin zij waren ondergebracht of op de nabij gelegen Chinese ambassade, vanwaar uit zij vermoedelijk aan Peking ver slag uitbrachten over het verloop van de conferentie. De meest Westelyke waarnemers in Moskou beschouwden de conferentie al by voorbaat mislukt en een com munistisch zegsman beschreef haar zaterdag zelfs als „twee alleenspra ken". Beide delegaties trachtten elkaar kenneiyk van hun geiyk te overtui gen, waarby de Russen de Chinezen er waarschynlyk van beschuldigden een wereldoorlog te willen riskeren om de overwinning van het commu nisme te bereiken, waartegenover de Chinezen vermoedeiyk stelden, dat Chroesjtsjow's politiek van vreed zame co-exlstentie neerkwam op het onderhandelen met het kapitalisme. In Moskou neemt men aan, dat beide partyen voorlopig de bespre kingen maar als hopeloos hebben op gegeven, doch op latere datum naar de conferentietafel zullen terugkeren. De vulkaan Agoeng op Ball kan elk ogenblik opnieuw tot uitbarsting komen. Dit ls de mening van vulka- nologen van de Verenigde Naties die op Bali zyn om de drieduizend meter hoge Agoeng, die in februari van dit jaar 1500 slachtoffers maakte, te bestuderen, zy geloven dat de op handen zynde uitbarsting heviger zal zyn dan de vorige. Terwyl thans gaswolken uit de krater ontsnappen werd deze week op Bali een lichte aardbeving gevoeld. De regering heeft een strook van tien kilometer rondom de krater tot verboden gebied verklaard. Men ge looft. dat echter een deel van de be volking toch in dit gebied is geble ven. By een aanvaring tussen tweo Britse schepen op de SintLaurens- rivier in Canada zijn zaterdag min stens 22 mensen verdronken. Twaalf zeelieden worden nog vermist. De ruim 12.500 ton metende vracht boot „Tritonica" voer in dichte mist op de ruim 6.000 ton metende ,Roo- nagh Head". De bemanning van de „Tritonica" voor het grootste deel zeelui uit Formosa probeerde nog de reddingboten te stryken. Een deel sprong overboord omdat het schip snel zonk. Een kleine Ierse vrachtboot, die in buurt was, kon maar drie overleven den oppikken daar het zicht mini maal was. Het water was yskoudDe „Roonagh Head" heeft een diepe scheur aan de boeg opgelopen enke le leden van de bemanning van dit schip zyn gewond. In Amerikaanse regerings kringen. zijn berichten uit Mos kou bevestigd, dat een ontwerp verdrag voor een gedeeltelijk verbod op kernwapenproeven thans ter parafering gereed is. Afgezien van onvoorziene hin derpalen hoopt men, dat het ont werp binnen enkele dagen gepa rafeerd kan worden en als dit is gebeurd, zal het verdrag aan de regeringen in Moskou, Wash ington en Londen voorgelegd worden, aldus is in genoemde kringen gezegd. In andere kringen meent men even wel, dat ondanks de gemaakte vorde ringen in de kernstop-besprekingen de landen van het Pact van War schau. Maar waarnemers merken op, dat de Amerikaanse onderhandelaar Harriman alleen maar gemachtigd is om over een kernstop-verdrag te on derhandelen. De Russen, Amerikanen en Engel sen zyn zaterdagochtend in Moskou weer byeengekomen. In Westelyke kringen gelooft men dat de bespre kingen een dag of tien in beslag zul len nemen. Zaterdag was het de zes de maal dat de delegaties elkander ontmoetten. De beraadslagingen zyn vandaag voortgezet. In een commentaar op het kern stop-overleg te Moskou waarschuwt de New York Times het Westen er voor zich niet door de Russen te la ten verschalken. De Russen, aldus het blad, zyn zo vaak overstag ge gaan, dat men de mogeiykheid niet mag uitsluiten dat Chroesjtsjow het Westen alleen maar uitspeelt tegen ïoYh^KVem'i^r^ r; si xs 5t.ken klrnwaVnpSvgen ,m"*1 h" bl«- koppeld wil hebben aan een niet-| aanvalsverdrag tussen do NAVO onj SP0RTPANTAL0RS Hm 28" Junior T6 Jaar 14." Jongens 6 jaar 9.®® peek k clGppenb Slot pag, 2 j Uit het Leidsch Dagblad van 22 Julij 1863: De boekhandelaar H. de Hoog te Amsterdam heeft het gelithographeerd portret van Mr. G. Groen van Prinsterer, het welk op de steendrukkerij van J. J. Sleyser te Leiden is vervaardigd verkrijgbaar ge steld. Ter verkiezing van negen leien van den Gemeenteraad alhier zijn 518 stembriefjes of 3/8 van het aantal klesgereg- tigden ingeleverd.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1