Heinrich Böll schreef nieuwe hevig besproken roman De Joegoslavische industrie steunt op buitenlandse hulp VIOLEN VOOR DE TUIN Kom er ACHT-er Een boek van allure persoonlijke inzet Kom er ACHT-er ANSICHTEN EINES CLOWNS Zaterdag 20 juli 1963 Pagina 2 In de middeleeuwen kruidde de nar met zijn meestal bittere, humoristisch gebrachte waarheden de pap der feodale maat schappij. In de op autoriteit en historisch gezag gefundeerde middeleeuwse samenleving vervulde hij zo de taak van een cri ticus, die met fratsen, nabootsingen en woordspelingen deze samenleving toetste aan de waarheid van de clowneske wereld. Opvolgers van de nar waren de humorist, de cabaretier, de clown. Een clown nu, die duidelijk teruggrijpt op de narren- traditie, is de hoofdpersoon in de nieuwe roman van de in 1917 geboren r.-k. schrijver Heinrich Böll, die in West-Duitsland ge regeld naar voren wordt geschoven als kandidaat voor de No belprijs voor literatuur, „Ansichten eines Clowns". Bölls clown is geen circusartiest, maar een humorist en pantomime speler, die alleen op de planken zUn nummers brengt. HU stamt uit een schatrijke familie van bruinko- lenmynenbezitters. Zijn ouders wo nen in Bonn, doen mee aan het sociëtyleven. dat in deze stad tege lijk met de bondsregering zijn in trede heeft gedaan. Clown Hans Schnier staat daarbuiten. Op zijn 21ste jaar loopt hij van huis weg om samen te gaan wonen met Ma rie Derkum, de dochter van een marxistische boekhandelaar. Het meisje is katholiek. .En hoewel Hans Schnier de eerste hoofdper soon in een Böll-roman is, die zelf niet tot de r.-k. kerk behoort, brengt de verhouding tussen clown Schnier en Marie Derkum met zich mee dat het centrale probleem in het boek de katholieke bindingen zijn, die er tenslotte toe leiden dat Marie Hans verlaat. De roman is geschreven in de „ikpersoon". Hans Schnier. die na een totaal mislukte voorstelling in Bochum met een verstuikte knie thuiskomt in zijn flat in Bonn, voor het eerst zonder Marie, neemt de telefoon en probeert bf) zijn moeder, broer vroegere vrienden hulp te vinde voor zijn geldelijke problemen e voor het terugvinden van Marie. terugkeerde. Hij laat merken hoe hij de dure comité's waarin zijn moeder zit „ter verzoening van ras sentegenstellingen" verafschuwt. „Ansichten elnes Clowns" is een opmerkelijke roman voor een auteur,die als katholiek bekend staat. Wel deed Böll ln zijn brief aan een jonge katholiek en in het nawoord bij het boek „Die Kapttu- latlon oder Deutscher Katholizis- mus heute" van Carl Amery zich al kennen als een man van de lin kervleugel, die opponeert tegen het conformisme en de onchristelijkheid van vele zich christelijk noemende organisaties, maar nog nooit uitte hfj in een roman zulke massieve verwijten aan r.-k. adres als dit maal. Nu is het de goede tijd voor het zaaien van violen. Als men volgend voorjaar vroeg bloemen in eigen tuin wenst, kan men die dus nu opkweken uit een pakje zaad. Er zijn allerei soor ten en kleuren en vooral de grootbloemige zullen u voldoen. Er zijn voorts de bekende win- terviolen, die ln de herfst al kunnen bloeien en waarvan men in een zachte winter ook enkele bloemen verwachten kan. Ove rigens, de hoofdbloei valt in het vroege voorjaar. Men kan ze op soort en op kleur bestellen, doch ook alle kleuren gemengd. Dat is misschien wel verleidelijk, al die vrolijke kleuren door elkaar, doch het zal toch op den duur een beetje onrustig worden. Van een tuin behoort rust uit te gaan en daarom kan men ze veel be ter op soort en op kleur bestel len. Dan kan men een groepje geel naast een groepje blauw in de border zetten; dan zal men er veel meer plezier van hebben. Er zijn ook de bekende klein- bloemige violen, de zogenaamde cornutasoortenook die kan men op kleur en in bonte men geling bestellen. Violen kan men het best in een broeibakje zaaien; de vochtigheidstoestand van de grond kan men dan veel beter in de hand houden. Boven dien dient men het zaad voorlo pig in het donker te houden. Na het zaaien moet men dus het broeibakje afdekken met een rietmat of met papier. Die be dekking moet echter direct ver wijderd worden als de jonge 'plantjes te voorschijn komen. Stop het violenzaad vooral niet te diep in de grond; het is ruim voldoende als het juist onder de oppervlakte zit. Zes weken na opkomst moet men de kleine plantjes verspenen; ze komen dan op een afzonderlijk bedje ergens achter in de tuin te staan. De plantjes kunnen dan op een onderlinge afstand van ongeveer tien centimeter komen. Laat in de herfst, aLs het met de zomerbloemen ge daan is. kunnen zij er voor in de plaats gepoot worden. G. Kromdijk. Hittere en spitse naarheden Zijn telefoongesprekken zijn niet het toonbeeld van doelmatigheid. Steeds laat hij zich ertoe verleiden zijn bittere, vaak schrandere en spitse waarheden in het oor te slin geren van diegenen, met wie hij telefoneert en bij wie hij eigenlijk hulp zoekt. Zijn moeder, eens trouw Naai, dwepend met de Fuhrer en vol haat voor de „joodse yankees", moet het het eerst ontgelden. HU verwyt haar dat zU haar dochter Henriëtte als vrijwilligster naar het front stuurde om het „va derland" te verdedigen, een tocht waar het 16-jarige meisje nooit van 1. knaapje op de voorgrond anders 2. veter in linker schoen 3. lamp extra bloem 4. knop hoof deinde bed 5. wekker staat later 6. 2 dassen over het bed 7. nachtkastje heeft 2 poten 8. hals nachthemd anders De industriële ontwikkeling van Joego-Slavië steunt voor een groot deel op buitenlandse lidenties. Er zijn thans ongeveer 300 licentie-verdragen van kracht, waarbij het licentierecht kosteloos aan de Joegoslavische partner werd overgedragen, terwijl de levering van de nodige machines en onderdelen door de licen tieverschaffer geschiedt. Een dergeiyke werkwijze is ken schetsend voor een industrie ln de kinderschoenen. Die schoenen iün echter zevenmijlslaarzen geworden. Het Joegoslavische arbeidspoten tieel verplaatst zich in een hoog tempo van de lagere naar de hoge re produktiviteitsklassen. De Indu striële produktie die in 1947 nog maar 33.3 pet. van de totale pro duktie uitmaakte, zag haar aandeel groeien tot 35.8 procent in 1953 en 46.2 procent in 1960. De werkgele genheid in de industrie groeide van 861.000 in 1956 tot 1.133.000 ln 1960. terwjjl in dezelfde periode het aantal arbeiders in de land bouw terugliep van 5.240.000 tot 4.843.000. VrUwel alle buitenlandse licenties zyn afkomstig uit Westerse lan den, voornamelUk West-Duitsland en Italië, maar ook de Verenigde Staten en Zwitserland. De Joegoslavische economie is in sterke mate op het Westen georiën teerd. Men neemt Westerse produk- tie-methoden over en men tracht, balancerend tussen Oost en West, toch bij voorkeur de handelsbetrek kingen met het Westen uit te brei den en te intensiveren. Volwassen Een geheel volwassen bedrüf is dat van LitostroJ in Ljoebljana. Het produktieprogramma omvat zware turbines, dieselmotoren met licen tie van Burmaister en Wain, Dene marken, voorts pompen, kranen, kraanauto's, pompventielen enz. De export vormt 40 procent van de produktie en is vooral gericht op de ontwikkelingslanden in Azië en Afrika, maar ook op Italië en OostenrUk die belde orders hebben geplaatst voor onderdelen, bestemd voor de chemische industrie. De laatste tUd wordt ook weer naar de landen van het Oostblok geëxpor teerd, zoals heftrucks en dieselmo toren voor de Sowjet-Unie. De grote kracht van Lit06troj is de levering van complete water krachtcentrales en andere grote in dustriële projecten als cementfa brieken. Op dit gebied kan men op spectaculaire successen bogen. Het bedrijf heeft tot dusver 200 turbines gebouwd met een gezameniyk ver mogen van twee miljoen p.k. De grootste turbines zUn ln 1962 geleverd voor de waterkracht-cen trale in Split. De twee turbines voor deze centrale leveren meer energie als alle centrales van Joe go-Slavië bU elkaar voor de oorlog. Een geweldig project is ook de Yzeren-Poortcentrale aan de Do- nau die samen met de Roemeense regering wordt gebouwd. Dit is een waarlUk internationaal project waaraan Roemeense. Joegosla vische, Russische en Westeuropese firma's deelnemen. Lltostroj heeft thans nieuwe or ders voor twee nieuwe centrales in TurkUe, een pompstation in Syrië en twee centrales in Pakistan. De in 1962 verkregen orders voor zes waterkrachtcentrales in India zUn nog in uitvoering. Dit Jaar rijn nieuwe orders ge boekt voor twee nieuwe aggregaten. Al deze projecten worden uitge voerd in samenwerking met ande re Joegoslavische industrieën en ook met Japanse en Westeuropese bedrijven. De bouw van transformatoren bij Rade Koncar. De apparaten worden hier in het laborato rium geïnspecteerd. Met het oog op de export heeft de Joegoslavische industrie een spe ciale groep gevormd, de Ingra- groep, waarin twintig fabrieken sa menwerken. Al naar de aard van het project treedt een van deze fa brieken op als hoofdaannemer, die op het project inschrijft. Verwerft men de opdracht, dan werkt de groep gezameniyk het project uit. Nog een grote Industrie is Rade Concar te Zagreb. Het produktie programma van dit bedrUf sluit goed aan op dat van Lltostroj en andere voor de export werkende in dustrieën als de scheepsbouw, de elektrotechnische industrie en de constructiebedryven. Rade Concar bouwt generatoren, transforma toren. schakelapparatuur en elek tromotoren. De export maakt 42 pet. uit van de hele produktie. Men levert generatoren voor de kracht centrales die samen met Lltostroj in India, Pakistan, Egypte enz. worden gebouwd. Er is een grote uitvoer van kleine motoren naar Italië, van dieselaggregaten naar Argentinië, van motoren voor wal- seryen naar Zweden en men levert de automatische regelapparatuur, de generatoren en de elektromag neten voor de experimentele kern energiecentrale CERN. Het grote probleem van een be- dryf als Rade Koncar is de vor ming en aantrekking van vakbe kwaam personeel. Men heeft twee bronnen waaruit men geschoolde krachten kan putten: de technische hogeschool ln Zagreb die de inge nieurs aflevert en de arbeidersho geschool. De vorming van de inge nieurs geschiedt in nauwe samen werking met de industrie. Iedere student is verplicht een stage van een jaar by Rade Koncar door te maken. Hy komt dan op de con structie-afdeling te werken waar hy na zyn studie weer zal worden geplaatst. Kweekplaats Rade Koncar Is een kweekplaats voor technische intellect en vak manschap. Precies als in onze be drijven ziet men echter vaklieden, die hier een aantal jaren ervaring hebben opgedaan, het bedrUf verla ten om elders een beter betaal de baan te vinden. Het verloop bij de gekwalificeerde arbeiders is bü Rade Koncar niet minder dan 20 pet. Na zes, zeven jaar gaat een ervaren en goed geschoolde kracht weg, als hij bij een kleiner bedrijf een betere positie kan krijgen. Voor jj de fabriek is dat natuurlijk een verlies, al kan men deze doorstro ming van geschoolde krachten na- tionaal-economisch alleen maar als winst zien. Met hogere lonen kan en wil men deze mensen niet vast houden. De arbeiders in Joego-Sla vië hebben zeer veel mogelijkheden. Het bedrijf biedt ook promotiekan sen, maar men kan toch niet zoveel betalen als een klein gespecialiseerd bedrijf dat maar één of twee tech- 1 nici in de leiding nodig heeft. ku ho; tre kri J Hal ju: tjjc m ;ui Voor de arbeiderslonen bestaat in Joego-Slavië overigens geen maxi mum, wel een gegarandeerd mini mum. Dit is in tegenstelling tot de honoraria van de directeuren die aan een maximum gebonden zyn. Rade Koncar wil de produktie in de komende drie tot vyf jaar ver dubbelen. Er is een uitbreidings plan aanvaard dat voorziet in een stapsgewyze vergroting van de pro duktie in samenhang met de gepro grammeerde ontwikkeling van de gehele elektronische Industrie in Joego-Slavië. Dit plan voorziet in een uitbreiding van het personeel, dat thans 3500 man omvat, tot 20.000 man in 1980 met een tussen stap van 10.000 man in 1970. HEINRICH BÖLL (Van onze correspondent in Bonn» hoe hy het welgedane onwaarach tige Wirtschaftswundermilieu haat. Gevoelens, die ook meespelen ty- dens het bezoek, dat zyn vader hem brengt om hem geld aan te bie den. Maar geld onder voorwaarden, zodat het welbesteed zal worden en een doel zal dienen, dat de burger aanspreekt. Belangrijker nog dan de afschuw voor het ouderlijke milieu is Schniers haat tegen de rooms-ka tholieken, die hem zjjn meisje na jaren van samenleven hebben afge- kaapt met theologische argumenten van orde en wet. Vooral de kring van r.-k. Intellectuelen, waarin Ma rie Derkum nu en dan wilde verke- ren om „katholieke lucht op te snuiven", vervolgt Schnier met zijn telefonische afkeer. Prelaat Som- merwlld, broer Leo, Fredebeul, Kin kel en vooral Züpfner, de grote man in de katholieke lekenorganisatie, die Marie Derkum getrouwd heeft en nu met haar in Rome op huwe- lyksreis is, passeren de revue. Zjj allen hebben gemeen dat zjj zeer gelovig z(jn, nooit iets denken of zeggen dat tegen het geloofsconfor- misme indruist, goede relaties met de CDU hebben, Adenauer in alle staten bewonderen en voor de con servatieve belangen van de r.-k. kerk alles en ledereen opofferen. Door dit relaas van afschuw en krampachtige haat loopt Schuiers liefde voor Marie, het meisje dat hy als zyn vrouw beschouwt, aan wie hy uit noodzaak trouw is en die hy koste wat het kost terug wil hebben. In die liefde is de clown even waarachtig, compromisloos en oprecht als in zyn haat. Voor de voldane burgers, met wie hy telefo neert. tè compromisloos en waar achtig. Schikken in het onvermy- deiyke is hun recept. Bölls nieuwe roman spitst zich vooral toe op de tegenstelling tus sen de waarachtigheid van de wer- keiyk liefhebbende clown en de conformistische, welgedane burger- lyk-katholieke maatschappy. Een tegenstelling, die het individuele lot van Hans Schnier tragisch maakt door de overweldigende macht van de maatschappy, waartegen hy re belleert. Massief verwijt aan r.k. adres Opvallend is ook dat Boll de kri tiek van de protestant Hochhuth op de neutrale houding van Paus Plus XII tegenover het Derde Ryk gro tendeels overneemt. Ook hij verwijt het Duitse katholicisme zyn mee gaandheid tegenover Hitiers mis daden. En ook kritiseert hy dat het naoorlogse Duitse katholicisme geen berouw heeft getoond, maar zich meteen nauw verbonden heeft met een party als de CDU en zelfs eer betuigt aan de rooms-katholieke Franz von Papen, die samen met Von Hindenburg jr., de benoeming van Hitier tot Rykskanselier be werkstelligde. Overtuigend Dit alles is natuurlijk alleen het stramien, waarop Böll zijn roman geweven heeft. Op de voorgrond staat het literaire, het pakkende re laas over de zielige, te veel drin kende clown, die hartverscheurend vecht voor de vrouw, die hfj lief heeft. Dat relaas is in vele passages gelukt: de gesprekken, die Schnier voert, zfjn scherp en intelligent ge schreven en rijn liefde voor het meisje dat hem heeft verlaten, rijst uit bijna elke bladzijde op. Veel minder geslaagd zyn Schniers terugblikken op zyn Jeugd, het be gin van zyn verhouding met Marie, de byeenkomsten van jonge katho lieke intellectuelen. Daarin haspelt Böll nogal eens met ongeloofwaar dige details, met onwaarachtige ef fecten en al te gearrangeerde situa ties. De toon van het boek is daar entegen ronduit subliem. Het Is een bitter, vaak cynisch geluld dat in Böll-Schnier opwelt, maar het is èoht, het overtuigt en pakt. „Ansichten eines Clowns" hoort daarmee tot een van Bölls beste _boeken. Ik ben zelfs geneigd te zeg gen: het is zyn beste boek sinds „Wo warst du Adam?" van 1951 en zeker een grote stap vooruit na „Biljard um halb-zehn", waarin een kitscherige symboliek over „lamme ren" en het „proeven van het sa crament des buffels" de plaats in nam van de authentieke bitterheid by de clown. Een bestseller Het nieuwe boek van Böll staat al sinds weken op de hoogste of op één na de hoogste plaats van de bestsellersopgaven. Dat betekent niet dat de roman niet omstreden is. Integendeel, Sinds „Die blech- trommel van Günther Grass" is er in West-Duitsland over geen boek zo fel gediscussieerd als over de „Clown". De wereld der critici heeft zich gesplitst in voor- en tegenstanders. Op lager niveau loopt die splitsing parallel met het onderscheid tus sen voor- en tegenstanders van een onafhankelijke, onorthodoxe hou ding tegenover christendom en r.-k. geloof. In de regionen der zuiver literaire critici loopt de lijn tussen de twee kampen echter zeer grillig: progressieve critici loven en ver werpen de roman, conservatieve eveneens. Eén ding staat echter voor allen vast: „Bölls „Clown" is een boek met een grote persoonlijke inzet en het is met allure geschreven, zodat ook indien men het ermee eens mocht zijn dat het een mislukte roman is, men toch zal moeten toe geven, dat het een mislukking op niveau is. Kunt U de acht aiwykingen in de beide bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt U elders in dit By voegsel.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 8