Twee Duitse spionnen speelden dubbel spel plastic SUNIL Huisvrouw winkelt in supermarkt in R.A.I. MEER BUITENLANDERS GAAN NAAR HOLLAND FESTIVAL kunst kAleiöoscoQp Europa's geurige lichte pijptabak I BIJ 2 DRIELINGPAKKEN Proces in Karlsruhe Nu in Europees jasje Deskundigen uit geheel Europa tiaar Amsterdam 0 pa tar i et \t ar lla Sportsplinters Terug naai de zesdaagse De heer Peter Diamand: Ontevreden over interesse van Nederlandse televisie LF.IDSCH DAGBLAD DINSDAG 9 JULI 1963 Voor het Hoge Bondsgerechtshof in Karlsruhe is gisteren het proces begonnen tegen twee leden van de „Bundesnachrichten- dienst", de Westduitse spionagedienst, die een dubbele rol gingen spelen en tien jaar lang geheimen aan de Russen hebben verraden. Het zijn de 45-jarige Heinz Felfe en de 61-jarige Hans Clemens. Samen met hem staat terecht Erwin Tiebel. die als verbindingsman zou zijn opgetreden. Alle drie verdachten hebben al in de oorlog voor de nazi's gespioneerd. waarschuwen dat de veiligheidsdienst hem op het spoor was. Beide man nen verdwenen toen naar de Sow jet- Unie. voor welk land zU spioneeroen. Minister Heath werd onder in eer gevraagd waarom het ministerie van Buitenlandse Zaken Philby in J956 bij het zondagsblad Observer had aanbevolen niettegenstaande het feit dat Philby door hetzelfde ministerie in 1951 uit veiligheidsoverweging was ontslagen. Heath zei hierop dat de aanbeveling was gedaan op grond van een in 1955 door de toenmalige minister van Buitenlandse Zaken Harold Macmillan in het Lager nuis afgelegde verklaring dat cr op dat ogenblik tegen Philby geen bewijzen stonden. Men was toen van mening, dat het niet onredelijk en niet onver standig was Philby aan een betrek king te helpen. Tijdens zijn voorlopige hechtenis zou Felfe er zelfs in geslaagd zijn met de Russen in contact te blijven door brieven de gevangenis uit te smokkelen. In de herfst van 1961 is hij gearresteerd. Hij verried zich. toen hij werd ondervraagd over een employé van het ministerie van Defensie die voor de Russen was gaan werken Zijn ondervragers ont dekten dat Felfe meer wist dan hy uit hoofde van zijn functie kon weten. Felfe vertelde het gerechtshof gis teren. dat hij in augustus 1943 in dienst trad van het „Reichssicher- heitshauptamt". Al gauw werd hij hoofd van de afdeling Zwitserland. Eind 1944 werd hij in Nederland ge detacheerd voor spionage- en sabota gewerk achter de geallieerde linies. Dooi' de Canadezen is hij krijgsge vangen gemaakt. Clemens begon zijn nazi-loopbaan in 1931. bij de geheime partijpolitie Tot het begin van de oorlog was hij in Dresden werkzaam. Na een cursus in Berlijn werd hij in 1943 naar Rome gestuurd. In 1948 is hij in Italië berecht wegens zijn aandeel in het terechtstellen van 300 gijzelaars tijdens de oorlog. Hij werd vrijge sproken. In 1949 was Clemens naar West- Duitsland teruggekeerd. Zijn vrouw stelde zich toen met hem in verbin ding en vroeg hem naar Dresden te komen. Clemens vreesde echter, dat de Russen hem als voormalig SS-er zouden vervolgen en besloot illegaal de grens naar Oost-Duitsland over te gaan By de grens werd hij opgewacht door Russische officieren, die hem Op een vraag of het ministerie van Buitenlandse Zaken wist dat Philby. die de laatste jaren als journalist in het Midden-Oosten werkte verschei dene malen in Groot-Brittannié was geweest. antwoordde Heath bevesti gend. Toen de plaatsvervangende La- bourleider George Brown opmerkte, dat het ministerie van Buiten landse Zaken er belang bij had dat Philby in het midden-Oosten be schikbaar zou zijn voor werkzaamhe den die hij al eerder op het gebied van veiligheid had gedaan, reageer de minister Heath onmiddellijk. ,.U hebt niet het recht een dergelijke conclusie te trekken", zo zei hij. „Kribbig" Het Amerikaanse weekblad News week heeft gisteren geschreven dat de Amerikaanse Inlichtingendienst fcrib- vbig wacht op schokkende nieuwe ont hullingen over Russische spionage in Engeland, waarby volgens zeggen ge gevens over de Skybolt-raket zouden zyn uitgelekt. Britse functionarissen hebben Londense persberichten hier over tegengesproken, maar volgens het weekblad zou men in Washington menen dat dit wel het geval is. De Amerikaanse minister van Defensie. McNamara, heeft vorig jaar decem ber een Skybolt-document aan het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken verschaft, aldus het blad. Uit vier continenten komen ze naar Groningen, de achttien kostbare tabakken waarvan Niemeyer Voor trekkers maakt. Voortrekkers: de geliefde tabak van alle Europese pijprokers die van licht en geurig houden. De cm pn. DP- one lts bnc ze h; bi Ju da I, 1 IV vroegen voor hen te werken. Clemens /~v besloot het te doen omdat hu .,de V/U C0I1 .AlllCrikHcIllSC Amerikanen haatte" als de pest en tanval op Dres- "ud« Ü*.Udn' lanobouwexpositie in november Amerikanen haatte" als de pest en omdat hij de luchtaanval op Dres den wilde wreken. Amerikanen hem elke geslagen toen hy gevangen zat. De Russen waren volgens Clemens in hoofdzaak geïnteresseerd in in lichtingen over de Westduitse con tra-spionagedienst, die onder leiding staat van ex-generaal Reinhold Gehlen. Zaak-Martelli In Londen is gisteren het proces voortgezet tegen de Italiaanse kern geleerde dr. Martelll, die van tpio- nage-activiteiten wordt beschuldigd. De 39-jarige Martelli, die door Eura tom aan het Britse onderzoekings centrum voor atoomenergie was uit geleend. vertelde voor de rechtbank dat hij waarschuwingen over zijn ..gedrag" had ontvangen van de toen malige eerete-secretaris van de Sow- jetrussische ambassade in Londen, Nikolai Karpekow. Karpekow werd beschreven als „inspecteur" van zo wel Martelli als de onlangs tot acht tien jaar gevangenisstraf veroordeel de Britse spion Vassall. Karpekow verdween slechts enkele dagen voor de arrestatie van Vassall. Volgens Martelli had Karpekow hem gedreigd dat mensen die niet aan spionage voor de Sowjet-Unie wilden meewerken of die de spio nagedienst in de steek lieten, wer den gelikwideerd. Op last van Kar pekow had Martelli een instructie bijeenkomst van de Russische gehei me dienst in Wenen bügewoond. zyn voornaamste punt van verde diging is gebaseerd op het feit dat hij door de Russen tot spionage was gedwongen omdat zijn vrouw hun twee kinderen mee naar de Sowjet- Unie wilde nemen. Martelli gaf toe dat hy tegenover de politie een aantal onware verkla ringen had afgelegd. Hy ontkende echter dat hy van plan was geweest belangryke inlichtingen aan de Rus sen te verstrekken. Zaak-Philby Dc kwestie van de achter het Ijze ren gordyn verdwenen Britse Journa list Harold Philby is gisteren <n het Britse Lagerhuis aan de orde geweest, toen onderminister van Buitenlandse Zaken Heath vragen van Lagerhuis leden over deze zaak beantwoordde. De minister zei dat Philby kort voor zün verdwüning, op 23 januari van dit jaar. heeft toegegeven dat hij vóór 1946 voor de Russen had ge werkt. Phllbv had toen tevens bekend dat hij de Britse ambtenaar van Buitenlandse Zaken Donald Maclean door diens collega Guy Burgess liet controle, de consumentenpryzen en de bevordering van technologische toepassingen in boerenbedryven. De Amerikanen blijven ook na de tentoonstelling van Amsterdam uit met Europa in contact. In de kan toorvleugel van het RAI-gebouw heeft zich inmiddels reeds permanent fevestigd het „Voedsel- en landbouw- nformatiecentrum voor (Van onze A'damse correspondent) Amerikaanse handel". Europees- Op de eerste dag van de ten- nisinterland NederlandZwitserland dames, die te Eindhoven wordt ge speeld op de banen van El tv, hebben de Nederlandse dames met 42 de leiding genomen. De Nederlander Ben Verhagen heeft ook de tweede race van de in ternationale Flying Dutchmankam- pioenschappen van Frankrijk op zyn naam gebracht. Deze worden in de baai van Bendor gehouden. Tweede werd ditmaal Guus Bierman. In het algemeen klassement hebben Verha gen/De Jong de leiding voor Samuel/ Samuel. Op Varkenoord te Rotterdam is gisteren de vierde avond van de avond-zesdaagse gehouden. Voor 6.000 toeschouwers vergrootten de Bei een hun voorsprong, doordat zy in drie van de vier nummers de over winning behaalde. Kudar in Moskou De Hongaarse premier. Janos Ka- dar, is gisteravond aan het hoofd van een delegatie voor een vriend- schapsbezoek naar Moskou vertrok ken, en daar inmiddels aangekomen. Het Hongaarse persbureau meldde, dat de delegatie bestaat uit leden van de Hongaarse communistische party en regering. Het bezoek wordt gebracht op uitnodiging van de Sow- jetrussische regering en het cen trale comité van de Sowjetrussische communistische party. Utrechtse scholen (Van onze Utrechtsé correspondent) B. en W. van Utrecht hebben de hoofden der openbare lagere scholen van de Domstad bericht, dat per 1 september de zesdaagse schoolweek hersteld dient te worden. Het advies, dat de instelling van de vrye zater dag op de lagere scholen goed gerea liseerd zou kunnen worden, hebben B. en W. niet opgevolgd. Sedert 1 mei van dit jaar was in Utrecht op de openbare lagere scholen by wyze van proef de vrye zaterdag ingesteld. Over het algemeen was men van mening, dat dit goed voldeed B. en W. hebben aangegeven, dat de zes daagse schoolweek tot 1 mei 1964 ge handhaafd zal dienen te biyven. Daarna zal tot 1 september weer een vyfdaagse schoolweek gelden. Ondanks belediging Sergeant - majoor mag dienst niet verlaten (Van «nza Haagse correspondent) Een Haagse sergeant-majoor van de verbindingsdienst acht zich door zyn commandant beledigd en wil ontslag uit de dienst. Dat ontslag is geweigerd. De majoor heeft zyn zaak nu voor het Ambtenarengerecht ge bracht. Hy betrapte vorig jaar juni in Utrecht een korporaal op fraude by een eindtest en rapporteerde dit. Reactie van de depot-commandant, toen de korporaal zich daarover be klaagde: „Majoor, u moet beter uit uw doppen kyken voor u iemand van fraude beschuldigt. Gaat u maar eens naar een oogarts en een psy chiater". De sergeant-majoor voelde zich daardoor diep gegriefd en bood zyn ontslag aan. Hy houdt het ervoor dat de korporaal in bescherming is ge nomen. omdat diens vader beroeps officier is. Het ontslag werd echter geweigerd, omdat „de kostbare oplei ding van de majoor cr uit moet ko men". Tot oktober 1964 loopt het hui dige contract van de militair. Het Ambtenarengerecht doet over drie weken uitspraak. Een grote zelfbedieningswinkel, waar de huisvrouw honderden uit Amerika geimporteerde voedingsmid delen kan kopen, zal van 7 tot 24 no vember in het RAI-gebouw in Am sterdam zyn ingericht. Deze supermarkt wordt een van de attracties van de „United States Food and Agriculture Exhibition" van het Amerikaanse ministerie van Land bouw. De landbouwattaché van de Ame rikaanse ambassade in Den Haag de heer G. Parks heeft verklaard dat Nederland uit vüftien Europese lan den voor deze manifestatie was uit gekozen wegens de centrale ligging en de goede verkeersverbindingen. En voorts, omdat het met de RAI over „de mooiste expositieruimte van Europa en waarschijniyk van de ge hele wereld" beschikt. „Het ls niet uitsluitend onze be doeling de verkoop van Amerikaanse landbouwprodukten ln Europa ie sti muleren". aldus de heer Parks, doch tevens om tot een goed „tweerich- ringverkeer" te komen. Op de ten toonstelling zou dan ook tevens een ruime plaats worden ingeruimd voor de landbouwprodukten, die Europa naar de Verenigde Staten exporteert. Nederland staat by deze export met een waarde van 300 miljoen gulden tin 1961) bovenaan. Het betreft hier voornamelijk de export van vlees in blik. Overigens Importeert Nederland per Jaar voor 1.5 miljard gulden aan Amerikaanse landbouwproduk ten. Het Amerikaanse ministerie van Landbouw heeft reeds ln 30 landen met voorlichtingsstands aan tentoon stellingen deelgenomen. In 1961 werd een proef genomen met een eigen tentoonstelling in Hamburg. De resultaten waren van dien aard. dat men dit Jaar in Amsterdam een twee maal zo grote tentoonstelling organi seert. Het wordt een modeltentoon stelling, aldus verwachten de mensen van de RAI. die op het gebied van exposities toch echt wel wat gewend zyn, maar niettemin verbaasd toekij ken hoe manager W. Schaal en diens assistent R. Frances hun show voor bereiden. Het geheel wordt tot ln alle details zo voortreffelijk aangepakt, dat het gerekend per vierkante meter oppervlakte de duurste tentoon stelling wordt, die ooit in de RAI ls gehouden. Barbecue Het publiek wordt by binnenkomst in het RAI-gebouw opgevangen in een soort theater, waar het via rond om geprojecteerde beelden een in druk zal krygen van de Amerikaan se boerengemeenschap. Op de ten toonstelling zelf ls een van de attrac ties het roosteren van vlees op bar becues (houtskoolvuren), waar alle gelegenheid zal zyn om ook te proe ven. Kleine meisjes vinden er een Amerikaanse droomkeuken, waar zy zelf mogen kokkerellen, zy het dan uitsluitend met Amerikaanse produk- ten. Een groot deel van de nieuwe Westhal is gereserveerd voor de su permarkt. In de Europahal worden enkele „straten" met commerciële 6tands van de Amerikaanse levens middelenindustrie gebouwd. De Amerikaanse voeding- en land bouwtentoonstelling richt zich zowel tot de consument, alsook tot het le- vensmlddelenbedryf in geheel Euro pa Men verwacht, dat inkopers en andere geïnteresseerden hiervoor naar Amsterdam zullen reizen. Hier toe is in 15 Europese landen reeds een reclamecampagne begonnen. Bo vendien komen uit deze landen in totaal 1200 prominente figuren uit de landbouw- en de levensmiddelensec tor op uitnodiging van het Ameri kaanse ministerie van Landbouw naar de RAI. om tydens een sympo sion van gedachten te wisselen over een aantal gemeenschappeiyk proble men, zoals byvoorbeeld de kwaliteits- Het Holland Festival mag zich sinds eind juni verheugen in een toenemend bezoek van buitenlanders. De secretaris, de heer Dia mand, taxeert dat van de evenementen die zich in juli in Amster dam hebben afgespeeld 40c/o van de bezoekers bestond uit buiten landers. Het gemiddelde buitenlandse bezoek over het gehele Fes tival beweegt zich volgens de heer Diamand tussen 30 en 35%, zo zei hij op een gisteren te Amsterdam gehouden persconferentie. groep een daverend succes en op nor male wyze zou men er niet in ge slaagd zyn de groep naar Nederland te krügen. Uitverkocht waren tot nu toe de voorstellingen van de opera's Falstaff en De Vliegende Hollander en de con certen onder leiding van Pierre Mon- teux en van het Berlyns Philharmo- nisch Orkest. Zeer gebrekkig was de belangstelling voor de voorstellingen van Molières „George Dandin", de Praagse pantomimegroep en de door de critici uitbundig ontvangen pas ontdekte opera van Haydn „L'infe- delta Delusa". Het is volgens de heer Diamand onverklaarbaar waarom het ene eve nement wel goea wordt bezocht en het andere niet. „Het enige wat je in dit vak leert, is dat je nooit leert", is zyn mening, waarby hy zich herin nert de voorstellingen van een Griek se tragedie een paar jaar geleden. De verwachtingen waren niet hoog ge spannen, maar de belangstelling was zo groot, dat herhalingen moesten worden gegeven. Voor de voorstellin gen van de groep van Roger Plan- chon verwachtte men in Amsterdam zeker wel 2000 belangstellenden, maar zelfs dit aantal werd niet ge haald. Onverklaarbaar is ook dat de voorstellingen van „I due gemelli Veniziani (première donderdag as. in Den Haag) tot nu toe zo slecht werd verkocht. In Zürich en Wenen werd het optreden van deze Italiaanse emmer De heer Diamand ls het niet eens met de kritiek van sommigen, dat in het Holland Festival teveel bulten landers zouden optreden en dat het eigen artistieke en scheppende po tentieel onvoldoende aan bod komt. Het aandeel van de Nederlanders in het Holland Festival is zelfs veel groter dan dat van Oostenrijkers in befaamde Festivals als de Salzburger Festspiele en de Wiener Festwoche". r Dat van de vyf opera's in het Hol- F land Festival er vier door buitenland- se dirigenten worden geleid en dat w alle vyf worden geregisseerd en „ge- K kostumeerd" door büitenlanders, mag 18 volgens de heer Diamand beslist niet worden gezien als een biyk van Ne- derlands onvermogen. „Het is nu eenmaal zo dat de dirigent zyn regis- m seur en décorontwerper meestal zelf eI kiest en aan zyn voorkeur willen wij ons graag refereren". De leiding van het Holland Festi val is bijzonder ontevreden over de belangstelling die de Nederlandse te levisie voor het Holland Festival 1963 heeft getoond. Dat het Holland Fes tival wordt gehouden is tot nu toe op de Nederlandse televisieschenneir niet gebleken. Van de opening werd geen verslag gegeven en het enige evenement dat werd geprogrammeerd een directe uitzending van Haydn's opera ,i'In- fedelta Delusa" ging niet door om dat de KRO principiële bezwaren had tegen de hoog genoemde uit zendrechten. De heer Diamand, deel de in antwoord op een desbetreffende vraag mede, dat de leiding van het Festival op het hoogste niveau dit gebrek aan belangstelling zal signa leren. I Max van Egmonri naar buitenland De bariton Max van Egmond zal met de pianist Joop Stokker- mans midden juli meewerken aan een tournee door Engeland van het Nationaal Jeugdorkest. In dezelfde maand maakt Max van Eg- mond voor Radio Baden-Baden en- I kele opnamen van composities van do Nederlander Willem Rettich Voor het volgend seizoen heeft I Max van Egmond uitnodigingen ont vangen voor een her-optreden in Pa- rUc (begeleider Paul Niessing) en Brussel (begeleider Tom Boltenj. al dus „Het Parool" Collegegeldenbesluit By Koninkiyk Besluit van 26 Juni Is, tea- uitvoering van de desbetref fende bepalingen van de Wet op het Wetenschappelijk Onderwys, een nieuwe regeling vastgesteld inzake de vrijstelling, vermindering en terugbe taling van collegegeld voor de studie aan de openbare universiteiten en de I technische rijkshogescholen. I Dc regeling treedt in de plaats van I het op de oude Hoger-onderwyswet gebaseerde collegegeldenbeslult en stemt daarmee in hoofdzaak overeen. Het bedrag van het in normale ge vallen verschuldigde collegegeld is by de wet bepaald op f300 per jaar. Na dit collegegeld over vier studiejaren te hebben betaald is men bij verder voortgezette studie geen collegegeld meer verschuldigd. Ensemble „Syntagma Musicum" opgericht Twee toonkunstenaars, de heren Joannes Collette (Nymegen) en Kees Otten (Amsterdam) hebben een en semble opgericht dat de naam zal dragen „Syntagma Musicum". Dit ge zelschap van (voorlopig) zes musici zal zich toeleggen op het repertoire van de 12de tot de eerste helft van de 17de eeuw. Het instrumentarium bestaat uit vedels, viola da gamba, luit, clavichord, spinet, portatief, regaal, fluiten, pommer, kromhoorn, zink en trombone. Vocale medewerk ster is de sopraan Collette. Het nieuwe ensemble zal ook in het komende seizoen voor de radio op treden met 25 uitvoeringen voor de NCRV. Nieuwe salarisregeling symfonie-orkesten Het college van Ryksbemiddelaars heeft op verzoek van werkgevers en werknemers een nieuwe salarisrege ling vastgesteld voor de leden van de gesubsidieerde symfonie-orkesten. Deze regeling wordt geacht in wer king te zyn getreden op 1 januari 1963. waarby het college het door de Stichting van de Arbeid terzake uit gebrachte advies heeft gevolgd. Biy- kens de overwegingen in de desbe treffende beschikking is het college van mening dat uit de ontwikkeling der laatste jaren een duideiyke ten dens merkbaar is om te komen tot een indeling van alle orkesten in één klasse. De nieuwe regeling is niet van toe passing op de orkesten van de Radio en van de Ned. Opera, het Kunst- maandorkest en het Ned. Kameror kest. Over deze orkesten is het be raad nog gaande. Int. Pianistenconcours te Brussel 1964 In het kader van de internationa le muziekwedstryd Koningin Elisa beth van België zal in mei 1964 te Brussel een internationale muziek wedstryd voor piano worden gehou den. De deelneming aan dit concours staat open voor jonge pianisten van iedere nationaliteit, geboren tussen 1 juni 193 en 1 juni 1947. Het wed- strijd-reglement en nadere inlichtin gen zyn verkrygbaar by de directie van de internationale muziekwed stryd Koningin Elisabeth van België, Baron Hortastraat 11, Brussel, België. IN DORDRECHT: Schilderkunst uit zeventiende eeuw Gedurende juli en augustus wordt in het Dordrechts museum een uit gebreide expositie gehouden ran .Ne derlandse landschappen uit de 17de eeuw". Deze tentoonstelling geeft een indruk van de schilderkunst uit de Gouden Eeuw voor zover zy gericht was op het landschap. Er zyn circa 140 schilderyen bijeen gebracht uit eigen bezit, of geleend van andere musea en uit particuliere verzame lingen. In de tentoonstelling zhn enkele werken van Vlaamse schilders opge nomen om de bezoekers in staat te stellen het werk der Noord-Nederlan ders met dat van hen te vergeiyken. Er wordt om. werk geëxposeerd van Aelbert Cuyp, Jacob N. Salomon van Ruysdael, Jan van Goyen, Meijndert Hobbema. Adriaen van Ostade. Pau- lus Potter. Philip de Konlck. Hercu les Seghers, Adriaen van der Velde, Aet van dei Neer Dujardin. en Al- laert van Everdingen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 6