verzet tegen ZIJLSTRA als premier GRIEKS VORSTENPAAR VOOR STAATSBEZOEK IN LONDEN Broenei geen lid van de Federatie Maleisië i Formatiepoging weer tïin kritiek stadium Kennedy beschouwt n spoorwegstaking als 9ontoelaatbaar9 Belangrijk nieuws De Quays wens slaat als bom in Schip vergaan: veertig doden Politiemacht op de been om demonstraties te voorkomen Indonesië is voorwaardelijk bereid tot erkenning WEERBERICHT Komt Strauss terug iu de regering: Franse firma legt negen havens aan in Indonesië Sensationele gebeurtenis bij miljonairshuwelijk (9«d teuws «richt 1 maart 1860 DINSDAG 9 JULI 1963 No. 31002 e pa (Van onze parlementaire redactie) Tweede-Kamerfracties van de K.V.P., de V.V.D., de A.R.P. de C.H.U. stonden vandaag voor de moeilijke taak, zich uit te 75 preken over het voorstel van de kabinetsformateur, prof. dr. J. E. Quay, om de huidige Antirevolutionaire minister van Finan- prof. dr. J. Zijlstra, te aanvaarden als minister-president. De Irmateur zelf ontving vandaag de ministers Luns, Beerman en hn Aartsen, kennelijk met het doel, hun mening te horen over leelneming aan het nieuw te vormen kabinet. De wens van prof. De Quay over zijn opvolging is als een bom inge bogen. Toen de minister-president zijn formatie-opdracht ontving werd tgemeen verwacht, dat hijzelf weer op het fluweel zou willen gaan Nitfci. Een dergelijke geste zou in de vier regeringspartijen hartelijk Alorden toegejuicht. WMThans niets van dit alles. Het ergste vinden vélen nog niet, dat prof. ^^6 Quay hooguit vice-minister-president wil worden, maar dat hij als °^n)0^er W°1- heeft voorgesteld. Het was dan ook een verontruste icjMAV.P.-fractie, die vanmorgen in het ***weede-Kamergebouw bijeenkwam, jet leek niet waarschijnlijk, dat de jv P het hoge ambt van premier fcnaar uit handen wil geven. Te venvachten viel, dat men eerst Dg sterke aandrang op prof. De luay zal uitoefenen om zijn ambts- krmijn met vier jaar te verlengen. «kt dat niet, dan zal men allereerst a eigen kring een opvolger zoeken. Crisis Een schip met veertig mensen, die rilden gaan vissen in de Caraibische Kee, Is waarschijnlijk op een rif ge lopen of gezonken in volle zee. Dit ierichten schepen van de Ameri kaanse marine, die sinds vorige week Baar het vermiste schip, de „Sno'- koy" gezocht hebben. Het zoeken Baar mogelijke overlevenden wordt echter voortgezet. De Sno'boy ver trok vorige week dinsdag van Jamai ca voor een vispartij bij Northeat Cay, een eilandje 70 mijl ten zuiden tan Jamaica. Sinds vrijdag zijn ver scheidene wrakstukken van het schip gevonden en ook een lijk, dat van een der opvarenden zou kunnen zijn. Er worden al namen genoemd: de voorzitter van de Tweede Kamer. mr. P. J. F. M. van Thiel. de voorzitter van de K.V.P., mr. P. J. M. Aalberse, de aftredende minister van Land bouw, mr. V. G. M. Marijnen. „Geen bewijzen" Een woordvoerder van het secreta riaat van de V.N. in New York heeft gisteren verklaard, dat de V.N. „geen bewijzen" heeft voor de bewering, dat de VAR gifgas heeft gebruikt bij de strijd in Jemen. Een correspondent van de „Daily Telegraph" had be richt dat Egypte gifgas had gebruikt in noord-Jemen. De vraag is natuurlijk, of prof. De Quay met een dergelijke gang van zaken akkoord zal willen gaan. Doet hij dit niet, dan is een nieuwe crisis in de kabinetsformatie te verwachten. •Het zou kunnen zijn, dat een aantal belangrijke ministers uit het aftre dende kabinet alleen bereid is terug te komen onder leiding van prof. De Quay of prof. Zijlstra. Dit kan dus nog een factor zijn, die nieuwe com plicaties met zich meebrengt. Niet alleen in de fractie van de K.V.P., maar ook in de fracties van de drie kleinere partijen zou het voor stel van prof. De Quay op weinig enthousiast onthaal stuiten. Zelfs in A.R.-kring zou men niet bijster ge lukkig zijn met een benoeming van prof. Zijlstra. Heeft hij niet vóór de verkiezingen het beroep, dat de party op hem deed, afgewezen omdat hij geen ..homo politicus" zou zijn? Kan hij dan nu wél de hooeste politieke past van het land bekleden? In A.R.- kring zijn hierover al veel woorden gesproken. Veldkamp boos Met bezwaren van andere aard zit de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. J. C. M. Veld kamp. Deze bewindsman staat erom bekend, dat hij herstel van de sa menwerking met de Partij van de Arbeid op prijs zou stellen, omdat hij van mening is, dat met de P.v.d.A. een meer sociaal beleid is te voeren dan met de V.V.D. Kindje gered door een negentigjarige (Van onze Haagse correspondent) De negentigjarige heer C. van der Knaap uit Kwintsheul heeft gister middag het driejari| kind van de fa milie A. Kuypers uit het water van de Lange Wateringkade weten te red den. Het kind was met zijn stepje in het water gereden. De oude heer was de enige, die even later een handje boven de wateroppervlakte zag uit komen. Stram als hjj door zijn leef tijd was, wist hjj toch aan de kant te knielen en zo het handje te grij pen, waardoor het kind spoedig op het droge stond. Dr. Veldkamp schijnt nu ernstig teleurgesteld te zijn over de sociale paragraaf uit de overeenkomst tussen de confessionele partijen en de V.V.D. welke onder leiding van prof. Beel is gesloten. Vooral de lage voorrang, die dr. De Kort heeft willen geven aan uitbreiding van de kinderbijslagrege ling voor zelfstandigen schijnt hem zo slecht te bevallen, dat hij over weegt om niet als minister terug te keren. Dr. Veldkamp heeft hierover van morgen voor het begin van de frac tievergadering van de K.V.P. een langdurig gesprek gehad met de frac tievoorzitter dr. De Kort. Het was te verwachten, dat eenzelfde bezwaar door nog wel meer leden van de frac tie zou worden geuit. Het is evenwel twijfelachtig of aan het akkoord nog iets kan worden veranderd. Samenvattend kan dus worden ge steld, dat het vandaag opnieuw een kritische dag was. Zodra de fractie voorzitters aan dr. De Quay uitsluit sel hebben gegeven, zal wellicht wat meer tekening komen in de situatie. De formateur zelf werkt ogen schijnlijk rustig verder. Hij ontving enkele demissionaire bewindslieden. Mr. Luns wilde zich na afloop van zijn bezoek met geen woord uitlaten over het besprokenen. Ook mr. Beer man zweeg in alle talen._ Prof. De Quay deed gisteren de fractieleider van de A.R., de heer H. van Eysden. persoonlijk uitgeleide na de besprekingen over de kabinetsformatie. (Van onze correspondent in Washington) Het gevaarlijkste probleem, waarmee president Kennedy ge confronteerd werd na zijn terug keer uit Europa, is een drei gende algemene spoorwegsta- i king. Het gaat erop lijken, dat de president aan de volksver- j tegenwoordiging een noodwet :al moeten voorstellen teneinde de staking af te wenden. Een intensieve poging van de minis ter van Arbeid, Willard Wirtz, tot bemiddeling tussen de zes spoorwegvakbonden en de di- I recties is mislukt. De vakbonden I wijzen arbitrage hardnekkig af. I Het conflict is een gevolg van in- j voering der automatisering van de spoorwegen en de daaruit voort vloeiende personeelsinkrimping. Het betreft voornamelijk het ontslag van j remmers en stokers, die overbodig zjjn geworden door gebruik van Diesel en elektrische tractie. De vakbonden verzetten zich hevig tegen deze Engels blijft officiële taal Dc eerste ministers van Grobt- Brittannië, Malakka, Singapore, Serawak en Brits Noord-Borneo hebben gisteravond in Rotter dam een overeenkomst gete kend, waardoor de nieuwe Fe- KOEL WEER IDe Blit verwacht van heden- tot morgenavond: Vrij veel bewolking, maar slechts hier en daar wat lichte regen. Over- wegend matige wind tussen zuidwest en west. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt te 11.15 uur) 10 juli Zon op: 4.31 uur; onder: 20.59 uur. Maan op: 23.15 uur; onder: 8.17 uur. I Hoogwater te Katwijk te 5.21 en 17.48 uur, laagwater te 1.09 en 13.29 uur. STRANDVERWACHTING Morgen matig strandweer met heel I weinig of geen regen. Wisselend be wolkt met matige westenwind. Hier door te koel. in de middag 15—17°C. zeewater 15°C. Vooruitzichten: Luchtstroom van de Oceaan houdt het voorlopig te koel, al zal het wel overwegend droog blijven. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's deratic Maleisië op 31 augustus een feit zal worden. De afvaar diging van het olierijke Broenei verklaarde de overeenkomst niet te kunnen tekenen, zoals aan vankelijk in de bedoeling lag. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Soeban- drio, verklaarde gisteren, dat zijn land de nieuwe federatie zal erkennen, indien deze wordt ge vormd na een volksstemming onder toezicht van een neutrale en vrije instantie. Premier Ab- doel Rahman van de federatie had eerder verklaard, dat Indo nesië economisch nadeel zal on dervinden indien het zich verzet tegen de vorming van de fede ratie. In de grondwet van de nieuwe staat is bepaald, dat van de 159 zetels van het federale parlement er 24 bestemd zijn voor Serawak, 16 voor Noord- Borneo en 15 voor Singapore. Sera wak en Noord-Borneo zullen staats hoofden hebben, die echter niet in aanmerking komen voor de verkie zing van het hoofd van de federatie. De Islam zal de nationale gods dienst zijn, maar in Serawak en Noord-Borneo zal geen staatsgods dienst bestaan. Overigens zal overal godsdienstvrijheid gewaarborgd wor den. Het Maleis worfdt de nationale taal. maar het Engels wordt als offi ciële taal gebruikt. De nieuwe fede ratie, die tien miljoen inwoners telt, zal deel uitmaken van het Britse Ge menebest. De belastingen zijn een federale aangelegenheid. In de ge bieden op Borneo zal deze geleidelijk aan op het peil van Malakka worden gebracht. Belangwekkend gesprek voor tv Van onze Londense corrspondent) Koning Paul en Koningin Frederika van Griekenland zijn vanmiddag omstreeks het mid daguur voor een vierdaags staatsbezoek aan het Victoria- station in Londen aangekomen. Koningin Elizabeth, Prins Phi lip, premier Macmillan, de mi nister van Buitenlandse Zaken Lord Home en andere hoge functionarissen waren ter be groeting aanwezig. Zoals be kend heeft dit bezoek heel wat voeten in de aarde gehad en leidde het zelfs tot het aftreden van het kabinet van Karamanlis, die ertegen was, omdat hij een herhaling vreesde van het inci dent, waarvan Koningin Frede rika enkele maanden geleden in Londen het slachtoffer was. De monstranten noodzaakten de vorstin toen een huis binnen te vluchten. De nieuwe Griekse regering steunt echter het ko ninklijk paar in zijn wens om zich niet door demonstranten uit het veld te laten slaan. Een persoonlijke confrontatie tus sen Grieken in Londen, die de vrij lating van politieke gevangenen eisen en het koninklijk paar moet vrijwel uitgesloten worden geacht. Want de bewaking is waterdicht. Er zijn niet minder dan vijfduizend agenten en rechercheurs op de been. De maat regelen zijn bjjna even scherp ais tij dens het bezoek van Chroesjtsjow en Boelganin, zeven jaar geleden. Bo vendien mag niet vergeten worden, dat Koningin Frederika destijds in moeilijkheden kwam te verkeren, om dat haar bezoek een informeel ka rakter droeg. De koningin werd toen in de hal van haar hotel door een demonstrante en een aantal van haar medestandsters aangesproken. In haar verbouwereerdheid liepen zij en haar dochter een zijdeur uit, waarop de politie, die zich aan de hoofdin gang had geposteerd, niet had ge rekend. Omdat er slechts weinigen zijn, die het Griekse koninklijke paar werke lijk kennen, heeft de BBC gister avond voor de tv Koning Paul en Koningin Frederika, die beiden voor treffelijk Engels spreken, kort voor hun vertrek uit Griekenland door ster-reporter Richard Dimbleby bij wijze van introductie en kennelijk om alle praatjes bij voorbaat te ontze nuwen, laten interviewen. Koning Paul vertelde om. bijzon derheden over de manier waarop jonge communisten, die eigenlijk no zems waren, in een kamp op het ei land Leros discipline werd bijge bracht en vakonderwijs kregen, zodat zij nuttige leden van de maatschap pij werden. Nog vaak ontmoet de ko ning jonge mannen die met trots zeggen op Leros te zijn geweest. Na zes maanden training kregen ze van de koning een certificaat. Toen ze in het kamp kwamen konden ze niet spelen en niet zingen. Slechts i twee kenden het „Onze Vader", aldus I de koning. Verder verklaarde hij dat de laatste jaren de helft van de po litieke gevangenen was vrijgelaten, I maar dat hij zelf zonder medewer king van anderen geen gratie kon verlenen. Koningin Frederika vertelde hoe zij sociaal werk was begonnen tijdens de noodtoestand ten tijde van de com munistische opstand. Zij zorgde er voor, dat er 28.000 kinderen, die in de grensgebieden gevaar liepen door I de communistische troepen te wor den ontvoerd, in 25 tehuizen in het veilige centrum van het land werden ondergebracht. Zij staat nog steeds aan het hoofd van een vrouwenorga nisatie die naar de dorpen gaat om de mensen daar een vak te leren. 9 Slot pag. 2 j (Van onze corrrespondent in Bonn) De herverkiezing van de omstre den oud-minister van Defensie Franz I Joseph Strauss tot voorzitter van de Christely Sociale Unie heeft geleid tot een scherpe controverse tussen de socialisten en de regeringspar tijen in Bonn. Terwijl Adenauer en Von Brentano gelukwensen aan Strauss stuurden, onthulde de socia listische perschef Barsig dat er een afspraak gemaakt zou zyn tussen vice-kanselier Erhard de liberale leider Mende en Strauss met het doel de laatste binnen afzienbare tyd na het aftreden van Adenauer weer in het kabinet op te nemen. De CDU betitelde Barsigs bewe ring gisteren meteen al als een leu gen. ondanks het feit dat de pers chef had gezegd schriftelijke bewij zen te hebben. Als aanwijzing dat het socialistische verhaal best kan kloppen, kan dienen het feit dat Erhard op het CSU-party congres een rede uitsprak, en de uitlating van Mende dat men Strauss zijn op treden in de Spiegel-affaire maar moet vergeven. De kritiek van de socialisten be trof overigens ook enige uitlatingen van Erhard. zoals de aankondiging dat hij als kanselier desnoods we kelijks op het tv-scherm zal ver schijnen om de oppositie aan de kaak te stellen en dat hy zonodig de poli tiek van totale werkgelegenheid zou laten varen. Hierop reageerde de SPD, die Erhard steeds betrekke lijk welgezind was, scherper dan ooit. Verre van denkbeeldig is het dan ook, dat de verhouding oppositie-re gering, die sinds de Spiegel-affaire tamelijk ontspannen was. weer een periode van scherpe tegenstellingen tegemoetgaat. personeelsinkrimping. Zij achten de werkgelegenheid en de bestaans zekerheid der arbeiders belangrijker dan teehnsche efficiency. Het gaat hier niet om kleine getallen. Zo zou den in totaal niet minder dan veer tigduizend stokers ontslagen worden. Een voorstel van de minister van Arbeid tot bindende arbitrage is door de directies aanvaard maar door de vakbonden afgewezen. Volgens een zegsman der vakbonden zou dit een „enorme klap zijn in de richting van een dictatuur in arbeidszaken". Het compromis van de minister ging vol gens de meeste waarnemers vrij ver! alleen onmiddelijke afvloeiing van stokers met een zeer korte diensttijd en „part time" stokers, terwijl allo verdere personeelsvermindering al leen door overlijden en pensionering zou geschieden. Tenzij de president een middel vindt dat leidt naar het oplossen der moeilijkheden, vangt de staking don derdagochtend aan. In regeringskrin gen is men echter eensgezind van mening dat een spoorwegstaking onduldbaar is. Men verwacht dat de president, als zjjn persoonlijke inter ventie niet helpt, aan de volksver tegenwoordiging zal voorstellen een wettelijke bindende arbitrage voor te schrijven en/of bevoegdheid zal vra gen de spoorwegen door de staat te doen overnemen, waardoor het sta kingsrecht vervallen zou. De staking zou 200 spoorwegonder nemingen stilleggen met 600.000 em ployé's. Dat zou noodlottige gevol gen hebben voor de Amerikaanse economie. De spoorwegdirecties hou den vast aan invoering der automa tisering ook op administratief gebied, omdat de meeste spoorwegen niet erg lonend werken. Volgens de directies kost de „featherbedding" (de talryke onnodige functies bij de spoorwegen) 600 miljoen dollar per jaar. Een van de weinige nog va rende driemast-barkenhet Amerikaanse opleidingsschip van de kustwacht "Eagle", is gisteren voor een bezoek van vier dagen in Amsterdam aange komen. Het fraaie schip, de voormalige Duitse ..Horst Wes- sel". aan de De Ruyterkade. (Van onze correspondent in Parijs) De bekende Franse ondernemings maatschappij Schneider heeft voor een bedrag van ongeveer 500 miljoen gulden contracten met de Indone sische regering afgesloten voor het aanleggen van negen havens op Su matra. Java en Borneo, plus nog van een internationaal vliegveld bij Soe- rabaja. Ook zou de groep-Schneider deelnemen aan de constructie van stuwdammen dicht by Djakarta. Welke voorzieningen voor de beta ling dezer omvangrijke opdrachten zijn getroffen een punt, dat in de onderhandelingen met Nederland enige moeilijkheden schynt op te leveren is in Parijs niet bekendge maakt. De transacties met Indone sië schenen echter een zeer gunstige invloed uit te oefenen op de Parijse beurs, waar de laatste dagen speciaal naar de Schneider-aandelen grote vraag bestaat, waardoor de stijging van deze papleren in versneld tem po werd voortgezet. Bil het huwelijk van de Ameri kaanse miljonairsdochter Su zanne Clark met de schatrijke oliemagnaat Robert Bond, gis teren te Philadelphia gesloten, deed zich bü het diner een sen sationele gebeurtenis voor. Op het feestmenn stond namelijk slechts één gerecht: soep! Onder de gasten onstond bU het ver nemen van deze ongewone menu keuze grote verbijstering, die echter, toen de soep werd opge diend snel plaats maakte voor een laaiend enthousiasme. I)o overgelukkige bruid werd be dolven onder complimenten en verklaarde lachend: "Ik Mixt het wel... dit is namelijk do nieuwe California Ossestaart- 6oep! Waar die op tafel komt worden andere gerechten over bodig!'* Uit het Leidsch Dagblad van i Julij 1863: Te Norwich hebben de meisjes zich tot de regering 1 gewend, haar verzoekende eene belasting uit te schrij- f ven op alle ongehuwde man- f nen, zodra zij den ouderdom van 40 jaren bereiken. 1 Z. Af. heeft benoemd tot 1 2e commissaris van politie te 1 Leiden A. C. M. Vink. wacht meester te paard bij de ko- ninklijke marechausées. wteur: e. a. e. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte smgel l' LeWen oiro nc 67065 jofdredacteur: J. Brouwer f. 8.25 per kwartaal, t. 2.80 per maand. f. 0.65 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1