Ballet Rambert: attractie van het „Festival" te Spoleto OVER RUNDERHORZELS EN STEENIIOMMELS BIEDEN of PASSEN? LANDINGSSPIEGEL Klein maar geperfectioneerd HOE WERKT HET! WERK VAN ONZE TIJD Zaterdag 20 juli 1963 dat verdiende in West-Europa be kend te worden. Het is natuurlijk een museumstuk, maar het heeft wel degelijk waarde. schap verlaat het vliegtuig om een voorstelling te gaan geven in een vreemd, niet genoemd land. We zien die voorstelling, daarna zien we de dansers terwijl zij de beziens waardigheden van de stad gaan be kijken en daar ijverige fotografen worden vereeuwigd tegen de achter grond van monumenten, en dan komt plotseling iets heel anders: er zijn kennelijk in het land poli tieke moeilijkheden uitgebroken. Alle vluchten worden afgelast en de kunstenaars blijven op het vliegveld achter, waar een autori taire stem eerst het roken verbiedt, daarna het kaartspelen, dan ver langt dat allen zich in een klein hoekje van het veld in een rij op stellen. De overgrote meerderheid blijkt te reageren zoals een massa mens onder een dictatuur steeds reageert, maar één danser laat zich niet ringeloren hij overschrijdt trots het verbod, het verboden punt. verdwijnt achter een val scherm en komt pas veel later, kennelijk mishandeld, terug onder zijn kameraden. Tegen hem wordt een soort pro ces geopend in de derde graad en als hij opnieuw opstandig wordt en weer het vliegveld wil verlaten, is Massamens onder dictatuur In fel contrast daarmee stonden de twee balletten van Morman Morrice. In het eerste ..Conflicts", houdt zij zich bezig met de moei lijkheden. waarin een choreograaf kan geraken door de gevoeligheden van het mensenmateriaal waarmee hy nu eenmaal moet werken. Het is een boeiend ballet in een stijl enigs zins aan Jerome Robbins herinne rend, maar het is ook typerend voor het werk van een jong cho reograaf, die zelf zyn onderwerpen schept en natuurlijk wel erg gevan gen zit in dat kleine en heel aparte wereldje dat ballet heet. Ook zyn ballet „Travellers", spe ciaal voor Spoleto gezet op muziek van Salzedo. met wie hij zes maan den lang dag aan dag had samen gewerkt, houdt zich met die ballet wereld bezig, zij het op een heel andere manier. Een balletgezel- LEID SC H DAGBLAD er even het ratelen van een mitral leur en onmiddellijk daarop z« een stem: „Alle vluchten zijn i hervat, reiziger? worden verzocl enz.". En dan komt een persbf richt: „Het is onmogeiyk geblekt het stoffelijk overschot te identiij ceren van de persoon die zich w denmorgen om acht uur ophieldA de nabijheid van het paleis" fl langzaam versterft de stem met fl woorden: „Dit bericht komt New York. Londen, Berlijn, M* kou. Parijs, Rome". Een belangrfl ballet van onze tyd. Zijn we nfl immers allen gevangenen van fl politiek? weegt zich een bonte wereld van Hidalgo's, zigeuners, rood- en paarsrokkige boerenmeisjes, torea dors en matadors. En de grote ver dienste van dit ballet is, dat het ondanks veel karakterspel en mi miek, van de eerste tot de laatste noot wordt gedanst, in zuiver klas sieke stijl. Elk balletgezelschap dat zich respecteert, heeft de „Grand pas de deux" uit Don Quichotte in het repertoire. Dit stuk bravour en virtuositeit komt eerst tegen het eind van de laatste en vierde acte en blijkt niet meer te zyn dan één der hoogtepunten van een ballet (Van onze correspondent te Rome) VAN dc bijzonder talrijke attrakties, die Spoleto ook dit jaar weer heeft te bieden, is het Ballet Rambert zeker niet de minste. Dit is het oudste balletgezelschap van Engeland en men zou kunnen zeggen dat de geschiedenis van het Engelse ballet begint op juni 1926, toen een echt klassiek ballet, A tragedy of fashion, werd ingelast in een zeer populaire revue, „Riverside nights". Dat ballet was de schepping van Frederick Ashton en de vrouw, die hem had ontdekt als choreograaf heette officieel mevrouw Dukes, omdat zij getrouwd was met een bekend dra maturg, Ashley Dukes. Frederick Ashton is sedert kort, berg. Eerst veel later in Parijs werd na het zich terugtrekken van Dame de naam veranderd in Rambert. Ninette de Valais, directeur van het Royal Ballet, eenmaal Sadlers Wells j I Ballet en hij was de eerste ontdek- JrSerOeindC Hitmen king van de toen nog vrij jonge me vrouw Dukes. die in werkelijkheid Het is niet overdreven te zeggen, Marie Rambert heet. of eigenlijk dat deze sympathieke en nog uiterst ook niet, want toen zij in 1888 ge- levendige Poolse vrouw aan Enge- boren werd als de dochter van een land, aan Amerika, aan Canada en Poolse boekverkoper en een Russi- aan Australië vrijwel dl hun belang- sche moeder, heette zij Cyvia Ram- rijke dansers, danseressen en cho reografen heeft gegeven. Wij noe men maar een paar namen: Harold Turner, tot zijn dood nu een jaar geleden, directeur van het ballet van de Opera Convent Garden, de reeds genoemde Frederick Ashton, Anthony Tudor, thans directeur van het ballet van de Metropolitan Opera te New York, Andree Ho ward, de meest verfijnde vrouwe lijke choreografe van Engeland, Walter Gore en Jack Carter, cho reografen die ook in ons land geen onbekenden zijn, en thans haar laatste ontdekking Morman Mor rice. Verder een groot danser als John Gilpin, een vermaarde kun stenares als Joyce Greame, die se dert jaren verbonden is aan het Teatro Alla Scala te Milaan, waar zy mime onderwijst, en velen meer. Eigen theater in aanbouw Toch is het balletgezelschap vaJi madame Rambert nooit bijzonder groot geweest. De administratie liet steeds te wensen over, zodat zij haar kunstenaars niet behoorlijk kon betalen en deze haar stelsel matig door grotere gezelschappen, die op een staatssubsidie konden rekenen, werden afgesnoept. Eerst sedert enkele jaren is het een ge zelschap van ruim 50 dansers dat redelijke subsidie ontvangt en door haar schoonzoon, een medicus, die esculaap in de steek liet voor Terpschichore en balletdanser werd, uitstekend wordt geadministreerd. Zelfs is men nu zo ver dat er in Londen een eigen theater met 1200 plaatsen voor het Ballet Rambert in aanbouw is. Düfme Marie twee jaar geleden wei-den haar uitzonderlijke verdien sten erkend door haar benoeming tot Dame of the British Empire is wat men in het Engels noemt een perfectionist. ZU zet een ballet niet aan haar publiek voor wanneer het niet tot in alle onderdelen zo volmaakt mogelijk is gemaakt. Sterke kant Het was bijna vanzelfsprekend dat het Ballet Rambert eenmaal naar Spoleto zou komen, waar in vroegere jaren Jerome Robbins zijn grootste triomfen heeft gevierd. Ook dit jaar heeft hij enkele kleine balletten voor het Festival gemaakt. Uit het rijke repertoire zagen we een zuiver klassiek ballet; een Rus sische reconstructie van Pepita's Don Quichotte. Zulk een ballet is nu juist iets waarin wy Marie Rambert van haar sterkste kant leren kenen. Zü heeft een ongemeen gevoel voor de stijl, welke past by een bepaalde periode. Men zou natuuriyk heel goed die Don Quichotte kunnen ge ven in een kostumering en met de cors aangepast aan de huidige smaak. Terecht doet zy dit niet. Het St.-Petersburg waarvoor Pepita het ballet heeft ontworpen had veel vage ideeën over hoe het daar toe ging in dat verre Spanje. Men reisde niet zoveel als tegenwoordig en dus stelde men zich Spanje voor als een uiterst vrolijk, zonnig land, fel van kleur, heftig van gepassio neerdheid: alle levensuitingen moes ten daar wel enkele malen sterker zijn dan in meer bekende delen van Europa. Het is dus een cliché- Spanje, precies als dat van Rimskv- Korsakow in Capriccio Espagnol. Dat alles is in het ballet duidelijk aanwezig. De kostuums zijn fel van kleur, vaak strijdig met onze huidige smaak, maar wanneer in de derde akte Don Quichotte droomt van de talrijke edele Jonkvrouwen die hem uit de lectuur van zijn ridderro mans in het brein zyn blijven han gen, dan ziet men ineens fraaie romantische tutu's in wit en goud en alles draagt het stempel van zijn verdwaasde, maar nobele inborst. Rondom de Don Quichotte van John Chesworth en de ongemeen komische figuur, die de broodma gere Australiër John O'Brien dank zij hee,l veel schuimrubber wist te maken van Sancho Pancha, be- broedkastje gezien, dat op de dem een vliegevangersgezin hi vestte, terwijl tegen de zolder een hommelnest was aangebra< Vogels en hommels gingen door zelfde „deur" in en uit! KIJKJES IN DE NATUUR die doet het rund geen pijn. ze legt alleen maar eitjes op de koeieha- ren. Dat is al erg genoeg. Om nu meteen maar een volgen de vraag af te handelen: „Neen, een hommel steekt niet. maar hy (beter „zij"!) kan het wél, met de angel, die enige milimeters kan worden uitgestoken. Hommels zyn echter niet agressief en dus zijn ze voor dc mensen volkomen onge- vaarlyk. Maar u moet niet per on geluk op een hommelnest gaan zit ten. Misschien wil de v rtiryver ook nog weten, waar nmei nest wel is te vinde >e het eruit ziet? Daarvoor k eerst meedelen, dat de drie g nde in- sekten, de bijen, de wespen en de U begrijpt, dat we op deze mi niet zyn gekomen tot de ouda scheiding in soorten hommels, naar hun neslplaats en natuurlj ook hun uiterlyk, d.w.z. hun groot en hun kleuren. Wie eens op hon mels let <ze zyn immers volstrt ongevaarlijk!) en met z'n ne vlakbij de bloeiende planten struiken gaat staan, om de dik] harige gasten van nabij te besbud ren, zal heel grote knapen ontdé ken, met een witte achterlijfspü en twee gele dwarsstrepen oo l rest van het lichaam. Dat zijn t manlijke aardhommels. Ook de steenhommel is een grol Hij is glanzend zwart en zwaar b haard, zijn achterlijfspunt is roq bruin. Dit is het diertje, dat n „Bijgevoegd insekt vloog vanmor gen door een raampje ons huis binnen. In de veronderstelling, dat het geen hommel is, denk ik aan de „runderhorzel", het voor 't vee zo gevaarlyke insekt, waarover u eni ge tijd geleden hebt geschreven. Zo ongeveer begon een brief, die begeleid door een doosje, door de post bij mij werd bezorgd en waar op ik inmiddels heb geantwoord. Ik ben altijd heel erg benieuwd naar de inhoud van doosjes en busjes, die belangstellende lezers mij stu ren, al of niet voorzien van een toelichting, die voor mij natuuriyk van waarde is. omdat mededelingen over tijd en vindplaats of bijzonde re omstandigheden mijn antwoord vergemakkelyken. Het antwoord op bovengenoemde brief wil ik echter ook via de krant geven, want het is mogelijk, dat het andere lezers ook nog van dienst kan zyn. Wil een vlieg ons onplezierig be handelen (ik denk aan een steek vlieg» dan steekt hy z'n zuigsnuit in onze huid en tankt ons koste lijk bloed, op de manier, waarop die andere lieverds, de steekinug- gen dat doen. Laten we zeggen: door Sjouke van der Zee Laat ik beginnen met de mede deling dat het gestuurde insekt geen runderhorzel was, maar toch een hommel! Om precies te zijn: een steenhommel! De briefschrijver zal wel verbaasd zijn geweest, toen hy dit bericht van mij ontving. Een hommel? En hij meende een by. een wesp en een dikke homme! al tijd zo goed van elkaar te hebben kunnen onderscheiden! Een vrouwelijke chauffeur, zich welbewust van tiaar over treding van het parkeerverbod op een der Amsterdamse grach ten, trachtte bij voorbaat een eventuele verbalisant tot mildheid te stemmen. Klein détail Mag ik dan een klein detail aan geven. waaraan u onmiddellijk kunt zien, of u met een hommel of met een vlieg te doen hebt? Want bedenkt u wel, dat een runderhor zel een vlieg is. Alle horzels behoren tot het grote rijk van de vliegen en alle vliegen hebben maar twee vleugels. Het diertje, dat in het doosje aan my werd gestuurd, heeft 4 vleugels, die zelfs met het blote oog heel duide- lyk zyn te zien. nl. 2 lange en 2 korte, iets bruingetinte vliezige vleugels, waardoorheen een mooi netwerk van lijnen loopt. Dat zyn fijne buisjes, die de vliesjes span nen en steunen, terwijl ze ook nog met kleurloos insektenbloed zijn ge vuld. Een tweede verschilpunt tussen horzel en hommel vormen de ogen. Vliegenogen zijn vaak groot, het zyn net ronde koplampen, die el kaar in het midden iets raken. De ogen van bijen en wespen en ook die van de hommels zijn langwer pig rond en ze staan duidelijk een eind van elkaar af. Merkwaardig vind ik, dat de briefschrijver my zelf opmerkzaam maakt op de angel, die uit de ach- terlijfpunt van het bewuste insect naar buiten steekt. Maar dan kon het toch juist geen vlieg zyn, want een vlieg draagt geen angel. Onze bridgerubriek Amerikanen Goren, Landy en Shein- wold, ware nvan oordeel dat zuid- speler *n elk geval een bod had moeten doen en niet doorlopend had mogen passen, zyn partners kwetsbare bod van twee ruiten gaf toch voldoende houvast om iets te wagen met het goede zuidspel. maar toch was men niet eensgezind in wold, waren van oordeel dat zuid- van kracht blyk had moeten geven. Het komt mij voor, dat de zuid speler inderdaad de eerste keer moet passen, doch in de tweede biedronde (dus nadat noord twee luiten en oost twee harten bood» het schot „drie harten" had moeten wagen; het ergste wat hem zou kunnen gebeuren was, dat noord vier ruiten zou zeggen en het is nauwelijks denkbaar, dat dit con tract down zou gaan. In de praktyk zou west wellicht vier harten hebben geboden, maar noord had dan zeker alle aanleiding gehad om vyf klaver te annonceren om daarmede in de juiste haven aangekomen te zijn. H. W. FILARSKI. Mag ik u vandaag eens mee nemen naar de wereldkampioen schappen en u op de stoel zetten aan een tafel, waar een uiterst las tig biedprobleem zich aandient? De situatie kan geschetst worden als uiterst kritiek voor uw team elke onjuiste beslissing kan de de finitieve nederlaag betekenen, elke goede beslissing de overwinning. West is de gever en NZ staan kwetsbaar. Als zuid hebt ge: SB8643 H A 8 3 RA K A V 6 4 West past noord past oost opent met één schoppen. Zuids eerste beslissing is al moeilijk; hij heeft een goed spel, maar de tegen partij opent in zijn langste kiem en 'n bevredigend bod heeft hij nau- welyks dus past zuid voorlopig. West zegt hierna één S ansa tout, waarop noord in de bieding komt met twee ruiten oost biedt twee harten wat moet zuid thans doen?? Denkt u er eens over na, alvorens verder te lezen. De Amerikaan Nail die dit spel in handen had, wist er geen raad mee. Ruitensteun had hij niet, de klaveren leken te kort om drie niveau te bieden, een bod van twee Sansatout leek met de dunne schoppen- en hartendekking een slechte onderneming, doubleren wilde zuid evenmin. In de praktijk paste zuid, wc' verhoogde tot drie harten, waarop noord en oost pas ten en zuid dus nogmaals een kans kreeg wat te doen. Had u gepast, gedoubleerd of iets geboden? Ik geef u hierna de spellen der overige spelers: West: S10 H10 64 RVB532 KB85. Noord: SA5 H9 RH 10 976 _JC H 10 7 3 2. Oost: SHV972 HHV752 R 3 4 K 9. Zoals u kimt zien, zouden NZ een contract van vyf klaveren hebben kunnen maken (600). terwijl drie harten van OW slechts één down ging (50). De Italianen bereikten het eindbod van vijf klaver na een volgend biedverloop: west pas noord pas oost één schoppen zuid pas(!) west één Sansatout noord twee klaver oost twee harten zuid vijf klaver allen pasten. Oost kwam met hartenheer uit en door zorgvuldig afspel (geen troef halen, doch over en weer troeven), maakte noord het contract met een ove-slag. Met het voornoemde noordspel had de Italiaanse noord dus twee klaver geboden over één Sansatout in tegenstelling tot de Ameri kaan, die er twee ruiten op bood. Is dit een „goede" of alleen maar een „gelukkige" beslissing? De ge dachte, dat twee-klaver u~*~r is ->m- dat, als er ge< rd wordt, men naar twee ruiten kan vluchten, heeft in dit milieu maar zeer be perkte waarde. Als twee klaver slecht, doch twee ruiten beter is, laat de tegenparty u meestal rustig twee klaver spelen zonder te dou bleren De vele experts die dit spel op het bridgcirama volgden, o.a. de it L mta 3 nci steekvliegen en muggen doen ons pyn met hun mond. byen, wespen en hommels gebruiken hun achter- lyfpunt, waaruit hun angel komt. En wat de runderhorzel betreft, witte ïampen De moeilijke landing op een vliegdekschip werd oltijd uitgevoerd met de hulp van een .batsman" die door te kens het vliegtuig de juiste vliegbaan aangaf. Tegenwoordig gebruikt men de landingsspiegel. Dit is een halfronde spiegel met aan weerszijden gekteur. de lompen voor oriëntatie. Op enige afstand staan vier oranje lompen die in de spiegel schijnen en hierin een oranje bol vormen. oranje lampen De piloot in het landende vliegtuig ziet in de spiegel de oranje bol. Hij moet nu zo monoeu- vrenen dat hij de bol precies in het middel punt van de spiegel ziet waardoor hij weet dat hij in de juiste vliegbaan zit. Dé landingsspiegel geeft dus alleen aan of het vliegtuig te hoog of t^laag vliegt. Depilóot moet dus tevens de gele baan op het vliegdek in het oog houden voor zijwoartse korrektie en letten op zijn snelheid.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 10