Jlarijnen borduurt 3>p patroon van De voort Quay Bankdirecteur ingesloten Kernstop-gesprek heeft tot dusver vlot verloop "Haar met zijn ruime opdracht nog alle kanten uit Eerste conclusie in Den Haag: -^jan Jongetje krijgt slaaptabletten van onbekende Wennerström Na verhoor in KATWIJK wist veel Gel Knoei in de boekhouding 'EERBERICHT Fotografen (1 ringen bij KVP binnen Kunst-oren VLUCHTELINGEN GEARRESTEERD ZIEN RUSSEN VOORLOPIG AF VAN MAANLANDING IT cl bemande satelliet met telescoop Staartje van de winter RUS VRAAGT ASIEL IN MILAAN ®ud teuivs Internationaal overleg gewenst Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 17 JULI 1963 No. 31009 LEIDSCH e I iHrecteur; E. A. E. van Dlshoeck looli DAGBLAD jfdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (vilden (Van onze parlementaire redactie) Iu de Koningin de aftredende minister van Landbouw en Vis- j, mr. Victor Gerard Marie Marijnen (46) tot kabinetsforma- r heeft benoemd, is in Den Haag de hoop teruggekeerd, dat de formatiepogingen, die prof. De Quay zondag voortijdig ft beëindigd, toch nog wel iets te redden zal zijn. e indruk bestaat, dat mr. Marijnen nauio wil aansluiten bij het werk dr. De Quay. Dit wordt niet alleen geconcludeerd uit het bezoek, dat Marijnen gistermiddag, onmiddellijk na zijn vertrek uit Soestdijk, ft gebracht aan prof. De Quay, in diens buitenhuis in Beers aan de as, maar ook uit de gesprekken, die hij vandaag, in het departement Landbouw, waar hij formeert, zou voeren. anmorgen heeft mr. Marijnen ïelijk gesproken met de voorzit- van de Tweede Kamerfractie de KVP. dr. W. L. P. M. de Kort. vanmiddag zou hij een ontmoe- hebben met achtereenvolgens E H. Toxopeus (VVD), mr. B Biesheuvel <plv. fractieleider P in plaats van de heer Van den, die oververmoeid is) en mr. K. J. Beernink (CHU). Dat hij dr. A. Vondeling (P v. d. A.) heeft uitgenodigd, wijst erop, hij in eerste instantie wil voort- n op de weg, die dr. De Quay is Eslagen en de Socialisten niet bij formatiepogingen wil betrekken. Idus te werk gaande moet mr. rijnen dan beginnen, waar dr. De iy is gestopt: het uitpraten van moeilijkheden met dr. G. M. J. idkamp. De scherpe kantjes van i conflict zyn mogelijk al iets af- Iepen als gevolg van bemiddelend j reden van de voorzitter van de E», mr. P. J. M. Aalberse. Niette- is de sfeer nog niet helemaal uiverd en pogingen om dit te doen mr. Marijnen in de eerste plaats ïten aanwenden. Dr. Veldkamp lat de formateur minister Veld- np botweg zal passeren lijkt on- ;J irschijnlijk, temeer omdat zowel Aalberse als de voorzitter van de i P-fractie in de Tweede Kamer, De Kort, nog het afgelopen week- S de van mening waren, dat dr. Pf= dkamp weer minister moet wor den. De KVP heeft teveel aan hem te danken dan dat zij hem zomaar zou kunnen laten schieten. Natuur lijk is het niet uitgesloten dat de oude moeilijkheden weer te voor schijn komen. De leidende figuren in de KVP zullen echter alles doen om dat te voorkomen. Zij worden daarbij gedreven niet alleen door de wens, dat de kabinetsformatie nu spoedig tot een goed einde wordt gebracht, maar ook door de vrees, dat de onrust in de KVP zelf steeds meer zal toenemen, wanneer de moeilijk heden niet uit de weg worden ge ruimd. De afdelingen Nijmegen en Venlo hebben al van hun ongerust heid over de gang van zaken doen blijken. Evenals de kringbesturen van de KVP in Amsterdam en Utrecht. Deze laatste besturen plaatsten zich daarbij met grote beslistheid achter dr. Veldkamp, die in de verkiezings tijd in het westen lijstaanvoerder voor de KVP is geweest. Anderen Zou, ondanks alle pogingen om de gerezen moeilijkheden bij te leggen, toch nog geen resultaat zijn te be reiken, dan behoeft mr. Marijnen zyn taak nóg niet als mislukt te be schouwen. Zijn opdracht luidt zonder meer „een kabinet te vormen". Met deze ruime formulering kan hij, theoretisch gezien, alle kanten uit, dus ook de richting van een andere minister van Sociale Zaken, zoals bijvoorbeeld de reeds meermalen ge noemde prof. dr. P. A. J. M. Steen- Th. A. Versteeg (ARP) bedankte, Verkeer en Waterstaat, waarvoor dr. De Quay vergeefs een KVP-er heeft gezocht, en die van Defensie, die de heer De Quay tegen de zin van mr. E. H. Toxopeus aan de VVD heeft willen toewijzen. Voor Onderwijs is, na het bedan ken van prof. Versteeg, getracht de president van het Europese Hof van Justitie, prof. dr. H. Donner in Luxemburg, te benaderen. Men heeft hem toen niet kunnen bereiken. Het zou thans opnieuw kunnen worden geprobeerd. kamp, hoogleraar ln het sociale recht aan de Technische Hogeschool in Eindhoven. Denkbaar is ook, dat mr. Marijnen uiteindelijk de portefeuille van Sociale Zaken toewijst aan een an dere partij dan de KVP. De rooms- katholieke partij zou hiervoor dan de nog vacante portefeuille van Econo- i mische Zaken of Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in de plaats kun- nen krijgen. De kans van slagen is des te groter, naarmate mr. Marijnen snel manoeuvreert. Zijn ruime op dracht geeft hem hiervoor de moge lijkheid. De ruime formulering van de op dracht aan mr Marijnen zonder enige toevoeging duidt nog op iets anders. Ze wil zeggen, dat dit in feite de laatste kans is om uit de t urauii huidige impasse te raken. De meest j cjag op&het Stichiseplein ui Rot.er voor de hand liggende methoden om een kleine tabletten aan een kabinet te vormen zijn al aan de j 8-jarig jongetje gegeven. De ta- orde geweest en mislukt Nu moet bietjes waren verpakt in zilverkleurig mr. Marijnen zelf maar zien, welke papier en wekten onmiddellijk het (Van onze R'damse correspondent) Een 30 k 40-jarige man in een kleine gryzeauco heeft gisterrmd- derde weg hij kiest. De parlementaire democratie, die de Koningin tot deze formulering heeft geadviseerd, lijkt aan het eind van haar Latijn Enkele posten Concluderend kan men het vol gende zeggen. Wanneer mr. Marijnen inderdaad aansluit bij het werk van dr. De Quay zal hij waarschijnlijk eerst het conflict met dr. Veldkamp willen oplossen. Hij heeft vervolgens te zoeken naar kandidaten voor enkele nog open staande ministerposten. Vacant zijn nog de posten van Economische Zaken, waarvoor prof J. E. Andries wantrouwen van de moeder van het ventje, toen zij haar zoontje ermee thuis zag komen. Zijn zusje en hijzelf hadden er een van gesnoept, maar dit had geen schadelijke gevolgen. Toch ging de moeder ermee naar de poli tie, waar na onderzoek werd gecon stateerd, dat het slaaptabletten wa ren, die echter slechts bij groot ge bruik gevaar zouden kunnen opleve ren voor kinderen. De politie maakte er werk van en verzocht in de betrokken buurt even tuele andere ouders of kinderen zich met de politie in verbinding te stel len, maar tot nu toe kwam geen 'en kele melding binnen. Misschien had de man helemaal geen slechte bedoelingen met zijn ia- sen <CHU> „voorwaardelijk" heeft bietjes, maar een goede waarschu- bedankt; Onderwijs, Kunsten en wing is het wel. zowel voor de kin- Wetenschappen. waarvoor prof. mr. deren als voor de ouders. Kolonel Stig Wennerström, de Zweedse luchtmachtofficier die be- kend heeft spionage voor de Russen j te hebben bedreven, heeft zich nauw- j keurig op de hoogte kunnen stellen van de werkzaamheden binnen het Noordamerikaanse luchtverdedigings- stelsel, zo hebben „welingelichte kringen" gisteren volgens het Cana dese persbureau meegedeeld. Wennerström is Zweeds militair attaché in Washington geweest. Ook j was hij in Ottawa geaccrediteerd. Tussen 1952 en 1957 bracht hij en- kele malen per jaar een bezoek aan 1 de Canadese hoofdstad, aldus het persbureau Volgens genoemde krin- 1 gen heeft de Zweed hoofdkwartieren van de Canadese en Amerikaanse luchtmacht benevens het hoofdkwar- tier van de Amerikaanse strategische luchtstrijdkrachten zocht. Omaha be- De ontslagen directeur van het Katwijkse kantoor (drie man personeel) van de Twentsche Bank, waar een tekort is van f 360.000, is ingesloten. Tegen hem is een aanklacht ingediend wegens valsheid in geschrifte. De 64-jarige directeur werd gis- 1 termiddag gearresteerd na een i uitvoerig verhoor in het politie bureau aan de Voorstraat, waar bij gedurende enige tijd accoun- tants van de bank aanwezig wa ren. Gebleken is, dat hij geen gelden ten eigen bate heeft ge bruikt. Volgens de interne accountants dienst van de Twentsche Bank heeft de vlak voor z(jn pensionering ont spoorde directeur voor ruim 3¥j ton teveel aan kredieten verleend Om dit te kunnen doen heeft hij in de boekhouding geknoeid. De Katwijkse recherche heeft de zaak overgedragen aan de officier van Justitie in Den Haag. mr. G. J. de Lint. De directeur zal binnenkort worden voorgeleid. Geruchten als zouden de kredieten gebruikt zijn voor de aanschaffing van vissersschepen worden door de Katwijkse recherche „uit de lucht gegrepen" genoemd. De politie deelde ons vanmorgen het volgende mede: „Bij het ingestelde onderzoek is gebleken dat in het algemeen gespro ken kan worden van overschrijding van de bij de Twentsche Bank he- staande kredietfaciliteiten door mid del van bepaalde manipulaties in de boekhouding. In hoeverre hierbij sprake is van een strafbaar feit en zo ja, welk strafbaar feit, zal aan de beoordeling van de Justitie moe ten worden overgelaten". Minister Marijnen, die Uians p zeer ruime formatie-opdracht W gekregen. TIJDELIJK REGEN )e Bilt verwacht van heden- tot rgenavond: ianvankelyk regen, later plaatse- opklaringen. Dezelfde tempera- en als vandaag of iets lagere, nvankelijk matige tot krachtige ld tussen zuid en zuidwest, later irwegend matige wind uit weste- e richtingen. Opgemaakt om 11.15 uur), til STRANDVERWACHTING Een depressie trekt van Schotland ar de Noordzee. Het regengebied tseert onze kust voornamelijk in avond en nacht. Morgen wisselend wolkt met kans op een bui, krach- zuidwestenwind. In de middag tot 17 graden Vooruitzichten: «andepressies blijven actief, waar- or voorlopig sterk wisselvallig andweer. 18 JULI Zon op: 4.40 uur; onder: 20.51 uur. Kaan op: 2.18 uur; onder: 18.47 u. Hoogwater te Katwijk te 0.32 en [13.09 uur. Xaagwater 8.40 en 21.19 uur. Op dit ogenblik staat de griffie van de Tweede Kamer nog niet voor ogen, welke maatregelen eventueel genomen zullen worden tegen de twee fotografen, die maandagmid dag onverhoeds de fractiekamer van de K.V.P. in de Tweede Kamer betraden, en de aldaar vergaderen de K.V.P.'ers fotografeerden. Dit werd ons vanochtend van de zyde der griffie meegedeeld. Kamervorzitter mr. Van Thiel zal persoonlijk het laatste woord spre ken in deze aangelegenheid. Op de brief, die h(j hierover heeft geschre ven aan de voorzitter van de Ne derlandse Vereniging van Foto journalisten, de heer J. P. de Kreuk ln Arnhem, wacht hy thans het antwoord af. Na afloop van de tweede, bijeenkomst van de Amerikaanse, Britse en Russische delegaties in Moskou, die drie uur heeft ge duurd. is gisteren in een kort communiqué meegedeeld, dat de be sprekingen ,,in een vriendschappelijke sfeer" zijn voortgezet. Westelijke waarnemers zien in deze laatste opmerking een aan wijzing. dat het kernstop-gesprek tot dusver vlot verloopt en dat zich nog niets heeft voorgedaan wat de hoop op het bereiken van overeenstemming de bodem zou kunnen inslaan. De Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Gromiko, heeft in middels de leiding van de Russische delegatie van premier Chroesjtsjow overgenomen. Dat men gisteren al meer in de tails is getreden, maken waarne mers op uit de mededeling van een woordvoerder van de Amerikaanse De Britse minister van Buiten landse Zaken Lord Home is gis teren met zijn echtgenote in ons lond aangekomen voor een offi cieel bezoek van twee dagen. Het echtpaar werd op Schiphol begroet door minister Luns. delegatie, dat de tweede bijeenkomst ook werd bijgewoond door een Ame rikaanse deskundige op het gebied van wetenschappelijke aangelegenhe den. Deze deskundige is Franklin Long, onderdirecteur van het bureau voor controle op oorlogsmateriaal en ontwapening ten behoeve van we tenschap en techniek. Premier Chroesjtsjow heeft giste ren een „openhartig en vriendschap pelijk" gesprek gehad met de Fran se ambassadeur, Maurice Dejean. Volgens het persbureau Tass had Dejean om het gesprek verzocht, dat ging over „zaken van belang voor Frankrijk en de Sowjet-Unie". Het onderhoud nam twee uur in beslag. Zoals bekend sprak president De Gaulle op 12 juli in Parijs met de Russische ambassadeur Winogradow. die de Franse president ingelicht zou hebben over de huidige betrek kingen tussen de Sowjet-Unie en China en ook iets gezegd zou heb ben over de besprekingen in Moskou over het staken van kernwapenproe ven. De zesjarige Griekse jongen Aris- tide Goumelio. die zonder oren werd I geboren, is thans in staat te horen "dankzij een verbazingwekkende ope ratie, verricht door Britse chirurgen. De artsen vervaardigden „kunst oren" voor Aristide tijdens een serie operaties die over een periode van negen maanden werd verricht. Stuk jes huid en kraakbeen, die elders uit het lichaam van de jongen wer den verwijderd, werden op de plaats van de oren aangebracht en vor- men de oorschelpen. Vervolgens j werd de gehoorgang geopend en Aris- i tide kan nu. met behulp van een I gehoorapparaat, horen. Een luchtopname van de dam door de Surinamerivier, een van de grootste werken in het Bro- kopondo-project. Na sluiting van de dam waarschijnlijk maart 1964zal een groot stuwmeer ontstaan. Dit is van belang voor de irrigatie van een groot gebied en voor de elektriciteitsvoorzie ning. Twee jongemannen die gisteroch tend in alle vroegte een poging de den om van Oost- naar West-beriyn te vluchten, zijn op 100 meter van de Brandenburger Poort door een Oostduitse grenswachter gearresteerd. Volgens de Westberlijnse politie werden de naar schatting 18 tot 20— jarige jongelieden met 'n 10-tal scho ten uit een machine pistool tot stil stand gebracht toen zij al tot bij de tweede prikkeldraadversper ring bij de Branderburger Poort wa ren geslopen. Zo te zien werden zy niet gewond. Ze werden gedwongen met de handen omhoog de wacht bij de Branderburger Poort binnen te gaan. In het noordelijke stadsdeel had den twee jongelui gisternacht meer geluk. zy slaagden er in onopge merkt naar West-Berlijn te vluch ten. I nummer bestaat oil 18 pagina'* Sir Bernard Lovell, de directeur van de reusachtige Britse radio telescoop te Jodrell Bank, die kortgeleden een bezoek aan de Sow jet-Unie heeft gebracht, heeft in een persconferentie te Londen verklaard dat de Russen van plan zijn binnen vijf jaar een ruimte- cabine met een door één man bediende telescoop te lanceren. De telescoop en de bijbehorende uitrusting zouden tezamen verschei dene tonnen wegen. Sir Bernard verklaarde verder dat vaar en de wijze waarop de veili- De winter heeft dit jaar wel lang geduurd, maar nergens zo lang als in het Friese stadje "1st. Toen dezer dagen werklie den bü de veehouder P. Huitema bezig waren met het opruimen van een oude mestvaalt, stootte men op een hardbevroren laag sneeuw, die sedert de laatste winter was geconserveerd. De mestvaalt had blijkbaar gediend als een enorme ijskast. Een vijftigjarige Russische psychia ter heeft in Milaan politiek asiel ge vraagd. Dit heeft de Milanese poli tie gisteren meegedeeld. De Rus had verklaard dat hij twee dagen tevoren als verstekeling aan boord van een Russisch vliegtuig Moskou had ver laten. Volgens de politie heet de man Manuel Louis von Wartburg en is hij in Johannesburg geboren maar Russisch staatsburger. Hij had ge zegd, dat zijn vrouw en kinderen zich nog in Moskou bevinden. Dc Rus zou de politie verder nog verteld hebben dat hij. toen het vlieg tuig waarmee hij uit Moskou was vertrokken, in Geneve was geland, het toestel ongezien had kunnen ver laten. De Zwitserse autoriteiten had den hem echter geen politiek asiel willen verlenen en toen was hij naar Italië gekomen De man is voorlopig naar een vluchtelingenkamp in de buurt van Triëst overgebracht. Tragisch misverstand Toen de Joegoslavische vracht autochauffeur Wodjin Popowitsjna een botsing met een motorfiets op een kruispunt in de stad Skoplje de motorrijder en diens passagiere on der zyn vrachtwagen zag liggen, dacht hy dat zy het leven hadden verloren. Hy trok een revolver en schoot zichzelf dood. De beide slacht offers leefden nog. De man had een lichte hoofdwond en zyn echt genote een gebroken been, al dus het blad Politika. de betrokken Russische geleerden er thans lang en breed over beraad slagen of het eigenlijk wel aanbeve ling dient naar maanlandingen te streven. De Russische geleerden menen na- melyk dat zy in staat zyn negentig procent van de gegevens, die zy over de maan willen hebben, te verkrygen met behulp van instru menten. voordat zy erin geslaagd zouden zyn alle vraagstukken op te lossen, die samenhangen met het doen landen van een ruimtevaar der op dit hemellichaam en het ver zekeren van zyn veilige terugkeer op aarde. De twee grote vraagstukken, waar hetom gaat, zijn het stralingsge- ge terugkeer van de maanvaarder moet worden gewaarborgd. Deze problemen "oen zich niet voor by instrumentaal onderzoek. Volgens sir Bernard wil de voor zitter van de Sowjetrussische Aka- demie van Wetenschappen aan sturen op een internationaal weten- schappelyk onderzoek naar de vraag of men zich moet 'oeleggen op een door mensen uit te voeren maanlan ding, of dat het meer aanbeveling verdient de gegevens, die men over de maan wil hebben, via instrumen ten te verkrygen. Rendez vous mislukt Sir Bernard Lovoll zei ook dat het by de jongste Russische ruimte- vaartproef inderdaad de bedoeling was geweest dat de ruimtevaarders luitenant-kolonel Bykowski en Va- lentina Teresjkowa zich met elkan der in verbinding zouden stellen. Dit was echter niet gelukt. Uit het Leidsch Dagblad van 17 Julij 1863: Z. M. heeft voor mensch- lievend hulpbetoon een gra tificatie van 10 gulden toege kend aan den fusilier A. van Sas wegens lofwaardig ge drag bij een brand te Leiden op 13 Dec. 1861. Met den volkstrein uit Amsterdam en Haarlem zijn hedenmorgen honderden per sonen vervoerd. Te Leiden zag men ook eenige Amster- damsche weesmeisjes. B. en W. van Leiden, doen te weten, dat tot het uitklop pen van vloerkleden en ta pijten wordt aangewezen hel terrein van den vestwal aan de Heerenpoort.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1