LICHT OF ZWAAR DE WERELD WORDT VEEL TE KLEIN Vakantie aan de waterkant maak 'n vla-flip! THUIS I UIT er bij gesleept CYïloederlyke. overpeinzing beauty products Parfumerie Suringar en 't Is wel niet helemaal het seizoen, maar U zult deze kap selplaatjes vermoedelijk met evenveel plezier bekijken als wij. En met evenveel bewonde ring. Want kappers doen het allemaal zo'eenvoudig, maar al is het je nog zo nauwkeurig uitgelegd, als je thuis voor dé spiegel staat, wordt het een warboel van haren en haar- speldjes en och. dan doe je maar weer gewoon „net als al tijd". De Parijse kapper Serge Simon heeft het kapsel links gelanceerd, een kapsel met wat hij noemt de ..permanent demi- frisure". De haarlokjes zijn klein en worden op tamelijk grote krulspelden gerold, ter wijl de niet gepermanente ha ren apart blijven. Deze haren ondersteunen de gepermanente. Zij dienen als een soort onder grond en vormen een betere basis voor het kapsel dan de ..ouderwetse" permanent. Rechts: René Bourgeois legde grote krullen als een soort kussen op het hoofd. In het eerste kapsel werden de lokken achter de oren geleid en in de nek gescheiden. In het gordijnkapsel daarnaast is een chignon van krullen boven op het hoofd gelegd. (W) ETEN S WAARD a-'s Zomers eet iedereen graag lichte kost. 's winters lijkt zwaardere ons beter. Dat licht en zwaar wordt dan meestal gezocht in de hoeveel- Beid vet. En inderdaad is dat een van de fac- toren die van invloed zijn op het werk dat maag en darmen moeten verzetten om het voedsel ..klein te krijgen". Het is al zó dikwijls gezegd m geschreven dat het een ge- neenplaats werd en in deze ko- ommen dus niet thuis hoort lamelijk dat de wereld zo klein s geworden. Helemaal begrepen heb ik nat nooit want het komt mij poor, dat Vuurland nog altijd (ft'en ver weg is als honderd j jaar geleden. Misschien kun je t (?r gemakkelijker komen (in- t jlien je over de nodige contan- ten beschiktmaar wat ons be treft kan het evengoed op de Jnaan of Venus liggen: wij zul len het nooit te zien krijgen. Wat wy wél te zien krijgen is (een stukje van Europa. Welk stuk- Be? Ach wat doet dat er nu toe? Zelfs het Roergebied ligt in een prachtige streek vol overweldigend natuurschoon. Maar bij het plan nen maken stuit je toch telkens op pen niet te overschrijden grens: het [IJzeren Gordijn. Waarom blijven wij altijd in West-Europa, zucht Henk boven de landkaart. Ik zou wel eens naar ^oravië willen. Kunnen wij écht niet naar de Karpaten?" informeert Adriaan. Of laar de Krim, gaat hij voort. Dat moet net zo iets als de Ri- rtèra zijn. En weet je, wat me ook wel interessant lijkt? De Kaukasus Daar zijn de hoogste bergen van ïïuropa. véél hoger dan de Mont Blanc. 't Is altijd hetzelfde, gromt Henk. Zestien dagen zwerven, 't mocht wat! Wij komen toch weer aan de Middellandse Zee of de Italiaanse neren terecht. En dat weten we nu wel. Toen wij vorig jaar aan de Oost zee kampeerden, liepen jullie voort durend te mopperen, wijs ik hem Wecht. iar Nou ja Denemarken. Daar regen- (de het de hele tijd Maar wat wil je dan? Iets anders. Albanië, Grieken land of wat mij betreft de Oeral. Zou Brisbane ver genoeg zijn. denk je? informeer ik ironisch. Jul lie lijken wel dwaas. Dat weet ik niet. bromt Adriaan. Henks vriend kómt even later binnen. Ook zijn ouders zijn ver woede kampeerders en trekken er elke zomer met de kinderen een paar weken op uit. Ik vlieg onmid- dellijk op de jongen aan. Ha, die Kees. Zijn jullie al vakan tieplannen aan het maken? O. Jawel, zegt Kees achteloos. Waarheen gaan jullie deze zo mer? Hij trekt een teleurgesteld ge zicht. Naar de Pyreneeën antwoordt hij met een grafstem. Maar dat is geweldig! roep ik uit. Verheug je je er niet op? Gaat wel 't Lijkt me echt opwindend, ga ik hoopvol voort. Wij zouden eerst naar Napels gaan, verklaart de jongen. Maar m'n vader vond dat te ver. Zijn stem druipt nu van minachting. Dus gaan we nou maar wéér naar Frankrijk. Frankrijk, het land van zon, wijnbergen, vrijheid. Frankrijk, mijn tweede vaderland, waarvan ik als kind dag en nacht droomde, waar ik zou willen léven, liever dan waar ook ter wereld. Het land waar onze generatie. Kees, ouders incluis, zien thuisvoelt Maar de kinderen! De kinderen willen naar Grieken land of Beiroet of Tokio, naar An kara of Timboektoe, naar Tahiti of de Bahama's. Inderdaad schijnt de wereld piep klein te zijn geworden en is voor de mens van de toekomst de verste uithoek van het heelal nog maar juist goed genoeg. Arme jeugd. THE A BECKMAN. Nu we toch met kapsels be zig zijn: Claude Simon van Charles of the Ritz uit Parijs creeërde dit elegante, klas sieke. maar toch originele zo- merkapsel. Dat bedoelen we met licht en zwaar verteerbaar. Licht verteer baar is het voedsel dat minder lan^ in de maag blyft dan zwaar ver teerbare kost. Voedsel kan zwaar verteerbaar zijn doordat het veel vet bevat, maar ook doordat het compact is of stijf. Dat is bijvoor beeld het geval met donker rogge brood en massieve stamppotten In het algemeen is het niet nodig ervoor te zorgen, dat ons eten licht te verteren is. Voor bepaalde dieet- patiënten en voor baby's, die nog een zwakke maag hebben, is het wél van belang, voor anderen niet. Het heeft juist wel voordelen wanneer de voeding niet te licht is. Zij ver zadigt, dan langer en zorgt ervoor, dat onze maag niet al te gauw 0111 eten vraagt. U begrijpt natuurlijk wel. dat het verkeerd is om naar de andere kant over te slaan en dus zoveel en zwaar te eten. dat tot ge ruime tijd na de maaltijd de pres taties gering zijn en de oplettend heid te wensen overlaat. In het ver keer of in een bedrijf, waar voort durende attentie vereist is. kan het zelfs funest zijn. Wanneer het, b.v. voor dieetpa- tiënten, nodig is. dat de voeding licht verteerbaar is, kunt U dat be reiken door groenterf,"die dikwijls last ver oorzaken, zoals de meeste kool soorten. uien eii prei uit het Maar hun protesten laten mij toch geen rust. Wat is dat met die kinderen tegenwoordig? Is het stuk Euro pa dat 's zomers voor hen open ligt dan toch te klein? Is het déze drang die de mens ertoe brengt ruimtevaarten voor te bereiden en te kibbelen over landingen op de maan? Hoor eens, zeg ik kort aangebon den. Jullie zyn onredelijke schep- ht pels. Wat maakt dat nu voor verschil: de Mont Blanc of dc Kaukasus? Die bergen zijn toch te hoog om even naar boven te klauteren: je kunt alleen maar omhoog staren en hopen dat de nevels om de top op trekken, zodat Je die top te zien hijgt. Albanië of de Apennijnenzou dat heus veel uitmaken? Ik begrijp la.- jullie niet. Je leeft in een gouden tijd waarin reizen bijna tot de dage lijkse bezigheden behoort, dus zijn jullie ongelooflijke geluksvogels. Ik heb mijn moeder twintig jaar lang horen praten over Königswinter en de waterval van Coo, alsof die aan het einde van de wereld lagen. In die tijd wisten de mensen het nog te waarderen wanneer zij konden reizen. Maar jullie? Gaan jullie vrienden dan ivél naar de Oeral of Finland of Macedon'ë? Komt li wel eens mensen te gen, die honderd uit praten over de kou van deze winter? Waarschijnlijk evenmin als wij. Iedereen denkt aan zomer en vakantie en iedereen hoopt op zon. Gaat u dit jaar vakantie vieren aan de waterkant? Dan kunt u twee dingen doen: u volgt de mode en draagt wat ieder ander ook draagt, ofwel u doet het totaal <èn opvallend) anders. Dit laatste ech ter kunt u niet overal doen. want wat in een zeer exclusief gezelschap, op een privé strand, een particulier terras, een luxe jacht het toppunt van originaliteit en elegantie is, zou tussen. de tenten en de picnics op het Katwijkse strand wel eens totaal uit dc toon kunnen vallen. Overigens is de bad- en strand- mode de laatste jaren zo veranderd en omvat ze ook dit jaar weer zo veel leuke dingen dat het best aan genaam is te ..dragen wat ieder ander ook draagt", al is het dan niet exclusief, het is flatteus en fleurig. Deze zomer dragen we heel korte shorts (amper langer dan het bad pak) óf Bermuda shorts de (he lemaal niet flatteuze) nauwe korte broek met pypen tot de knieën. Deze laatste, een afdankertje van de Amerikaanse teenager, heeft alle kans deze zomer aan modieuze Europese stranden de grote mode te worden. „Choses", een van de twee toonaangevende modezaken in St.-Tropez aan de Cóte de Azur, maakt ze deze zomer van geruite katoen en vult ze aan met een shirt van dezelfde stof. De revolutionaire vernieuwing in de badpakken-modedie verle den jaar reeds voor vele nieuwe modellen aansprakelijk i008, gaat door. Strepenin bonte zonnige kleuren, zijn en blijven aan de orde. Blote ruggen ook. De nieuwe modéllen met hun klassieke schou derbanden, hun weinige snit, zijn afstammelingen van de modellen uit de jaren dertig. Het strapless badpak met ingebouwde founda tion dat zelfs in de kast nog figuur had, is er uit. Voor over het badpak is er een waar allerlei, waarvan de helft be paald niet berekend is op een nat badpak. De andere helft (of is het maar een kwart?) is van badstof en heeft de vorm van een tuniek of vrijwel rechte jurk, mouwloos, kraagloos, soms met capuchon, en vaak voorzien van lange zijsplitten. Dan is er de cape. met capuchon. Hij is niet langer dan het badpak en gemaakt van katoen of badstof. Vervolgens de doorknoopjurk, recht, smal. mouwloos en doorzichtig; in bepaalde gevallen is hij behalve op de bikini ook op een zomerjurkje te dragen. ••••••••••••••a*! Plezierige vakantie-tipmaak 'n vla-flipDoe 'n laagje limonade (of jam) in 't glas, daarop vaaillevla en bovenop wat yoghurt - heerlijk! Tot slot is er de „liquette" die. in St.-Tropez deze zomer de rage zal zijn. De liquette is een ge trouwe nabootsing van of een variatie op het ouderwetse man- nennachthemd, compleet met af. geronde zoom en zijsplitten. Deze getrouwe nabootsing is voorzien van lange mouwen. De variatie is mouwloos en heeft een modern geborduurd frontje. Bad- en strandmode 1963: een waar luilekkerland van modellen en ideeën. En kleuren. Het toppunt van amusant raffinement is een creatie van de Paryse couturier Jacques Heim, niet zo heel erg praktisch misschien, maar onge looflijk effectvol. Het is een creatie die tien maal meer bedekt dan de meest omvangrijke bikini, wanneer je hem als bikini wilt beschouwen, doch die honderd maal bloter lijkt wanneer je er in principe een jurk in ziet. Het is een soort kruising tussen beide: een broekje en een beha die eindigt in lange franjes (of een jurk die van zoom tot buste vele malen ingeknipt is?). J. V. Foto's: 1. Voor de meer conservatieven on der ons een strandjurk met cein tuur en blote schouders, een praktisch doorknoopmodel voor over het badpak in de kleuren blauw, oranje en wit. Model: Charles Demery. 2. Een doorzichtige badjurk, com plement van een bikini, gemaakt van dezelfde rode voile. De door knoopjurk kan ook als „mantel" over een mouwloos zomerjurkje fungeren. Ontwerp: Tiktiner. Cóte d'Azur. 3. Katoenen voile behoort deze zo mer tot de geziene badgasten. Hier dient het voor een zwarte blouse die een witte pantalon completeert. Het spreekt vanzelf dat dezelfde blouse vele andere mogelijkheden biedt en nk de vakantie bij het zomerse stads- tailleurtje kan worden doorge dragen. Model: Tiktiner. menu weg te laten, evenals groene erwten en bonen, noten, compact bruin- en volkorenbrood, donker roggebrood en alle soor ten zeer vers brood: 9 in de voeding niet veel vet te ver werken. ook b.v. geen zeer vet vlees of vette vleeswaren; styf- geslagen room behoort ook tot de machtige spijzen: te zoren, dat korstjes van vlees, vis e.d. niet hard gebakken wor den, zodat ze taai en stug zijn, maar ook weer niet te langzaam, zodat er veel vet in trekt; niet al te ingewikkelde gerechten klaar te maken; gerechten, zoals stamppot, aard appelpuree, dikke soep, niet te stijf te maken; het voedsel niet in grove stukken door te slikken maar goed te kauwen of klein te snijden als het gebit dienst weigert. Het is van belang, dat onze maal tijden onverteerbare voedseldeeltjes bevatten. Die helpen namelijk de ontlasting vormen en oevorderen daardoor de stoelgang. Groente en fruit b.v. bevatten de onverteerbare cellulose. Zy. die een sapcentrifuge gebruiken, weten, dat steeds een deel van de groente of het fruit in het apparaat achterblijft. Die pulp bestaat uit vezeltjes, soms ook pitjes en stukjes schil. Meest onverteer baar. Ook in brood komen onver teerbare deeltjes voor en wel meer naarmate het brood meer zemel deeltjes bevat. De donkere brood soorten (bruin, volkomen-, donker roggebrood) zyn rijker aan cellulose dan witbrood. Zo ziet U, dat groente en fruit, peulvruchten en „donker brood"niet alleen goed voor ons zijn door de mineralen en vitamines, die ze ons leveren, maar ook om andere re denen. Schotel Mexicain Fruit 100 gr. champignons, samen met een in reepjes gesneden rode paprika in vier lepels boter. Kook spaghetti in ruim water met zout gaar en leg deze laag om laag met de champignons "die met iets zout en peper bestrooid zijn), met in plakjes ge sneden tomaten en plak jes oase tong in een beboterde vuur vaste schotel. De bovenste spag- hettilaag afdekken met een dikke kaassaus, wat geraspte kaas erover strooien en in de oven laten gra tineren. Zalmcocktail Laat van een klein blikje zalm het vocht aflopen. Haal de graatjes uit de zalm en verdeel de rest in kleine stukjes. Verdun 1 pakje monchou met een scheutje sherry en de helft van I 3 flesje slagroom. Maak op smaak af met zout, Worcestershire sauce en fijngemaakte peterselie. Doe de zalm in cocktailglazen, giet de saus erover. Garneer met een stukje achterge houden zalm en serveer koud. Verkrijgbaar bij: BREESTRAAT 108 - LEIDEN TELEFOON 23401 !aterdag 20 juli 1963 Pagina 3 umiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiini s De melkboer is altijd lichtelijk omringd door het geluid van de volle flessen, die hij uit zijn kar pakt en de lege die hij er weer in zet. Vooral die laatste, ver oorzaken een vrolijk geklink- klank. waardoor je hem al in de verte hoort aankomen. Dat zal binnen afzienbare tijd tot het verleden gaan behoren. Als we tenminste de berichten geloven mogen, is er nu een de finitieve oplossing gevonden voor het ..verpakkingsvraag- stuk", waardoor ree verlost zul len worden van de lege flessen- en pottenplaag. Binnenkort, d.w.z. nadat zo ongeveer het hele desbetreffen de machinepark vernieuwd of omgebouwd is, denk ik zo ko pen we alles, wat nu in glas zit, in een licht materiaal. Als ik 't goed begrepen heb: een dun plasticachtig soort glas... dat weggegooid kan worden na ge bruik. Wat vindt de melkboer er van? De mijne verklaarde: tjonge, dat zal een hoop ge makkelijker worden, een hoop minder gesjouw en gesleep". Hij rvas er zonder enig voorbehoud vóór. Zoals echter bij ieder recht geaard probleem en waar zouden we zijn zonder een flinke sortering grote en kleine pro blemen? Immers nergens zijn er ook andere meningen. Ik hoorde tenminste een zeer prak tische huisvrouw de vraag op werpen: „maar waar blijf je met al die flessen en potten? Er zijn genoeg gezinnen die b.v. al leen al van de melkboer dage lijks 5 a 6 flessen nodig hebben. Als je die dingen nu maar plat kunt slaan, want anders mag iedereen wel minstens één extra vuilnisemmer aanschaffen!" Daar had ik nu helemaal niet aan gedacht. Waar ik wel met enige zorg over gepiekerd heb? Dat is aan het „potje" dat ik stiekum fok, door alle glas (behalve de melk- fessen dus, want die wissel je elke dag in) een hele tijfl op te sparen. Als dan op een onzalig moment de bodem van de huis houdelijke schatkist helemaal te zien is, en we hebben juist zo'n enorme zin in wat lekkers of zo wel dan duik ik in de kel der en kijk eens: een hele plank vol glas! Het hele spul wordt dan tegelijk ingewisseld en waarlijk, het vertegenwoordigt vaak een heel aardig bedragje. O natuurlijk het is hoogst onpraktisch want je zit eeuwig met een kelder vol rommel, 't is struisvogelpolitiek bovendien, en rente verlies en weet ik wat nog meer maar och Nee, ik vind 't toch wél een strop, dat dat appeltje voor de dorst verloren zal gaan in de toekomst. En daji is ons verzekerd, dat de produkten beslist niet duur der zullen worden door de nieu- ice verpakking. Dat moest er ook nog bijkomen!! 't Zou juist goedkoper moeten worden, als tegemoetkoming voor het ver loren gaan van geheime extra huishoudgeld!! HERMINE B ««iiiiiiwiAwtiiiiiMiitiiiiiiiiiiiiir Een Diorjapon voor het cocktailuur gemaakt van rode brokaat. Het hoedje is van het zelfde materiaal

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 9