LEIDEN FATICAAN IS HET EENS MET KARDINAAL MINDSZENTY Betogers verbolgen over houding politie Rendez-vous in Kiew nuttig en van belang HILVERSUM HEEFT AARDGASPRIMEUR Landmacht zoekt naar nog meer oefenterrein Boeren moeten betalen j - ZAKEN- OF BEDRIJFSPAND Hongaarse voorstellen zijn onaan vaardbaar Naar Jamboree in Griekenland Over en weer peilingen Anders cel in wolfslag SCHOOLVULPEN ..speciaalzaak tan DINSDAG 9 l/m ZONDAG 14 JULI RESTAURANT BERNSEN Puurfruit.dat proef je! Pastella Fris tintelend...en lekker zacht 6 smaken tweemaal in elke rol 25ct BLOM'S Automobielbedrijven LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 9 JULI lMf De jongste voorstellen van de Hongaarse reger-ing inzake de be- «mingen van bisschoppen zijn onaanvaardbaar voor het Vati- pn, zo is van gezaghebbende zijde in Rome vernomen. Men wees j»p, dat het voor de R.-K. Kerk onmogelijk is bisschoppen in jjngarije aan de kant te zetten, omdat zij de regering niet zinnen. |t standpunt van het Vaticaan zou ook uiteengezet zijn aan beide Lngaarse prelaten, mgr. Hamvas en mgr. Bresanoczy. toen zij te week door Paus Paulus in audiëntie ontvangen werden. Vrije uitoefening van ambt belet \nkele dagen geleden verklaar de Hongaarse vice-premier Illai, dat zijn regering het Va- kan geen strobreed in de weg j leggen, wanneer het de zes ante bisschopszetels zou laten ettenDe Hongaarse regering \t geen enkele politieke voor aarde, zij eist alleen zo zei jllai tegen verslaggevers dat bisschoppen op hun beurt de \ering alle politieke vrijheid la- ht deze verklaring blijkt aldus Bghebbend commentaar uit Rome dat de Hongaarse regering niet plan is de nog levende bisschop die door haar uit hun diocesen verwijderd, weer de vrije uitoefe- g van hun ambt toe te staan. Men ts er in dit verband op. dat er niet bisdommen vacant zijn maar drie drie bisdommen leven de bis- appen nog, namelijk van net tsbisdom Észtergom. het bisdom en het diocees Veszprem. De choppen van beide laatste bis- nnen mgr. Petery en mgr Ba le zijn kort geleden vrijgelaten, ir zij mochten niet naar hun re- intie terugkeren om het bestuur hun bisdom weer op zich te ne- Het Vaticaan kan voor deze e bisdommen geen nieuwe be- orders benoemen, omdat zij de choppen Petery en Badelik on gelijk kan passeren Voor het tsbisdom Észtergom. waarvan kar- aal Mindszenty de leiding heeft waarvoor op het ogenblik een door Vaticaan benoemde apostolische oinistrator verantwoordelijk is zou in overeenstemming met kardi naal Mindszenty een oplossing te vinden zijn. De denkbeelden van het Vaticaan en van kardinaal Minds zenty stemmen hierover vrijwel overeen. Zowel het Vaticaan als kar dinaal Mindszenty staan afwijzend tegenover een eventuele opvolging door de huidige waarnemend voorzit ter van de Hongaarse bisschoppen conferentie, nad. mgr. Hamvas van Csa- Deze bisschop wordt een te gecom- Eemitteerde figuur geacht om de ding van het aartsbisdom Észter gom op zich te kunnen nemen en wel orrrdat aan dit aartsbisdom het pri maatschap van Hongarije verbonden is. Het Vaticaan is slechts genegen nieuwe onderhandelingen te begin nen, wanneer de Hongaarse regering door werkelijke concessies de bereid heid daartoe toont. De verklaring van Kallai is daarvoor beslist onvol doende. aldus het commentaar uit Rome. Bovendien neemt, men het in Rome het Kallai bijzonder kwalijk, dat hij twee geëxcommuniceerde priesters officieel als vertegenwoor digers der R.-K. Kerk voorstelde op de persconferentie waarop hij zijn verklaring aflegde. Op deze perscon ferentie waren namelijk ook twee af gevaardigde uit het parlement aan wezig, namelijk de priesters Miklós Berecztoczy en dr. Richard Horvath. Beiden zijn wegens hun lidmaatschap van het parlement door het Vati- I caan geëxcommuniceerd. Verkenners op weg PERONISTEN niet verder dan de vierde plaats ïsdat gisteren in Argentinië ruim procent van de stemmen waren eld. bleek dr. Illia nog steeds de etwiste leiding te hebben in de idag gehouden verkiezing voor het leden tellende college van kies- nnen, die een nieuwe Argentijnse esident zullen aanwijzen. De stand s als volgt: dr. Illia 2.318.82 stem- n. Oscar Alende 1.481.560, generaal amburu 1.221.213, blanco stemmen: 38.815. De aanhangers van de ver- nnen dictator Peron hadden opge- epen blanco te stemmen uit protest en het verbod, peronistisch-gezin- kandidaat te stellen. De opperbe- hebber, generaal Ongania, zei hier- „Dit maakt het hele leger geluk - De nachtmerrie die de strijd- ichten verdeelde, is voorbij". 3e Peronistisch gezinde vakvereni- gen zouden gisteren een „protest ed" beginnen, maar in de middag- Paul-Henri Spaak. Belgische minister van Buitenlandse Za ken en voormalig secretaris-gene raai van de NAVO. heeft giste ren in Kiew een onderhoud ge had met Chroesjtsjow. Volgens Tass hebben beide mannen een .nuttige" gedachtenwisseling over de huidige internationale vraagstukken gehad en is het overleg gevoerd in een ..sfeer van openhartigheid en weder zijds begrip". Spaaks overleg met Chroesjtsjow wordt beschouwd als een onderdeel van de peilingen van het Westen vóór de kernstopconferentie in Mos kou die maandag a.s. begint. Aan deze conferentie nemen vertegen woordigers van Rusland, de VB. en Engeland deel. Bij de besprekingen tussen Spaak en Chroesjtsjow waren onder ande ren aanwezig Nicolai Podgorni, secre taris van het centrale comité van de Sowjetrussische communistische par ty. en Valerian Zorin, vice-minister uren waren er nog geen ongeregeld heden gemeld. De leiders van de Ra dicale Volkspartij van dr. Illia kwa men gisteren bijeen in het stadje Cruz del Eje in de provincie Cordoba, waar de 63-jarige Illia zijn dokters praktijk heeft om de laatste hinder palen uit de weg te ruimen op diens weg naar het presidentschap. Volgens de laatste uitslagen wordt de zetelverdeling naar verwachting als volgt (eerste cRfer voor het kies college, het tweede voor de Kamer van Afgevaardigden)dr. Illia 169-69, Oscar Alende 106-45, generaal Aram- buru 80-31. van Buitenlandse Zaken van de Sow- Jet-Unie. Spaak sal wellicht in verband met het steeds stroever worden van de besprekingen tussen Moskou en Pe king getracht hebben te weten te ko men of Chroesjtjow nu een groot scheepse poging wil doen om enke le van sljn geschillen met het Wes ten te regelen. Zoals bekend heeft Spaak zich open lijk voorstander verklaard van een met-aanvalsverdrag tussen de lan den van de verdragsorganisatie van Warschau en die van de NAVO. Het is mogelijk dat Chroesjtsjow Spaak nu wil gebruiken om de meningen hier over te pellen van de landen van de NAVO die niet op de kernstop conferentie in Moskou vertegenwoor digd zijn. Spaak heeft misschien ook de kans aangegrepen om met de Rus sische premier te praten over de be trekkingen tussen de EEG en de eco nomische gemeenschap van de Oost- europese landen, de Comecon. Voor zijn vertrek naar Moskou heeft Spaak voorts gezegd, dat hij met Chroesjts jow zou spreken over de kwestie-Ber- HJn. Na het overleg in Kiew ging Spaak naar Moskou. HU zei daar tegen journalisten dat hy „ervan overtuigd was dat de betrekkingen tussen Oost en West beter zullen worden". Op de vraag of hij met Chroesjstjow ook ge sproken had over het niet-aanvals- verdrag tussen de landen van de verdragsorganisatie van Warschau en die van de NAVO, antwoordde Spaak volgens Reuter: „Over dergeiyke bU- zonderheden kan ik niet praten". Spaak antwoordde in dezelfde geest toen men hem vroeg of de kwestie- BerlUn en andere internationale pro blemen aan de orde waren gekomen. APP tekent hier echter bU aan, dat Spaak liet doorschemeren, dat noch de kwestie van de betrekkingen tus sen China en de Sowjet-Unie noch die van het komende overleg over een kernskopverdrag bij de bespre kingen in Kiew zUn aangesneden. Spaak zei voorts dat hij met de Russische premier „in een zeer alge meen kader had gesproken over ac tuele onderwerpen'. Volgens hem ver langde Chroesjtsjow „oprecht naar een ontspanning". Dertien bussen met 550 Nederland se Verkenners vertrekken 25 Juli uit Overasselt by Nymegen naar de We reldjamboree in Griekenland. De reis duurt zes dagen. Het Nederlandse contingent zal overnachten in de om geving van Stuttgart, Raab (Oosten rijk'. Belgrado en Skopje in Joego slavië en Larissa in Griekenland. Het kamperen wordt afgewisseld door een verblyf in twee Joegoslavische studententehuizen. Reeds tydens de reis staan verschillende ontvangsten op het programma. o.a. in Skopje, waar de plaatselyke autoriteiten een folklorische volksdansavond aanbie den. In Krgujevac in Joego-Slavië wordt een herdenking gehouden op de plaats waar in de afgelopen oor log 7.000 jongens van 15 tot 17 jaar op één morgen door de bezetter om het leven werden gebracht. Het Nederlandse contingent zal in de loop van de 30ste Juli in Mara thon aankomen, waar op 1 augustus de elfde wereldjamboree zal worden geopend door Kroonprins Constanten hoofd ver kenner van de Griekse pad vin dersbeweging. Hoogtydagen voor het Nederlandse contingent beloven te worden de viering van „Holland dag" op de verjaardag van Prinses Irene (5 aug.>, het bezoek van Prins Bernhard op 10 augustus en een gro te demonstratie in de arena, die in het teken zal staan van de legende van de Vliegende Hollander. Op 12 augustus aanvaarden de Nederlandse deelnemers de terugreis naar Neder land. waar zy op 17 augustus wor den verwacht. De Nederlandse radio zal vanaf het jamboreeterrein dage- lUks reportages verzorgen. (Van onze A'damse correspondent) .Burgemeester Van Hall heeft mU enkele uren voor het begin van de N.A.V.O.-taptoe boos opgebeld en ge zegd, dat hy zeer hard zou laten op treden tegen de betogers. Dat Is dan ook gebeurd. De politie heeft zich echter door het toepassen van lijf straffen bulten de paden van de Ne derlandse wet begeven. Wy vinden het niet erg een paar klappen te krijgen, maar wensen een proces-ver baal en een strafbepaling van de den hebben doorgeslagen, terwyl de demonstranten zich passief lieten wegvoeren. De „lyfstraffen" zouden vooral in de tunnel van het station zUn toegepast, „De politie treedt har der op, naarmate het publiek dit niet meer kan zien en er geen pers by is", stelden de woordvoerders. Vol gens opgaven van het comité zUn er thans nog vyf slachtoffers, die ver pleegd worden als gevolg van de mis handelingen: vier hebben een her senschudding en één een ernstige comité heeft een advocaat in de arm genomen om een Juridische actie tegen het politieop treden te overwegen. De regering heeft de vaste commis sie van de RUksdienst voor het Na tionale Plan verzocht nogmaals een onderzoek in te stellen in verband met de behoefte van de Koninklyke Landmacht aan oefenterreinen en hierby in het bijzonder aandacht te schenken aan de agrarische en land- schappeiyke betekenis van de grond, zulks naar aanleiding van door het Landbouwschap naar voren gebrach te bezwaren tegen de keus van gron den in de gemeente Apeldoorn. Dit delen de ministers van Defensie, ir. S. H. Visser, van Volkshuisvesting en Bouwny verheid, mr. J. van Aartsen en van Landbouw en Visse- rU, mr. V. G. M. Marynen, mede in ,Zegeniugen moeten ook in de prijs tot uiting komen!" (Van onze Hilversum» correspondent» „Bij de distributie van aardgas zal de distributieve gerechtvaardigheid in de knel komen, wanneer er geen aard- gasprijs zou komen, die voor de huis vrouw een reële verlaging betekent, in verhouding tot die van het stads- gas". Dit verklaarde burgemeester J. J. G. Boot van Hilversum gister avond tydens een plechtigheid, waar mee de overgang werd gemarkeerd van de Gooise hoofdstad op het aard gas als eerste gemeente in het Wes ten van ons land. De burgemeester ontstak op het dr. Cuypersplein in Hilversum de fakkel, waarmede in de eerste van de 42 sectoren, waarin Hilversum is verdeeld, stadsgas werd verbrand, dat door het aardgas uit de leidin gen werd gedreven. In deze gasfakkel zag de bur gemeester het symbool van de mach tige ontdekking in Slochteren, ten ge volge waarvan Nederland in grootte nu de derde aardgasproducent ter wereld is. „Uitbundig straalt de gas fakkel onze trots en dankbaarheid uit. Maar het licht zou verdonkeren, indien juist is, wat hardop wordt uitgesproken: dat de huisvrouw voor rechter niet te iten »err»neen door ooghlessure Het arivnooat in ito ai een geseling met gummilatten Rudolf de Jong, voorzitter van het actiecomité „29 november 1962" had er behoefte aan dit te zeggen op een gisteren in Amsterdam gehouden persconferentie, waar van de zyde der demonstraten een overzicht werd gegeven van de vechtparty in het Olympisch stadion tydens het optre den van een Portugees muziekkorps in de N.A.V.O.-taptoe op vrijdag avond. Het PS P.-tweede Kamerlid. A. J. Bruggeman. die eveneens tot de de monstraten had gehoord en een klap met een „bullepees' (een soort zweep» had gehad, waarvan hy een pUn- ïyke schouder had overgehouden, deelde mee de minister schrifteiyk vragen te hebben gesteld over „dit walgelyke optreden van de Amster damse politie". Hy was overigens pas geslagen na afloop van de betoging ..Ik stond op het Stadionplein te pra ten met een soldaat van het Leger des Heils en een bejaard echtpaar. Plotseling kwamen agenten op me af die schreeuwden, dat we moesten doorlopen. Toen ik dat bevel keurig opvolgde, kreeg ik prompt op m'n bliksem De woordvoerders tydens deze persconferentie legden er vooral de -Q nadruk op. dat de politiemensen zou- j mer, de heer Geuze (CHU) en het lid van de Tweede Kamer, de heer 1 Egas PvdA De bewindslieden ontkennen, dat vordering heeft plaats gehad of in j het voornemen zou liggen. Er zal I wel worden getracht de benodigde J gronden aan te kopen op basis van een taxatierapport, op te maken door een commissie van deskundigen I welke door de betrokken inspecteur I der domeinen zal worden benoemd. Pas als zou blyken, dat geen over eenstemming mogeiyk is, zal ont eigening in overweging worden ge nomen. In het midden des lands heeft mei. te rekenen met de omstandig heid, dat zich op de Veluwe reeds tal van militaire oefen- en schiet- terremen bevinden. Op een deel daar van wordt reeds met rupsvoertuigen geoefend. Gezien de grote betekenis van de Veluwe ook voor de toe komst als een der belangrijkste re creatiestreken van ons land, Dleek hot bezwaariyk in dit gebied nog verdere uitbreiding te geven aan de oefengelegenheid op terreinen, die voor recreatie of natuurbescherming var. belang zUn. Tenslotte merken de bewindslieden op, dat by de gekozen oplossing voor de vyf tien terreinen slechts voor Burgemeester van Brielle ontslagen By Koninklyke Besluit is aan de heer D. M. van Zwieten onmlddeliyk ingaand ontslag als burgemeester van de gemeente Brielle verleend. De heer Van Zwieten was sinds 23 maart 1963 in de uitoefening van zUn func tie geschorst Van de zyde van het ministerie van Binnelandse Zaken deelt men ons mede, dat het ontslag aan de bur gemeester werd verleend aangezien by een ingesteld onderzoek is geble ken van onjuiste handelingen onder meer met betrekking tot het ver krijgen van gelden voor de tentoon stelling „Brielle, sleutel van Euro poort". het reserveren van een groen strook voor zUn bungalow en 'tdoen uitbetalen van een honorarium aan een architct. twee de verwerving van hoofdzake- ïyk landbouwgronden noodzakelijk is. dezelfde of nagenoegd dezelfde prys het aardgas zal moeten gaan betalen als voor het huidige stadsgas. Ik weiger dit te geloven", aldus de heer Boot, die daarby in herinnering riep. wat de minister in de aardgasnota over de prysstelling heeft geschreven. Hierin werd zeer duideiyk een ver laging van het gasprUsniveau, zowel voor de ruimteverwarming als voor kookdoeleinden en warm watervoor ziening, in het vooruitzicht gesteld. Als de Nederlandse Gasunie by het bepalen van haar verkoopprijzen geen rekening zou houden met het feit, dat de gemeenten zeer om vangrijke kosten voor de verbouw moeten maken en dat vele Ingeze tenen hun verouderde of niet meer bruikbare toestellen voor nieuwe moeten inruilen, ontstaat de onaan vaardbare situatie, dat de gemeen ten de prijs van het aardgas on danks de gewekte verwachtingen niet of nauweiyks lager zullen kunnen maken dan die van het stadsgas. De burgemeester kon niet aannemen, dat de minister daaraan zou mede werken. Bovendien zou dan een wantrouwen ontstaan tegen de Ne derlandse gasunie, bestaande uit het Ryk, de StaatsmUnen en twee olie- maatschappyen. ..De vraag ryst: is het hemd nader dan de rok?". Tenslotte sprak de bur gemeester de overtuiging uit, dat de gevoerde onderhandelingen ertoe zul len leiden, dat de zegeningen van het aardgas, die aan het gehele land ten goede moeten komen, zich ook in de prys voor de verbruikers zullen manifesteren. Mevr. De Geus trekt zich uit „Oeqstgeest" Mevr. M. J. de Geus-Smelt, die sinds by na acht Jaar als secretaris voor het vrouwenwerk en de publi citeit zitting had in het secretariaat van de Raad voor de Zending der Ned. hervormde kerk te Oegstgeest, heeft om gezondheidsredenen met Ingang van 1 januari 1964 ontslag ge vraagd uit deze functie. Geleidelyk worden thans ook in de j provincie Overyssel vonnissen geëxe cuteerd, die in de verstreken jaren geveld werden over boeren, die wei gerden aan hun Landbouwschapver plichtingen te voldoen. Deze boeren werden veroordeeld tot geldboetes, bü niet-betaling te vervangen door en kele dagen hechtenis. In overleg met de officier van Justitie in Zwolle wordt de actie op het ogenblik ge richt op Staphorst, waar de Rijkspo litie overigens in alle gemoedeiyk- heid overgegaan is tot executie. De boeren, die weigeren aan hun Landbouwschap-verplichtingen te voldoen, vormen in Staphorst een minderheid. Gisteren bleek boven dien een aantal van hen alsnog be reid de geldboetes, die werden opge legd door de economische politierech ter. te voldoen. Het argument van deze boeren was, dat zy op dit ogen blik het is hooityd niet op hun bedrijf kunnen worden gemist. Volgens onze inlichtingen gaat het in Staphorst om ongeveer veertig boeren, die destyds werden veroor deeld omdat zy weigerden de inven- tarisatielyst ten behoeve van het Landbouwschap te tekenen. Zy staan ln Staphorst bekend als aanhangers van „de vrije boer" Hendrik Koekoek. Twee van hen bleven ook gisteren tydens het bezoek van de Rijkspoli tie weigerachtig: Jan Lier. die zyn bedrijf heeft aan de Kamlaan, en Klaas Dominee, die in wyk E (De Streek) gevestigd is. ZU werden daarop meegenomen naar het Huis van Bewaring ln Zwolle. Een derde boer, een zekere Kooiker, werd gis teren niet thuis getroffen. Ook van morgen bleek hy tfwezig te zyn. Buren hebben de indruk, dat hy op de vlucht geslagen is om zodoende aan de hand der Rykspolitie te ont komen ULPE N KLINIEK te grootste kollektie T~7 wnyt t/fit Aa*d dt fiu/AU fit* jSTRMT 145 LtlDEN TELEFOON 23211 voor Uw zoon of dochter koopt U natuurlijk in onze met de grootste keuze (Lamy-Boston - Union-Pelikan-Parker e.a.) Elke schoolvulpen verzekerd tegen verlies en diefstal. Het grootste circus op aarde Standplaat» SCHUTTERSVELD 10. Iedere avond 20 uur MATINEES met volledig avondprogramme op WOENSDAG ZATERDAG 13 en ZONDAG 14 JULI om 15 uur. Kinderen tot 14 jaar in de matinees HALVE PRIJZEN, in de avondvoor stellingen GEREDUCEERDE PRIJZEN. In de matinees voor BEJAARDEN speciale prijs. DAkl ?eldig voor ten hoogste 4 personen. Tegen Inlevering van deze bon DUN geniet men de volgende reductie: Avondvoor Mattnea stelling normale prys 3.50 reductieprys f. 2.50 1,75 450 3,50 336 6 4 50 3 7.— 5 3.50 8.— 6.— 4 10.— 7.50 5.— 2e RANG Ie RANG PARKET I STALLES PATJTEUIL LOGE (OORVERKOOPADRESSEN: «DEN: Circuskassa Beestenmarkt: V V.V., Steenstraat lb, tel. 23459: Reisbureau „METAAL", Koornbrugsteeg 3, telef. 25070; [0ORDWIJK: Sig.mag. Jé HOGERELST. v. Limburg Stirumstr. 7, tel. 2102; ILPHEN a/d RIJN: Sig.mag. HET NUT. Hooftstraat 23, telef. 3203; P eveneens aan de CIRCUSKASSA S. SCHUTTERSVELD, telefoon 30544. Bezoek aan de stallen van KRONE-STAD en MENAGERIE Iedere dag vanaf 9 uur 's ochtends. Uw huwelijksdiner, receptie, jubileum of familiediner op speciale wijze door ons verzorgd in onze gezellige moderne bovenzaal. Breestraat 157 Telefoon 24563 TE HUUR OF TE KOOP GEVRAAGD Gezocht een mei plm. 50 m2 kantoorruimte en plm. 50 m2 magazijnruimte (of groter) voor een rustig bedrijf. Oud woonhuis met eventueel garage geen bezwaar. Brieven aan het bureau van dit blad onder no. 43009. A ROWNTREE PRODUCT CITROEN ZWARTE BESSEN SINAASAPPEL FRAMBOZEN ABRIKOZEN ANANAS Stap over op de echte luxe en ruime wagen de VA LXHALL In d» occasion* hebben wij tegen vakantie-prijzen Witta VAUXHALL VICTOR 1962 mat licht rood intariaur, 25.000 km. Witta VAUXHALL VICTOR STATIONCAR 1962, 30.000 km. Witta VAUXHALL CREST A 1961, 50.000 km. Vala accessoires. Zwarte VAUXHALL CRESTA I960, 85.000 km. Wit/licht grijze VAUXHALL VICTOR STATIONCAR 1959, 78.000 km. Metallic groen OPEL, 4-cil. bastei 1959, 65.000 km. Zandkleurige RENAULT 4, 1957. VOLLE GARANTIE GROOT SERVICE APPARAAT LEIDEN: Zyisingel Telefoon 01710—24777 j RIJNSBURG: Hofstraat Telefoon 0171ft—3341

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 7